Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα

Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα Φίλτρανση,υπόστρωμα,πρόσθετα κτλ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-13, 07:18
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Επιλογή κύβου

Καλημέρα στο σωτήριο -ελληνικό- φόρουμ,
Μετά από αρκετές μέρες διαβάσματος/συζητήσεων και έρευνας κατέληξα στην απόφαση να αγοράσω 30λτ κύβο για γαριδάκια. 2 εταιρείες έχω στο μυαλό μου, ντενερλ και ακουαελ, ποιά θεωρείται "καλύτερη", δεδομενης της αναγκης για ψυξη το καλοκαιρι. Σκεφτηκα και το ενδεχομενο παραγγελιας απο εναν γνωστο τα αντίστοιχα λίτρα (αλλως τε εχω φιλτρο και θερμαντικο σωμα) απλα δεν ξερω αν θα βρει καπακι (ή αντιστοιχα εγω) που να επιδεχεται φως και ψυξη. Ευχαριστω ιν αντβανς
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-13, 08:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για τους κυβους δεν θα σε ενημερωσω λεπτομερως, γιατι δεν ειχα ποτε. Αλλα επειδη το ειχα ψαξει παλιοτερα, εχουν καποια θεματακια για την εγκατασταση της ψυξης, σε σχεση με ενα ενυδρειο με πλαστικο καπακι. Το καπακι των κυβων ειναι γυαλινο και για να βαλεις ανεμιστηρακια, πρεπει ή να το κοψεις ανοιγοντας τρυπες (δυσκολο), ή κατα τους καλοκαιρινους μηνες να μην εχεις καπακι και να κανεις καποια πατεντα.

Κατα τα αλλα, η dennerle ειναι πολυ ακριβη και κατα την προσωπικη μου γνωμη, απλα πληρωνεις διαφημιση. Για της aquael δεν εχω γνωμη, παρα μονο για τα φωτιστικα των κυβων που εχω σε ενα ενυδρειο, στα οποια δεν μπορεις να αντικαταστησεις τη λαμπα, αλλα πρεπει να παρεις ολο το συστημα λαμπα-ballast. Περιμενω απλα να καει για να παρω της arcadia.

Αυτο που θα σου προτεινα, ως σημαντικοτερο, ομως, ειναι να κοιταξεις για περισσοτερα λιτρα. Τα 30 λιτρα (καμια 20αρια καθαρα αν βγαλεις χαλικι, διακοσμιση) ειναι πολυ λιγα για οτιδηποτε. Ποσο μαλλον για red cherries (που υποθετω οτι θα βαλεις) που θα αυξανουν τον πληθυσμο τους με τρελους ρυθμους. Σε μερικους μηνες δεν θα ξερεις τι να κανεις σε αυτα τα λιτρα, οσες και να χαριζεις. Εστω ενα 50αρι να παρεις, οι προϋποθεσεις θα ειναι σιγουρα καλυτερες. Και στην τιμη, μπορει να σου βγει και πιο φθηνο απο τα ετοιμα πολυδιαφημισμενα πακετακια ενυδρειων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-13, 09:11
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

το πιο απλο οταν εχεις γυαλινο καπακι ειναι να το κοψεις στην γωνια.και να κολησεις τον ανεμιστηρα με ενυδρειακη σιλικονη,ωστε να μην ανοιγεις πολλες τρυπες.οσο για τα λιτρα,ειναι δυσκολο να κρατησεις σταθερες παραμετρους νερου σε τοσα λιγα συν οτι σε λιγο καιρο θα πηξει μεσα.στη θεση σου θα εφτιαχνα ενα 40Χ40Χ40 ισως και 50Χ50Χ50 το κοστος δεν ειναι μεγαλο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-13, 10:32
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

παρε τζαμια και κολλα ενα κυβο. Δεν ειναι δυσκολο. Αν θες 8α βοηθησω.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-13, 10:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Έδινε και κατι κύβους diy ο νινταλ (animal station, κανε μια ερωτηση) από έναν διαγωνισμό που είχαν χρησιμοποιηθεί.

Επίσης είχα δει σε κάποιο πετ σιτυ eheim κύβους και ήταν ωραίοι. Δεν θυμάμαι τιμή.

Πάντως από τους τρεις (eheim, aquael, dennerle) η aquael πρέπει να είναι πιο φθηνή και προσωπικά μου αρέσουν οι κύβοι που έχει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-13, 10:45
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Χμμ καταλαβα. Αρχχικα να πω πως δεν το σκεφτομαι τοσο για ρεντ τσερι οσο για χιονομπαλες ή τις μπλε. Απο κει και περα... Πραγματι το να διατηρησω σταθερες συνθηκες θα ειναι λιγο δυσκολο σε τοσα λιτρα, αλλα απο τη στιγμη που μετακινουμαι καθε 3 μηνες περιπου δεν μπορω να κουβαλαω και 54λιτρα ενυδρεια μαζι μου συνεχως. Αλλαγες δεν θα κανω 1 φορα τη βδομαδα, αλλα 3 απο 10%. Καλυτερα να παραγγειλω 35x35x35 και ελπιζω να μπορω να βρω καπακι. Ρωτησα εγω το δικο μου και ειπε πως κυβους δεν ξερει να κανει :/. Θα βαλω αγγελια μπας και βρω καποιον
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-13, 11:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν μετακινεισαι καθε τρεις μηνες οπως λες, λιγο δυσκολα τα πραγματα, οσα και να ειναι τα λιτρα. Τι θα κανεις, θα μεταφερεις το ενυδρειο κανοντας το ανω κατω τοσο συχνα? Καλο θα ειναι να βρισκεται σε συγκεκριμενο μερος και να μην κουνηθει απο εκει.

Υ.Γ.Οι snowball ή blue pearl, τα ιδια θα σου κανουν απο γεννες, να ξερεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-13, 12:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε τζαμια και κολλα ενα κυβο. Δεν ειναι δυσκολο. Αν θες 8α βοηθησω.
+1
Ακουμπας απο πανω στις κοντρες, αλουμινογωνιες με ανεμιστηρι/α για την ψυξη και φωτιστικο με ποδι ή μανταλακι ή αγοραζεις ενα κομματι πολυκαρβονικο και κανεις τρυπα/ες για το/α ανεμιστηρι/α και με Ω πιανεις τη λαμπα ή κολλας λεντοταινια αναλογα τα φυτα που θες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-08-13, 07:37
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους. Τα σκεφτηκα ολα αυτα που ειπατε και κατεληξα στο να ψαξω να βρω ενα ενυδρειο της heto 48 lt (ηταν το πρωτο που αγορασα αλλα το εδωσα). Πουλουσαν τετοια ενυδρεια εδω στη σαλονικα, και απο σεπτεμβρη που θα ερθω θα παω να δω. Ειχε κρεμαστο φιλτρο με βαμβακια, σφουγγαρια και δαχτυλιδια κεραμικα. http://www.google.gr/search?q=heto+a...NOqI4ATOs4DgBg heto aquarium tank 400 ελπιζω να ειναι καλο για γαριδες. Αλλιως παμε σε diy
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-08-13, 07:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχω ακριβως το ιδιο και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Μαλιστα εχω βαλει και δευτερη λαμπα, οπως και ανεμιστηρακια. Με προσεκτικη παρεμβαση, υπαρχει χωρος για τα παντα. Απο φιλτρο εχω εξωτερικο, βεβαια, αλλα και το εσωτερικο του ειναι μια χαρα, το εχει ενας φιλος.

Μην το σκεφτεσαι καν. Καμια σχεση με τους 30λιτρους κυβους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-09-13, 13:57
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

H μαμισια η λαμπα που εχει ειναι καλη για γαριδες; Μηπως είναι δυνατη; Επισης, το φιλτρο αν θυμαμαι καλα εχει δυνατη ροη, ειναι αυτο καλο για τις γαριδες;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-09-13, 14:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πολυ λευκη ηταν και την αλλαξα στο δικο μου. Την εχω αντικαταστησει με arcadia tropical και επιπλεον εχω κανει πατεντα βαζοντας αλλη μια Τ5 8w.

Για το φιλτρο δεν ξερω. Πηρα μονο τη γυαλα χωρις τιποτα αλλο μεσα, αφου εβαλα εξωτερικο. Ο Bloskas που εχει το μαμισιο, παντως, μια χαρα ειναι για γαριδες. Καθολου δυνατο, θα ελεγα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-09-13, 14:50
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Μαλιστα... Μια τελευταια ερωτηση... απο γαριδες που ξανασκεφτηκα λεω να βαλω ghost. Εψαξα στο ιντερνετ πληροφοριες για τις ιδιες και λεγεται πως οι νυμφες δεν επιβιωνουν γιατι δεν μπορουν να φανε. Αλλου ελεγε πως αν εχω ινφουσορια (αν το λεω σωστα) θα επιβιωσουν. Αυτο ειναι οι μικροοργανισμοι που αναπτυσσονται στα φυλλα των φυτων; Γενικα, τα μικρα πως τα ταιζουν; με το σταγονομετρο; Και ελεγε πως οταν η μανα κυοφορει πρεπει να τη μεταφερω σε αλλο ενυδρειο, γιατι;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-09-13, 15:08
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Βαλε red cherry και δε θα μετανοιωσεις. Μαζι και 1-2 amano και εισαι ετοιμος.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-09-13, 15:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για αρχη, ghost εννοεις τις Paleomonetes paludosus ή τις Amano (Caridina Japonica)? Γιατι τις πρωτες δεν θα τις βρεις και ευκολα στην ελληνικη αγορα (αν δεν κανω λαθος).

Τωρα αν μιλας για amano, η εκκολαψη των αυγων ειναι δυσκολη, αφου απαιτει υφαλμυρο νερο για να πραγματοποιηθει. Σε καθε περιπτωση, οι γαριδες καλο ειναι να απομακρυνονται, γιατι θα φανε τα αυγα τους.

Κατα τα αλλα, συμφωνω με το Στεφανο (sarpijk). Αν δεν εχεις ασχοληθει ξανα με γαριδες, ειναι καλη η αρχη με red cherries, οι οποιες ειναι ανθεκτικες και θα σου χαρισουν πολλες γεννες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-09-13, 16:06
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ghost/glass/grass shrimps
Εχει 3 ονοματα. Δεν εννοω τις αμανο. Anyway, ας στησω μια φορα το ενυδρειο και τα υπολοιπα ερχονται
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-09-13, 16:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απλα για να διευκρινησεις το εγραψα.

Νομιζω αυτο ειναι το καλυτερο. Στησε το ενυδρειο, περιμενε μεχρι να στρωσει ο βυθος και μεχρι τοτε, αποφασιζεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση κύβου amalia Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 31 07-03-17 19:41
Κύβος φυτεμένος Obelix(Reifen) Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 32 16-01-17 00:48
περί ηλεκτροδίων ο λόγος.. harilaos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 22-11-08 14:29
DIY κύβος 25x25x25 xontros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 30-06-08 18:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05917 seconds with 15 queries