Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-08, 10:19
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Προετοιμασία - ζευγάρωμα των μονομάχων μου!

Λέω να κρατήσω εδώ το χρονικό - ημερολόγιο ( ) της προσπάθειάς μου να ζευγαρώσω τους μονομάχους μου!

Τον αρσενικό (Lucius) τον έχω από τον χειμώνα σε 15λτ ενυδρείο και τρώει συχνά (3 φορές την εβδομάδα ) σκουληκάκια grindal. Πολύ συχνά αρχίζει να φτιάχνει φωλιά, αλλά του την χαλάω με τις αλλαγές νερού, κι εκείνος ξαναρχίζει.
Την θηλυκιά ( Lucilla - Lucita) την έχω μια εβδομάδα σε 6 λτ., και την ταΐζω καθημερινά σκουληκάκια (τώρα πια και τον αρσενικό).
Η Λουσίλα δεν ξέρω τι έτρωγε πριν, αλλά από την μέρα που της έδωσα grindal αρνήται την ξερή τροφή! Αναρωτιέμαι αν θα βαρεθεί να τρώει μόνο σκουληκάκια!

Κάθε μέρα φέρνω το 6 λτ δίπλα στο 15 λτ, για 10-15 λεπτά. (1η-2η φωτο) Ο Λούσιους αμέσως επιδεικνύει τα βράγχια και τα πτερύγιά του και κολυμπάει πολύ γρήγορα με απότομες κινήσεις. Την φωλιά που είχε φτιαγμένη την μεγάλωσε κι άλλο σε διάμετρο και πάχος.
Η Λουσίλα όμως εμφανίζει οριζόντιες γραμμές, (3η φωτο) και κινείτε κι εκείνη με τον ίδιο τρόπο, αν και πολλές φορές φροντίζει να κρυφτεί.
Τις οριζόντιες γραμμές τις εμφανίζει και όταν τρώει τα grindal, άρα οι οριζόντιες γραμμές είναι ... πολεμική αμφίεση
Ίσως δεν είναι έτοιμη γιατί την έχω χωρίς θερμοστάτη και η θερμοκρασία την κάνει να θεωρεί ότι ακόμα δεν ... ήρθε το καλοκαίρι!

Για το ζευγάρωμά τους ετοιμάζω το 50 λτ ενυδρείο το οποίο τώρα είναι άδειο. Υπάρχουν έτοιμα φυτά, πέτρες, χαλικάκι, ξύλα με βρύα, θερμοστάτης και φίλτρο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4224.jpg
Εμφανίσεις:  849
Μέγεθος:  77,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4244.jpg
Εμφανίσεις:  790
Μέγεθος:  67,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4254.jpg
Εμφανίσεις:  731
Μέγεθος:  69,7 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-08, 11:18
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή



Περιμένουμε τις εξελίξεις! Έλα ρε Lucius! Κάνε μας περήφανους αγόρι μου! Δώσ'της να καταλάβει! Μη μασάς που σου κάνει τη δύσκολη! Γυναικεία νάζια, τι περιμένεις..

(η συνέχεια ξέρεις ποια θα είναι, εε? "¶ξιος ο καζανόβας! Μπράβο άντρακλα!" )
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-08, 11:49
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Συνάδελφε, συμμαζέψου!!! Έχω μια ευαισθησία στον θέμα "εκθειασμός ανδρός"
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-08, 12:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λουσυ το μονο που εχω να προτεινω ειναι να τους κανεις ατμοσφαιρα...ξερεις τωρα....θερμοκρασια για τη "ζεστη φωλιτσα"....ρομαντικος φωτισμος (μπορεις να παραλειψεις τα κερια που κατω απο το νερο μονο σβηστα μπορουν να ειναι)...ενα υπεροχο δειπνο με γρινταλ..(μπορεις επισης να παραλειψεις τη σαμπανια και τις φραουλες με σαντιγυ)..και φυσικα για την προταση το μονοπετρο να μην ειναι ασβεστολιθικο (χαλαζιακο καλυτερα)...μια τετοια κατασταση θα "λυγιζε" σιγουρα καθε κυρια...
ενημερωσε μας....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-08, 12:54
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνάδελφε, συμμαζέψου!!! Έχω μια ευαισθησία στον θέμα "εκθειασμός ανδρός"
Το είχα μυριστεί.. και δεν ήτανε τυχαίο το comment.. Εκεί ακριβώς στόχευε!

Έμπαινε Lucius!

Υ.Γ. Ελπίζω να μή με παρεξηγείς.. Το "πειραγματάκι" είναι πάντα με φιλική διάθεση.. Χίλια συγνώμη αν σε εκνεύρισα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-08, 13:00
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

καλή επιτυχία!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-08, 14:58
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία είναι πολύ σημαντική για το θηλυκό για να μπει στη διαδικασία παραγωγής των αβγών (βάλε μια αντίσταση με θερμοστάτη και ρύθμισε τη θερμοκρασία στους 27-28 βαθμούς). Επίσης στο ενυδρείο αναπαραγωγής θα πρότεινα να μη βάλεις καθόλου υπόστρωμα (διότι επιβαρύνεται η δουλειά του αρσενικού όταν πέφτουν τα αβγά). Καλή επιτυχία και από μενα! Ότι άλλο θες εδώ είμαστε..
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-08, 16:11
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Maverick.Επισης τι υψος ειναι το ενυδρειο που θα ζευγαρωσουν.

Και ετοιμασε και μια λαμπα με λιγα watt για βραδυνο φως γιατι χρειαζεται.
Κανε αυτα τα πραγματα και σε λιγες μερες θα εχεις αποτελεσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-08, 17:56
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παναγιώτη, με το μέτρο αυτά που λες, ως κι εγώ λιγώθηκα!

Συνάδελφε!!! Σκοπιμότητες βλέπω, και δεν σε βλέπω καλά

Γωγώ ευχαριστώ πολύ!

Maverick, glazar ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Έχω το περιοδικό και κάθε βράδυ διαβάζω, ότι προλαβαίνω κι εδώ!

Το πρόβλημα προς το παρόν είναι να βρω το κατάλληλο ξύλο που θα χρησιμοποιήσω για βάση όπου θα πατήσει το ενυδρείο. Εκεί που θα το βάλω είναι απαραίτητο. Οπότε περιμένω τον πατέρα μου (παλαίμαχος επιπλοποιός) να επιληφθεί! Ελπίζω σήμερα - αύριο!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-08, 01:47
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Μπραβο Lucy μου καλη επιτυχια και απο εμενα(την νονα της Lucita.)Ειμαι σιγουρη οτι σε λιγο καιρο θα δουμε απογονους!Περιμενω ανυπομονα την συνεχεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-04-08, 10:17
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ευχαριστώ νονά μας! να είσαι καλά!!!

Κατάφερα επιτέλους να βρω ξύλο και να στήσω το 50 λτ. ενυδρείο, το οποίο μου το είχε φτιάξει ο πατέρας μου!
Έβαλα και τα 3 ενυδρεία κοντά και άρχισα! (1η φωτο)

Στο 50 λτ. έβαλα στη μέση ότι πέτρες και ξύλα είχα για να δημιουργήσουν ένα χώρισμα! (2η φωτο)

Στην μια πλευρά έριξα το χαλίκι και φύτεψα τα κλαδέματα έτσι ώστε να δημιουργήσουν μια "κουρτίνα - διαχωριστικό" για να κρύβετε η θηλυκιά. (3η φωτο)

Γέμισα με 10 εκ. νερό 28 οC και αντιχλώριο. Έβαλα νερό από το ενυδρειάκι της μέσα στο μεγάλο απλά γέρνοντάς το. Συμπλήρωσα κι άλλο φρέσκο νερό και την έβαλα μέσα με τον ίδιο τρόπο αδειάζοντας το νερό - πάντα με πολύ ήρεμες και σιγανές κινήσεις να την ταράξω όσο το δυνατόν λιγότερο. Φυσικά την άφησα να "γλιστρήσει" μαζί με το νερό, και όχι να πέσει από ύψος ούτε ενός εκατοστού.
Μ' αυτόν τον τρόπο δεν χρειάστηκε προσαρμογή, αφού φρέσκο νερό + το δικό της ... είναι σαν να έκανα αλλαγή νερού!!!

Της έριξα σκουληκάκια για να δει ότι και το νέο σπίτι της έχει εκλεκτούς μεζέδες, και έπεσε με τα μούτρα στο φαΐ!!!

Έβαλα το φίλτρο και τον θερμοστάτη, συμπλήρωσα κι άλλο νερό λίγο αργότερα.

Και το θαύμα έγινε! Ενώ είχε συνέχεια οριζόντιες γραμμές, λίγο αργότερα χάθηκαν και μετά το γεύμα εμφάνισε αμέσως τις κάθετες!!!!! Ζεστάθηκε το κορίτσι μου, μπήκε και σε άνετο διαμέρισμα, ... όχι τίποτα άλλο, να μην την κακολογούν μερικοί μερικοί, ονόματα δεν λέμε διαστάσεις δεν αποκαλύπτουμε!!!
Η τελευταία φωτογραφία αφιερωμένη στον συνάδελφό μου!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4294.jpg
Εμφανίσεις:  653
Μέγεθος:  60,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4295.jpg
Εμφανίσεις:  525
Μέγεθος:  65,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4300.jpg
Εμφανίσεις:  582
Μέγεθος:  122,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4306.jpg
Εμφανίσεις:  602
Μέγεθος:  94,9 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-04-08, 11:20
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

χαχαχα !!! Πολύ καλή η τελευταία φωτό!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-04-08, 11:42
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Οντως συμφωνω και εγω.Η τελευταια φοτο ολα τα λεφτα!!!χαχα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-04-08, 12:01
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα !!! Πολύ καλή η τελευταία φωτό!!!
Εσύ τώρα με ποιανού το μέρος είσαι? Με τη φεμινίστρια, ή το φαλλοκράτη?

Συναδέλφισσα, δε σχολιάζω τη φωτογραφία.. Ελπίζω αφού τελείωσε το φαγητό, να του πήγε τις παντόφλες του και την εφημερίδα, εε?

Πάντως, είναι πολύ όμορφος ο τρόπος που τα παρουσιάζεις, πολύ αναλυτικός και περιγραφικός! Είναι σαν να το ζούμε κι εμείς από κοντά! Ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι!

Υ.Γ. Περιττό να σου πω ότι με έχεις βάλει σε σκέψεις να πάρω κι εγώ ένα μονομαχοενυδρειάκι, εε? Ζήλεψα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-04-08, 13:27
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ!!!
Ίσα που πρόλαβα να φτιάξω την φωτο και να ποστάρω, κι έπεσε τόση δουλειά ....
....τα λέμε!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-04-08, 14:16
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

λουσι,απο οτι ειδα εχεις βαλει φυτα να επιπλεουν στην επιφανεια?
αν ναι καλυτερα να τα βγαλεις (ας υπαρχει χωρος να φτιαχτει η φωλια τους)και φυσικα οχι χαλικι στον βυθο.Τωρα οσο αφορα το φιλτρο το δυνατοτερο χαμηλη ροη και στην μια ακρη του ενδυρειου.Επισης η σταθμη του νερου να ειναι περιπου στους 20-25 ποντους το πολυ.
Αντε και προβλεπεται ερωτας στον φεγγαροφως!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-04-08, 16:36
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τα κλαδέματα "κολυμπούσαν" στην φακή, την οποία μαζεύω συνέχεια. Τώρα έμεινε λίγη...
Το κερατόφυλλο το στερέωσα κάτω από μια πέτρα...
Το φίλτρο θα αλλάξει θέση και θα βάλω ένα κομμάτι φελιζόλ στην μέση για την προστασία της φωλιάς από την ανατάραξη του νερού...
Το μισό ενυδρείο έχει χαλίκι και το μισό δεν έχει...
Η στάθμη είναι στους 20 πόντους...

Νομίζω μέχρι εδώ είμαι καλά! Να είσαι καλά κι εσύ glazar για τις επισημάνσεις!!!

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως θα τοποθετήσω το ποτηράκι πάνω από την μεριά που θέλω να κάνει φωλιά, εκεί που δεν έχει φυτά και χαλίκι. Ξέρει κάποιος να μου πει;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-04-08, 09:40
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
λουσι,απο οτι ειδα εχεις βαλει φυτα να επιπλεουν στην επιφανεια?
αν ναι καλυτερα να τα βγαλεις (ας υπαρχει χωρος να φτιαχτει η φωλια τους)και φυσικα οχι χαλικι στον βυθο
Γιατί να βγάλει τα φυτά που επιπλέουν? Ίσα ίσα που βοηθούν στην στήριξη της φωλιάς και στην ανάπτυξη των μικροοργανισμών που θα αποτελέσουν την πρώτη τροφή των μικρών. Επίσης έχω δει ότι όταν τη 2-3 μέρα τα μικρά αρχίζουν να απομακρύνονται από τη φωλιά, μερικά πηγαίνουν και κάθονται πάνω σε φύλλα από τα φυτά που επιπλέουν (μέσα στο νερό) για ξεκούραση.
Χαλίκι δεν έχει βάλει σε όλο το βυθό, μόνο σε ένα μέρος, οπότε δε θα έχει πρόβλημα. Καλή συνέχεια!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-04-08, 10:01
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ουπς!!! Τότε να αφήσω την φακή, λιμνόφιλα και κερατόφυλλο ούτως ή άλλως φτάνουν μέχρι την επιφάνεια, αλλά όχι στην πλευρά που δεν έχει χαλίκι!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-04-08, 01:26
Το avatar του χρήστη Θεοδωρος
Θεοδωρος Ο χρήστης Θεοδωρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 298
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θεοδωρος
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως θα τοποθετήσω το ποτηράκι πάνω από την μεριά που θέλω να κάνει φωλιά, εκεί που δεν έχει φυτά και χαλίκι. Ξέρει κάποιος να μου πει;
Το ποτηρακι (το οποιο θα το εχεις κοψει κατα μηκος) θα το αφησεις στην επιφανεια σαν να σχηματιζει μια σπηλια.
Καλη τυχη και απο εμενα.
__________________
Tanganyika Shelldwellers.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-04-08, 08:20
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

τα φυλλαρκια αν ειναι στην επιφανεια ή το ποτηρακι θα κανει σκια το βραδυ και δεν θα μπορει να δει καλα ο μονομαχος για να μαζεψει τα αυγα αν πεσουν απο την φωλια .Με αυτο το σκεπτικο το ειπα.Οταν ειχα γεννες απο μονομαχους δεν ειχα καθολου παντως φυλλα ή χαλικι.Βεβαια και αυτοι οι συνδυασμοι μπορουν να γινουν
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-04-08, 09:45
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Θεόδωρε, κατάλαβα!


Τελικά κάτι πήγε στραβά!

Λέω χθες το βράδυ να βάλω την θηλυκιά στη γεννήστρα, για να τα ελευθερώσω μετά 24 ώρες, όπως λέει στο περιοδικό. Μ. Παρασκευή πρωί που θα είμαι και στο σπίτι για να δω τι θα γίνει.

Βύθισα μέσα την γεννήστρα και όταν η θηλυκιά ξεθάρεψε και πλησίασε από πάνω, απλά την σήκωσα κι έτσι το κορίτσι μου έμεινε μέσα.
Με τον ίδιο τρόπο έπιασα και τον αρσενικό με το διχτάκι και τον έβαλα σ' ένα πλαστικό δοχείο με νερό από το ενυδρείο του. Έκανα προσαρμογή, και τον έβαλα κι αυτόν στο ενυδρείο.
Αμέσως ζωηρός κι αναστατωμένος, την εντόπισε κι άρχισε το flare και τις βόλτες γύρω από την γεννήστρα. Αυτή κόντεψε να τρελαθεί! Στεναχωρέθηκα μήπως την άγχωσε η γεννήστρα και η παρουσία του αρσενικού. Με το ζόρι κατάφερα να διακρίνω τις κάθετες ρίγες και ησύχασα.
Αυτοί όμως δεν ησύχασαν και έκαναν σαν τρελοί. Κάποια στιγμή είδα την θηλυκιά να κατευάζει το κεφάλι χαμηλά και να ... καμπουριάζει κάπως. Αναγνώρισα την θετική της στάση από την περιγραφή που διάβασα στο περιοδικό. Αν ήταν έτοιμη η φωλιά θα την ελευθέρωνα, τόσο έτοιμοι μου φάνηκαν. Έσβησα τα φώτα και αναρωτιώμουν τι θα κάνουν την άλλη μέρα!

Ποιά άλλη μέρα;;;; Μετά από λίγη ώρα που άναψα το μικρό φως, η κοπελιά ήταν έξω από την γεννήστρα και οι δυό τους μου φάνηκαν ύποπτα ζαρωμένοι!!! Είχα διαβάσει που μοιάζουν σαν λιπόθημα μετά το ζευγάρωμα.
Την ξαναέβαλα στη γεννήστρα, και το πρωί την βρήκα πάλι έξω και την ουρά του αγοριού ... δαντέλα!!!
Τόσο τσατίστικα που έβγαλα δυο τρεις φωτογραφίες κι έφυγα! Δεν έπρεπε να βάλω γεννήστρα αλλά μπουκάλι 5 λτ. από αυτά που βάζω τα κρασιά!

Αυτά ... και τώρα τι κάνουμε;;;

Ξέχασα να πω ότι την μισή λάμπα την κάλυψα με μαύρο χαρτονάκι για σκιά, κι ο αρσενικός άρχισε να φτιάχνει φωλιά εκεί.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4324.jpg
Εμφανίσεις:  521
Μέγεθος:  91,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4340.jpg
Εμφανίσεις:  462
Μέγεθος:  54,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4346.jpg
Εμφανίσεις:  427
Μέγεθος:  42,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4335.jpg
Εμφανίσεις:  415
Μέγεθος:  51,7 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lucy : 24-04-08 στις 19:16
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-04-08, 10:05
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Γιατί έχω την εντύπωση οτι έγινε βιαστικά όλο το σκηνικό? Πόσο καιρό έκανες προετοιμασία ?
Λοιπόν αφήνεις δυο - τρεις εβδομάδες και ταϊζεις καλά και πολύ τα ψάρια χώρια και ξαναπροσπαθείς!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-04-08, 10:36
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τον αρσενικό τον τάιζα σκουληκάκια ... μήνες ... δεν θυμάμαι! άρχισα να τον ταΐζω κάθε μέρα όπως και την θηλυκιά από 12 του μήνα.

Θα δω σε τι κατάσταση είναι και θα τους χωρίσω
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-04-08, 12:11
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Θα πρότεινα τα εξής:
1) Βάζεις τα ψάρια σε δυο ξεχωριστά ενυδρεία με καλή ποιότητα νερού και φροντίζεις για την διατήρηση αυτής. (Συνήθως χρησιμοποιώ το ενυδρείο που θα γίνει η αναπαραγωγή για το αρσενικό και συνήθως μέσα έχω και κάποια φυτά όπως κερατόφυλλο και egedia densa)
2) Ταϊζεις (με ανεβασμένη σχετικά θερμοκρασία) τα ψάρια πολύ (αυτό έχει να κάνει και με την ταλαιπωρία που θα περάσουν τα ψάρια για την φάση του ζευγαρώματος αλλά και για το διάστημα που ο πατέρας θα μείνει χωρίς τροφή όσο να κολυμπήσουν τα μικρά)
3) Ανάμεσα στα δυο ενυδρεία έχεις βάλει εμπόδιο για να μην βλέπονται και μόνο για μισή ώρα την ημέρα λίγο πριν σβήσουν τα φώτα αφαιρείς το εμπόδιο για να γίνει το απαραίτητο φλέρτ. (τα ψάρια θα είναι έτοιμα όταν δεις στην θυληκιά τις κάθετες γραμμές).
4) μετά από 2 περίπου εβδομάδες πολύ καλής διατροφής προσθέτεις αφού σβήσουν τα φώτα την κυρία με σωστή προσαρμογή.
5) Στις περισσότερες των περιπτώσεων το βράδυ ή πολύ νωρίς το πρωί και πριν ανάψουν τα φώτα το ζευγάρωμα έχει γίνει!!


Καλή επιτυχία lucy όλα θα πάνε καλά!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-04-08, 12:13
Το avatar του χρήστη Θεοδωρος
Θεοδωρος Ο χρήστης Θεοδωρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 298
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θεοδωρος
Προεπιλογή

Να ξερεις οτι οταν η θηλυκια εχει οριζοντιες ριγες ειναι στρεσαρισμενη.
__________________
Tanganyika Shelldwellers.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-04-08, 17:13
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

ΕΓΙΝΑ ΓΙΑΓΙΑ!!!!!!!!!!!

Τελικά γέννησε και ο αρσενικός φυλάει τ' αυγουλάκια ως κόρη οφθαλμού! Την έβγαλα την θηλυκιά και με προσαρμογή την έβαλα στο 100 λτ.

1η φωτο: τ' αυγουλάκια μας!!! Περισσεύουν και για βάψιμο, μιας κι είναι Μεγάλη Πέμπτη!!!!!!

2-3 φωτο: ο στοργικός μπαμπάς!!!!!! Αν έλειπε η κουρτίνα από πίσω και τα ... ηλεκτρολογικά θα ήταν καλή φωτογραφία!!!!!!!!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4351.jpg
Εμφανίσεις:  710
Μέγεθος:  86,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4353.jpg
Εμφανίσεις:  449
Μέγεθος:  94,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4354.jpg
Εμφανίσεις:  562
Μέγεθος:  62,4 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-04-08, 17:27
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Από την χαρά μου πόσταρα χωρίς να διαβάσω τις απαντήσεις σας!!!

Μανώλη όπως τα λες τα έκανα, μόνο που έβαλα πρώτα την θηλυκιά και μετά τον αρσενικό!

Θεόδωρε είναι το πρώτο πράγμα που είδα όταν την πήρα οριζόντιες γραμμές.

Μα ... τα έγραψα όλα αυτά! Μήπως δεν διαβάσατε αυτά που έγραψα;;;;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-04-08, 17:39
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Μπράβο βρε Lucy άξια!!!!! Να σου ζήσουν.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-04-08, 18:30
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Φιλώτα!!!

Το πρόβλημά μου τώρα είναι τι θα ταΐσω τα μωρά! Θα μου πείτε καλά τώρα το σκέφτηκες; Όχι το είχα σκεφτεί αλλά η μεγαλύτερη αγωνία μου είναι το τάισμα των μωρών!

Έχει πολλά βρυόφυτα το ενυδρείο και πιστεύω να υπάρχει αρκετή ινφουσόρια (έτσι δεν το λένε; ) πήρα και ξηρή τροφή για μωρά μονομάχων OCEAN NUTRITION. Λέει ότι μπορείς να τα ταΐσεις μετά την τρίτη μέρα.

Θα έχω σε λίγες μέρες και αυγά αρτέμιας, έχω νεογένητα γκρίνταλ ... δεν φτάνουν αυτά;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lucy : 24-04-08 στις 19:30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζεύγος Μονομάχων natalie885 Bettas 21 10-12-07 19:57
Εισαγωγή Μονομάχων Zorba_The_Freak Bettas 9 25-02-07 03:02
όλοι οι τυποι ουρας των μονομαχων deMetrIs Bettas 0 28-10-06 23:51
Συμβίωση θηλυκών μονομάχων cbr929 Bettas 12 03-05-06 01:05
ζευγάρι μονομάχων bakogiannisd Bettas 9 26-01-06 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09564 seconds with 14 queries