Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-07, 12:12
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ eliwell IC 915/C

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γενικά έχουν παρουσιαστεί προβλήματα αξιοπιστιας πχ κολλήματα στον eliwell IC 915/C

Ρωτάω γιατί ετοιμάζω μια κατασκευή με 8-12 15λιτρα ενυδρεία για μονομάχους και σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω αυτόν τον θερμαντήρα.

Ο λόγος είναι ότι είναι 25% φτηνότερος από τον κανονικό jager αλλά κυρίως επειδή έχει μόνο 14 εκατ. μήκος.

Τι γνώμη έχετε???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 29-05-07 στις 13:20
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-07, 12:55
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Όσο αφορά τον Eliwell απλά θα σου πώ οτι χρησιμοποιείται απο επαγγελματίες σε φορτηγάκια-ψυγεία χωρίς να έχουν αναφερθεί προβλήματα μέχρι τώρα. (Ο κολλητός μου στήνει φορτηγάκια-ψηγεία και τον χρησιμοποιεί κατα κόρον.)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-07, 12:58
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

α) Αξιοπιστία elliwel. Θεωρώ το συγκεκριμένο μηχάνημα εξαιρετικά αξιόπιστο. Τον χρησιμοποιώ αρκετό καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα και έχω και αρκετές διακυμάνσεις στην θερμοκρασία (είμαι στη Κρήτη οπότε η ζέστη ανεβαίνει καμιά φορά αρκετά γρήγορα). Από λοιπούς συνχομπίστες έχω ακούσει τα καλύτερα. Πιο σημαντική για μένα όμως είναι η γνώμη ενός επαγγελματία του χώρου (διαθέτει την καλύτερη αποθήκη εξοπλισμού υλικών για ψυξη θέρμανση στο Ηράκλειο) που σε συζήτησεις που είχαμε (είναι φίλος πια) μου έχει πει απλά τα καλύτερα.

β) Αξιοπιστία θερμοστάτη. Το μέγεθος μπορεί να είναι βολικό αλλά οι θερμοστάτες αυτοί (κατα την ταπεινη μου γνώμη) είναι προβληματικοί. Το να μην μπορείς να ρυθμίσεις την θερμοκρασία είναι πρόβλημα. Στον συγκεκριμένο τύπο πόλλες φορές "κολλάνε". Απόφυγε τον αν μπορείς.
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-07, 13:02
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Τι εννοεις κολλανε αφου τον ελεγχο θα τον εχει ο Eliwel
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-07, 13:03
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Κάτι τελευταίο. Αν σκέφτεσαι η "μονομαχιέρα" που θα φτιάξεις να έχει κοινή φίλτρανση πρόσεξε λίγο παραπάνω. Γνώριζω αρκετές περιπτώσεις που το κοινό φίλτρο λειτουργεί αρνητικά. Αν ένας μονομάχος αρρωστήσει τότε την πατάνε και οι άλλοι. Εναλλάκτικα για την θέρμανση μπορείς να δεις εξωτερικό θερμοστάτη. Μπορεί να μην είναι πολύ αποδοτικοί αλλά για τους μονομάχους είναι μια χαρά!
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-07, 13:03
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
β) Αξιοπιστία θερμοστάτη. Το μέγεθος μπορεί να είναι βολικό αλλά οι θερμοστάτες αυτοί (κατα την ταπεινη μου γνώμη) είναι προβληματικοί. Το να μην μπορείς να ρυθμίσεις την θερμοκρασία είναι πρόβλημα. Στον συγκεκριμένο τύπο πόλλες φορές "κολλάνε". Απόφυγε τον αν μπορείς.
Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα

Ο συγκεκριμμένος είναι απλά θερμαντήρας χωρίς θερμοστάτη, δουλεύει συνεχώς, δεν αναβοσβήνει. Αυτό θα το αναλάβει ο eliwell. Τι άλλο να κολλήσει???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-07, 13:04
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Καμία αντίρρηση Γιάννη. Μπορεί ο eliwell να τους "κόβει" αν κολλήσουνε, αυτό όμως δεν σημαίνει οτι ένας ευπάθης θερμοστάτης που κολλάει είναι και οτι καλύτερο για το ενυδρείο.
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-07, 13:08
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Μα δεν υπαρχει περίπτωση να κολλήσουν ισως δεν πρόσεξες καλα είναι σκετο θερμαντικο λειτουργεί συνέχεια μεχρι να κόψει ο Eliwel
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-07, 13:08
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα

Ο συγκεκριμμένος είναι απλά θερμαντήρας χωρίς θερμοστάτη, δουλεύει συνεχώς, δεν αναβοσβήνει. Αυτό θα το αναλάβει ο eliwell. Τι άλλο να κολλήσει???
Μπορεί να μην έχει θερμοστάτη αλλά δεν είναι απαραίτητο οτι η θερμοκρασία που θα σου ανεβάσει είναι αυτή των 26 βαθμών που υποτίθεται οτι βγάζει. Επίσης επείδη έχει τύχει να δουλέψω τετοιου τύπου θερμαντήρες τα "παίζουν" όπως λέμε στην Κρήτη (χαλάνε) εύκολα.
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-07, 13:10
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι τελευταίο. Αν σκέφτεσαι η "μονομαχιέρα" που θα φτιάξεις να έχει κοινή φίλτρανση πρόσεξε λίγο παραπάνω. Γνώριζω αρκετές περιπτώσεις που το κοινό φίλτρο λειτουργεί αρνητικά. Αν ένας μονομάχος αρρωστήσει τότε την πατάνε και οι άλλοι. Εναλλάκτικα για την θέρμανση μπορείς να δεις εξωτερικό θερμοστάτη. Μπορεί να μην είναι πολύ αποδοτικοί αλλά για τους μονομάχους είναι μια χαρά!
Έχω ήδη "μονομαχιέρα" από πέρσι το Αυγουστο και όλα πάνε καλά.

Αλλά τώρα μιλάω για 8-12 ανεξάρτητα ενυδρεία με ξεχωριστή θέρμανση-φίλτρανση το καθένα.

Απλά σκέφτομαι ότι απ'τή στιγμή που όλα τα ενυδρέια είναι ίδιου μεγέθους, με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό και τοποθετημένα στο ίδιο ακριβώς σημείο του σπιτιού, οι θερμοκρασίες τους θα είναι σχεδόν ίδιες οπότε αν ο eliwell μετράει την θερμοκρασία σε ένα ενυδρείο, αυτή θα είναι περίπου ίδια σε όλα, με ασήμαντη κατά τη γνώμη μου απόκλιση.
Δηλαδή ο eliwell θα μετράει σε ένα ενυδρείο και θα ελεγχει τους θερμοστατες και τα ανεμιστηράκια σε όλα. Τουλάχιστον έτσι το έχω σκεφτεί...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-07, 13:12
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Αυτό εξαρτάτε απο τα βατ που θα βάλεις και οι jager ειναι πολυ αξιόπιστοι φυσικά εγω εχω τιτανίου αλλα στην ουσια ειναι το ιδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-05-07, 13:13
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν υπαρχει περίπτωση να κολλήσουν ισως δεν πρόσεξες καλα είναι σκετο θερμαντικο λειτουργεί συνέχεια μεχρι να κόψει ο Eliwel
Τέτοιος θερμοστάτης μου έχει ανεβάσει 31 βαθμούς σε ενυδρείο (άνευ eliwell). Υποτίθεται οτι στα σωστά λίτρα δεν πάνε πάνω απο 26 - 27!

Απλά πιστεύω (κατα την ταπεινή μου άποψη οπως προανέφερα) οτι δεν είναι και οτι καλύτερο! Μπορεί ο eliwell να κάνει μια χαρά τη δουλειά του και να κόψει και να σηκώσει όπως πρέπει, απλά πιστεύω οτι αυτου του τύπου οι θερμαντήρες είναι . . . . πολύ μέτριοι! Πάντα προσωπική άποψη
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-05-07, 13:15
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ήδη "μονομαχιέρα" από πέρσι το Αυγουστο και όλα πάνε καλά.

Αλλά τώρα μιλάω για 8-12 ανεξάρτητα ενυδρεία με ξεχωριστή θέρμανση-φίλτρανση το καθένα.

Απλά σκέφτομαι ότι απ'τή στιγμή που όλα τα ενυδρέια είναι ίδιου μεγέθους, με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό και τοποθετημένα στο ίδιο ακριβώς σημείο του σπιτιού, οι θερμοκρασίες τους θα είναι σχεδόν ίδιες οπότε αν ο eliwell μετράει την θερμοκρασία σε ένα ενυδρείο, αυτή θα είναι περίπου ίδια σε όλα, με ασήμαντη κατά τη γνώμη μου απόκλιση.
Δηλαδή ο eliwell θα μετράει σε ένα ενυδρείο και θα ελεγχει τους θερμοστατες και τα ανεμιστηράκια σε όλα. Τουλάχιστον έτσι το έχω σκεφτεί...
Εδώ θα διαφωνήσω δεν δεχομε το περιπου σαν λυση και πολλα αλλα που αν θελεις τα συζηταμε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-05-07, 13:19
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Βέβαια να το συζητήσουμε...
Γι' αυτό έβαλα το ποστ...

Καλύτερα να προλαμβάνουμε παρά να διωρθώνουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-05-07, 13:31
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέτοιος θερμοστάτης μου έχει ανεβάσει 31 βαθμούς σε ενυδρείο (άνευ eliwell). Υποτίθεται οτι στα σωστά λίτρα δεν πάνε πάνω απο 26 - 27!

Απλά πιστεύω (κατα την ταπεινή μου άποψη οπως προανέφερα) οτι δεν είναι και οτι καλύτερο! Μπορεί ο eliwell να κάνει μια χαρά τη δουλειά του και να κόψει και να σηκώσει όπως πρέπει, απλά πιστεύω οτι αυτου του τύπου οι θερμαντήρες είναι . . . . πολύ μέτριοι! Πάντα προσωπική άποψη
Για αυτο ειμαστε εδώ για να ανταλλασουμε αποψεις και πολλες φορες μεσα απο την διαφωνια να βγαινει κατι καλο
Εγω παντος αυτη την λυση χρησιμοποιώ χρονια ποτε δεν αμπιστευθηκα θερμαντικο και θερμοστατη στο ιδιο κέλυφος εκτος απο αναγκη (κοστος)σε μικρα ενυδρεια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια να το συζητήσουμε...
Γι' αυτό έβαλα το ποστ...

Καλύτερα να προλαμβάνουμε παρά να διωρθώνουμε...
Κατα αρχην δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με μονομάχους το ξεκαθαρίζω αυτο θα μιλήσω καθαρα απο τεχνικής σκοπιάς
Δεν ξερω τι αυξομειωσεις θρμοκρασιας μπορουν να αντεξουν οι μονομαχοι
Πάντως το ιδια ολα δεν ειναι σωστό ιδιοι κυκλοφορητες δεν εχουν την ίδια ροη ιδια θερμαντικά στοιχεία εχουν ανοχές και διαφορές, σιγουρα θα υπάρχουν διαφορές ποσο; δεν μπορώ να υπολογίσω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yiannis59 : 29-05-07 στις 13:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-05-07, 13:38
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Αυτό το "πόσο" είναι το ερώτημα...
Αν είναι +-1 βαθμός από τους 26 που θέλω κανονικά, δεν είναι τίποτα.

Μπορεί να βοηθήσει κανένας άλλος????
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-05-07, 13:43
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Προσωπικά πιστεύω πάνω απο 1 και το χασμα ισως μεγαλώνει με την παροδο του χρόνου αλλα μπορεί να κάνω και λάθος εδώ χρειάζεται SIR.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-05-07, 15:30
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ας τα ξεμπερδεψουμε λιγο.
Ενα θερμαντικο στοιχειο ΧΩΡΙΣ θερμοστατη, σαν αυτό του αρχικου link ειναι απλα μια αντισταση που ζεσταινει το νερό. Εκτος απο το να σπασει και να καει η εσωτερικη του αντισταση δεν μπορει να παθει κατι αλλο.
Ομως προκειται για ενα θερμαντηρα συγκεκριμενων watt ΜΟΝΙΜΩΣ αναμενο.
Αυτο σημαινει οτι για συγκεκριμενο ογκο νερου η θερμοκρασια του ενυδρειου σε σταθερη κατασταση θα ειναι μονιμα καποιους βαθμους παραπανω απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος. (η ροη της θερμοτητας απο ενα θερμο σωμα προς ενα ψυχροτερο) εξαρταται απο τη μαζα του, το υλικο και τη διαφορα θερμοκρασιας των δυο σωματων.
Αυτο σημαινει οτι ενας τετοιος θερμοστατης σε π.χ. 25 λιτρα νερο μπορει να εχει +6 βαθμους πανω απο το περιβαλλον ενω σε 50 λιτρα μπορει να εχει +3 (εξαρταται και λιγο απο το σχημα του ενυδρειου...) Απο κει και περα το ενυδρειο θα παρακολουθει τις διακυμανσεις του δωματιου, απλα θα ειναι μονιμα + καποιους βαθμους παραπανω.
Αυτο σε μερικες περιπτωσεις ειναι αποδεκτο, απεχει ομως απο το τελειο, και στις ελληνικες συνθηκες που ενα δωματιο μπορει να πιασει πχ 32 βαθμους ευκολα +6 = ψαροσουπα....

Γενικα ειναι μια κακή λυση οταν χρησιμοποιειται μονος του.

Σε συνδιασμο τωρα με ενα εξωτερικο κοντρολερ θερμοκρασιας, τοτε ειναι μια καλη λυση, καλυτερη απο απλο θερμαντηρα με ενσωματωμενο θερμοστατη.

Για πολλα ενυδρεια μονομαχων, ανεξαρτητα μεταξυ τους, θα μπορουσαν να μπουν πολλοι τετοιοι θερμαντηρες συνδεδεμενοι παραλληλα, και ελεγχομενοι απο εναν εξωτερικο κοντρολερ που μετραει τη θερμοκρασια σε ενα απο αυτά.
Βασικη προυποθεση οι θερμαντηρες να ειναι ιδιοι, και τα λιτρα στα ενυδρεια να ειναι παντου ιδια. (και στο ιδιο δωματιο, χωρις να τα φυσαει αερας, η να τα βλεπει ο ηλιος....).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-05-07, 16:48
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας τα ξεμπερδεψουμε λιγο.
Ενα θερμαντικο στοιχειο ΧΩΡΙΣ θερμοστατη, σαν αυτό του αρχικου link ειναι απλα μια αντισταση που ζεσταινει το νερό. Εκτος απο το να σπασει και να καει η εσωτερικη του αντισταση δεν μπορει να παθει κατι αλλο.
Ομως προκειται για ενα θερμαντηρα συγκεκριμενων watt ΜΟΝΙΜΩΣ αναμενο.
Αυτο σημαινει οτι για συγκεκριμενο ογκο νερου η θερμοκρασια του ενυδρειου σε σταθερη κατασταση θα ειναι μονιμα καποιους βαθμους παραπανω απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος. (η ροη της θερμοτητας απο ενα θερμο σωμα προς ενα ψυχροτερο) εξαρταται απο τη μαζα του, το υλικο και τη διαφορα θερμοκρασιας των δυο σωματων.
Αυτο σημαινει οτι ενας τετοιος θερμοστατης σε π.χ. 25 λιτρα νερο μπορει να εχει +6 βαθμους πανω απο το περιβαλλον ενω σε 50 λιτρα μπορει να εχει +3 (εξαρταται και λιγο απο το σχημα του ενυδρειου...) Απο κει και περα το ενυδρειο θα παρακολουθει τις διακυμανσεις του δωματιου, απλα θα ειναι μονιμα + καποιους βαθμους παραπανω.
Αυτο σε μερικες περιπτωσεις ειναι αποδεκτο, απεχει ομως απο το τελειο, και στις ελληνικες συνθηκες που ενα δωματιο μπορει να πιασει πχ 32 βαθμους ευκολα +6 = ψαροσουπα....

Γενικα ειναι μια κακή λυση οταν χρησιμοποιειται μονος του.

Σε συνδιασμο τωρα με ενα εξωτερικο κοντρολερ θερμοκρασιας, τοτε ειναι μια καλη λυση, καλυτερη απο απλο θερμαντηρα με ενσωματωμενο θερμοστατη.

Για πολλα ενυδρεια μονομαχων, ανεξαρτητα μεταξυ τους, θα μπορουσαν να μπουν πολλοι τετοιοι θερμαντηρες συνδεδεμενοι παραλληλα, και ελεγχομενοι απο εναν εξωτερικο κοντρολερ που μετραει τη θερμοκρασια σε ενα απο αυτά.
Βασικη προυποθεση οι θερμαντηρες να ειναι ιδιοι, και τα λιτρα στα ενυδρεια να ειναι παντου ιδια. (και στο ιδιο δωματιο, χωρις να τα φυσαει αερας, η να τα βλεπει ο ηλιος....).
Από τα παραπάνω συμπεραίνω ότι η ιδέα μου δεν είναι πολύ κακή...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-05-07, 16:51
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Με τες προϋποθέσεις που λέει ο Σωτήρης και που δεν πρέπει να παραβλέψεις
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-05-07, 16:58
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων

Απλά σκέφτομαι ότι απ'τή στιγμή που όλα τα ενυδρέια είναι ίδιου μεγέθους, με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό και τοποθετημένα στο ίδιο ακριβώς σημείο του σπιτιού, οι θερμοκρασίες τους θα είναι σχεδόν ίδιες οπότε αν ο eliwell μετράει την θερμοκρασία σε ένα ενυδρείο, αυτή θα είναι περίπου ίδια σε όλα, με ασήμαντη κατά τη γνώμη μου απόκλιση.
Δηλαδή ο eliwell θα μετράει σε ένα ενυδρείο και θα ελεγχει τους θερμοστατες και τα ανεμιστηράκια σε όλα. Τουλάχιστον έτσι το έχω σκεφτεί...
Νομίζω ότι το είπα ήδη αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-05-07, 17:07
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

(......χωρις να τα φυσαει αερας, η να τα βλεπει ο ηλιος....).
Αυτο περιλαμβάνει και πιθανά ρευματα το καλοκαιρι ανοικτα παραθυρα κλπ
Παντως αφου το λεει Ο Σωτηρης γινετε αλλα για μενα ειναι λιγο εύθραυστες οι ισορροπίες
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-05-07, 17:23
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οι εξωτερικοι ηλεκτρονικοι θερμοστατες ειναι πολυ πολυ πιο αξιοπιστοι απο οποιδηποτε εσωτερικο σε θερμαντηρα μηχανικο ελασματος....

Απο κει και περα, αναλογα με τα λιτρα των ΙΔΙΩΝ ενυδρειων θα πρεπει να επιλεγει και η καταλληλη θερμαντικη ισχυς των θερμαντηρων.
Η οποια να μην ξεπερναει το 1watt/λιτρο.
Ετσι οι θερμαντηρες πρεπει να δουλευουν αρκετη ωρα το χειμωνα για να φτασουν στην επιθυμητη θερμοκρασια, οποτε μικροδιαφορες λογω θεσης να μην εχουν σημασια..
Στο κατω κατω, αν ενα τανκ ειναι στους 25.1 και ενα αλλο στους 26 ΣΤΑΘΕΡΑ δεν νομιζω οτι ενοχλει σε κατι.....

Εννοειται οτι σε ολα τα τανκ θα υπαρχουν γυαλινα θερμομετρα για ελεγχο καλου κακου....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-05-07, 17:47
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

¶ρα για τα ενυδρεία μου που θα έχουν περίπου 9 λίτρα καθαρά νερό, να προτιμήσω τους θερμαντήρες των 10 watt και όχι των 20 όπως έλεγα για πιο άνετα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-05-07, 18:19
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Για την αξιοπιστία του elliwel, να πω κι εγώ ότι συμφωνω απόλυτα με τον kastmaniac.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ το συγκεκριμένο μηχάνημα εξαιρετικά αξιόπιστο. Τον χρησιμοποιώ αρκετό καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα
Εγώ τον έχω από 10 Μαϊου 2006. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-06-07, 07:49
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Να συνεισφέρω και εγώ στην κουβέντα με μια προσωπική εμπειρεία.

Απο το περασμένο Σεπτέμβρη δουλεύει στο μικρό μου (αλμυρό) χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμη και μετά απο μια ψιλοπλημύρα που τον βρήκα βρεγμένο ..... !!! Ενα καθάρισμα & καλιμπραρισμά και όλα εν' τάξη.
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-06-07, 17:11
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάγγος Θωμάς Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα καθάρισμα & καλιμπραρισμά και όλα εν' τάξη.
Πω πωωω.... αδιάβαστη πιάστηκα....!!!!
Τι καλιμπράρισμα???? Να υποθέσω ότι θα έπρεπε να τον έχω καλιμπράρει? Και πως???

Μόνο ο ph controller ήξερα ότι καλιμπράρεται. Οχι ο eliwell...

Μπορώ να έχω λεπτομέρειες παρακαλώ???
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-06-07, 12:35
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Τί κάνω εγώ ...... βάζω το αισθητήριο κάτω απο την γλώσσα μου για αρκετά λεπτά όταν ποιά σταθεροποιηθεί η ένδειξη θα πρέπει να είναι στο 36,6 αν είμαι υγιείς αν όχι το καλιμπράρω ....... πειράζεις το CA1 πρός τα επάνω ή πρός τα κατώ. Τσέκαρε το manual .......
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-06-07, 13:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οι αισθητηρες θερμοκρασιας δεν εχουν καμμια σχεση με τα ph μετρα...
Και γενικα ΔΕΝ τσουλανε.
Οποτε αν εχεις και σφαλμα μισο βαθμο στη μετρηση δεν τρεχει και τιποτε...
Δεν θα ελεγα το ιδιο και για το ph oμως..
Οσο για τη θερμοκρασια του σωματος στους 36,6 ως σταθερα καλιμπραρισματος, εχω τις ενστασεις μου....
Προτιμοτερο ειναι ενα απλο υδραργυρικο θερμομετρο ενυδρειου....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-06-07, 19:55
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

/Stupid post mode on

Το οτι θα θέλαμε και controller για να μετρήσουμε ενδεχόμενο πυρετό δεν το είχα σκεφτεί ποτε .... τι σου κάνει η τεχνολογία...

/Stupid post mode off
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ELIWELL ic915/c alan boy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 66 11-02-09 15:48
Συνδεσμολογία & πληροφορίες για τον eliwell IC 915/C Liolios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 17-05-07 11:26
Eliwell yiatse Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 27-04-07 22:06
Eliwell IC915 CASPER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 60 02-02-07 09:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20492 seconds with 15 queries