Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-03, 10:56
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Καινούργιο ενυδρείο

Έστησα το καινούργιο μου ενυδρείο χωρητικότητας 240 λίτρων και έχω κάθε λόγο για να είμαι ευτυχής
Από hardware έχουμε και λέμε:
EHEIM canister filter 2217 1000l/h,
λάμπα UV που αγόρασα από τον Kroud 15Watt,
θερμοστάτης Hydor 200 Watt στην έξοδο του φίλτρου,
ένας εξωτερικός κυκλοφορητής Hydor 600-1200l/h για να ενισχύει τη ροή του νερού η οποία ήταν περιορισμένη μετά την προσθήκη της UV και του εξωτερικού θερμοστάτη.
Επίσης κάτω από το υπόστρωμα τοποθέτησα heating cable της Rena 100 Watt για να θερμαίνονται οι ρίζες των φυτών και για να υπάρχει κυκλοφορία νερού στο υπόστρωμα για μεταφορά θρεπτικων συστατικών για τα φυτά και για να αναπτυχθεί βιολογικό υλικό.
Για Background χρησιμοποίησα τον τοίχο της Juwel και για υπόστρωμα έβαλα το fluorite της Seachem.
Από ψάρια τι άλλο… δίσκους. Ένα Red Pigeon 10-12cm και ένα Tirquoise 10-12cm, 10 cardinal tetra,
5 ροδόστομους,
4 corrydoras albino,
και ένα πλακόστομο L 142.
Από φυτά αρκετές ανούβιες δεμένες πάνω σε ξύλα, 2 Vallisneria, κρυπτοκορίνες, Java fern, μερικές ρίζες από ένα φυτό που μοιάζει με Saggitaria, 2 μπάλες Cladophora aegagropila, και δύο άλλα φυτά που δε μπόρεσα να αναγνωρίσω.
Ελπίζω σύντομα να μπορέσω να ανεβάσω και φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-03, 12:27
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
EHEIM canister filter 2217 1000l/h,
ένας εξωτερικός κυκλοφορητής Hydor 600-1200l/h για να ενισχύει τη ροή του νερού η οποία ήταν περιορισμένη μετά την προσθήκη της UV και του εξωτερικού θερμοστάτη.
Δεν κατάλαβα που έχεις βαλει τον εξωτερικό κυκλοφορητη. Σε σειρα με το canister φιλτρο? Και γιατι θελεις κυκλοφορία νερου σε ενυδρειο με δίσκους? Μαλλον δεν τη θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-03, 14:18
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Και γω έχω ακριβώς την ίδια απορία!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-03, 16:25
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Χρησιμοποίησα εξωτερικό κυκλοφορητή γιατί μετά την προσθήκη του εξωτερικού θερμοστάτη και της λάμπας UV στην έξοδο του φίλτρου η ροή του φίλτρου περιορίστηκε σημαντικά. Για το ενυδρείο μου χρειάζομαι ροή γύρω στα 750 λίτρα ανά ώρα κάτι που δεν ήταν εφικτό μόνο με το φίλτρο. Αν η ροή που έχω τώρα είναι λίγο αυξημένη μπορώ να την περιορίσω κάπως κλείνοντας λίγο τη βάνα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-03, 21:53
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Δηλαδή λειτουργεί και η αντλια του canister και η αντλια του εξωτερικού φίλτρου σε σειρά?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-03, 22:13
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Καλορίζικο Παναγιώτη !Θα βάλεις και άλλους δίσκους μέσα;Και έτσι να το αφήσεις πάντως θα είναι καταπληκτικό,αν δεν τσακώνονται .Στο υπόστρωμα θα αποκτήσεις βιολογία κατά τη γνώμη μου αλλά όχι όπως το σκέφτηκες:δεν φαντάζομαι πως η ροή του νερού θα είναι τόσο μεγάλη με τα θερμενόμενα καλώδια και τόσο συνεχόμενη ωστε να σου κάνει αερόβιες συνθήκες,αλλά θα σου κάνει οπωσδήποτε ημιαναερόβιες .Αυτό,πάλι καλό είναι γιατί θα αναπτύξεις βιολογία παρόμοια με του denitrator,και τα νιτρικά άλατα θα πέφτουν συνεχώς .Μη φοβηθείς λοιπόν άν δείς φυσαλίδες αερίων να βγαίνουν από το βυθό-ΔΕΝ θα είναι υδρόθειο . Τί άλλα φυτά σκέφτεσαι να βάλεις;Το υπόστρωμα που έβαλες πρέπει να σου κόστισε αρκετά ,και εκτός από τις κρυπτοκορύνες,τα υπόλοιπα φυτά σου δεν εξαρτώνται άμεσα από αυτό!Έχει βέβαια πολύ καλό χρώμα!Τον L-142 από που τον αγόρασες;Από απιονισμό του νερού κάνεις κάτι συγκεκριμένο;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-03, 22:24
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Υποθετω οτι εννοεις πως εβαλες κυκλοφορητη για μεγαλυτερη κυκλοφορια νερου μεσα στο ενυδρειο.... Ανεξαρτητα απο το αλλο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-03, 01:21
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ο κυκλοφορητής βρίσκεται σε σειρά με το εξωτερικό φίλτρο. Τα εμπόδια που συναντά το νερό μέχρι να φτάσει ξανά πίσω στο ενυδρείο είναι αρκετά και έτσι η ροή της αντλίας του canister φίλτρου που είναι 1000l/h μειώνεται στο μισό. Έτσι έβαλα τον κυκλοφορητή για να αυξήσει κάπως τη ροή. Θα μετρήσω ακριβώς τη ροή και αν ξεπερνά τα 750l/h θα την περιορίσω κλείνοντας λίγο τη βάνα.
Τάσο προς το παρόν δε θέλω να βάλω άλλους δίσκους εκτός και αν βρω κάποιο που θα με εντυπωσιάσει. Εξάλλου οι δίσκοι δε τσακώνονται καθόλου. Σίγουρα πάιζει ρόλο και ο περισότερος χώρος που έχουν τώρα. Το ενυδρείο δείχνει πάρα πολύ όμορφο έτσι όπως είναι καθώς δεν είναι πυκνοκατοικημένο και τα ψάρια συμπεριφέρονται πιο φυσιολογικά. Για τη ροή του νερού στο υπόστρωμα έβαλα το θερμαντικό καλώδιο να λειτουργεί ένα τέταρτο κάθε ώρα για να είναι πιο σταθερή η θερμοκρασία έτσι πιστεύω ότι η ροή θα είναι συνεχής. Αλλά και αυτό να μη συμβαίνει σίγουρα δε θα παγιδεύεται νερό στο υπόστρωμα για μεγάλα χρονικά διαστήματα με δυνατόττα ανάπτυξης βλαβερών βακτηριδίων.
Προς το παρόν δε σκέφτομαι να βάλω άλλα φυτά, εκτός από κάποια microsorum τα οποία πάλι δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις από υπόστρωμα. Έχω και ένα είδος γρασιδιού που χρειάζεται καλό υπόστρωμα αλλά δεν εντόπισα ακριβώς ποιο είναι. Στο μέλλον θα προσαπθήσω και πιο απαιτητικά φυτά, όσο βέβαια μου το επιτρέπει ο χαμηλός φωτισμός που έχω για τους δίσκους. Έβαλα αυτό το υπόστρωμα για να έχω τη δυνατότητα στο μέλλον αν θελήσω να βάλω και πιο απαιτητικά φυτά μιας και η αλλαγή υποστρώματος σε ένα στημένο ενυδρείο δεν είναι και η πιο εύκολη υπόθεση. Το υπόστρωμα το πήρα από την Άβυσσο. Απ’ ότι έχω διαβάσει σε διάφορα sites είναι πάρα πολύ καλό. Και το χρώμα του είναι καταπληκτικό. Τον L142 τον πήρα από το petshop στο αεροδρόμιο. Είναι πολύ όμορφος πλακόστομος. Σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες από το ενυδρείο και τα ψαράκια μου.
Για απιονισμό πήρα R.O. της Aqua Medic και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Άλλωστε με τη σκληρότητα που έχουμε στη Θεσσαλονίκη είναι απαραίτητο ένα σύστημα απιονισμού του νερού.
Αυτά τα ολίγα… και ελπίζω να μη σας κούρασα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-11-03, 22:48
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο κυκλοφορητής βρίσκεται σε σειρά με το εξωτερικό φίλτρο. Τα εμπόδια που συναντά το νερό μέχρι να φτάσει ξανά πίσω στο ενυδρείο είναι αρκετά και έτσι η ροή της αντλίας του canister φίλτρου που είναι 1000l/h μειώνεται στο μισό.
Σβήσε ένα από τους δύο κυκλοφορητές. Υπολόγισε την ροή νερου που θέλεις και βάλε τον κατάλληλο κυκλοφορητή.

Περιμένουμε φωτο από τον pleco και το ενυδρείο. Καλορίζικο φίλε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-11-03, 23:51
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

κατι δεν παει καλα με το φιλτρο σου.
δεν ειναι δυνατον 1000αρα αντλια να λες οτι μειωνεται η αποδοση της στο μισο !! τσεκαρισε αν ειναι τσακισμενα τα λαστιχα !! τσεκαρισε αν κατι η καποιο υλικο ειναι σφιχτοβαλμενο στο κανιστρο,γιατι αλλιως δεν εχει λογικη αυτη η μειωση.επισης δεν πρεπει ναναι το λαστιχο 10 μετρα πιο μακρυ ! κοφτο στα μετρα σου.το αλλο που ειπες οτι μετρησες τη ροη και επεσε στο μισο ,πως τοκανες?εβγαλες την εξοδο απο το ενυδρειο και μετρησες σε ποσο χρονο γεμισες ενα ορισμενης χωρητικοτητας δοχειο??μονο ετσι εχει βαση η μετρηση.
για ψαχτο λιγο....
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-11-03, 09:45
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Τη κυκλοφορία τη μέτρησα γεμίζοντας ένα μπετονάκι των 4 λίτρων και μετά υπόλόγισα τη ροή ανά ώρα. Το έκανα τρεις φορές αυτό και μου βγήκε η ίδια ροή οπότε είναι λίγο δύσκολο να έπεσα έξω. Θα κάνω ξανά μετρήσεις αύριο που θα επιστρέψω Θεσσαλονίκη και θα διορθώσω όποιο λάθος έκανα. Πάντως και ο Kroud από τον οποίο αγόρασα τη UV μου είπε να πάρω αντλία γιατί η αντλία του φίλτρου μ.ονη της δε θα ήταν αρκετή. Θα το ψάξω το θέμα και θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και ελπίζω μέσα στη βδομάδα να ανεβάσω φωτογραφίες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-11-03, 16:18
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Συμπληρώνω σε όλα όσα είπε ο γαυρος.
Κοιτα την φτερωτή του φίλτρου σου μήπως εχει μαζεψει σκουπ'ιδια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-03, 17:05
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

H γκαλλερύ με τις φωτογραφίες του ενυδρείου μου βρίσκεται στη σελίδα του Μιχάληhttp://users.auth.gr/~mikenuke/galle...ua/index_3.htm
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Μιχάλη (mikenuke) και στο Γιάννη (lasal) χωρίς τη βοήθεια των οποίων δε θα μπορούσα να βγάλω φωτογραφίες και μάλιστα σε τόσο καλή ποιότητα.
Όσον αφορά το θέμα με τον κυκλοφορητή δεν τον δουλεύω πια μετά από τις συμβουλές σας και απ'οτι βλέπω η ροή με το φίλτρο της EHEIM είναι ικανοποιητική.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-12-03, 22:37
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Τέλειο .Άντε και καλά γεννητούρια!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-03, 04:51
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thediscusman
σε τόσο καλή ποιότητα.
Την επόμενη φορά θα βγάλουμε καλύτερες γιατι θα βγούν με τρίποδα και με περισσότερο υπομονή και όχι.... στον αέρα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-12-03, 10:07
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Τάσο για τις ευχές σου.
Όσο για τα γεννητούργια προς το παρόν λίγο απίθανο γιατί μάλλον είναι και οι δύο αρσενικοί. Θα πάρω ακόμα δύο όμως μόλις δω ότι όλα στο ενυδρείο πάνε καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-12-03, 21:52
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πάντως και ο Kroud από τον οποίο αγόρασα τη UV μου είπε να πάρω αντλία γιατί η αντλία του φίλτρου μονη της δε θα ήταν αρκετή.
Ειπα οτι σε περιπτωση που δεν ειναι ικανοποιητικη η ροη μεσα στο ενυδρειο λογω της UV,μπορεις σαν βοηθημα να χρησιμοποιησεις μια μικρη αντλια 400-600λιτρων αναμεσα στην εξοδο της UV και στην εισοδο του νερου στο ενυδρειο.
Η συγκεκριμενη UV επειδη εχει μεγαλο θαλαμο,εαν το φιλτρο ειναι αδυναμο,τοτε το νερο ανεβαινει με μεγαλη δυσκολια και η κυκλοφορια του νερου μειωνεται σε σημαντικο βαθμο.
Απο την στιγμη που το φιλτρο κανει καλα την δουλεια του και δεν ζοριζεται τοτε δεν χρειαζεται να μπεις σε αυτη τη διαδικασια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-05-04, 17:23
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Μερικές φωτογραφίες από το ενυδρείο μου.
Ή πρώτη τραβήχτηκε όταν το πρωτοέστησα το Νοέμβριο και η δεύτερη αφού έδωσα την τελική μορφή και στη τρίτη δύο απο τους δίσκους μου.
Παράμετροι GH=6, KH=4, pH=6.8, NH3,NO2=0mg/l, NO3=10mg/l, PO4=0.5mg/l.
Κάθε σχόλιο δεκτό.
Φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Γιάννη (lasal) ο οποίος τράβηξε τις φωτογαφίες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-05-04, 20:00
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Πολοι ομορφες photo Παναγιώτη και τα Δισκακια σου διχνουν καλοθρεμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-05-04, 11:03
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Συγχρητηρια πολυ ωραίο το ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-05-04, 14:06
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

πανο μπραβο!πολυ ωραια δουλεια!αλλα νομιζω εβαλε και το χερακι του ο γιαννης με τις αψογες φωτο!αντε να βρω τον mike να παρω καμια ψηφιακη!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-05-04, 14:54
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Πραγματικά εκπληκτικό ενυδρείο!!!!!

Τα συγχαρητήριά μου!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-05-04, 01:13
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια για το ενυδρείο μου.
Παράθεση:
αλλα νομιζω εβαλε και το χερακι του ο γιαννης με τις αψογες φωτο!
Ε αυτό να λέγεται. Την επόμενη φορά θα ανεβάσουμε και φωτο με το Γιάννη εν ώρα δράσης...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-05-04, 17:01
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

πραγματικα πολυ ομορφο ενυδρειο και το δικο μου μπραβο
το background απο που το πηρες και ποσο??
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-05-04, 18:14
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Το background που φαίνεται στην πρώτη και στην τρίτη φωτογραφία είναι της Juwel http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...O0HXS04bJpuoUE
αλλά κάποια στιγμή το αφαίρεσα (φωτογρ 2) και τοποθέτησα εξωτερικά μαύρο χαρτόνι γιατί ξεκόλλησε από τις άκριες και φαινόταν πολύ άσχημα.
Ευχαριστώ για τα πολύ καλά σου λόγια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-05-04, 02:45
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Πολύ καλή δουλειά
Να είσαι καλά και να το χαίρεσαι
Σχετικά με το background έχω να πω ότι μ αρέσει περισσότερο το μαύρο χαρτόνι από τον τοίχο της Juwel , νομίζω ότι με το μαύρο χαρτόνι , για το μάτι του παρατηρητή απλά δεν υπάρχει background και η προσοχή του εστιάζεται στο υπόλοιπο ενυδρείο .
Καλή συνέχεια
Τάσος

Θα μπορούσαν πολλές βαλισνεριες να παίξουν ρόλο background ?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-05-04, 23:42
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σχετικά με το background έχω να πω ότι μ αρέσει περισσότερο το μαύρο χαρτόνι από τον τοίχο της Juwel , νομίζω ότι με το μαύρο χαρτόνι , για το μάτι του παρατηρητή απλά δεν υπάρχει background και η προσοχή του εστιάζεται στο υπόλοιπο ενυδρείο .
Συμφωνώ απόλυτα και επιπλέον δίνει μεγαλύτερη αίσθηση βάθους στο ενυδρείο. Και εγώ όταν το αφαίρεσα δεν το μετάνιωσα καθόλου ενώ στην αρχή στεναχωρέθηκα όταν το έβλεπα να ξεκολλά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-08-04, 21:44
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια κι από μένα για το ενυδρείο σου.
Ποιές οι διαστάσεις του και τι δίσκος είναι ο αριστερός κόκκινος-άσπρος στην 3η φωτό?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-08-04, 22:10
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Αν σας αρέσει από τις φωτό του Lasal, που και να το δείτε από κοντά...

Εγώ όταν το πρωτοείδα, πήγα σπίτι και ξήλωσα το δικό μου, άνω κάτω το έκανα, γιατί μου φαινόταν κακάσχημο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09393 seconds with 12 queries