Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-02, 14:15
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Otto - Otocinclus affinis

Title: Otto - Otocinclus affinis
Post by: george on 09/20/02 at 16:57:10
--------------------------------------------------------------------------------
Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτα τα ψαρακια ;;;
Εχει κανενας απο εσας στο ενυδρειο του ;
Ειναι καλοι καθαριστες αλγης ;;
Ειναι "ειρηνικα" και πρεπει να βαλουμε παραπανω απο ενα μεσα στο ενυδρειο ;;
Ρωταω πολλα ;; ???
Εχω διαβασει σχετικα αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Otto - Otocinclus affinis
Post by: theodoro on 09/20/02 at 18:41:17
--------------------------------------------------------------------------------
αμα εχεις προβλημα αλγης κανενα ψαρι δεν προκεται να σου κανει θαυματα αλλα πρεπει να καταφυγεισ σε αλλεσ λυσεις
οπως μειωση φωτισμου μειωση τροφης(επιλογη τροφων με χαμηλη περιεκτικοτητα σε φωσφορικο οξυ πχ τροφες της sera
εχουν χαμηλοτερες ποσοτητες φωσφορικου οξεως απο αλλες τροφες) επισης μειωση ενισχυντικων υγρων για τα φυτα
η αμα το ενυδρειο ειναι καινουριο αναγκαστικα θα εχεις αλγη
σαν προιον ενος κυκλου
οσο για τα otos εχουν συντομο κυκλο ζωης και ειναι φημισμενα για τους ξαφνικους θανατους χωρισ αιτια
θα σου ελεγα ancistrous 2-3 δεν δημιουργουν προβλημα
αφου παραμενουν μικρα και δραστηρια
ακολουθωντασ το παρακατω link στι φωτογραφιες θα δεις ενα απο τα 3 ancistrus μου σε δραση

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=277



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Otto - Otocinclus affinis
Post by: Tolis on 09/20/02 at 22:09:00
--------------------------------------------------------------------------------
Για τους otoς:
Δεν υπαρχουν πιο ειρηνικα ψαρακια, η συμπεριφορα τους ειναι αψογη και κωμικη, θυμιζουν λιγο corydoras με...βεντουζα. Και οπως τα cories, θελουν να ειναι σε ομαδουλες απο 4-5 κι επανω. Εχουν μια προτιμηση σε νερο λιγο μαλακο και οξινο, αλλά προσαρμοζωνται μια χαρα στα δικα μας. Τρωνε αλγη, ειδικα την brown, αλλά για να δεις διαφορά, πρεπει να εχεις μπολικους. Συμφωνω με τον theodoro για τους ξαφνικους θανατους - θεμα ατελειωτων συζητησεων στα plant lists - δεν υπαρχει καμμια τεκμηριωμενη γνωμη γιατι το παθαινουν - αλλά πολλοι το αποδιδουν στο οτι τους βαζουμε για να φανε την αλγη, και δεν τους ταϊζουμε συμφωνα με τις αναγκες τους. Οσοι αγοραζοντας τους, τους εβαλαν σε species tank, τους ταισαν καλα για καποιες βδομαδες με algae-spirulina waffers και ζεματισμενα λαχανικα, τους εδωσαν ενα καλο ξεκινημα και ειχαν το μικροτερο ποσοστο "ξαφνικων θανατων" στη συνεχεια.
Διαφωνω για τον συντομο κυκλο ζωης - οι δικοι μου ειναι μια χαρά και κοντευουν 4 χρονια.

Για τις αλγες:
Μειωση φωτισμου μειωση τροφης και μειωση λιπασματων...ισως, σε ενα ενυδρειο με πολυ λιγα ή καθολου φυτα. Αν τα φυτα ειναι αρκετα και γρηγορης αναπτυξης, η αυξηση θρεπτικων (συγχρονως με φως και διοξειδιο-παντα αυτα τα 3 πανε μαζι) και η καλη λειτουργια και αναπτυξη των φυτων, ειναι ο καλυτερος γιατρος.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Otto - Otocinclus affinis
Post by: ENTRERI1221 on 09/22/02 at 18:32:15
--------------------------------------------------------------------------------
Τι εχουν τα ερμα και ψουφαν?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Otto - Otocinclus affinis
Post by: sijohn on 09/24/02 at 07:14:48
--------------------------------------------------------------------------------
Θα συμφωνήσω με τον Τολη που κάλυψε πλήρως το θέμα. Η άποψη μου είναι ότι καθαρίζουν ακούραστα την άλγη, και ίσως είμαι τυχερός που δεν έχω χάσει κανένα, έχω 15, και τους δίνω συμπλήρωμα αγγουράκι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02966 seconds with 14 queries