Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 13-02-14, 21:49
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι να αλλαζεις το filter wool καθε δυο εβδομαδες στο fluval? Λιγο υπερβολικο δεν ειναι?
ε ναι ενταξει τροπος του λεγειν
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 13-02-14, 22:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε ενταξει τωρα δε το ξανααλλαζω..κιντερ εκπληξη καθε 2 βδομαδες πουνθα αλλαζω το βαμβακι μεσα στο φιλτρο
σπυρο και συ με τοσες γαριδες το ιδιο σφουγγαρι δεν.εχεις το.μπλε το μεγεθος της τρυπας;
Ε βρηκα μια ολη κι ολη.
Οτι και να κανεις καποια θα περασει.
Μονο με το κασλον δε περναγαν αλλα βουλωνε .
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 13-02-14, 23:39
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι να αλλαζεις το filter wool καθε δυο εβδομαδες στο fluval? Λιγο υπερβολικο δεν ειναι?
Εγω στο fluval 206 που εχω , εχω καταργησει το filterwool γιατι μπουκωνε γρηγορα, εβγαλα και τα δικά του σφουγγαρια και εβαλα μεγαλυτρερα και απλά στην εισοδο του φιλτρου προσθεσα σφουγγαρι 30ppi νομιζω , το πιο μικρο σε κενά ητανε... και απο συντηρηση καθαριζω μόνο αυτο, και 3 εβδομάδες περιπου.
Παντως δεν θα ξαναεπαιρνα ποτε μου fluval σε συγκριση με τα ecco pro δεν μου αρέσει καθολου σαν φίλτρο....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε βρηκα μια ολη κι ολη.
Οτι και να κανεις καποια θα περασει.
Μονο με το κασλον δε περναγαν αλλα βουλωνε .
Μια εβρισκες μόνο? Εγω καθε φορά που καθάριζα εβρισκα μια αποικια μέσα.... και εχω 2 φιλτρα.. καθε φορά μαζευα 40 +γαριδες απο τα φιλτρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 13-02-14 στις 23:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 14-02-14, 01:31
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

εγω αν και δεν εχω εμπειρια απο αλλα εξωτερικσ φιλτρα νομιζω πως ειμαι ικανοποιημενος πολυ απο αυτο..
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 14-02-14, 07:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa
Εγω στο fluval 206 που εχω , εχω καταργησει το filterwool γιατι μπουκωνε γρηγορα, εβγαλα και τα δικά του σφουγγαρια και εβαλα μεγαλυτρερα και απλά στην εισοδο του φιλτρου προσθεσα σφουγγαρι 30ppi νομιζω , το πιο μικρο σε κενά ητανε... και απο συντηρηση καθαριζω μόνο αυτο, και 3 εβδομάδες περιπου.
Παντως δεν θα ξαναεπαιρνα ποτε μου fluval σε συγκριση με τα ecco pro δεν μου αρέσει καθολου σαν φίλτρο....
Εγω για δυο χρονια που δουλευω το 105 στα pufferακια, εχω τα λευκα σφουγγαρια που εχει για χρηση filter wool και το καθαριζω ανα δυο μηνες περιπου. Βεβαια, δεν ειναι γαριδες. Αν ειχα γουρουνια στο ενυδρειο ισως να εβγαζε λιγοτερα σε καθε συντηρηση. Με τη ροη δεν εχω προβλημα σε αυτο το διαστημα. Αλλωστε, το τρεχω στα 2-3/5 της ροης, γεγονος που το κανει να ακουγεται λιγο πλεον, μετα απο 2 χρονια (λογικο ισως).

Αυτο που με κανει να μην θελω να ξαναπαρω fluval (περα απο τη χωρητικοτητα σε βιολογικο υλικο σε συγκριση με eheim), ειναι η δυσκολια συντηρησης των σωληνων. Ουσιαστικα σπανια το κανω, γιατι με την εγκατασταση spray bar που εχω κανει (σωληνακια, "τ" κλπ), θα πρεπει να βγαλω το καπακι και να ξηλωσω τα παντα για να το καταφερω, πραγμα ιδιαιτερα μπελαλιδικο που, κυριως, θα προκαλεσει μεγαλη αναταραχη στο ενυδρειο. Με τα eheim, απλα βγαζεις τις βεντουζες και το κανεις. Ασε που βλεπεις τι εχει μαζεψει με τα διαφανη μπαστουνια/σωληνες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 14-02-14, 08:23
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως δεν θα ξαναεπαιρνα ποτε μου fluval σε συγκριση με τα ecco pro δεν μου αρέσει καθολου σαν φίλτρο....
-------------------------
Θα συμφωνησω για τα eheim ecco. Φοβερο φιλτρακι και κατα τη γνωμη μου το ιδανικο για γαριδαδικα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 14-02-14, 15:08
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

παιδες ακουσα οτι το καροτο βοηθαει στο να εχουν πιο εντονα χρωματα οι γαριδες..εχω καροτα ποιος ειναι ο τροπος που τα ταιζω στις γαριδες?
-------------------------
και επισης ξερετε γτ απο χθες που εβαλα το σφουγγαρι στην εισοδο του φιλτρου ειναι μαζεμενες οι εγγυες red cherry(οχι ολες)και 3 απτις 4 αμανο που εχω?>(κολυμπανε και αλλου βεβαια αλλα η μια ειναι σταθερα εκει)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bilaras7 : 14-02-14 στις 15:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 14-02-14, 15:15
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κάνουμε και καμία αναζήτηση πριν ρωτήσουμε: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39087
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 14-02-14, 21:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κι αν ειχες ερθει και στο σεμιναριο θα ακουγες οτι η καροτινη (για τη οποια ταιζουμε καρότο) ειναι 40 φορες περισσοτερη στη σπιρουλινα.
Σπιρουλινα τους δινεις (απο οτι θυμαμαι) οποτε εισαι ΟΚ.
Κανα αγγουρακι ωμο δινε, για να εχουν να ματσαλανε κατι φρεσκο (εκτος απο τη βασικη τους γαριδοτροφη) και καποια ψαροτροφη που να εχει στα συστατικα της και (φυσικη, φυτικη) ασταξανθινη.

ΥΓ Στο σφουγγαρι πανε γιατι εκει παει και κολλαει η τροφη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 14-02-14, 21:57
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

σπιρουλινα δεν εζω τα φλεικς εχω τα κρουστα που εχουν μεαα σπιρουλινα
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 16-02-14, 02:00
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

παιδια πηρα για τις αλλαγες νερου μου εναν κυκλοφορητη eheim compact 1000..οβτυπος εκει μου δωσε ενα λαστιχο πραδινο το οποιο ειβσι λιγο χοντρο για να χωραειβνα εφαρμοσει στο κυκλοφορητη..εγω θελω να γινεται η εισαγωγη του νερου μεσα στο ενυδρειο καπως αργα οχι πλατσα πλουτσα και με πιεση..αν το βαλω τη ροη κοντα στο - που εχει θα ριχνειβλιγη ποσοτητα νερου καο αργα η θα μου κανει το 60λιτρο πλυντηριο??
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 16-02-14, 04:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για το λαστιχο δεν ξερω, αλλα ρυθμισμενη η ροη τελειως στο πλην, εκανα αλλαγη σε 50λιτρα μια χαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φυτεμα νεοστημενο bilaras7 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 75 05-02-14 07:45
η πρωτη μου πετυχημενη(προς το παρον) γεννα! kgf12345 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 16 17-09-11 18:44
ευκολα φυτα,σε ενυδρειο χωρις υποστρωμα.(τουλαχιστον προς το παρον) kgf12345 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 12-03-11 18:46
Το ενυδρειο μου προς το παρον Katsanikakisxr Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 30-09-07 21:21
Black light για fish only προς το παρον?? stergios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 27-09-04 00:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04904 seconds with 14 queries