Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-10-12, 00:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ηξερα σορρυ αλλα απο δικη μου εμπειρια στα 50 μπενουν 2
κανονικα ενας μπαινει, και τα λιτρα που προτεινονται ως ελαχιστα ειναι γυρω στα 45 -60 με τις διαστασεις του εμποριου (το βαθος μας ειναι αδιαφορο, ομως θελει ενα σωστο χωρο οσον αφορα το μηκος και το πλατος) http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/ αλλα υπο προυποθεσεις και με εμπειρια στο ειδος χαρεμακι επιτρεπεται.
Ζευγαρακι επισεις ισως γινεται αλλα ακουγεται πολυ παρακινδυμνευμενο και προσωπικα το αποφευγω.


Αλεξανδρε, οι τιμες που θα βρεις στο εν λογο μαγαζι ειναι σε παρα πολλα πραγματα οι καλυτερες της Ελλαδος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-10-12, 00:28
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δε χρειαζοταν ολα αυτα εγω τα επερνα απο αθηνα σε σακουλες και τα εφερνα σαμο
μονο που εγω εμενα 40 χιλ απο το κεντρο και τα ψαρια δεν τα πηρα ολα την τελευταια μερα.
Υ.Γ πατριωτακι εισαι και γω απο Σαμο καταγωμαι Παλαιοκαστρο.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-10-12, 00:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
μμμ επειδη εχει 200000 τεστ, να παρς ενα για NO3,NO4 ενα για GH+KH και ενα για NO2??συν pimafix-melafix =34,82 και για την ωρα ειμαι οκ?

θες απαραιτητα και για no3 (no3no4 δεν υπαρχει, εννωεις nh3nh4 που ειναι η αμμωνια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-10-12, 00:39
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κανονικα ενας μπαινει, και τα λιτρα που προτεινονται ως ελαχιστα ειναι γυρω στα 45 -60 με τις διαστασεις του εμποριου (το βαθος μας ειναι αδιαφορο, ομως θελει ενα σωστο χωρο οσον αφορα το μηκος και το πλατος) http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/ αλλα υπο προυποθεσεις και με εμπειρια στο ειδος χαρεμακι επιτρεπεται.
Ζευγαρακι επισεις ισως γινεται αλλα ακουγεται πολυ παρακινδυμνευμενο και προσωπικα το αποφευγω.


Αλεξανδρε, οι τιμες που θα βρεις στο εν λογο μαγαζι ειναι σε παρα πολλα πραγματα οι καλυτερες της Ελλαδος
και εγω σε 50 τον ειχα αλλα μη τρελαθουμε κιολας ενταξει ειπαμε ειναι ενα ψαρι που εκτος απο μικρο δεν ειναι καν κινητικο στη φυση χωρις να ειμαι 100% σιγουρος κραταει μια περιοχη καπου στα 40 εκ μερικα πραγματα νομιζω τα τραβαμε χωρις λογο

δεχομε τα 50 λιτρα για ενα τετειο ψαρι στα χερια ενος που ξεκιναει τωρα το χομπι γιατι κακα τα ψεματα τα πολλα λιτρα συνχωρουν λαθοι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο που εγω εμενα 40 χιλ απο το κεντρο και τα ψαρια δεν τα πηρα ολα την τελευταια μερα.
Υ.Γ πατριωτακι εισαι και γω απο Σαμο καταγωμαι Παλαιοκαστρο.
στο καραβι ενοουσα

πατριωτακι εγω απο χωρα ειμαι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 16-10-12 στις 00:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-10-12, 00:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά αφου προσθεσω το ψαρι θα ανπτυχθουν τα βακτηρια για τον κύκλο του αζώτου οτι γίνεται απο το ίδιο τ ψάρι..

τωρα το ειδα... οπως ειπα απ την αρχη το ενυδρειο λοιπον δεν ειναι (η μαλλον δεν ηταν ) στρωμενο...

Κοιτα, οτι εχει φαει αμμωνια το ψαρακι ειναι γεγονος. Καποιο προβλημα σιγουρα του δημιουργηθηκε, ΑΛΛΑ καθε ζωντανος οργανισμος εχει διαφορετικες αντοχες.
Υπηρξε ΝΕΟΝ (που ειναι τρελα ευαισθητα ψαρια) που επιβιωσε 3 μερες μεσα σε τεραστια ποσοτητα αμμωνιας, και εχουν περασει καπου 4-5 χρονια και ζει ακομα. Τα υπολοιπα 19 πεθαναν την πρωτη μερα, οπως εχει τυχει να ακουσω περιπτωση ανθρωπων που 7 ατομα παθαν ασφυξια απο διοξιδιο του ανθρακα σε πετρελαιοβιομηχανια (εγινε διαρροη συστηματος πυροσβεσης) και ενας οχι μονο δεν επαθε τιποτα, αλλα τον βρηκαν και απολυτα υγειη.
Το οτι εκανες πολυ τακτικες αλλαγες νερου σιγουρα επεδρασε θετικα. Αν ειχες και μερικα φυτα ταχειας αναπτυξης (πχ κερατοφυλλο) θα ηταν ακομα καλυτερα τα πραγματα, αλλα οπως και να χει το σωστο ειναι ψαρια να μπαινουν σε ενυδρειο που εχει στρωσει σωστα (οχι με μπουκαλακια και ξεματιασματα αλλα με καθαρη αμμωνια ή εναλλακτικα -για οσους παραλλογα τη φοβουνται- με κατι που να την παραγει οπως τροφες)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω σε 50 τον ειχα αλλα μη τρελαθουμε κιολας ενταξει ειπαμε ειναι ενα ψαρι που εκτος απο μικρο δεν ειναι καν κινητικο στη φυση χωρις να ειμαι 100% σιγουρος κραταει μια περιοχη καπου στα 40 εκ μερικα πραγματα νομιζω τα τραβαμε χωρις λογο

Χαρη κανεις δεν το τραβαει. Το seriuslyfish δινε ελαχιστο 45χ30, και η fishbase 60cm, οσο για τη συμπεριφορα του, ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΑΤΟΣ ειναι, φτανει να εχει σωστο χωρο διαφορετικα απλα ζει σε καταθλιψη και πολλοι νομιζουν πως αυτη ειναι και η κανονικη του συμπεριφορα.
Οσο για το τι κανει στη φυση, διεκδικει περιπου μισο μετρο και το υπερασπιζεται. Αν δεν εχει πολλους αλλους αρσενικους γυρω μπορει να κινειται και περισσοτερο. Αν εχει, παλι τοσο διεκδικει, και απλα οι περιοχες αλληλοκαλυπτονται, με περιπολιες σε τετοιο τροπο ωστε να μην πολυσυναντωνται. (κινουνται χωρις να βλεπονται λες και μυριζει ο ενας τον αλλο)



Παράθεση:
δεχομε τα 50 λιτρα για ενα τετειο ψαρι στα χερια ενος που ξεκιναει τωρα το χομπι γιατι κακα τα ψεματα τα πολλα λιτρα συνχωρουν λαθοι
Ο νεος εχει δικαιωμα να κανει λαθη γιατι δεν του ειπε καποιος το σωστο, ο εμπειρος ειναι που δε δικαιολογειται να κανει χαζες κινησεις επειδη τον συμφερει ο αστικος μυθος με τις "λακουβες με νερο" (οι οποιες ειναι μεν λακουβες ρηχων νερων αλλα καλυπτουν εκατονταδες μετρα η καθε μια και εκατονταδες χιλιαδες λιτρα)
Ο συγκεκριμενος αστικος μυθος πρεπει να ηρθε απ τους Ασιατες οι οποιοι χρησιμοποιουν τους μονομαχους (οπως και τους κοκορες) για στοιχηματα σε μαχες κι ετσι τους θελουν εξαγριωμενους γιατι αυτο βοηθαει. Εχω ζησει πολυ Ασια και γνωριζω απο πρωτο χερι ολα αυτα(με τους κοκορες ειδικα δεν ειναι μονο στοιχηματα πλανωδιων αλλα και σε κανονικα σταδια που τα δειχνει κι η τηλεοραση)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 16-10-12 στις 00:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-10-12, 01:09
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δηλαδη αν ο μονομαχος θελει 50 λιτρα

συγνωμη που χαλαω το θεμα του παιδιου αλλα


η αροανα μου ποσα θελει ποταμι να κανω το σπιτι ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-10-12, 01:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τετοια ψαρια συντομα θα διαπιστωσεις οτι δε χωρανε σε ενυδρειο! Πας για λιμνη ...
Καλα ειναι οταν ειναι μικρα αλλα οταν μεγαλωσουν θα τα λυπηθεις αν δεν μπορουν να στριψουν (ειχα και εγω "τερατα")!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-10-12, 01:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για αροανες δεν ξερω, απο μονομαχους κατι σκαμπαζω... νομιζω
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-10-12, 08:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κανονικα ενας μπαινει, και τα λιτρα που προτεινονται ως ελαχιστα ειναι γυρω στα 45 -60 με τις διαστασεις του εμποριου (το βαθος μας ειναι αδιαφορο, ομως θελει ενα σωστο χωρο οσον αφορα το μηκος και το πλατος) http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/ αλλα υπο προυποθεσεις και με εμπειρια στο ειδος χαρεμακι επιτρεπεται.
Ζευγαρακι επισεις ισως γινεται αλλα ακουγεται πολυ παρακινδυμνευμενο και προσωπικα το αποφευγω.
Αλέξανδρε προκαταβολικά συγνώμη για την παρέμβαση...αλλά άμα δεν κάνω την ερώτηση θα σκάσω!

Σε 40-60 λίτρα ενυδρείο, μπορεί να "χωρέσει" χαρέμι μονομάχων...μόνιμα?
Ή μιλάμε για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα?

Και πάλι συγνώμη για την παρέμβαση
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-10-12, 11:43
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

δεν με ενοχλούν παρεμβασεις, περιμενω την παραγγελία μου με τα φαρμακα και τα τεστ απο το petcumulus.gr.. οταν κανω τις κινησεις θα κανω update!
επισης τα φυτα που εχω μεσα, η anubia και το Hygrophila polysperma βοηθανε ή απλα κανουν τα πραματα χειροτερα?
Γιατι μου ειχαν πει να τα αφησω στο γλαστρακι τους ή να βαλω ρίζες στο χαλικι με μεγαλυτερες πετρες για να πιασει η ρίζα..
χτές διάβασα μερικα αρθρα περι ζωντανων φυτων και τι χρειαζεται ενα ενυδρειο για να ειναι σωστα φυτεμενο..
τα δικα μου φυτα ειναι χωρις καποια παροχη θρεπτικων συστατικων στο υποστρωμα, μονο με το νερο..
τα βγαζω ?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-10-12, 11:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εννοείται ότι τα φυτά κάνουν καλό! Αλλά αν τα έχεις αφήσει με τα γλαστράκια τους πρέπει να τα βγάλεις. Το πολύσπερμα φυτεύεται κανονικά, είναι εύκολο και γρήγορης ανάπτυξης. Η ανούμπια είναι ίσως το πιο εύκολο φυτό που υπάρχει, αλλά κανονικά δε φυτεύεται πιάνεται σε πέτρες ή ξύλα. Αν θες να τη βάλεις στο βυθό να προσέξεις το κεντρικό ρίζωμα να μη φυτευτεί.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-10-12, 06:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε προκαταβολικά συγνώμη για την παρέμβαση...αλλά άμα δεν κάνω την ερώτηση θα σκάσω!

Σε 40-60 λίτρα ενυδρείο, μπορεί να "χωρέσει" χαρέμι μονομάχων...μόνιμα?
Ή μιλάμε για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα?

Και πάλι συγνώμη για την παρέμβαση

Βασικα δε μιλησαμε για 40-60 σε καμια περιπτωση γιατι ο αρσενικος θα διεκδικησει μονος του 40-50 cm αλλα για >80 (ειναι το μικροτερο "κοινωνικο" μονομαχαδικο που εχω, και ο Λεανδρος παλι σε 80ρι το χει, και φυσικα μιλαμε για χαμηλο ενυδρειο που δινει τα λιστρα σε μηκος και πλατος).
Αρχικα ΔΕΝ ειναι κατι που προτεινεται ετσι απλα. Για να πετυχει ενα τετοιο εγχειρημα πρεπει οποσδηποτε να υπαρχουν stand by ενυδρεια για την περιπτωση που δεν, πρεπει να ειναι πυκνοφυτεμενο σε στυλ λαβιρυνθο, κτλ κτλ κτλ.
Δεν ειναι κατι που θα ελεγα "καντο" αν δε συντρεχει καποιος λογος (αναπαραγωγη μεγαλυτερη απο αυτη που περιμενεςπχ, η κατα λαθος αγορα αρσενικου πλακατ μαζι με τα θυλικα κτλ).
Φυσικα για μονιμα μιλαμε (προσωπικα καπου 2-2,5 χρονια το χω ετσι χωρις καποιο προβλημα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-10-12, 15:08
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

update!

χτές ξεκίνησα θεραπεία melafix-primafix.

οι μετρησεις ηταν:

ΝΗ3/ΝΗ4: 0

GH:10.5
KH:11

Δυστυχώς το τεστ NO3 το παρηγγειλα σε 2ρη παραγγελία και ακομα δεν ήρθε..

έχω μερικές απορίες.

1)πρεπει να κλεισω το φίλτρο (σφουγγαρι ενεργου άνθρακα) για 7 ημέρες που διαρκει η θεραπεια?
2)αλλαγές νερου με τι συχνότητα να κάνω?
3)τι αλλο προτεινετε να κανω?αν δε δω βελτίωση σε 7 μερες απο την εναρξη θεραπειας?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-10-12, 15:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων

1)πρεπει να κλεισω το φίλτρο (σφουγγαρι ενεργου άνθρακα) για 7 ημέρες που διαρκει η θεραπεια?
Το φιλτρο δεν το κλεινεις ποτε και για κανενα απολυτως λογο.
Η μονη περιπτωση που το σβηνεις κι αυτο για ελαχιστη ωρα ειναι αραια και που οταν θελει καθαρισμα.
Απο την αλλη καμια θεραπεια δε θα ποιασει αν εχεις μεσα ενεργο ανθρακα...
εισαι σιγουρος πως ειναι σφουγκαρι ανθρακα κι οχι απλα ενα μαυρο σφουγκαρι?
Εκτος απο σφουγκαρια εχεις αλλα υλικα μεσα στο φιλτρο ? (βιολογικα υλικα)
Παράθεση:
2)αλλαγές νερου με τι συχνότητα να κάνω?
ειτε το κανονιζεις αναλογα τα no3 ειτε αν δεν ειναι πολυ υψηλα ακολουθεις το γενικο κανονα 30% τη βδομαδα

Παράθεση:
3)τι αλλο προτεινετε να κανω?αν δε δω βελτίωση σε 7 μερες απο την εναρξη θεραπειας?
Αν δεν προχωραει η συψη ειναι βελτιωση, μια ουρα δε θεραπευεται απο τη μια μερα στην αλλη.
Αν δεις νε επιδεινωνεται πεσ μας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-10-12, 15:52
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Το φίλτρο μου ειναι αυτό:


http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1567

λέει ενεργοποιημένο σφουγγάρι άνθρακα..

αν πρεπει να βγαλω το σφουγγαρι και να βαλω κατι αλλο πείτε
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-10-12, 15:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν έχει σφουγγάρι άνθρακα το συγκεκριμένο, εκτός αν του έβαλες εσύ κάτι επιπλέον. Δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-10-12, 15:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, δεν ειναι σφουγκαρι ανθρακα (ενα κιτρινο η λευκο δεν ειναι?) αλλα οπως γραφει υπαρχει ανταλλακτικο διαθεσιμο ενεργου ανθρακα αν χρειαστει.
Με το συγκεκριμενο φιλτρο δεν μπορεις να κανεις και πολλα, εκτος ισως αν μπορουσες να στριμωξεις στην πισω μερια που εχει δυο χαραμαδες λιγο siporax mini, κατα τ αλλα για μονομαχοενυδρειο πιστευ θα σε καλυψει οπως ειναι, τωρα αν αργοτερα θες να αναβαθμιστεις και να πας σε κατι πιο σοβαρο παρε εξωτερικο φιλτρο που εκτος απο καλυτερο χωρο, καλυτερη ποιοτητα φιλτραρισματος κτλ, ειναι και πολυ μεγαλη ευκολια για σενα.

Οποτε μην ασχολεισαι με το φιλτρο, απλα να δουλευει, και κανεις τη θεραπεια κανονικα προσπαθοντας με σωστα βηματα να λυσεις τα υπολοιπα προβληματα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-10-12, 17:40
Alexandros88 Ο χρήστης Alexandros88 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη άνω τούμπα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

οκ, ευχαριστώ! θα επιστρέψω με νέες μετρησεις και αποτελέσματα και πολυ πιθανο μεγαλυτερο ενυδρείο..
-------------------------
Επειδη ψαχνω για μεγαλυτερο ενυδρειο κοιταω κατι σε:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2340

και

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2342


Τώρα το θεμα είναι οτι, μπορω να το κάνω custom στις διαστάσεις που θελω εγω σε καλη τιμή! Δηλαδή εχω γνωστο σε μαγαζι που κανουν κατασκευες, οταν ρωτησα για ενα 100cm X40cm X40cm με 10αρι τζαμι 50 ευρω! το πρόβλημα είναι το καπακι..

τι προτεινετε να κανω?

μπορω να παρω μεχρι 120 λιτρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alexandros88 : 19-10-12 στις 17:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-10-12, 19:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

πολλοι θα σου πουν "60 ειναι παλατι".
Εγω θα σου πω απλα 60 ειναι το προτεινομενο ως σωστο. Απο κει και περα προς τα πανω δεν υπαρχουν περιορισμοι, παρε και 1000ρι αμα γουσταρεις και μπες και στο γκινες μαγκια ειναι!
Οσο για τις diy κατασκευες, λογικα καποιοι τζαμαδες που ξερουν να φτιαχνουν ενυδρεια ειναι και οι καταλληλοτεροι.
Φθηνα τζαμια 6ρια εχει το leroy merlin και με κανα 30ρι ευρω φτιαχνεις 100ρακι και παραπανω (εχετε leroy merlin εκει πανω ομως η ειναι μονο Αθηνα? )
Απο κει και περα οσον αφορα τις διαστασεις για custom, αυτο που εχω καταλληξει ως σωστο ειναι γυρω στα 15-20 cm υψος νερου (γυρω στα 30 δηλαδη πανω κατω τζαμι ωστε να εχει χωρο για 5 cm βυθο και αλλα 5 αερα πανω)
και δωσε οσο θελεις σε μηκος και πλατος (απο 40 cm εως οσο γουσταρεις)
Οι μονομαχοι δεν ενδιαφερονται για υψος νερου, και στον ορυζονα ολο σε κατι 5-10 cm βαθος χωνονται (βεβαια με τις ουρες που εχουν οι δικοι μας θελουν λιγο παραπανω να μη σερνονται, αλλα 15 cm νερου ειναι πολυ καλα πιστευω)


Σχετικα με την αποκτηση ενυδρειου βεβαια μπορεις να ψαχτεις και στις αγγελιες που θα βρεις πολυ καλες προσφορες
-------------------------
ΥΓ αν πας σε custom μη βαλεις καπακια, βαλε φυτα να βγαινουν εξω απο την επιφανεια, και σιγα σιγα μαθαινοντας καντο βιοτοπικο, δες λιγο τα ενυδρεια του γειτονα να καταλαβεις http://www.tuncalik.com/2009/09/biotope-in-my-study/ (αυτο που εφτιαξε το παλικαρι ειναι προτυπο για μενα).


Αν παλι θες ντε και καλα καπακια τοτε εχεις πολλες επιλογες ειτε αλουμινιο, ειτε γυαλι (βαρυ και ασυμφορο) ειτε πλεξιγκλας ειτε ξυλο κτλ κτλ κτλ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 19-10-12 στις 19:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-10-12, 19:24
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ αν πας σε custom μη βαλεις καπακια, βαλε φυτα να βγαινουν εξω απο την επιφανεια, και σιγα σιγα μαθαινοντας καντο βιοτοπικο, δες λιγο τα ενυδρεια του γειτονα να καταλαβεις http://www.tuncalik.com/2009/09/biotope-in-my-study/ (αυτο που εφτιαξε το παλικαρι ειναι προτυπο για μενα).


Αν παλι θες ντε και καλα καπακια τοτε εχεις πολλες επιλογες ειτε αλουμινιο, ειτε γυαλι (βαρυ και ασυμφορο) ειτε πλεξιγκλας ειτε ξυλο κτλ κτλ κτλ
να υποθεσω νικο οτι μπορω να βαλω παπυρους χωρις φοβο;
γιατι εχω πολλους εξω.
αλλα το καλοκαιρι πως θα βαλω ανεμιστηρακια;
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 19-10-12, 19:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

που τους βρισκετε ρε παιδια τους παπυρους? εγω εψαξα σε ολα τα φυτωρια και δεν ειχαν, τελικα θα μου δωσει η leda ειπε...
Εννωειται παπυρους και bamboo βαζεις, ειναι σουπερ απονιτροποιητες και πανεμορφα
-------------------------
ανεμιστηρακια καλυτερα στο sump αν πας για τετοιες φασεις ωστε να μην κρυωνει κι ο αερας που αναπνεει ο μαγκας (δεν κανει να ειναι ουτε ξηρος ουτε κρυος) διαφορετικα σε μια γωνια κοντα στο φιλτρο (αλλα καλυτερα σε sump εστω και μινι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 19-10-12 στις 19:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 19-10-12, 20:23
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

το ενυδρειο του μαγκα ηταν το παλιο της ειρηνης και δεν εχει sub ουτε και περιθωρια βελτιωσης αλλα μου ηρθε ιδεα.
τα ανεμιστηρακια τα εχω πανω σε 2 ξυλινες γωνιες και στο υπολοιπο πλαστικο.θα αφαιρεσω το πλαστικο.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-10-12, 20:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εχμμμμ.... εξωτερικο sump εννωουσα ... (ενα δεκαπεντολιτρο ειναι μια χαρα και με το παραπανω)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-10-12, 20:49
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

μακαρι να ειχα χωρο για εξωτερικο.παντως αν αποφασισω να φτιαξω καποια στιγμη αλλο θα το κανω οπως τα αλλα 2 ενυδρεια που εχω.

ειναι μεγαλη υποθεση ακομα και το εσωτερικο sub. 9 λιτρα βιολογια ξεχωρα τα μηχανικα φιλτρα για 123 λιτρα νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-10-12, 20:55
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

όμορφο ενυδρείο κάντου καμια παρουσίαση να πάρουμε ματι και μεις
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-10-12, 21:06
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ, ευχαριστώ! θα επιστρέψω με νέες μετρησεις και αποτελέσματα και πολυ πιθανο μεγαλυτερο ενυδρείο..
-------------------------
Επειδη ψαχνω για μεγαλυτερο ενυδρειο κοιταω κατι σε:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2340

και

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2342


Τώρα το θεμα είναι οτι, μπορω να το κάνω custom στις διαστάσεις που θελω εγω σε καλη τιμή! Δηλαδή εχω γνωστο σε μαγαζι που κανουν κατασκευες, οταν ρωτησα για ενα 100cm X40cm X40cm με 10αρι τζαμι 50 ευρω! το πρόβλημα είναι το καπακι..

τι προτεινετε να κανω?

μπορω να παρω μεχρι 120 λιτρα
στο δευτερο ενυδρειο που εβαλες η αντλια δεν κανει.
την εχω εγω σε γεννηστρα.
εχει πολυ δυνατη ροη η οποια δεν χαμηλωνει και ο μονομαχος θα σαλταρει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
όμορφο ενυδρείο κάντου καμια παρουσίαση να πάρουμε ματι και μεις
το εχω κανει http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65487

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leandros69 : 19-10-12 στις 21:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-10-12, 23:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι μεγαλη υποθεση ακομα και το εσωτερικο sub. 9 λιτρα βιολογια ξεχωρα τα μηχανικα φιλτρα για 123 λιτρα νερο.

σιγουρα, απλα με το εσωτερικο χανεις χωρο, ενω με το εξωτερικο και δε χανεις τιποτα και κερδιζεις λιτρα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 20-10-12, 00:38
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα, απλα με το εσωτερικο χανεις χωρο, ενω με το εξωτερικο και δε χανεις τιποτα και κερδιζεις λιτρα
αν εχεις ενα τριχρονο που σκαλιζει τα παντα και ενα κουταβι που μασαει επισης τα παντα καλυτερα για την ωρα το εσωτερικο.
ιδιως στην περιπτωση του 3ου μας ενυδριου.


που χωριζει τον μικρο απο εμας.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 20-10-12, 02:38
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

πολυ μ αρεσει !!!!!! ασχετο με το θεμα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 20-10-12, 08:59
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Να σας πω την εμπειρια μου...Τελικα απο οσους μονομαχους ειχα ενα πραγμα καταλαβα προτιμουν μικρο υψος και μεγαλο μηκος,πλατος......Πριν 3 μηνες που πηρα 2 μονομαχους αρσενικους τον εναν τον εβαλα στο 80λιτρο με υψος 45 εκ(2εκ υψος χαλικι και 40εκ περιπου υψους νερου) και τον αλλον τον εβαλα σε 20 καθαρα λιτρα με υψος 25 εκ με αποτελεσμα ο 2ος να ζει μια χαρα και τον εδωσα γτ τελικα δεν τον ηθελα και ο 1ος αν και ειχα χαμηλη ροη ζοριζοταν πολυ να ανεβαινει στην επιφανεια οπου μια βδομαδα μετα να τον βρω νεκρο...Δεν ξερω αν μετραει αυτο που ειπα αλλα ειναι καλο να λαμβανουμε σε ποσα εκατοστα νερο ζουν στην φυση..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρησμένο μάτι Angel_Nick Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 4 04-10-11 16:12
Θολό μάτι σε betta splenden. nikhatzi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 11-01-10 23:18
Aιμάτωμα στο μάτι... alexinio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 02-08-08 21:45
Θολούρα στο μάτι??? Cristos Δίσκοι 7 15-01-05 11:02
BETTA IMPELLIS vs BETTA SPLENDENS newfish Bettas 0 22-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14483 seconds with 14 queries