Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-06, 10:57
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ Ο χρήστης ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2005
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή πειτε μου................

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.θα ηθελα την βοηθεια σας.προκειτε να κατασκευασω αυτο το καπακι.οι διαστασεις θα ειναι 160/50.θα κανω ενα τελαρο.απο μεσα ενα πιχακι περιμετρικα ετσι ωστε να παταει πανω στο ενυδρειο.το καπακι θα χωριστει στα δυο 35+15.στο 35 θα μπουνε 3 λαμπες.πανω απο το πιχακι θα παταει ενα τζαμι 35 εκ.και θα κανει γωνια με ενα αλλο ετσι ωστε να ειναιστεγανος ο χωρος που ειναι οι λαμπες οταν ειναι κλειστο το καπακι.οταν θα ταιζω τα ψαρια θα ανοιγω μονο το καπακι των 15εκ.
η ερωτηση μου ειναι επειδη δεν γνωριζω καν το μεγεθος και το σχημα των αυτοματων ταιστρων που μπορω να τη βαλω και που χρειαζετε να αφησω υποδοχη για να μπει?
ελπιζω με βαση την περιγραφη και την φωτογραφια να μπορεσετε να μου πειτε.

ευχαριστω πολυ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2kapaki.GIF
Εμφανίσεις:  764
Μέγεθος:  52,9 KB  
__________________
athletico
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-06, 11:09
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Αν καταλαβα καλα :

Γιατι δεν βαζεις αδιαβροχα ντουι στις λαμπες , ωστε να μην κανεις αυτην τη πατεντα με το τζαμι ? ακομα και αν χωρισεις το καπακι σε δυο μερη , πιστευω πως με αδιαβροχα ντουι θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα ...ασε που το τζαμι αυτο θα θελει καθαρισμα.Επισης εαν κανεις αυτο που λες , δεν θα μπορεις να μοιρασεις ισομερως το φως σου (σημαντικο εαν θελησεις να παιξεις με γρασιδια στο μπροστινο μερος του ενυδρειου) ...

οι ταιστρες (τουλαχιστον της eheim) απαιτουν μια οπη στο καπακι μαξιμουμ 8χ5 εκατ.Μπαινει ευκολα παντου , αρκει κατω απο την οπη ο χωρος να μην εχει εμποδια , ωστε η τροφη να πεφτει στο νερο ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-06, 11:15
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

σε αυτα τα καπακια ειμαι αυθεντια!!!!!(τρομαρα μου).... Λοιπον παρατηρηση 1η αγορασε ανακλαστηρες pilux απο μαλακο πλαστικο και βιδωσε τους πανω στο καπακι για να εχεις οικονομια στο φωτισμο...... παρ 2η καλωδια και σωληνες φιλτρου πως μπαινουν μεσα στο ενυδρειο;;;; Αν δεν εχεις τρυπα στο τζαμι πρεπει να αφησεις κενο στο τελαρο στη γωνια που σε βολευει!!!! Το ξυλο οπωσδηποτε βερνικι θαλασσης για την υγρασια ...... Ευκολη λυση για ομορφο αποτελεσμα ειναι το αυτοκολλητο σε απομιμηση ξυλου ή δερματος για την εξωτερικη επιφανεια.... Φοβαμαι οτι η λυση με το πλαστικο στεγανοτητας θα σε εμποδιζει για τις εργασιες στο ενυδρειο οποτε θα πρεπει να ειναι ευκολο να βγει και να ξαναμπει!!!!! Τελος υπολογισε το πηχακι ωστε η λαμπες να ειναι οσο το δυνατο πιο μακρια απο την επιφανεια νερου και να μπορεσεις να κερδισεις υψος στο γυαλλι του ενυδρειου....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-06, 11:51
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ Ο χρήστης ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2005
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή ok paidia

παιδια αυτα που μου λετε θα τα κανω.απλως δεν τα περιεγραψα.και ανοιγμα στο τελαρο εχω σχεδιασει πισω δεξια οπως το βλεπουμε και αντακλαστηρες θα βιδωσω στο καπακι.οσο για το τζαμι αν με στεγανα ακροφισια θα ειμαι καλυμενος οκ καλιτερα να μην βαλω.
απλα δεν γνωριζω οπως προανεφερα ουτε πωσ ειναι οι ταιστρες οποτε δεν γνωριζω και πως μπαινουνε.
__________________
athletico
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-06, 11:52
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ Ο χρήστης ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2005
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

[QUOTE=ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ]παιδια αυτα που μου λετε θα τα κανω.απλως δεν τα περιεγραψα.και ανοιγμα στο τελαρο εχω σχεδιασει πισω δεξια οπως το βλεπουμε και αντακλαστηρες θα βιδωσω στο καπακι.οσο για το τζαμι αν με στεγανα ακροφισια θα ειμαι καλυμενος οκ καλιτερα να μην βαλω.
απλα δεν γνωριζω οπως προανεφερα ουτε πωσ ειναι οι ταιστρες οποτε δεν γνωριζω και πως μπαινουνε.
δηλ.αν κανω σε μια ακρη του καπακιου ενα ανοιγμα 8*5 τετραγωνο θα ειμαι οκ?
__________________
athletico
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-03-06, 12:19
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Για την ταιστρα , μπορω να σου πω ακριβως αυριο διαστασεις, αφου τη μετρησω ... να καταλαβεις , η ταιστρα ''καθεται'' πανω στο καπακι και εχει μια οπη απο οπου πεφτει το φαγητο ...κατω απο αυτην την οπη της ταιστρας πρεπει να υπαρχει η τρυπα του καπακιου ...8χ5 εκατ τρυπα ειναι το μαξιμουμ ..μπορει και λιγοτερο να θελει ...δεν θυμαμαι ακριβως ...απλα εκει που θα ειναι η τρυπα , δεν θα πρεπει να υπαρχουν εμποδια ,λαμπες κλπ ωστε να φτανει το φαγητο ανεμποδιστα μεσα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tricky : 24-03-06 στις 12:21
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-06, 12:22
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Tο καλοκαίρι ανεβάζει αρκετή θερμοκρασία το νερό του ενυδρείου οπότε θα πρέπει να αφήσεις χώρο για να μπεί και ανεμηστηράκι.
Για ταίστρα δες σε πραγματικό μέγεθος.
http://213.61.31.12/eheim//_DBimages...erautomat1.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 24-03-06 στις 12:49
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-06, 12:48
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ Ο χρήστης ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2005
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

το ανεμιστιρακι μπαινει καπως ετσι στα πλαγια στο τελαρο (και να ειναι 10εκ.το μπροστινο μερος που θα ανοιγει για το ταισμα και 40 το μερος του καπακιου που θα ειναι οι λαμπες )ή στο καπακι πανω ετσι ωστε να κοιταει κατω.
και το ανενιστιρακι τι διαστασεις εχει και ποτε το χρησιμοποιουμε?και για ποση ωρα?
ή το εχουμε συνεχως σε λειτουργια?
οσο για την ταιστρα ετσι οπως την βλεπουμε στην φωτογραφια του lasal ειναι ορθια .οποτε αν κανουμε ενα ανοιγμα στο καπακι πανω θα πρεπει να μπει ξαπλωτη?

ευχαριστω
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: bmp χωρίς τίτλο.bmp (60,7 KB, 746 εμφανίσεις)
__________________
athletico
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-06, 13:05
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Στείλε μου Pm το email σου για να σου στείλω κανένα σχέδιο
......το βραδάκι όμως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτο ενυδρείου (πειτε μου τη γνώμη σας) petros Malawi 23 02-05-06 10:41
Για πειτε μου ειναι εγκυος! maiktr Ζωοτόκα 2 09-11-05 18:18
Πειτε μου για το LILALEOPSIS BRASILIENSIS vasilis-arta Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 26-02-05 20:02
ΠΕΙΤΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΕΧΩ %*@#$.... medoc30 Γλυκό νερό - Γενικά 14 01-08-04 15:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04750 seconds with 16 queries