Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-01-15, 15:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
μπορει καποιος να μας πει....ο κοντρολερ ...σε τι θα βοηθησει στην περιπτωση του φιλου μας???
Στο να ανεβει θερμοκρασια, δεν θα βοηθησει προφανως. Αλλα στο να μην αφησει τη θερμοκρασια να ανεβει ψηλα σε περιπτωση που βαλουμε κανενα θερμαντικο σωμα ακομα και λειπουμε μερες απο το σπιτι, σιγουρα θα βοηθησει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-01-15, 15:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη χωρίς να ειμαι ειδικός, η μόνωση δεν εξυπηρετεί κυρίως στην περίπτωση που η εξωτερική θερμοκρασία αυξομειώνεται?

Αν πχ η θερμοκρασία του δωματίου ειναι σταθερή στους 8, τότε η μόνωση απλά θα περιορίσει τις απώλειες από το ενυδρείο προς το περιβάλλον
Αλλά μέχρι να πιάσει το νερό την επιθυμητη θερμοκρασία βασικό ρόλο παίζει η δυναμη των θερμαντήρων και μετά η μόνωση

Δεν ξερω αν το σκέφτομαι λαθος
Κοίτα Σάκη, ο θερμαντήρας θα προσπαθήσει να φτάσει τη θερμοκρασία που του βάλαμε, αν έχεις μια πάρα πολύ καλή μόνωση, και ένας 50αρις θα τη φτάσει, θα αργήσει λίγο παραπάνω αλλά θα τη φτάσει, γιατί όσο ζεσταίνει δεν θα έχει απώλειες και στο τέλος θα φτάσει, όταν υπάρχουν όμως απώλειες τότε ο θερμαντήρας δεν προλαβαίνει, να το πω χοντρικά, αν σε 1 ώρα ανεβάσει 1 βαθμό και χάνει 2 δεν θα ανέβει ποτέ, αν ανεβάζει 1 και χάνει 1 θα είναι σταθερός, αν ανεβάζει 2 και χάνει 1 ανεβαίνει αργά, σκέψου τώρα να χάνει ακόμα λιγότερο. Ο μεγάλος όμως θα ανεβάζει 3 και θα χάνει 1, άρα θα ανεβάσει σίγουρα θερμοκρασία και πιο γρήγορα, αλλά θα καταναλώσει και μεγαλύτερη ενεργεία βέβαια. Θεωρώ πως η μόνωση είναι το Α και το Ω, το υπόλοιπο είναι η ένταση και ο χρόνος που θα ανέβει η θερμοκρασία, και ο χρόνος + ένταση = κατανάλωση. Το είπα με πολύ απλά λόγια, γιατί στη πραγματικότητα η θερμότητα μετριέται σε joule ή θερμίδες που στο τέλος μα δίνουν σαν αποτέλεσμα βαθμούς κελσίου.
Σαν παραδειγμα δες στο ξύλινο , που με 300αρι θερμαντήρα 280 λίτρα νερό , κρατάει σταθερη θερμοκρασία 16 βαθμους παραπάνω απο τη θερμοκρασία περιβάλλοντος ( οι μετρήσεις που ανέφερα πριν είναι πραγματικες και έγιναν τον βραδυ που είχαμε εξωτερική θερμοκρασία 2,6 και στο ενυδρείο είχα 18 και ο κοντρολερ αναβει για 10 λεπτα την ωρα (ο θερμαντήρας σίγουρα λιγότερο) , και στο κύβο , 55 λίτρα ενυδρείο με 125αρι θερμαντήρα αλλά χωρις πολύ καλή μονωση ειχα 16 βαθμους παραπάνω απο την εξωτερική θερμοκρασία αλλά ο κοντρολερ δεν έσβηνε σχεδόν καθολου, για το 55αρι κύβο δηλαδή ειχα πολλαπλασια κατανάλωση από ότι στο 280αρι ξυλινο, και ολα αυτα εξ αιτίας της μονωσης, αν στο κύβο είχα μικρότερο θερμαντήρα ίσως να μην έφτανε ποτε τους 18 και δεν θα εσβηνε και ποτε. Να πω επισης πως περσι που στο κύβο ειχα dow και 23 βαθμους, αναβε λιγότερο ο κοντρολερ, το dow κάνει πολύ καλύτερη μόνωση απο το 2ο τζαμι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-01-15, 15:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αρα στην πραξη πρέπει να περιορίσει τις απώλειες & παράλληλα να δουλεψουν θερμαντήρες ικανοί να σηκώσουν και να κρατήσουν τη θερμοκρασία στα επιθυμητά νούμερα

Θενκς για το παραπάνω ποστ!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-01-15, 15:56
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει καποιος να μας πει....ο κοντρολερ ...σε τι θα βοηθησει στην περιπτωση του φιλου μας???
+1
Βαλέ και δεύτερο θερμαντήρα και ασε τα πακεταρισματα.
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-01-15, 15:58
jpavly Ο χρήστης jpavly δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Το γυαλί είναι καλός αγωγός της θερμότητας, το νερό όχι.

Όσο είναι ζεστό το νερό και κρύος ο αέρας το ενδιάμεσο μέσο τους, το γυαλί δηλαδή, είναι πιο ευαίσθητο στις αλλαγές θερμοκρασίας, οπότε είναι σαν να έχουμε ένα ποτήρι ζεστό νερό σε ψυχρό αέρα.

Το νερό δεν μπορεί να ζεστάνει το χώρο φυσικά, οπότε θα κρυώσει.

Βάζοντας μόνωση έχεις ένα κακό αγωγό θερμότητας και οι δύο διαφορετικές θερμοκρασίες δεν θα έχουν επαφή.

Είναι σαν τα σπίτια, η μόνωση είναι πολύ σημαντική για τη θέρμανση, είναι αδύνατον να ζεστάνεις ένα σπίτι με ανοιχτά παράθυρα και πόρτες.

Στην ίδια λογική είναι και τα κουφώματα αλουμινίου, τζάμι έξω, τζάμι μέσα αλλά μεταξύ τους κενό αέρος, δεν εφάπτονται.

Στην περίπτωση σου πχ έχεις έξω 500w. Αν μονώσεις την πλάτη και τα πλαϊνά για παράδειγμα, θα έχεις πολύ λιγότερες απώλειες και θα καίνε λιγότερη ώρα οι θερμαντήρες.

Επίσης κάτι τέτοιο θα βοηθούσε σε ενδεχόμενη διακοπή ρεύματος, να υπάρχει σαν λύση ασφαλείας
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-01-15, 16:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα στην πραξη πρέπει να περιορίσει τις απώλειες & παράλληλα να δουλεψουν θερμαντήρες ικανοί να σηκώσουν και να κρατήσουν τη θερμοκρασία στα επιθυμητά νούμερα
Ακριβως έτσι, και απο κει και πέρα όσο πιο μεγάλο θερμαντήρα τόσο πιο γρήγορα θα ανεβάσει ή θα ανεβάζει στην επιθυμητη θερμοκρασία
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
+1
Βαλέ και δεύτερο θερμαντήρα και ασε τα πακεταρισματα.
Αυτο σημαίνει και κατανάλωση όμως
-------------------------
Βρε παιδιά και η θέρμανση (η ενέργεια δηλαδή) είναι και αυτή είσοδος / έξοδος,
όσο πιο πολύ βγαίνει (απώλειες στο περιβάλλον) τόσο πιο πολύ πρέπει να βάζεις (μεγάλος θερμαντήρας = κατανάλωση).

Για αυτό αποφασίζεις τι θες , βάζεις μεγάλο θερμαντήρα και πληρώνεις τη ΔΕΗ ή μονώνεις και δεν βάζεις μεγαλύτερο θερμαντήρα και δεν πληρώνεις τη ΔΕΗ.


Πως είναι το ισοζύγιο πληρωμών ; κάτι τέτοιο,

και αν πληρώνεις τη ΔΕΗ πας για δανεικά μετά και ότι επακολουθήσει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-01-15 στις 16:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-01-15, 16:22
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως έτσι, και απο κει και πέρα όσο πιο μεγάλο θερμαντήρα τόσο πιο γρήγορα θα ανεβάσει ή θα ανεβάζει στην επιθυμητη θερμοκρασία
-------------------------

Αυτο σημαίνει και κατανάλωση όμως
-------------------------
Βρε παιδιά και η θέρμανση (η ενέργεια δηλαδή) είναι και αυτή είσοδος / έξοδος,
όσο πιο πολύ βγαίνει (απώλειες στο περιβάλλον) τόσο πιο πολύ πρέπει να βάζεις (μεγάλος θερμαντήρας = κατανάλωση).

Για αυτό αποφασίζεις τι θες , βάζεις μεγάλο θερμαντήρα και πληρώνεις τη ΔΕΗ ή μονώνεις και δεν βάζεις μεγαλύτερο θερμαντήρα και δεν πληρώνεις τη ΔΕΗ.


Πως είναι το ισοζύγιο πληρωμών ; κάτι τέτοιο,

και αν πληρώνεις τη ΔΕΗ πας για δανεικά μετά και ότι επακολουθήσει
Και τι να πεις στη γυναικα μετά, οτι πρεπει να δανειστουμε επειδή κρυωνουν τα ψαριά?χαχα
Εχεις δίκιο άλλα μιλάμε για απλή όσο και προσωρινή λύση μέχρι να επιστρέψει ο άνθρωπος κανονικά στο σπίτι του.Εν πάση περιπτωση άκουσε πολλές γνώμες και θα πράξει κατα την κρηση του.και κάτι άσχετο,χαίρομαι που είμαι μέλος αυτού του φόρουμ (έτσι μου ήρθε τώρα και ήθελα να το πω).
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-01-15, 16:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Να θυμίσω κι αυτό
http://www.greekdiscus.com/test2000/...%FE%EC%E1-quot
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-01-15, 18:35
mixalakis Ο χρήστης mixalakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2014
Περιοχή: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 647
Προεπιλογή

Να πω κι εγω την εμπειρία μου ... Μια ειναι !!!

Ειχα 15 βαθμούς στο ενυδρειο και 5 βαθμούς έξω στο κουβουκλιο του Σαμπ λόγω της συνεχιζόμενης κατασκευής. Τα έκλεισα ολα λοιπόν έβαλα 2 θερμαντηρες 300 μέσα και 150 έξω και πήγε στους 16 ...

Και λέω λοιπόν δεν το βοηθάω ... Λιγο και έβαλα ενα αερόθερμων μέσα στο κουβουκλιο .... Οκ μέσα σε λίγες ώρες πήγε στους 26 . Το έκλεισα και δουλεύει χωρις αερόθερμο εδω και 2 βραδια μια χαρά , κολλημένο στους 26.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-01-15, 19:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω κι εγω την εμπειρία μου ... Μια ειναι !!!

Ειχα 15 βαθμούς στο ενυδρειο και 5 βαθμούς έξω στο κουβουκλιο του Σαμπ λόγω της συνεχιζόμενης κατασκευής. Τα έκλεισα ολα λοιπόν έβαλα 2 θερμαντηρες 300 μέσα και 150 έξω και πήγε στους 16 ...

Και λέω λοιπόν δεν το βοηθάω ... Λιγο και έβαλα ενα αερόθερμων μέσα στο κουβουκλιο .... Οκ μέσα σε λίγες ώρες πήγε στους 26 . Το έκλεισα και δουλεύει χωρις αερόθερμο εδω και 2 βραδια μια χαρά , κολλημένο στους 26.
Φίλε μου ειναι λογικο, εχω δει το κουβουκλιο σου, εχεις παρα πολύ καλή μόνωση και βοηθαει αυτό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-01-15, 19:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

αν εβαζες και controller(stc-1000) στα ενυδρεια σου,θα βοηθαγε πιστευω με τη διαχειριση.
ισως πρεπει να το κοιταξεις κιαυτο...

ελληνικα γραφω.
δεν ειπα πουθενα οτι θα λυσει αμεσα το προβλημα των απωλειων ο controller.

εμμεσα ομως θα βοηθησει,αφου η διαχειρηση που κανει στο αναβοσβημα του θερμαντηρα ειναι σε μικροτερο ευρος θερμοκρασιων.
αν βαλει elliwel και οχι stc-1000 θα εχει ακομη μεγαλυτερη ακριβεια.
0.1 βαθμους κελσιου σε σχεση με το 0.3(? αν θυμαμαι καλα) του stc.
αν δεν θυμαμαι σωστα ας με διορθωσει καποιος σαυτο.
οποτε εμμεσα βοηθαει και με τις απωλειες.
αρα σιγουρα βοηθαει και στη διαχειρηση και σταθεροτητα θερμοκρασιων γενικως στο ενυδρειο, οπως και στην καταναλωση.
μη βγαλουμε και αχρηστους τους controller τωρα γιατι θα δω τι θα λετε το καλοκαιρι

εγω πχ εχει τυχει να χρειαστω ψυξη και το χειμωνα,οπως και θερμανση το καλοκαιρι.
το αντιθετο απτο προβλημα του συμφορουμιτη που ανοιξε το θεμα.
πως θα το εκανα χωρις controller?

αρα μονωση για τις απωλειες,και controller για τη διαχειρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-01-15, 19:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως σύμφωνα με τον πίνακα κι αν λάβουμε υπόψη πως η θερμοκρασία του δωματίου ειναι 8 και αν πχ η επιθυμητή θερμοκρασία ειναι 23, μιλάμε για διαφορά 15 βαθμούς σε 250 λίτρα, άρα απαιτούνται 500 watt

Κι ο πίνακας δεν λαμβάνει (υποθέτω) υπόψη extra μονώσεις, κλπ κι αναφέρεται σε μια φυσιολογική κατάσταση
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-01-15, 21:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ο πίνακας Σακη είναι για γυαλί και οντως δεν υπολογιζει άλλα υλικά ή άλλες μονώσεις, αν ηταν πλεξιγκλας πχ θα είχε διαφορετικές απώλειες, καλα για ξύλο δεν μιλάμε και αν πάμε σε συνδυασμό υλικών τη βαψαμε. Επίσης ακομα και μια αεραντλία μεγαλώνει τις απώλειες γιατί στελνει και κρύο αερα μεσα στο ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-01-15, 01:04
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τι να πεις στη γυναικα μετά, οτι πρεπει να δανειστουμε επειδή κρυωνουν τα ψαριά?χαχα
Εχεις δίκιο άλλα μιλάμε για απλή όσο και προσωρινή λύση μέχρι να επιστρέψει ο άνθρωπος κανονικά στο σπίτι του.Εν πάση περιπτωση άκουσε πολλές γνώμες και θα πράξει κατα την κρηση του.και κάτι άσχετο,χαίρομαι που είμαι μέλος αυτού του φόρουμ (έτσι μου ήρθε τώρα και ήθελα να το πω).
Σας ευχαριστω όλους για το ενδιαφέρον!! το συμπέρασμά μου είναι ότι θα προσθέσω dow απο το leroy merlyn αύριο που μόνο καλό θα κάνει νομίζω και θα προσθελσω ακόμη 200watt στο 240λιτρο (άρα 500 watt ) και στο μικρό άλλα 100 watt (συνολο 175watt) καλού κακού. Και εγω με τι σειρά μου θέλω να ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που έχω πάρει και πραγματικά αυτο το φόρουμ μπορεί για όλους μας να είναι ένα μεγάλο σχολείο! πολλοί ανθρωποι βοηθουν αφιλοκερδός ο ένας τον άλλο.Αν αυτό το κάνουμε και ο καθενας μας στην κοινωνία μπορούμε να φέρουμε τεράστιες αλλαγές! Και έτσι για το καλό του χρόνου σε όποιο φίλο θέλει labido στη Θεσσαλονίκη του χαρίζω μια 10 αδα. Είναι 3-4 cm .Ευχαριστώ και πάλι!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-01-15, 12:07
mixalakis Ο χρήστης mixalakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2014
Περιοχή: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 647
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου ειναι λογικο, εχω δει το κουβουκλιο σου, εχεις παρα πολύ καλή μόνωση και βοηθαει αυτό
Απλά θέλω να τονίσω οτι οι θερμοστατες μπορούν και συντηρούν σε αντίξοες συνθήκες αν υπάρχει καλή μόνωση αλλα στο ξεκίνημα της θέρμανσης απο πολύ κρύο χρειάζονται βοήθεια για να πιάσουν την πρώτη καλή θερμοκρασία. Όντως το νταου ειναι απλά απίστευτο....

Δεν ειμαι ειδικός αλλα πρωταρης στο άθλημα.. Απλά μεταφέρω τις πρώτες μου παρατηρήσεις .
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 03-01-15, 13:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ξυπναω... παω να δω θερμοκρασια ενυδρειου.... βλεπω 22... αυτα ειναι...

Ενυδρειο 60 λιτρα, θερμοστατης 75w (χωρις κουμπι καλυμπραρισματος), αναβει-σβηνει, δηλαδη δουλευει κανονικα, αλλα μαλλον δεν επαρκει. Τις προηγουμενες μερες μου το ενυδρειο ηταν στους 24 ενω τον ειχα ρυθμισει στους 27.

Θερμοκρασια χωρου (αν λεει σωστα ενα θερμομετρο που εχω) 17 βαθμους.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-01-15, 14:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

https://www.google.gr/search?q=depro...XLN4GAU_eUgrAL
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-01-15, 15:29
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μηπως σταματησε πλεον να δουλευει σωστα ο θερμοστατης?

Μου εδωσε ενας φιλος εναν aquael comfort zone 100w και πιστευω οτι θα ειμαι οκ τωρα.

Για λυστε μου μια απορια ομως..

Και αυτος ειναι ακαλυμπραριστος (δηλαδη του ρυθμιζεις μονο την θερμοπκρασια που θελει να πιασει). Εγω τον εβαλα στους 29 ωστε απο 23 που ειναι τωρα το ενυδρειο να παει 24-24.5 που θελω και να μεινει εκει η θερμοκρασια. Μετα, με διαφορα χωρου ας πουμε 7-8-9 βαθμους (δηλαδη χωρος απο 15-17-18 κλπ) στους ποσους βαθμους να τον βαλω? 26?

To κουτι λεει αυτα:

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1420292560

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1420293191
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10893669_10152971592549269_1780641467_n.jpg
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  111,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10501427_10152971629124269_1793178302_n.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  38,7 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-01-15, 15:37
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Δοκίμασε τον και πες μας να βγάλουμε καμια άκρη τώρα που είναι πανω κάτω ίδιες οι συνθήκες στο σπίτι σου
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-01-15, 15:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω τον εβαλα στους 29 ωστε απο 23 που ειναι τωρα το ενυδρειο να παει 24-24.5 που θελω και να μεινει εκει η θερμοκρασια.
Nαι ασε ξεφραγο αμπελι τη θερμανση.
Να μη ξεχασεις να παρεις και κρεμμυδια καρωτα πατατες και σεληνο για τη σουπα.
Αμα περισσεψει κανα δεκαευρο παρε κι ενα stc
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 03-01-15, 15:55
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ρε συ, τωρα τον εβαλα τοσο, ωστε να παει 24 και μετα να τον βαλω οπου πρεπει, γιαυτο ρωταω, μολις παει 24 ποσο να τον ρυθμισω μετα ωστε να μεινει γυρω εκει με βαση και τη θερμοκρασια του χωρου μου?

Στις 6:30 δουλευω... οποτε καταλαβαινεις...ειμαι λιγο στο τρεξημο..
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-01-15, 16:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οταν θα ζεστανει ο καιρος θα εισαι σπιτι? ή .... στη δουλεια?
Αν εισαι στη ... δουλεια, να περασεις στο γυρισμο και απο το μαναβη για τα ζαρζαβατικα


ΥΓ Ανοδος θερμοκρασιας να ειναι πολυ σταδιακη. Αν δεν ειναι απολυτη αναγκη να ανεβει η θερμοκρασια (πχ εκτος κατωτατων οριων), το πας 1C την ημερα.
-------------------------
Δεν μπορω να καταλαβω με τοσες p@p@ries που πατε και παίρνετε για το ενυδρειο, γιατι δεν παίρνετε με 10-15e και ενα κοντρολερ (που ειναι και φωτειζομενο ψηφιακο θερμομετρο, εκτος απο κοντρολερ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-01-15 στις 16:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-01-15, 16:24
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Χαχα..

Θεωρω οτι ειναι απολυτη ανακγη να ανεβει, επειδη τα προφιλαδικα δινουν στα espei κατωτατη 22-23.

Λεω να ανεβασω 2 βαθμους. Απο τις 14:00 μεχρι τις 15:30 ανεβασα εναν βαθμο και τωρα μεχρι τις 18:00 θελω αλλον εναν και να μεινω εκει (δηλαδη στους 24, απο 22 που ηταν).

Μολις δειξουν τα θερμομετρα στο ενυδρειο 24 κατεβαζω τον θερμοστατη απο 29 αλλα θελω να δω στο περιπου στους ποσο να τον αφησω. 23:00 σχολαω, θα γυρισω να ριξω μια ματια τι και πως, αλλα θα βαλω και καποιον εδω στο σπιτι να βλεπει καθε τοσο ποσο λενε τα θερμομετρα.

ΥΓ: Δεν εχω παρει controller γιατι μεχρι στιγμης δεν τον χρειαστηκα ποτε για θερμανση (οσο εβαζα τον θερμοστατη, τοσο ειχα στο ενυδρεια). Μου ειχες πει οτι ελπιζεις ποτε να μην χρειαστει να μαθω γιατι χρειαζεται ενας stc και στην θερμανση. Για ψυξη, θυμασαι, ειχα παρει εναν controller της jbl.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-01-15, 16:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΧΙ.
Με 23 στο ενυδρειο, δεν ειναι απολυτη αναγκη να ανεβει 2 βαθμους σε λιγες ωρες,
Συν οτι θα φυγεις για δουλεια μετα και θα αφησεις δυο θερμαντηρες στο ενυδρειακι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-01-15, 16:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Βρε συ, 22 βαθμους ειχα οχι 23. Αρα 2 βαθμους πανω για να παω 24.

Ακομα, εναν θερμοστατη εχω μεσα τωρα, τον aqual comfort zone 100w.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-01-15, 16:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο κοντρολερ ειναι το ιδιο χρησιμος και απαραιτητος τοσο για την θερμανση οσο και για την ψυξη.
-------------------------
Και με 22 δεν ειναι απολυτη αναγκη.
(εγραφες λιγο πιιο πανω οτι ειναι 23, το #48 ποστ ειδα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-01-15 στις 16:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 03-01-15, 16:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ok, οταν παρω θα ερθω να μου τον ρυθμισεις εσυ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με 22 δεν ειναι απολυτη αναγκη.
(εγραφες λιγο πιιο πανω οτι ειναι 23, το #48 ποστ ειδα)
Δεν ειναι λες? Και αν παει το βραδυ 20 πχ. Εχθες ελεγε εξω απο το σπιτι το αμαξι -1.5.

Ναι, εγραψα και 23 γιατι μεχρι να παω να παρω απο τον φιλο τον aquael εβαλα μαζι με τον wave 75w που ειχα και εναν eheim 50w και το εφτασαν 23.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 03-01-15 στις 16:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 03-01-15, 17:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλτον κι ο θεος βοηθος.
23 αστην να παει, οχι πιο πανω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 03-01-15, 17:10
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ok. Πηγε 23.5 το ενυδρειο (23.2 λεει το ενα θερμομετρο και το αλλο 23.5) και τον γυρισα στους 26 τον θερμοστατη και εσβησε. Τωρα, στη μια ωρα και κατι που μου απομενει μεχρι να φυγω, θα δω πως συμπεριφερεται, ποτε αναβει, ποτε σβηνει κλπ..
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 03-01-15, 17:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και οταν γυρισεις απο τη δουλεια και μπορεις και παρακολουθεις, ανεβαζεις μισο βαθμο ακομα.
24 ειναι μια χαρα για καταχειμωνο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
Απώλεια θερμοκρασίας


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυξηση θερμοκρασιας asteris_veria Γλυκό νερό - Γενικά 1 02-04-14 23:58
Ιδεες για τοποθετιση ακομα μια λαμπας για αυξηση των Watt Krisos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 13-06-09 08:01
Μονωση ηλεκτρονικού θερμόμετρου D_S DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 19-11-05 08:12
Αυξηση θερμοκρασιας....να ανυσηχώ???? GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 11-05-05 08:39
απωλεια ksaderfos Malawi 2 08-11-04 01:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09991 seconds with 14 queries