Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-14, 00:13
lavres Ο χρήστης lavres δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 45
Lightbulb Θανατωνονται οι θυληκες rcs απο τις αρσενικες; (15λιτρο ενυδρείο)

καλησπερα παιδια.
υπαρχει περιπτωση να θανατωνονται οι θυληκες rcs απο τις αρσενικες?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-14, 00:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χλωμο ακουγεται.
τις εχεις σε 15λιτρο?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76505

ειναι στρωμενο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-14, 00:47
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Σε καμια περιπτωση...
Δες τι παραμέρους του νερου σου ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-14, 00:56
lavres Ο χρήστης lavres δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
χλωμο ακουγεται.
τις εχεις σε 15λιτρο?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76505

ειναι στρωμενο?
ναι στρωμενο ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-14, 01:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δωσε και αλλες πληροφοριες, μετρησεις, θερμοκρασια, ρουτινες. Πιθανο κατι φταιει, περα απο τα 15 μονο λιτρα, στα οποια δυσκολα μενουν σταθερες οι συνθηκες.

Να ειχες καμια amano, υπαρχει περιπτωση. Αλλα οι red cherries μεταξυ τους ειναι πολυ ειρηνικες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-14, 01:06
lavres Ο χρήστης lavres δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμια περιπτωση...
Δες τι παραμέρους του νερου σου ...

δεν ειναι οτι απλα τις βρισκω νεκρες.
Τις παρατηρω καθε μερα για τουλαχιστον 5-6 ωρες.
Παρατηρώντας 'τες στο πως τρωνε πως κινουνται, μου κεντρισε το ενδιαφερον και το πως ζευγαρωνουν.
Ετσι λοιπον σε δυο περιπτωσεις (οχι συνεχομενες και σε διαστημα ενός μήνα) παρατηρισα πως το κυνηγι των αρσενικων σε σελωμενες θυληκες ηταν παραπανω απο το κανονικο.Ήταν πιο επιθετικο και πιο βίαιο κυνηγωντας τες αδιαλειπτα παντου.Το αποτέλεσμα ήταν το βίαιο χτυπημα τους κατα την διαρκεια του ζευγαρωματος τους με αποτέλεσμα το σπασιμο τις θωρακισης των θυληκων την αποκοπη των ποδιων και τελος των θάνατο.Σε βαθμο που μολις την αφηνε το ενα αρσενικο την επιανε το αλλο παρ ολο που ηταν ήδη αβοηθητες. Σαν ομαδικος βιασμός!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-14, 01:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχω ακουσει κατι τετοιο ποτε.δεν το αποκλειω βεβαια γιατι ειναι πολλα που δεν εχω ακουσει και πολλα που δεν τα ξερει κανεις ακομα.
παντως οταν υπαρχουν "περιεργες" συμπεριφορες,το πρωτο πραγμα που κοιταμε ειναι οι παραμετροι του νερου.εκει μεσα ζουνε.

κανε μια ολοκληρωμενη παρουσιαση του ενυδρειου σου αντιγραφωντας τη φορμα απτις παρουσιασεις,
γιατι ετσι δε μπορει να βγαλει κανεις συμπερασμα
ακομα και για πραγματα που ξερει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-14, 01:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εισαι σιγουρος πως τις βρισκεις νεκρες?
καποτε θυμαμαι ειχα 7-8 γαριδες και βρηκα "νεκρες" αλλες τοσες
συμβαινει να αφηνουν καμια φορα τα κοστουμια τους εδω κι εκει και μετα να τα τρωνε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-14, 02:12
lavres Ο χρήστης lavres δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εισαι σιγουρος πως τις βρισκεις νεκρες?
καποτε θυμαμαι ειχα 7-8 γαριδες και βρηκα "νεκρες" αλλες τοσες
συμβαινει να αφηνουν καμια φορα τα κοστουμια τους εδω κι εκει και μετα να τα τρωνε

δεν χρειαζεται να αναρωτιεσαι. καταλαβαινω την διαφορα!!!!!!!!
-------------------------
Όγκος: 20 λτ μικτα
Φυτά: μος
Ψάρια / ¶λλα είδη: ^50 rcs
Διακοσμητικά υλικά: mopani μικρο, τρεις πετρες βουνου,ποταμισιο ψιλοκοκκο χαλικι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα: εσωτερικο 180 λτ/ω
Θερμοστάτης: 200 w
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2: οχι
Θερμοκρασία: 26 *C

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lavres : 12-01-14 στις 02:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-14, 08:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lavres Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζεται να αναρωτιεσαι. καταλαβαινω την διαφορα!!!!!!!!
-------------------------
Όγκος: 20 λτ μικτα
Φυτά: μος
Ψάρια / ¶λλα είδη: ^50 rcs
Διακοσμητικά υλικά: mopani μικρο, τρεις πετρες βουνου,ποταμισιο ψιλοκοκκο χαλικι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα: εσωτερικο 180 λτ/ω
Θερμοστάτης: 200 w
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2: οχι
Θερμοκρασία: 26 *C
Καλημέρα
Από μετρήσεις πως είσαι? Γιατί δεν αναφέρονται στα παραπάνω στοιχεία

Οσο για τον υπερπληθυσμό, ισως τελικα να επιβεβαιώνεται αυτό που εχει ειπωθει, πως τον ελεγχουν (με κάθε τρόπο απ ότι φαίνεται)

Νομιζω πως πρεπει να τις "μετακομίσεις" σε μεγαλύτερο ενυδρείο ή να πουλήσεις αρκετές εφόσον παραμείνουν στο 20λιτρο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-14, 09:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Περιεργο μου φαινεται το ολο σκηνικο, αλλα εχω να κανω δυο υποθεσεις:

-οι θηλυκες που δεχονται επιθεση, παρουσιαζουν ασθενεια και οπως συμβαινει στα περισσοτερα πλασματα, γινονται θυματα επιθεσης.
-δεν επαρκει η τροφη και ψαχνουν απεγνωσμενα καποια πηγη πρωτεϊνης. Αληθεια, τι τροφες ταϊζεις? Στη θεση σου θα δοκιμαζα να προσθετω και τροφη με βαση την πρωτεϊνη μερικες φορες την εβδομαδα.

Το μικρο ενυδρειο, παντως και οι πιθανως οχι ιδανικες συνθηκες, θα μπορουσαν να θεωρηθουν η αρχη για αρκετα περιεργες συμπεριφορες σε πολλους ζωντανους οργανισμους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-14, 16:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ας γινει pined για να σταματησουν πια οι συμβουλες του τυπου "αφου εχεις μικρο καντο γαριδαδικο"...
Η λογικη λεει, αγορασες ενα "ενυδρειο" 10-15-20 λιτρα? οκ, απλα την πατησες! γεμισε το με κανα φυτο και καντο διακοσμητικο και μη βαζεις απολυτως τιποτα ζωντανο εκει μεσα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-14, 22:28
lavres Ο χρήστης lavres δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιεργο μου φαινεται το ολο σκηνικο, αλλα εχω να κανω δυο υποθεσεις:

-οι θηλυκες που δεχονται επιθεση, παρουσιαζουν ασθενεια και οπως συμβαινει στα περισσοτερα πλασματα, γινονται θυματα επιθεσης.
-δεν επαρκει η τροφη και ψαχνουν απεγνωσμενα καποια πηγη πρωτεϊνης. Αληθεια, τι τροφες ταϊζεις? Στη θεση σου θα δοκιμαζα να προσθετω και τροφη με βαση την πρωτεϊνη μερικες φορες την εβδομαδα.

Το μικρο ενυδρειο, παντως και οι πιθανως οχι ιδανικες συνθηκες, θα μπορουσαν να θεωρηθουν η αρχη για αρκετα περιεργες συμπεριφορες σε πολλους ζωντανους οργανισμους.

δινω tropical crusta sticks και ταμπλετες απο tropical supertabin B , και διαφορες νιφαδες
-------------------------
μετα απο αρκετο ψαξιμο στο διαδικτυο μπορεσα να βρω κατι σε ιδιο με το δικο μου συμβαν! Αν και εδω οι μονες απαντησεις ηταν: φταινε τα λιγα λιτρα και οι συνθηκες.Μπορεσα να καταλαβω πως καποιος που εχει γαριδες και δη σε μεγαλο ενυδρειο, απλα τις εχει. δεν τις παρατηρει καθολου τις εχει απλα εκει. Τους προσφερει τις ''ιδανικες'' συνθηκες και τελος.Το χομπυ για μενα δεν ειναι μονο αυτο. Ειναι η ιδανικη στιγμη που βλεπεις και παρατηρεις συμπεριφορες απο κοντα και στενα.Αυτο ειναι για μενα.
http://www.youtube.com/watch?v=BGPLXJ3PiQk
Το αντιστοιχο λινκ στο σημειο 20:08-21:00 min ειναι η τρελα που συναιβει και στο δικο μου αλλα με μακαβριο αποτελεσμα-το θανατο τις θυληκιας-απο το κυνηγητο της.
ευχαριστω παντως για την ανταποκριση!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lavres : 12-01-14 στις 22:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-01-14, 22:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δηλαδη εγω που τις εχω σε 50 λιτρα και με ελεγχομενο τον πληθυσμο τους, δεν τις παρατηρω τις γαριδες μου, οπως και οτι γινεται σε ολα τα ενυδρεια μου?

Η διαφορα σε γαριδαδικα με σωστα λιτρα για το καθε ειδος, ειναι οτι οι γαριδες "ειναι εκει", οπως λες, αλλα ζωντανες, υγιεις και ευτυχισμενες. Οχι στα ορια των αντοχων τους σε κακες συνθηκες.

Αν καταλαβες καλα, η πιθανοτερη αιτια ειναι οτι οι γαριδες αρρωσταινουν και στις τελευταιες τους στιγμες, δεχονται επιθεση απο τις αλλες, οπως συμβαινει στις περισσοτερες περιπτωσεις στη φυση στα αδυναμα μελη μιας ομαδας.

Καλη συνεχεια ευχομαι.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 12-01-14 στις 23:08
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-14, 22:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lavres Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεσα να καταλαβω πως καποιος που εχει γαριδες και δη σε μεγαλο ενυδρειο, απλα τις εχει. δεν τις παρατηρει καθολου τις εχει απλα εκει. Τους προσφερει τις ''ιδανικες'' συνθηκες και τελος.Το χομπυ για μενα δεν ειναι μονο αυτο. Ειναι η ιδανικη στιγμη που βλεπεις και παρατηρεις συμπεριφορες απο κοντα και στενα.Αυτο ειναι για μενα.
Μα πως θα δεις "φυσιολογικες" συμπεριφορες αν δεν τους "προσφερεις" ιδανικες συνθήκες?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-14, 22:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα πως θα δεις "φυσιολογικες" συμπεριφορες αν δεν τους "προσφερεις" ιδανικες συνθήκες?

+1000


σε 20 λιτρα τι συμπεριφορες να δεις?
Η μονη συμπεριφορα θα ειναι ακριβως αυτο που βλεπεις, δηλαδη την προσπαθεια για ελεγχο του υπερπλυθισμου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-01-14, 07:46
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ρε παιδιά, καταλαβαίνω ότι οι συνθήκες παίζουν πρωτεύοντα ρόλο για τις συμπεριφορές και την γενικότερη υγεία των ζωντανών, αλλά εδώ μιλάμε για κάτι που, αν ισχύει ότι αυτές οι 'δολοφονίες', είναι για να ελεχθεί ο υπερπληθυσμός, είναι αναπόφευκτο όσα λίτρα και να έχεις.

Και σε νερό 10 τόνων να έχεις γαρίδες, επειδή αυτές αναπαράγονται γρήγορα (οι RCS δε, σαν κουνέλια) ο υπερπληθυσμός είναι αναπόφευκτος. Εκτός αν χαρίζεις συνεχώς (που και αυτό, ταλαιπωρία είναι για τα ζωντανά) ή έχεις θηρευτές τους ο υπερπληθυσμός και τέτοιες ( ;;; ) συμπεριφορές - δολοφονίες θα είναι αναπόφευκτες .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-01-14, 10:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά, καταλαβαίνω ότι οι συνθήκες παίζουν πρωτεύοντα ρόλο για τις συμπεριφορές και την γενικότερη υγεία των ζωντανών, αλλά εδώ μιλάμε για κάτι που, αν ισχύει ότι αυτές οι 'δολοφονίες', είναι για να ελεχθεί ο υπερπληθυσμός, είναι αναπόφευκτο όσα λίτρα και να έχεις.

Και σε νερό 10 τόνων να έχεις γαρίδες, επειδή αυτές αναπαράγονται γρήγορα (οι RCS δε, σαν κουνέλια) ο υπερπληθυσμός είναι αναπόφευκτος. Εκτός αν χαρίζεις συνεχώς (που και αυτό, ταλαιπωρία είναι για τα ζωντανά) ή έχεις θηρευτές τους ο υπερπληθυσμός και τέτοιες ( ;;; ) συμπεριφορές - δολοφονίες θα είναι αναπόφευκτες .

οχι βρε δε λειτουργει ετσι ενα οικοσυστημα, διαφορετικα ολα τα ειδη θα ειχαν κατακλυσει τον πλανητη και θα παταγαμε ο ενας πανω στον αλλο...
Σε ενα συστημα εστω και μικρο υπαρχει αρκετος ελεγχος γεννησεων, παιδικης θνησιμοτητας κτλ με βαση την τροφη που υπαρχει, τα διαφορα στοιχεια που χρειαζεται για να διατηρηθει η ζωη κτλ, καθως και ο εξωτερικος παραγοντας (εγω πχ εδινα 100 περιπου το μηνα).
Σε ενα ενυδρειο 50-60 λιτρων ειναι πολυ πιο ευκολο να γινουν ολα αυτα σχετικα ελεγχομενα απο ενα 20 λιτρων
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-01-14, 17:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν σημαινει κατι αυτο αν υπαρχει μια εμπειρια ωστε να μπορεις να διακρινεις ποτε υπαρχει προβλημα και ποτε οχι.

εκτος αυτου,αλλο 30 και αλλο 15 μεικτα.
οποτε οσο και αν θες να ακουσεις οτι στα 15 λιτρα δεν εχουνε προβλημα,δεν προκειται να συμβει...

και ακομα δεν εχεις γραψει μετρησεις
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-01-14, 20:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω θα επιμεινω στην αποψη οτι αν δεν ξερει καποιος τις συνθηκες που εχει στο ενυδρειο του (που αν επιπλεον ειναι και μικρο ειναι δυσκολο να διατηρηθουν σταθερες), δεν ξερει και σε τι κατασταση ειναι τα ζωντανα. Αν υπαρχουν αρρωστα ή αδυναμα μελη σε μια ομαδα, αυτα ειναι που θα δεχτουν επιθεση απο τα υπολοιπα.

Ολα αυτα, ο καθενας τα ερμηνευει οπως τον βολευει. Και μιλωντας με φιλικη διαθεση προς στο συντακτη του θεματος, εγω θα κοιτουσα ποιο ειναι το προβλημα στο ενυδρειο μου, παντως, παρα να προσπαθω να πεισω ολους τους αλλους που διατηρουν υγιεις γαριδες για χρονια, πως κανουν λαθος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-01-14, 21:05
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παιδια μην τα παραλέμε...
Ειμαι και εγω της αποψης οτι οσο μεγαλυτερο τοσο σταθεροτερο, αλλα και εγω διατηρώ διαφορων ειδη γαριδων σε μικρα ενυδρεια 36 λιτρα... λογο χωρου και πολλών ενυδρειων.
Δεν εχω δει ποτέ μου τετοια συμπεριφορά, παλαιοτερα ειχα στα ενυδρεια rcs και φτασανε πάνω απο 250 ....
Ολη η ιστορια, ειναι να κρατας σταθερες παραμετρους, που οσο πιο μικρο ειναι το ενυδρειο τοσο πιο δυσκολο ειναι , και να μην αφηνεις να υπερπληθαινουν οι γαριδες γιατι μετά σταματάνε να γεννάνε , με αποτέλεσμα να χασεις και την αποικια ολοκληρη.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-01-14, 21:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μην τα παραλέμε...
Ειμαι και εγω της αποψης οτι οσο μεγαλυτερο τοσο σταθεροτερο, αλλα και εγω διατηρώ διαφορων ειδη γαριδων σε μικρα ενυδρεια 36 λιτρα... λογο χωρου και πολλών ενυδρειων.
Δεν εχω δει ποτέ μου τετοια συμπεριφορά, παλαιοτερα ειχα στα ενυδρεια rcs και φτασανε πάνω απο 250 ....
Ολη η ιστορια, ειναι να κρατας σταθερες παραμετρους, που οσο πιο μικρο ειναι το ενυδρειο τοσο πιο δυσκολο ειναι , και να μην αφηνεις να υπερπληθαινουν οι γαριδες γιατι μετά σταματάνε να γεννάνε , με αποτέλεσμα να χασεις και την αποικια ολοκληρη.


εχμμμ οχι βρε συνονοματε, δεν ειπε κανεις πως σε 40ρακι δε μπορεις να εχεις τις γαριδες σου υγειεστατες εφ οσον τις προσεχεις, αλλα αλλο 40 (36) κι αλλο 15 και χωρις μετρησεις... Βασικα οι "σουζες" δεν ειχαν να κανουν με το αν διατηρουνται σε αυτα τα λιτρα αλλα με το οτι ειπε πως εγω τις ειχα σε τοσα (κι επεσε στην περιπτωση)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-01-14, 22:05
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Τα 15 ειναι οντως πολύ λιγα εχω αδεια 2-3 τετοιου μεγεθους, οχι οτι και τα δικά μου τα λιτρα με καλυπτουνε.
Εγω προσπαθω να βρω χωρο να μεγαλωσω εστω και κατα 10 εκατοστα τα ενυδρεια, οι γαριδες θελουνε βυθο, οχι υψος στο ενυδρειο.
Πάλι εξαρτάται και απο τις γαρίδες, σε crs θα σου ελεγα απο 80 λιτρα και πάνω... θελουν ακρως σταθερες παραμετρους .
Σε 15 λιτρα ποσο νερο κανεις αλλαγή ? Δοκιμασε , και δες ποσο σταθερες ειναι οι παραμέτροι σου, κανε μετρησεις πριν την αλλαγη μετά την αλλαγη και στην μεση της εβδομαδας και παρατηρησε.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-01-14, 12:03
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Δεν έχει αναφερθεί ποτέ ότι οι αρσενικές dwarf γαρίδες σκοτώνουν τις θηλυκές, μάλιστα αν αυτό ήταν εφικτό μάλλον θα ίσχυε το αντίθετο αφού στα περισσότερα είδη τα αρσενικά είναι μικρότερα σε μέγεθος από τα θηλυκά

Όμως, έχει παρατηρηθεί πολλές φορές οι θηλυκές να μην αντέχουν την έντονη διαδικασία του ζευγαρώματος και να πεθαίνουν αν δεν είναι απόλυτα υγιείς ή δεν υπάρχουν κρυψώνες.

Σε κάθε περίπτωση απώλειας σε γαριδάδικο το πρώτο που πρέπει να κοιτάμε είναι οι παράμετροι του νερού μας.
Σε κάθε περίπτωση απώλειας σε γαριδάδικο θα πρέπει να σταματάμε το τάισμα. Ειδικά για το τάισμα(αφού είναι το 99% των προβλημάτων) θα πρέπει πάντα να ρίχνουμε τόσο ώστε να έχει φαγωθεί μέσα σε 10-15 λεπτά. Ποτέ δεν αφήνουμε τροφή που δεν έχει καταναλωθεί για ώρες μέσα σε ενυδρείο-ειδικά σε μικρά ενυδρεία- ή ακόμα χειρότερα όλη τη νύχτα.

Όσον αφορά το ενυδρειάκι του φίλου μας εδώ περιμένουμε να δούμε τις παραμέτρους του νερού και προς Θεού βγάλε τον 200άρι θερμοστάτη από τα 15 λίτρα!
Επίσης η θερμοκρασία καλό θα ήταν να κατέβει στους 23C.

Ελπίζω να βοήθησα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-01-14, 17:59
lavres Ο χρήστης lavres δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μην τα παραλέμε...
Ειμαι και εγω της αποψης οτι οσο μεγαλυτερο τοσο σταθεροτερο, αλλα και εγω διατηρώ διαφορων ειδη γαριδων σε μικρα ενυδρεια 36 λιτρα... λογο χωρου και πολλών ενυδρειων.
Δεν εχω δει ποτέ μου τετοια συμπεριφορά, παλαιοτερα ειχα στα ενυδρεια rcs και φτασανε πάνω απο 250 ....
Ολη η ιστορια, ειναι να κρατας σταθερες παραμετρους, που οσο πιο μικρο ειναι το ενυδρειο τοσο πιο δυσκολο ειναι , και να μην αφηνεις να υπερπληθαινουν οι γαριδες γιατι μετά σταματάνε να γεννάνε , με αποτέλεσμα να χασεις και την αποικια ολοκληρη.

http://www.youtube.com/watch?v=BGPLXJ3PiQk
Το αντιστοιχο λινκ στο σημειο 20:08-21:00 min ειναι η τρελα που συνεβει και στο δικο μου αλλα με μακαβριο αποτελεσμα-το θανατο τις θυληκιας-απο το κυνηγητο της.

εσυ δεν εχεις παρατηρησει ποτε αυτο το συμβαν?απο το πολυ κυνηγητο να πεφτει νεκρη? εμενα εχοντας τες 4 μηνες το παρατηρησα δυο φορες,μια πριν ενα μηνα και μια πριν λιγες μερες.
-------------------------
το ερωτημα μου εξ αρχης ήταν αν εχει συμβει και σε καποιον αλλον αυτο, αν το εχει παρατηρησει!
το αποτελεσμα ηταν παλι το ιδιο: κακες συνθηκες = επιπληξη
:μικρο ενυδρειο = επιπληξη
καμια απαντηση ως προς το θεμα, αν εχει συμβει και σε αλλους
-και αν ειναι κοινο θα ηταν και σε πεντε και σε δεκα και σε εικοσι και σε πενηντα λιτρα.
Σε ενα πενηνταρι ή κατοσταρι ενυδρειο φανταζομαι ουτε καν θα εχει δει καποιος αυτο το αποτελεσμα λογω του μεγεθους του ενυδρειου και των διακοσμητικων του (φυτων ,πετρες,ξυλα), απλα βλεποντας το κυνηγητο φανταζεται οτι ¶ ωραια' κυνηγητο=ζευγαρωμα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lavres : 14-01-14 στις 17:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-01-14, 18:38
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lavres Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
καμια απαντηση ως προς το θεμα, αν εχει συμβει και σε αλλους
νομίζω ότι σου απάντησα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-01-14, 22:44
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Οι γαρίδες που "τρώγονται" ειναι ενα βήμα πριν τον θάνατο.

Δεν ειναι επιθετικότητα αλλα η φυσική ροή ενός αδύναμου πλάσματος έτοιμοθανατου.

Θέλεις γιατι φοβούνται οτι θα σαπισει το νερό! Πάντως αυτές που επιτίθενται εάν παρατηρήσεις καλά θα δεις οτι ειναι σχεδόν νεκρές και δεν ειναι ζωηρές.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-01-14, 04:16
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Διαβάζοντας την κουβέντα σας θα ήθελα κι εγώ να παραθέσω την άποψή μου...

Είχα μια δυνατή αρνητική εμπειρία όταν ξεκίνησα το χόμπι, αφού έχασα έναν πανέμορφο μονομάχο που τον είχα αρχικά σε 17 λίτρα και αργότερα - επειδή άνοιξε - τον μετέφερα σε ένα 9 λιτρο του Jumbo καθώς ήταν το μοναδικό που είχα διαθέσιμο (δε γινόταν να μπει στο μεγάλο λόγω της τότε ψαροσύνθεσης)! Παρ' όλο που η ποιότητα του νερού ήταν πολύ καλή και το ενυδρείο φουλ φυτεμένο και με στρωμένα υλικά (φίλτρο + βυθός) τον ψαράκι έπαθε dropsy μαζί με βακτηριακή μόλυνση και ούτε θέλω να το θυμάμαι... στενοχωρήθηκα πάρα πολύ....
Από τότε είπα "15 λιτρο μόνο για γαρίδες και αν" αλλά τελικά άλλαξα ριζικά τη γνώμη μου μετα από μια πρόσφατη επίσκεψη σε έναν φίλο μου που έχει ενυδρειακό μαγαζί, όπου διαπίστωσα με τα ίδια μου τα μάτια ότι ούτε το Moby Dick 25 δεν καλύπτει αυτά τα αξιολάτρευτα πλασματάκια... παραείναι κι αυτό μικρό! (ελπίζω να μην καλόμαθε το μάτι μου στο δικό μου 125άρι γαριδάκικο και απλά όλα τα μικρότερα ενυδρεία να μου φαίνονται κάπως )

Το συμπέρασμα είναι ότι ακόμα και τέλειες να έχουμε πετύχει τις συνθήκες του νερού μας σε ένα μικρό ενυδρείο, τα ψάρια και προφανώς όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί δεν αντέχουν το στρες που προκαλείται από την "κλειστοφοβία" με δυσάρεστες καταλήξεις (Εσύ θα άντεχες να ζεις σε 15-20 τετραγωνικά ακόμα και να τα έχεις όλα τα κομφόρ διαθέσιμα???)

Εγώ προσωπικά αν ξαναέπεφτε στα χέρια μου κάποια nano ενυδρειάκι:
- θα πειραματιζόμουνα στο aquascape φιλοξενώντας μέσα 1-2 amano ή κάτω από 10 red cherry κι αυτές προσωρινα μέχρι να μεταφερόντουσαν αλλού ή μια μικρή ομάδα σαλιγκαριών
- θα το είχα μόνο με φυτά, χωρίς φίλτρο, μόνο με κυκλοφορητή... σαν "αποθήκη" φυτών δηλαδή
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-01-14, 20:38
lavres Ο χρήστης lavres δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

μερικες απο τις γαριδες μου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140120_200414.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  41,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140120_200220.jpg
Εμφανίσεις:  218
Μέγεθος:  46,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-01-14, 20:43
lavres Ο χρήστης lavres δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

και μερικες με τις γαριδες μου και με την δευτερη και τριτη γενια απο τα cory μου που μεγαλωνουν στο μικρο αυτο το ενυδρειο '' που δεν συντηρειται τιποτα και αδικα υπαρχουν εκει'' κι ομως ειναι η δευτερη και τριτη γενια απο αποψη μεγεθους!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140120_195623.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  42,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140120_195741.jpg
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  59,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140120_195850.jpg
Εμφανίσεις:  234
Μέγεθος:  41,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μονο αρσενικες μικροκιχλιδες takis21 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 11-09-10 17:41
Θυληκες Melanotaenia Boesmani yannis Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 12 08-01-06 23:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11543 seconds with 14 queries