Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-12-12, 14:36   #1
Αρχάρια με guppies
Χριστινάκι
Junior Member
Εγγραφή: 02-12-2012
Περιοχή: RODOS
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Χριστινάκι Ο χρήστης Χριστινάκι δεν είναι συνδεδεμένος 02-12-12, 14:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδιά καλησπέρα. Πρόσφατα απέκτησα 3 guppies . 2 θηλυκά και ένα αρσενικό από μια επίσκεψη φίλων που το θεώρησαν πολύ ωραίο δώρο. Την ίδια στιγμή πήγα και πήρα ένα 15 lt ενυδρείο που είχε ο αδελφός μου με φίλτρο και ενυδρείο. Έχω φως ανά 8ωρο... Αυτά... Δεν ξέρω και πολλά από ενυδρεία. Έχω 3 προβλήματα.

1ον : Ξέρω ότι το ενυδρείο έιναι πολύ μικρό για αυτά τα ψαράκια και προσπαθώ να πάρω μεγαλύτερο αλλά η θηλυκιά μου τώρα είναι έγκυος και δεν ξέρω τι να κάνω....

2ον: Έχω δυο κλωναράκια μάλλον κερατόφυλλο είναι και τις 2 τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να γίνεται το χρώμα του λαχανοκαφέ...

3ον : Θα ήθελα να μου πείτε πως πρέπει να κάω τις μετρήσεις στο ενυδρείο το προσωρινό και τι χρειάζεται να αγοράσω....

Ευχαριστώ και συγνώμη αν΄σας κουράζω... αλλά δεν βρήκα πουθενά βοήθεια αλλού.... Ούτε ξέρω κανέναν από Ρόδο που να ασχολείται ....
Εμφανίσεις: 2985
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-12, 14:49
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

καλησπερα και καλως ηρθες.
1ον να υποθεσω οτι το ενυδρειο που τα εχεις τωρα ειναι αστρωτο.Ψαξε απο συγχομπυστα στην περιοχη σου για μπολι.
2ον και να στρωσει ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις παραμετρους νερου στα 15 λιτρα θες τουλαχιστο 40.
3ον το κερατοφυλλο αν το φυτεψες αρχισε να σαπιζει θελει απλα δεσιμο η το αφηνεις στην επιφανεια αν δεν το εχεις φυτεψει και σαπιζει μαλον το αστρωτο φιλτρο σου δεν παραγει νιτρικα και ετσι ειναι νηστικο.
4ον δεν διαβασα πουθενα για θερμαντικο.
5ον πηγαινε και παρε υγρα τεστ να κανεις μετρησεις.

nh3/nh4 αμμωνια
no2 νιτρωδη
no3 νιτρικα
ph
gh γενικη σκληροτητα
kh ανθρακικη σκληροτητα
μεχρι να γινουν ολα αυτα καθημερινες αλλαγες και παντα με αντιχλωριο.
εδω θα βρεις τα παντα για τα ψαρακια σου http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-12, 15:05
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

λοιπον:

εχεις στρωσει το φιλτρο σου;
διαβασε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αυτο , αυτο , αυτο και αυτο!
ειναι το Α και το Ω στο χομπυ!

θα χρειαστεις ενα τουλαχιστον 50λιτρο ενυδρειο!

εχεις τεστ για μετρησεις;
μπορεις να βγαλεις μια φωτο του ενυδρειου;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-12, 15:17
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

1)Τα ψαρακια σου γενοβολανε ποιο πολυ και απο κουνελια.....
Παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και κρατα το μικρο για γεννηστρα(εγω αυτο θα εκανα)
(πουλαω και ενα 100λτ πολυ φθηνα αν ενδιαφερεσαι πμ)
2)Λογικα αυτο γινεται γιατι ειναι πολυ κοντα στο φως δεν ειμαι σιγουρος να σου πω
3)http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...034/water-test
εδω ειναι τα τεστ που πρεπει να αγωρασεις χριαζεσαι οπωσδηποτε τεστ για αμμωνια ph gh kh no2 no3
απ'οτι καταλαβαινω το φιλτρο σου ειναι αστρωτο δεν εχεις βιολογια και αφου εχεις ψαρακια ηδη μεσα βρες καποιον να σου δωσει μπολι αμεσα!!!!!! επισις διαβασε τι χριαζονται τα ψαρακια σου απο θεμα σκληροτητων
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-12, 15:18
Το avatar του χρήστη korman709
korman709 Ο χρήστης korman709 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2012
Περιοχή: Bόλος
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

5 γκαπυς σε 15 λιτρα? ελεος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-12, 15:20
Χριστινάκι Ο χρήστης Χριστινάκι δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2012
Περιοχή: RODOS
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

πόσο πουλάς το ενυδρείο σου ? και από που είσαι?? χρειάζομαι οποσδήποτε μεγαλύτερο και επίσης κάποιον απο ρόδο να με βοηθησει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-12, 15:31
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korman709 Εμφάνιση μηνυμάτων
5 γκαπυς σε 15 λιτρα? ελεος.
Ολοι καναμε λαθη
-------------------------
120ευρω ενυδρειο με επιπλο θερμοστατη και αεραντλια οτι παραπανω θες να μαθεις πμ (μην το κανουμε off topic)Ειμαι απο Αθηνα
Διαβασε αυτα που ποσταρε ο janickrules θα σε βοηθησουν και οτι περετερο χριαζεσαι εδω ημαστε ρωτα και θα βοηθησουμε οσο μπορουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harmasn : 02-12-12 στις 15:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-12, 15:33
Χριστινάκι Ο χρήστης Χριστινάκι δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2012
Περιοχή: RODOS
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

μα μου τα χάρισαν.... τι να έκανα? αυτό μπορούσα να πάρω ρε παιδιά τι να τα εκανα τα καημένα? και τώρα προσπαθώ να μάθω για να κάνω το καλύτερο που μπορώ....
-------------------------
οκ Ευχαριστώ θα σε ενημερώσω για το ενυδρείο σύντομα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χριστινάκι : 02-12-12 στις 15:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-12, 15:34
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

φίλε korman709 αντί να γίνεσαι κυνικός θα σε παρακαλούσα αν εχεις κάτι να πείς να το λές με ευγενικό τρόπο..η κοπέλα μολις ξεκίνησε..δεν μπορεί να τα ξέρει ολα......

Χριστίνα,όπως προαναφέρθηκε,θα χρειαστείς τεστ (υγρα κατα προτίμηση) για αμμωνία,νιτρικά,νιτρώδη(αυτα ειναι τα 3 βασικα για αρχη...)

έπειτα..το φίλτρο σου πρέπει να ειναι στρωμένο(διαβασε αυτα που σου υπέδειξαν και θα καταλάβεις) ,και η θερμοκρασία σου πρέπει να ειναι ρυθμισμένη με ενα θερμαντικό σώμα στους 26-27 βαθμους ....*αρα θα πρεπει να αγοράσεις και ενα θερμαντήρα αν δεν εχεις*

Το κερατόφυλλο σου πρεπει να το εχεις ελευθερο μεσα στο ενυδρέιο,πιθανότατα γίνεται ετσι λόγω απουσίας νιτρικών...ελπίζω δε,το ενυδρείο να μην το χτυπάει ηλιακο φως αμεσα απο καπου ...

ενα ενυδρείο απο 60εως100 λιτρα ειναι υπεραρκετό για αρχή....τα θυληκά γκάπυ κυοφορούν σχεδον μονιιμα και μπορούν να γεννήσουν ακόμα και απουσία αρσενικού....

πιθανότατα τα μικρα θα φαγωθούν λόγω λίγων λίτρων οπότε το καλύτερο που εχεις να κάνεις ειναι να τα αφήσεις οπως ειναι και ισως τα ισχυρότερα επιβιώσουν.....θα ξαναγγενήσουν πολυ συντομα..!


καλη συνέχεια !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-12-12, 15:41
Χριστινάκι Ο χρήστης Χριστινάκι δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2012
Περιοχή: RODOS
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

thanks
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-12-12, 17:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Θα σου πρότεινα να επιστρέψεις τα θηλυκα, να πάρεις άλλο ένα αρσενικό και να ψάξεις για κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο.

Καλώς ή κακώς το συγκεκριμένο είδος γεννάει συνεχώς!
Το αποτέλεσμα είναι, μέσα σε λίγο καιρό να γεμίσεις μικρά γκαπακια, τα οποία θα πρέπει είτε να χαρίζεις είτε να τα μεταφέρεις σε άλλα ενυδρεία...όπου εκεί θα έχεις κι άλες γεννήσεις κι ο κύκλος συνεχίζεται!

Καλό διάβασμα, να προτιμάς να ρωτάς τα πάντα εδώ μεσα και να αποφεύγεις τις "γνωσεις" τον πετσοπάδων, γιατί οι περισσότεροι είναι ΚΑΛΟΙ πωλητές και τπτ άλλο!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-12-12, 17:17
Το avatar του χρήστη korman709
korman709 Ο χρήστης korman709 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2012
Περιοχή: Bόλος
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

δε φταιει η κοπελα...ο πετσοπας φταιει π τα πουλησε.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-12-12, 19:04
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Θα σου πρότεινα να επιστρέψεις τα θηλυκα, να πάρεις άλλο ένα αρσενικό και να ψάξεις για κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο.
τα γκάπυ και γενικα τα ζωοτόκα πάνε σε χαρέμι..οπότε 2θυληκά ενα αρσενικό ειναι καλα.....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-12-12, 19:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
τα γκάπυ και γενικα τα ζωοτόκα πάνε σε χαρέμι..οπότε 2θυληκά ενα αρσενικό ειναι καλα.....
Αυτο το κουνημα του δαχτυλου...με γυρισε πολλά χρόνια πίσω

Τα ζωοτόκα πανε σε γαρέμι, εφόσον επιθυμείς να έχεις γέννες

Υπάρχουν πολλοι χομπίστες οι οποίοι επιλέγουν να έχουν μόνο ένα από τα δύο φύλα, είτε αρσενικά είτε θηλυκά
Συνήθως επειδή τα αρσενικά είναι πιο εντυπωσιακά, με ωραία χρώματα και ουρές, τα προτιμάνε σε σχέση με τα θηλυκά

Η συγχομπίστρια έχει 15λιτρο ενυδρείο. Εγώ δεν θα έβαζα χαρέμι με γκάπις, ουτε σε 100λιτρο! Ο λόγος ενας και μοναδικός!
Γεννάνε..σαν παλαβα!

Τόσο απλά...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-12-12, 19:54
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

αν η κοπελα ψαχνει για αλλο ενυδρειο ας βαλει και 1m με 4f ακομα καλυτερα θα ειναι. το ζητημα που καει τωρα ειναι οτι οτι εχει ψαρακια σε αστρωτο βαζο χωρις καν θερμαντικο οπως φαινεται.οποτε το βασικο ειναι να λυσει το θεμα του θερμαντικου και να κανει πολυ συχνες αλλαγες για να μην παθουν ζημια τα ψαρακια απο την αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-12-12, 21:03
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

φιλε μου με συγχωρείς αλλα παρότι διάβασα τα όσα ειπες νόμιζα οτι προέτρεψες να δώσει ενα θυληκό και να κρατήσει 2 αρσ 2 θυλ δεν ξέρω πως μου ήρθε ολο αυτο..σε κάθε περίπτωση συμφωνώ μαζί σου καθότι ειμαι και εγω απο αυτους που εχουν κρατήσει για παράδειγμα μονο αρσενικά γκάπυ (ή εντλερ οχι και τα δυο μαζι ) σε 25λιτρα (συγκεκριμενα 5 γκαπυ την μια φορα ,και οταν τα εβγαλα 6-7 εντλερ)....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-12-12, 21:04
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου με συγχωρείς αλλα παρότι διάβασα τα όσα ειπες νόμιζα οτι προέτρεψες να δώσει ενα θυληκό και να κρατήσει 2 αρσ 2 θυλ δεν ξέρω πως μου ήρθε ολο αυτο..σε κάθε περίπτωση συμφωνώ μαζί σου καθότι ειμαι και εγω απο αυτους που εχουν κρατήσει για παράδειγμα μονο αρσενικά γκάπυ (ή εντλερ οχι και τα δυο μαζι ) σε 25λιτρα (συγκεκριμενα 5 γκαπυ την μια φορα ,και οταν τα εβγαλα 6-7 εντλερ)....
+1!!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-12-12, 21:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σε περιπτωση που δε μπορεις να αποκτησεις αμεσα κανονικο ενυδρειο μπορεις να χρησιμοποιησεις προσωρινα καποια μεγαλη λεκανη η καποιο μπανακι μωρου η τεσπα κατι αναλογο, συνηθως ειναι 50-100 λιτρα, πρεπει ομως να το εξποπλισεις κανονικα με θερμαντηρα και να βρεις μπολι για το ενυδρειο σου.
Ευτυχως στη Ροδο ειστε ολοι μουρλαμενοι με το χομπυ (κι εγω εκει το κολλησα απο εναν πρωην δημαρχο σας), οποτε ειναι πανευκολο να βρεις μπολι (απλα χτυπας το κουδουνι σε ενα τυχαιο σπιτι κατα 80% θα εχει ενυδρειο )
Επισεις εχετε προσβαση και σε πολυ φθηνα ενυδριακα ειδη (απο Μαρμαρι μερια, εχει ενα φανταστικο μαγαζι με τιμες ΣΟΥΠΕΡ και πολυ κοντα στα μαγαζια του λιμανιου, και τα παιδια που το εχουν ειναι εξυπηρετικοτατοι και μιλανε καλα Αγγλικα)

Επισεις αν μπορεις να παρεις το 100ρι του harmasn ακουγεται πολυ καλη περιπτωση και εχει και λιτρα (που για εναν αρχαριο ποτε δεν ειναι αρκετα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάρια!!!! Eveline S. Αρχάριοι γλυκού νερού 36 20-10-12 01:16
Αρχάρια στη malawi evaggelia Malawi 23 17-03-12 14:24
Wannabe Αρχάρια: Είναι τελικά τα guppies η σωστή επιλογή;;; Loucritia Ζωοτόκα 15 27-02-11 03:02
Βοήθεια σε αρχάρια marly Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-02-09 18:39
Help-αρχάρια στο χόμπυ olshka Αρχάριοι γλυκού νερού 15 13-02-08 19:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06186 seconds with 13 queries