Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-01-09, 00:25   #1
Μεταφορά όλων σε νεο ενυδρείο
manolis1976
Member
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος 16-01-09, 00:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας
Εχω φυτεψει το ενυδρειο με ευκολα και ανθεκτικα φυτα και εχω μεσα και 1 gurami 3 guppys 2 corydoras και ενα μικρο καρκινοειδες πηρα ενα ενυδρειο καινουργιο 55 λιτρα το παλιο ειναι 40 και θελω να τα μεταφερω ολα αυτα ,....ειναι σωστο αυτο???

1.Μια που θα γινει νεο στησιμο να βαλω υποστρωμα για τα φυτα (μου ειπαν στο pet shop οτι θελει αλλαγη μετα απο 6 μηνες(εγω νομιζα οτι δεν δεν παρεχει απλα τα θρεπτικα συστατικα αλλα οτι στηρίζει κατα καποιον τροπο τα φυτα , δεν θελω να μπω σε τετοια διαδικασια και δεν νομιζω οτι θα βαλω ιδιατερα δυσκολα φυτα (ακομα καποια στιγμη ισως) ,σε ολες τις περιπτωσεις δεν καταλαβαινω πως αλλαζεις το υποστρωμα!!!

2.Να χρησιμοποιησω το ιδιο χαλικι η μερος του απο αυτο που εχω τωρα η να βαλω τελειως καινουργιο(το εχω ηδη) για βιολογικους λογους εννοω

3.Bαζω 1ml flourish excel καθε μερα (με βαση τα λίτρα) και εχω και ενα ferropol της JBL(den exv balei καν)πρεπει να παρω ταμπλετες για τις ριζες που αναφερονται καπου η οχι


Καποιος θα το εχει κανει αν μπορει να περιγραψει την διαδικασια για να γινει σωστα
Εμφανίσεις: 4345
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-09, 01:52
mixalis24 Ο χρήστης mixalis24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Περιοχή: mykonos
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

φιλε μου για σου. τα φυτα σου λεω να τα βαλεις σε γλαστρακια που θα βρεις σε ανθοπωλια απο κακτακια με υποστρομα και λιγο τυρφη εσωτερικου χωρου σκεπαζεις
με χαληκι για να μην σηκοθει το χωμα. ετσι καθαριζεις
ευκολα το υποστρομα σου και κανεις αλαγες στο [χωμα] ευκολα και ανεξοδα. στα ψαρακια σου οταν κανεις την αλαγη να εχεις βαλει το μισο νερο απο το παλιο ενυδρειο καθως και τα φυλτρα σου. α' στα φυτα μπορεις να βαλεις ταμπλετες μεσα στα γλαστρακια τα οπια τα σκεπαζεις με χαληκι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-09, 01:57
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας
Εχω φυτεψει το ενυδρειο με ευκολα και ανθεκτικα φυτα τι φυτα??και εχω μεσα και 1 gurami 3 guppys 2 corydoras και ενα μικρο καρκινοειδες τι καρκινοειδες??πηρα ενα ενυδρειο καινουργιο 55 λιτρα το παλιο ειναι 40 και θελω να τα μεταφερω ολα αυτα ,....ειναι σωστο αυτο???το να μεταφερεις τα ζωντανα σου σε μεγαλυτερο ενυδρειο φυσικα και ειναι σωστο..

1.Μια που θα γινει νεο στησιμο να βαλω υποστρωμα για τα φυτα (μου ειπαν στο pet shop οτι θελει αλλαγη μετα απο 6 μηνες(εγω νομιζα οτι δεν δεν παρεχει απλα τα θρεπτικα συστατικα αλλα οτι στηρίζει κατα καποιον τροπο τα φυτα , δεν θελω να μπω σε τετοια διαδικασια και δεν νομιζω οτι θα βαλω ιδιατερα δυσκολα φυτα (ακομα καποια στιγμη ισως) ,σε ολες τις περιπτωσεις δεν καταλαβαινω πως αλλαζεις το υποστρωμα!!!δν είναι απαραίτητο να αλλάξεις το υπόστρωμά σου,απλά μετά από περίπου 6μήνες χάνονται οι ουσίες που περιέχει και τις ανανεώνεις με ταμπλέτες.
Καλό είναι να βάλεις υπόστρωμα γτ θα σε βοηθήσει στην καλύτερη ανάπτυξη των φυτών.
θα προτεινα αν δεν εχεις σκοπο να κανεις ενα φουλ φυτεμενο να μη βαλεις υποστρωμα...ελευθερωνει συστατικα στη στηλη του νερου και αν δεν εχεις πολλα φυτα η γρηγορης αναπτυξης ευκολα μπορεις να γεμισεις με αλγες...
καλυτερα σκετο χαλικι και υγρα λιπασματα (οσο και αν χρειαζονται τα φυτα σου) και καμια ταμπλετα στις ριζες των φυτων που τρεφονται απο αυτες οπως εχινοδωροι-κρυπτο κ.α.

2.Να χρησιμοποιησω το ιδιο χαλικι η μερος του απο αυτο που εχω τωρα η να βαλω τελειως καινουργιο(το εχω ηδη) για βιολογικους λογους εννοω πιστεύω ότι δν θα έχεις πρόβλημα να βάλεις το ίδιο
θα ξεστησεις το αλλο ενυδρειο?? αν ναι βαλε ολο το παλιο συν την ποσοτητα νεου που θα χρειαστει...

3.Bαζω 1ml flourish excel καθε μερα (με βαση τα λίτρα) και εχω και ενα ferropol της JBL(den exv balei καν)πρεπει να παρω ταμπλετες για τις ριζες που αναφερονται καπου η οχι αν βάλεις κάποιο υπόστρωμα δν θα χρειαστείς ταμπλέτες προς το παρόν
αλλα αν δε βαλεις υποστρωμα τελικα ταμπλετες καλο θα ειναι να βαλεις για τα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες τους αν εχεις τετοια ειδη...


Καποιος θα το εχει κανει αν μπορει να περιγραψει την διαδικασια για να γινει σωστα
Θα σου απαντήσουν και οι ειδικοί καλύτερα...
Αν έχω γράψει καμία βλακεία πέστε μου

θελεις να σου πουμε πως να κανεις τη μεταφορα αναλυτικα?? αυτο προυποθετει οτι θα μας πεις αν καταργησεις το παλιο ενυδρειο και μεταφερεις τα παντα στο καινουριο (και τον εξοπλισμο εννοω) η αν θες να μεταφερεις τα ζωντανα μονο στο καινουριο και να κρατησεις στρωμενο το 40αρι για να βαλεις κατι αλλο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 16-01-09 στις 11:44
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-09, 11:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalis24 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου για σου. τα φυτα σου λεω να τα βαλεις σε γλαστρακια που θα βρεις σε ανθοπωλια απο κακτακια με υποστρομα και λιγο τυρφη εσωτερικου χωρου σκεπαζεις
με χαληκι για να μην σηκοθει το χωμα. .
αυτο δε θα περιοριζει τις ριζες των φυτων?? για παραδειγμα εχω δει ριζες απο εχινοδωρους ..κρυπτοκορινες...και κρινουμ..που δε θα χωρουσαν ουτε σε γλαστρα ποσο μαλλον σε γλαστρακι....

αν παλι ειναι φυτα που δαν αναπτυσουν τοσο μεγαλο ριζικο συστημα γιατι δε τρεφονται απο τις ριζες αλλα μονο για αγκιστρωνονται...τοτε δε χρειαζεται υποστρωμα..

και αν παει σε γρασιδια που εχουν πιο μικρες ριζες....εκει παει σε αλλη κατηγορια και καλο θα ειναι να βαλει υποστρωμα και οχι γλαστρακια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-09, 16:10
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από supermanx Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου απαντήσουν και οι ειδικοί καλύτερα...
Αν έχω γράψει καμία βλακεία πέστε μου

θελεις να σου πουμε πως να κανεις τη μεταφορα αναλυτικα?? αυτο προυποθετει οτι θα μας πεις αν καταργησεις το παλιο ενυδρειο και μεταφερεις τα παντα στο καινουριο (και τον εξοπλισμο εννοω) η αν θες να μεταφερεις τα ζωντανα μονο στο καινουριο και να κρατησεις στρωμενο το 40αρι για να βαλεις κατι αλλο...
Το παλαιοτερο θα το καταργήσω και φιλτρα θα χρησιμοποιηθουν του καινουργιου juwel record 600
-------------------------
Ως επισης καπου διαβασα οτι επειδή θα διατηρώ φυτα δεν χρειάζεται - δεν πρεπει να βαλω το φιλτρο ανθρακα (μαυρο σφουγκαρι στο εσωτερικο φιλτρο της juwel
ισχυει κατι ΤΕΤΟΙΟ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis1976 : 16-01-09 στις 16:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-09, 17:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ναι , το σφουγγαρι ανθρακα πρεπει να βγει γιατι απορροφα τα στοιχεια της λιπανσης που χρειαζονται τα φυτα....ο ανθρακας ουτως η αλλως ειναι ενεργος για καποιο διαστημα μονο...και τον χρησιμοποιουμε για συγκεκριμενο σκοπο..π.χ. να απορροφησει φαρμακο μετα απο καποια θεραπεια....
οποτε βγαλτον σε μια ακρη και κρατα τον καβαντζα...

απο εκει και περα για τη μεταφορα...αφου πλυνεις με νερο το νεο ενυδρειο και το στησεις στη βαση του...
σε εναν κουβα καθαρο που εχεις μονο για ενυδρειακη χρηση και δεν ηρθε ποτε σε επαφη με φαρμακα...βαζεις νερο απο το παλιο ενυδρειο και το φιλτρο μεσα να δουλευει μαζι με τα ψαρια ..βγαζεις τα φυτα και τα κρατας σε υγρασια (σακουλα η δοχειο με νερο).....απο το υπολοιπο νερο του παλιου ενυδρειου κρατας σε ενα δοχειο τοσο ωστε το μισο νεο ενυδρειο να γεμισει απο νερο του παλιου...
αδειαζεις το παλιο ενυδρειο...αφαιρεις το χαλικι, ΔΕΝ το ξεπλενεις και το βαζεις στο νεο ενυδρειο....προσθετεις το νερο απο το παλιο ενυδρειο ...φυτευεις τα φυτα..γεμιζεις το υπολοιπο ενυδρειο με φρεσκο νερο σε καταλληλη θερμοκρασια για να δεχθει ψαρια....βαζεις αντιχλωριο και τον θερμοστατη και το νεο φιλτρο να δουλευει....οταν εχεις σωστη θερμοκρασια βαζεις το παλιο φιλτρο να δουλευει μεσα στο καινουριο ενυδρειο(σαν κυριο φιλτρο μεχρι να στρωσει και το καινουριο....μετα αν θες το κρατας σαν βοηθητικο το παλιο η το βγαζεις..)..επειτα βαζεις τα ψαρια....εναλλακτικα μπορεις να βαλεις τα υλικα του παλιου φιλτρου μεσα στο καινουριο και να μη χρησιμοποιησεις το παλιο καθολου...
καλο ειναι να μετρας αμμωνια γιατι ποτε δεν ξερεις...

οσο για ζωοτοκα και κορυς...εχουν διαφορετικες απαιτησεις....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 17-01-09 στις 02:17
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-09, 18:51
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μερικές προσθήκες στα παραπάνω που πολύ ωραία εξήγησε ο Πάνος..

1. Χρήσιμο θα ήταν να μήν ταίσεις (ή να ταϊσεις ελάχιστα) 2 μέρες πριν, και 2 μετά.. Τα ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα λίγες μέρες νηστικά, θα μειώσεις όμως το βιολογικό φορτίο, και θα μειώσεις παράλληλα και την ενδεχόμενη αύξηση της αμμωνίας (λόγω πιθανής διατάραξης της βιολογίας του φίλτρου σου)..

2. Πολύ καλή προετοιμασία όταν πας να τα κάνεις όλα αυτά (δλδ. το 2ο ενυδρείο να είναι ήδη έτοιμο, το πρόσθετο χαλίκι που θα συμπληρώσεις να είναι πλυμμένο, κ.τ.λ.), έτσι ώστε να γίνουν όλα γρήγορα.. Καλό είναι να έχεις και το καλοριφέρ ανοιχτό, γιατί έχουμε και κρύα αυτή την εποχή, και μπορεί να πέσει γρήγορα η θερμοκρασία..

3. Καλό θα είναι εκεί που θα βάλεις τα ψάρια, να σκεπάσεις τον κουβά/λεκάνη με μία πετσέτα.. Αυτό θα μειώσει το στρες..

Κατά τ'άλλα, ό,τι είπε ο Αλεξ/πόλις..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-09, 21:23
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Αψογα ...το εκανα την ωρα που απαντουσατε (πριν διαβασω τις απαντησεις και μονο αυτα δεν εκανα)

Πρωτα επλυνα ενα κουβα με χλωρινη klinex



πλακα κανω μην φρικαρετε

παντως το εκανα τελειως αλλιως

δηλαδη

1.Εβαλα το υποστρωμα και απο επανω ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ χαλικακι μου βγηκε λιγο πιο παχυ απο οσο θα ηθελα δηλαδη σε καποια σημεια ειναι 5-7 εκατοστα και τα δυο μαζι

2.¶ντλησα το μισο νερο απο το παλιο ενυδρειο ενω ηταν τα ψαρια μεσα

3.Μετεφερα τα φυτα(δυσκολευτικα και δεν καταλαβαινω ακομη αν πρεπει να τα φτασω μεχρι το υποστρωμα η τα φυτευω στα χαλικια (εβαλα και πολλα χαλικια νομιζω)

4.μετεφερα ενα ενα τα ψαρια με την αποχη απο το ενα στο αλλο ενυδρειο

5.μετεφερα το υπολοιπο νερο

6.Προσεθεσα ενα κουβα νερο περιπου 15%(σαν μια αλλαγη δηλ)εβαλα και βελτιωτικο νερου

7.εβγαλα απο το φιλτρο τον ανθρακα και εβαλα στην θεση του το μπλε σφουγκαρι απο το παλιο ενυδρειο


Μια ανησυχία μου ειναι οτι δεν εβαλα την ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ(μετα απο προτροπη σας και παντα την θεωρούσα ουσιαστικο εργαλειο , εστω για την αναταραξη της επιφανείας

Τα ψαρια τρεχουν λιγο πανω κατω αλλα δειχνουν καλα τα φυτα τα πιεσα λιγο για να τα φυτεψω βαθια και δεν ξερω τι θα γινει

Απο εβδομαδα θα βαλω και CO2
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-09, 21:31
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Βαλε την εξοδο του φιλτρου πολυ κοντα στην επιφανεια να γινεται καλη αναταραξη-οξυγονωση, ΜΗΝ ταισεις για δυο τρεις μερες, και ασε σβυστο το φως για δυο τρεις μερες να ηρεμησουν τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-09, 21:34
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε την εξοδο του φιλτρου πολυ κοντα στην επιφανεια να γινεται καλη αναταραξη-οξυγονωση, ΜΗΝ ταισεις για δυο τρεις μερες, και ασε σβυστο το φως για δυο τρεις μερες να ηρεμησουν τα ψαρια.
τοσο πολυ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-01-09, 02:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εκανες τα πραγματα πιο ευκολα.....μιας και δε χρησιμοποιησες το παλιο χαλικι....
και 7 ποντοι για πυθμενα μια χαρα ειναι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-01-09, 12:46
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Σημερα όλα δειχνουν πολύ καλα ....νομίζω ..........τα ψαρια ειναι μια χαρα αν και ισως ελαχιστα νευρικά

Νο3 25 (θεωρείται τσιμπημένο?)
Νο2 0
GH 12
KH 6
Ph 7.6
Τωρα με βάση αυτο τον πινακα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483 εχω χαμηλο ΚΗ σε σχεση με το pH οπότε χαμηλό Co2 τι μπορώ να κάνω

ΥΓ χρησιμοποιώ flourish excel συμφωνα με προτροπη μελών εδω το οποιο παρεχει οργανικό ανθρακα .Λεει οτι τα φυτα πέρνουν απο το Co2 τον ανθρακα αλλα αυτο γινεται και απο οργανικά συμπληρωματα

ΥΓ2 Ενα καρκινοειδες βυθου που εχω ενω συνηθως ηταν πολυ ηρεμο τωρα ολο κολυμπαει και προσπαθει να βγει στην επιφανεια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-09, 13:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το ΝΟ3=25 κατεβασε το .....και με 5-10 μια χαρα εισαι για τα φυτα σου...

οσο για το διοξειδιο γιατι δε κανεις ενα diy?? για τα λιτρα σου μια χαρα θα ειναι....

οσο για το excel εχουν γραφτει τα απειρα εδω μεσα ...κανε μια αναζητηση....για μενα το καλυτερο ειναι ο συνδυασμος τους αν εχεις diy...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-09, 13:08
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το ΝΟ3=25 κατεβασε το .....και με 5-10 μια χαρα εισαι για τα φυτα σου...

οσο για το διοξειδιο γιατι δε κανεις ενα diy?? για τα λιτρα σου μια χαρα θα ειναι....

οσο για το excel εχουν γραφτει τα απειρα εδω μεσα ...κανε μια αναζητηση....για μενα το καλυτερο ειναι ο συνδυασμος τους αν εχεις diy...
Πως το κατεβαζω? Αφου μια καλη αντιμετωπιση του ειναι η αλλαγη νερου και χτες αλλαξα σχεδον το 40% ασε που πριν την αλλαγη Νο3 ειχα μηδεν
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-09, 13:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως το κατεβαζω? Αφου μια καλη αντιμετωπιση του ειναι η αλλαγη νερου και χτες αλλαξα σχεδον το 40% ασε που πριν την αλλαγη Νο3 ειχα μηδεν
τοτε δε μετρας σωστα......δε γινεται να εχεις 0 να κανεις αλλαγη νερου 40% και μετα να εχεις 25...

για ψαξ'το...αλλιως οπως το ειπες....αλλαγη νερου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-09, 13:18
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε δε μετρας σωστα......δε γινεται να εχεις 0 να κανεις αλλαγη νερου 40% και μετα να εχεις 25...

για ψαξ'το...αλλιως οπως το ειπες....αλλαγη νερου...
Μετραω με καρτελακια JBL
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-09, 13:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τοτε μολις διαπιστωσες οτι κατι δε μετρας σωστα....γυρνα το σε υγρα τεστ....εφοσον βλεπεις οτι σε οδηγησαν σε ατοπο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-09, 13:27
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Ασχετα απο τις μετρησεις ανησυχώ μην μπω σε διαδικασια ξεστρωτου ενυδρειου , γιατι δεν κρατησα ουτε βυθο ουτε παλιο φιλτρο και εχω μεσα ηδη 5 ψαρακια και 6 φυτα αν κανουν κανα μπαμ τα νιτρωδη την πατησα?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-01-09, 13:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αποτι διαβασα εβαλες τα υλικα του παλιου σου φιλτρου.....δε το εκανες?? αν ναι εισαι οκ.....αν οχι πιο πανω σου ειχα γραψει να βαλεις και τα 2 φιλτρα να δουλευουν μαζι..
οπως και να εχει πρεπει να κανεις μετρησεις αυτο το διαστημα πιο συχνα να εισαι σιγουρος..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-09, 13:31
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετα απο τις μετρησεις ανησυχώ μην μπω σε διαδικασια ξεστρωτου ενυδρειου , γιατι δεν κρατησα ουτε βυθο ουτε παλιο φιλτρο και εχω μεσα ηδη 5 ψαρακια και 6 φυτα αν κανουν κανα μπαμ τα νιτρωδη την πατησα?

Τα υλικά από το παλιό φίλτρο τα κράτησες;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-01-09, 11:39
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα υλικά από το παλιό φίλτρο τα κράτησες;
μονο ενα μπλε σφουγκαρι που το ξεπλυνα απαλα και το εβαλα στην θεση του σφουγκαριου του ανθρακα αλλα ειναι πολυ μικρό
-------------------------
Tσεκαρα το NO3 με άλλο test και εiχa >40 οποτε προφανώς θα ηταν λαθος το test πριν την αλλαγη , εκανα λοιπον αλλαγη νερου 15% και τωρα εχω No3 =15 θελω να ρωτησω ...μεχρι να στρωσει το νερο εγω που εχω μεσα ολα αυτα που λεει στην υπογραφη... μου τι κανω , τσεκαρω καθε μερα το νερο και αν ειναι τα NO3 > 20 κανω αλλαγη νερου 15-20% ακομα και καθε μερα????

με το φαγητο τι κανω βαζω ελαχιστο ???...εχουν ηδη να φανε 2 μερες...

μετρηση μετα την αλλαγη

θερμοκρασια 27
No3 15
No2 0
GH 9
KH 6
PH 7.3
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis1976 : 18-01-09 στις 11:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-09, 14:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η αμμωνια και τα νιτρωδη σε ενδιαφερουν στη συγκεκριμμενη φαση περισσοτερο...αν οι τιμες αυτες ειναι 0 τοτε κανεις αλλαγες νερου για να κρατας κατω απο 20 τα νιτρικα σου...

αν δεν ειναι 0 ομως .....μας το λες
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεταφορά Ψαριών!!!! Venestus13 Αρχάριοι γλυκού νερού 33 05-02-08 18:33
Μεταφορά ψαριών kostashome Αρχάριοι γλυκού νερού 9 23-10-07 01:19
Μεταφορά ψαριών vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 1 25-02-07 00:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07656 seconds with 13 queries