Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-05-12, 01:34
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δελτα συγνωμη ρε φιλε αλλα πραγματικα δε σε αντεχω δε βαριεσε να το παιζεις ο εξυπνος της παρεας ?????

απο ποτε εγινες γενετηστης ?????? για να καταλαβω και εγω δηλαδη ξεκινησες να λες για μοσχαροκαρδια και κατελυξες να λες για στραβα δυσκακια αν αναιβασουμε τη θερμοκρασια σε παρακαλω λυπισου τουλαχιστον αυτους που ξερουν και σταματα να προσπαθεις να με ταποσεις με φτυνες ατακες ακου αγορασε το βιβλιο δηλαδη πρεπει να μαθουμε το πληρη θερμοκρασιακο προγραμμα τον καρδιναλιον για να καταλαβουμε πως ταιζετε η μοσχαροκαρδια ??????

ελεος σε παρακαλω ......

τα πραγματα ειναι απλα και τα λεω παραπανω με απλα ελληνικα και νομιζω τα καταλαβαινουν ολοι ακομα και 5 χρονα που δεν ειναι ουτε γενετηστες ουτε πυρινικοι φυσικοι ..
δεν υπαρχει λογος να μπερδευεις τους νεους χομπιστες με ολα αυτα εσυ μπορει να εισαι τσαλαβουτας και καθε τοσο θες να πειραζεις το θερμοστατη νομιζεις οτι οι δισκοι ειναι ψαρια που το ανεχοντε αυτο ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΧΙ δεν ειναι καλο να τσαλαβουταμε συνεχεια μεσα στο ενυδρειο και ειδικα σε ενα δισκαδικο


οστοσω εγω δεν κανω μετρησεις ποια γιατι δεν μου περισευουν 1000 ευρο το χρονο οπως και πολλοι μαζι με μενα πρεπει να μπουμε στο σορο με τους ασχετους ????? οτι εκανα τοτε που μετραγα καθε μερα κανω και τωρα που δε μετραω αλλαγες κλπ κλπ ξεχνατε κατι που λεγετε εμπειρια και φυσικα μανο δε μιλαω για θαλασσα προς θεου μιλαω για γλυκο νερο μονο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-05-12, 03:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δελτα συγνωμη ρε φιλε αλλα πραγματικα δε σε αντεχω δε βαριεσε να το παιζεις ο εξυπνος της παρεας ?????
απο ποτε εγινες γενετηστης ??????
Good wines
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-05-12, 07:18
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
οστοσω εγω δεν κανω μετρησεις ποια γιατι δεν μου περισευουν 1000 ευρο το χρονο οπως και πολλοι μαζι με μενα πρεπει να μπουμε στο σορο με τους ασχετους ????? οτι εκανα τοτε που μετραγα καθε μερα κανω και τωρα που δε μετραω αλλαγες κλπ κλπ ξεχνατε κατι που λεγετε εμπειρια και φυσικα μανο δε μιλαω για θαλασσα προς θεου μιλαω για γλυκο νερο μονο
Χάρη σύμφωνο απόλυτα
και εγώ έχω σταματήσει πλέον τις μετρήσεις σε στρωμένο ενυδρείο γλυκού , εκτος αν μου μυρίσει κάτι οι υπερβολικές μετρήσεις και τα περιττά έξοδα τα έκανα μιας και ο δικός μου χάρης που με έβαλε στο hobby ( παντού υπάρχει ένας ) αν και είχε αρκετή εμπειρία 20 χρονια
δεν είχε προβεί ποτε σε extreme χρηματοδότηση του hobby οποτε το είδα ως χρηματοδότης μιας και μου άρεσε το hobby με μέθοδο ώστε να βγάλουμε τα δικαμας μετρήσιμα συμπεράσματα με βάση αυτόν που αναφέρονται στα βιβλία internet e.t.c και να μην ψαχνόμαστε με εικασίες και γνώμες τρίτον που όπως καταλάβαμε και εμείς πολλοί αναφέρονται από αναφορές και όχι από προσωπική εμπειρία και μάλιστα μετρήσιμη .
πλέον τα πράγματα είναι ποιο απλά και σίγουρα δεν θα μπορούσε να γίνει χωρίς τα παρπάνω τριετή έξοδα τόσο για μετρήσεις όσο και για σχεδόν τα ποιο πολλά προϊόντα που κυκλοφορούν στο εμπόριο , άλλωστε οι μετρήσεις μας έδειξαν και οι πειραματισμοί μας έδειξαν ότι τα πράγματα μπορεί να είναι πολύ σύνθετα στην ζωή του ενυδρείου αλλα παρα πολύ απλά στο να διατηρήσεις ανέξοδα και θαλασσινού ζωντανά αρκεί να υπάρχει όπως πολύ σωστά λες εμπειρία και στην αρχιτεκτονική του υδάτινου κόσμου . το hobby είναι από τα ποιο ενδιαφέρον μιας και έχει να μάθει
κάποιος καθημερινά κάτι παραπάνω και να εξελίσσεται , και τόσο απλό σε περίπτωση που θέλει να διατηρήσει 1 υγιές ενυδρείο κάποιος χωρίς πολλά πολλά ακολουθώντας 4-5 απλές συμβουλές κάποιου έμπειρου .
+ όπως λες και εσύ αν πιάνουν τα χερια σου το ενυδρείο είναι η χαρά του παιδιού μιας και οι πατέντες κατασκευές δεν τελειώνουν
ποτε ( όρεξη νάχεις )
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-05-12, 18:49
Το avatar του χρήστη Helen
Helen Ο χρήστης Helen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2011
Περιοχή: Αργυρούπολη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το θέμα μου..Με μπερδέψατε όμως λιγάκι..χιχι! Θα τη βρω την άκρη..
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-05-12, 21:51
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

εγω παλι σαν ασχετος που ειμαι κανω 2 αλλαγες νερου την βδομαδα στα δισκακια 30%και πριν την αλλαγη ταιζω καρδια στενκερ με θερμοκρασια 30 βαθμους επισης ανοιγω μια μερα πριν την uv και την αφηνω και μια μερα μετα μιας και εχω μια επυφυλαξη ως προς της κατεψυγμενες τροφες νομιζω οτι ειναι καλα μιας και τωρα 2 μηνες δεν εχω προβλημα και τα δισκακια σε σχεση με το πως ηταν οταν τα πηρα εχουν βελτιωθει.μηπως τελικα για εμας τους αρχαριους στους δισκους η μεση λυση ειναι και η καλητερη και εξηγουμε στο θεμα καρδιας ετοιμη κατεψυγμενη,θερμοκρασια 30-31,και αλλαγη νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-05-12, 22:07
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω ταιζα καρδια και εκανα αλλαγη λιγες ωρες μετα το ταισμα αλλα εκανα καθημερινες αλλαγες μια και ταιζα καθε μερα και θερμοκρασια 30
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-05-12, 22:23
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

χαρη δεν νομιζεις οτι ειναι υπερβολη καθε μερα καρδια??
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-05-12, 22:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αναλογα τη θες να κανεις οταν λεω οτι ταιζα καρδια εννοω ενα γευμα απο τα 5-6 γευματα το τελευταιο συνηθος

αν τα ψαρια ειναι πολυ μικροσκοπικα για την υλικια τους ειναι το καλυτερο που μπορεις να τους δωσεις μηπος παρουν μποι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-05-12, 22:36
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

χμχμχμ δηλαδη τα μπουσταρεις πιστευω θελει προσοχη.ειναι ζωηκη πρωτεινη που δεν περιεχετε στο φυσηκο διαιτολογιο τους.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-05-12, 23:34
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ταΐζω 3 χρονια stendker χωρίς κανένα πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-05-12, 14:53
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

παιδια δεν κατηγορω την τροφη μην παρεξηγηθω απλα πιστευω οτι παν μετρο αριστο αυτο ειναι ολο πρωσωπικα θεωρω οτι καθε μερα καρδια σε δισκο οποιασδηποτε ηλικιας και συνθηκων ειναι λαθος.οι δισκοι αν και κιχλιδες οσα ντοκιμαντερ και αν εχω δει δεν τους ειδα ποτε να τρωνε ζωικη τροφη στην φυση παρα εξαιρεσεων και διορθοστεμαι εαν κανω λαθος.επισης η δικαιολογια <<μα ειναι δισκος εκτροφης>>που πλεων εχει γινει γλυφυτζουρι απο καποιους δεν σημαινει οτι εχει παψει να υφιστατε το dna τους και παρολο που δεν ξερω για δισκους ξερω πολυ καλα για σκυλους και εαν παρουμε παραδειγμα τα καυκασια που ειναι αρχαια ρατσα τι και εαν εχουν περασει αιωνες εκτροφη τα ενστικτα ειναι ενστικτα και οι συνηθειες συνηθειες γιαυτο και σε διαγωνησμους μορφολογιας της ρατσα κρινετε ο χαρακτηρας και ενα καυκασου μη επιθετηκο θεωρητε μειων,αρα τα γονιδια ειναι γονιδια και δεν αλλαζουν τοσο ευκολα.συγνωμη για το μεγαλο ποστ.και παντα με φιληκη διαθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-05-12, 16:30
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Μιλάς για full πρωτεΐνη εγώ μιλάω για stendker 12.14 % πρωτεΐνη
επίσης σκυλιά με ψαρια ουδεμία σχέση στην εξέλιξη προσαρμογής τους ( από ότι βλέπω και εγώ στα ντοκιμαντέρ )
p.s τώρα για την διατροφή τον δίσκων νομίζω δεν ξέρουμε πολλά μιας και πιάνονται μονο όταν ξεφουσκώνουν τα νερά στον αμαζόνιο εκτος αν μου διαφεύγει κάτι .
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-05-12, 17:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και στις diy δεν ειναι απαραιτητως full πρωτεινη.
Μπορει να εχει απο ολα.
Λαχανικα, φρουτα, ψαρικα, βιταμινες, μπαχαρικα και αλλα πολλα.
Μικρο το ποσοστο της καρδιας.

Πχ δες το χρωμα της diy που εχω.
Σου θυμιζει κρεας?



__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-05-12, 18:04
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

χμμμμ , καλή όρεξη !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα δισκάκια μου! chrismous Δίσκοι 15 20-05-10 18:07
Τα Δισκάκια μου! JONNY Φωτογραφίες μελών 2 25-11-07 16:53
Πρόβλημα με μικρά δισκάκια george hmmy Δίσκοι 9 03-06-05 20:23
Δισκάκια faxkosit Δίσκοι 40 02-07-03 15:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05611 seconds with 16 queries