Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-15, 10:18
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή Τοποθέτηση ανεμιστήρα!

Καλημερα παιδια!Τραβηξα φωτο απ το καπακι του ενυδρειου να μου πειτε τι μεγεθος ανεμιστηρα χρειαζομαι..Λογικα η θεση του πρεπει να ειναι αυτη που φαινεται στις φωτογραφιες..Η αποσταση απο τρυπα σε τρυπα στη βαση ειναι 4 x 4 cm.Δηλαδη χρειαζομαι 4αρι ανεμιστηρακι ή 5αρι;;Χθες παραγγειλα και ενα stc-1000 για σωστες δουλειεςΒρηκα κι ενα παλιο τροφοδοτικο που δουλευει μια χαρα πιστευω να με βολεψει εκτος κι αν ειναι λιγα τα 500mA..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00528.jpg
Εμφανίσεις:  470
Μέγεθος:  38,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00529.jpg
Εμφανίσεις:  422
Μέγεθος:  49,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00530.jpg
Εμφανίσεις:  434
Μέγεθος:  32,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00531.jpg
Εμφανίσεις:  426
Μέγεθος:  50,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-15, 10:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Απο τη φωτογραφία δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος.
Τι διάμετρο έχει αυτή η υποδοχή που φαίνεται ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-15, 13:20
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τη φωτογραφία δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος.
Τι διάμετρο έχει αυτή η υποδοχή που φαίνεται ;
Μολις το μετρησα, ακριβως 5,5 η διαμετρος..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-15, 13:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις το μετρησα, ακριβως 5,5 η διαμετρος..
Υπάρχουν κάτι μικρά ανεμιστηράκια αλλά πιο πολύ θόρυβο κάνουν παρά να στέλνουν αέρα.
Αν μετρήσεις εκει , χωράει να βάλεις 8αρι ; 8 εκατοστα διάμετρο δηλαδή , ας φας και λίγο γύρω γυρω .
Στη χειρότερη κάνε τρύπα 5 εκατοστών, όσο μπορείς δηλαδή, και βάλε 8αρι απο κάτω, θα τραβάει αέρα. Να υπάρχει όμως και ανάλογο ανοιγμα να φεύγει ο αέρας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-15, 14:21
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν κάτι μικρά ανεμιστηράκια αλλά πιο πολύ θόρυβο κάνουν παρά να στέλνουν αέρα.
Αν μετρήσεις εκει , χωράει να βάλεις 8αρι ; 8 εκατοστα διάμετρο δηλαδή , ας φας και λίγο γύρω γυρω .
Στη χειρότερη κάνε τρύπα 5 εκατοστών, όσο μπορείς δηλαδή, και βάλε 8αρι απο κάτω, θα τραβάει αέρα. Να υπάρχει όμως και ανάλογο ανοιγμα να φεύγει ο αέρας
Σ ευχαριστω Τακη για την αμεση ανταποκριση!Δηλαδη αν καταλαβα καλα μονο 5 αρι παιρνει ετσι οπως ειναι, ειδαλλως πατεντα αλλες τρυπες μηπως και μου παρει μεγαλυτερο..Ετσι οπως το βλεπω ομως, εχει ελαχιστο περιθωριο για να ανοιξω παραδιπλα τρυπες, οπου θαπρεπει μετα να μεγαλωσω και το ανοιγμα οπως λες να φευγει ο αερας αλλιως δεν θα χει νοημα..
Τωρα που το σκεφτομαι θα βγαλω απο τον desktop το 8 αρι που χει πισω και θα δω που μπορει να πατησει και πρατω αναλογα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-15, 14:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα που το σκεφτομαι θα βγαλω απο τον desktop το 8 αρι που χει πισω και θα δω που μπορει να πατησει και πρατω αναλογα..
Σωστός
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-15, 11:30
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Σουπερ η δουλεια!Το 8 αρι ανεμιστηρακι του υπολογιστη σφηνωνει ακριβως αναμεσα στη βαση του φωτιστικου και στο πισω μερος του ενυδρειου (οπως φαινεται στη 2η φωτο) ουτε βιδωμα δεν θελει, αντε λιγη σιλικονη και τελοςΜαλιστα χωρανε και δυο δεξια-αριστερα το δοκιμαζω με ενα να δω τι αποδοση θα χει και βλεπω!!
Αληθεια βρε παιδια ο ανεμιστηρας πρεπει να φυσαει αερα στην επιφανεια του νερου ή να τραβαει αερα και να τον διωχνει εξω;;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-15, 11:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να φυσάει και αν είναι δυνατόν πάνω στην επιφάνεια του νερού και να προκαλεί εξάτμιση, έτσι πέφτει η θερμοκρασία, λόγω εξάτμισης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-15, 11:45
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Να φυσάει και αν είναι δυνατόν πάνω στην επιφάνεια του νερού και να προκαλεί εξάτμιση, έτσι πέφτει η θερμοκρασία, λόγω εξάτμισης
Πωω ευτυχως που σκεφτηκα να το ρωτησω γιατι ειχα σκοπο να τον βαλω αλλιως ευχαριστω Τακη!!
Παντως για 2 τετεια ανεμιστηρακια δε το βλεπω το τροφοδοτικο αυτο να τα σηκωνει, ισως χρειαστω μεγαλυτερο 1000ma..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-15, 12:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα σηκώνει βρε, δεν είναι πάνω από 140 mA το κάθε ανεμιστηράκι, αλλά αν μπορείς πάρε και με 1Α
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-05-15, 12:35
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σηκώνει βρε, δεν είναι πάνω από 140 mA το κάθε ανεμιστηράκι, αλλά αν μπορείς πάρε και με 1Α
ΩραιαΠεριμενω απο μερα σε μερα και τον stc απο Ασια μερια κοντευει μηνας,παλι καλα θα δροσισει για τα καλα λεει αυριο
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-05-15, 12:46
Jon_St Ο χρήστης Jon_St δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ισχύουν όσα είπε ο Τάκης, αν κατάλαβα καλά το καπάκι είναι από ενυδρείο hailea. Εκεί όντως παίρνει το μικρό ανεμιστηράκι το οποίο πραγματικά κάνει εκνευριστικό θόρυβο και ελάχιστη δουλειά. Το είχα μέχρι πριν 2 χρόνια.

Περισσότερο όμως είναι ο θόρυβος τέτοιος που εκνευρίζει. Οπότε και εγώ συμφωνώ πως θα ήταν καλύτερα να προσπαθήσεις να βάλεις ένα μεγαλύτερο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-05-15, 13:10
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jon_St Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισχύουν όσα είπε ο Τάκης, αν κατάλαβα καλά το καπάκι είναι από ενυδρείο hailea. Εκεί όντως παίρνει το μικρό ανεμιστηράκι το οποίο πραγματικά κάνει εκνευριστικό θόρυβο και ελάχιστη δουλειά. Το είχα μέχρι πριν 2 χρόνια.

Περισσότερο όμως είναι ο θόρυβος τέτοιος που εκνευρίζει. Οπότε και εγώ συμφωνώ πως θα ήταν καλύτερα να προσπαθήσεις να βάλεις ένα μεγαλύτερο
Ναι φιλε μου ειναι απο ενυδρειο haileaΤο ατιμο δεν καταφερα να βγαλω το καπακι για να δουλεψω ανετα εχει κατι μεντεσεδες περιεργους πισω δεν ξεκουμπωνουν με τιποτα λεω αστο μη το σπασω... Oυτε για συζητηση πλεον να βαλω μικρο, εκει που χει το δικο του πατημα παιρνει 4 αρι οντως κανουν τρελο θορυβο αυτα,αφου φοραγε ενα τετειο μικρο το media player που εχω κι αναγκαστηκα να το ανοιξω και να του προσαρμοσω μεγαλυτερο απ εξω με πατεντα
Κι οπως προανεφερα παιρνει ακριβως με λιγη σφηνα το 8 αρι μονο μερικες τρυπες ακομη στο καπακι θα του ανοιξω με ψιλο τρυπανακι να φευγει ο αεραςΕλπιζω να μην αγχωθουν τα γκαπυ μου!!
Αυριο μολις βρω ευκαιρια με τις μικρες και πιανω δουλεια
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-05-15, 14:19
Jon_St Ο χρήστης Jon_St δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Στο δικό μου είχε χαλάσει το ανεμιστηράκι στο δίμηνο.
Βρήκα τότε άλλο από ebay που και καλά είχε ίδιες στροφές αλλά χαμηλότερα db (εκ του αποτελέσματος μια από τα ίδια...) και το άλλαξα με δουλειά επιτόπου και τα ψάρια μέσα.

Απλά για να μην τα στρεσάρω πολύ, όπως είχα ανοιχτό το καπάκι έβαλα ένα χαρτόνι να στηρίζεται περιμετρικά στο ενυδρείο ώστε και να μην με βλέπουνε συνέχεια από πάνω τους και να μην μου πέσει τίποτα μέσα.
-------------------------
Αδερφέ ένα-ένα μου έρχονται! Δεν χρειάζεται καν να κάνεις όλη τη δουλειά πάνω.
Το κομμάτι του πλαστικού με τις υποδοχές του ανεμιστήρα αφαιρείται.
Αν το κοιτάξεις από μέσα, έχει αν θυμάμαι καλά 4 ή 5 κουμπώματα.
Έτσι μπορείς να βγάλεις το κομμάτι, να εξετάσεις με την ησυχία σου πως θα βάλεις το ανεμιστηράκι και να το βάλεις στη θέση του έτοιμο.

Κι εγώ το ανακάλυψα αφού είχα κάνει όλη τη δουλειά. Σκέψου τώρα δεν το θυμόμουν καν... Είχα δει τα κουμπώματα αλλά στο πλάι φαινόταν σα να είναι σφραγισμένο με κόλλα. Δεν είναι!

Κοίταξε το κι εσύ με λίγη προσοχή και θα το δεις.

Ελπιζω να βοήθησα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jon_St : 19-05-15 στις 14:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-05-15, 16:02
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jon_St Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο δικό μου είχε χαλάσει το ανεμιστηράκι στο δίμηνο.
Βρήκα τότε άλλο από ebay που και καλά είχε ίδιες στροφές αλλά χαμηλότερα db (εκ του αποτελέσματος μια από τα ίδια...) και το άλλαξα με δουλειά επιτόπου και τα ψάρια μέσα.

Απλά για να μην τα στρεσάρω πολύ, όπως είχα ανοιχτό το καπάκι έβαλα ένα χαρτόνι να στηρίζεται περιμετρικά στο ενυδρείο ώστε και να μην με βλέπουνε συνέχεια από πάνω τους και να μην μου πέσει τίποτα μέσα.
-------------------------
Αδερφέ ένα-ένα μου έρχονται! Δεν χρειάζεται καν να κάνεις όλη τη δουλειά πάνω.
Το κομμάτι του πλαστικού με τις υποδοχές του ανεμιστήρα αφαιρείται.
Αν το κοιτάξεις από μέσα, έχει αν θυμάμαι καλά 4 ή 5 κουμπώματα.
Έτσι μπορείς να βγάλεις το κομμάτι, να εξετάσεις με την ησυχία σου πως θα βάλεις το ανεμιστηράκι και να το βάλεις στη θέση του έτοιμο.

Κι εγώ το ανακάλυψα αφού είχα κάνει όλη τη δουλειά. Σκέψου τώρα δεν το θυμόμουν καν... Είχα δει τα κουμπώματα αλλά στο πλάι φαινόταν σα να είναι σφραγισμένο με κόλλα. Δεν είναι!

Κοίταξε το κι εσύ με λίγη προσοχή και θα το δεις.

Ελπιζω να βοήθησα
Ναι φιλε μου θα το δω καλυτερα αυριο που θα μαι σπιτι και σ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου
Παντως θα βολευε πολυ να εβγαινε το καπακι ολοκληρο και για το στρεσαρισμα των ψαριων αλλα και για να μπορεις ανετα να κανεις δουλεια..Αντε ετσι οπως ειναι τωρα να θες να βγαλεις τη λαμπα η να προσθεσεις κατι επιπλεον σε φωτισμο κτλ πατεντα δηλαδη
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-06-15, 15:08
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Οι ζεστες ξεκινησαν για τα καλα και μετα απο πολλες δοκιμες οριστε το αποτελεσμα.Εβαλα τα 2 ανεμιστηρια που ναι και τα πιο δυνατα να χτυπανε στην επιφανεια κι ενα τριτο απο δεξια με τις λιγοτερες στροφες, να βγαζει τον αερα εξω..(κι ομως χωρεσα τρεις με λιγο ζορι)Τη θερμοκρασια την εχω στους 26,5 με ανοχη 0,3 στον κοντρολερ.Με σβηστα φωτα ριχνουν τη θερμοκρασια σε 25 λεπτα περιπου ενω οταν αναβουν τα φωτα χρειαζονται γυρω στα 40-45 λεπτα να ριξουν τη θερμοκρασια.Θερμοκρασια δωματιου 27,5 οπου εγιναν οι μετρησεις.
Πως το βλεπετε ειναι καλα;Μηπως αργουν να ριξουν τη θερμοκρασια ή το αντιθετο;;
Καλα την εχω την επιθυμητη στον κοντρολερ στους 26,5;; κι ανοχη 0,3;
Ισως κανω αλλη μια δοκιμη να βαλω και τον τριτο ανεμιστηρα να χτυπα στην επιφανεια να δω τι διαφορα θα χει..
επισης ανοιχτηκαν πολλες τρυπες μικρες πισω στο καπακι ειδαλλως δεν εκανα δουλεια με τιποτα κι επρεπε να χω ανοιχτο μονιμα το φλαμπ της ταιστρας..
Τελος οι ανεμιστηρες δουλευουν στα 6-7,5 βολτ το πολυ καθοτι αν τους ανεβασω στα 9 ή στα 12 κανουν πολυ θορυβο στο χωρο και δεν αλλαζει αισθητα κι η αποδοση..
Εκανα δοκιμες με τρεις διαφορετικους σε στροφες ανεμιστηρες και διαπιστωσα πως οι αθορυβοι δεν αποδιδουν γι αυτο κατεληξα σε πιο δυνατους και τους δουλευω στα 6-7,5 βολτ ...
Σημερα που η ζεστη ανεβαινει βλεπω πως μεσολαβει 1 ωρα και 15 λεπτα για να ανεβει η θερμοκρασια στο νερο απ τους 26,5 στους 26,8 και να ξανα ανοιξει η ψυξη, με σβηστα φωτα..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00583.jpg
Εμφανίσεις:  326
Μέγεθος:  65,3 KB  
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-06-15, 18:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι. Καλυτερα να βαλεις και τον αλλο ανεμιστηρα να κοιταζει στην επιφανεια, εφοσον υπαρχουν τρυπες για να φευγει ο αερας. Επισης, στις καλες ζεστες σιγουρα θα χρειαστει να αυξησεις τα volts.

Αντε καλο καλοκαιρι και φροντισε να αναπληρωνεις την εξατμιση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-06-15, 23:11
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή δοκιμες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα ειναι. Καλυτερα να βαλεις και τον αλλο ανεμιστηρα να κοιταζει στην επιφανεια, εφοσον υπαρχουν τρυπες για να φευγει ο αερας. Επισης, στις καλες ζεστες σιγουρα θα χρειαστει να αυξησεις τα volts.

Αντε καλο καλοκαιρι και φροντισε να αναπληρωνεις την εξατμιση.
Σ ευχαριστω φιλε μουΛοιπον εβαλα και τον τριτο ανεμιστηρα να χτυπαει την επιφανεια κι επαθα πλακα..Κατεβαζει τη θερμοκρασια σε 20 μολις λεπτα αλλα..με την ταιστρα ανοιχτη!!Με κλειστο το φλαμπ της ταιστρας (sorry δεν θυμαμαι τα διαλυτικα πως μπαινουν..) σε 50 λεπτα!!!! Τεραστια διαφορα εκατσα και το χρονομετρησα ακριβως μιλαμε κι εννοειται με τα φωτα ανοιχτα τωρα το απογευμα..Οποτε το αφηνω ετσι και θα βρω κατι ενα σφουγγαρι καπως θα το προσαρμοσω, ετσι ωστε να μην κλεινει τελειως η ταιστρα και να φευγει ο αερας..Κι ολα αυτα στα 6 βολτ, εχω περιθωριο για τους καυσωνεςΠιο πολλες τρυπες δεν γινεται να κανω θα χαλασω το καπακι στο τελος
Παντως αν ανεβασω ελαχιστα την ανοχη στον κοντρολερ στα 0,5 ας πουμε θα γλιτωσω λιγη εξατμιση σωστα;;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-06-15, 00:35
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Edit: Από ότι είδα στο προφίλ σου είναι 60 λιτρά. Εγώ (ενημερωτικά) στα 60 λίτρα έχω ένα τέτοιο με κοντρόλερ και είμαι μια χαρά όλο το καλοκαίρι από θερμοκρασίες (στους 26-27 το έχω).

https://www.youtube.com/watch?v=MPPp-AzYevE
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-06-15, 14:53
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Edit: Από ότι είδα στο προφίλ σου είναι 60 λιτρά. Εγώ (ενημερωτικά) στα 60 λίτρα έχω ένα τέτοιο με κοντρόλερ και είμαι μια χαρά όλο το καλοκαίρι από θερμοκρασίες (στους 26-27 το έχω).

https://www.youtube.com/watch?v=MPPp-AzYevE
Kι εμενα τετειο ανεμιστηρακι επαιρνε στη βαση του,φαινεται και στις εικονες που ανεβασα στην αρχη του ποστ αλλα επειδη συνηθως τα μικρα κανουν πολυ θορυβο κ δεν αποδιδουν προσαρμοσα τελικα τα 8ρια και μια χαρα.Παντως ευχαριστω για την προταση
Σε ποση ωρα σου κατεβαζει τη θερμοκρασια αυτο το 4αρι το χεις μετρησει;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-06-15, 15:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Κοίτα, δεν έχω μετρήσει σε πόση ώρα το κατεβάζει, γιατί μόλις πιάνουν οι ζέστες εγώ το έχω ήδη πάνω και ξεκινάει να δουλεύει όταν χρειαστεί.

Πάντως γρήγορη άνοδος και κάθοδος θερμοκρασίας γενικά δεν κάνει καλό.

Εσένα πόση θερμοκρασία σου κατέβασε στο 20λέπτο που λες?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-06-15, 20:21
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα, δεν έχω μετρήσει σε πόση ώρα το κατεβάζει, γιατί μόλις πιάνουν οι ζέστες εγώ το έχω ήδη πάνω και ξεκινάει να δουλεύει όταν χρειαστεί.

Πάντως γρήγορη άνοδος και κάθοδος θερμοκρασίας γενικά δεν κάνει καλό.

Εσένα πόση θερμοκρασία σου κατέβασε στο 20λέπτο που λες?
Στο 20λεπτο μου κατεβασε απο 26,8 στα 26,5 που χω ρυθμισει τον κοντρολερ με αναμμενα τα φωτα και την ταιστρα ανοιχτη ομως να φευγει κι απο κει ο αερας
Πιστευω ειναι καλα!Λεω να ανεβασω την ανοχη στα 0,5 ετσι ωστε να παιζει απο 26,5 στους 27 εσυ ετσι το χεις?
Καλα ενυδρειο με ενυδρειο εχουν διαφορα..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-06-15, 23:18
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εμένα δεν έχει ανοχή κλπ, όσο του βάλεις του κοντρόλερ τόσο το κρατάει. Στις πολύ ζεστές μέρες τον έχω στους 27 για να δουλεύει λιγότερο και τις λίγο πιο κρύες 26 ή 26.5.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-06-17, 23:41
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παιδια πηρα αυτο το μετασχηματιστη απο ebay http://www.ebay.com/itm/300963203609...%3AMEBIDX%3AIT

με 5 ανεμιστηρακια πανω ειναι φυσιολογικο να ζεματαει;;
υποτιθεται ειναι 2 αμπερ..εχω εναν αλλο απο αποκωδικοποιητη στα 600ma και δεν εκαιγε τοσο με το ιδιο φορτιο..
χρησιμοποιειτε παρομοιους-κινεζικους για φωτα-ανεμιστηρια κτλ που δουλευουν αρκετη ωρα ή τους εχετε κυριως για αλλαγες νερου;;
προβληματιζομαι γιατι ποτε δεν ξερεις ρευμα ειναι....
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-06-17, 00:05
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ειχα εναν τετοιο για τα λεντ στο φωτιστικό...
μπορει και τον ιδιο.
εκαιγε και σε μενα, μεχρι που τον αλλαξα με εναν 3Α και ολα καλα.
αυτον τον δουλεψα αλλου με λιγότερα Α.

δεν νομιζω να παθει τπτ , κινεζιες ομως βέβαια .. μπορεί να καει ανα πασα στιγμή

δεν παθαίνεις τπτ ομως, 12 βολτ είναι , απλα θα καει και θα παψουν να δουλευουν τα φουρφουρια σου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-06-17, 13:11
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Από τη φωτογραφά που έχεις στο ποστ 16 φαίνεται ν μην υπάρχει τρύπα στο καπάκι πάνω από τους ανεμιστήρες, από που τραβάνε αέρα; μήπως αυτό φταίει για τη μειωμένη απόδοση;
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-06-17, 14:14
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Μαverick η απορια δεν εχει καμια σχεση με το αρχικο ποστ ειπα να μην ανοιξω καινουριο θεμα κ το δημοσιευσα εδω..οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½
-------------------------

Τελικα τον εβαλα να τροφοδοτει το 12βολτο μοτερακι στο βαρελι προετοιμασιας νερου..
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 19-06-17 στις 13:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βέλτιστη τοποθέτηση CO2 διαχύτη jam Γλυκό νερό - Γενικά 6 21-10-11 20:07
ψύχρανση ύδατος με ανεμιστήρα laptop Da Gypsy Fish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 10-06-11 20:54
Τοποθέτηση 2ης λάμπας Σπύρος Μ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 04-06-08 15:40
Επέιγον για τοποθέτηση βράχου!! Iann_is Θαλάσσια Βιολογία 15 20-04-08 18:50
τοποθέτηση λαμπών ALKAR Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 05-10-04 23:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09214 seconds with 14 queries