Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-07, 23:06
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή Corydoras aenaus χωρίς ...μουστάκια?

Πριν από 3-4 μέρες μετέφερα τα τρία γατοψαράκια μου στο νέο τους σπίτι 120 λίτρων. Μεταφέρθηκε στο νέο ενυδρείο το παλιό εσωτερικό φίλτρο της EHEIM (που ήταν στρωμένο) και ταυτόχρονα το ολοκαίνουριο 2213. Στο νέο ενυδρείο κυκλοφορούν 5 μικρά γκαπάκια και 2 ξιφοφόροι. Τα γατόψαρα ήταν - και είναι - γενικά πολύ φοβιτσιάρικα και σχεδόν πάντα κρύβονταν όταν τα πλησίαζα. Στο νέο ενυδρείο έχουν αρχίσει να γίνονται πιο κοινωνικά και έτσι μου δώθηκε και εμένα να τα παρατηρήσω καλύτερα. Το μεγαλύτερο και παλαιότερο από αυτά δείχνει να χαίρει άκρας υγείας. Τα δύο μικρότερα σε μέγεθος όμως δείχνουν πιο φοβισμένα και από όσο μπόρεσα να δω δεν έχουν μουστάκια!! Ξέρω πόσο σημαντικό πράγμα είναι τα μουστάκια για τα γατόψαρα και γι' αυτό έχω ανησυχήσει... Είπα να τα πιάσω να τα βάλω στο ενυδρείο νοσοκομείο αλλα αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο γιατί κρύβονται αλλα και θα στρεσαριστούν πάρα πολύ και δεν είμαι σίγουρος ότι πράγματι υπάρχει πρόβλημα... Ποια η γνώμη των εμπειρότερων?

Σημειωτέον ότι κανένα άλλο ψάρι δεν δείχνει να έχει πρόβλημα και όλα δείχνουν πολύ καλά στην υγεία και διάθεση τους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-07, 23:10
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ο πιο κλασσικος λογος που τα αγαπημενα κορυς(και οχι μονο) χανουν τα μουστακια τους ειναι το σκληροτραχηλο υποστρωμα-χαλικι που εχουμε στο ενυδρειο....
γι'αυτο το λογο πολλες φορες λεμε να αποφευγεταιω τετοιου ειδους υποστρωμα οπως πχ τον ακουαλιτη,η την λαβα,που ειναι αρκετα σκληρα χαλικια,μ'αποτελεσμα να τραυματιζουν και να χανουν στην τελικη τα μουστακια τους......για δες η σκεψου σε τι χαλικι ηταν πριν........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 29-05-07 στις 15:09
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-07, 23:27
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Φίλε Klaz η αλήθεια είναι ότι για 3-4 μέρες έμειναν στο ενυδρείο που έχω για προσωρινή φιλοξενία ψαριών το οποίο έχει ένα ψιλό κόκκινο ( ......) χαλαζιακό χαλίκι... Δεν ήταν αιχμηρό όμως! Λες να φταίει αυτό? Αλλα και πάλι γιατί το ένα είναι μια χαρά και τα άλλα 2 όχι?
Το ενυδρείο που βρίσκονται τώρα έχει στρογγυλεμένο μέτριου μεγέθους χαλίκι...

Και σε τελική ανάλυση τί κάνουμε τώρα?
Πληγές πάντως δεν φαίνεται να έχουν...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-07, 15:21
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

μηπως τα πηρες ετσι και δεν το ειδες.......??
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-07, 15:13
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν είσαι σίγουρος οτι αυτό έγινε τώρα και δεν υπήρχε,το Melafix της Aquarium pharmaceuticals καθώς και το κατέβασμα του ph με τύρφη για την ανάρρωση,θα βοηθούσε και θα αύξανε τις πιθανότητες αναγέννησης των μουστακιών...Αν όμως αυτό υπήρχε,δεν υπάρχει κάτι που να μπορείς να κάνεις...Επίσης για τσέκαρε αν πράγματι δεν έχουν μουστάκια ή απλά εκείνη τη στιγμή τα είχαν τραβήξει κοντά στο σώμα και δεν φαίνονταν...
Η μεταφορά στο ενυδρείο νοσοκομείο δεν βοηθάει...Περισσότερη ενόχληση παρά όφελως...
Το οτι έμμειναν για 3 μέρες σε ενυδρείο με πιο αιχμηρό χαλίκι δεν φτάνει για να χαθούν τα μουστάκια Είναι κάτι που θέλει χρόνο για να συμβεί...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-07, 08:09
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολυ χειρότερα για το ένα από τα δύο αμούστακα γατόψαρα και πολύ φοβάμαι ότι η εξέλιξη κάθε άλλο παρα καλή θα είναι...

Προχθές το βράδυ διαπίστωσα ότι το ένα είχε αποκτήσει όχι μουστάκια αλλα λευκό "γένι". Αμέσως (με πολύ κόπο) πιάστηκε και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπου του χορηγήθηκε sera mycopur και ectopur (αν τα θυμάμαι καλά)... σε συνδυασμό με χρήση αεραντλίας.

Εχτές το βράδυ ο ασθενής βγήκε από το ενυδρείο και το λευκό γένι αφαιρέθηκε με μπατονέτα εμποτισμένη με betadine και επέστρεψε στο νοσοκομείο. Περιτό να πω ότι μοιάζει λες και του έχει φύγει όλο το σαγόνι... . Εξέταση με μικροσκόπιο δεν προσέφερε νέα στοιχεία άλλωστε ήταν και η πρώτη φορά που έκανα κάτι τέτοιο - δεν είμαι εξεικοιωμένος μέ τέτοια εργαλεία. Προστέθηκαν και 2 κόκοι χοντρού αλατιού στο 7 λίτρων ενυδρείο. Από εκεί και πέρα ο θεός....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-07, 12:13
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Πώς είναι τώρα;Καλύτερα ή όχι;
Προσωπικά σε αυτή τη περίπτωση θα ένα αλλαγή νερού,θα έβαζα αρκετή τύρφη και θα έκανα συνδυαστική θεραπεία Melafix και Pimafix...Έχω πολύ καλή εμπειρία με αυτά τα δύο και τα θεωρώ επαρκώς αποτελεσματικά για τέτοιες περιπτώσεις...Και σε μύκητες που τα έχω χρησιμοποιησει και σε βακτήρια είχαν αποτέλεσμα...Ίσως λίγο αργούν αλλά από την αρχή σταματούν την εξέλιξη του προβλήματος...Απλά οι υφές αργούν λιγάκι να φύγουν...
Με τα φάρμακα που έβαλες δεν έχω εμπειρία και δεν τα ξέρω...Πάντως με φάρμακα της Sera γενικά δεν είχα αποτελέσματα και γιαυτό δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ξανά...
Στο κύριο ενυδρείο με το άλλο Cory,καλά θα έκανες να έβαζες την θεραπεία που σου είπα πιο πάνω προληπτικά μια και δε βλάπτει...Ή αν δεν υπάρχει σύμπτωμα κανένα,βάζεις μόνο Melafix που αρκεί και από μόνο του αν δεν είναι άσχημα το ψάρι...

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να αναρρώσει γρήγορα το Corydoras
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-07, 12:26
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αυτό το άσπρο γένι μήπως ? λέω μήπως ήταν fungus?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-07, 12:47
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Απορώ γιατί αναρρωτιέσαι... Φυσικά και ήταν...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-07, 13:00
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

επειδή δεν το αναφέραμε!!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-07, 08:31
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Πάντως η εικόνα του στο μικροσκόπιο - το οποίο πρώτη φορά χρησιμοποίησα - ήταν εντυπωσιακή! Μια λευκή - υποκίτρινη μάζα με μία υφή σαν αυτή που έχει το δέρμα μας αν το κοιτάξουμε με μεγενθυτικό φακό! Βακτήριο δεν ήταν γιατί έτσι θα περίμενα κάτι να κινείται... Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα ας με διορθώσει αν είπα "μαργαριτάρι"...

Το σημαντικό πάντως είναι ότι το ψάρι δείχνει σημεία ανάκαμψης.... Η κατάσταση του δεν χειροτερεψε με την έννοια ότι δεν παρατηρήθηκαν άλλες βλάβες ενω αντίθετα αυξήθηκε η κινητικότητα του. Αν σκεφτεί κανείς ότι έτσι που ήταν δεν περίμενα να επιβιώσει μπορώ να πω ότι πάμε καλύτερα...

Τροφή δεν του έχω δώσει εδω και 2 μέρες και σήμερα που συμπληρώνονται τρία 24άωρα θεωρώ πως πρέπει να δοκιμάσω να του δώσω κάτι. Τί φαγητό νομίζεται πως θα ήταν κατάλληλο για το πληγωμένο του στόμα? Ταμπλέτες (τις θεωρώ μάλλον σκληρές) Τροφή για νεογέννητα βουτηγμένα σε βιταμίνες για να βουλιάζουν? ΚΑτεψυγμένο σκουλήκι? Ταμπλέτα βιταμινών που διαλύεται και εύκολα?

Εδω παραγματικά θέλω την βοήθεια των πιο έμπειρων.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-07, 08:44
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να ταισεις. Τα ψαρια αντεχουν πολυ περισσοτερο απο 3 24ωρα... Και θα σου βρωμισει το νερο. (σε 7 λιτρα ειναι ιδιαιτερα ευκολο)
Εαν το δοκιμασεις αργοτερα, πρεπει μετα να κανεις αλλαγη νερου.
Τα υπολειματα τροφης θα ανεβασουν αμμωνια κατι που δεν το θες καθολου στη φαση που βρισκεται.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-07, 10:03
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Εντάξει ας το αφήσω 1-2 μέρες νηστικό. Το θέμα είναι τι να του δώσω όταν επιχειρήσω για πρώτη φορά να του δώσω τροφή.

Επίσης αλλαγή νερού θα κάνω έτσι κι αλλιώς σήμερα γιατί οι οδηγίες του φαρμάκου λένε να μπει ενεργός άνθρακας μετά το τέλος των τριών ημερών και να καθαριστεί το ενυδρείο από το φάρμακο.
Εγώ όμως θα κάνω αλλαγή νερού για να μειώσω απλά την συγκέντρωση του στο νερό, έτσι ώστε κάθε μέρα σταδιακά να καθαρίσει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-07, 10:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δοκιμασε λιγο σκουλικι κατεψυγμενο, η και flakes..
Ενεργος ανθρακας εχει νοημα σε κανονικα ενυδρεια και οχι σε δεξαμενες νοσοκομεια.
Κανε απλα αλλαγη νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-06-07, 08:49
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Τέλος....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-06-07, 08:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εκανες οτι μπορουσες..
Ουτως η αλλως ηταν ηδη παρα πολυ δυσκολο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-06-07, 18:31
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Λυπάμαι που το έχασες
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-06-07, 21:16
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

κριμα που το εχασες αν και εκανες τα παντα........και εγω τραβαω τα ιδια με ενα απο τα δυο στερμπαι......ειναι πολυ χαλια και μαλλον απο fin rot....μια ανακαμπτει μια χειροτερα βγαινει ενα πτερυγιο χαλαει ενα αλλο.....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-06-07, 08:17
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Κάνε αυτό που είπα και στον jstiva και θα σου φτιάξει γρήγορα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-06-07, 08:16
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Κατά την μονοετή εμπειρία μου με το χόμπυ του ενυδρείου αυτό ήταν το τρίτο ψάρι που χάνω.... με παρόμοιο τρόπο.
Και τις 3 φορές χρησιμοποίησα τα ίδια φάρμακα της sera και βέβαια δεν μπήκα ποτέ μέχρι τώρα σε σκέψεις για την αποτελεσματικότητα της θεραπείας...
Ομως τούτη την φορά υπάρχουν κάποια στοιχεία που με έκαναν να αναρωτηθώ. Αφού αφαίρεσα με μπατονέτα και betadine το "μούσι" του γατόψαρου και αυτό παρουσίασε σημάδια βελτίωσης, σε δύο ημέρες το ΄"μούσι" άρχισε να επανεμφανίζεται και το ψάρι τελείωσε. Το προφανές συμπέρασμα είναι ότι το φάρμακο (το οποίο σημειωτέον χρησιμοποίησα σχεδόν στη διπλή δόση από την συνιστώμενη γιατί "μυρίστικα" τα "σκούρα"...) όχι μόνο δεν βοήθησε στην θεραπεία αλλά ούτε καν εμπόδισε την εκ νέου ανάπτυξη των μικροοργανισμων που προκάλεσαν το προβλημα...
Φίλε Κώστα ήδη προμηθεύτηκα melafix και ήδη είμαι έτοιμος για την επόμενη -απευκτέα - φορά.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-06-07, 08:40
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το melafix προσωπικά πιστεύω οτι δεν θα φτάσει! Σε παρόμοιες περιπτώσεις έλυσα το προβλημά μου με fungus cure API. με την προτεινόμενη δοσολογία.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-06-07, 08:53
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Το melafix προσωπικά πιστεύω οτι δεν θα φτάσει! Σε παρόμοιες περιπτώσεις έλυσα το προβλημά μου με fungus cure API. με την προτεινόμενη δοσολογία.
Συμφωνω με τον Μανώλη. Τα Melafix και Pimafix ειναι σχεδόν ομοιοπαθητικά φάρμακα. Σε σοβαρότερες καταστάσεις θέλει αντιβίωση που είναι πιο δραστική οπως π.χ φουράνια (aqua furan, bactopur direct etc).
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-06-07, 09:07
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το Primafix λεει οτι κάνει για αρχικά στάδια και είναι φυτικό!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-06-07, 10:58
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Θεωρητικά μπορεί αν μην φτάνει,πρακτικά όμως δουλεύει μια χαρά...Απλα σε σοβαρότερες περιπτώσεις θέλει συνδυασμό με Pimafix...Εγώ στο παρελθόν που το χρησιμοποίησα σε άσχημο θόλωμα ματιού σε Rineloricaria από χτύπημα(τρόμαξε και χτύπησε με δύναμη σε Vallisneria... )το έφτιαξε μια χαρά...Και χωρίς Pimafix(τότε δεν είχε βγει ακόμα...).Πήρε χρόνο βέβαια(1,5εβδομάδα) για να καθαρίσει ικανοποιτικά το μάτι αλλά καθάρισε τελείως(3-5βδομάδες,χρήση επι 4 εβδομάδες σύμφωνα με τις οδηγίες,δηλαδή και με αλλαγές νερούς κ.τ.λ.) χωρίς να μείνει το παραμικρό σημάδι οτι κάποτε το μάτι είχε θολώσει...Σχετικά με μύκητες σε άλλα μέρη του σώματος,σε συνδυασμό με Pimafix τα καταφέρνει μια χαρά και πολύ πιο γρήγορα...
¶σε που με τους μύκητες δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ πρόβλημα...Είναι πολύ ευάλωτοι και εύκολοι στην αντιμετώπισή τους κατα την γνώμη μου...Προσωπικά άμα δω μύκητες σε ψάρι μου,κάνω αλλαγή νερού,αλλάζω την τύρφη και βάζω και Melafix + Pimafix...Και σε λίγες μέρες δεν υπάρχει ούτε τραύμα...

jstivia,
Δυστυχώς είδες και εσύ(με άσχημο τρόπο ) την αναποτελεσματικότητα των συγκεκριμένων φαρμάκων της Sera...
Με πρόβλεψη πάντως,πιστεύω πως δεν θα χρειαστεί να ξανα φτάσεις σε αυτό το σημείο...Π.χ. αμα δεις οτι κάποιο Cory έχει ανοιχτή πληγή,βάλε Melafix και μη περιμένεις να βγουν οι μύκητες για να το βάλεις...Το Melafix αμα μπει δεν θα τους αφήσει καν να μολύνουν το τραύμα και βοηθόντας και στην γρήγορη επούλωση ο κίνδυνος περνάει αμέσως... Τώρα για ποιο άσχημες καταστάσεις,διαλέγεις,ή πας με Melafix και Pimafix ή πας σε κάποια πιο ισχυρή(και πιο βλαβερή δυστυχώς) θεραπεία όπως Fungus cure της A.P.I. που είπε και ο Μανόλης ή άλλά φουράνια...Εξαρτάται από το τι εμπιστεύεσαι πιο πολύ...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-06-07, 11:01
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Συμφωνούμε Κώστα απόλυτα πιστεύω! Όμως όταν φτάσεις στο σημείο να καθαρίζεις το "μούσι" σημαινει οτι οι μύκητες έχουν ήδη αναπτυχθεί γι'αυτό και σε τέτοιες περιπτώσεις (προσωπική εμπειρία) δεν τα καταφέρουν ικανά γρήγορα τα melafix & primafix!

Και βέβαια όλα τα φάρμακα κατά την δική μου πάλι προσωπική γνώμη άσχετα τι γράφουν επάνω κάνουν κακό στην βιολογία εκτός των φυτικών που αναφέρονται παραπανω και όποια άλλα όμοια (πιστεύω χωρίς να έχω εμπειρία από άλλα φυτικά φάρμακα).
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-06-07, 11:34
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και όταν έχουν ήδη αναπτυχθεί τα καταφέρνουν...(προσωπικές εμπειρίες και πάλι βέβαια )Είναι αυτό που λέω απλά,με τι αισθάνεσαι πιο ασφαλής προσωπικά

Συμφωνώ απολύτως σε αυτό...Και όχι μόνο βλάπτουν την βιολογία αλλά και τα ίδια τα ψάρια που θεραπεύουν...Δεν θεωρώ βέβαια και τα φυτικά τελείως αθώα γιατί και αυτά έχουν προσμίξεις π.χ. για να γίνουν διαλυτά στο νερό ενώ είναι έλαια...Παρόλα αυτά τα θεωρώ καλύτερα γιατί δεν συσσωρεύονται στο οργανισμό των ψαριών και γιατί δεν υπάρχει περίπτωση θανάτου ψαριού από ευαισθησία σε αυτά ή από ελάφρά υπερδοσολογία όπως υπάρχει με άλλα φάρμακα...
Το καλύτερο πάντως φάρμακο όπως έχει τόσες φορές αποδειχτεί είναι οι αλλαγές νερού...Με αυτές μπορείς και θεραπεύεις κάθε ασθένεια και δεν έχουν και καμμιά παρενέργεια... Έχω δει ασθένειες που σκοτώνουν σε 48 ώρες απόταν βλέπεις τα πρώτα σημάδια,να θεραπεύονται μόνο και μόνο με καθημερινές αλλαγές νερού...Ψάρι έτοιμο να πεθάνει από αυτήν,με δέρμα φαγωμένο τελείως από την ασθένεια το έχω δει να φτιάχνει σιγά σιγά και να αναρρώνει...Επίσης προσωπική πείρα με τον Panaque μου που 2 μέρες αφότου τον πείρα μπήκαν μέσα τα μάτια του και η κοιλιά του(πολύ άσχημη κατάσταση αυτή που θεωρείται οτι οφείλεται σε παρατεταμμένη και για πολύ καιρό ασητεία η οποία έχει πλεον γίνει μη αναστρέψιμη και για την οποία δεν υπάρχει γνωστή θεραπέια και το ψάρι θεωρείται καταδικασμένο...) και με καθημερινές αλλαγές νερού,τύρφη και άφθονο αγγούρι άρχισε να φτιάχνει και πάλι και σε μια βδομάδα ήταν εντάξη λες και ποτέ δεν συνέβη αυτό... Ελάχιστα άτομα έχουν καταφέρει να θεραπεύσουν αυτά που ανέφερα παραπάνω και σε αυτά η θεραπέια οφειλόταν στις αλλαγές νερού και αυτή η οδός χρησιμοποιείται πλέον για την θεραπέια τους και είναι επιτυχής...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-06-07, 16:04
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Γι'αυτό άλωστε οι αλλαγές νερού σ'ένα κλειστό σύστημα όπως το ενυδρείο και θα το βρούμε αρκετές φορές γραμμένο εδώ μέσα είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-06-07, 11:08
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Παιδιά τα ξέρω αυτά που λέτε, και σιγά σιγά αποκτώ και εγώ την δική μου προσωπική εμπειρία, έστω κι αν αυτή περνά περνά μέσα από δυσάρεστα μερικές φορές συμβάντα... Παρόλο που διάβαζα αρκετούς μήνες πριν ξεκινήσω το ενυδρείο, η πρακτική εμπειρία είναι αναντικατάστατη τελικά.

Εκτός του melafix, pimafix πήρα και protazol (για να υπάρχει.. - πάλι της sera αλλα πολύ πιο δυνατό από ότι μου είπαν), για συμβάν που εύχομαι να μην συμβεί ποτέ.

Κώστα όταν λες βάζεις τύρφη τί ακριβώς εννοείς? Φαντάζομαι όχι ενεργό άνθρακα στο φίλτρο αλλα κάποιο "ζουμί" που πρέπει να επιδρά στο PH. Δώσε μου αν θες μερικές διευκρινήσεις για τον τρόπο σου, μιας και τα γατόψαρα είναι από τα πολύ αγαπημένα μου είδη και πολύ φοβάμαι ότι πιθανόν οι συμβουλές σου να χρειαστούν.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-06-07, 11:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Η τύρφη είναι υλικό! (σαν μικρά μπαλάκια) αυτό ρωτάς αν κατάλαβα σωστά? Μπαίνει είτε στο φίλτρο είτε καλύτερα στο δοχείο προετοιμασίας του νερού και κατεβάζει το ΡΗ.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-06-07, 11:28
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Ναι αυτό ρωτάω.... Και πόση ώρα πρέπει να μπει και να μείνει στο δοχείο που προετοιμασίας του νέου νερού?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Corydoras aenaus … να πώς να σας κάνουν αυγά. Lsourtzo Γατόψαρα Ν. Αμερικής 1 05-12-06 11:01
χωρίς Φως Θανάσης Φωτισμός 9 19-07-06 15:42
πως ξεχωρίζουμε aenaus albino, paleatus albino Strahos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 28-03-06 23:04
Κομμένα μουστάκια σε κόρυς filoxenos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 23-01-06 19:41
Κομμένα μουστάκια στα Corydoras test Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 26-12-02 04:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09187 seconds with 13 queries