Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-03, 17:53
nikits72 Ο χρήστης nikits72 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2003
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Αγορα Πλακοστομου

Χαιρετω και παλι.
Αν εχω καταλαβει σωστα, συνηθως (αλλα οχι απαραιτητα) σε καθε ενυδρειο που σεβεται τα ψαρια του πρεπει να υπαρχουν μεσα γατοψαρα και πλακοστομοι για λογους καθαριοτητας.

Μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα ενα πλακοστομο αλλα δυστυχως απεβιωσε (μαλλον λογω σκληρου νερου).
Ετσι λοιπον η αλγη μεσα στο ενυδρειο εχει αυξηθει αρκετα.Εχω μεσα 3 Corydoras aeneus albinos (αυτα με το σομον χρωμα) και τωρα θα προσθεσω ενα μελανοπτερο (συμπερασμα απο ερωτηση: http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=687) ετσι λεω λοιπον να βαλω και ενα πλακοστομο.

Τι 8α μου προτεινατε?



Χαρακτηριστικα ενυδρειου:

250 λιτρα
25 C
PH γυρω στο 6,5 και κατω
Δεν εχω φυτα.
Ψαρια:
1 ακτινογραφια(απο το παραπανω link μου προταθηκε οτι πρεπει να παρω αλλα 3.Ομως δε μου αρεσει και θα το δωσω Η αντε να παρω ενα το πολυ για παρεα)
1 μελανοπτερος (θα γινουν 2)
3 Corydoras aeneus albinos
1 Black Ghost
1 gourami nanos
1 αλογομουρης (δε γνωριζω ονομασια,ζει μεσα στο χαλικι)
1 το οποιο παλι δε γνςριζω ονομασια.Ειναι oval 1 cm και ειχε χρωμα στη ραχη το οποιο εχει φυγει τωρα.Ειναι σχεδον διαφανες.


Βεβαια γνωριζω οτι η αλγη εξαρταται και απο αλλους παραγοντες οπως ο φωτισμος.Ετσι και αλλιως ομως χρειαζομαι ενα πλακοστομο.

Ευχαριστω εκ των προτέρων,

Φιλικα Νικητας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-03, 02:56
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

αλογομούρης = Akanthopsis choirorrynchus

γατόψαρο = Ancistus sp. αλλά να είναι Ancistrus όχι ό,τι περισσεύει στο μαγαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-03, 15:20
nikits72 Ο χρήστης nikits72 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2003
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni
όχι ό,τι περισσεύει στο μαγαζί.
Ναι τελειωσαν αυτα.Απο δω και περα οτι κανω μονο αφου ρωτησω το forum.Διοτι ηταν φανερο ακομα και για ενα απειρο σαν εμενα οτι οι ανθρωποι Η δεν ξερουν τη δουλεια τους Η βαριουνται να εξηπηρετησουν σωστα.Αποτελεσμα να παραμελησω το ενυδρειο μου αφου δεν εβρισκα αξιοπιστες απαντησεις.Απο δω και περα ειναι οχι θελω ενα πλακοστομο,αλλα θελω αυτο.Τι δε το εχεις Η τι δε το ξερεις? Καλα ,αντε γεια!Εχει και αλλα μαγαζια που ειναι σοβαρα και κανουν τι δουλεια τους σωστα.Νομιζω?

νικήτας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-04, 11:58
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλημέρα σας,
Χθές συνέβη κάτι παράξενο για μένα φυσικά,στο ενυδρείο των 75λίτρων που έχω γκάπυς και 2 πλακόστομους καθαριστές και τώρα εχω αφήσει και τα 4 μεγάλα ας πούμε μεγαλα κορυς αλπίνο που ειναι 2 μηνών, λοιπόν το απόγευμα πρόσεξα ότι ενα αρσενικό γκάππυς αφινε τιν τελευταια του πνοή προσπάθησα να το βγάλω απο το ενυδρείο χωρίς να το καταφέρω επειδή όμως επρεπε να φύγω απο το σπίτι σκεφτηκα να το βγάλω μετά οταν γυρίσω.Τι νομίζεται όμως οτι βρήκα όταν γύρισα... χμ μονο δύο ματια να με κοιτάζουν δυο ματάκια σαν χαντρούλλες μέσα στο ενυδρείο απο οτι κατάλαβα το κακόμοιρο είχε φαγωθεί απο τι όμως και από ποιό ψάρι; Επίσης ψές είδα και ενα σαλιγγαρι κωνικό μέσα στο ενυδρείο για πρώτη φορά ...
Παρακαλώ μπορείτε να μου λύσετε την απορία μου;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-04, 13:53
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Πανίτσα από τους πλακόστομους φαγώθηκε. Εκτός από την άλγη τους αρέσει και η σάρκα, ιδιαίτερα στους μεγάλους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-04, 14:06
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ευχαρηστώ μιχάλη για την αμεση απάντηση σου, και εγώ αυτό υποψιάστηκα αλλά ήθελα κάποια επιβεβαίωση. Τα σαλιγγαράκια ενα προς το παρόν θα ειναι συντροφιά με τα υπόλοιπα ψαράκια φαντάζομαι, από οτι διάβασα θα ειναι πιο φυσικό το περιβάλλο τώρα εκτός και άν ο αριθμός μεγαλώσει καποια στιγμή και χρειαστεί να τα αφαιρέσω. Ψαράκια για την άλγη δεν βρήκα ισως σε τρεις εβδομάδες θα έχουν παραλαβή όπως μου είπαν έτσι θα περιμένω....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-04, 15:23
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Προσωπικά εγώ δεν συμπαθώ τα σαλιγγαράκια (τα μικρά) γιατί σε πολύ σύντομα χρονικό διάστημα γεμίζει το ενυδρείο και άντε να τα ξεφορτωθείς μετά Ασε που μερικές φορές μπαίνουν στο φίλτρο και δημιουργούν προβλήματα. Παραλαβή ψάρια είχε την Πέμπτη ένας εισαγωγέας από την Πάφο που δίνει σίγουρα και στη Λευκωσία ψάρια, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιά μαγαζιά. Μάλλον θα τον δω το απόγευμα και θα τον ρωτήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-04, 20:44
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Οκ μιχάλη αν μαθεις κανε ενα τηλ για να παω να πάρω φυσικά η άλγη μου δεν εξελήχθηκε αλλά καλά ειναι να εχω μερικά να μου πεις πόσα να παρω.Τα μικρά κορυς ταξιδεύουν στο ενυδρείο οχι ομαδικά ουτε που συναντιωνται ισος οταν μεγαλώσουν να λειτουργήσουν σαν ομάδα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03842 seconds with 14 queries