Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-03, 15:58
VAGELIS Ο χρήστης VAGELIS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2003
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην VAGELIS
Προεπιλογή Μια βοήθεια στον νέο;

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το BOARD
Είμαι νέος στο θέμα ενυδρείου αλλά ασχολούμαι πολλά χρόνια με τα ζώα (άσχετο αλλά μέσα στο κλίμα ).
Έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων με
 εσωτερικό βιολογικό φίλτρο
 θερμοστάτη Rena 100 w
 υπόστρωμα χαλίκι 4 mm
 φώτα 1 daylight 2 gro-lux Sylvania
 το καπάκι το έφτιαξα εγώ γιατί το δικό του με το ζόρι έπαιρνε μια λάμπα
 Co2 tetra

Ψάρια
 3 Cardinal Tetras
 1 Ancistrus spp
 1 Corydoras
 2 Balanteocheilus Melanopterus (Silver Shark) που μάλλον είναι λάθος λόγο μελλοντικού τους μεγέθους


Φυτά
 1 hygrophila Difformis
 1Elodea
 2 Anubias ????
 1 Limnophila Aquatica
 3 Sagittaria subulata που όλο και βγάζει νέα φυτά

Το ενυδρείο δούλευε για 9 μήνες με το δικό του καπάκι (1 λάμπα Gro-lux.Μιλάμε για χάλι )
Και γέμισε καφέ πράσινη άλγη σαν χνούδι. Μου δώσανε να βάλω protalon-707 να μειώσω την ένταση του φίλτρου αλλά μέσα σε δύο μήνες δεν έγινε τίποτα και το ξανά έστησα.
Τώρα δουλεύει ένα μήνα (τα υλικά του φίλτρου δεν τα άλλαξα ) με αυτά που γράφω στην αρχή .
Τα φυτά ώμος δεν πάνε και τόσο καλά αν και αναπτύσσονται δεν έχουν καλό χρώμα τα παλιά φύλα .
Για λίπασμα χρησιμοποιώ
 Ferreal+spureal 10ml την βδομάδα
 Floreal+load 30ml κάθε 4 βδομάδες
Αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες 15 λίτρα (πριν το βάλω βάζω στο ενυδρείο του βάζω aqutan της sera και του ρυθμίζω την θερμοκρασία ).
Αλλά και πάλι έχω λίγη άλγη πράσινη σε ένα σημείο στο υπόστρωμα
Μετρήσεις

ph 7.7
Gh 10
Kh 6
ammonia 0
No3 12.5
No2 0.3
Po4 3
Fe 0

Όλες οι βοήθειες κάτι παραπάνω από δεκτές
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-03, 20:30
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Για σου φίλε μου Βαγγέλη.

Για να έχεις σοστή ανάπτηξη φυτών και όχι αλγης θα πρέπει να υπάρχει σωστή ισοροποία μεταξύ των συστατικών.

Να αρχίσω από το CO2. Με ΚΗ 6 και ΡΗ 7.7, το CO2 σου είναι αρκετά κάτω απο την βάση. Οχι αρκετό CO2 με συνδιασμό αρκετό φωτισμό μας κάνει αλγη.

PO4 = 3 ??? Από πού έρχεται αυτό? Αν είναι από τα υγρά που ρίχνεις σταμάτα το ή περιόρισέ το. Τα φωσφορικά έχουν μια τάση να σου αναπτύσουν αλγη. 0.2 είναι αρκετό.

Fe 0 ??? Πρασπαθησε να βρεις κάποιο λίπασμα με αρκετο σίδερο, Ποτάσιο, (Κ) και όλα τα trace elements και όχι φώσφορο (Ρ)
Πρέπει να έχεις Fe κάπου 0.1

ΝΟ3 είσαι μια χαρά, αν και λίγο προς τα πάνω, αν φτιάξεις τα υπόλοιπα θα πέσουν απο μόνα τους.

Αυτά είναι απο προσωπικές μου πρόσφατες εμπιρίες.
Και εγώ νέος στο σπορ είμαι!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-03, 22:45
VAGELIS Ο χρήστης VAGELIS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2003
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην VAGELIS
Προεπιλογή

George-A για τα λιπάσματα που έχω δεν ξέρω αν έχουν φώσφορο.
Αλλά δεν ξέρω αν έχουν κάποια σχέση οι τροφές γιατί αναφέρουν κάποιο στοιχείο polyphosphat
Έχω το Ferrogan (BRUSTMANN) είναι οργανικό σίδηρο αλλά δεν το έχω βάλει ξανά μετά το πρόβλημα που είχα και πριν με την άλγη .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-03, 01:36
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
George-A για τα λιπάσματα που έχω δεν ξέρω αν έχουν φώσφορο
Βαγγέλη, δεν γνωρίζω από μάρκες προϊόντων στην Ελλάδα, δεν γράφουν επάνω τι περίεχουν;

πχ έχω το Leaf Zone της Aquarium Pharmaceuticals, γράφει:
Potasium (K2O) 3.00%, Iron (Fe) 0.10%, Derived from: potasium Sulfate and Iron EDTA.

Οι τροφές έχουν φώσφορο, για να πάρεις τις μετρήσεις που έχεις θα πρέπει να ρίχνεις την τροφή με τις χούφτες!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-03, 01:52
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το ferreal και το floreal ειναι απο τα καλυτερα λιπασματα που κυκλοφορουν - και εχουν 0 φωσφορικα.
Οι παραμετροι και οι ρουτινες αλλαγης νερου μου ακουγονται μια χαρα εκτος απο τα υψηλα φωσφορικα. Δες αν εχει τις ιδιες τιμες το νερο κατευθειαν απο τη βρυση.
Τσεκαρε το τεστ σιδηρου που εχεις - με το λιπασμα που βαζεις και χωρις σεβαστη ποσοτητα φυτων για να το τραβηξουν, οι τιμες θα επρεπε να ειναι μετρησιμες.
"Λιγη πρασινη αλγη σε ενα σημειο" δεν ακουγεται και τοσο κακο - και μπορει ευκολα να μειωθει αν αυξηθουν τα φυτα σου, που ειναι πολυ λιγα (1 απο καθε ειδος?).

To protalon-707 υποθετω οτι ειναι καποιο αλγοκτονο του εμποριου. Απο τοτε που ξαναεστησες το ενυδρειο, το χρησιμοποιεις παλι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-03, 23:03
VAGELIS Ο χρήστης VAGELIS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2003
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην VAGELIS
Προεπιλογή

To Protalon δεν το έχω ξανά βάλει από τότε.
Μάλλον με το φαει το είχα παρακάνει γιατί σήμερα καθάρισα και το φίλτρο και το τη έβγαλε με τρόμαξε.
Σήμερα έβαλα Phos-Zorb γράφει ότι απομακρύνει το Phosphate δεν ξέρω αν έκανα καλά.
Δεν ξέρω όμως μετά τις αλλαγές νερού (15 λίτρα ανά 3 ημέρες ) αν μένει λίπασμα στο νερό αφού πάντα το βάζω με βάση τις οδηγίες (Ferreal+spureal 10ml την βδομάδα / Floreal+load 30ml κάθε 4 βδομάδες ) .
Το τεστ σιδήρου δουλεύει έβαλα σε ένα Κούβα νερό 1ml σίδηρο και μου έδειξε.
Po4 νερού βρύσης = 0
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-04-03, 23:42
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re:Μια βοήθεια στον νέο;

Απ΄ την στιγμή που το μόνο που βάζεις στο ενυδρείο σου είναι το λίπασμα (το οποίο δεν έχει PO4) και την τροφή για τα ψαράκια σου, μπορείς να ελαττώσεις τα PO4 σου απλά λιγοστεύοντας το φαΐ και κάνοντας κανονικά τις αλλαγές νερού. Το Phos-Zorb ναι μεν θα σε βοηθήσει να ελαττώσεις τα PO4 που έχεις, αλλά εάν δεν καταφέρεις να ελαττώσεις τα ΡΟ4 που βάζεις στο ενυδρείο σου ή δεν βρεις την σωστή αναλογία φυτών (τα οποία θα σου κατεβάζουν τα ΡΟ4 κάτω από το 0.25 με την κατανάλωση τους) τότε μόλις το Phos-Zorb δεν μπορεί να απορροφήσει πλέον τα ΡΟ4 σου, το πρόβλημα θα είναι πάλι εκεί.
Πρόσθεσε αρκετά φυτά, φτιάξε το CO2 σου, τάιζε λιγότερο και σιγά σιγά θα έρθουν όλα εκεί που πρέπει και η άλγη θα φύγει.

ΥΓ Θα μπορούσες με μια νηστεία καμιά εβδομάδα να δεις κατά πόσο η τροφή επηρεάζει τα ΡΟ4 σου και (ίσως) να δοκιμάσεις κάποιες άλλες τροφές που δεν θα σου ανεβάζουν τόσο τα ΡΟ4
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-04-03, 02:32
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Για σου φίλε Βαγγέλη.

Είπα να βάλω και γω ενα μικρό λιθαράκι.
Και κάτι διαφορετικό απο μένα
Διάβασα πως έχεις Ancistrus spp.
Ειχα πριν απο 2 χρόνια περίπου ενα Ancistrus spp.
Οσο ηταν μικρό έτρωγε άλγη.
Κάποια μέρα όμως αποφάσισε πως έπρεπε να δοκιμάσει και τα φυτά μου.
Κατάφερε μέσα σε τρείς μέρες να μου τα κάνει όλα τα φυτά μαντάρα.
Και εκεί που ήταν ενα πανέμορφο και στρωμένο (απο εμφανιση) ενυδρείο, τα είδα μια μέρα να κολυμπάνε όλα στην επιφάνεια.
Δεν φτάνει μόνον αυτό αλλά έτρωγε ΚΑΙ τα φύλλα.

Ελπίζω να είναι μικρό το Ancistrus για να μην σε βάλει αργότερα σε περιπέτειες.
Μπορώ να σου προτείνω να βάλεις στην θέση του Ancistrus μερικά
ottocinclus (oto's).
Κάνουν καταπληκτική δουλειά.
Πιστεύω πως θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι στην πρόταση μου
Αντε και σ'ανώτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-04-03, 03:00
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Βαγγέλη, το Phos-Zorb, δεν κάνει κακό, η δουλιά σου γινόταν απλά και μόνο με αλλαγές νερού και περιορίζοντας δραστικά το τάϊσμα.
Δεν θα συνιστούσα μια εβδομάδα νηστεία, για αρκετό καιρό μέχρι να έρθει ισοροποία τάισμα με το σταγονόμετρο! ενα-δυο φλεικς μονο, οσο τρονε μεσα σε 10 δευτερόλεπτα, μόνο μια φορα την μέρα. Με τον καιρό το αυξάνεις σιγά-σιγά, ποτέ όχι πανο απο όσο τρώνε μεσα σε ενα-δυο λεπτά.
Έτσι εξιγούνται και τα αυξιμένα νιτρικά σου.
Τα φωσφορικά μαζί με Ποτασιο Κ και άζωτο Ν είναι από τα βασικά θρεπτικά των φυτών. Δεν θέλωμε να το εξαλιψομαι εντελώς.
Κάλό είναι να έχεις διαφορετικές τροφές και να δίνεις κυκλικά κάθε φορα από διαφορετικό κουτί.

Οι δοσολογίες που γράφουν επάνω τα λιπάσματα συνήθως είναι για λίγα φυτα με λίγο φωτισμό και χωρίς CO2. Θα πρέπει να ρίχνεις λίγο-λίγο κάθε μέρα μέχρι να βρεις τις ισοροπίες σε συνδιασμό με τις αλλαγές νερού.
Το πόσο, θα το βρεις απο τα τεστ και την αντίδραση των φυτών.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-03, 23:13
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Κατι που δεν αναφερθηκε πολυ απο τα παιδια ειναι οτι ενω οπως λες εχεις CO2 της Tetra, με τις μετρησεις σου φαινεται να εχεις περιπου 3~3,5 ppm CO2 μονο..........στην ουσια σαν να μην χρησιμοποιεις καθολου διοξειδιο......κατι δεν κολλαει με τις μετρησεις σου εκτος αν δουλευουν και αεραντλιες ή.........
Επαληθευσε παλι τις μετρησεις σου (και της βρυσης) και λυσε πρωτα αυτο το προβλημα για να παρουν πανω τους τα φυτα.....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-03, 17:01
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Και εγω βεβαια << ως στριμενος που ειμαι>> συνεχιζω να επιμενω σε οτι εχω πει και παλιοτερα . ΤΙ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΤΟ ΤΕΤΡΑ CO2 , AΦΟΥ ΜΕ ΤΟ DIY CO2 εχουμε και περισοτερο καισυνεχες CO2 ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΟΙΧΗΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ????

Ειχα καιρο να πω κακιες.........
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-05-03, 23:11
VAGELIS Ο χρήστης VAGELIS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2003
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην VAGELIS
Προεπιλογή

Βασικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την μέχρι τώρα βοήθεια .
Εχθές έβγαλα το Phos-Zorb και τον άνθρακα (τα έβαλα για δύο μέρες ).
Σήμερα μέτρησα το co2 και ήταν 6 mg/l δεν έχω αεραντλία στο ενυδρείο αλλά το έχω προσέξει και άλλη φορά όταν η φιάλη της tetra φτάνει στο τέλος πέφτει το CO2. Σήμερα έβαλα καινούρια.
Έβαλα λίπασμα αλλά το σίδηρο παραμένει μηδενικό ενώ πριν όταν έβαζα λίπασμα είχα.
Και τώρα υπομονή .
CO2 έχω της TETRA γιατί όταν το πήρα δεν ήξερα για κάτι άλλο. Τα site τα βρήκα αργότερα (το πρώτο ήταν το ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ που είναι καταπληκτικό )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-05-03, 22:17
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Έχω και εγώ πρόβλημα με τριχοειδή καφέ άλγη, αλλα σε αρχικό στάδιο ευτυχώς. Από τη στιγμη που εμφανίστηκε σταμάτησα να χρησιμοποιώ λίπασμα, προσπάθησα να αφαιρέσω όση μπορούσα με το χέρι και χρησιμοποίησα το algizit της tetra. Αυτά σε πρώτο στάδιο. Διάβασα όσα έχουν γραφτεί στο board για αυτό το θέμα και σε κάποιεσ ιστοσελίδες.
Οι μετρήσεις είχαν ως εξής.
GH=5
KH=3
PH=6.8 άρα το CO2 είναι 14mg/l
PO4=3
NO2=0
NO3=20
Να αναφέρω επίσης ότι o φωτισμός είναι 36Watt για ενυδρείο 140λ. Έχω παροχή CO2 από φιάλη. Το ενυδρείο είναι φυτεμένο, όχι πολλά φυτα, σύνολο 6 μετρίου μεγέθους. Εχώ φυτά γρήγορης και αργής ανάπτυξης. Δε ξέρω τα ονόματα όλων, οι δύο είναι αννούβιες
Πιστεύω ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από τις ψηλές τιμές PO4 και NO3 σε συνδιασμό με τις πολλέσ ώρεσ φωτισμού, ίσως και με περίσότερο από το κανονικό φαγητό. Ταϊζω κόκκινο σκουλίκι, beef heart, και Tetra Prima (κάθε φορά διαφορετική τροφή)
Με συχνές αλλαγέσ νερού περιόρισα το PO4 στο 1mg/l και NO3 στα 5 mg/l. Μείωσα το φωτισμό στις 11 ώρες και το φαγητό.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Τα φωσφορικά έχουν μια τάση να σου αναπτύσουν αλγη. 0.2 είναι αρκετό.
Έχω πρόβλημα με το νερό της βρύσης που έχει PO4 0.75mg/l.

Έχω τις εξής απορίες. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει.
1. Ποια είναι τα όρια (ανώτατα και κατώτατα) για το PO4 και NO3 για ένα φυτεμένο ενυδρείο;Η sera στις οδηγίες των test δίνει ανώτατο όριο για PO4 1mg/l και για NO3 50mg/l. Όντως ισχύουν αυτά; Πολύ ανεβασμένα δεν είναι;
2. Πώς μπορώ να πετύχω χαμηλη τιμή PO4 δεδομένου ότι το νερό από τη βρύση έχει ήδη σχετικά ψηλό;
3. Από ποιυ αυξάνεται η τιμή του PO4; Δε χρησιμοποιώ λίπασμα που περιέχει phosphate.
4. Επειδή έχω σκοπό να πάρω μια συσκευή R.O.. Tο νερό που θα μου δίνει θα είναι πλήρως απαλλαγμένο από PO4 και NO3;
5. SAE δε μπόρεσα να βρω με τίποτα στη Θεσσαλονίκη. Ποιό άλλο ψαράκι θα μπορούσε να κάνει την ίδια δουλειά; Μήπως κάποιο από τα ottos ή τα false SAE ή τα CAE θα μπορoύσε να βοηθήσει;
Please help.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-05-03, 06:20
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Τα όρια για ΡΟ4 είναι 0 - 1.0.
Αν έχεις αρκετά φυτά, CO2, καλό φωτισμό (τι λάμπες έχεις, όλα τα υπόλοιπα (Ν, Κ, trace, Fe) έιναι σε ισοροποία, τα φωσφορικά καταναλώνονται απο τα φυτά και δεν μένει για την αλγη.
ΝΟ3 5 -10, πάνω από 50 είναι επικύνδινο για τα ψαράκια σου. Το περιορίζεις με αλλαγές νερού. Αν έχεις λίγο προσθέτεις ΚΝΟ3.

Τα φωσφορικά που έχεις από την βρύση, μπορεί να το επιβεβαιώσει και άλος φίλος απο Θεσσαλονίκη;
Εγώ χράζεται να προσθέτω, εσυ το εχεις τζάμπα;

Τα 6 φυτά, (φαντάζομαι εννοείς 6 ρίζες, όχι 6 διαφορετικά είδη) είναι λίγα για το ενυδρίο σου. Καλό είναι να μάθεις τα είδη και ξέρεις τις απαιτίσεις τους, ένα καλό site για αναφορά είναι το www.tropica.com, εδώ http://www.tropica.com/plant_print.asp έχει φωτογραφίες απο όλα.

Για να ξεχωρίσεις το είδος αλγης που έχεις εδώ ενα καλό link: http://www.aquaticscape.com/articles/algae.htm

Τα οττο είναι καλή επιλογή. Παρε αρκετά να έχεις.

Τα χιμικά για τον περιορισμό της άλγης καλό είναι να μήν χρισιμοποιούνται καθόλου. Απο ότι λένε, εκτός απο την άλγη σκοτόνει και τα χρήσιμα βακτίρια για το βιολογικό φίλτρο. Σινεχόμενη χρήση σίγουρα θα σου διμιουργίσει πρόβλημα με την υγεία των ψαριών. Δεν σου λίνουν το πρόβλημα, γιατί απλά αν δεν βρείς την αιτία της άλγης ότι και να κάνεις αυτή θα αναπτήσεται παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-05-03, 10:08
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ George για την ανταπόκριση.
Έχουμε και λέμε. Οι λάμπες που έχω είναι flora 2Χ18=36Watt.
Για τα φυτά 6 ρίζες εννοώ:
2 αννούβιες (που πάνε πολύ καλά, Πριν 10 μέρες η μια πέταξε καμιά δεκαριά καινούργιους βλαστούς που σιγά σιγά βγάζουν φυλλαράκια)
1 Ophiopogon japonicus αριθμός 159 στο site της http://www.tropica.com/plant
1 Cryptocoryne wendtii (αυτό το είδος έχει πολλές ποκιλίες, Δε μπόρεσα να διακρίνω ποιο ακριβώς είναι το δικό μου) αρ. 109 c,d,e.
1 Micranthemum umbrosum αρ 48.
Το άλλο φυτό δεν μπόρεσα να το αναγνωρίσω.
Τελικά τα φυτά μου είναι αργής ανάπτυξης. Μόνο το Micranthemum umbrosum είναι γρήγορης ανάπτυξης. Θα πάρω ακόμη μερικά φυτά γρήγορης ανάπτυξης και ελπίζω σύντομα να επιτυχθεί ισορροπία ανάμεσα σε όλους αυτούς τους παράγοντες που ευνοούν την ανάπτυξη των φυτών.
Όσον αφορά την άλγη είναι η Staghorn algae όπως φαίνεται στην πρώτη από τις δύο εικόνες στο http://www.aquaticscape.com/articles/algae.htm
Όσο αφορά τα χημικά συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. Τα χρησιμοποίησα απλά για να αντιμετωπίσω σε ένα αρχικό στάδιο την άλγη και στη συνέχεια να προσπαθήσω να εξελείψω τις αιτίες που την δημιουργούν. Ελπίζω ότι αν βάλω ακόμη μερικά φυτά στο ενυδρείο μου, με συχνές αλλάγές νερού, και με τη κατάλληλη ποσότητα σε λίπασμα και CO2 το πρόβλημα θα λυθεί.
Αν μπορέσω να βρω κάποια SAE θα τα προτιμούσα από τα ottos. Αν κάποιος φίλος από Θεσσαλονίκη τα εντοπίσει κάπου ας με ενημερώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-05-03, 17:09
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Discusman, GH=5, KH=3, PH=6.8 ειναι χαμηλες τιμες για το νερο της Θεσ/νικης. Χρησιμοποιεις καποιο χημικο για να τις κατεβασεις? Αν ναι, τα περισσοτερα εχουν φωσφορικα, κι ισως σε αυτο οφειλονται οι υψηλες τιμες σου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-05-03, 19:47
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

΄Οχι δε χρησιμοποιώ καθόλου χημικά. Χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό που το αγοράζω, σε αναλογία 3/1 με νερό βρύσης για να μου δώσει αυτές τις συνθήκες. Το απιονιμένο νερό το έκανα test για PO4 και έχει πολύ χαμηλά ποσά. (<0.25)
Εχω σκοπό σύντομα να πάρω ένα φίλτρο R.O.. γιατί είναι απαραίτητο.Το νερό στη Θεσσαλονίκη έχει GH:22 KH:14. PO4:0.75 και NO3:5. Το φίλτρο αυτό θα μου δίνει νερό πλήρως απαλλαγμένο από PO4 και NO3;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-05-03, 00:08
VAGELIS Ο χρήστης VAGELIS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2003
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην VAGELIS
Προεπιλογή

Τελικά σαν να βγαίνει κάποια άκρη.
Μείωσα την ένταση του κυκλοφορητη έκανα κανονικα την αλλαγη του νερου πρόσθεσα το λίπασμα και άλλα τρία φυτά
 HYGROPHILA DIFFORMIS
 CABOMBA PIAUHYENSIS
 CRYPTOCORYNE BALANSA
Τώρα τα πράγματα πανε αρκετά καλύτερα μείωσα και το τάισμα και μαζί και το PO4
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-05-03, 00:19
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Και εγώ Βαγγέλη τα ίδια έκανα.Σημερα πηρα ακόμα 3 φυτά(τα ονόματα δεν τα ξερω ακόμη) και πιστεύω πως με συχνές αλλαγές, λίγη τροφή, σωστή ποσότητα λιπάσματος και σωστό φωτισμό όλα θα βρουν σιγά-σιγά την ισορροπία τουσ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-05-03, 14:51
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Gh26 thediscusman

Οι ανατολικές περιοχές έχουν GH απο 24 και πάνω.
Συγκεκριμένα εγώ έχω GH26.
NAI σωστά το διάβασες Gh26.
Εχω κάνει μετρήσεις στο Βότση, Καλαμαριά, Ν.Κρήνη Φοίνικα κλπ κλπ
Στην αρχή δεν πίστεψα τις μετρήσεις οπότε και αγόρασα κιάλλο
test kit από αλλού.
Τα ίδια.
Εκτός απο την περιοχή της Νέας κρήνης που έχει απο GH 20 και πάνω
Είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα πρίν απο κάνα 2 χρόνια.
Και γω χρησιμοποίησα την ανάμιξη απεσταγμενου και βρύσης μέ μικρές βελτιώσεις.
Η προσωρινή λύση που βρήκα ηταν να παίρνω νερό σε μπετόνια
απο τον Χορτιάτη.
Πηγαίνοντας για τον Χορτιάτη στο δεξί σου χέρι.
Δεν θα σου διαφύγει γιατί όσοι μένουν στην εξοχή βάζουν απο εκεί
νερό πόσιμο, οπότε όλο και κάποιος θα είναι εκεί.
Σου το συνιστώ σαν προσωρινή λύση
Η τελική λύση για να ξεπεραστεί το πρόβλημα είναι η αγορά μιας συσκευής αντίστροφης όσμωσης.
Κάνει κατακράτηση αλάτων, Χλωρίου κλπ κλπ
http://www.aqua-medic.de/index0.html
Και στοιχίζει γύρω στα 200 euro
έξτρα τα ανταλακτικά που είναι μεμβράνη και ενεργός άνθρακας.
Κωδικός συσκευής Unit Standard μπορεί να παράγει απο 30-150 λίτρα ημερησίως καθαρό νερό <<ΟΧΙ ΑΠΕΣΤΑΓΜΕΝΟ>>.
Το αποτέλεσμα της διαδικασίας είναι καθαρό νερό κατά 95 - 98%.
Σύμφωνα με τις προδιαγραφές.
Ακόμα συνεχίζω να βάζω απο τον χορτιάτη νερό.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-05-03, 16:24
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Λοιπον η τελευταια μετρηση σε νερο της βρυσης που εκανα εδω και πολυ καιρο βεβαια στην Νεα Κρηνη μου εβγαλε 22-24 βαθμους ολικης σκληροτητας , νομιζω οτι ηταν 24. Και ανθρακικη στο 14.
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-05-03, 08:52
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Re: Gh26 thediscusman

Ευχαριστώ πολύ lasal και paparatsi για τις πληροφορίες. Προσανοτολίζομαι στην αγορά ενόσ φόλτρου R.O. μόλις τελειώσει το απιονισμένο νερό που έχω στο σπίτι.
Μήπως ξέρει κάποιοσ κάθε πόσο χρειάζεται αλλαγή της μεμβράνης και του άνθρακα;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Και στοιχίζει γύρω στα 200 euro
έξτρα τα ανταλακτικά που είναι μεμβράνη και ενεργός άνθρακας.
Εισαι σίγουρος για αυτό;
Στο aquaristikshop λεει with sediment- and carbon filter και η τιμή είναι 152.80euro για το Aqua Medic Standard 30, 161.92 για το Aqua Medic Standard 90, και 203.43 για το Aqua Medic Standard 150.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-05-03, 12:02
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Gh26 thediscusman

Στοιχίζει όντως 203 Ευρώ με τα 2 φίλτρα μέσα στην σύνθεση.
Φίλτρο ενεργού άνθρακα και φίλτρο μεμβράνης.

Eνα ανταλακτικό φίλτρο μεμβράνης στοιχίζει 91.11 Ευρώ.
Και ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα. Νομίζω 28 Ευρώ
Η αλλαγή του φίλτρου εξαρτάται απο την ποιότητα του νερού της ύδρευσης, απο την κατανάλωση του νερού, δηλαδή πόσο χλώριο έχει το νερό της βρύσης και πόσα άλατα και δεν έχει να κάνει με κάποιο συγκεκριμένο χρόνο αλλαγής του φίλτρου.
Αν έχεις αρκετό χλώριο απο την ύδρευση κάποια στιγμή θα σταματήσει να αποδίδει το φίλτρο ενεργού άνθρακα με αποτέλεσμα να καταστραφεί η μεμβράνη.
Συμπέρασμα 1ο. Η μεμβράνη καταστρέφεται απο το χλώριο που υπάρχει στο νερό της ύδρευσης οταν δεν αποδίδει ο ενεργός άνθρακας.
Συμπέρασμα 2ο. Οσο καλύτερη ποιότητα νερού της ύδρευσης τόσο περισσότερο θα σου κρατήσουν τα φίλτρα.
Το 3ο συμπέρασμα έρχεται να υπερκαλύψει τα προηγούμενα συμπεράσματα.
Συμπέρασμα 3ο. Οσο λιγότερη κατανάλωση τόσο μεγαλύτερη η διάρκεια ζωής του φίλτρου.
Μπορείς να καταναλώνεις όσο Βρώμικο νερό θέλεις
γιατι το καθαρό παραμένει αποθηκευμένο σε ξεχωριστό χώρο.
Tο καθαρό νερό μπορείς να το χρησιμοποιείς για ηλεκτρικό σίδερο και για το λούσιμο.
Οπότε γίνεται και μια μικρή σχετικά ανανέωση.
Ερώτημα: πόση πιστεύεις θα είναι η κατανάλωσή σου σε καθαρό νερό τον χρόνο??
Το βρόμικο νερό είναι αυτό που θα καταναλώνεις περισσότερο
σε ετήσια βάση οπότε δεν τίθεται θέμα περί αντικατάστασης του φίλτρου σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Κάποιος φίλος μου πρότεινε να βάλω ενεργό άνθρακα στα ορολόγια της ύδρευσης ούτως ώστε να επιβαρύνεται λιγότερο το φίλτρο ενεργού άνθρακα στην συσκευή αντίστροφης όσμωσης.
Επειτα αλλάζει πολύ ποιό εύκολα ο ενεργός άνθρακας εκεί!!
Τώρα πως ξέρεις ότι θέλει αλλαγή το φίλτρο!!
Μέτρηση της σκληρότητας του νερού φυσικά.
Οταν οι δυνατότητες του ειναι να κάνει κατακράτηση 95% των αλλάτων και ξαφνικά μια ωραία μέρα ανακαλύψεις πως έχει πέσει στο 60% σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά!!
Οταν κάνεις αλλαγές του νερού κάθε 15 ημέρες τότε φυσικά θα κάνεις και μετρηση του GH, KH.
Οι πόροι που εχει η μεμβράνη είναι της τάξεως των 5μm.
Δηλαδή 5 χιλιοστά του χιλιοστού.
Αν σου τρυπήσει η μεμβrάνη πιστεύω πως θα καταλάβεις την διαφορά αμέσως απο την γεύση και μόνον.
Συμβουλή:
Αν μπορείς αγόρασε το Ρ.Ο. και μην προβληματίζεσαι για αλλαγή του φίλτρου απο τώρα!
ΥΓ.
Μπορεί να παράγει μέχρι 150 λίτρα ημερησίως αλλά αυτό δεν σημαίνει πως έχει αρκετή πίεση.
Ισως να σκέφτεσαι να πλένεις μ'αυτό το αυτοκίνητό σου.
Σ'αυτήν την περίπτωση ενα βαρέλι (αποθήκη) σε αρκετό ύψος,
θα έκανε και γιαυτήν την δουλειά!!
Οσοι έχουν μαύρα αυτοκίνητα ξέρουν τι θα πεί.....άλατα! ))))
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-05-03, 18:42
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Lasal ήσουν πραγματικά κατατοπιστικός. Ευχαριστώ πολύ.
Απλά αναρωτιόμουν μήπως η διάρκεια ζωής της μεμβράνης είναι πολύ μικρή. Επηρεασμένος από ένα φίλτρο με ρητίνες που είδα το οποίο κοστίζει 140 ευρώ και το ανταλλακτικό 60 ευρώ και παράγει 150-200 λίτρα και μετά χρειάζεται να γίνει αλλαγή στις ρητίνες. Και το νερό που παράγει καμία σχέση με το νερό από. R.O. Αναρωτιόμουν μήπως μαι με το R.O. συμβαίνει κάτι τέτοιο. Κάτι που δε συμβαίνει βέβαια.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-05-03, 22:39
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Για την ακρίβεια.. Η ρητίνη κοστίζει 250 - 350 Ευρώ (μιλάμε για mixed bed - εφάπαξ χρέωση), αποδίδει 1200 λίτρα εφόσον το νερό του δικτύου έχει GH=8, η αναγόμωση κοστίζει 47 Ευρώ, έχει χρωματικό δείκτη οπότε ξέρεις ακριβώς που βρίσκεσαι, δεν έχει απώλειες σε νερό, δεν χρειάζεσα τεπόζιτα αποθήκευσης νερού, έχει παροχή μέχρι 10 λίτρα ανά λεπτό και το νερό που παίρνεις είναι καλύτερο από το τριπλής απόσταξης. Εννοείται το GH=0, KH=0 για το νερό της εξόδου. Μετρημένο με αγωγιμόμετρο = 0 mSiemens.

Αυτό το "καμμία σχέση με το νερό από RO" δεν κατάλαβα από που προκύπτει.. από τα specifications που εγώ τουλάχιστον είδα πριν την πάρω μάλλον καλύτερο μου φάνηκε της στήλης.

Το μειονέκτημα είναι το μέγεθός της και κατ' επέκταση η τοποθέτησή της. Αν αυτό λύνεται τότε είναι λύση και μάλιστα πολύ καλή !!

Ακόμη οικονομικώτερη στην χρήση είναι η μεγαλύτερη στήλη με κόστος 450 Euro, αναγόμωση 57 Euro και απόδοση 2000 λίτρα. ΔΕΝ είναι οικονομικώτερη από το RO σε γενικές γραμμές αλλά έχει πολλά και σοβαρά πλεονεκτήματα..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-05-03, 09:36
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Φυσικά και έχεις πλεονεκτήματα με την Ρητίνη.
Παρασκευάζεις απεσταγμένο νερό οπότε πουλάς και στο super market βγάζοντας μερικά σπασμένα.
Εχεις μπόλικο νερό για το πλύσιμο του αυτοκινήτου.
Ο θερμοσίφωνας σου δεν θα πιάσει ποτέ ξανά άλατα.
Το ίδιο και το πλυντήριο.
Θα κάνεις εξοικονόμηση στο σαπούνι μια και το αφαλατωμένο νερό χρειάζεται λίγη ποσότητα σαπουνιού.
(Ισως απο αυτό και μόνον να κάνεις απόσβεση)
Φυσικά για λούσιμο κεφαλιού δεν το συζητάω, γιατί θα σου δημιουργεί λίγο στατικό ηλεκτρισμό.
Οπότε αγοράζεις καλού κακού και ένα αντιστατικό πιστολάκι.
Και όλα αυτα μόνον με 557 Ευρώπουλα + αντιστατικό πιστολάκι.

Με βάζεις σε σκέψεις polleni!!
Θα ήθελα πολύ να είχα μια συσκευή αφαλάτωσης όπως και θα ηθελα να είχα μια λιμνούλα, ηλιακή ενέργεια, μια BMW και πολλά άλλα.

Μήπως θα έπρεπε να πάρω τελικά ενα RO και την διαφορά απο τα χρήματα που θα έδινα για μια συσκευή αφαλάτωσης να έκανα ακόμα ενα καινούργιο ενυδρείο?
Ελπίζω να σηκώνεις λίγο πλάκα. :PPPP
Ξεφύγαμε νομίζω λίγο απο το θέμα.
polleni
Απλά θέλουμε μια συσκευή που να μας παράγει το αναγκαίο καθαρό νεράκι μας για τις αλλαγές νερού στο ενυδρείο και τίποτε περισσότερο.
Και αν περισσέψει και κατι έχει καλώς.
ΥΓ.
Το R.O μας δίνει και 2-5% αναγκαία άλατα.
Φιλικά πάντα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-05-03, 00:42
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni
Αυτό το "καμμία σχέση με το νερό από RO" δεν κατάλαβα από που προκύπτει.. από τα specifications που εγώ τουλάχιστον είδα πριν την πάρω μάλλον καλύτερο μου φάνηκε της στήλης.
Εγώ είχα υπόψη μου ρητίνες με μία μόνο στήλη. Το είχα χρησιμοποιήσει μάλιστα όταν πρωτοασχολήθηκα με δίσκους και δεν έμεινα ευχαριστημένος. Διάβασα όμως και το post του polleni στο topic Lower PH with DIY CO2 και κατάλαβα τι ακριβώς παίζει με mixed bed και single bed. Έτσι εξηγείται το γεγονός ότι το αγωγιμόμετρο μου έδειχνε την ίδια ένδειξη για απιονισμένο νερό και νερό βρύσης, ενώ τα test μου έδειχναν GH=0.
Στην περιοχή μου όμως που το νερό έχει GH=22 η απόδοση θα είναι σαφώς περιορισμένη. Θα το σκεφτώ πάντως γιατί είναι όντως μια πολύ καλή επιλογή.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-05-03, 09:22
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Ο λόγος που το αγωγιμόμετρό σου είχε την ίδια ένδειξη στο απιονισμένο νερό και το νερό της βρύσης είναι ότι οταν εχεις μόνον μια στήλη, τα άλατα ασβεστίου και μαγνησίου μετατρέπονται σε ανθρακικό νάτριο. Ετσι ναι μεν το νερό είναι μαλακό όμως η γενική σκληρότητα παραμένει ίδια.
Οπότε χρειάζεσαι 2 στήλες.
Εάν σε εναν ανταλάκτη κατιόντων συνδέσουμε και εναν ανταλάκτη ιόντων, θα έχεις πλήρη αφαλάτωση του νερού.
Το νερό είναι σχεδόν απεσταγμένο, και ακατάλληλο για το ενυδρείο.
Τώρα εάν στο χημικά καθαρό νερό προσθέσεις 10% απο το αρχικό νερό (βρώμικο) τότε γίνεται κατάλληλο και για το ενυδρείο, και ρυθμίζεις το GH όσο θέλεις ανάλογα το ποσοστό βρώμικου νερου που θα γίνει ανάμιξη.
Οι ουδέτεροι ανταλάκτες αναζωογονούνται με χλωρίτες Νατρίου(μαγειρικό αλάτι) όμως ΔΕΝ περιορίζεται το GH(συνολική σκληρότητα.
Κάνει για το ενυδρείο εκτός και άν έχεις δίσκους και το νερό της ύδρευσης είναι υπερβολικά σκληρό οπότε πάς αμέσως σε ανταλάκτες κατιόντων-ιόντων.
Κατά πάσα πιθανότητα φίλε discusman θα πρέπει να χρησιμοποιούσες ουδέτερο ανταλάκτη.

Οι ανταλάκτες Κατιόντων με ρητίνες αναζωογονούνται με υδροχλωρικό οξύ(ακουαφόρτε)
Οι ανταλάκτες Ιόντων με ρητίνες αναζωογονούνται με υδροξείδιο του νατρίου(καυστική σόδα).
Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει ο polleni
Τώρα η απόφαση είναι δική σου discusman αν χρησιμοποιήσεις συσκευή αντίστροφης όσμωσης ή αν θα χρησιμοποιήσεις συσκευή πλήρης αφαλάτωσης του νερου.

Ελπίζω με την συνεισφορά μας να καλύψαμε το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11816 seconds with 14 queries