Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-09-08, 13:04   #1
ΒΟΗΘΕΙΑ
Βιβή
Member
Εγγραφή: 12-09-2008
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 54

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Βιβή Ο χρήστης Βιβή δεν είναι συνδεδεμένος 16-09-08, 13:04
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και αυτό είναι το πρώτο μήνυμά μου μετά από ανάγνωση πολλών θεμάτων , χωρίς όμως να καταλήξω κάπου. Αυτό είναι και το πρώτο μου ενυδρείο , γι'αυτό συγχωρέστε την σχετική ασχετοσύνη μου.
Έχω ένα ενυδρείο Cayman 300LT το οποίο και ξεκίνησε εδώ και 10 ημέρες. Έχω μέχρι στιγμής 16 φυτά αργής και ταχείας ανάπτυξης . Υπόστρωμα έχω μόνο χαλικάκι ψηλό και έβαλα ταμπλέτες λιπάσματος της seechem. Στην αρχή τα πράγματα δεν πήγαιναν και πολύ καλά για τα φυτά μου , αλλά τώρα που έβαλα και CO2 (εδώ και 2 ημέρες) τα βλέπω καλύτερα. Επίσης πριν 2 ημέρες έβαλα από ένα καπάκι Flourish και Flourish Iron. Την επόμενη ημέρα έκανα και τις πρώτες μου μετρήσεις και πείρα τα ακόλουθα αποτελέσματα.
ph 9 - kh 13 - gh 18 - po4 0.5 - NO3 10.
Τί έχετε να πείτε για τις μετρήσεις; Γιατί είναι τόσο ψηλά το ph ? Πρέπει να κάνω κάτι γι'αυτό; Ας μου απαντήσει κάποιος .
Εμφανίσεις: 2816
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-08, 13:13
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

μέχρι και το kh - Gh σου στα ύψη είναι, μήπως έχεις κάποιο ασβεστολιθικό αντικείμενο στο ενυδρείο σου, μήπως το χαλίκι είναι ασβεστολιθικό???
οι μετρήσεις στο νερό της βρύσης σου τί λένε???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-08, 13:19
Βιβή Ο χρήστης Βιβή δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2008
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Υποτίθεται πως όχι. Θα κάνω όμως το τεστ με το ξίδι το απόγευμα και θα ξέρω. Αν είναι ασβεστολιθικό τί γίνεται;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-08, 13:19
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλωσήρθες κατ'αρχήν..

1. Με τι κάνεις τις μετρήσεις σου? Αν είναι με στικς, ίσως να φταίνε αυτά, πολλές φορές δείχνουν άλλα αντ'άλλων..

2. Μη βιάζεσαι με τα λιπάσματα.. ¶σε τα φυτά να προσαρμοστούν.. Να ρίχνεις λιγότερο από τη συνιστώμενη ποσότητα, και σε πρώτη φάση τουλάχιστον να μή ρίχνεις iron, γιατί κινδυνεύεις να γεμίσεις με άλγες.. Εξ'άλλου, σίδηρο περιέχει και το flourish το γενικό..

3. Τι CO2 έχεις?

4. Τι αντικείμενα έχεις στο ενυδρείο? Υπάρχει κάτι ασβεστολιθικό? π.χ. κάποια πέτρα? Το pH είναι ψηλά γιατί είναι μεγάλο και το KH (αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα).. Και το ΚΗ αυξάνει συνήθως λόγω ύπαρξης αντικειμένων που βγάζουν άλατα στο νερό (π.χ. ασβεστολιθικές πέτρες..) Για να βεβαιωθείς, καλό θα ήταν να μετρήσεις και το νερό της βρύσης σου..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-08, 13:25
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βιβή Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι ασβεστολιθικό τί γίνεται;
το βγάζεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-09-08, 13:40
Βιβή Ο χρήστης Βιβή δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2008
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

1. Μετρήσεις κάνω με τα υγρά διαλύματα της sera.
3. CO2 έχω συσκευή με φιάλη της ferplast. Την έχω ρυθμίσει στις 9 με 10 φυσαλίδες το λεπτό. Οι μετρήσεις έγιναν την επόμενη ημέρα. Μήπως το PH πέσει σταδιακά λόγω του διοξειδίου ή θα έπρεπε να έχει ήδη πέσει;
4. Το ενυδρείο έχει μόνο φυτά , ένα κομμάτι ξύλο και χαλίκι.
Το απόγευμα θα μετρήσω το νερό της βρύσης και του ενυδρείου μήπως και άλλαξε κάτι. Σημειωτέων ότι εχθές έριξα μια κουταλίτσα του γλυκού μπάφερ κατόπιν συμβουλής του petshop.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-09-08, 13:50
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Επίσης αν θες να τεστάρεις το χαλίκι κλπ για το αν είναι ασβεστολιθικά, να το κάνεις με aquaforte-κεζάπ-υδροχλωρικό οξύ (όπως το λένε στα μέρη σου).
Αν σε φοβίζει, να ξέρεις ότι με ένα ξέπλυμα με νεράκι θα διαλυθεί.
Με το ξύδι δεν θα καταλάβεις και πολλά μην πω τίποτε σχεδόν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-09-08, 13:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Θα σε στενοχωρήσω, λυπάμαι, αλλά τα τεστάκια της sera δεν είναι ό,τι καλύτερο.. Κυρίως αυτά για τις σκληρότητες (GH, KH).. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο forum, θα δεις διάφορες αρνητικές κριτικές.. Και το είδα και στο ενυδρείο ενός φίλου, να ρίχνει σταγόνες για GH στο τεστάκι της sera, και να μήν αλλάζει χρώμα ούτε στα 20, 25 (ενώ με άλλο τεστάκι μέτρησα 12!).. Με NH4 και NO3, πάντως, της sera, εγώ δεν είχα κάποιο πρόβλημα..

Πριν τεστάρεις το χαλίκι, μέτρα νερό βρύσης.. Αν είναι ίδιες οι σκληρότητες, δεν έχει νόημα να μπεις στη διαδικασία..

Τώρα, αυτό το buffer που σου δώσανε τι είναι? Μπορείς να δώσεις κάποιες λεπτομέρειες? Τι γράφει πάνω? Μήπως αυτό σου ανεβάζει σκληρότητες και pH? Αν δεν ξέρεις τι κάνει, πάρε ένα ποτήρι, ή ένα κουβά νερό, μέτρα το νερό πριν, μετά ρίξε λίγο από αυτό, και ξαναμέτρα το μετά.. Γενικά, καλό είναι να αποφεύγουμε να ρίχνουμε τέτοια σκευάσματα στο ενυδρείο, πόσο μάλλον αν δεν είμαστε απόλυτα σίγουροι για το τι κάνουν..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-09-08, 13:57
Βιβή Ο χρήστης Βιβή δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2008
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Τί τεστ προτείνεις; Για το buffer δεν μπορώ να δώσω σήμερα άλλες πληροφορίες γιατί είμαι στη δουλειά. Θα το δω και θα σας πω αύριο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-09-08, 14:11
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Για την API και τη Salifert ακούγονται καλά λόγια.. Εγώ έχω για GH και KH της Tropic Marin και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος..

Πάντως, μή βιαστείς να φτάσεις στο συμπέρασμα ότι φταίνε τα τεστ σου.. Εγώ το βλέπω πιθανό να φταίει και το μπάφερ.. Μπορεί να σου έδωσε ο τύπος άλατα που προσθέτουν π.χ. σε ενυδρεία τύπου malawi για αύξηση σκληρότητας και pH.. Και με το ήδη σκληρό νερό που μπορεί να έχετε στα μέρη σου, να κατέληξες τελικά με αυτές τις τιμές.. Όπως επίσης, 10 φυσαλίδες CO2 το λεπτό δεν πρέπει να είναι αρκετές για να σου ρίξουν το pH.. Μέτρα πρώτα νερό βρύσης, δες και το μπάφερ τι είναι και τι κάνει, και βλέπουμε μετά..

Υ.Γ. ΝΟ3 πώς έχεις 10? Πώς κάνεις το στρώσιμο?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-09-08, 14:23
Βιβή Ο χρήστης Βιβή δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2008
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Πρώτα έκανα τις μετρήσεις και μετά έβαλα το μπάφερ.
Για τα ΝΟ3 δεν γνωρίζω. Το ενυδρείο είχε μέσα 4 κάψουλες βακτιριδίων τις οποίες και τις έβαλα. Το νερό όμως ήταν θολό και έβαλα 2 μπουκαλάκια safe start (sera).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-09-08, 14:36
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Για να βγαλουμε συμπερασμα θα πρεπει να μετρησεις το νερο της βρυσης αλλα οχι με στικ αλλα με τεστ σταγονων καποιας απο τις εταιριες που σου προτειναν παραπανω τα παιδια.
Οταν δουμε τι ph εχει το νερο του δικτυου σου τα υπολοιπα θα βρεθουν...μετρημενα κουκια ειναι!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-09-08, 10:41
Βιβή Ο χρήστης Βιβή δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2008
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους. Σχετικά με το χαλίκι του ενυδρείου μου έκανα το τεστ και δεν είναι ασβεστολιθικό. 'Oσον αφορά στο buffer είναι της seechem και γράφει ότι είναι για δίσκους για να κατεβάζει το ph και την σκληρότητα.
Τέλος έκανα μετρήσεις με καινούργια τεστ και πείρα τα ακόλουθα αποτελέσματα.
Νερό Βρύσης: ph 7 - gh 15 - kh 11
Νερό Ενυδρείου: ph 8 - gh 13 - kh 9 - nh4/nh3 0 -no2 0 - no3 0 - Fe 0.25.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-08, 12:16
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Πιο λογικές είναι αυτές οι τιμές..

Κατ'αρχήν το νερό στην περιοχή σου είναι αρκετά σκληρό (GH=15, KH=11).. Οι τιμές αυτές είναι χαμηλότερες στο ενυδρείο λόγω του buffer που έριξες.. Το τι θα κάνεις στο μέλλον με αυτές τις τιμές εξαρτάται από το τι ψάρια θα βάλεις στο ενυδρείο.. Πάντως, για ψάρια μαλακού νερού, οι περισσότεροι εδώ προτιμούν τη χρήση νερού από αντίστροφη όσμωση (κάνε μια αναζήτηση για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται), ή τη χρήση τύρφης (και πάλι κάνε αναζήτηση), παρά τη χρήση buffers και αντίστοιχων σκευασμάτων..

Τώρα, για το γεγονός ότι το pH στο ενυδρείο είναι ψηλότερο από της βρύσης.. Η τιμή pH=7, για KH=11 είναι αρκετά χαμηλή, ίσως το νερό της βρύσης να έχει αυξημένη περιεκτικότητα π.χ. σε CO2, το οποίο κατεβάζει το pH, αλλά μόλις αφήσεις το νερό για κάποιο διάστημα, το CO2 χάνεται στην ατμόσφαιρα, και το pH ανεβαίνει.. Δοκίμασέ το κι αυτό, εγώ νομίζω ότι αν αφήσεις το νερό της βρύσης για κάποιες ώρες σε ένα δοχειάκι, μετά θα μετρήσεις μεγαλύτερο pH.. Λογικά θα βρεις μεγαλύτερο του 8, καθώς το 8 είναι η μειωμένη τιμή λόγω του buffer (το οποίο υποτίθεται ότι κατεβάζει το pH, όπως και τις σκληρότητες).. Και πάλι όμως, για μείωση του pH προτίμησε να αυξήσεις το CO2, ή να χρησιμοποιήσεις τύρφη, και μή χρησιμοποιείς τα διάφορα σκευάσματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο.. Προφανώς και αυτό έχει να κάνει και με το τι ψάρια θες να βάλεις στο ενυδρείο..

Στη συνέχεια, οι τιμές ΝΗ4, ΝΟ2, και ΝΟ3 δείχνουν ότι δεν έχει ξεκινήσει καν ο κύκλος του αζώτου.. Επομένως, μή βάλεις ψάρια στο ενυδρείο! Πώς κάνεις το στρώσιμο? Καλό θα ήταν να διαβάσεις τα σχετικά υπομνήματα στην κατηγορία "Αρχάριοι Γλυκού Νερού"!

Τέλος, η συγκέντρωση σιδήρου είναι πολύ υψηλή, στόχος είναι περίπου 0.10mg/l, και η υψηλή τιμή σου έχει να κάνει με το λίπασμα που έριξες (flourish iron).. Η υψηλή περιεκτικότητα σε σίδηρο αποτελεί συνήθως αιτία άλγης, οπότε καλό είναι να κάνεις κάποια αλλαγή νερού για να τη μειώσεις, και να μή χρησιμοποιείς στο μέλλον το συγκεκριμένο λίπασμα, εκτός και αν τα φυτά εμφανίσουν σημάδια έλλειψης (χλώρωση, κιτρίνισμα φύλλων).. Γενικά, πάντως, αποφεύγουμε τα λιπάσματα σε νεοστημένα ενυδρεία..

Ελπίζω να βοήθησα, καλή συνέχεια!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-09-08, 12:28
Βιβή Ο χρήστης Βιβή δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2008
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα προχωρήσω στο στρώσιμο με αμμωνία και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Γιατί μην γελάσεις αλλά έχω υψηλούς στόχους. Θέλω να βάλω δίσκους στο ενυδρείο μου, καθώς και από ένα κοπάδι καρδινάλιους και ροδόστομους. Λες να τα καταφέρω;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-09-08, 14:09
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Φυσικα και θα τα καταφερεις!!!
Αρκει να κανεις ενα καλο στρωσιμο και να ακους τα παιδια που εχουν εμπειριες με το αντικειμενο και να διαβαζεις...
Το σημαντικοτερο ειναι ομως το μερακι για το χωρο,και φαινεται να το εχεις!
Καλη συνεχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-09-08, 14:13
Βιβή Ο χρήστης Βιβή δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2008
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Τελικά χαίρομαι πολύ που έμπεξα με αυτό το hobby. Είναι παρα πολύ ενδιαφέρον και πραγματικά αξίζει να ασχοληθεί κανείς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια βαγγελης καραγιαννη Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-02-08 22:26
βοηθεια βαγγελης καραγιαννη Ζωοτόκα 1 24-02-08 18:55
βοηθεια pauloskostas Αρχάριοι γλυκού νερού 6 16-04-07 23:32
ΒΟΗΘΕΙΑ tok Δίσκοι 1 24-03-07 18:38
βοηθεια GP250381 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 01-07-06 21:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06066 seconds with 13 queries