Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-06-14, 10:08   #1
Αλλαγή ενυδρειου με χρυσοψαρα
Chrissak
Junior Member
Εγγραφή: 25-06-2014
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Chrissak Ο χρήστης Chrissak δεν είναι συνδεδεμένος 26-06-14, 10:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας.

Πριν ένα χρόνο μου έδωσαν ενα ενυδρείο γλυκού νερού (λόγω μετακόμισης) 96 λιτρα, το κλασικό του carrefour (80*30*40) με 3 χρυσόψαρα και ένα γλύφτη. Έχει το εσωτερικό φίλτρο που είχε το carrefour (εσωτερικό με σφουγγαρακι), θερμοστάτη, καπάκι με λάμπα, και στο βυθό χαλικάκι περίπου 2εκ. Τα ψάρια εκτος από δυσκοιλιότητα που είχανε 2 φορές, φαίνονται καλα.

Εχω αρχίσει να σκέφτομαι να αλλάξω όμως ψάρια. Και εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Δεν ξερω από που να αρχίσω γιατί έχω πολλές ερωτήσεις και όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι.

Αρχικά... δε θέλω να φυτέψω. ή Έστω, θέλω να το αποφύγω όσο γίνεται.

Δευτερον.. Τι ψάρια μπορώ να βάλω σε αφύτευτο? Εχω δει τα γκαπις και τις κιλχιδες αλλα δεν εχω ιδεα αν μπορουν χωρις φυτά. Επίσης σκεφτόμουν και για γαρίδες.

Τρίτον... για να αλλάξω τα ψάρια, πρέπει να αλλάξω και να στρώσω από την αρχή το ενυδρείο? Δεδομένου οτι θέλω να αλλάξω και το χαλίκι στο βυθό και να βάλω χοντρόκοκκη άμμο και (ετσι οπως το σκεφτομαι) πέτρες.

Τέλος... το φίλτρο μου δεν ξέρω αν θα κανει πλέον (αν χρειάζεται θα κοιτάξω τα χαρακτηριστικά του να σας τα πω) ή αν πρέπει να βάλω εξωτερικό φίλτρο. - Και εδω έχω ενα άλλο θεματάκι, εξωτερικό φίλτρο πως θα βάλω αφού έχω καπάκι? Μη βαράτε, δεν εχω ιδέα! Γιατί είδα ένα που κάνει σαν καταρράκτη, το κοιτούσα απο δω το κοιτούσα απο κει, δεν το πιασα που μπαίνει. Anyway, μπορεί να λέω και βλακιες και να μη χρειαζεται για τόσο μικρο ενυδρείο.

Αυτά για την ώρα, ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί.
Εμφανίσεις: 4810
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-06-14, 10:27
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!μπορεις να βαλεις αμμο ψιλη και πετρουλες και να το κανεις με κιχλιδες της λιμνης τανγκανικα αν δεν θελεις φυτα..

οσο για το φιλτρο καλυτερα ξυλωσε το για να κερδισεις χωρο και δες στις αγγελιες για καποιο οικονομικο εξωτερικο να κανεις τη δουλεια σου..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-06-14, 10:48
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Γεια σου καλώς ήρθες!
Αφού σκέφτεσαι να αλλάξεις την ψαροσύνθεση δεν θα σου πω ότι ο πλέκο δεν ταιριάζει για πολλούς λόγους με τα χρυσόψαρα.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως, έχεις αρκετές ερωτήσεις που θα σου απαντήσουν έμπειρα άτομα, το τι θα κάνεις τα υπάρχοντα ψάρια έχεις βρει την λύση;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-06-14, 11:20
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ζωντανα φυτα μονο καλο μπορουν να κανουν σε ολα τα ψαρια και τα θεωρω απαραιτητα..
μονο σε ταγκανικα μπορεις να πας οπως ειπε ο φιλος πιο πανω.. γαριδες ουτε για πλακα..
το φιλτρο σου δεν αρκουσε ουτε για τα χρυσοψαρα, αρα προφανως δεν θα αρκει και τωρα (αναλογα στο τι και ποσα ψαρια θα μπουν)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-06-14, 11:35
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Καλως ήρθες και εγώ νέος είμαι. Θα σου πρότεινα να βγάλεις το φίλτρο με προσοχή περνώντας μια πετονιά ψιλή και να κόψεις τις κολλήσεις που είναι απο σιλικόνη. Τοποθετώντας ένα εξωτερικό φίλτρο για αρχή γύρω στα 600l/h. Για ποιά εταιρεία είναι δικό σου θέμα. Εγώ θα πρότεινα ένα eheim classic.Για έδαφος καλό είναι να είναι ψιλόκοκκο εως 2 mm. Σε αυτά τα λίτρα μόνο tanganyika για νερό που προέρχεται απο την βρύση χωρίς επεξεργασία και θεωρείται το πιο οικονομικό σε έξοδα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-06-14, 12:17
Chrissak Ο χρήστης Chrissak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2014
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ω! ευχαριστώ για τις άμμεσες απαντήσεις!

τα ψαράκια που έχω ήδη θα τα πάρει ένας γνωστός που έχει ενυδρείο και του χωράνε κι άλλα!

Τα γκαπυ δηλαδή τα ξεχνάω χωρίς φυτα...ε?

Το φίλτρο που έχω τώρα είναι με βεντούζες, οπότε το βγάζω και το αντικαθιστό πολύ εύκολα.

@tyrinthos αν βάλω κιχλίδες, μπορώ να έχω και κάποιο είδος για καθαρισμώ της αλγης?

και κάτι ακόμα.. τελικά αλλάζω τελίως το νερό και ξαναστρώνω το ενυδρείο ή κρατάω το νερό σε δοχείο, αλλάζω το εδαφος και ξαναχρησιμοποιώ το ίδιο νεράκι?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-14, 12:29
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τα γκαπυ θελουν φυτα για να μπορει να επιβιωνει ο γονος..

η αλγη στο αφρικανικο ενυδρειο ειναι μια φυσικη ομορφια και πρεπει να τη δεχτουμε ως εχει αφου στη φυση χιλιαδες κιχλιδες τρεφονται απο αυτη.οποτε αν με ρωτας για καποιο ειδος αλγοφαγου ψαριου θα ελεγα καλυτερα οχι,δεν ταιριαζουν οι συνθηκες ουτε η εικονα που παρουσιαζει το ενυδρειο.

το νερο καλυτερα αλλαξε το ολο και στο καινουριο φιλτρο παρε μπολι απο το παλιο και βαλε ωστε να μην θες στρωσιμο απο την αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-14, 13:12
Chrissak Ο χρήστης Chrissak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2014
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Τωρα εσυ μπορεί να το θεωρήσεις και χαζομαρούλα...

Εγω δεν ενδιαφέρομαι για αναπαραγωγή (αν κάτσει βεβαια, καλοδεχούμενα τα μικρα). Οπότε αν είναι μόνο ζήτημα αναπαραγωγής το φυτό στα γκάπυ, και πάλι θα έχω θέμα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-14, 14:05
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chrissak Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα εσυ μπορεί να το θεωρήσεις και χαζομαρούλα...

Εγω δεν ενδιαφέρομαι για αναπαραγωγή (αν κάτσει βεβαια, καλοδεχούμενα τα μικρα). Οπότε αν είναι μόνο ζήτημα αναπαραγωγής το φυτό στα γκάπυ, και πάλι θα έχω θέμα?
αυτο ειναι αλλη κουβεντα τωρα..η αναπαραγωγη θα συμβει ειτε το θες ειτε οχι αν εχεις και τα 2 φυλα..αν εχεις φυτα θα ζησουν αρκετα μικρα.αν δεν εχεις θα τα φανε οι μεγαλυτεροι..οπως κι αν εχει ειναι επιλογη σου εφοσον γνωριζεις απο πριν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-06-14, 15:04
Chrissak Ο χρήστης Chrissak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2014
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

ωχ καταλαβα... οχι μωρε, κριμα τα μωρακια...

οποτε παω για κιχλίδες με το καλό. Αυτές θα μπούνε μοναχούλες ή με κάποιο άλλο είδος? Και κάτι ακόμη, πόσες να βάλω στο ενυδρείο για να ειναι άνετες?

υγ. ξέρω πως το ενυδρείο μου είναι μικρό, δεν τρέφω ελπίδες να το "μπουκώσω" με ψάρια, και ένα να μου πειτε οτι χωράει θα το κάνω. Προτιμώ να έχω υγιη και σε σωστό περιβάλλον ψαρια.
-------------------------
Ερωτηση: Το εξωτερικό φίλτρο συνεπάγεται ανοιχτό ενυδρείο, χωρίς καπάκι, έτσι δεν είναι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chrissak : 26-06-14 στις 15:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-06-14, 15:06
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

οχι γιατι?δεν χωρανε οι σωληνες??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-06-14, 10:23
Chrissak Ο χρήστης Chrissak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2014
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

http://www.aliexpress.com/item/600L-...857153574.html

ειδα κατι τέτοια. Απέχω πολύ απο το σωστό?
Αυτό σίγουρα δε μπαίνει όμως στο ενυδρείο με το καπάκι (που να χωρέσει?)
Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο..

το ενυδρειο μου είναι καπως ετσι το καπάκι, για να καταλαβεις http://www.enydriofilia.net/forum/vi...hp?f=88&t=4558
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου καλώς ήρθες!
Αφού σκέφτεσαι να αλλάξεις την ψαροσύνθεση δεν θα σου πω ότι ο πλέκο δεν ταιριάζει για πολλούς λόγους με τα χρυσόψαρα.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως, έχεις αρκετές ερωτήσεις που θα σου απαντήσουν έμπειρα άτομα, το τι θα κάνεις τα υπάρχοντα ψάρια έχεις βρει την λύση;
Μαρία καλημέρα! Ο πλέκο δεν ταιριάζει με τα χρυσόψαρα? δεν το ήξερα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chrissak : 27-06-14 στις 10:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
96 λιτρα, Αλλαγη, αρχαριος, στρωμένο γλυκού νερού, φιλτρα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια!!!!!καθε ποτε αλλαγή ενος μερους του ενυδρειου? Zacgio Αρχάριοι γλυκού νερού 49 04-10-13 18:09
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ CHRISTOS13 Χρυσόψαρα 7 07-06-11 22:09
Ροη για χρυσοψαρα.. achisael Χρυσόψαρα 2 08-01-11 14:17
Ανεμιστηρακια για ψυξη ενυδρειου με χρυσοψαρα Ηλίας DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 15-04-09 15:05
στησιμο ενυδρειου για χρυσοψαρα octania246 Χρυσόψαρα 4 30-05-07 19:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04906 seconds with 15 queries