Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-11, 18:05
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή ΕΝΥΔΡΕΙΟ 230 ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ SANTAREM

με μια μικρή καθυστέρηση 4 χρόνων, αποφάσισα να παρουσιάσω το ταπεινό μου ενυδρείο, το οποίο δεν μπορείς να το πεις display για έναν και μοναδικό λόγο. είναι πολύ μικρο για δίσκους και με την πάροδο των χρόνων, συνέχεια έβγαζα πράγματα από μέσα για να δίνω στους δίσκους λίτρα, που τόσο πολύ έχουν ανάγκη. το μοναδικό πράγμα που υπάρχει αυτή τη στιγμή μέσα είναι μια ρίζα, της οποίας τη θέση μου την υπέδειξαν οι δίσκοι.

το ενυδρείο στήθηκε αρχές του 2007, το Νοέμβριο του 2007 μπήκαν 5 δίσκοι, όπου τον έναν το έδωσα μετά από ένα μήνα περίπου. στην αρχή ήταν κάπως έτσι.
στη σημερινη μορφή το ενυδρείο είναι τα τελευταία δυόμιση χρόνια.


BORKED


ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
DIY - ιδιοκατασκευη

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:
83 x 48 x 70 εκ

ΛΙΤΡΑ:
230

ΒΑΣΗ:
DIY - mdf30 λάκα μαύρη

ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ:
ΕΗΕΙΜ 2217 + ΕΗΕΙΜ 2215

ΥΛΙΚΑ ΦΙΛΤΡΩΝ:
Siporax, Substrat pro

ΦΩΤΙΣΜΟΣ:
2x24w Daylight

ΩΡΕΣ ΦΩΤΙΣΜΟΥ:
16:00-23:00

ΘΕΡΜΑΝΣΗ:
Τιτανίου 300w με Eliwell

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:
αεραντλια, Α/Ο , Ph controller (λειτουργεί ως Ph meter), DIY σύστημα αναπλήρωσης νερού

ΨΑΡΙΑ:
4 δίσκοι εκτροφής, santarem από Stendker (2 ζευγάρια)

ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ:
bare bottom

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ:
1 ριζα

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ:
PH 5,0 - 5,5
ΚΗ δεν μετράω
GH δεν μετράω
NH4 δεν μετράω
NO2 δεν μετράω
NO3 δεν μετράω
Θερμοκρασία 28,5 - 31,0 (χειμώνας - καλοκαίρι)

ΤΡΟΦΕΣ:
κύρια τροφή, sera discus granulat

ΡΟΥΤΙΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ:
Αλλαγή Νερού 30% κάθε δεύτερη μέρα, 100% Α/Ο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-11, 20:08
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Ωραια και μεγαλα ψαρια Δημητρη, να τα χαιρεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-11, 16:01
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

¶ντε να γράψω και το κατεβατό του ιστορικού, για να μπορέσω να τεκμηριώσω την άποψη ότι οι δίσκοι θέλουν μεγάλα ενυδρεία και πολλά λίτρα.

Ο έρωτας με τους δίσκους ξεκίνησε αρκετά νωρίτερα από την απόφαση τελικά να βάλω δίσκους. Ο χώρος μου βλέπετε δεν μου επέτρεπε πουθενά ενυδρείο μεγαλύτερο από 80 εκατοστά. Ήταν σίγουρο λοιπόν ότι όταν με το καλό θα βρισκόμουν σε μεγαλύτερο σπίτι, οι δίσκοι θα ήταν δεδομένοι.
Διάβαζα διάφορα, προσπαθούσα να μάθω όσα περισσότερα μπορούσα ώστε όταν θα ερχόταν αυτή η στιγμή να ήμουν έτοιμος. Όσο έτοιμος μπορεί να είναι κάποιος μόνο διαβάζοντας.

Η φαγούρα γινόταν όλο και πιο έντονη και τελικά όταν κατάλαβα ότι στην υπάρχουσα βάση θα μπορούσε να φτιαχτεί ενυδρείο κοντά στα 250 λίτρα, το πήρα απόφαση ότι τελικά αντί να μείνω μόνο στη θεωρία μέχρι να έρθει η ώρα για το μεγάλο ενυδρείο, θα έμπαινα και στην πρακτική.

Δεν με τιμά καθόλου αυτό που θα πω τώρα, αλλά γνώριζα από την αρχή ότι η κίνηση μου αυτή ήταν λάθος. Γνώριζα ότι στο ενυδρείο αυτό θα έβαζα πειραματόζωα. Οι δίσκοι αυτοί θα πλήρωναν το τίμημα της δικής μου μάθησης. Το να το αποποιηθώ όμως θα ήταν για μένα διπλό λάθος. Αυτό που γνώριζα όμως ακόμα, ήταν ότι με όποιο τίμημα δικό μου και με τις υπάρχουσες συνθήκες, θα έδινα ότι καλύτερο μπορούσα στους δίσκους.

Το ενυδρείο στήθηκε την άνοιξη του 2007 με κάποια από τα υπάρχοντα ψάρια που είχα (4 ραμιρεζι, καμιά 10ρια κοριντορακια, καμιά 15ρια ροδοστομους και ένα pleco panagolus maccus). Από διακόσμηση είχα λευκή άμμο, αρκετά ξύλα και αρκετά φυτά περιορισμένων απαιτήσεων.

Το νερό, βρύσης.

Το Νοέμβριο του 2007 πηγαίνω για να αγοράσω 4 santarem μετά από παραγγελία και καταλήγω στο σπίτι με 5 δισκάκια των 8-9 εκατοστών. Το κατάστημα είχε 5 όλα και όλα και στην προσπάθεια ποιο να αφήσω πίσω, τελικά τα πήρα και τα 5.

Αλλαγές 30% δυο φορές την εβδομάδα, νερό βρύσης.

Μετά από καμιά εβδομάδα ανακάλυψα πόσο κιχλιδες είναι τα ραμιρεζι. Η κατάληξη γνωστή. Αγγελία, χάρισμα. Για να μην επανέλθω στους υπόλοιπους συγκατοίκους απλά αναφέρω τώρα, εν συντομία την κατάληξη τους.

Οι ροδοστομοι άρχισαν να μειώνονται μέχρι που τελικά έδωσα τους τελευταίους 5.
Τα κοριντορια εξαφανίστηκαν εκτός από ένα το οποίο έδωσα και αυτό.
Τον pleco δεν περίμενα να δω απώλεια. Δόθηκε και αυτός.

Επανέρχομαι στους δίσκους. Μετά από ενάμιση με δυο μήνες, ως εκ θαύμα ανακάλυψα ότι οι δίσκοι έχουν φύλο, το οποίο τους επιβάλει να ερωτοτροπούν και μάλιστα χωρίς την συγκατάθεση μας. Την πεντάδα την αποτελούσαν 2 αρσενικά και 3 θηλυκά. Αποτέλεσμα στην μια πλευρά το ένα ζευγάρι στην άλλη το άλλο και σε ότι περίσσευε από τους 80 πόντους το τρίτο θηλυκό. Δεν πιστεύω να θέλει κανείς να του πω πόσος χώρος περίσσευε για το τρίτο θηλυκό? Ευτυχώς πήγε σε καλό σπίτι και σίγουρα περνά ακόμα και σήμερα καλά. Έτσι μένουμε με 4 δίσκους, ή δυο ζευγάρια αν προτιμάτε.

Το ενυδρείο πέρασε με αυτή τη μορφή τους επόμενους μήνες μέχρι το Σεπτέμβριο του 2008. Τα ζευγάρια γεννούσαν, μετά από 2-3 μέρες έτρωγαν τα αυγά και ξανά μανά από την αρχή. Παράλληλα μεγάλωναν τα άτιμα κιόλας.

Μετά από άπειρα αυγοτάραχα, η απορία αν τα ζευγάρια είναι γόνιμα είχε γιγαντωθεί, οπότε άρχισα να μαλακώνω το νερό με Α/Ο. Και ΝΑΙ, και τα δυο ζευγάρια είναι γόνιμα. Ιανουάριο του 2009, το ένα ζευγάρι μετακομίζει σε ενυδρείο 140 λίτρων και το άλλο ζευγάρι παραμένει μέσα στο κυρίως ενυδρείο, το οποίο ακόμα είναι με κάποιους εχινοδορους και με όσους ροδοστομους έχουν απομείνει.

Οι αλλαγές γίνονται και στα δυο ενυδρεία με 100% Α/Ο. στο 140λιτρο καθημερινά 15% και στο 230λιτρο 30% δυο φορές την εβδομάδα. Εδώ πρέπει να σημειώσω τα μεγέθη των ψαριών. Οι δυο αρσενικοί είναι ίδιου μεγέθους και μεγαλύτεροι από τις θηλυκές οι οποίες είναι και αυτές μεταξύ τους στο ίδιο μέγεθος.

Μετά από 6 μήνες στο μικρό ενυδρείο ήρθε η ώρα που το ζευγάρι ξαναγυρίζει στο κυρίως ενυδρείο. Και εδώ είναι η μεγάλη έκπληξη.
το μέγεθος των ψαριών που ήταν στο μικρό ενυδρείο έχει αυξηθεί αισθητά σε σχέση με το ζευγάρι που ήταν στο μεγάλο ενυδρείο. Το μέγεθος της θηλυκιας από το μικρό, είναι ίδιο με το μέγεθος του αρσενικού από το μεγάλο και το μέγεθος του αρσενικού από το μικρό είναι αρκετά πιο μεγάλο από τον αρσενικό του μεγάλου ενυδρείου.

Και επαναλαμβάνω τις διαφορές που είχαν
Το ένα ζευγάρι 140 λίτρα ενυδρείο και καθημερινές αλλαγές το άλλο ζευγάρι 240 λίτρα ενυδρείο και αλλαγές δυο φορές την εβδομάδα.

Από το σημείο αυτό και μετά τα μόνα πράγματα που άλλαξαν μέσα στο ενυδρείο μέχρι και σήμερα, είναι ότι σταδιακά βγήκαν τα πάντα έξω για να έχουν οι δίσκοι περισσότερο χώρο για κολύμπι και για να μπορώ να του δίνω όσο πιο καθαρές συνθήκες γίνεται.

Οι προσωπικές μου παρατηρήσεις είναι οι εξής
1) Δεν είδα καμία διαφορά στα ψάρια όσο ήταν σε νερό βρύσης και όσο ήταν σε νερό Α/Ο
2) Είδα τεράστια διαφορά στη συχνότητα που κάνουμε αλλαγή. Όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο.
3) ΜΕΓΑΛΟ κεφάλαιο η αναλογία αρσενικών θηλυκών μέσα στο ενυδρείο
4) Οι δίσκοι τελικά γίνονται μεγάλα ψάρια και για να κολυμπήσουν οι 4 που έχω με άνεση θα ήθελαν άλλο τόσο ενυδρείο σε μήκος.

Αν με ρωτήσει κάποιος αν θα το τολμούσα πάλι το εγχείρημα η απάντηση θα ήταν κατηγορηματική. ΟΧΙ. Οι δίσκοι είναι εύκολα τελικά ψάρια και δεν χρειάζεται να κάνεις προπόνηση για να τους μάθεις. Αρκούνται απλά στο να τους δώσεις αυτό που χρειάζονται. Και αυτό που χρειάζονται είναι καλή παρέα (6 δίσκοι ως ελάχιστο), ένα άνετο και καθαρό σπιτικό (450-500 λίτρα ενυδρείο ως ελάχιστο) και καλό φαγητό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-11, 12:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ντε να γράψω ...........
......καλό φαγητό.
τα ειπες ολα!!
διδακτικη η εμπειρια σου...ποτε θα εχουμε μωρακια??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-11, 18:02
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Τωωωωρα!! εχω ενα ζευγαρι 14ρων εκατοστων απο τα παιδια του
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-11, 20:00
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ειπες ολα!!
διδακτικη η εμπειρια σου...ποτε θα εχουμε μωρακια??
δεν σ' έχω ξεχάσει λέμεεεεεεεεε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-11, 20:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παρεξηγησες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-11, 00:02
KokkinosK Ο χρήστης KokkinosK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ωραία παρουσίαση.
Έχω μια ερώτηση. Τι ph είχε το νερό της βρύσης σου?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-11, 09:22
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KokkinosK Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία παρουσίαση.
Έχω μια ερώτηση. Τι ph είχε το νερό της βρύσης σου?
το ph ήταν 7,6
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-11, 14:25
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Από τα πιο ολοκληρωμένα θέματα παρουσίασης δισκοενυδρείου που έχουν δημοσιευτεί σε φόρουμ!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-11, 22:27
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

πιστεύω θα ήταν καλύτερα αν το έστρωνες με άμμο εδινες 2 απο τους 4 δίσκους, έβαζες κανα φυτό και κανά κοπαδόψαρο.
Κατά τη γνώμη μου θα έδειχνε καλύτερο καθώς 4 δίσκοι είναι εγκλωβισμένοι εκεί μέσα(σε πλάτος και ύψος καλό είναι.στο μήκος ήθελε κι'άλλο)
Φιλικά Παναγιώτης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ 150 ΛΙΤΡΩΝ bantourakis Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 21 02-12-10 15:35
Ενυδρειο 20 λιτρων rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 04-02-10 17:46
Rio Tapajos - Santarem yiapas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 32 31-10-09 13:18
Νεο ενυδρειο 200 λιτρων f1rm4 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 25-04-09 20:13
ενυδρειο αλ/πων 20 λιτρων ΚΚΩΣΤΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 8 26-03-08 15:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06082 seconds with 13 queries