Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-12, 13:07
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή 25 λίτρα nano reef μπορώ ? Ναι (updated #33)

Το 25 από εξοπλισμό έχει ένα eheim pickup φίλτρο, 2 λάμπες με 16 watt σύνολο και έναν jager θερμοστάτη.

Μπορώ να το κάνω reef με 2 clown fish και 2-3 κοράλλια ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 14-02-12 στις 13:56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-12, 13:21
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

αν και δεν ασχολουμε με αλατια..... δεν μου ακουγεται εφικτο!!!!! η μαλλον ευκολο......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-12, 14:42
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Σε 25 λίτρα σίγουρα μπορείς να κάνεις ένα nano reef..το θέμα είναι οτι θέλει μεγάλη προσοχή και πολύ περισσότερο εξοπλισμό απότι αναφέρεις!

*Skimmer..μπορείς να αποφύγεις την χρήση του απλά θα πρέπει να κάνεις πιο συχνά αλλαγές νερού,αν έχεις βέβαια την δυνατότητα και τον χώρο να το βάλεις καλό είναι να πάρεις ένα
*Συσκευή Αντίστροφης Όσμωσης..πολλοί θα σου πουν οτι είναι must,συμφωνώ..αλλά αυτό δεν παύει να σημαίνει οτι δεν μπορείς να τρέξεις ένα reef και με απιονισμένο νερό ή απλά νερό βρύσης!Όπως και με το πιο πάνω,αν έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις μία συσκευή μόνο καλό θα κάνεις στο σύστημα σου
*Αλατόμετρο..χωρίς αυτό πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα,ειδικά σε τόσα λίτρα που θα πρέπει συνέχεια να μετράς την αλατότητα
*Φίλτρο..έχεις ένα καλό φιλτράκι που θα πρέπει να βγάλεις ότι έχει και να του βάλεις τα εξής υλικά μέσα,αντιφώσφορο και ενεργό άνθρακα..Να ξέρεις οτι θα χρειαστείς και κάποιον ακόμα κυκλοφορητή για να δημιουργείται μεγάλη ροή μέσα στο ενυδρείο..
*Φωτισμό..από φωτισμό μπορείς να κρατήσεις τις λάμπες σου και να βάλεις και μία μπλε ακόμα,ή μια μπλε ledοταινία..
*Επίσης θα χρειαστείς ζωντανό βράχο για να τρέξει το σύστημα σου και αραγωνίτη για να φτάνεις τις επιθυμητές σκληρότητες και pH στο νερό
Τον θερμοστάτη εννοείται θα τον χρησιμοποιήσεις και αυτόν..
Μετά πάμε σε αλάτια και ζουμιά πουθα τα δούμε σε 2η φάση αν χρειαστεί..


Απότι βλέπεις είναι πολλά αυτά που χρειάζεσαι,και αυτά είναι μόνο η αρχή..μακάρι να καταφέρεις να κάνεις το εγχείρημα σου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-12, 14:48
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greenjanek Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 25 από εξοπλισμό έχει ένα eheim pickup φίλτρο, 2 λάμπες με 16 watt σύνολο και έναν jager θερμοστάτη.

Μπορώ να το κάνω reef με 2 clown fish και 2-3 κοράλλια ;
Για δυο clown θέλεις από 38 λίτρα...
Μπορείς να βάλεις 1 clown και ένα goby αλλά θα αργήσεις πολύ...
Δηλαδή το goby θα μπορούσες να το βάλεις αφού έχει ωριμάσει το ενυδρείο...

Όπως λέει και ο φίλος ανέφικτο δεν είναι αλλά όχι απλά δεν είναι εύκολο αλλά αρκετά δύσκολο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-12, 15:09
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Επειδή έχει υπάρξει κάτι ανάλογο πολύ πρόσφατα διάβασε εδώ από τον pavlos1988 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56498 , είχε φτιάξει ένα μίνι reef 30λ.
Ισχύει ότι δεν είναι ότι πιο εύκολο ή φθηνό αλλά αν το θέλεις-γουστάρεις πολύ να ξέρεις ότι θα ρίξεις και πολύ δουλειά πάνω του. Από λεφτά μου είχε πει ο pavlos1988 ότι βγαίνει 300ευρώ στο χαλαρό.
Αν δε κάνω λάθος είχε και ένα ζευγαράκι κλόουν και κάποιο σαλιγκάρι κλπ κλπ. Τσεκαρέ το..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-12, 15:40
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από λεφτά μου είχε πει ο pavlos1988 ότι βγαίνει 300ευρώ στο χαλαρό.
Ας μην τον αποτρέπουμε τον φίλο μας.. Εγώ τουλάχιστον αν έβλεπα το 300 θα έλεγα 'άστο καλύτερα'..

300 μπορεί να στοίχισε στον Παύλο που δεν είχε τίποτα από εξοπλισμό,βάζοντας μέσα και ενυδρείο(Dennerle πιασοκωle) + οτι μπορεί να τα αγόρασε όλα καινούρια!

Του φίλου εδώ μπορεί να του στοιχίσει λιγότερο απτο 1/3 της τιμής που αναφέρεις..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-12, 15:49
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

μια χουφτα αλατι θελει εμπειρια.και αυτο θα φανει ιδιαιτερα το καλοκαιρι.εγω θα ελεγα οχι σε αρχαριο για αρχη σε τετοια λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-12, 16:20
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

\/ag ισχύει πως όλα τα είχε πάρει καινούρια, αλλά δε νομίζω ο greenjanek να τα βρει όλα με 100 ευρώ. Σκέψου μόνο Α/Ο, φίλτρο, σκιμμερ,θερμοστάτη, κυκλοφορητή.. Για να μην προχωρήσω στο ζωντανό βράχο, αραγωνίτη, τεστ που θα πρέπει να κάνει διαρκώς σε τόσα λίτρα, εκτός αν τα βρει από δωρεά.. Για ένα 200αρι τουλάχιστον πρέπει να είναι σίγουρος πάντως (βάζω μέσα ζωντανά + frags ). Δε τον αποτρέπω απλά πρέπει να ξέρει τι θα συναντήσει μπροστά του
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-12, 19:11
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Έτσι όπως του τα έγραψα εγώ βγαίνει παρακάτω..

Φίλτρο έχει = 0Ε
Α/Ο δεν παίρνει = 0Ε
skimmer resun = 20E (προαιρετικό)
κυκλοφορητής resun = 10Ε
θερμοστάτη έχει = 0Ε
Αλατόμερτο = 20Ε
Ζ/Β 2-3 κιλά = 10Ε
Αραγωνίτη = 10Ε
Αλάτι = 12Ε
Dennerle bacto clean & reef elements (2 βασικά 'ζουμιά') = 15Ε
1 μπλε λάμπα φθορίου = 7Ε

Νομίζω πως με αυτά που έγραψα είναι έτοιμο να ξεκινήσει το nano του φίλου με σύνολο 94Ε....μαζί με το skimmer..
-------------------------
Α ξέχασα αντιφώσφορο και ενεργό άνθρακα + 10Ε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη \/ag : 20-01-12 στις 19:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-12, 19:23
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Οκ ας ξεκινήσει με 100 ευρώ και στη συνέχεια βλέπουμε πόσα θα χρειαστεί
Τεστ για τις υπόλοιπες ενδείξεις δε χρειάζεται? μόνο αλατότητα μετρά?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-01-12, 20:11
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ ας ξεκινήσει με 100 ευρώ και στη συνέχεια βλέπουμε πόσα θα χρειαστεί Μόνο τα ζωντανά του από εκεί και πέρα...
Τεστ για τις υπόλοιπες ενδείξεις δε χρειάζεται? μόνο αλατότητα μετρά?Αν δεν έχει τεστ για τα βασικά(νιτρικά,αμμωνία) μπορεί να πηγαίνει στην αρχή σε κάποιο pet shop να του κάνει μετρήσεις..μετά δεν νομίζω να τα ξαναχρειαστεί!Η αλατότητα είναι το πιο σημαντικό..τι να μετρήσει;μαγνήσιο και κάλιο;;λες και θα βάλει σκληρά κοράλια;
Αυτό που κάνω είναι να προσπαθώ να του το δείξω όσο πιο απλό γίνεται..οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν χρειάζεται να χαλάμε ΤΑ λεφτά για ένα ενυδρειάκι εφόσον ΜΠΟΡΟΥΜΕ να το κάνουμε πιο οικονομικά..

Με τον τρόπο που αναφέρω,σχεδόν,έχω κρατήσει το reef μου εδώ και 1 χρόνο περίπου!Τα λέω από προσωπική εμπειρία..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-12, 10:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν θελεις να κανεις κατι οικονομικο....το στηνεις οικονομικα. π.χ.δε θα βαλεις δυσκολα κοραλια....
στο δικο μου νανο εχω μονο μανιταρια, buttons και star-polyps..(για τις ανεμωνες δε λεω γιατι δε τις προτεινω σε αλλον ) ..οποτε δε μετραω τιποτα εκτος απο αλατοτητα. ουτε kh ουτε ασβεστια μαγνησια...ουτε καν νιτρικα η φωσφορικα. επειδη δεν εχω σκιμμερ και επειδη τα λιτρα ειναι πολυ λιγα, κανω αλλαγες περιπου 50% οποτε ξερω πως ολες τοι τιμες με ενα καλο αλατι ειναι σε καλα επιπεδα ενω νιτρικα δε μπορουν να αυξηθουν ιδιαιτερα.
εννοειται οτι αν θελεις σε ενα νανο σκληρα κοραλια κυνηγας τη μεγαλυτερη προκληση...αλλα μπορεις να αρκεστεις σε κατι απλουστερο...και επισης πολυ ομορφο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-01-12, 12:37
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θελεις να κανεις κατι οικονομικο....το στηνεις οικονομικα. π.χ.δε θα βαλεις δυσκολα κοραλια....
στο δικο μου νανο εχω μονο μανιταρια, buttons και star-polyps..(για τις ανεμωνες δε λεω γιατι δε τις προτεινω σε αλλον ) ..οποτε δε μετραω τιποτα εκτος απο αλατοτητα. ουτε kh ουτε ασβεστια μαγνησια...ουτε καν νιτρικα η φωσφορικα. επειδη δεν εχω σκιμμερ και επειδη τα λιτρα ειναι πολυ λιγα, κανω αλλαγες περιπου 50% οποτε ξερω πως ολες τοι τιμες με ενα καλο αλατι ειναι σε καλα επιπεδα ενω νιτρικα δε μπορουν να αυξηθουν ιδιαιτερα.
εννοειται οτι αν θελεις σε ενα νανο σκληρα κοραλια κυνηγας τη μεγαλυτερη προκληση...αλλα μπορεις να αρκεστεις σε κατι απλουστερο...και επισης πολυ ομορφο.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου..αυτό προσπαθώ να περάσω και εγώ στον φίλο μας...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-01-12, 18:19
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να δώσω πολλά λεφτα, έχω δώσει του κόσμου τα λεφτα για το μεγάλο, θα πάω σε οικονομική λύση. Από test έχω για αμμωνία, no2, no3, gh , kh και ph.

Επειδη το φιλτρο και ο θερμοστατης πιανουν αρκετό μέσα στο ενυδρείο θα πρέπει να βάλω αναγκαστικά κυκλοφοριτη ; Αν ναι ποια είναι η ποιο αθόρυβη λύση γιατί το ενυδρείο θα είναι στο δωμάτιο που κοιμάμαι. Από αλάτι τι μάρκα προτείνεται και σε τι ποσότητα ; Τέλος έχετε να προτείνεται κάποιο φθηνό Refractometer από ebay ; Βρήκα πολλούς αλλά δεν ξέρω αν κάνουν όλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-01-12, 18:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν βαλεις τον ανθρακα σε ενα φιλτρακι οπως εκανα εγω ....η ροη απο το φιλτρο και μονο θα ειναι επαρκης.
δεν εχω κανεναν κυκλοφορητη.
πολυ καλο αλατι θεωρειται το tropic marin pro reef.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-01-12, 18:32
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Ωραία, αυτό που έχω έχει μέγιστη ροή 180l/h αυτό αρκεί ; Είναι το eheim pickup.

Σε πρώτη φάση τι να κάνω ; Να βάλω αραγωνιτη και βράχο ; Μπόλιασμα από το μεγάλο ενυδρείο μπορώ να κάνω ;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-01-12, 18:45
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα καθαρα ποσα λιτρα ειναι? αν δεν εχεις κατι απαιτητικο μεσα....μια ροη χ10 ειναι αρκετη για να φιλτραρει ο ΖΒ. οοτε αν τα καθαρα σου ειναι κατι κατω απο 20...τοτε αρκει η ροη του φιλτρου αν ειναι πραγματικη.
αν εχεις παραπανω λιτρα η αν η ροη δεν ειναι τοση απο το φιλτρο...τοτε θα χρειαστεις και εναν νανο κυκλοφορητη.

ξεκινα να βλεπεις τα υπομνηματα στην αλμυρη κατηγορια. εχουν παρα πολλες πληροφοριες.. να μη ξαναγραφουμε απο την αρχη για το βιολογικο φιλτραρισμα...
και οτι δεν καταλαβεις...εδω ειμαστε ολοι.

μπολιασμα απο γλυκο σε θαλασσινο δε μπορεις να κανεις... συμμετεχουν αλλα ειδη βακτηριων στον κυκλο του αζωτου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-12, 22:00
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Τα καθαρά λίτρα θα είναι περίπου 20.

Λοιπόν για αρχή θα πάρω ζ. βράχο, ζ. αραγωνιτη και αλατι.

-Σε αυτό το στάδιο θα πρέπει να ρίχνω τίποτα για τον ζωντανό βράχο ;
-Φωτισμός χρειάζεται ;
-ΖΒ έχετε καμιά πρόταση για κάποιο συγκεκριμένο είδος , δηλαδή από κάποια συγκεκριμένη περιοχή π.χ fiji
-Μέτρηση αλατιού είναι σημαντική για αρχή, αν τηρήσω την σωστή αναλογία αλατιού/νερού σύμφωνα με τις οδηγίες από το αλάτι που θα πάρω ;

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-12, 23:38
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greenjanek Εμφάνιση μηνυμάτων
-Σε αυτό το στάδιο θα πρέπει να ρίχνω τίποτα για τον ζωντανό βράχο ; Τα υγρά που σου πρότεινα..ή κάποια παρόμοια αν βρεις..
-Φωτισμός χρειάζεται ; Ναι..κανονικά
-ΖΒ έχετε καμιά πρόταση για κάποιο συγκεκριμένο είδος , δηλαδή από κάποια συγκεκριμένη περιοχή π.χ fiji Που θα βρεις συγκεκριμένο είδος;Πάρε από κάποια αγγελία από συγχομπίστα..απλά κοίτα να είναι καλά κομμάτια
-Μέτρηση αλατιού είναι σημαντική για αρχή, αν τηρήσω την σωστή αναλογία αλατιού/νερού σύμφωνα με τις οδηγίες από το αλάτι που θα πάρω ; Δεν στο συνιστώ..
Καλή αρχή..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-01-12, 15:17
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Αγόρασα το tetra safestart, αυτό κάνει για θαλασσινό νερό, γιατι ειδα οτι υπαρχει και το marine safestart
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-01-12, 16:06
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Όπως διαβάζω εδώ πρέπει να είναι μόνο για γλυκό νερό.
Αν έχεις βάλει ζωντανό βράχο τα extra βακτήρια δεν είναι απαραίτητα. Το ενυδρείο θα στρώσει με τα βακτήρια του βράχου και υπομονή. Αν τώρα θες να βοηθήσεις μπορείς να πάρεις είτε αμπούλες biodigest ή το stability της seachem, micobakter7 της brightwell, special blend της microbelift κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-01-12, 16:17
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Είναι μόνο για γλυκό..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-12, 16:19
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Την πάτησα, ελπίζω να μου το αλλάξουν.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-12, 17:23
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Φίλε greenjanek θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω επαναλαμβάνοντας κάποια από αυτά που ήδη σου έχουν πει οι συνχοπίστες παραπάνω.
Για το βράχο ψάξε για μικρά κομμάτια γιατί το ενυδρείο σου είναι μικρό κι αν βάλεις μεγάλα κομμάτια δεν θα μπορείς να τα στήσεις όπως θες και δε θα είναι ωραίο αλλά ούτε και λειτουργικό. Μη σκεφτείς ότι θα σπάσεις ένα μεγάλο κομμάτι και θα το κάνεις όπως θες γιατί αυτό δεν ισχύει.
Μικρά ζωντανά κομμάτια λοιπόν χωρίς άλγες και ασπρίλες, τα οποία κατά τη γνώμη μου θα βρεις πολύ εύκολα στα pet-shop. Μη ψάξεις από χομπίστα για ποιο φτηνά γιατί θα χάσεις το χρόνο σου και στο τέλος θα παραμυθιαστείς και θα πάρεις κάτι που δε θα σου κάνει. Εξάλλου η ποσότητα του βράχου που θες είναι μικρή και συγκεκριμένη.
Ρεφρακτόμετρο οπωσδήποτε ένα καλό γιατί θα είναι το δεξί σου χέρι, λόγω λίτρων και συχνών αλλαγών νερού που θα κάνεις. Είναι και κάτι που θα το χρησιμοποιήσεις και σε μεγαλύτερο ενυδρείο αν πας μελλοντικά. Δε χάνει την αξία του ακόμα κι αν θελήσεις να το πουλήσεις επειδή θα αφήσεις το χόμπι (χτύπα ξύλο)

Επίσης ένας κοντρόλερ τύπου Elliwel είναι must για πολλούς λόγους. Πρώτα- πρώτα θα έχεις μία ακριβή μέτρηση του νερού στο ενυδρείο σου αλλά και του νερού της αλλαγής. Έτσι μαζί με το ρεφρακτόμετρο θα μπορείς να κάνεις μεγάλες αλλαγές με ασφάλεια. Επίσεις θα αποφύγεις πιθανό (πολύ πιθανό κατά τη γνώμη μου) κόλλημα του jager. Τέλος εφόσον ο Elliwel θα έχει δύο εξόδους θα μπορείς να συνδέσεις και ανεμιστηράκι για την ψύξη το καλοκαίρι. Φυσικά θα μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις μελλοντικά σε μεγαλύτερο ενυδρείο ή να τον πουλήσεις χωρίς να χάσεις τα λεφτά σου.
Βεβαιώσου ότι η λάμπες κάνουν για θαλασσινό και βάζε καλής ποιότητας άνθρακα στο φίλτρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-01-12, 14:49
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι. Τι κοκκομετρια να επιλέξω για αραγωνιτη ; Εχω βρει 0.5-1.7mm, αλλα θα ήθελα μικρότερη, μέχρι 0.5mm μέγιστο. Τι είναι καλύτερο και γιατί ;

Ευχαριστώ !
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-02-12, 23:50
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Γεια και πάλι. Αν βάλω ζωντανό αραγωνιτη και βακτηρία microbelift special blend μπορώ να βάλω αμέσως ζωντανό βράχο η πρέπει να περιμένω ;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-02-12, 09:33
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Ναι, μόλις έχεις έτοιμο το νερό σου στη σωστή αλατότητα και θερμοκρασία βάζεις τον βράχο σου και περιμένεις.... να μηδενίσεις σε αμμωνία και ΝΟ2 για καμιά 10ρια μέρες για να βάλεις κατοίκους.
Πολλοί βάζουν μόνο βράχο στην αρχή χωρίς αραγονίτη για να μπορούν να σιφωνάρουν πιθανή βρωμιά που θα βγάλει ο βράχος στις αρχές.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-02-12, 20:06
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kikos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλοί βάζουν μόνο βράχο στην αρχή χωρίς αραγονίτη για να μπορούν να σιφωνάρουν πιθανή βρωμιά που θα βγάλει ο βράχος στις αρχές.
Συμφωνώ, βράχος και σκίμμερ από την αρχή, εφόσον φτιάξεις πρώτα αλατοτητα και θερμοκρασία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-02-12, 18:47
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Την δοσολογία για το αλάτι που την βρίσκω ;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-02-12, 19:36
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Στην συσκευασία πάνω..κάπου δίπλα λογικά!

Ποιο αλάτι πήρες;

Πάντως μην εμπιστευτείς κατα γράμμα την δοσολογία..μόνο με αλατόμετρο είσαι σίγουρος..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
96 λίτρα τι μπορώ να βάλω;;; krispie Θαλασσινό νερό - Γενικά 14 24-05-11 13:30
Nano reef ??? haf_k Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 16-11-10 23:23
nano reef platy Nano Reef 12 15-05-10 15:35
Τί μπορώ να βάλω σε 54 λίτρα; g4x4 Malawi 17 14-05-08 01:50
nano reef, μπορώ????? Βασίλης Μαιόπουλος Nano Reef 25 14-04-07 23:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08722 seconds with 13 queries