Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-04, 15:17
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 400LIT

Μετα απο ψαξιμο και διαβασμα καθως και κατασκοπεια σας παραθετω τα σχεδια που σκεφτομαι να υλοποιησω. Το ενυδρειο οπως βλεπετε εχει στην κυρια οψη ενα κομματι με αυτοκολλητη αμμοβολη , αυτο υπαρχει για κρυψει ολους τους σωληνες και τα καλωδια .Η αριστερη μερια στην οποια εχω την αμμοβολη θα ακουμπα στον τοιχο, και στο πλαινο τζαμι του ενυδρειου θα εχει μια εγκοπη για να εχω την προσβαση των σωληνων και των καλωδιων. Σκεφτομαι να δημιουργησω ενα βραχο σε αυτη την μερια και πανω του να εχω την εξοδο του φιλτρου -καταρακτης- ωστε να μην φαινεται τιποτα και να εχω καποια οξυγονωση. Εκει επισης θα δημιουργησω εσοχη για τους 2 θερμοστατες . Το φιλτρο το κατασκευασα μονος μου. Χρησιμοποιησα εναν κυκλοφορητη wilo 2 κυβικων την ωρα καθαρου υδατος ενα διπλο φιλτρο με ενα καδο για φιλτρο νημα και ενα καδο φιλτρο ανθρακα και προσεθεσα και ενα κενο φιλτρο πλυντηριου για να προσθεσω το βιολογικο. ολες οι συνδεσεις θα γινουν με θερμοκολλητικη πρασινη σωληνα.Θα εχω μιση ιντσα εισοδο στο φιλτρο και μια ιντσα εξοδο προς το ενυδρειο για να μην εχω μεγαλη πιεση εξοδου στο ενυδρειο.Σκεφτομαι η εισοδος προς το φιλτρο να παει με σωληνα κατω στον πυθμενα και απο εκει στην δεξια απεναντι γωνια ωστε να εχω καλυτερη κυκλοφορια του νερου και να μπορει να ρουφα απο τον πυθμενα τις αακθαρσιες. Για τον αερα σκεφτομαι διατρητη σωληνα στον πυθμενα του ενυδρειου. Περιμενω παρατηρησεις σχολια και συμβουλες .

Πρυτανης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-04, 16:01
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Αν τελικά κάνεις την επιστροφή του νερού με στύλ
καταρράκτη φρόντισε να έχεις κοντά wc...
Σοβαρά τώρα: Ξανασκέψου λίγο την αναγκαιότητα
της πλαϊνής εγκοπής που κατά την γνώμη μου απλά
θα σου αφαιρέσει στιβαρότητα και δεν θα σε βοηθήσει
σε κάτι ουσιαστικό. Θα έλεγα να σκεφτείς κάτι αντίστοιχο
στο καπάκι και όχι στο πλάι.
Τι ενυδρέιο θα στήσεις?? Αν σκέφτεσαι για κάνεις φυτεμένο
απέφυγε τον "καταρράκτη" γιατί δεν θα σε βοηθάει στο θέμα CO2.
Tο ίδιο ισχύει και με την "αεροκουρτίνα" που σκέφτεσαι.
Πάντα φιλικά,
Yiobi
__________________
Euro 2004, Impossible is Nothing..!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-04, 19:32
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Φιλε Yobi
το wc ειναι διπλα μην ανυσηχεις καθολου , το σκεφτηκα και εγω το θεμα του co2 και αρχικα θα δοκιμασω μονο τον καταρακτη και θα εχω τη σωληνωση -αναμονη για τον αερα. Η θεση της εγκοπης και η κοντρα που βρισκεται απο κατω της πιστευω οτι δεν θα αδυνατισουν το τζαμι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-04, 02:40
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Οι 2 θερμοστατες...μαλλον εννοεις θερμαστρες, Δεν ειναι σωστη σκεψη γιατι οπως εχουμε αναφερει και σε αλλο θεματακι ο ενας ακυρωνει τον δευτερο.Αν δεν ειναι ρυθμισμενοι ακριβως ολοιδια παντα θα αναβει ο ενας και ο αλλος θα ειναι σβηστος.η μονη περιπτωση ειναι να το εχεις λαβει υποψη σου και να το τποθετησεις για την σπανια περιπτωση κατα την οποια μπορει να χαλασει ο ενας απο τους 2 ωστε να μην πεσει η θερμοκρασια.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-04, 13:08
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Ο μεγαλυτερος θερμοστατης που βρηκα ειναι 300αρης πως θα μπορω να ζεστανω 400 λιτρα με εναν τετοιο;Τι προτεινεις να κανω;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-04, 14:25
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

300 Watt θερμοστατης φτανει ανετα για 400 λιτρα νερο.και εγω τετοιο χρησιμοποιω.
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-04, 03:47
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Ο μεγαλυτερος θερμοστατης που βρηκα ειναι 300αρης πως θα μπορω να ζεστανω 400 λιτρα με εναν τετοιο;Τι προτεινεις να κανω;
Αν και είναι αρκετός ο 300άρης μπορείς να προσθέσεις άνετα θερμαντική αντίσταση που τοποθετείτε στον πυθμένα.
Το έχουν κάνει πολλοί
Δές εδώ της Hydor
http://www.hydor.it/inglese/hydrokable.htm
και εδώ της Rena
http://www.theaquariumshop.co.uk/ish...hopscr183.html
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-12-04, 01:17
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Φιλε LAssal ευχαριστω για την πολυ καλη ιδεα. Εχεις βρει κατι τετοιο στη Θεσσαλονικη;Ηθελα να σου στειλω και σενα τα σχεδια να μου πεις την αποψη σου αλλα δεν προλαβα. Θα με ενδιεφεραν πολυ οι παρατηρησεις και οι εντυπωσεις σου. Μην ξεχνας και το ραντεβου....
Επισης μια γενικη παρατηρηση για το φορουμ . Μου κανει τρομερη εντυπωση οτι απο τους 209 που ειδαν τα σχεδια και το θεμα μου εχουν απαντησει μολις 4 ποσοστο 2%!!!!!;;;; Γιατι αυτη η απροθυμια να συμμετεχουν; Δεν ζητησα κατι τρομερα εξειδικευμενο παρα εντυπωσεις και παρατηρησεις πανω στο σχεδιο μου.


Πρυτανης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-12-04, 01:21
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Φιλε LAssal ευχαριστω για την πολυ καλη ιδεα. Εχεις βρει κατι τετοιο στη Θεσσαλονικη;Ηθελα να σου στειλω και σενα τα σχεδια να μου πεις την αποψη σου αλλα δεν προλαβα. Θα με ενδιεφεραν πολυ οι παρατηρησεις και οι εντυπωσεις σου. Μην ξεχνας και το ραντεβου....
Επισης μια γενικη παρατηρηση για το φορουμ . Μου κανει τρομερη εντυπωση οτι απο τους 209 που ειδαν τα σχεδια και το θεμα μου εχουν απαντησει μολις 4 ποσοστο 2%!!!!!;;;; Γιατι αυτη η απροθυμια να συμμετεχουν; Δεν ζητησα κατι τρομερα εξειδικευμενο παρα εντυπωσεις και παρατηρησεις πανω στο σχεδιο μου.


Πρυτανης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-12-04, 01:47
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Για το θέμα θερμοστάτη/θερμάστρας:

Απο όλες τις συζητήσεις που έχω διαβάσει όλοι προτήνουν να έχεις 2 μικρότερους θερμαντήρες, για τον λόγο ότι όλοι σχεδόν κάποτε κολάνε και τις περισσότερες φορές στιν θέση ΟΝ. Οπότε αν κολήσει ο ένας προλαβαίνεις το κακό....

Ενα γρήγορο ψάξιμο που έκανα σε online μαγαζιά βρήκα αρκετούς να έχουν αρκετά μεγαλύτερους απο 300W θερμαντήρες. Ειδηκά αν πας στην κατηγορία για pond θα βρεις τέρατα!

Μια λύση που μου άρεσε είναι ΑΥΤΗ , έχει ένα θερμοστάτη ακριβείας ανεξάρτητα, μπορεις να βάλεις όσους μικρότερους θερμαντήρες θέλεις και ελέγχονται απο τον ίδιο θερμοστάτη.

Για την θέρμανση που πρότηνε ο λασαλ, ξεκίνησε σαν ιδέα στα φυτεμένα, υπάρχουν πολοί επικριτές και υποστιριχτές, οι γνώσεις μου δεν φτάνουν να το σχολιάσω.

Για το τελευταίο σχόλοιο, {deleted, no more flames}
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05358 seconds with 14 queries