Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-04, 14:18
αντωνης Ο χρήστης αντωνης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2004
Περιοχή: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή πανικοβλητος

Καλημέρα σε όλους.
ειμαι ο πιο νεος στο club και θελω να θεσω μια δυο ερωτήσεις "ζωης και θανατου"...των 2 πρώτων και μοναδικών μικρων ψαριών μου.
μετα απο μια βδομάδα που τα εχω, (το ενυδρειο ειναι γεματο τουλαχιστον 15 μερες πριν την εισοδο των ψαριων) το ενα παρουσιασε ενα θολωμα στο ενα του ματι...sos...τι πρεπει να κανω?
2) η αντλία του αέρα νομιζω πως προκαλεί μεγάλη αναταραχη και φαντάζομαι πως τα ψάρια την αντιλαμβάνονται ως τρικυμία (τουλαχιστον στην επιφάνεια). να την αλλάξω, να την εγκαταλείψω τελείως ή να την ανοιγω περιοδικα?
το ενυδρείο μου ειναι περιπου 65 λιτρα , τα ψαρακια coral και τουλάχιστον μεχρι τώρα δεν έχω βάλει αληθινά φυτά γιατι δεν ξερω αν θα προλαβαίνω να τα φροντίζω .
ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-04, 16:34
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Η ασθένεια λέγεται αδιαφάνεια κερατοειδούς χιτώνος προκαλείτε από τα εξής

- Έχει χτυπηθεί κατόπιν διαμάχης με άλλο ψάρι ή έχει χτυπήσει μέσα στο ενυδρείο.
- Αβιταμίνωση
- Κακή ποιότητα νερού
- Βακτηριδιακή μόλυνση

Πιθανολογώ ότι συνδυασμός της ποιότητας του νερού σου και μιας βακτηριδιακής μόλυνσης, είχε αυτό το αποτέλεσμα στο ψάρι σου.

Θεραπεία : MELAFIX της Aquarium Pharmaceuticals


Δεν προκαλείται καμία τρικυμία στο ενυδρείο.
Την αεραντλία μπορείς να την σταματήσεις, θα στρέψεις την έξοδο του φίλτρου προς την επιφάνεια ώστε να αναταράσσεται και είσαι ΟΚ.

Φυτά θα βάλεις ΑΜΕΣΑ !!!! υπάρχουν εύκολα φυτά για αρχή που μόνο καλό θα κάνουν και σε σένα(να ασχοληθείς και με κάτι ακόμα) και στο ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-04, 12:10
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Αντώνη καλό θα είναι να μας πεις και τι είδος φιλτραρίσματος έχεις, φωτισμό και εάν έχεις κάνει κάποιες μετρήσεις...
__________________
http://www.geocities.com/markosgreece/
12/10/2004 new pictures in aquariums section
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-04, 19:37
αντωνης Ο χρήστης αντωνης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2004
Περιοχή: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Φίλοι μου σας ευχαριστώ, τόσο για τις συμβουλές όσο και για την ιδια την ύπαρξη αυτής της κοινότητας. Διαβάζοντας τίς απαντήσεις στις απορίες άλλων ελαχιστοποιώ και τα δικά μου προβλήματα.
Λοιπόν το φιλτρο μου ειναι Eden 320 και του εχω βάλει εναν ...super activated ανθρακα για να προσροφα το χρωμα που βγάζουν τα ξύλα.(τον εχω αδειασει τελείως απο το φιλτρο αυτη τη βδομαδα για να μην καθαριζει και το φαρμακο που ριχνω για το ψαρι.)
Νίκο διαβασα την απαντησή σου αφου πήγα στο pet shop οπου μου εδωσαν ενα Myxazin της waterlife για τη θεραπεια του ματιου του ψαριου, που δυστυχως ειναι ακομα λιγο πρησμενο...και σχετικα ασπρο.
Από μετρήσεις τώρα εχω ελεγξει το PH, ειναι σχεδον 7 , και αγόρασα και ενα τεστ σκληρότητας που ακόμα δεν εχω κάνει...
επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια είδη ψαριών που να είναι ήρεμα και να μπορούν να συνυπάρχουν.
ερ.2 :τα αληθινά φυτά μπαίνουν σε οποιοδήποτε χαλίκι βυθού?
ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03155 seconds with 14 queries