Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-10, 07:11
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή Spotting soils η flourite?

Καλημέρα σας!
Θα θελα να ρωτήσω τι υπόστρωμα εινα καλύτερο για φυτεμενο με απαιτητικα φυτά: το spotting soil όπως διάβασα σε ένα thread η το flourite?
Το spotting soil είναι αυτό που πουλάνε σε φυτωρεια και σε καταστήματα κηπουρικης?
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-10, 10:21
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Ακριβώς αυτό είναι φίλε μου... Το potting soil είναι υπόστρωμα (εδαφικό μείγμα) δλδ χώμα με θρεπτικά και η χρήση του είναι μόνο για την μέθοδο dry start όπως διάβασες στο άρθρο. Το seachem flοurite είναι υπόστρωμα για ενυδρεία το οποίο απορροφά στοιχεία από την στήλη νερού (υγρά λιπάσματα) και τα παραχωρεί-συγκρατεί στα ριζώματα των φυτών. Δηλαδή αυτό-ανανεώνεται. Τι φυτά σκέφτεσαι να βάλεις? Θα σου πρότεινα το fluorite το οποίο είναι σίγουρο και εύκολο.. Η μέθοδος dry start είναι λίγο δύσκολη και σχετικά “χρονοβόρα”…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-10, 12:58
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Αντωνη θελω να σε ρωτησω και εγω κατι πανω σε αυτο και ζητω συγνωμη απο τον φιλο Geovai αν του χαλαω το ποστ.
Σε dry start μεθοδο χωρις potting soil με υποστρωμα dennerle deponit mix pro με ψιλοκοκκο χαλαζιακο χαλικακι εχει ελπιδες να φουντωσει η cuba μου?
Την εβαλα μολις χθες...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-10, 13:36
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Dry start δεν με ενδειαφερει να κανω, μιας και ακομα παλευω με τα απλα!
Σε ευχαριστω για την διευκρινηση! Τα φυτα θα ειναι απο ευκολα μεχρι και απαιτητικα οπωσ καποιο ειδος γκαζονακι oπως glossostigma! το οποιο αν εχε και καποιος να με προμιθευσει οταν θα ξεκινισω την ανακατασκευη του ενυδρειου, για να μην το ακριβοπληρωσω στα μαγαζια θα ήμουν ευγνομων!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-07-10, 13:45
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eric Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντωνη θελω να σε ρωτησω και εγω κατι πανω σε αυτο και ζητω συγνωμη απο τον φιλο Geovai αν του χαλαω το ποστ.
Σε dry start μεθοδο χωρις potting soil με υποστρωμα dennerle deponit mix pro με ψιλοκοκκο χαλαζιακο χαλικακι εχει ελπιδες να φουντωσει η cuba μου?
Την εβαλα μολις χθες...


Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω πως θα δουλέψει …τα περισσότερα θρεπτικά που έχει το
potting soil υπάρχουν στα υποστρώματα του εμπορίου σε μεγαλύτερο ποσότητα και αριθμό… Η διαφορά με τα ενυδρειακά υποστρώματα είναι ότι τα θρεπτικά λόγο της σύστασης τους και της σχετικά μακράς διάρκειας και αντοχής τους στο χρόνο (1.5 χρόνο περίπου) θα αργήσουν να διαλυθούν. Σε αντίθεση το potting soil απελευθερώνει άμεσα τα θρεπτικά και απορροφούνται πιο γρήγορα από τα φυτά έτσι τα φυτά αναπτύσσονται πιο γρήγορα…. Είχα ξαναγράψει κάτι παρόμοιο πως το deponit mix για να έχει πιο γρήγορα αποτελέσματα χρειάζεται FB1 SUBSTRATE START ….αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητο ή ισχύει. Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει από τις καλλιέργειες μιας και φτιάχνω potting soil δεν έχει μεγάλη διάρκεια ζωής ιδίως όταν είναι μονίμως βρεγμένο (ο ένας λόγος που ψεκάζουμε τα φυτά είναι και αυτός) μετά από αρκετό διάστημα 6 μήνες τα θρεπτικά εξαντλούνται…και τα φυτά παρουσιάζουν ελλείψεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-07-10, 13:49
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Dry start δεν με ενδειαφερει να κανω, μιας και ακομα παλευω με τα απλα!
Σε ευχαριστω για την διευκρινηση! Τα φυτα θα ειναι απο ευκολα μεχρι και απαιτητικα οπωσ καποιο ειδος γκαζονακι oπως glossostigma! το οποιο αν εχε και καποιος να με προμιθευσει οταν θα ξεκινισω την ανακατασκευη του ενυδρειου, για να μην το ακριβοπληρωσω στα μαγαζια θα ήμουν ευγνομων!
να σαι καλά φίλε μου όποτε είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις πές μου να σου δώσω glosso...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-07-10, 13:53
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ Αντωνη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει από τις καλλιέργειες μιας και φτιάχνω potting soil δεν έχει μεγάλη διάρκεια ζωής ιδίως όταν είναι μονίμως βρεγμένο (ο ένας λόγος που ψεκάζουμε τα φυτά είναι και αυτός) μετά από αρκετό διάστημα 6 μήνες τα θρεπτικά εξαντλούνται…και τα φυτά παρουσιάζουν ελλείψεις...
...Μαλλον αυτος ειναι ο λογος που 2 καλλιεργιες που εχω μονο με cuba εχουν μεινει στασιμες...ενω στην αρχη εκτοξευτηκαν, μολις απλωθηκαν σταματησε αποτομα η αναπτυξη τους...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-07-10, 14:00
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eric Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ Αντωνη



...Μαλλον αυτος ειναι ο λογος που 2 καλλιεργιες που εχω μονο με cuba εχουν μεινει στασιμες...ενω στην αρχη εκτοξευτηκαν, μολις απλωθηκαν σταματησε αποτομα η αναπτυξη τους...


παιζουν πολλά ρόλο μπορεί και απο την αλλαγή θερμοκρασίας...το υπόστρωμα στις καλλιεργειες κρατάει περίπου 6 μήνες αλλα εχω κρατήσει cuba και 1 χρόνο στο ίδιο εδαφικό μείγμα χωρις να πάθει τίποτα... είναι τρελή αυτη η cuba... συνηθως αν πάρει μπρος δεν σταματά..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AQUA PURA : 06-07-10 στις 19:55
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
flourite, υπόστρωμα, soil, spotting


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Flourite Seachem Τσιόνογλου Σταύρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 26-11-08 02:07
Seachem Flourite kill_bill Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 12-03-08 18:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04096 seconds with 15 queries