Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-10-13, 20:56
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παιδιά αυτό που περιγραφώ παραπάνω δεν είναι πατέντα. Πουλιόντουσαν κανονικά στην δεκαετία του 80. Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. Περνούμε μια παρομοια σόμπα http://www.casa-energy.gr/online-sho...u/t-180-detail Στο πάνω μέρος που είναι η εστία και στην πάντα που είναι η δεξαμενή πετρελαίου, τα αφαιρούμε και προσαρμόζουμε μια μεταλλική δεξαμενή νερού που ταιριάζει εκεί μέσα. Στην δεξαμενή νερού τοποθετούμε τον κυκλοφορητή που θα γυρίζει το νερό. Στην προκειμένη περίπτωση με κάποια σερπαντίνα μέσα στο ενυδρείο. Χρειαζόμαστε επίσης μια δεξαμενή για το πετρέλαιο που θα τοποθετηθεί κάπου ψιλότερα από την σόμπα. Αυτό γίνετε γιατί το πετρέλαιο πάει στο καρμπιρατέρ της σόμπας με την βαρύτητα. Ακόμα θα χρειαστεί και μια ακόμα δεξαμενή νερού που θα μπει και αυτή ψιλά. Αυτή παίζει το ρόλο του δοχείου διαστολής και συμπλήρωση νερού στο κύκλωμα. Θερμοστάτη που θα κανονίζει την ροη του πετρελαίου μέσο ηλεκτρικού ρεγουλατορου. Εδώ είναι το θέμα που θα μπει ο αισθητήρας. Και νομίζω πως είναι το μεγάλο πρόβλημα. Μέσα στο ενυδρείο η στο δωμάτιο; Ο αισθητήρας κανονίζει την ροη του πετρελαίου για να αυξομειώνει την θερμοκρασία. Δυστυχώς θα αργήσω πολύ να πάω στο εξοχικό για να έβγαζα φωτογραφίες να σας το δήξω για να καταλάβετε καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-10-13, 21:02
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά αυτό που περιγραφώ παραπάνω δεν είναι πατέντα. Πουλιόντουσαν κανονικά στην δεκαετία του 80. Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. Περνούμε μια παρομοια σόμπα http://www.casa-energy.gr/online-sho...u/t-180-detail Στο πάνω μέρος που είναι η εστία και στην πάντα που είναι η δεξαμενή πετρελαίου, τα αφαιρούμε και προσαρμόζουμε μια μεταλλική δεξαμενή νερού που ταιριάζει εκεί μέσα. Στην δεξαμενή νερού τοποθετούμε τον κυκλοφορητή που θα γυρίζει το νερό. Στην προκειμένη περίπτωση με κάποια σερπαντίνα μέσα στο ενυδρείο. Χρειαζόμαστε επίσης μια δεξαμενή για το πετρέλαιο που θα τοποθετηθεί κάπου ψιλότερα από την σόμπα. Αυτό γίνετε γιατί το πετρέλαιο πάει στο καρμπιρατέρ της σόμπας με την βαρύτητα. Ακόμα θα χρειαστεί και μια ακόμα δεξαμενή νερού που θα μπει και αυτή ψιλά. Αυτή παίζει το ρόλο του δοχείου διαστολής και συμπλήρωση νερού στο κύκλωμα. Θερμοστάτη που θα κανονίζει την ροη του πετρελαίου μέσο ηλεκτρικού ρεγουλατορου. Εδώ είναι το θέμα που θα μπει ο αισθητήρας. Και νομίζω πως είναι το μεγάλο πρόβλημα. Μέσα στο ενυδρείο η στο δωμάτιο; Ο αισθητήρας κανονίζει την ροη του πετρελαίου για να αυξομειώνει την θερμοκρασία. Δυστυχώς θα αργήσω πολύ να πάω στο εξοχικό για να έβγαζα φωτογραφίες να σας το δήξω για να καταλάβετε καλύτερα.
πολλα τα μειονεκτειματα για τη χρηση που θελει να κανει ο θανασης ποτε δεν θα εχει σταθερη θερμοκρασια οπως και ελεγχο του συστηματος 100%.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-10-13, 21:03
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ποια είναι τα μειονεκτήματα και γιατί δεν θα μπορέσει να έχει τον έλεγχο στο 100% Τόση αυτοματισμοί υπάρχουν στο εμπόριο. Το θέμα θέλει μελέτη και πολύ ψάξιμο. Μπορεί να δει με ποιους τρόπους κρατούν ζεστό νερό στις πισίνες και να αντιγράψει κάποιο σύστημα που θα το προσαρμόσει στην περίπτωση του. Τα πάντα γίνονται, απλός δεν θέλει βιασύνη και να το ψάξει αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-10-13, 21:04
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά αυτό που περιγραφώ παραπάνω δεν είναι πατέντα. Πουλιόντουσαν κανονικά στην δεκαετία του 80. Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. Περνούμε μια παρομοια σόμπα http://www.casa-energy.gr/online-sho...u/t-180-detail Στο πάνω μέρος που είναι η εστία και στην πάντα που είναι η δεξαμενή πετρελαίου, τα αφαιρούμε και προσαρμόζουμε μια μεταλλική δεξαμενή νερού που ταιριάζει εκεί μέσα. Στην δεξαμενή νερού τοποθετούμε τον κυκλοφορητή που θα γυρίζει το νερό. Στην προκειμένη περίπτωση με κάποια σερπαντίνα μέσα στο ενυδρείο. Χρειαζόμαστε επίσης μια δεξαμενή για το πετρέλαιο που θα τοποθετηθεί κάπου ψιλότερα από την σόμπα. Αυτό γίνετε γιατί το πετρέλαιο πάει στο καρμπιρατέρ της σόμπας με την βαρύτητα. Ακόμα θα χρειαστεί και μια ακόμα δεξαμενή νερού που θα μπει και αυτή ψιλά. Αυτή παίζει το ρόλο του δοχείου διαστολής και συμπλήρωση νερού στο κύκλωμα. Θερμοστάτη που θα κανονίζει την ροη του πετρελαίου μέσο ηλεκτρικού ρεγουλατορου. Εδώ είναι το θέμα που θα μπει ο αισθητήρας. Και νομίζω πως είναι το μεγάλο πρόβλημα. Μέσα στο ενυδρείο η στο δωμάτιο; Ο αισθητήρας κανονίζει την ροη του πετρελαίου για να αυξομειώνει την θερμοκρασία. Δυστυχώς θα αργήσω πολύ να πάω στο εξοχικό για να έβγαζα φωτογραφίες να σας το δήξω για να καταλάβετε καλύτερα.

τα ειπες παλι τα ιδια?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-10-13, 21:15
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ειπες παλι τα ιδια?

Μην βαράς ντε, το διόρθωσα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-10-13, 21:22
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια είναι τα μειονεκτήματα και γιατί δεν θα μπορέσει να έχει τον έλεγχο στο 100% Τόση αυτοματισμοί υπάρχουν στο εμπόριο. Το θέμα θέλει μελέτη και πολύ ψάξιμο. Μπορεί να δει με ποιους τρόπους κρατούν ζεστό νερό στις πισίνες και να αντιγράψει κάποιο σύστημα που θα το προσαρμόσει στην περίπτωση του. Τα πάντα γίνονται, απλός δεν θέλει βιασύνη και να το ψάξει αρκετά.
δεν ειναι θεμα αυτοματισμων αλλα διαφορετικων παραγοντων που για να στους αναλυσω θα γραφω 2 ωρες τα συστηματα που ζεστενουμε τις πισινες τα ειπαμε αλλα κοστιζουν αρα το λογο εχει ο θανασης
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην βαράς ντε, το διόρθωσα
ε καλα δεν βαρεσα κιολας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 07-10-13 στις 21:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-10-13, 06:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω την μαύρη αλήθεια ούτε και εγώ κατάλαβα!
Αλλά με την σόμπα έχεις το εξής. φτιάχνεις σπείρα από χαλκό είτε εσωτερικά του λέβητα είτε εξωτερικά και μια σερπαντίνα να είναι σε ψηλότερο σημείο (τουλάχιστον 10 πόντους) και από εκεί και πέρα δουλεύει η θερμότητα ως κυκλοφορητής
Τώρα το νερό του ενυδρείου το περνάς μέσα από την σερπαντίνα με κάποιο κυκλοφορητή που τον ελέγχει κάποιος κοντρόλ θερμοκρασίας
Εγώ αυτό θα έκανα. Έτσι θα μπορώ νομίζω και εγώ να κάθομαι στο δωμάτιο
Αλλά και το νερό να ζεσταίνεται λίγο πιο γρήγορα
με την σομπα που εχω βαλει στην φωτο πιο πανω αυτο ειχα σκεφτει. να κανω σπιρες γυρο απο την σομπα με χαλκο και να πηγαινει σε ενα δοχειο λιγο πιο πανω απο την σομπα. απο εκει με ενα μικρο κικλοφοριτη να περναω το νερο απο το ενυδρειο. ετσι να ζεσταινω κατα κυριο λογο το ενυδρειο και μετα κι εμενα... αυτο που δεν ξερω και θελω να μαθω ειναι τι καταναλωση μπορει να εχει σε πετρελαιο μια τετοια σομπα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά αυτό που περιγραφώ παραπάνω δεν είναι πατέντα. Πουλιόντουσαν κανονικά στην δεκαετία του 80. Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. Περνούμε μια παρομοια σόμπα http://www.casa-energy.gr/online-sho...u/t-180-detail Στο πάνω μέρος που είναι η εστία και στην πάντα που είναι η δεξαμενή πετρελαίου, τα αφαιρούμε και προσαρμόζουμε μια μεταλλική δεξαμενή νερού που ταιριάζει εκεί μέσα. Στην δεξαμενή νερού τοποθετούμε τον κυκλοφορητή που θα γυρίζει το νερό. Στην προκειμένη περίπτωση με κάποια σερπαντίνα μέσα στο ενυδρείο. Χρειαζόμαστε επίσης μια δεξαμενή για το πετρέλαιο που θα τοποθετηθεί κάπου ψιλότερα από την σόμπα. Αυτό γίνετε γιατί το πετρέλαιο πάει στο καρμπιρατέρ της σόμπας με την βαρύτητα. Ακόμα θα χρειαστεί και μια ακόμα δεξαμενή νερού που θα μπει και αυτή ψιλά. Αυτή παίζει το ρόλο του δοχείου διαστολής και συμπλήρωση νερού στο κύκλωμα. Θερμοστάτη που θα κανονίζει την ροη του πετρελαίου μέσο ηλεκτρικού ρεγουλατορου. Εδώ είναι το θέμα που θα μπει ο αισθητήρας. Και νομίζω πως είναι το μεγάλο πρόβλημα. Μέσα στο ενυδρείο η στο δωμάτιο; Ο αισθητήρας κανονίζει την ροη του πετρελαίου για να αυξομειώνει την θερμοκρασία. Δυστυχώς θα αργήσω πολύ να πάω στο εξοχικό για να έβγαζα φωτογραφίες να σας το δήξω για να καταλάβετε καλύτερα.
φιλε σε ευχαριστω πολυ!!! τωρα καταλαβα ναι...
λιγο πιο πολυμπλοκο απο αυτα που εχω σκεφτει, αλλα ειναι σωστη η ιδεα σου!!! πες μου κατι αλλο. η σομπα που εβαλες, και ισως και γενικα οι σομπες πετρελαιου, ξερεις τι καταναλωση εχουν?? η σομπα σου στο εξοχικο που λες, τι καταναλωση ειχε περιπου...?? ευχαριστω και παλι!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 08-10-13 στις 06:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-10-13, 08:50
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Αυτό που ρωτάς είναι δύσκολο προς απάντηση. Μόνο o κατασκευαστής μπορεί να σου απάντηση.
Υπολόγισε περίπου ένα γέμισμα κάθε 12 ώρες ανάλογα το πόσες θερμίδες βγάζει είναι και το ντεπόζιτο !
οι παράγοντες είναι < θερμίδες –αυτονομία-χωρητικότηταα ντεπόζιτου>
Βέβαια αυτές έχουν διαβάθμιση από το ένα έως το έξι. Αλλάζει και η κατανάλωση.
Και για να το κάνω πιο απλό είναι σαν να ρωτάς τι κατανάλωση έχει ένα αμάξι?
(smart- hammer)?
Υπάρχει και μικρόρύθμιση που μπορείς να κάνεις για να αύξησης την διάρκεια
Αλλά χρειάζεται την πρώτη εβδομάδα να την παρακολουθείς (όταν έρθει η ώρα εδώ είμαστε)
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-10-13, 09:46
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Καλημέρα και πάλι. Θανάση σαν κατανάλωση δεν θυμάμαι καθόλου ¶σε που πότε δεν μπήκαμε στον κόπο να την μετρήσουμε, γιατί είναι πραγματικά πολύ μικρή. Η ιδέα σου είναι πολύ καλή. Αν έχεις καλή μόνωση στο δωμάτιο, όπως λες και με θερμαντικό στοιχειό μέσα ( σόμπα ) θα μπορέσεις να κρατήσεις και μια καλή θερμοκρασία στο τέρας μαζί με κυκλοφορία νερού Στο ενυδρείο εννοώ. Έπειτα είναι μεγάλος ο όγκος του νερού και δεν θα έχει εύκολα διακυμάνσεις. Η θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου μπορεί να γίνει εύκολα, αλλά και χρονοβόρα γιατί δεν είναι και κάνα τρελό νούμερο οι 26-28 βαθμοί. Πολύ μπερδεύονται γιατί έχουν στο μυαλό τους τα ενυδρεία που έχουμε στα σπίτια μας και με την παραμικρή αλλαγή επηρεάζεται η θερμοκρασία του νερού. Στην δικια σου περίπτωση με τέτοιο όγκο νερού είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει η θερμοκρασία. Ιδικά στην Σύρο που είσαι δεν έχει και κάνα τρελό χειμώνα. Εκτός από μια χρόνια που κάναμε επισκευή στο βαπόρι, εκεί στο νεώριο και είχαμε ψοφήσει από το κρύο. Στην ιδέα σου τώρα. Εγώ το ίδιο πράγμα θα έκανα με σένα. Όμως θα έβγαζα την εστία και θα έβαζα μια δεξαμενή με νερό. Με το να τυλίξεις την σόμπα με μια σερπαντίνα δεν θα είχε καλή απόδοση. Θα έχει μεγάλη απώλεια αυτός ο τρόπος. Αυτό που θα τύλιγα είναι το μπουρί της σόμπας ώστε να εκμεταλλευτώ την θερμοκρασία από τα καυσαέρια. Με αυτό τον τρόπο δουλεύουν τα βοηθητικά καζάνια στα βαπόρια. Τα λεγόμενα gas boiler. Θα συνδύαζα την δεξαμενή του νερού με την σερπαντίνα γύρο από το μπουρί και μετά μέσα από το ενυδρείο. Σαν υλοποίηση δεν είναι δύσκολη αλλά θέλει μια σχετική μελέτη. Παράδειγμα, αν το ενυδρείο έχει πιάσει την θερμοκρασία που θες τι κάνεις μετά; Σταματάς την σόμπα η περνάς το νερό by pass από τον καυστήρα η από το ενυδρείο; Αν σταματήσεις την σόμπα θα πέσει και η θερμοκρασία του δωματίου και μετά του ενυδρείου. ¶ρα για να ξανά πιάσεις την θερμοκρασία του ενυδρείου θα δαπανηθεί μεγαλύτερη ποσότητα καυσίμου. Αν περάσεις το νερό εκτός καυστήρα θα κάψεις το θερμαντικό στοιχείο. Αν πάλι περάσεις το νερό εκτός ενυδρείο, τότε το νερό της κυκλοφορίας θα ανέβαζε πολύ μεγάλη θερμοκρασία και ίσως να έφτανε σε σημείο βρασμού, πράγμα κομματάκι επικίνδυνο. Εδώ βέβαια υπάρχει η λύση με ένα ψυγείο. Δηλαδή περνάμε το νερό by pass από το ενυδρείο και μετά από ψυγείο και ξανά από τον καυστήρα. Σαν το κύκλωμα του νερού του αυτοκίνητου. Τώρα θα μου πεις, ρε Σταμάτη να πάρω και ψυγείο; Όχι μια μεγάλη βόλτα έξω από το σπίτι πιστεύω θα είναι αρκετή. Αυτό βέβαια εξαρτάτε από το θερμαντικό στοιχείο που θα έχεις φτιάξει και σε τι θερμοκρασία θα φεύγει το νερό από τον καυστήρα. Μακάρι να ήμασταν ποιο κοντά να μπορούσα να έρθω να σε βοηθήσω. Στο ξανά λέω, ακόμα και του σπανού τα γένια γίνονται με υπομονή και επιμονή.
Τα γράφω λίγο μπακάλικα, αλλά νομίζω πως την γενική εικόνα την έχεις καταλάβει. Στην πορεία θα βγουν πολλά ακόμα πράγματα !!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-10-13, 11:21
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και την βοηθηεια που μου δινετε.
ειμαι αναμεσα στην φαση με την σομπα που συζηταμε τωρα και στην περιπτωση της πελλετοσομπας.
γι αυτο και ρωταω για την καταλανωση.
ενα παιδι με μια πελλετοσομπα και με πιο κρυο απο οτι στην Συρο κρατουσε τα ενυδρεια του με 15 κιλα την μερα που σε ευρω μεταφραζονται σε 4 ευρω περιπου.
και σκεφτομαι οτι με 4 ευρω αγοραζω γυρο στα 2 λιτρα πετρελαιο...
αυτα τα 2 λιτρα θα με φτανουν την μερα να θερμαινω το ενυδρειο?? μου φανταζει πραγμα δυσκολο αν απο τα λιγα που ειδα μια σομπα πετρελαιου καει απο 0.50-1.3 λιτρα την ωρα.
με αυτο το σκεπτικο γερνω προς την πελλετοσομπα, χωρις πατεντες και με ολους τους αυτοματισμους που χρειαζομαι... θα θερμενω ετσι το δωματιο οποτε και το ενυδρειο.
κουβαρι σας εχω κανει κι εσας ε????
οσο για κοστος πελλετοσομπα η σομπας πετρελαιου, πανω κατω θα ερθουμε στα ιδια αν βαλουμε τις μετατροπες που θα πρεπει να κανω στην σομπα και σε ολα τα παρελκομενα...
?confused:

ελα βριστε με γιατι κουβαρι σας εχω κανει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 08-10-13, 12:17
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ρε συ Θανάση το θέμα είναι εσύ να ξεκουβαριαστείς. Εμείς παρατηρητές ήμαστε. ¶ντε τον έφαγες τον γάιδαρο, στην ουρά θα κολλήσεις;
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-10-13, 15:42
n4speed Ο χρήστης n4speed δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2012
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Φίλε μιας και το ενυδρείο θέλει χαμηλές θερμοκρασίες , με ένα κλιματιστικό ινβερτερ είσαι άρχοντας! Απλά βρες ένα καλό υδραυλικο/ηλεκτρολόγο να στο συνδέσει να δίνει bypass στο ενυδρείο και να σου βάλει έναν ανοξείδωτο εναλλάκτη θερμότητας στο sump ή στο ενυδρείο. Πολύ λιγότερο κόστος , χαμηλή κατανάλωση και δεν θα χεις προβλήματα με λέβητες/πετρελαια, φωτιές.

Εννοείται ότι ο ηλιακός είναι η λύση νουμερο 1.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-10-13, 20:45
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Απορίες και ψάξιμο κάνουμε όλοι! Δεν κουράζεις με τίποτα!
Μια σόμπα πετρελαίου έχει μίνιμουμ 6 λίτρα ντεπόζιτο
Μια πελετ σίγουρα καίει κατά πολύ λιγότερο και μπορεί το καύσιμο να μηδενιστή σε κόστος στην επαρχεία
Μακροπρόθεσμα αν δώσεις 2000 ευρώ θα ζεσταθείς εσύ και η πισίνα σου και θα σου έρχεται σαν κόστος μια μικρή κατανάλωση ρεύματος 40 έως 80 watt
(σου φάνηκαν πολλά τα 2000 ευρώ που έγραψα <σόμπα pellet και μηχανισμός για να φτιάχνεις μόνος σου pellet κάπου εκεί πηγαίνει)
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-10-13, 22:53
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από n4speed Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μιας και το ενυδρείο θέλει χαμηλές θερμοκρασίες , με ένα κλιματιστικό ινβερτερ είσαι άρχοντας! Απλά βρες ένα καλό υδραυλικο/ηλεκτρολόγο να στο συνδέσει να δίνει bypass στο ενυδρείο και να σου βάλει έναν ανοξείδωτο εναλλάκτη θερμότητας στο sump ή στο ενυδρείο. Πολύ λιγότερο κόστος , χαμηλή κατανάλωση και δεν θα χεις προβλήματα με λέβητες/πετρελαια, φωτιές.

Εννοείται ότι ο ηλιακός είναι η λύση νουμερο 1.
4 ευρ τι μερα 120 το μινα χ 4 μινες τουλαχιστων 480ευρ το πελετ, με το κλιμα ποσο θα καψει?????

Το πετρελαιο ξεχασετο.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-10-13, 06:27
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις σκεψεις σας και την βοηθεια σας... για την ωρα γερνω προς την σομπα πελλετ. θα μου βγει κοντα στο 1000 αρικο μαζι με κανα τονο πελλετ...
το ποσο θα καιει δεν το ξερω ακομη αλλα εχω στο μυαλο μου να της κανω μια μετατροπη αν την παρω....
καλο ε??? ακομη δεν την πηρα και σκεφτομαι να την μαστορεψω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-10-13, 06:35
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις σκεψεις σας και την βοηθεια σας... για την ωρα γερνω προς την σομπα πελλετ. θα μου βγει κοντα στο 1000 αρικο μαζι με κανα τονο πελλετ...
το ποσο θα καιει δεν το ξερω ακομη αλλα εχω στο μυαλο μου να της κανω μια μετατροπη αν την παρω....
καλο ε??? ακομη δεν την πηρα και σκεφτομαι να την μαστορεψω....
Πάντως σκέψου την επιλογή της αντλίας θερμότητας. δεν ξέρω αλλά με φωτιά και μόνη της ή πετρέλαιο αισθάνομαι κάπως. προσωπική άποψη φυσικά.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-10-13, 08:10
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως σκέψου την επιλογή της αντλίας θερμότητας. δεν ξέρω αλλά με φωτιά και μόνη της ή πετρέλαιο αισθάνομαι κάπως. προσωπική άποψη φυσικά.
λες να μην το ειχα στο μυαλο μου???
μιλας για κατι τετοιο...???
http://www.alphaclimagr.gr/p.ARISTON...IS.800736.html

η κανονικα σκαψιμο στο εδαφος και τα σχετικα???
γιατι εδαφος δεν εχω καπου να σκαψω....
αν εχεις κατι στο μυαλο σου ολοκληρομενη λυση πες μου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-10-13, 13:26
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Όχι για κάτι τέτοιο μιλάω, σαν το λινκ, μιλαω αφού για το έδαφος είχαμε πει οτι δεν υπάρχει χώρος. οκ θα κάνω μια ερώτηση και θα σου απαντήσω πιο αργά σήμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-10-13, 13:36
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι για κάτι τέτοιο μιλάω, σαν το λινκ, μιλαω αφού για το έδαφος είχαμε πει οτι δεν υπάρχει χώρος. οκ θα κάνω μια ερώτηση και θα σου απαντήσω πιο αργά σήμερα.
μπορεις να ρωτησεις η να σου υπολογησει καποιος ποσο μπορει να καιει αυτο το πραγμα??? αν τραβαει ζεστο αερα ειναι κερδος???

επισης στην συγκεκριμενη αντλια θερμοτητας + μποιλερ γραφει το παρακατω που ειναι ακρος ενδιαφερον....

"Επιπλέον χάρη στη λειτουργία ECO, η NUOS επιτρέπει τη μέγιστη ενεργειακή εξοικονόμηση θερμαίνοντας το νερό μέχρι τους 55°C αποκλειστικά μέσω της αντλίας θερμότητας, χωρίς τη βοήθεια της εσωτερικής ηλεκτρικής αντίστασης. "
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 09-10-13, 13:46
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Μετα απο ερωτησεις σε διαφορους (θερμαντικους)φιλους!
Παιρνεις μια σομπα πελλετ νερου και αντι να δινεις νερο στα καλοριφερ κανεις την πατεντα με την επιδαπεδια θερμανση στο ενυδρειο!Με μια σοπμα 9-10kw ζεστενεις και τον χορο και το ενυδρειο!Αν θες βαζεις και ενα χονι για να παιρνει πελλετ για να παιρνει ποσοτητα και να μην εισαι με τα σακια στο χερι συνεχεια!Οποτε ζεσταινεις και τον χορο και το ενυδρειο και αμα ο χορος ειναι καλα ζεστος δυσκολα να χασει θερμοκρασια το συγκεκριμενο ενυδρειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 09-10-13, 13:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο ερωτησεις σε διαφορους (θερμαντικους)φιλους!
Παιρνεις μια σομπα πελλετ νερου και αντι να δινεις νερο στα καλοριφερ κανεις την πατεντα με την επιδαπεδια θερμανση στο ενυδρειο!Με μια σοπμα 9-10kw ζεστενεις και τον χορο και το ενυδρειο!Αν θες βαζεις και ενα χονι για να παιρνει πελλετ για να παιρνει ποσοτητα και να μην εισαι με τα σακια στο χερι συνεχεια!Οποτε ζεσταινεις και τον χορο και το ενυδρειο και αμα ο χορος ειναι καλα ζεστος δυσκολα να χασει θερμοκρασια το συγκεκριμενο ενυδρειο
αυτο που λες ειναι σωστο , οτι αμα ζεσταθει στο δωματιο οι δεν χανει ευκολα την θερμοκρασια το δωματιο. αλλα μια σομπα-καλοριφερ, κοστιζει πολλααααα και πρεπει να μπει ενδοδαπεδια θερμανση κατι που δεν εχω βαλει στο ενυδρειο...
οποτε η θα παω σε σομπα πελλετ αερα θερμενοντας παλι το δωματιο και το ενυδρειο συχρονος, η θα παω στην παραπανω αντλια θερμοτητας με μποιλερ, θερμενοντας το ενυδρειο και κλεινοντας το απο πανω για να μην εχει απωλιες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 09-10-13, 13:58
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Οχι ρε συ δεν χρειαζετε να ειναι στο δαπεδο του ενυδρειου μπορει να ειναι στον τοιχο που παιφτει το νερο απο το φιλτρο και η θερμοκρασια να πηγαινει παντου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-10-13, 14:00
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να ρωτησεις η να σου υπολογησει καποιος ποσο μπορει να καιει αυτο το πραγμα??? αν τραβαει ζεστο αερα ειναι κερδος???

επισης στην συγκεκριμενη αντλια θερμοτητας + μποιλερ γραφει το παρακατω που ειναι ακρος ενδιαφερον....

"Επιπλέον χάρη στη λειτουργία ECO, η NUOS επιτρέπει τη μέγιστη ενεργειακή εξοικονόμηση θερμαίνοντας το νερό μέχρι τους 55°C αποκλειστικά μέσω της αντλίας θερμότητας, χωρίς τη βοήθεια της εσωτερικής ηλεκτρικής αντίστασης. "
Εννοείται ότι μπορώ. Μέχρι το βράδυ θα έχω μάθει.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 09-10-13, 14:02
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

και με ξυλοσομπα μπορεις να το κανεις που δεν ειναι τοσο ακριβη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 09-10-13, 14:06
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
και με ξυλοσομπα μπορεις να το κανεις που δεν ειναι τοσο ακριβη
ναι το ξερω αλλα θελει πατεντες και θελει να ειμαι μονιμα στο νησι για να βαζω ξυλα...

κοιτα αν στην αντλια θερμοτητας που εχω βαλει πιο πανω ισχυει αυτο που γραφει....

" Επιπλέον χάρη στη λειτουργία ECO, η NUOS επιτρέπει τη μέγιστη ενεργειακή εξοικονόμηση θερμαίνοντας το νερό μέχρι τους 55°C αποκλειστικά μέσω της αντλίας θερμότητας, χωρίς τη βοήθεια της εσωτερικής ηλεκτρικής αντίστασης."

τοτε δεν χρειαζεται να ψαχνω αλλο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-10-13, 19:39
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Λοιπόν ρώτησα, αρχικά στο να το υπολογίσεις πόσο περίπου καίει είναι πολύ σχετικό ανάλογα με τις συνθήκες του περιβάλλοντος (γιατί εκμεταλευέται την υπάρχουσα θερμοκράσια για να φτάσει στην επιθυμητή) αλλά σαν γενικό κανόνα είναι περίπου 70% πιο οικονομική από το air condition. Πλέον όλες οι εταιρίες έχουν αρχίσει και βγάζουν αντλίες θερμότητας και όντως μπορεί να συνδεθεί με boiler και να σου δώσει ζεστό νερό. Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι πρέπει να το κοιτάξεις γιατί μου φαίνεται πολύ καλύτερη, ασφαλέστερη και χωρίς να χρειάζεται να είσαι συνέχεια στο νησί.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-10-13, 19:51
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Στην συγκεκριμένη αντλία θερμότητας που δουλεύει με εναλλάκτη στον αέρα, όσο υψηλότερη η εξωτερική θερμοκρασία του αέρα τόσο το καλύτερο (υψηλότερος βαθμός απόδοσης), που φτάνει μέχρι και x3, αν θυμάμαι καλά. Αν βάλεις κάτι τέτοιο αξίζει τον κόπο να βάλεις και νυχτερινό (μειωμένο) τιμολόγιο ΔΕΗ.
Η δικιά μου εκτίμηση πάντως, είναι ότι δύσκολα θα βγει οικονομικότερα από το pellet.
Αλλά εγώ επιμένω (συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός), τον ηλιακό θερμοσίφωνα, γιατί τον απορρίψαμε; Επειδή θέλει κυκλοφορητή (μια αντλία δηλαδή); Σιγά το κόστος και τη φασαρία, βρε παιδί.
Νομίζω ότι ηλιακός + η παραπάνω αντλία θερμότητας, όταν ο ήλιος έχει εξαφανιστεί, μαζί με έξυπνη ρύθμιση θερμοκρασίας (μερικούς βαθμούς χαμηλότερη το βράδυ) και έχεις σαφως την υψηλότερη οικονομία.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-10-13, 20:42
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο που σπαταλατε για να βρω κατι που να μου κανει την δουλεια.
σημερα ηρθε ενας φιλος υδραυλικος στο μαγαζι και του τα ειπα ολα...
αυτο που μου ειπε εκεινος σαν το πιο καλο και απο πλευρας φτηνης εγκαταστασης και σαν κοστος λειτουργιας ειναι το εξης.
βαζουμε διπλα στο ενυδρειο ενα ηλεκτρικο θερμοσιφωνα 120-200λιτρα και τον ρυθμιζουμε στους 30 βαθμους. περνουμε εναν κυκλοφοριτη και τον βαζουμε να περνει εντολη απο εναν ελεκτη θερμοκρασιας. ο ελεκτης θα μπει 25.5 - 26 βαθμους. οποτε χρειαζεται να συντηρηθει η θερμοκρασια, θα περνει εντολη ο κυκλοφοριτης και θα κυκλοφορει στο ενυδρειο τους 30 βαθμους απο τον θερμοσιφωνα.
με το σκεπτικο οτι ενας θερμοσιφωνας κραταει ζεστο νερο για 1-2 μερες και σε συνδιασμο με το οτι το ενυδρειο θα εχει πολυ μικρες απολιες θα εχουμε μικρο κοστος για να συντηρουμε το νερο.
αυτα ηταν τα λεγομενα του που τα συζητησαμε και σας τα μεταφερω....
δεν το βρισκω καθολου ασχημη ιδεα...
μικρος κοστος εγκαταστασης, αυτονομια να μπορω να φευγω και λογικα μικρο κοστος λειτουργιας....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 09-10-13, 21:22
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Θαναση πιστευω οτι τον θερμοστατη του θερμοσιφωνα θα πρεπει να τον βαλετε στους 40-45 βαθμους, τα λιτρα του θερμοσιφωνα ειναι πολυ λιγα σε σχεση με του ενυδρειου οποτε θα αδειαζει το νερο του θρμοσιφωνα η θεμοκρασια του ενυδρειου δεν πιστευω να ανεβει πανω απο 0.2-0.5 βαθμους και μετα ο θεμοσιφωνας θα δουλευει σαν θερμαντιρας, δηλαδη οικονομικη καταστροφη.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 09-10-13, 23:47
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Και εγω ετσι λεω.


και μετα ο θεμοσιφωνας θα δουλευει σαν θερμαντιρας, δηλαδη οικονομικη καταστροφη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύστημα ψύξης/θερμανσης σε rio 240 Maverick DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 09-05-11 22:14
Συστημα ψυξης θερμανσης ενυδριου 3r4ndo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 162 02-07-09 21:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10463 seconds with 13 queries