Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Κιχλίδες Κ. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-07, 19:50
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Cichlasoma Nigrofasciatum-chromobotia macracanthus

Υπάρχει περίπτωση ζευγάρι Cichlasoma Nigrofasciatum να συμβιώσει με chromobotia macracanthus?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-07, 21:37
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

τα convict ειναι πολυ ζωηρα ψαρια και τα εχω δει ποσο επιθετικα γινονται οταν εχουν μικρα .....θα υπαρξουν πολλοι καυγαδες αλλα τα μικρα θα τα μεγαλωσουν μια χαρα....για τι ενυδρειο μιλαμε ποσο μεγαλο ...?? εχεις και αλλα ψαρια μεσα...??
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-12-07, 22:03
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

το ότι το ενυδρείο είναι μικρό 60λτρ το ξέρω , αλλά σκοπεύω μόλις μεγαλώσουν λίγο να πάρω/φτιάξω μεγαλύτερο. Μετά από συμβουλές έδωσα το γκρι γατοψαράκι που είχαν τσιμπήσει. Μου έδωσαν 2 γατόψαρα κλόουν μικρά . Αυτά δεν έχουν δείγματα δαγκώματος από τα δοντάκια του αρσενικού ζέβρα , γιατί φεύγουν ταχύτατα μόλις τα πλησιάσει . ¶λλες φορές κολυμπάνε βέβαια και στέκονται δίπλα δίπλα χωρίς πρόβλημα . Οι κλόουν μάλιστα ψάχνουν με τα μουστάκια τους ακόμα και το σώμα του αρσενικού ζέβρα!!! Εκείνο που δεν ξέρω είναι αν το κυνηγητό τα στρεσάρει και διάβασα ότι αυτά άμα στρεσάρονται αναπτύσσουν εύκολα ικ.Θα τα κηνυγάει χειρότερα σε εποχή αναπαραγωγής? Είναι σίγουρο πως θα αναπαραχθεί το ζεύγος ? Αν δεν ταιριάξει απλά δεν γεννάει ή τρώγονται μετά ? Γιατί τώρα δείχνουν να τα πηγαίνουν καλά. Με βάλανε σχεδόν με το στανιό στα τροπικά , επειδή με λυπήθηκαν με ό,τι είχα τραβήξει από τα παράσιτα και τις αρρώστιες στα χρυσόψαρα , μην πάθω τα ίδια και χειρότερα. Όσο για τις μετρήσεις ph δεν έχω μετρήσει αμμωνία , νιτρικά και νιτρώδη είναι οκ. Στην εβδομάδα Θα ξαναμετρήσω
-------------------------
έχω και έναν μέτριο πλεκόστομο που δεν τον πειράζουν σχεδόν καθόλου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pleco : 09-12-07 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-07, 22:08
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εισαι πολυ στεναχωρα ειναι η αληθεια και θα εχουν πολλους τσακωμους κυριως απο τη πλευρα των ζεβρα......αν ειναι ζευγαρι θα σου γεννησουν σιγουρα ....ζευγαρωνουν πολυ ευκολα αυτα τα ψαρια και σε μικρο χωρο αλλα οπως καταλαβαινεις θα χρειαστεις ενυδρειο......
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-12-07, 22:17
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ακόμα και στους χομπίστες υπάρχουν πολύ διαφορετικές απόψεις τελικά και ως αρχάρια την πατάω. Η φίλη που πήρε το γατοψαράκι και μου έδωσε τους κλόουν πίστευε ότι δεν θα έχουν πρόβλημα με τις ζέβρες , επειδή είναι πολύ γρηγορότερα ψάρια και επίσης μου είπε ότι είχε χρόνια κλόουν σε μικρό ενυδρείο και ήταν μια χαρά και δεν είχαν γίνει τεράστιοι. Τους χάρισε όταν ήταν στους 10 πόντους. Τα διάφορα sites όμως λένε άλλα και όπως όλοι οι καινούριοι πέφτω στην παγίδα θέλοντας τα χαριτωμένα ψαράκια βέβαια. Μπορώ όμως να τα δώσω πίσω.
-------------------------
είναι αρσενικό και θηλυκό σίγουρα , αυτό όμως , αν έχω καταλάβει,δε σημαίνει αυτόματα ότι θα ταιριάξουν για να αναπαραχθούν.....Σωστά?
-------------------------
τι να κάνω ? Να δώσω πίσω τα κλοουνάκια και να μείνω με το ζεύγος και τον πλεκόστομο, όπως μου είπαν στο forum ? Ή να τα κρατήσω με σκοπό κάποια στιγμή να κοιτάξω για μεγαλύτερο ενυδρείο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pleco : 09-12-07 στις 22:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-12-07, 22:22
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

δωσε πισω τα κλοουνακια και οταν θα αποκτησεις μεγαλυτερο ενυδρειο θα δεις τι ψαρακια θα επιλεξεις.....
κρατα το ζευγαρακι σου και αν ειναι ζευγαρι συντομα θα εχεις μωρακια....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-07, 22:29
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

οκ , αυτό θα κάνω! Πρέπει να βάλω μυαλό επιτέλους! Πρώτα διάβασμα και ενημέρωση και μετά αποφασιστικές κινήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-07, 23:30
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πάντως, είναι σίγουρο ότι θα χρειαστείς οπωσδήποτε μεγαλύτερο ενυδρείο... μόνο και μόνο για τον πλεκόστομο. Τα 60 λίτρα είναι απαγορευτικά.

Και να μην βιάζεσαι. Όπως είπες, πρώτα διαβάζεις και μαθαίνεις ποια ψάρια ταιριάζουν, και μετά τα βάζεις στο ενυδρείο, αν ταιριάζουν.

Τέλος, ήθελα απλά να διορθώσω δύο πράγματα.
- Το γένος των convict έχει αλλάξει σε Archocentrus και
- τα clown δεν είναι γατόψαρα, αλλά loaches τα οποία ανήκουν στην οικογένεια των Botia.
__________________
Πέταλο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 09-12-07 στις 23:40
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-07, 12:06
Το avatar του χρήστη ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ Ο χρήστης ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
Προεπιλογή

χαιρομαι που ρωτασ καποια πραγματα σαν αρχει σε σχεση με εμενα που δεν ηξερα αν υπαρχει καν το site αυτο με αποτελεσμα να κανω και γω πολλα λαθη εωσ που γραφτικα και ξεστραβοθηκα.

Το ενυδρειο σου ειναι πραγματι πολυ μικρο και θα πρεπει να διαλεξεισ ποια ψαρια θα βαλεισ τελικα.

Παντοσ οσο αφορα τα ζεβρακια μπορει να γινονται παρα πολυ επιθετικα στην αναπαραγωγη τουσ αλλα για μενα αξιζει τον κοπο να τα εχεισ στο ενυδρειο σου (βεβαια χωρισ να τα ταλεπορεισ) διοτι μαθαινεισ μεσα απο αυτα πολλα πραγματα σε σχεση με αναπαραγωγεσ.(Η Αποφη μου παντα.....)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΖΕΥΓΑΡΙ CICHLASOMA NIGROFASCIATUM ΣΕ 60 ΛΤΡ ΣΥΝΔΥΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΕΙΔΟΣ? Pleco Κιχλίδες Κ. Αμερικής 13 08-12-07 19:23
ΗΡΘΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ 19 CM CICHLASOMA SEVERUM leobabes ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 8 11-07-07 08:25
Συμπερηφορα Cichlasoma Salvini x-nos Κιχλίδες Κ. Αμερικής 5 04-09-05 15:38
Cichlasoma salvini paparatsi Κιχλίδες Κ. Αμερικής 11 06-12-04 16:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14069 seconds with 15 queries