Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-11, 19:03
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή Ενυδρειο με maingano

Καλησπερα,

Τελικα χάρη στον Πάνο βρήκα 2 μαινγκανο (1 αρσενικο και 1 μαλλον θηλυκό) για να ξεκινησω έστω και πειραματικα το 112λιτρο ενυδρειο μου με κιχλιδες αφρικης και επειδη επεφτε αρκετο κυνηγητο αποφασισα να αγορασω ακομη 3 μαινγκανο κατα προτιμηση θηλυκά αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα τι γενους είναι.

Το ενυδρειο μου ειναι 112 λιτρα μικτα με διαστασεις 85χ35χ40 με ενα εσωτερικο κυκλοφορητη τρεχει 1 βδομαδα με μπολι και τα 2 μαινγκανο του πανου

το αρσενικο (4/5:P) http://db.tt/iJx1W9H
και το μαλλον θηλυκό http://db.tt/GyaZf7w

εχθες έβαλα και τα αλλα τρια μαινγκανο εκ τον οποιων εχω καταλαβει οτι το παρακατω ειναι μαλλον αρσενικο http://db.tt/Z8oo61Y (το πανω)

τα υπολοιπα δυο ειναι αυτα http://db.tt/f0wYEwX
http://db.tt/sEOq6jj

Οι παραπανω διαπιστωσεις εχουν προελθει απο το γεγονος οτι τα δυο αρσενικα καβγαδισαν αρκετα στην πρωτη τους επαφη ενω τα υπολοιπα δεν ειναι τοσο ενεργητικα στο να κυνηγήσουν αλλα τις περισσοτερες φορες ήταν κυνηγημενα οπως ολα απο τον 4/5. Βεβαια ακομα ειναι νωρις απλα με προβληματιζει το γεγονος οτι τα 3 καινουργια ειναι στην μια ακρη του ενυδρειου με το μαλλον αρσενικο να κινηται και να καθεται κοντα τους σα να τα επιβλεπει. Βεβαια ακομα συμπερασμα δεν μπορει να βγει γιατι τα νεα ψαρια φαινονται φοβισμενα και ειναι λογικο ειναι νωρις ακομα..

Εδω και μερικες φωτογραφιες απο χθες http://db.tt/6rxkt0q
http://db.tt/f5unfTB

Γενικα το ενυδρειο ειναι σε πειραματικη φαση γνωριζοντας οτι τα λιτρα ειναι λιγα για αυτα τα ψαρια απλα ηλπιζα στο να παρατηρησω τη συμπεριφορα ενως χαρεμιου με ενα αρσενικο και 3 θηλυκα αλλα εφοσον το να ξεχωρισεις το γενος αυτων των ψαριων ειναι πραγμα δυσκολο δεν μπορεις να τα εχεις ολα στη ζωη.. Θα ήθελα να ακουσω συμβουλες για αλλαγες που θα μπορουσα να κανω ωστε να μπορεσουν να συνυπάρξουν τα ψαρακια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-11, 19:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να ακουσω συμβουλες για αλλαγες που θα μπορουσα να κανω ωστε να μπορεσουν να συνυπάρξουν τα ψαρακια.
περισσοτερα λιτρα ειναι μια αλλαγη...

παρατηρωντας τα θα καταλαβεις το φυλο σιγα σιγα μιας και τα ψαρια ειναι μεγαλα.
καλη επιτυχια στο ριψοκινδυνο εγχειρημα σου. να εισαι ετοιμος να επεμβεις ομως αν χρειαστει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-11, 19:44
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Φιλε το σκεφτομαι σοβαρα αλλα δεν εχω χωρο... Παντως υπαρχει μια περιπτωση... Επισης αλλη μια λυση ειναι να βγαλω το background γιατι πιανει χωρο και λιτρα... Τωρα αν καταλαβω οτι παιζουν δυο αρσενικα θα ηταν ακομη μια λυση να βγαλω το ένα... Αλλα δεν ξερω καθε αλλαγη θα σημαινει οτι ξεκινανε ολα απο την αρχη και αυτο δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-11, 12:29
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

αυτο πρεπει νανε αρσενικο,ειναι πανεμορφο.
http://db.tt/Z8oo61Y

και να βγαλεις το background παλι δυσκολα τα πραγματα.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-11, 13:01
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Καλη αρχή με τα ψαράκια

γενικά όσα ποιο πολλά λίτρα τόσο ποιο καλά...

Εάν διαπιστώσεις έξτρα αρσενικά... καλά είναι να τα βγάλεις και να υπάρχει μόνο ένα.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-11, 13:17
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

Γεια σου ρε Γιαννη!
ακομα πιστευω ειναι πολυ νωρις για να καταλαβει τι παιζει με τα ψαρια του
και πια ειναι τα θηλυκα η αρσενικα.
Πρεπει να περιμενει ακομα λιγο.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-11, 16:15
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

ΕυχΑριστω. Για τις συμβουλες σας. Αυτο που μου λινκαρες μιμη πιστευω και γω πως ειναι αρσενικο απλα μεχρι χθες τα ψαρια στο ενυδρειο ειχαν χωρισει το χωρο τους τα τρια νεα σε μια μερια και τα δυο παλια στην αλλη και κανενα δν πηγαινε απο την μια στην αλλη πλευρα. Επισησ το ενα απο τα τρια , το μαλλον αρσενικο μεχρι χθες που τα παρατηρουσα ειχε μια συμπεριφορα σα να επιτηρει τα αλλα δυο νεα ψαρια και ολα καθοταν αρκετα κοντα μεταηυ τουσ.
Πιστευω θελουν το χρονο τους και θα δουμε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-11, 17:02
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να περιμενει ακομα λιγο.
Σωστός
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-11, 19:06
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Γεια σας και παλι.. Μετα απο 5 μερες συμβιωσης κατεληξα οτι τα δυο απο τα τρια νεα μαινγκανο που αγορασα ειναι μαλλον αρσενικα... Αυτο το διαπιστωσα κυριως γιατι ειναι τα μονα που σε επιθεση του παλιου αρσενικου απαντουσαν κ πολλες φορες γινοταν μαχη ... Ακομη μια παρατηρηση ειναι οτι μετα τη πρωτη μερα και τα τρια νεα ψαρια ηταν αραγμενα σε μια γωνια και ο παλιος αρσενικος εδειχνε πως δισταζε να παει στη μερια τους σα να φοβοταν μεχρι που οσο περνουσαν οι μερες αρχισε να τσακωνεται καμια φορα τη μερα και με τα δυο... Εχω αποφασισει να τ βγαλω τα δυο αρσενικα εβαλα και αγγελια αλλα θα ρωτησω και σε πετ σοπ αν ενδιαφερονται...
Για τ μονο που ανησυχω ειναι να μην μου ψοφισει κανενα μεχρι να βγω απτο στρατοπεδο και να βρω ανοικτα καταστηματα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-06-11, 19:10
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

μην ανησυχεις αντεχουν πολυ ξυλο ειναι σκυλια
αν δεν δεις σοβαρα χτυπηματα και φαγωμενες ουρες
μη φοβασαι τιποτα.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-06-11, 19:14
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Εντομεταξυ μου φαινετε αρκετα ευκολο να διαχωρισεις το αρσενικο με το θηλυκο... Δν μπορω να κτλβω πως με τοση εμπειρια καποιος δν μπορεσε..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-06-11, 19:36
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

κοιτα τα ψαρια αυτα σε πετ σοπ που τα εχουν ολα μαζι ειναι οντος δυσκολο και για καποιον (εμπειρο) να τα ξεχωρισει
και αυτο γιατι τα ψαρια ειναι στρεσαρισμενα δεν δειχνουν χρωματα και συμπεριφορες οπως το κανουν μεσα στα ενυδρεια μας.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-06-11, 20:01
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

τα 24watt φωτισμου απο μια λαμπα t5 επαρκούν ή είναι αρκετα? Την αναβω για 9 ώρες σταθερα 21.00-6.00
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-06-11, 20:19
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι,έως λίγο παραπάνω(για μένα)..τα αφρικάνικα δεν έχουν ανάγκη από πολύ φωτισμό!Ίσα ίσα,με λίγο φωτισμό τα ψάρια κινούνται πιο πολύ και δεν κρύβονται τόσο(ενώ με πολύ φως στρεσάρονται και δεν πολύ-κυκλοφορούν)..και τα χρώματα τους αναδεικνύονται περισσότερο!

Εγώ σκέψου στα 230λ έχω μία λάμπα Τ5 13W και δύο ledοταινίες των 48 led η κάθε μία!Κοίτα να φτιάξεις φωτισμό που να σου αρέσει εσένα οπτικά και να μην είναι πολύ έντονος για να φαίνονται ωραία τα χρώματα των ψαριών..στα αφρικάνικα έχεις το περιθώριο αυτό μιας και όπως σου είπα δεν έχουν ανάγκη από πολύ φως..ούτε τα φυτά σου(αν έχεις)..

Επίσης προτίμησε λάμπες εώς 6000-6500kelvin..και για μένα μείωσε την φωτοπερίοδο σου καμιά ωρίτσα..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-06-11, 21:03
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Εμενα δεν γραφει πουθενα ποσα κελβιν είναι λεει μονο 24watt το μοντελο ειναι λιγο ανυπαρκτο απο οτι googlara... aquael f24t5/d . Και με ψηνει λιγο χαμηλοτερος φωτισμος για να τα βλεπω λιγο πιο ενεργητικα τα ψαρακια μου :P
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-06-11, 21:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Την αναβω για 9 ώρες σταθερα 21.00-6.00
να σε ρωτησω. δηλαδη ολη μερα τα ψαρια εχουν φως διαχυτο απο το δωματιο..και 9 το βραδυ που σκοτεινιαζει αναβουν τα φωτα του ενυδρειου μεχρι τις 6 το πρωι οπου και παλι ξημερωνει??
εχουν δηλαδη 24 ωρες φως??
αν ειναι ετσι...λαθος φιλε μου...χρειαζονται και καποιες ωρες νυχτας να ηρεμουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-06-11, 21:12
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Εγώ είχα 30W και μου φαινόταν λες είχα προβολέα..τώρα είμαι ικανοποιημένος!είναι υποκειμενικό το θέμα βέβαια μιας και κάνεις ότι σου αρέσει εσένα αφού τα ψαράκια δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις!Επίσης εμένα μου φαίνεται πιο άγριο και πιο βιοτοπικό με χαμηλό φωτισμό..και τα ψαράκια μου δείχνουν να το εκτιμούν με τα χρώματα και την κινητικότητα τους...

Η λάμπα δεν έχει κάπου έναν 3ψήφιο αριθμό εκεί κοντά που λέει και τα Watt;;840 πχ ή κάτι τέτοιο;;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
να σε ρωτησω. δηλαδη ολη μερα τα ψαρια εχουν φως διαχυτο απο το δωματιο..και 9 το βραδυ που σκοτεινιαζει αναβουν τα φωτα του ενυδρειου μεχρι τις 6 το πρωι οπου και παλι ξημερωνει??
εχουν δηλαδη 24 ωρες φως??
αν ειναι ετσι...λαθος φιλε μου...χρειαζονται και καποιες ωρες νυχτας να ηρεμουν.
+1000

Δεν το παρατήρησα...αν είναι έτσι δεν τα αφήνεις ποτέ να κοιμηθούν!εγώ σκέψου το βράδυ τα σκεπάζω κιόλας γιατί το πρωί απτις 6 μπαίνει φως απτο παράθυρο της κουζίνας και είναι ενιαίος ο χώρος με το σαλόνι οπού είναι το ενυδρείο!Για να έχουν δηλαδή γύρω στις 9-10 ώρες απόλυτο σκοτάδι...τα φώτα μου κλείνουν στις 1..και 1.30-2 η κλείνει και η moonlight..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη \/ag : 20-06-11 στις 21:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-06-11, 21:13
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

τα βολτ λεει μονο 230v Δηλαδη 50/60hz και κατι Ip20 και Ip67.. αυτα ειναι ουι γραφει στο διακοπτη και το μοντελο που σου γραψα το γραφει πανω στη λαμπα... τπτ παραπανω τπτ λιγοτερο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-06-11, 21:21
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Απότι διάβασα σε ένα ξένο forum που συζήταγαν για αυτή την λάμπα πρέπει να είναι 6500k..οπότε είσαι μια χαρά!

Πες μας για το θέμα που έθεσε ο Πάνος...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-06-11, 21:26
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
να σε ρωτησω. δηλαδη ολη μερα τα ψαρια εχουν φως διαχυτο απο το δωματιο..και 9 το βραδυ που σκοτεινιαζει αναβουν τα φωτα του ενυδρειου μεχρι τις 6 το πρωι οπου και παλι ξημερωνει??
εχουν δηλαδη 24 ωρες φως??
αν ειναι ετσι...λαθος φιλε μου...χρειαζονται και καποιες ωρες νυχτας να ηρεμουν.
Το δωματιο ειναι παντα με το στορι κλειστο. Οποτε τα ψαρια δεν εχουν διαχυτο φως ποτε... Συνηθως ανοιγω λιγο το στορι 2-3 ωρες πριν ανοιξει η λαμπα ή καμια φορα δεν το ανοιγω καθολου.. Ακομη ειμαι στο ψαξιμο για τις ωρες φωτισμου..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-06-11, 21:33
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Το πιο σωστό πιστεύω είναι απτο απογευματάκι μέχρι το βράδυ!Να τα χαίρεσαι και εσύ αλλά να μην τα ταλαιπωρείς κιόλας..βέβαια παίζει ρόλο και οι ώρες που είσαι εσύ σπίτι ωστε να τα χαίρεσαι και με αναμμένα τα φώτα!

Αλλά αυτό που κάνεις εγώ πιστεύω οτι είναι λάθος..τα ψαράκια απόλυτο σκοτάδι δεν έχουν ποτέ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-06-11, 21:41
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

ρε παιδι μου απολυτο σκοταδι δεν υπαρχει ποτε αφου μονο το βραδυ μπορει να υπαρξει αλλα εχω τη λαμπα αναμενη..Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι δεν υπαρχει και διαχυτο φως που σχολιασε ο πανος καθως το στορι παρεμενει κλειστο τις περισσοτερες ωρες
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-06-11, 21:48
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tnick Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδι μου απολυτο σκοταδι δεν υπαρχει ποτε αφου μονο το βραδυ μπορει να υπαρξει αλλα εχω τη λαμπα αναμενη..Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι δεν υπαρχει και διαχυτο φως που σχολιασε ο πανος καθως το στορι παρεμενει κλειστο τις περισσοτερες ωρες
Πρέπει να υπάρχει όμως...έστω μερικές ώρες!

Γιατί αφήνεις το φως ανοιχτό όλο το βράδυ;;τα χαζεύεις στις 4 το πρωί πχ;δεν νομίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-06-11, 21:52
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

ναι θα το αλλαξω απλα δεν εχω κατασταλαξει ακομα μαλλον θα το κανω 18-19 με 3 το βραδυ τοτε για να εχουν και το σκοταδι τους. Αλλο ομως με προβληματιζει... σημερα ειδα και το μοναδικο ψαρι που ειχα για θηλυκο να αρπαζεται στομα με στομα με ενα αρσενικο... Πηρα σε βιντεο ολη τη φαση αλλα ειναι τεραστιο... και δεν μπορω να το ανεβασω ουτε να το περασω στο pc...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-06-11, 22:07
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Μην βιαστείς να αποφασίσεις για τα αρσενικά... ΔΕΝ είναι ευκολο να διαχωρισεις το αρσενικο από το θηλυκο... οι συμπεριφορές που βλέπεις τώρα δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικη συμπεριφορά των ψαριών, η οποία θα αρχίσει να εκδηλώνετε μετά από κανά μήνα

Τα ψαράκια χρειάζονται αρκετές ώρες απόλυτο σκοτάδι... ίσως αν τα φώτα σου σβήνουν κοντά στις 12 να ειναι πιο καλά για αυτά. Εγώ τα φώτα τα έχω ανοιχτά από τις 18:00 έως 22:00... έτσι δεν προλαβένουν και να ζεστάνουν το νερό. Πότε τα ταϊζεις???

Καλή συνέχεια
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-06-11, 22:15
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Τα ταιζω δυο φορες τη μερα μια τα κλασσικα φυλλαρακια tetramin και μια με τη tetra pro vegetable εναλλαξ.. Και μια μερα τη βδομαδα νηστεια. Σιγουρα ειναι νωρις αλλα απο οσο εχω διαβασει ολοι λεν οτι σπανια τα θυληκα θα αρπαχτουν στομα με στομα... Επισης αν αλλαξω τι διαμορφωση του χωρου οσον αφορα τις πετρες θα ξαναρχισουν απο την αρχη οι σχεσεις των ψαριων;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-06-11, 22:27
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Να τους δίνεις ποιο συχνά το tetra pro vegetable.

Αν είναι να αλλάξεις διάταξη στις πέτρες μπορείς... όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά νομίζω.

Τα ψάρια σου θα προκαλούν το ένα το άλλο έτσι και αλλιώς ώσπου να επέλθει μια ισοροποία στην ιεραρχία τους
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-06-11, 22:31
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

απο οσα ενυδρεια εχω δει το καλυτερο αποτελεσμα ειναι να κολλας τις πετρες με σιλικονη απο οτι εχω παρατηρησει... και μαλλον κατι τετοιο θα προσπαθησω να κανω απλως θα χρειαστει να το στησω εκτος ενυδρειου να το κολλησω να στεγνωσει και μετα αγιος ο θεος ελπιζοντας να χωραει :P
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-06-11, 00:20
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Για μένα λάθος να κολλήσεις τις πέτρες..όσους ξέρω που το έχουν κάνει το έχουν μετανιώσει μετά από λίγο καιρό!

Μπορεί να θες να αλλάξεις το στήσιμο,να κάνεις μεγαλύτερες σπηλιές,να πιάσεις ένα ψαράκι..τι κάνεις τότε;;
Κοίτα και την υπογραφή του Γιάννη..'Αν δεν βρέξεις σαλόνι… mbuna δεν πιάνεις!!!'...κάτι ξέρει!και εσύ θες να κολλήσεις και τις πέτρες;;;


Γιάννη πολύ λίγες ώρες δεν τα έχεις ανοιχτά τα φώτα;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-06-11, 14:02
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Ναι οκ ειπαμε να το βρεξεις το σαλονι αλλα αν ειναι να πλημμυρισουμε κιολας απο κανενα σπασμενο τζαμι ας μην τα πιασω ποτε... Χθες εγινε το συμβαν κατω απο μια πετρα κρυβοταν ενα ψαρακι και τσουπ εκει που κανει να φυγει το ψαρι μαλλον την ακουμπησε αρκετα με αποτελεσμα να φυγει η πετρα, με λιγη φορα ευτυχως, πανω στο τζαμι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεα γεννα maingano ΜΙΜΗΣ Malawi 26 03-07-11 20:17
Πρησμένο maingano!! \/ag Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 04-05-11 19:58
Γεννα maingano. ΜΙΜΗΣ Malawi 22 27-03-11 11:55
Ζήτηση Maingano Κλεόβουλος Malawi 2 04-04-09 10:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08624 seconds with 13 queries