Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-02, 21:19
test Ο χρήστης test δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI

--------------------------------------------------------------------------------
Title: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: odoiporos on 12/08/02 at 10:08:36
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον, πριν απο λιγο καιρο αποκτησα μια Anubia Barteri Barteri, το μονο κακο ηταν οτι ειχα μονο το κορμο, μερικες ριζες και 3 μικρα φυλλαρακια. ηταν ενα απολυτα υγειες φυτο. ολα πηγαιναν καλα μεχρι που διαβασα στο φορουμ για το πως μπορει κανεις να κανει την Anubia να μεγαλωσει και να πεταξει νεα φυλλα (με ελαφρο χαραγμα στο κορμο) ετσι και επραξα. η χαρακια ηταν τοσο μικρη που δεν την εβλεπα, κατι σαν μικρη γρατζουνια. μια μερα βλεπω πανω στο κορμο ενα μικρο ανοιγμα και νομιζα οτι ανοιξε η anubia και οτι θα πεταγε φυλλα νεα. δεν εδωσα σημασια και απλα χαρηκα. λιγο αργοτερα ειδα τον ancistrus πανω στο φυτο και υπεθεσα οτι το καθαριζε απο την αλγη.τον εχω δει αρκετες να ειναι πανω σε φυτα και να τα καθαριζει. την επομενη μερα ανοιξα το φως και ειδα οτι ειχε εξαφανιστει ο μισος κορμος!!!! ηταν φαγωμενος απο τον ancistrus!!! για πιο λογο εγινε αυτο?? τοσο καιρο ο ancistrus δεν ειχα πειραξει κανενα μα κανενα φυτο!!! τι να κανω για να σωσω το υπολοιπο φυτο?? πως μπορω να αποτρεψω στο μελλον παρομοιο φαινομενο??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: Giorgos on 12/08/02 at 11:11:43
--------------------------------------------------------------------------------
Πολύ περίεργο μου ακούγεται αυτό. Δεν πιστεύω ο Ancistrus να έφαγε την Anubia. Πρόσεξες μήπως, όταν χάραζες το φυτό, αν ο κορμός είχε αρχίσει να σαπίζει σε κάποιο σημείο του; Αυτό μου φαίνεται πιο πιθανό από το να έφαγε, τον κορμό μάλιστα, ο Ancistrus.

Πόσο μεγάλο είναι το Ancistrus και πόσο ο κορμός της Anubia;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: odoiporos on 12/08/02 at 15:53:15
--------------------------------------------------------------------------------
ο κορμος ηταν μια χαρα. ουτε σαπισμενος ουτε τιποτε, υγειεστατος, εκτος του οτι δεν ειχε πολλα φυλλα. αλλα κατα τα αλλα ηταν μια χαρα. ο ancistrus ειναι 6-7 ποντους και ο κορμος ηταν/ειναι 5-6 ποντους


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: ASCCO1 on 12/08/02 at 15:57:27
--------------------------------------------------------------------------------
αν και παραξενο μου φαινεται ολο το σκηνικο, παρε ταμπλετες φυτικες και ταισε τον ancistrus.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: odoiporos on 12/08/02 at 16:07:07
--------------------------------------------------------------------------------
o ancistrus τρωει O.S.I. Shrimp Pellets, οπως και οι υπολοιποι καθαριστες μου (corydoras, Weather Loach). και εμενα μου φανηκε παραξενο που εφαγε την anubia. ποτε πριν δεν ειχε πειραξει κανενα φυτο, αν και καμια φορα χαλαει κανα δυο αλλα οχι επειδη τα τρωει αλλα επειδη στην προσπαθεια του να τα καθαρισει τα γδερνει. ειναι λιγο αγαρμπος :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: ASCCO1 on 12/08/02 at 16:42:57
--------------------------------------------------------------------------------
η αληθεια ειναι οτι ειναι αγαρμπος , αλλα και η anubias ειναι σκληρο φυτο, παραξενο το οτι την εφαγε :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: Giorgos on 12/08/02 at 17:10:37
--------------------------------------------------------------------------------
Θα πρέπει εκτός από τις Shrimp pellets να δίνεις στο Ancistrus και Algae tablets αφού είναι αλγοφάγο και όχι καρνίβορο. Ίσως να μην τρώει τα Shrimp pellets και να πεινούσε λιγάκι παραπάνω. Μου φαίνεται πολύ παράξενο να φάει φυτό ένας Ancistrus και Anubia μάλιστα! Πιστεύω ότι κάτι άλλο θα συνέβη. Αν ήθελε να φάει κάποιο φυτό, δεν πιστεύω να διάλεγε την Anubia και μάλιστα την barteri που είναι και ακόμα πιο σκληρή. Εκτός κι αν έχεις μόνο Anubia barteri στο ενυδρείο...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: odoiporos on 12/09/02 at 06:12:34
--------------------------------------------------------------------------------
τα shrimp pellets τα ΤΣΑΚΙΖΕΙ!!! του αρεσουν πολυ. τελικα εκτος απο την anubia barteri ανακαλυψα οτι εφαγε και ενα chain amazon sword!!! μονο τη ριζα αφησε!!
εχω περιπου 12 διαφορετικα φυτα μεσα στο ενυδρειο μου. εβγαλα την φαγωμενη anubia απο το ενυδρειο και την εβαλα στη γυαλα μαζι με τον Betta Splendens, παρατηρησα οτι εκει που ηταν φαγωμενη οτι εχει κανει κατι ημιδιαφανη κρουστα, τι μπορει να ειναι?? μπορει να σαπιζει?? υπαρχει καμια ιδεα για το πως μπορω να την σωσω???






--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: odoiporos on 12/11/02 at 04:01:31
--------------------------------------------------------------------------------
τελικα η anubia, σαπισε :-[, προλαβα και εκοψα ενα μικρο κομματι με δυο πολυ μικρα φυλα και περιμενω μπας και σωθει. κριμα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: Giorgos on 12/11/02 at 13:03:36
--------------------------------------------------------------------------------
Αν έχει και φύλλα και ρίζες, όσο μικρά κι αν είναι, θα σωθεί.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: odoiporos on 12/12/02 at 16:34:10
--------------------------------------------------------------------------------
μακαρι να σωθει, δεν ξερω γιατι, αλλα οι anubias μου αρεσουν σαν φυτα. απο anubia barteri, στο μεγεθος που ειναι τωρα ουτε με anubia nana δεν μοιαζει. φαντασου ποση εχει μεινει, πρεπει να ειναι συνολικα , κορμος, ριζες και φυλλα περιπου 2-3 ποντους!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: newfish on 12/12/02 at 16:50:32
--------------------------------------------------------------------------------
Μην ανισηχείς


on 12/11/02 at 13:03:36, Giorgos wrote:Αν έχει και φύλλα και ρίζες, όσο μικρά κι αν είναι, θα σωθεί.



Ακριβώς όπως σου είπε ο Giorgos


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI!!
Post by: Giorgos on 12/13/02 at 13:25:20
--------------------------------------------------------------------------------
Που να δεις τρεις Anubias barteri που έχω εγώ πως τις έκανε ένας αρσενικός N. labiatum! Τις έχω βάλει στο φυτεμένο που έχω μπας και πάρουν τα πάνω τους. Με 2-3 εκατοστά φύλλα είσαι άρχοντας! Φαντάσου ότι η μια έχει μόνο ρίζες αυτή τη στιγμή αλλά θα τα καταφέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-02, 00:56
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

τελικα τη εδωσα σε ενα φιλο. μπας και τα καταφερει. η πορεια θα δειξει.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-02, 01:26
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μην περιμένεις να δείξει σημάδια βελτίωσης αμέσως. Αν όλα πάνε καλά, σε μερικές εβδομάδες θα αρχίσει να πετάει κι άλλα καινούρια φύλλα και ρίζες και τα παλιά που έχει ήδη θα μεγαλώνουν... σιγά σιγά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-02, 04:08
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

το ξερω οτι θελει καιρο και υπομονη, πολυ υπομονη. εχω ενα ενυδρειο anubias, αλλα δεν μου ειχχε συμβει ξανα κατι τετοιο. ελπιζω ολα να πανε καλα και να πιασει. απλα θελω να τη δω σε 3-4 μηνες.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-02, 12:58
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Σε 3-4 μήνες λογικά θα πρέπει να δεις σημαντική αλλαγή αλλά μην περιμένεις τα φύλλα να είναι στο τελικά τους μέγεθος.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-02, 01:34
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

το ξερω οτι σε 3-4 μηνες δεν θα εχει αναπτηχθει πληρως, αλλα θα εχει φτασει σε ενα καλο σημειο. για πληρη αναπτηξη θα χρειαστει περιπου 8 - 12 μηνες. απλα θελω να δω πως θα τα παει.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05241 seconds with 12 queries