Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Αναπαραγωγή

Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή, φροντίδα γόνου, γενετική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-07, 21:17
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή Εγκυος η οχι???

Προσφατα αποφασισα να καθαρισω το φιλτρο της λιμνης αφου ειχε πεσει η αποδοση του. Εως εδω καλα ετσι??? Ανοιγοντας το φιλτρο και αφου εβγαλα ολα τα υλικα απο μεσα τοτε ηρθε η εκπληξη!!!!! Επτα πλασματακια αρχισαν να τρεχουν στον πατο του φιλτρου, και εγω ο ειδημων (κουνια που με κουναγε) τα πηρα για γυρινους (βλεπε αρχαριος στα ψαρια κρυου νερου) με αποτελεσμα να κανω τη βλακεια του αιωνα! Τα κατεστρεψα ο ατιμος Οπως θα δειτε στις φωτο πιο κατω δεν ηταν γυρινοι αλλα ψαρακια. Τωρα οπως θα δειτε πιο κατω στις φωτο ενα απο τα comet μου εχει φουσκωμενη κοιλια και διαιρωτουμαι αν ειναι εγκυος ή οχι? Παρολο που δεν ειναι καιρος για γεννητουρια εντουτοις εχει φουσκωμενη κοιλια και καποια αλλα το κυνηγουν συνεχως. Δεστε τις φωτο και πειτε μου. Ειναι εγκυος ναι ή οχι?

1 φωτο αυτα που καταστρεψα ο ατιμος!
2 και 3 φωτο ειναι εγκυος η οχι???
4 και 5 φωτο το κυνηγητο που ελεγα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03924.JPG
Εμφανίσεις:  1501
Μέγεθος:  105,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04078.JPG
Εμφανίσεις:  1916
Μέγεθος:  147,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04093.JPG
Εμφανίσεις:  1289
Μέγεθος:  147,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04092.JPG
Εμφανίσεις:  1070
Μέγεθος:  134,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04096.JPG
Εμφανίσεις:  1097
Μέγεθος:  133,1 KB  
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-07, 21:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

¶ντρο, ακριβώς κάπως έτσι γίνεται η κατάσταση που σου έχω πει πιο πριν.
Αφού έχεις δει να το κυνηγάνε κιόλας τα άλλα ψάρια, θα πει ότι όντως είναι έγκυος.

Τώρα στην Κύπρο έχουμε 19ο κελσίου και δε λέει να χειμωνιάσει με τίποτα. Ηλιοφάνεια δε να φάνε και οι κότες. Τα φυλλοβόλα δέντρα δεν λένε να ρίξουν τα φύλλα τους και αυτά που τα έχουν ρίξει ξαναβγάζουν καινούργιους βλαστούς. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παρατηρήσει τώρα στη δική μου λίμνη κάτι τέτοιο αυτήν την περίοδο, αλλά από ότι δείχνει το πράγμα, θα δεχτείς νέο γόνο χριστουγενιάτικα.

Το δύσκολο της υπόθεσης είναι ότι οι παγωνιές θα σκοτώσουν τα περισσότερα. Να ξέρεις ότι τις πρώτες μέρες της ζωής τους τις περνάνε στην επιφάνεια του νερού, κρυμμένα στα φύλλα των νυμφαίων και τα άλλα φυτά της επιφάνειας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-07, 22:03
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Δηλαδη Βασιλη την βλεπεις εγκυο την κοκονα ετσι??? Εκει που πεφτει το νερο απο τον καταρακτη υπαρχουν αρκετες και μεγαλες πετρες Βασιλη, υπαρχει το ενδεχομενο να κρυφτουν εκει??? Μιας και τωρα δεν εχω αρκετα φυτα.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-07, 09:04
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Φαίνεται φουσκωμένη και όπως επίσης συνηγορούν και τα υπόλοιπα στοιχεία μάλλον βρίσκεσαι μπροστά σε αναπαραγωγική διαδικασία.
Aν ήσουν προετοιμασμένος έχοντας αρκετά φυτά (μέρες πριν) οι γόνοι εκτός από κρυψώνα θα είχαν εξασφαλίσει και λίγη τροφή τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες της ζωής τους. Από την άλλη ,όπως ειπώθηκε παραπάνω , ο ερχομός του χειμώνα δεν δίνει πολλές ελπίδες για την επιβίωση τους.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-07, 10:05
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

αν τα βάλει σε καποιο ενυδρειο? δεν υπαρχει περιπτωση να τα γλιτώσει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-07, 10:12
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
... Τα κατεστρεψα ο ατιμος Οπως θα δειτε στις φωτο πιο κατω δεν ηταν γυρινοι αλλα ψαρακια. ...
Αχ κι εγώ έτσι την πάτησα και στην πρώτη γέννα πρέπει να σκότωσα πολλά. Μόνο που εγώ τα πέρασα για νύμφες κουνουπιών, γιατί τα είδα μόλις βγήκαν από το αυγό. Και μέχρι να καταλάβω τι γίνετε πρέπει να έφυγαν πολλά με την υπερχείληση που δημιούργησα για να φύγουν οι ... νύμφες!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-07, 17:54
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη Βασιλη την βλεπεις εγκυο την κοκονα ετσι??? Εκει που πεφτει το νερο απο τον καταρακτη υπαρχουν αρκετες και μεγαλες πετρες Βασιλη, υπαρχει το ενδεχομενο να κρυφτουν εκει??? Μιας και τωρα δεν εχω αρκετα φυτα.
O Σωκράτης σου έχει πει τα γεγονότα με το πως θα εξελιχθούν. Όπως σου έχω πει, τα μικρά στα αρχικά τους στάδια, την αράζουν στην επιφάνεια του νερού. Όταν δεν τους παρέχεις τις απαραίτητες συνθήκες για να επιβιώσουν, πολύ απλά δεν θα τα καταφέρουν. Οι νυμφαίες μέχρι τότε θα έχουν χάσει όλα τους τα φύλλα, αλλά και κάποια pistia stratiotes που είχες, δεν υπάρχουν πια.

Αν καταφέρεις και πιάσεις κάποια από αυτά με μια μικρή απόχη και δημιουργήσεις ένα μικρό ενυδρείο με φυτά και ελάχιστη θρυματισμένη τροφή (flakes) για χρυσόψαρα, είναι πολύ πιθανόν να σου γλυτώσουν κάποια από αυτά.

Εννοείται ότι αν προχωρήσεις στην τελευταία πρόταση, πρέπει να είναι στρωμένο το ενυδρείο και να διαθέτει όλες τις προϋποθέσεις για καινούργιο γόνο. Ξέρεις εσύ!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-11-07, 18:17
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαίνεται φουσκωμένη και όπως επίσης συνηγορούν και τα υπόλοιπα στοιχεία μάλλον βρίσκεσαι μπροστά σε αναπαραγωγική διαδικασία.
Aν ήσουν προετοιμασμένος έχοντας αρκετά φυτά (μέρες πριν) οι γόνοι εκτός από κρυψώνα θα είχαν εξασφαλίσει και λίγη τροφή τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες της ζωής τους. Από την άλλη ,όπως ειπώθηκε παραπάνω , ο ερχομός του χειμώνα δεν δίνει πολλές ελπίδες για την επιβίωση τους.
Το γεγονος παιδια οτι υπαρχουν πετρες (για κρυψωνα λεω εγω τωρα) οπως ειπα και πιο πρην, και αρκετη αλγη στον πυθμενα (για τροφη ας πουμε) δινει καμια ελπιδα επιβιωσης η οχι??? Τα φυτα που εχω αυτη τη στιγμη αρχισαν να συρικνονωνται εδω και μερες και γι"αυτο το λογο δεν εχω βαλει αλλα. Για αλλα φυτα την ανοιξη. Υπαρχουν φυτα που μπορω να βαλω τωρα τον χειμωνα??? Αν ναι πειτε μου. Απο την αλλη ο ερχομος του χειμωνα ειναι ενα γεγονος το οποιο σιγουρα δεν μπορουμε να αποφυγουμε, αρα ας αφησουμε τη μητερα φυση να κανει το καθηκον της. Απο τη μια θα λυπηθω SOCRATIS αν δεν επιβιωση κανενα νεογνο αλλα απο την αλλη χαιρομαι γιατι μεσα σε 4 μηνες λειτουργιας της λιμνης ειναι δευτερη φορα που αναπαραγωνται και το γεγονος αυτο για μενα λεει πολλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ κι εγώ έτσι την πάτησα και στην πρώτη γέννα πρέπει να σκότωσα πολλά. Μόνο που εγώ τα πέρασα για νύμφες κουνουπιών, γιατί τα είδα μόλις βγήκαν από το αυγό. Και μέχρι να καταλάβω τι γίνετε πρέπει να έφυγαν πολλά με την υπερχείληση που δημιούργησα για να φύγουν οι ... νύμφες!!!!
Υπαρχει περιπτωση να την ξαναπατησουμε lucy??? Οχι βεβαια!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
O Σωκράτης σου έχει πει τα γεγονότα με το πως θα εξελιχθούν. Όπως σου έχω πει, τα μικρά στα αρχικά τους στάδια, την αράζουν στην επιφάνεια του νερού. Όταν δεν τους παρέχεις τις απαραίτητες συνθήκες για να επιβιώσουν, πολύ απλά δεν θα τα καταφέρουν. Οι νυμφαίες μέχρι τότε θα έχουν χάσει όλα τους τα φύλλα, αλλά και κάποια pistia stratiotes που είχες, δεν υπάρχουν πια.

Αν καταφέρεις και πιάσεις κάποια από αυτά με μια μικρή απόχη και δημιουργήσεις ένα μικρό ενυδρείο με φυτά και ελάχιστη θρυματισμένη τροφή (flakes) για χρυσόψαρα, είναι πολύ πιθανόν να σου γλυτώσουν κάποια από αυτά.

Εννοείται ότι αν προχωρήσεις στην τελευταία πρόταση, πρέπει να είναι στρωμένο το ενυδρείο και να διαθέτει όλες τις προϋποθέσεις για καινούργιο γόνο. Ξέρεις εσύ!
Με προλαβες Βασιλη...αλλα ενταξει...καταλαβα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 27-11-07 στις 18:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εγκυος jimfytakis Ζωοτόκα 0 20-03-07 11:01
μολυ.εγκυος; Θεοδωρος Ζωοτόκα 11 27-01-07 20:09
LABIDO Εγκυος ???? torto Malawi 4 10-05-05 08:31
ειναι εγκυος; ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ Ζωοτόκα 17 08-03-05 20:57
Εγκυος ξιφοφόρος Cristos Ζωοτόκα 12 02-02-05 21:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04700 seconds with 16 queries