Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-08, 18:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή DIY κύβος 25x25x25

Καλησπέρα σε όλους!

Νομίζω τα κατάφερα! Με τζάμι 3 χιλιοστών (με 5άρι μάλλον θα μας ήταν ευκολότερο, σαν 1η επαφή), με μηδενική εμπειρία, και με οδηγό τα άρθρα του internet, κόλλησα (με τη βοήθεια ενός φίλου) ένα μικρούλι μονομαχο-κυβάκι, και είπα να μοιραστώ μαζί σας την όλη εμπειρία:

- Πριν κολλήσουμε τα τζάμια, είχα βάλει σε όλα τα τζάμια χαρτοταινίες.. Οπότε δε "λερώσαμε" πολύ.. Τούλαχιστον, έτσι φάνηκε στην αρχή.. Από τον ενθουσιασμό μας όμως, μας διέφυγε το κομμάτι "αφαιρούμε τις χαρτοταινίες μετά το κόλλημα!".. Τράβηξε λοιπόν η χαρτοταινία σιλικόνη, με αποτέλεσμα να θέλει αρκετό καθάρισμα μετά..

- Το καθάρισα λοιπόν, όλα ωραία, ώρα για γέμισμα.. Σε 2-3 ώρες, είχε μείνει το μισό νερό! Φτού, πάλι λάθος.. Ξεκίνησα λοιπόν και έβαλα σιλικόνη από τη μέσα μεριά, σε όλες τις πλευρές.. Με μία τηλεκάρτα, τράβαγα την περίσσεια σιλικόνη, ενώ η καμπυλωμένη γωνία της τηλεκάρτας, άφηνε σιλικόνη στις ενώσεις του ενυδρείου.. Ψιλοχάλια έγινε βέβαια, αλλά με υπομονή και μία ξυστρούλα, ξανακαθάρισε!

Τώρα είναι στο μπαλκόνι, γεμισμένο με νερό μέχρι τέρμα από το πρωί, καθαρισμένο, κομπλέ, και δε φαίνεται να χάνει.. Πόσο καιρό να το αφήσω έτσι? Υπάρχει τρόπος να ελέγξω τις ενώσεις αν είναι καλές? Κάτι άλλο να κάνω, μπορώ? Χρειάζεται?

Υ.Γ. Η σιλικόνη που χρησιμοποιήθηκε ήταν διαφανής, κατάλληλη για ενυδρειακή χρήση, ενώ τα τζάμια τα παρήγγειλα και μου τα έκοψε τζαμάς, δεν τα έκοψα μόνος μου..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-08, 19:37
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

χοντρε φιλε μου,
πρωτο ενυδρειο και εβαλες 3αρι τζαμι?
θελει πολλη εμπειρια για να κολλησεις τοσο λεπτο τζαμι οεο...
αρα 1ο λαθος!

μετα απο ποσες ωρες το γεμισες?
με τετοια ζεστη και υγρασια θες 3-4 μερες...
αρα υποψιαζομαι 2ο λαθος !

τη χαρτοταινια την βγαζουμε αμεσως πριν τραβηξει οεο...

αν δεις εκει που ειναι η κολληση, απο κοντα ομως, κανε ζουμ,
αν εχει φυσσαλιδες εγλωβισμενες μεσα στην κολληση.
αν εχει ειναι υποπτες...οσο πιο πολλες τοσο πιο υποπτες.
ακομη πιο χαλια θαναι η κατασταση οταν η φυσσαλιδα ειναι διαμπερης...

θα τα δεις στην πορεια.

βεβαια αν λαβω υπ οψη μου τα ποστ περι συλλογου σκεφτομαι οτι πρεπει να σου ανοιξει το ενυδρειακι μπας και ισιωσεις...

τωρα περιμενε ...αν κολλησε θα το δεις
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-08, 20:04
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

xontre..........και ποσο στοιχησε το εγχειρημα αν επιτρεπεται????
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-08, 12:05
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος Εμφάνιση μηνυμάτων
χοντρε φιλε μου,
πρωτο ενυδρειο και εβαλες 3αρι τζαμι?
θελει πολλη εμπειρια για να κολλησεις τοσο λεπτο τζαμι οεο...
αρα 1ο λαθος!

μετα απο ποσες ωρες το γεμισες?
με τετοια ζεστη και υγρασια θες 3-4 μερες...
αρα υποψιαζομαι 2ο λαθος !

τη χαρτοταινια την βγαζουμε αμεσως πριν τραβηξει οεο...

αν δεις εκει που ειναι η κολληση, απο κοντα ομως, κανε ζουμ,
αν εχει φυσσαλιδες εγλωβισμενες μεσα στην κολληση.
αν εχει ειναι υποπτες...οσο πιο πολλες τοσο πιο υποπτες.
ακομη πιο χαλια θαναι η κατασταση οταν η φυσσαλιδα ειναι διαμπερης...

θα τα δεις στην πορεια.

βεβαια αν λαβω υπ οψη μου τα ποστ περι συλλογου σκεφτομαι οτι πρεπει να σου ανοιξει το ενυδρειακι μπας και ισιωσεις...

τωρα περιμενε ...αν κολλησε θα το δεις
Φίλε γαύρε! Το μεγαλύτερο λάθος που έκανα ήταν ότι δεν έφερα τα τζάμια να τα κολλήσουμε παρέα στο Σύλλογο, μόνο και μόνο για να έχω την επίβλεψη και τις συμβουλές των expert! Ήθελα να δοκιμάσω πρώτα μόνος μου τις δυνάμεις μου, να δω πώς τα πάω και πώς τα καταφέρνω, εξ'άλλου, σιγά το κατασκεύασμα, ένα .. Το επόμενο, αν μπορείτε κι εσείς, θα έρθω να το κάνουμε παρέα..

Συγκεκριμένα, τώρα, έχεις δίκιο για τα 3άρια (το έγραφα και μόνος μου παραπάνω), και για τις χαρτοταινίες.. Όσο για το στέγνωμα, το άφησα κάτι παραπάνω από δύο 24ωρα..

Αυτό το σχόλιο περί Συλλόγου, δεν το κατάλαβα.. Εδώ γραφόντουσαν post περί ανεξάρτητων κλιμακίων, άκυρες προτάσεις στον αέρα, καρναβάλι έγινε.. Όσα έγραψα εκεί μέσα ήταν κατά του ξεφτιλίσματος του Συλλόγου και της αρνητικής διαφήμισης που γινόταν, και η δική μου διαμαρτυρία ήταν ενάντια στο ΔΣ που επέτρεπε αυτή την απαράδεκτη χάβρα να εξελίσσεται..

Υ.Γ. Για να μήν ξεχνιόμαστε: "είσαι στο μυαλόοοο.. κάτι μαγικόοοοο!"
Καμιά μεταγραφή της προκοπής θα κάνει ρε συ ο πρόεδρος?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
xontre..........και ποσο στοιχησε το εγχειρημα αν επιτρεπεται????
Γιάννης, σωστά? Το εγχείρημα στο συγκεκριμένο μέγεθος δε νομίζω ότι πολυ-συμφέρει, εκτός κι αν έχεις τζάμια/σιλικόνη που να περισσεύουν.. Σκέψου ότι αγοράζεις μία σιλικόνη και δε χρησιμοποιείς ούτε τη μισή, μήν πω ούτε το 1/3.. Μάλιστα, και ο τζαμάς της γειτονιάς με έκλεψε λιγάκι, το ίδιο και ένα συνοικιακό pet-shop απ'όπου πήρα τη σιλικόνη (το praktiker μου πέφτει μακριά και δεν προλάβαινα), οπότε τα νούμερα που πλήρωσα δεν είναι αντιπροσωπευτικά..

Εξ'άλλου, έχω δει στο Fish-Only (αγ. παρασκευή) αντίστοιχα κυβάκια με περίπου 10ευρώ, ενώ και το Water Inn φέρνει κάποια μικρά ενυδρειάκια, αντίστοιχης χωρητικότητας, με πορτατιφάκι και φιλτράκι hang-on (θερμοστάτης extra), με αρκετά χαμηλή τιμή..

Το DIY το έκανα περισσότερο για την εμπειρία και το χαβαλέ, είπα να δοκιμάσω μόνος μου με τις οδηγίες που κυκλοφορούν online, να δω τι θα καταφέρω..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 25-06-08 στις 12:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-08, 12:45
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννης, σωστά? Το εγχείρημα στο συγκεκριμένο μέγεθος δε νομίζω ότι πολυ-συμφέρει, εκτός κι αν έχεις τζάμια/σιλικόνη που να περισσεύουν.. Σκέψου ότι αγοράζεις μία σιλικόνη και δε χρησιμοποιείς ούτε τη μισή, μήν πω ούτε το 1/3.. Μάλιστα, και ο τζαμάς της γειτονιάς με έκλεψε λιγάκι, το ίδιο και ένα συνοικιακό pet-shop απ'όπου πήρα τη σιλικόνη (το praktiker μου πέφτει μακριά και δεν προλάβαινα), οπότε τα νούμερα που πλήρωσα δεν είναι αντιπροσωπευτικά..

Εξ'άλλου, έχω δει στο Fish-Only (αγ. παρασκευή) αντίστοιχα κυβάκια με περίπου 10ευρώ, ενώ και το Water Inn φέρνει κάποια μικρά ενυδρειάκια, αντίστοιχης χωρητικότητας, με πορτατιφάκι και φιλτράκι hang-on (θερμοστάτης extra), με αρκετά χαμηλή τιμή..

Το DIY το έκανα περισσότερο για την εμπειρία και το χαβαλέ, είπα να δοκιμάσω μόνος μου με τις οδηγίες που κυκλοφορούν online, να δω τι θα καταφέρω..
Γιαννης ,Γιαννης............και εγω βασικα πιο πολυ για να παρω μια γευση απο diy ενδιαφερομαι.......περιμενω να δω τα αποτελεσματα και να ακουσω συμβουλες .............
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-08, 12:53
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Και εγώ έχω έναν κύβο 25x25x25.
Κατά την γνώμη μου είναι οι καλύτεροι τύποι nano ενυδρείων.
Δυστηχώς ο δικός μου στάζει από γωνία και για αυτό δεν τον χρησιμοποιώ...αλλά είναι ότι πρέπει για emersed
Είναι από 5άρη τζάμι.
Τα τζάμια στοίχησαν γύρω στα 7-8 ευρώ και η σιλικόνη γύρω στα 3 από πράκτικερ.
Οι τιμές στα τζάμια μπορεί να έχουν μεγάλη διαφορά από τζαμά σε τζαμά.
Ένας για ένα 30λιτρο ζήτησε σε ένα φίλο μου 50-60 ευρώ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-08, 12:57
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ έχω έναν κύβο 25x25x25.
Κατά την γνώμη μου είναι οι καλύτεροι τύποι nano ενυδρείων.
Δυστηχώς ο δικός μου στάζει από γωνία και για αυτό δεν τον χρησιμοποιώ...αλλά είναι ότι πρέπει για emersed
Είναι από 5άρη τζάμι.
Τα τζάμια στοίχησαν γύρω στα 7-8 ευρώ και η σιλικόνη γύρω στα 3 από πράκτικερ.
Οι τιμές στα τζάμια μπορεί να έχουν μεγάλη διαφορά από τζαμά σε τζαμά.
Ένας για ένα 30λιτρο ζήτησε σε ένα φίλο μου 50-60 ευρώ!
για τα τζαμια,απλα ζητησες 5 τζαμια με χ διαστασεις ή απαιτουν και καποια ειδικη επεξεργασια....????....το praktiker εχει σιλικονη ενυδρειακης χρησης...????
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-08, 12:58
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
το praktiker εχει σιλικονη ενυδρειακης χρησης...????
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10761
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-06-08, 13:00
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
για τα τζαμια,απλα ζητησες 5 τζαμια με χ διαστασεις ή απαιτουν και καποια ειδικη επεξεργασια....????....το praktiker εχει σιλικονη ενυδρειακης χρησης...????
Εγώ δεν ζήτησα τίποτα ο Ghostship ζήτησε που μου το έφτιαξε κιόλας...Θα τον ρωτήσω και θα σου πω.
Για σιλόνη δες εδώ
Για τζάμια εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-06-08, 13:02
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω george....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν ζήτησα τίποτα ο Ghostship ζήτησε που μου το έφτιαξε κιόλας...Θα τον ρωτήσω και θα σου πω.
Για σιλόνη δες εδώ
Για τζάμια εδώ
__________________
passive viewers.........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gohn1990 : 25-06-08 στις 13:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-06-08, 13:34
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Εγω το πρωτο που εφτιαξα κολλησα στραβα το πατο ... Ηθελα και μαυρη σιλικονη ο μαπας..... Τεσπα προσπαθεια νο2 συντομα !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-06-08, 19:45
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Xontros...τα τζάμια πως τα ξεκόλλησες ενώ ήταν κολλημένα με σιλικόνη?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-06-08, 22:15
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Δεν τα ξεκόλλησα.. Η σιλικόνη αρχικά πήγε μόνο εκεί όπου ακουμπάνε τα τζάμια.. Δε βγήκε παραέξω, γιατί είχα βάλει χαρτοταινία.. Η βλακεία ήταν ότι δεν έβγαλα τη χαρτοταινία αμέσως μετά το κόλλημα, και "τράβηξε" λίγη σιλικόνη, αφήνοντας (μετά το ξεκόλλημα της χαρτοταινίας) ένα λεπτό φιλμ σιλικόνης στο τζάμι, το οποίο με κούρασε λίγο, αλλά το καθάρισα..

Μετά, αφού στέγνωσε, και αφού το γέμισα και έχανε, έβαλα με το πιστόλι της σιλικόνης, σιλικόνη από τη μέσα μεριά κατά μήκος όλων των ενώσεων.. Προφανώς βγήκε ένα χοντρό "μακαρόνι".. Με μία τηλεκάρτα, λοιπόν, όσο ήταν υγρή η σιλικόνη, τράβηξα όση περίσσευε.. Δλδ, βάζοντας την τηλεκάρτα στο εσωτερικό της ένωσης, επειδή είναι κυκλικές οι γωνίες της, δεν έφτανε μέχρι την ένωση τέρμα, αλλά άφηνε λίγη σιλικόνη εκεί.. Βέβαια, τα λέρωσα λίγο τα τζάμια, χάλια έγιναν, αλλά είναι μικρό το κυβάκι και κούτσα-κούτσα το καθάρισα..

Σωστή κίνηση ήταν αυτή? Λάθος? Δεν έχω ιδέα..

Το θέμα είναι ότι το ενυδρείο συμπλήρωσε πάνω από 24ωρο γεμάτο και δε χάνει.. Φυσαλίδες που λές γαύρε δε φαίνονται να υπάρχουν (θα ξανατσεκάρω κι αύριο με φως ημέρας).. Είμαι ΟΚ λες? Υπάρχει κάποιος πιο ακριβής τρόπος/πατέντα να τσεκάρεις αν χάνει? (γιατί με τέτοια ζέστη, 1-2 χιλιοστά τη μέρα μπορεί να είναι και η εξάτμιση..)

Μήπως να το ξεκολλήσω και να ξαναπροσπαθήσω? Υπάρχει λόγος? Και αν ναι, είναι εύκολο αυτό? Θα καθαρίσει εύκολα μετά? Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να "βελτιώσω" τη στεγανότητα?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-08, 23:42
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων

Μήπως να το ξεκολλήσω και να ξαναπροσπαθήσω? Υπάρχει λόγος? Και αν ναι, είναι εύκολο αυτό? Θα καθαρίσει εύκολα μετά? Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να "βελτιώσω" τη στεγανότητα?
Eγώ ρώτησα βασικά πως μπορούμε να το ξεκολλίσουμε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-06-08, 00:06
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Δε θυμάμαι πού το διάβασα.. Αν δεν κάνω λάθος, όπως ξεκολλάς τα εσωτερικά φίλτρα.. Με χορδή mi (την ψιλή) ηλεκτρικής ή ακουστικής κιθάρας (μεταλλική δηλαδή).. Είναι αρκετά εύκολο λένε.. Παίζει να γίνεται και με μαχαιράκι..

Το θέμα είναι πώς καθαρίζεις τις σιλικόνες για να ξανακολλήσεις.. Με γυαλόχαρτο?

Υ.Γ. Μή διαβάζετε μόνο το τελευταίο ποστ! Έχω κι άλλες αποριούλες παραπάνω!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-06-08, 01:47
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

1) 15 λιτράκια νερό είναι, εφόσον δεν βλέπεις να χάνει νεράκι (δακρύζει?) τότε βάλτο μέσα γεμισέ το σκεπασέ το και τσέκαρε την επομένη μέρα αν λείπει νερό.
Αν χάσει 15 λιτρα νεράκι ούτε που θα δροσίσουν το δωματιό σου


2) Βγαίνει και με χοδρή mi cantini (και απο μπουζούκι κάνει βρε! και άλλα ένχορδα)
3) Βγαίνει και με μαχαιράκι αλλά θα φας τα χεράκια σου!
4) Βγαίνει και με σπάτουλα (αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιώ εγώ για να ξηλώσω φίλτρο εσωτερικό).

Έχεις κι άλλες ?? Απορίες εννοώ!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-06-08, 01:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κάνω πρόβες βλέπεις, έχω φοβηθεί μή μου σκάσει στο διαγώνισμα κανένα πρακτικό θεματάκι για κόλληση ενυδρείου!

Αυτό με το μπουζούκι καινούριο είναι? Εγώ για κιθάρα ήξερα! Θα γίνεις και μπουζουκτζής?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-06-08, 01:57
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Και το μπουζούκι βρε έχει τόσο ψιλές χορδές! (Ναι έπαιξα και μπουζούκι κάποτε)
Κιθαρίτσα το Σάββατο στον σύλλογα ε? Θα έχουμε μεγάλα τραγούδια!
Και θα πάρεις και την μίζα σου! (Αυτό πάει για τον Χαλβά που με λέει ερωτύλο) -> Και δεν είμαι και άτριχος!!!


Μικρός!! -> Μην ξεχάσεις την κιθάρα το Σάββατο στην χειρότερη θα ξεκολήσουμε το ενυδρείο του χοντρούλη μας!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-06-08, 02:00
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Απορίες είπες? Αφού το ξέρεις, πάντα έχω!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά, αφού στέγνωσε, και αφού το γέμισα και έχανε, έβαλα με το πιστόλι της σιλικόνης, σιλικόνη από τη μέσα μεριά κατά μήκος όλων των ενώσεων.. Προφανώς βγήκε ένα χοντρό "μακαρόνι".. Με μία τηλεκάρτα, λοιπόν, όσο ήταν υγρή η σιλικόνη, τράβηξα όση περίσσευε.. Δλδ, βάζοντας την τηλεκάρτα στο εσωτερικό της ένωσης, επειδή είναι κυκλικές οι γωνίες της, δεν έφτανε μέχρι την ένωση τέρμα, αλλά άφηνε λίγη σιλικόνη εκεί.. Βέβαια, τα λέρωσα λίγο τα τζάμια, χάλια έγιναν, αλλά είναι μικρό το κυβάκι και κούτσα-κούτσα το καθάρισα..

Σωστή κίνηση ήταν αυτή? Λάθος? Δεν έχω ιδέα..
Αυτό δεν κάνουμε όταν χάνει κάπου? Εγώ το έκανα βέβαια παντού..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να "βελτιώσω" τη στεγανότητα?
Κάποια πατέντα? Αυτό που έκανα παραπάνω ίσως? Τι κάνετε στα μεγαλύτερα ενυδρεία.. Κόλλημα, στέγνωμα και γέμισμα? Περνάτε με extra σιλικόνη?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-06-08, 02:02
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Περίπου!
Απλά δουλεύουμε καλύτερα το πιστόλι σιλικόνης και έτσι δεν λερώνουμε παντού
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-06-08, 02:20
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το μπουζούκι βρε έχει τόσο ψιλές χορδές! (Ναι έπαιξα και μπουζούκι κάποτε)
Όταν ήσουν άτριχος να υποθέσω?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Κιθαρίτσα το Σάββατο στον σύλλογα ε? Θα έχουμε μεγάλα τραγούδια!
Ξέρω, ξέρω.. "οι άντρες δεν υπάαααρχουν πια! τους πάτησε το τρέεεενοοοο"..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μικρός!! -> Μην ξεχάσεις την κιθάρα το Σάββατο στην χειρότερη θα ξεκολήσουμε το ενυδρείο του χοντρούλη μας!!
Πλάκα κάνεις! Και (πριν τις παραπάνω απαντήσεις σου) το σκεφτόμουνα να το κάνω εγώ ο ίδιος! Παίζει να καθαρίσετε και ό,τι σιλικόνη μείνει, και να το ξανακολλήσετε σωστά? Να'στε καλά παιδιά, ευχαριστώ, δεν ήταν ανάγκη!

Έλα πάμε τραγουδάκι να δουλέυετε με ρυθμό! "Μή βροντοχτυπάς τις χάντρες.. η δουλειά κάνει τους άντρες.."

Και πές του του Μικρού:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Και θα πάρεις και την μίζα σου!
το χρεός των 30 για τον προτζέκτορα το μεταβιβάζω σε σένα! Πλέρωνε!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά δουλεύουμε καλύτερα το πιστόλι σιλικόνης
Κιθαρίστας..
Μπουζουκτζής..
Τραγουδιάρης..
και.. ΠΙΣΤΟΛΕΡΟ!

χαχαχαχαχαχα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 26-06-08 στις 02:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-06-08, 10:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Έχω κάνει και άλλα επαγγέλματα χοντρούλη μου!
Και για κανένα δεν Ντρέπομε!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-06-08, 12:29
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ούτε λίγο καλαμπουράκι να μήν κάνουμε αγαπητέ κιθαρο-μαθητή μου?

No problem, εξ'αλλου θα έχεις τα νεύρα σου σήμερα.. και με το δίκιο σου δηλαδή.. Καλά κουράγια!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-06-08, 13:03
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν έχω νεύρα καρδιά μου!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-06-08, 17:22
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Το καπάκι του κύβου..

Μην ανοίξω καινούριο ποστ.. Λοιπόν.. Ο κυβάκος θα φιλοξενήσει ως γνωστόν ένα μονομάχο.. ¶ρα λοιπόν θα χρειαστώ κάτι για καπάκι..

Σκεφτόμουν τα εξής πολύ απλά (δε θέλω πολύπλοκες λύσεις):

1. Παίρνω ένα τζάμι 25x25, με ένα κόψιμο στη γωνία για τα καλώδια, και απλά το ακουμπάω από πάνω.. να πέσει μέσα ούτως ή άλλως δε θα χωράει..

2. Παίρνω ένα τζάμι 2 χιλιοστά μικρότερο από τις εσωτερικές διαστάσεις, και παίρνω και 2 τζαμάκια σαν κόντρες.. Και τις βάζω στα δύο εσωτερικά τζάμια, τόσο ψηλά, ώστε το καπάκι να κάθεται ακριβώς πάνω πάνω, και να σχηματίζεται κανονικός κύβος.. ¶ντε και μία τρύπα στο πάνω τζάμι για να χωράει το δάχτυλό μου, να το σηκώνω για να ταίζω.. πώς σας φαίνεται σαν ιδέα? Τι άλλο μπορώ να κολλήσω για να το στηρίξω (αντί για τζαμάκια κόντρες)? π.χ. τίποτα πλαστικά στηριγματάκια ραφιού, με σιλικόνη.. παίζει?

Περιμένω τις προτάσεις σας! Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Υ.Γ. Ο φωτισμός θα είναι αρχικά το φως της μέρας, και στη συνέχεια, πιθανότατα εξωτερικό πορτατιφάκι..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-06-08, 17:36
Το avatar του χρήστη Ronnie21
Ronnie21 Ο χρήστης Ronnie21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Εγώ θα έβαζα "μπαλίτσες" σιλικόνης στις γωνίες και το καπάκι ένα κομμάτι γυαλί με τις διαστάσεις του ενυδρείου. Έτσι και μαλακά θα πατάει το καπάκι, και "τέλειος" κύβος θα είναι, και χώρο για να περνάνε τα καλώδια θα έχεις
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-06-08, 17:46
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ronnie21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έβαζα "μπαλίτσες" σιλικόνης στις γωνίες και το καπάκι ένα κομμάτι γυαλί με τις διαστάσεις του ενυδρείου. Έτσι και μαλακά θα πατάει το καπάκι, και "τέλειος" κύβος θα είναι, και χώρο για να περνάνε τα καλώδια θα έχεις
Εννοείς τη λύση 1 δηλαδή? Από πάνω?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-06-08, 17:50
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Δεν εχεις λογο να φτιαξεις πατηματα για το καπακι , η πρωτη λυση που λες ειναι πολυ πιο απλη και πρακτικη , γιατι να κουραζεσαι με την δευτερη λυση χωρις λογο???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-06-08, 17:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχεις λογο να φτιαξεις πατηματα για το καπακι , η πρωτη λυση που λες ειναι πολυ πιο απλη και πρακτικη , γιατι να κουραζεσαι με την δευτερη λυση χωρις λογο???
Σωστό κι αυτό!
Αλλά αν το πατήσεις έτσι από πάνω, με το παραμικρό ακούμπημα δε θα πηγαίνει πέρα δώθε? Γι'αυτό σκεφτόμουνα έναν τρόπο για να το "φιξάρω" κάπως, να το σταθεροποιήσω..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-06-08, 18:06
Το avatar του χρήστη Ronnie21
Ronnie21 Ο χρήστης Ronnie21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείς τη λύση 1 δηλαδή? Από πάνω?
ναι... αυτό εννοώ.Έτσι είχα τη γεννήστρα. Οι "μπαλίτσες" ήταν πολύ βολικές. Πατούσανε χωρίς τριξίματα, τριψίματα κτλ κτλ. Αυτά στο δικό μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τo DIY ορ νοτ του DIY !!! theofilos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 01-05-08 11:56
UN-DIY giagligian DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-10-07 10:49
περί riccia fluitans ο λόγος Βαγγέλης (Dearangelo) Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 19-10-07 06:12
Περί διοξειδίου ο λόγος! panosaat Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 05-05-07 21:44
Περί τροφής ο λόγος stel Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-06-05 20:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09954 seconds with 13 queries