Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-07, 09:43
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή Γατόψαρα και ζωοτόκα

Καλημέρα σας.Λόγω του ότι είμαι αρχάριος ακόμα είχα την εντύπωση πως τα γατόψαρα είναι οι γλύφτες που λέμε και αφού έχω μέσα στο ενυδρείο γλύφτη δεν έδωσα πολύ σημασία σε αυτή την κατηγορία ψαριών.Σήμερα μετά από περιηγησή μου στο φόρουμ μας και διαβάζοντας κάποια πράγματα στο γη και ύδωρ κατάλαβα πως είναι εντελώς διαφορετικό ψάρι.Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω Botia Macracanthus μέσα στο 80άρι ενυδρείο μου με ζωοτόκα.Έχω γκάπι ξιφοφόρους και 1 μόλυ.Επίσης το ενυδρείο είναι ελαφρώς φυτεμένο(10 φυτα).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-07, 09:54
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

καλημερα δεν ξερω αν ειδες το τελικο μεγεθος του ψαριου αυτου ειναι 30cm που σημαινει δεν θα χωραει καν να στιψει οταν μεγαλωσει...ασε που θελει κοπαδι και το ενυδρειο σου δεν τα χωραει με τιποτα...

ps και το συγκεκριμενο δεν ανοικει στην κατηγορια των γατοψαρων
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-07, 09:56
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Σοβαρά όχι δεν το είδα.Για τα λίτρα μου και την συνθεσή μου τι προτίνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-07, 10:04
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

θα μπορουσες να βαλεις ενα μικρο ειδος ancistrus και συγκεκριμενα τον sp3 δες τον εδω http://www.planetcatfish.com/catelog...?species_id=49 ζητατον απλα ως ανκιστρους τον βρισκεις ευκολα και γινεται μεχρι 12cm ισως θα μπορουσες να χεις και ζευγαρι αλλα γιαυτο περιμενε καποιον ποιο ειδικο να σου πει...χρειαζεται να βαλεις και μια ριζα αν δεν εχεις....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-07, 10:06
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Όταν λές ρίζα τι εννοείς?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-07, 10:08
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

στην χειροτερη περιπτωση ενα μοπανι αυτα τα ξυλα που πουλανε στα πετσοπ.αληθεια το ενυδρει σου ειναι στρωμενο κανονικα?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-07, 10:11
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Τέτοια ρίζα όχι δεν έχω αλλά λογικά μπορώ να βρώ.Το ενυδρείο λειτουργεί 3 εβδομάδες.Έχω 4 μέρες που άλλαξα φίλτρο και από ένα απλό που είχα πήρα το eheim 2213. Από μετρήσεις που κάνω βλέπω πως όλα πάνε αρκετά καλά και πιστεύω πως σε μερικές μέρες θα είναι πλήρως στρωμένο.Ολά τα άλλα ψάρια και τα φυτά(εκτός από κάτι φύλλα) δείχνουν μια χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-07, 10:12
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα Botia θέλουν μαλακό και όξινο νερό και οπότε δεν κάνουν με τα ζωοτόκα σου...Botia macracanthus δεν μπορείς να βάλεις πάντως έτσι και αλλιώς λόγω μεγέθους...Φτάνουν τα 30εκ. και θέλουν να κρατιούνται σε κοπαδάκι...Οπότε θες πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο για κάτι τέτοιο...
Ένα ζεύγος Ancistrus μπορεί πράγματι αν μπει αλλά θα είναι αρκετά στριμωγμένο σε τόσο μικρή δεξαμενή...Και αν αντί για ζεύγος σου βγούν 2 αρσενικά,τότε θα έχεις καβγάδες και θα πρέπει να δώσεις τον έναν...
Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο να μην έβαζες παρα μόνο ίσως έναν μια και με τα ζωοτόκα μαζί θα η ιχθυοφόρτιση ανεβαίνει αρκετά...
Ελπίζω να κράτησες το βιολογικό υλικό του παλιού σου φίλτρου και να το μετέφερες στο καινούργιο γιατί αλλιώς σίγουρα θα έχεις προβλήματα με τόσα ψάρια μαζί...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-07, 10:16
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

1 έλεγα να βάλω.Και αυτό όχι γιατί μου αρέσουν τόσο πολύ τα γατόψαρα αλλά γιατί είναι χρήσιμα στο ενυδρείο και βοηθούν στηνυγιή λειτουργεία του μιας και καθαρίζουν το βυθό από τροφές και από οργανικες ουσίες(νεκρά νεογέννητα πχ)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-07, 10:18
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

τοτε παρε σκουπα βυθου καλυτερα καθως τα γατοψαρα θελουν διαφορετικη περιποιηση απο τα αλλα ψαρια και δεν τρωνε τα υπολειματα τους....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-06-07, 10:21
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

¶υτο που είπα π΄ριν το δίαβασα στο Γη και Ύδωρ. Και συγκεκριμένα λέει:
Είδη «Γατόψαρων» είναι αυτά που μαζεύουν και καταναλώνουν την τροφή που τα άλλα ψάρια μας δεν θα φάνε, ή καταναλώνουν πτώματα οργανισμών που δεν μπορούμε να ανιχνεύσουμε και να απομακρύνουμε από το ενυδρείο. Και στις δύο περιπτώσεις, δηλαδή της παραμονής αφάγωτης τροφής και της σήψης μέσα στον ευμετάβλητο κόσμο ενός ενυδρείου, αυτό θα δημιουργούσε ρύπους που θα απορύθμιζαν αυτές τις λεπτές ισορροπίες. Επίσης «Γατόψαρα» είναι αυτά που ελέγχουν και τις ποσότητες των αλγών στα ενυδρεία.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-06-07, 10:32
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

νομιζω πως ο κυριος τακης αναφερεται περισσοτερο στα corydoras σαν οικογενεια που δεν ειναι αλγοφαγα οπως τα πλεκοειδη...για να μην το κουραζουμε αν θες απλα κατι να τρωει υπολειματα τροφων μπορεις να παρεις 2 apple snail <αυτα τα κιτρινα σαλιγκαρια>τα οποια τρωνε και λιγη αλγη και οτι μενει απο τροφες καθως το σκληρο νερο σε περιοριζει...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-06-07, 10:37
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Και ποιος σου ειπε πως έχω σκληρό νερό?Το νερό λόγο τύρφης έχει μαλακώσει αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-06-07, 10:38
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ζωοτόκα και μαλακό νερό δεν πάει...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-06-07, 10:41
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

To GH ή το KH μετράμε?Μάλλον το GH.Και αν είναι αυτό το ανκιστρους με τα ζωοτόκα συμβαδίζει Ζωοτόκα 10-20 dH ανκιστρους 5-19dH
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-06-07, 10:44
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
To GH ή το KH μετράμε?Μάλλον το GH.
ναι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-06-07, 10:54
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το Ancistrus sp.(3) μια χαρά θα τα πάει με τα ζωοτόκα...Και ταιριάζει σχετικά και στις συνθήκες όπως είδες ήδη...
Ναι,το Gh μετράμε,εκτό και από συγκεκριμμένες περιπτώεις που μετράμε και kh...Σε εσένα προς το παρόν δε χρειάζεται...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-06-07, 13:54
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Ancistrus sp.(3) μια χαρά θα τα πάει με τα ζωοτόκα...Και ταιριάζει σχετικά και στις συνθήκες όπως είδες ήδη...
Ναι,το Gh μετράμε,εκτό και από συγκεκριμμένες περιπτώεις που μετράμε και kh...Σε εσένα προς το παρόν δε χρειάζεται...
κωστα μια χαρα θα τα παει αλλα ειπε ο φιλος μας οτι δεν του αρεσει και το θελει για εργατη μονο οποτε εγω θα του συνιστουσα να μην το παρει καλυτερα αν θελει απλα να απαλαγει απο τα υπολειματα να περνε καποιο ειδος cory αλλα εχει σκληρο νερο<η τουλαχιστον θα πρεπε να χει> οποτε μονο τα apple μας μενουν για καθαρισμο...

ramsys αν θες τελικα ancistrus οχι μονο για να κανει το σκουπιδιαρη διαβασε λιγο για αυτον πρωτα και οπωσδηποτε ολοκληρωσε το στρωσιμο πριν τον παρεις
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-06-07, 16:28
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

apple snail ουτε αλγη θα φανε ουτε θα καθαρισουν το βυθο εκτος απο την τροφη που θα ξεφυγει απο τα ψαρακια....οποτε καλη ηταν η γνωμη σου πριν οπου προτεινες σκουπα βυθου μιας και δεν τα θελει επειδη του αρεσουν αλλα για ¨δουλεια¨......................
...παντως σιγουρα "κλοουν" δεν μπορεις να βαλεις μιας και μεγαλωνουν γρηγορα και πολυ....και απο ενα σημειο και μετα γινονται επιθετικοι και αποτομοι ειδικα την ωρα του φαγητου.....εκτος οτι θα πρεπει να βαλεις >2 ψαρια πραμα που δεν το επιτρεπουν τα λιτρα σου.....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-06-07, 19:27
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Λοιπόν έγινε μια παρεξήγηση steady. Το ότι δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο γατόψαρο δεν σημαίνει πως δεν θα το φροντίζω κιολας. Σήμερα πήγα το πήρα, του πήρα ειδική τροφή σε ταμπλέτες για παλκόστομους και αυτές τις μέρες θα πάω να πάρω και καμία ρίζα επειδή του αρέσει.Και δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό αν θέλω το γατόψαρο για "εργάτη"(αυτός ο όρος δεν μου αρέσει..και είναι τελείως αδόκιμος) απο την στιγμή που το φροντίζω και το περιποιούμαι στο έπακρο(όσο φυσικά έχω δυνατότητα). Το ότι τρώει υπολείματα τροφής και οργανικών ουσιών είτε αυτά είναι "κόπρανα" είτε πεθαμένοι οργανισμοί αυτό είναι πραγματικότητα και το κάνει το ψάρι από μόνο του χωρίς να του το επιβάλει κανείς...άρα δεν θα το έλεγα εργάτη...απλά ένα χρήσιμο ψάρι είναι που του αρέσει κάτι και μέσα από αυτή του την αρέσκια εποφελείται το ενυδριακό οικοσύστημα. Τέλος πάντων θα το συνέχιζα το θέμα να λέγαμε και κανα δυο πραγματάκια περί ηθικής και εχμαλωσίας ζωντανών οργανισμών αλλά θα ξεφύγουμε από αυτό το θεμα...Σας ευχαριστώ παντως όλους για την βοήθεια σας
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-06-07, 19:49
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν έγινε μια παρεξήγηση steady. Το ότι δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο γατόψαρο δεν σημαίνει πως δεν θα το φροντίζω κιολας. Σήμερα πήγα το πήρα, του πήρα ειδική τροφή σε ταμπλέτες για παλκόστομους και αυτές τις μέρες θα πάω να πάρω και καμία ρίζα επειδή του αρέσει.Και δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό αν θέλω το γατόψαρο για "εργάτη"(αυτός ο όρος δεν μου αρέσει..και είναι τελείως αδόκιμος) απο την στιγμή που το φροντίζω και το περιποιούμαι στο έπακρο(όσο φυσικά έχω δυνατότητα). Το ότι τρώει υπολείματα τροφής και οργανικών ουσιών είτε αυτά είναι "κόπρανα" είτε πεθαμένοι οργανισμοί αυτό είναι πραγματικότητα και το κάνει το ψάρι από μόνο του χωρίς να του το επιβάλει κανείς...άρα δεν θα το έλεγα εργάτη...απλά ένα χρήσιμο ψάρι είναι που του αρέσει κάτι και μέσα από αυτή του την αρέσκια εποφελείται το ενυδριακό οικοσύστημα. Τέλος πάντων θα το συνέχιζα το θέμα να λέγαμε και κανα δυο πραγματάκια περί ηθικής και εχμαλωσίας ζωντανών οργανισμών αλλά θα ξεφύγουμε από αυτό το θεμα...Σας ευχαριστώ παντως όλους για την βοήθεια σας
θα σου απαντησω αμεσως
πρωτον το οτι πειρες το ψαρακι αυτο χωρις να εχει στρωσει το ενυδρειο σου ειναι εγκληματικο για μενα δεν μπορουσες να περιμενεις λιγο?θα ταλαιπωρηθει πολυ και σιγουρα μπορει να του κοστισει τη ζωη πολυ νωριτερα αποτι θα γινοταν φυσικα..
δευτερον το ψαρι αυτο δεν τρωει ΚΟΠΡΑΝΑ κανενα ψαρι δεν τρωει κοπρανα για κανενα λογο οσο και αν το θελουμε
τριτον μιλας για ηθικη και αιχμαλωσια ενω περνεις ψαρι σε αστρωτο ενυδρειο?θεωρεις οτι εχεις συνειδηση?να πω οτι δεν στο πε κανενας αλλα η δικια σου ηθικη αυτο σου πε ε?
πιστευεις οτι με τις ταμπλετες που πειρες και μονο θα ειναι ευτυχισμενο?διαβασες για τις αναγκες του απ το λινκ πριν το παρεις?
και ξανα λεω ενα γατοψαρο σαν αυτο δεν θα βοηθησει στη υγειηνη του ενυδρειου σου οπως ειπες γιατι οταν μεγαλωσει οι ποσοτητες κοπρανων που θα παραγει θα ειναι τεραστιες<οπως καθε πλεκο> δημιουργοντας ετσι μια μεγαλη extra ποσοτητα αμμωνιας στο τανκ σου<εκτος αμα τρωει τα κοπρανα του >
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-06-07, 20:35
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου απαντησω αμεσως
πρωτον το οτι πειρες το ψαρακι αυτο χωρις να εχει στρωσει το ενυδρειο σου ειναι εγκληματικο για μενα
Τι έχεις να πείς για την αναπαραγωγή των ψαριών σε εκτροφεία με άμεσο σκοπό το οικονομικό κέρδος?Μάλλον το επικροτείς. Το ενυδρείο είναι θέμα λίγων ημερών να στρωθεί πλήρως, μιας και το μπόλιασα σήμερα από μεγάλο φίλτρο από ενυδρείο απο εκει που το πήρα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορουσες να περιμενεις λιγο?
Μπορούσα αλλά όπως πίστευα και όπως παρατηρώ το ψάρι πάει μια χαρά και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα φαινομενικά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ταλαιπωρηθει πολυ και σιγουρα μπορει να του κοστισει τη ζωη πολυ νωριτερα αποτι θα γινοταν φυσικα..
Δεν το βλέπω να ταλαιπωρήται.Αλήθεια τα δικά σου ψάρια είσαι 100% σιγουρος ότι δεν ταλαιπωριούνται? Όσο για την ζωή αυτό το ξέρει μόνο ο Θεός.Και αν δεν κάνω λάθος μέσα σε ενα ενυδρείο, όπως άλλωστε και στην φύση υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες που μπορούν να αποβούν μοιραίοι για το οικοσύστημα γενικώς. Και κάτι άλλο...εσύ πιστεύεις πως τα ψαρια σου θα ζήσουν όσο θα ζούσαν κανονικά? Γιατί αν το πιστεύεις αυτό ή αφελλής πρέπει να είσαι η να μην έχεις καταλάβει καλά τα όσα έχεις διαβάσει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
δευτερον το ψαρι αυτο δεν τρωει ΚΟΠΡΑΝΑ κανενα ψαρι δεν τρωει κοπρανα για κανενα λογο οσο και αν το θελουμε
Εδώ μπορεί και να έχεις δίκιο γιατι κάπου διάβασα ότι τρώει οργανικές ουσιές και υπέθεσα πως μεσα στις οργανικές ουσίες είναι και τα ΚΟΠΡΑΝΑ. Πάντως για του λόγου το αληθές έχω δει χρυσόψαρα που το κάνουν.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
τριτον μιλας για ηθικη και αιχμαλωσια ενω περνεις ψαρι σε αστρωτο ενυδρειο?θεωρεις οτι εχεις συνειδηση?να πω οτι δεν στο πε κανενας αλλα η δικια σου ηθικη αυτο σου πε ε?
Λάθος το έθεσες έπρεπε να πεις...ιΜλας για ηθικη και αιχμαλωσια ενω περνεις ψαρι σε ενυδρειο?
άν θέλουμε να είμαστε σωστοί γιατί στην ηθική δεν πιστεύω πως υπάρχει μέτρο αλλά ούτε διακρίσεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστευεις οτι με τις ταμπλετες που πειρες και μονο θα ειναι ευτυχισμενο?διαβασες για τις αναγκες του απ το λινκ πριν το παρεις?
Φυσικά και τις διάβασα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από την στιγμή που το ενυδρείο είναι φυτεμένο και αφου προστεθεί μια ρίζα για να την κάνει φωλια και να πέρνει κάποια στοιχεία από αυτην που τον βοηθουν να αφομοιώνει καλύτερα την τροφή του, και για αρχή του προσφέρω αυτήν την τροφή, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
και ξανα λεω ενα γατοψαρο σαν αυτο δεν θα βοηθησει στη υγειηνη του ενυδρειου σου οπως ειπες γιατι οταν μεγαλωσει οι ποσοτητες κοπρανων που θα παραγει θα ειναι τεραστιες<οπως καθε πλεκο> δημιουργοντας ετσι μια μεγαλη extra ποσοτητα αμμωνιας στο τανκ σου<εκτος αμα τρωει τα κοπρανα του >

θα σου έλεγα να δείς εδω--->http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Catfishes.htm
αλλά μάλλον το έχεις διαβάσει...δεν πειράζει η επανάληψη εστί μήτηρ μαθήσεως.

Όσο αυτό για την μεγάλη αφόδευση του δεν το γνώριζα για να πώ την αλήθεια, αλλά λόγω του ότι έχω λίγα ψάρια μέσα και αρκέτα ισχυρό φίλτρο δεν πιστεύω πως θα μου δημιουργήσει πρόβλημα.
-------------------------
Οφήλω μια συγνώμη στον steady για τον τρόπο μου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ramsys : 06-06-07 στις 20:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-06-07, 20:55
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τι έχεις να πείς για την αναπαραγωγή των ψαριών σε εκτροφεία με άμεσο σκοπό το οικονομικό κέρδος?Μάλλον το επικροτείς. Το ενυδρείο είναι θέμα λίγων ημερών να στρωθεί πλήρως, μιας και το μπόλιασα σήμερα από μεγάλο φίλτρο από ενυδρείο απο εκει που το πήρα.
τι σχεση εχει η αναπαραγωγη των ψαριων σε εκτροφεια δεν το καταλαβαινω καν γιατι να το επικροτω?
καταλαβαινω την ανυπομονισια που καθενας εχει για καθε νεο ψαρι αλλα καλο θα ειναι να ακους καποιους εμπειροτερους που σπαταλανε το χρονο τους για να σε βοηθησουν και το θεμα ημερων δε μου λεει τιποτα ατρωτο ειναι ακομα...η νομιζεις οτι αφου ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου ενα ενυδρειο ειναι τελειο?χρειαζεται αρκετος καιρος για να ερθει ισοροπια...
Παράθεση:
Μπορούσα αλλά όπως πίστευα και όπως παρατηρώ το ψάρι πάει μια χαρά και Δεν το βλέπω να ταλαιπωρήται.δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα φαινομενικά
τι ενοεις φαινομενικα?αμα δεν ηταν καλα θα στο λεγε δηλαδη?η θα κλαιγε?στο ματι σου μια χαρα μπορει να φαινεται..
Παράθεση:
Δεν το βλέπω να ταλαιπωρήται.Αλήθεια τα δικά σου ψάρια είσαι 100% σιγουρος ότι δεν ταλαιπωριούνται? Όσο για την ζωή αυτό το ξέρει μόνο ο Θεός.Και αν δεν κάνω λάθος μέσα σε ενα ενυδρείο, όπως άλλωστε και στην φύση υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες που μπορούν να αποβούν μοιραίοι για το οικοσύστημα γενικώς. Και κάτι άλλο...εσύ πιστεύεις πως τα ψαρια σου θα ζήσουν όσο θα ζούσαν κανονικά? Γιατί αν το πιστεύεις αυτό ή αφελλής πρέπει να είσαι η να μην έχεις καταλάβει καλά τα όσα έχεις διαβάσει.
το οτι δεν το βλεπεις να ταλαιπωρειται δεν το ξανασχολιαζω
τα δικα μου ψαρια τουλαχιστον απο τον παραγοντα αμμωνια δεν ταλαιπωρουνται αλλα δεν θα παιξουμε την κολοκυθια
να ξερεις οτι στο οικοσυστημα που ζουν τα ψαρια σου ο θεος εισαι εσυ κατα ενα μεγαλο ποσοστο, αμα δεν κανεις αλλαγη νερου αμα δεν τους παρεχεις σωστη ποιοτητα δεν μπορει δυστηχως να τα σωσει ο θεος...
οταν μιλησα για χρονο ζωης μιλησα για χρονο ζωης σε αιχμαλωσια τωρα τον αν ειμαι αφελης η οχι μαλλον αφελης ειμαι για να σπαταλαω το χρονο μου
και στο κατω κατω αφου εσυ οτι διαβαζεις το κατανοεις γιατι ζητας τη γνωμη μας?
Παράθεση:
Πάντως για του λόγου το αληθές έχω δει χρυσόψαρα που το κάνουν.
ευτηχως που δεν εβαλες και χρυσοψαρα μεσα
Παράθεση:
Λάθος το έθεσες έπρεπε να πεις...ιΜλας για ηθικη και αιχμαλωσια ενω περνεις ψαρι σε ενυδρειο?
άν θέλουμε να είμαστε σωστοί γιατί στην ηθική δεν πιστεύω πως υπάρχει μέτρο αλλά ούτε διακρίσεις
μπορει να το περνω στο ενυδρειο μου αλλα παρεχω τις συνθηκες που θα εβρισκε στη φυση πιστεψε με οσο το δυνατον καλυτερα και αυτο το καταφερα μετα απο πολυ πολυ διαβασμα δεν μου ρθε επιφοιτηση απ το θεο..
τωρα αυτα περι ηθικης που εβαλες στο θεμα τι να πω δεν περιγραφω αλλο
και κατι αλλο τα γκαπακια που εχει μεσα και ειχες πριν μπολιασεις δεν εχουν ψυχη?για να μην μιλαμε για το γατοψαρο μονο
και το λινκ πιστεψε με το χω διαβασει μια χαρα διαβασε εσυ μαλλον το λινκ που σου δωσα για να καταλαβεις οτι περα απο την ειδικη τροφη που πειρες τ ψαρια αυτα πρεπει να ταιζονται με τροφες οπως αγκουρακι και διαφορα λαχανικα τις περισσοτερες φορες της εβδομαδας...

για να τελειωσει εδω το θεμα δεν συνεχιζομαι να αντιπαρατιθεμαι μαζι σου περασαμε τα ορια και το φορουμ δεν διατιθεται για προσωπικες διαμαχες αυτα μπορουν να μεταφερθουν μεσω πμ
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-06-07, 09:11
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να ανεβαίνει τόσο η θερμοκρασία,σκεφτείται τα ενυδρεία σας...........

Τώρα στο πραγματικό θέμα μας:
Με το μπόλι που έβαλες,βελτιώνεις αρκετά τις πιθανότητες να μην έχεις προβλήμτα...Μόνο του όμως δεν φθάνει και μέχρι να υπάρχουν αρκετά βακτήρια για να υποστηρίζουν το ενυδρείο σου,καλό θα ήταν να κάνεις τα εξής για να περάσεις περάσεις το στρώσσιμο σχετικά ανώδυνα(τα ψάρια σου δηλαδή...):Τάισμα ελάχιστο,ωστε να μην δημιουργείται περισσότερη αμμωνία απόση μπορούν τα βακτήρια που έχεις να διασπάσουν,με άλλα λόγια τόσο τάισμα όσο να μετράς αμμωνια 0(καθημερινά να μετράς μέχρι να στρώσει τελείως...).Αν κάποια μέρα μετρήσεις αμμωνία και έχεις,(όπως σήμερα κατα πασα πιθανότητα),κάνε μια αλλαγή νερού 30-50%...Και την επόμενη μέρα λιγότερο τάισμα για να μην ξανανέβει...
Βοηθά πολύ το να ταίζεις τροφές φτωχές σε πρωτείνες μια και κυρίως αυτές μετατρέπονται σε αμμωνία...Π.χ. τάισε μαρούλι(καλά πλυμμένο ή και ακόμα καλύτερα βιολογικό...) ή αγγούρι...Από αυτά θα φάνε και τα ζωοτόκα σου και ο Ancistrus σου και δεν πιστεύω να σου ανεβάσει αμμωνία αν έβαλες ικανοποιητική ποσότητα από μπόλι...

Σχετικά με το προσδόκιμο ζωής,υπάρχουν πράγματα που το ανεβάζουν και άλλα που το μειώνουν...Η αμμωνία και οι σπάνιες αλλαγές νερού το μειώνουν δραματικά ενώ η απουσία predators και οι σωστές συνθήκες ph και θερμοκρασίας και το σωστό τάισμα το ανεβάζουν...Γενικά πάντως να ξέρεις πως το προσδόκιμο ζωής των τροπικών ψαριών γλυκού νερού σε ένα καλά διατηρημμένο ενυδρείο είναι ψηλότερο από αυτό στη φύση,ιδιαίτερα για ψάρια που αποτελούν συχνά τροφή άλλων ψαριών...Π.χ. υπάρχουν Corydoras που έχουν φτάσει τα 28χρόνια ζωής σε ενυδρείο,και αυτό λίγα χρόνια πριν που δεν είθχε ανπτυχθεί τόσο η τεχνολογία για τα ενυδρεία και ούτε υπήρχαν ιδιαίτερα φάρμακα...Tα Corydoras από την άλλη στη φύση,πεθαίνουν κατα εκατοντάδες την εποχή της ξηρασίας στη φύση καθώς πάρα πολλά εγκλωβίζονται σε λίμνες που αποκόβωνται από το κυρίως ποτάμι και ξεραίνονται τελείως την εποχή της ξηρασίας...Ένα καλό που υπάρχει είναι οτι πολλά από αυτά τα καταδικασμένα Corydoras,πάνε και τα μαζέυουν όταν η λίμνη έχει ξεραθεί για εξαγωγή για ενυδρεία και έτσι αυτό αποτελεί λύτρωση για αυτά,σώζωνται από αυτό...

Εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα στο στρώσσιμο και να τελειώσει γρήγορα αυτή η δοκιμασία για τα ψάρια σου,χωρίς απώλειες...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 07-06-07 στις 09:38
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλάτι σε ζωοτόκα giorgio Ζωοτόκα 2 06-05-07 09:30
Γατόψαρα+Οτόκυκλοι και τί άλλο? jstiva Αρχάριοι γλυκού νερού 5 16-01-07 22:15
Να δοκιμάσω την τύχη μου και με ζωοτόκα. Ακούω προτάσεις KOKORAS Ζωοτόκα 15 09-05-06 22:05
Απαιτήσεις για ζωοτόκα sifo Ζωοτόκα 2 01-05-06 11:52
Γατόψαρα...... Husky_Jim Γατόψαρα Ν. Αμερικής 9 28-12-04 14:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08929 seconds with 15 queries