Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-08, 02:33
mow Ο χρήστης mow δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2008
Περιοχή: xanthi
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή μεταφορα μονομαχου απο γυαλα σε 30lit ενυδρειο

καλησπερα σας
μου εκανε δωρο η αγαπημενη μου πριν 1μηνα περιπου 1μονομαχο μεσα σε 1 γυαλα.Το λυπηθηκα σε τοσο μικρο χωρο κ του αγορασα σημερα ενα 30λιτρο σπιτι.Πακετο με το ενυδρειο (εκτοσ απο το φωσ στο καπακι) ηταν κ το φιλτρο.Του πηρα κ οξυγονο (γιατι στο μελλον θα μπουν μερικα ψαρακια ακομα) κ συντομα θα μπει κ θερμοστατης.το ψαρι θα το μετακομισω μετα απο 3 μερες πριν απο αυτο ομωσ
θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι κατι πολυ standard σχετικα με τους μονομαχους που θα επρεπε να ξερω...?
επισησ τα φυτα που θα βαλω μεσα να τα βαλω πριν το ψαρι - μαζι - η δεν παιζει συμαντικο ρολο το ποτε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-08, 03:07
Το avatar του χρήστη sotos+ramona
sotos+ramona Ο χρήστης sotos+ramona δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: xaidari
Μηνύματα: 128
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sotos+ramona
Προεπιλογή

φιλε μου εγω δεν ξερω πολλα αλλα θα προσπαθισω να βοηθησω οσο μπορω...καταρχας ο μονομαχος δεν θελει αναταραξεις στο νερο του οποτε το οξυγονο δεν σου χρειαζεται κ για ακομα ενα λογο ο μονομαχος ειναι λαβυρινθοψαρο που σημαινει πως μπορει να παρει ανασες απο τον ατμοσφαιρικο αερα..του αρεσει το black water που σημαινει σκουροχρωμο νερο υπαρχουν ειδικα σκευασματα γι'αυτον τον σκοπο,επισης τους αρεσει το μαλακο νερο,χρησιμοποιησε ξυλα οπως τα mopani που μαλακωνουν λιγο το νερο αλλα κ δημιουργουν αρκετες φορες black water(μιλαω εκ πειρας)..επισης κοιταξε αν το φιλτρο δημιουργει πολλες αναταραξεις..αυτα απο μενα..τι μονομαχο εχεις???κ κατι ακομα προσοχη στα ψαρια που θα βαλεις μεσα ψαξτο λιγο..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-08, 03:33
Petran22 Ο χρήστης Petran22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2008
Περιοχή: nea makri
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

καλημερα φιλε.
συμφωνω με τον προλαλησαντα.αν και δεν ξερω πολλα απο μονομαχους....
απλα να συμπληρωσω το βασικοτερο,οτι ο μονομαχος σε μικρα ενυδρεια παει παντα μονος του.
καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-08, 03:40
Το avatar του χρήστη sotos+ramona
sotos+ramona Ο χρήστης sotos+ramona δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: xaidari
Μηνύματα: 128
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sotos+ramona
Προεπιλογή

παει αλλα οχι καλα..η ο μονομαχος θα ειναι στρεσαρισμενος κ κακοκεφος η εσυ δεν θα χρειαστει να τον ταισεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-08, 08:30
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Σ' ένα τόσο μικρό ενυδρείο καλά είναι να είναι μόνος του. Ίσως αν δοκιμάσεις να δεχτεί και κάποιο σαλιγκάρι.

Θέλει θερμοστάτη γιατί είναι ψάρι ζεστού νερού, μην το αργήσεις.

Το οξυγόνο που λες εννοείς μπουρμπουλίθρες; Μόνο διακοσμητικό ρόλο παίζουν. Δεν οξυγονώνουν σημαντικά το νερό.

Το σπουδαιότερο όμως είναι να είναι το φίλτρο στρωμμένο δηλαδή να δουλεύει καιρό μέσα στο ενυδρείο ή να του βάλεις μπόλι από άλλο παλιό φίλτρο. Μην στρώσεις το φίλτρο έχοντας τον μονομάχο μέσα, θα τον χάσεις! Και όπως σου είπαν να μην έχει μεγάλη ροή γιατί δεν θα μπορεί να κολημπήσει λόγω μεγάλων πτερυγίων.

Τα φυτά δεν έχει σημασία πότε θα τα βάλεις.

Να σας ζήσει!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-08, 15:39
aristomenis Ο χρήστης aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή .....................

Γεια σου φίλε μου.

Αν ο μονομάχος σου θέλεις να είναι ευτυχισμένος ......μην βάλεις άλλο ψαράκι....αν θες μπορείς να βάλεις μερικά σαλιγκάρια.....τώρα σε αυτά τα λίτρα αν το φουλάρεις με εύκολα φυτά ταχείας ανάπτυξης .....δεν χρειάζεσαι καν βιολογικό φίλτρο !! την δουλειά αυτή θα την αναλάβουν τα φυτά ... ένα μόνο μικρό κυκλοφοριτή ....που να μην δημιουργεί δυνατά ρεύματα.....αν θες να του προσφέρεις κάργα πολυτέλεια....μπορείς να χρησιμοποιείς νερό απεσταγμένο 70% και 30% δικτύου αλλά θα πρέπει να τηρείς της αναλογίες πιστά.....σε όλες της αλλαγές νερού.Αν πιστεύεις οτι δεν μπορείς να ανταπεξέλθης σε αυτή την υποχρέωση καλύτερα να χρησιμοποιής μόνο νερό βρύσης (είναι καλύτερα οι σταθερές συνθήκες....) σε λογικά πλαίσια εννοώ.Και πάντα το ενυδρείο σου να είναι καλημένο με το καπάκι του γιατί οι μονομάχοι είναι εξαίρετοι άλτες.....και μια θερμοκρασία στους 26c. είναι μια χαρά,τώρα από διατροφή εγώ χρησιμοποιώ (betta banguet της seachem) και κόκκινο σκουλήκι (κατεψυγμένο)...

Να είσαι καλά.
__________________
ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ
Να υπάρχεις Ελληνικός δηλώνει τέσσερις τρόπους συμπεριφοράς : Ότι δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα από την φύση,όχι την αλήθεια που φτιάχνει το το μυαλό των ανθρώπων.Ότι ζεις σύμφωνα με την ηθική της γνώσης,όχι με την ηθική της δεισιδαιμονίας και των προλήψεων.Ότι αποθεώνεις την ομορφιά,γιατί η ομορφιά είναι σαν τον νού σου και φθαρτή σαν την σάρκα σου.Και κυρίως αυτό......ότι αγαπάς τον άνθρωπο.Πώς αλλιώς !! Ο άνθρωπος είναι το πιο τραγικό πλάσμα στο σύμπαν...............
Δ.Λιαντίνης


Προτάσεις.....


εδώ>
http://direct-democracy.geschichte-schweiz.ch/ το πολιτικό σύστημα της Ελβετίας (στα Αγγλικά)και εδώ> http://translate.google.gr/translate....ch%2F&act=url μεταφρασμένο στα Ελληνικά
εδώ> http://bezedakos.blogspot.gr/ (για
κατανόηση της πραγματικής δημοκρατίας....)
εδώ>http://contogeorgis.blogspot.com/
εδώ>
http://www.filosofia.gr/
εδώ >http://www.liantinis.gr/
εδώ >http://www.antifono.gr/portal/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-08, 17:44
mow Ο χρήστης mow δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2008
Περιοχή: xanthi
Μηνύματα: 4
Smile

καλησπερα παιδια
μολισ ειδα τισ απαντησεισ σασ. λοιπον το οξυγονο ειναι με μπουρπμουλιθρεσ αλλα προσ το παρον δεν το δουλευω.οσο για το φιλτρο δεν εχω ιδεα ηταν μαζι με το ενυδρειο. παντωσ απο κει που το πηρα δεν μου παν κατι (ξερουν οτι το πηρα για betta.)
το ενυδρειο λειτουργει σχεδον 24ωρεσ πλεον ειναι στρωμενο με χαλαζια κ εχει 1πετρα μεσα.επισησ εχω ριξει το απαιτουμενο αντιχλωριο κ 1 καψουλα που μου δωσαν. τι λετε ειναι ετοιμο για τον σπιτινοικοκυρη του η να περιμενο 1-2 μερεσ ακομα?
επισισ καπου διαβασα οτι μπορει να σκισει τα πτεριγια του αν εχει μεσα αιχμηρα αντικειμενα κ η πετρα που εβαλα ειναι αρκετα αιχμηρη(να φανταστητε οταν την επλενα κοπικα) λετε να εχουμε ατυχημα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-08, 18:41
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Αφού κόπηκες εσύ τα πτερύγια του μονομάχου θα κοπούν σαν χαρτοπετσέτα! Καλύτερα να την βγάλεις.

Όταν έλεγα για στρώσιμο δεν εννοούσα το χαλίκι, αλλά το φίλτρο να είναι στρωμένο, δηλαδή να έχουν αναπτυχθεί μέσα στο σφουγγάρι αποικίες βακτηριδίων που τρώνε την αμμωνία που παράγετε από τα περιττώματα του ψαριού. Αν δεν είναι αρκετές η αποικίες, ή ακόμα χειρότερα δεν υπάρχουν καθόλου, η αμμωνία θα ανέβει πολύ, τότε το ψαράκι θα υποφέρει. Βακτηρίδια μπορείς να πάρεις έτοιμα από το φίλτρο κάποιου συνχομπίστα που έχει από καιρό στρωμένο φίλτρο.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-11-08, 18:46
mow Ο χρήστης mow δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2008
Περιοχή: xanthi
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ok εχω υποψην μου ενυδρειο στρωμενο. πως μπορω να μεταφερω τα βακτηρια που μου λεσ? υπαρχει περιπτωση με την μεταφορα αυτη να κανουμε ζημια? δεν νομιζω ε?
κ ποτε προτεινεισ να μεταφερω τον μονομαχο στο ενυδρειο του?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-11-08, 18:55
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Στύβεις το σφουγγάρι του στρωμένου φίλτρου σε σακουλάκι ή μπολάκι ή κάπου που μπορείς να μεταφέρεις απλά νερό. Το ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο. Η θολούρα θα απορροφηθεί από το φίλτρο και θα εγκατασταθούν τα βακτηρίδια. Μπορείς να το ρίξεις και κατευθείαν στο φίλτρο σου. Σε 2-3 μέρες μπορείς να βάλεις το μονομάχο.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-11-08, 18:59
mow Ο χρήστης mow δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2008
Περιοχή: xanthi
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

επισησ ηθελα να εκφρασω 1 απορια
πωσ γινεται να την παλευουν με τουσ μηνεσ πολλεσ φορεσ κ με τα χρονια σε 1 γυαλα χωρισ φιλτρα κ ολα τα αλλα κομφορ κ οταν τα βαζουμε στο ενυδρειο να θελουν τοσα πραματα?
θελω να πω οτι 1 μονομαχοσ μονοσ του σε 30λιτ ειναι τοσο ευαλοτοσ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-11-08, 19:12
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Και εγώ πριν μάθω όσα έμαθα εδώ στο GAB, είχα σε μια γυάλα ένα χρυσόψαρο μεγάλο (σχετικά) που έζησε 3 χρόνια και πέθανε από μια φάρσα που μου έκαναν.
Εδώ έμαθα ότι ήταν σαν να έβαλα έναν άνθρωπο να ζει σε ανσανσέρ. Αν έχει δυνατό οργανισμό και γερά νεύρα θα αντέξει, αλλά δεν θα ζει φυσιολογικά.

Στο πρώτο μου ενυδρείο έπλενα το φίλτρο με απορυπαντικό πιάτων για να το καθαρίσω. Δεν ήξερα τι καταστροφή δημιουργούσα και τα ψάρια ζούσαν για μήνες, ενώ κανονικά ζούνε χρόνια!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-11-08, 04:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στρωνω σεντονι

1. Βαλε φυτα ευκολα και ξυλο.
Φυτα θα βρεις και απο κλαδεματα συνχομπιστων στις αγγελιες.
Βαλε μια αγγελια εσυ και ζητα ευκολα φυτα. Τονισε την περιοχη σου, υπαρχουν αρκετοι χομπιστες στην πολη σου που γραφουν στο φορουμ.
Αυτα ειναι καλο να γινουν πριν την μεταφορα του ψαριου καθως οι εργασιες μεσα στο ενυδρειο στρεσαρουν (τρομαζουν) το ψαρι και αυτη μαζι με τις λαθος συνθηκες νερου ειναι η σοβαροτερη αιτια ασθενειων και θανατων στα ενυδρεια.

2. Χαμηλη ροη στο φιλτρο ή πιο σωστα χαμηλη ενταση στη ροη.
Δηλαδη παρε ενα spay-bar για το φιλτρο σου ή φτιαξε μονος σου με ενα μικρο (8 -15 εκ αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου) κομματι σωληνα απο εξωτερικο φιλτρο με διαμετρο καταλληλη για να χωραει το στομιο της εξοδου του φιλτρου σου και ανοιξε του τρυπες κατα μηκος.
Κατι σαν φλογερα φαντασου, σαν αυτο http://i225.photobucket.com/albums/d.../P6090017c.jpg
Οι τρυπες καλο ειναι να κοιτανε προς το τζαμι.
Ετσι θα εχεις και καλη ροη και χαμηλη-σπασμενη ενταση που δεν θα παρασερνει τον ψάρη σου.
Αν ολα αυτα ειναι δυσκολα, χαμηλωσε τη ροη (αν εχει ρυθμιση) απο το φιλτρο τοσο οσο να μη γινεται "πλυντηριο" το ενυδρειο.
Επισης γυρνα το ετσι ωστε να σπαει η ροη σε καποιο τζαμι.
Κοιταξε να χτυπαει ετσι ωστε να δημιουργηται μια αναταραξη στην επιφανεια του νερου (αυτο δημιουργει οξυγονωση )
Μη βαλεις αεραντλια (οξυγονο) διωχνει το διοξειδιο (CO2) απο το νερο που χρειαζονται τα φυτα και ανεβαζει και την οξυτητα (pH), φυλαξε την ομως αχρειαστη να'ναι.

3. Σκευασματα για μαυρο νερο καλυτερα μη βαλεις μερικα κανουν καλο καπου και κακο αλλου.
Θα βγαλει το ξυλο χρωμα αρκετο οπως και ουσιες χρησιμες.
Αν υπηρχε η δυνατοτητα για ενυδρειακη τυρφη στο φιλτρο θα ηταν καλο αλλα φανταζομαι φυσικα οτι θα ειναι μικρης χωρητικοτητας και θα χρειαζεται να γεμισει ολο με υλικο για τη βιολογια.
Αλλη προσθηκη για χρωμα και ουσιες ειναι τα φυλλα catappa (απο ebay)
Αλλα για αρχη το ξυλο ειναι μια χαρα και ευκολο για χρηση.

4. Εχω ακουσει οτι στην ξανθη εχει σκληρο και αρκετα αλκαλικο νερο, γι'αυτο μαλακωσε το νερο του ενυδρειου σου και χαμηλωσε την οξυτητα.
Αυτο σε λιγα λιτρα και για να μη μπλεξεις με εξοπλισμους γινεται σταδιακα αν χρησιμοποιεις κατα ενα ποσοστο, απιονισμενο νερο απο το σουπερ μαρκετ.
(τα 4λιτρα κοστιζουν γυρω στα 60-70 λεπτα)
Το απιονισμενο εχει σκληροτητες 0 οποτε σε συνδυσμο με το νερο της βρυσης κανονισε να κανεις μια μιξη που θα εχει μεσο ορο 10.
Για να γινει αυτο πρεπει να κανει μετρησεις στο νερο της βρυσης σου και στο νερο του ενυδρειου με τεστ νερου που πουλανε στα πετσοπ.
Υπαρχουν τα στικ που ειναι κατι χαρτινες λουριδες με διαβαθμισεις που τις βουτας για ενα δευτερολεπτο σε νερο που εχεις βγαλει σε ποτηρακι απο το ενυδρειο και περιμενεις ενα λεπτο να δεις τα χρωματα.
Συγκρινεις και μετρας.
Το νερο της βρυσης καλο ειναι αφου βαλεις σε ενα καθαρο ποτηρι (αλλα χωρις υπολλειματα απορρυπαντικων κλπ) να το αφησεις και να περιμενεις καμια ωρα πριν το μετρησεις.
Ο αλλος τροπος ειναι με υγρα τεστ που ειναι πιο ακριβεις οι τιμες που δινουν.
Απο τιμες τα υγρα θα σου φανουν πολυ πιο ακριβα αλλα αν υπολογισεις τον αριθμο των τεστ που βγαζουν στην πραγματικοτητα συμφερουν.
Σε ολα τα προιοντα να κοιτας την ημερομηνια ληξεως.
Σε καποια τεστ πχ της APi εχει ημερομηνια παραγωγης και κοιτα αυτο για να ξερεις να ισχυουν ακομα.
Τεστ για αμμωνια που θα χρειαστει να μετρας για να ξερεις ποτε εχει στρωσει το φιλτρο δεν υπαρχουν σε στικ εκτος απο της Api αλλα δεν νομιζω να εχουν ερθει ακομα ελλαδα. Οποτε πας σε υγρα

5. Αφου στρωσει το φιλτρο σου, κανε ρουτινα καθε εβδομαδα αλλαγη το 25-30% του νερου με νερο ιδιων συνθηκων (θερμοκρασια, οξυτητα-ph, σκληροτητα-gH)

Αυτα ειναι πολλα για αρχη, ξεκινα και βλεπουμε


Διαβασε ομως και τα βασικα "μυστικα" του χομπυ μας εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
Επισης εδω (ορεξη να εχει να διαβαζεις) εχει ολα τα "μυστικα" σχετικα με το ενυδρειο (ξεκινα με τη μεσαια στυλη "θεματα ενυδρειου") http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm



Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-11-08, 17:45
ajaxlarissa Ο χρήστης ajaxlarissa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: περιστερι αττικης
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή νεο ενυδρειο

καλησπερα σε ολους!σήμερα αγόρασα το νέο σπίτι του μάξιμου (μονομαχου).ενα ενυδρειο 20+ λίτρων με φως.κατω εχει χαλίκι στρωμενο,πηρα 3 φυτά,εναν θερμοστάτη,θερμόμετρο,φιλτρο νερου το οποίο περιέχονταν στο ενυδρείο και πλέον άνετος εξερευνεί το καινούριο του σπίτι.διάβασα ότι τρόνε διάφορες τροφές και του πήρα ακόμη μία για αλλαγή.το θέμα μου ειναι ότι σαν αρχάριος δεν ξέρω αν εχω κάνει κάτι λάθος.επίσης το ενυδρείο έχει κατακλυστεί από φυσσαλίδες οι οποίες έχουν κολλήσει παντού (στα φυτα,στον θερμοστάτη,στο τζάμι και γενικά παντού).θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα καλύτερο περιβάλλον και την καλύτερη δυνατή διαβίωση του μονομάχου μου.σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-11-08, 17:50
Το avatar του χρήστη domenico
domenico Ο χρήστης domenico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2008
Περιοχή: δήμος μίκρας-θεσσαλονικη
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ajaxlarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους!σήμερα αγόρασα το νέο σπίτι του μάξιμου (μονομαχου).ενα ενυδρειο 20+ λίτρων με φως.κατω εχει χαλίκι στρωμενο,πηρα 3 φυτά,εναν θερμοστάτη,θερμόμετρο,φιλτρο νερου το οποίο περιέχονταν στο ενυδρείο και πλέον άνετος εξερευνεί το καινούριο του σπίτι.διάβασα ότι τρόνε διάφορες τροφές και του πήρα ακόμη μία για αλλαγή.το θέμα μου ειναι ότι σαν αρχάριος δεν ξέρω αν εχω κάνει κάτι λάθος.επίσης το ενυδρείο έχει κατακλυστεί από φυσσαλίδες οι οποίες έχουν κολλήσει παντού (στα φυτα,στον θερμοστάτη,στο τζάμι και γενικά παντού).θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα καλύτερο περιβάλλον και την καλύτερη δυνατή διαβίωση του μονομάχου μου.σας ευχαριστώ.
το ενυδρείο δεν το έστρωσες??? έτσι απλά έβαλες το ψάρι???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πολυ-μονομαχο-ενυδρειο Πάνος Bettas 9 14-05-09 13:03
ενυδρειο μονομαχου angelwho Bettas 8 23-11-08 15:50
ΜΕΤΑΦΟΡΑ OSCAR ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΕ ΑΛΛΟ WILD_RIDER Γλυκό νερό - Γενικά 45 07-12-07 19:32
guppies σε μικρη γυαλα stigma98 Ζωοτόκα 9 21-06-06 00:43
Παρουσιαση ενυδρειο-γυαλα μονομαχου mikenuke Bettas 15 21-02-06 13:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06823 seconds with 15 queries