Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-15, 02:35
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή ΑΠΩΛΕΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ (ΜΟΝΩΣΗ Η ΑΥΞΗΣΗ WATT)

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα και καλή χρονιά σε όλους! Τις τελευταίες εβδομάδες λόγω υποχρεοσεων λείπω απο το σπίτι με αποτέλεσμα το σπίτι να μην θερμαινεται και η θερμοκρασία χώρου είναι πολύ χαμηλή με αποτέλεμα να πέσει η θερμοκρασία των ενυδρείων μου χτες στους 20c θερμοκρασία χαμηλή για αφρικάνικες κιχλίδες! Αυτό που με προβληματίζει είναι τι θερμοστάτες να πάρω καθως στο 240l έχω θερμοστάτη 300watt και στο 60l 75watt και δεν ανεβάζουν τη θερμοκρασία! Η λύση ποια είναι πόσα watt να προσθέσω στο καθένα και αν υπάρχει καποιος τρόπος μόνωσης στα ενυδρεία για να έχω λιγότερες απώλειες! Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-15, 02:37
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVROS1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα και καλή χρονιά σε όλους! Τις τελευταίες εβδομάδες λόγω υποχρεοσεων λείπω απο το σπίτι με αποτέλεσμα το σπίτι να μην θερμαινεται και η θερμοκρασία χώρου είναι πολύ χαμηλή με αποτέλεμα να πέσει η θερμοκρασία των ενυδρείων μου χτες στους 20c θερμοκρασία χαμηλή για αφρικάνικες κιχλίδες! Αυτό που με προβληματίζει είναι τι θερμοστάτες να πάρω καθως στο 240l έχω θερμοστάτη 300watt και στο 60l 75watt και δεν ανεβάζουν τη θερμοκρασία! Η λύση ποια είναι πόσα watt να προσθέσω στο καθένα και αν υπάρχει καποιος τρόπος μόνωσης στα ενυδρεία για να έχω λιγότερες απώλειες! Ευχαριστώ!
ειναι ανοιχτου τυπου τα ενυδρεια? χωρις καπακια δηλαδη? αν ειναι ετσι τοτε εχεις αρκετη απωλεια σε θερμοκρασια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-15, 02:45
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

οχι φίλε μου με καπάκι είναι και τα 2!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-15, 02:49
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

τρελο κρυο εχεις στο σπιτι μεσα ε? μαλλον με την αγορα θερμαντηρων σε περισσοτερα watts θα λυσεις το προβλημα σου, περιμενε την γνωμη και των υπολοιπων παιδιων ομως
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-15, 03:10
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

ναι είναι μεγάλο και τώρα λόγω του ότι λείπουμε δεν θερμαίνεται και είναι ψοφόκρυο! Σε ευχαριστώ αναμένω και άλλες γνώμες καθως και να ανεβαίνει η θερμοκρασία θα πεφτει συνεχως με αποτέλεσμα να ανάβουν συνεχώς οι θερμοστάτες που εκτός απο κατανάλωση φαντάζωμαι θα καουν σε καποια φάση!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-15, 03:13
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Οι θερμοστατες για τα λιτρα σου σε καλυπτουν απλα τσεκαρε αν οντως δουλευουν.Σε τι θερμοκρασια τους εχεις κ σου πεφτει στους 20?Βαλτους παραπανω βαθμους μεχρι να πιασεις την επιθυμητη θερμοκρασια λεω πχ 25.αν τους εχεις στους 25 δηλαδη και παει 20 βαλτους στους 28 να δεις θα ανεβει?Αν οχι πας για αλλους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-15, 03:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συμφωνω να τσεκαρεις τους θερμαντηρες οτι λειτουργουν σωστα πρωτα.
αν λειτουργουν τοτε ισως ειναι καλυτερα να κοιταξεις για μονωση με εξυλασμενη πολυστερινη(οπως το dow).

μπορεις να καλυψεις 3 πλευρες(πλατη και πλαινα)αν δε θες να το καλυψεις εντελως γυρω γυρω.
σιγουρα θα βοηθησει και δεν θα σου κοστισει ακριβα(10-15 ευρω το πολυ?)

αν εβαζες και controller(stc-1000) στα ενυδρεια σου,θα βοηθαγε πιστευω με τη διαχειριση.
ισως πρεπει να το κοιταξεις κιαυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-15, 06:19
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι θερμοστατες για τα λιτρα σου σε καλυπτουν απλα τσεκαρε αν οντως δουλευουν.Σε τι θερμοκρασια τους εχεις κ σου πεφτει στους 20?Βαλτους παραπανω βαθμους μεχρι να πιασεις την επιθυμητη θερμοκρασια λεω πχ 25.αν τους εχεις στους 25 δηλαδη και παει 20 βαλτους στους 28 να δεις θα ανεβει?Αν οχι πας για αλλους.
Κανε αυτο πιστευω οτι θα λυθει το προβλημα σου,επισης
δες εαν οι θερμαντηρες σου καλιμπραρονται.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-01-15, 08:16
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οι θερμαντηρες τον καλυπτουν οσο οι θερμοκρασιες χωρου ειναι εντως καποιων οριων.
Σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες, προφανως και δεν φτανουν.
Η λυση που δουλευει ειναι dow η φελιζολ παχους 6 εκατοστων και κολλημα (πχ με ταινια διπλης οψεως στο πισω και στα πλαινα.
Εαν δεν ειναι κανεις να τα βλεπει, τοτε μόνωση και στη προσοψη, με τον ιδιο τροπο
απλα να μπορει να βγαινει ευκολα (πχ με χαρτοταινια και στηριξη στο καπακι.)

Εχει ξεχειμωνιασει ετσι ενυδρειο σε μπαλκονι, χωρις ιδιαιτερο θεμα και με χαμηλη καταναλωση ρευματος επισης.
(εκτος απο μια φορα που εφυγε η πριζα του θερμαντηρα και επεσε η θερμοκρασια στους 12)
Τροπικο ενυδρειο σε suspended animation.
Με σταδιακη ανοδο, επανηλθαν ολα χωρις απωλειες.
Αλλα μην το δοκιμασετε χωρις λογο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-01-15, 08:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ο συνδυασμός dow και stc είναι η καλύτερη λύση, με το dow θα κρατας τη θερμοκρασία ψηλά χωρίς απώλειες και άσκοπη κατανάλωση και με stc καλύτερη διαχείριση, και θα βάλεις τους θερμαντήρες κανα 2 βαθμούς πιο ψηλά απο το ανώτατο όριο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-01-15, 09:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ειναι λογικο να μη φτανουν οι θερμοστατες αυτες τις μερες. Το ιδιο συμβαινει και σε εμενα (μιας και ειμαστε και οι δυο Θεσσαλονικη), με αποτελεσμα να καρφωσω και δευτερο θερμαντικο σωμα στον controller σε ενα ενυδρειο μου.

Η λυση ειναι controller ως πρωτο βημα και αν θελεις να το πας παρακατω, μονωση (οπως περιγραφεται παραπανω) για να περιορισεις την απωλεια θερμοτητας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-01-15, 10:23
jpavly Ο χρήστης jpavly δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Η μόνωση είναι καλή ιδέα, έψαχνα κι εγώ κάτι τέτοιο γιατί το δικό μου (40 καθαρά) παλεύει να σηκώσει θερμοκρασία με τον 50αρη.

Ο θερμαντήρας δουλεύει σχεδόν ασταμάτητα αλλά δεν μπορεί να πάει το νερό πάνω από 24-25 με τίποτα γιατί η θερμοκρασία του χώρου είναι χαμηλή.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-01-15, 10:24
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Εγω θα σου.προτηνα να ξικινησης με τον ελενχο.του.θερμαντηρα.
Εαν δουλευει σωστα αν εχει διαροη και αν δεν αποδηδει αναλογα!
Δευτερων απολειες θερμοκρασιες του ενυδρειου.
Το dow ειναι πολυ καλη λυση και σιγουρα αμα βαλεις σε ολες της πλευρες θα δεις μεγαλες διαφορες... Φυσικα οταν γιρησης ωγαζεις το dowαπο τα σημεια.που βλεπες το ενυδρειο.

Τρητων ενας τιτανιου κατα πρωσοπικη μου αποψη ειναι.πολυ καλυτερος και σε οικονομια και σε αποδοση. Ανεβαζει περισσοτερη θερμοκρασια και αυτο βοηθαει πολυ!
Επισις δεν καιγεται?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-01-15, 10:56
mixalakis Ο χρήστης mixalakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2014
Περιοχή: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 647
Προεπιλογή

εγώ παντως που ξεκίνησα το δικό μου ενυδρείο προχθές με το sump στο μπαλκόνι ,είμαι αυτή την στιγμή στους 26 βαθμούς με ένα 300w μέσα στο ενυδρείο 300lt και ένα 150w στο sump 100lt .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-01-15, 10:59
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Προφανως δουλευεις στη ΔΕΗ και εχεις φτηνο ρευμα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-01-15, 11:04
mixalakis Ο χρήστης mixalakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2014
Περιοχή: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 647
Προεπιλογή

Όχι απλα το sump είναι σε ένα κουβούκλιο από νταου και κυκλοφορεί κι αέρας από το σπίτι στο κουβούκλιο αυτό ....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-01-15, 11:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τοτε ως προς τι η παραπληροφορηση οτι εχεις sump στο μπαλκονι και οτι αυτος ειναι ενας εφικτος τροπος θερμανσης?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-01-15, 11:17
mixalakis Ο χρήστης mixalakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2014
Περιοχή: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 647
Προεπιλογή

Απλά ήθελα να ενισχύσω την δικιά σου τοποθέτηση ότι με το νταου γίνεται πολύ καλή δουλειά γιατί το είδα να συμβαίνει στην δικιά μου κατασκευή όπου η θερμοκρασία διατηρείται σε καλά επίπεδα με 2 σχετικά μικρούς θερμοστάτες.

Από κει και πέρα η λέξη παραπληροφόρηση που χρησιμοποιείς είναι λίγο άκομψη .. δεν βρίσκεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-01-15, 13:07
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Και οι 2 θερμοστάτες είναι σε λειτουργεία τους ανέβασα απο χτες στους 28 αλλα δεν ξεπερνά τους 21-22! Είναι εντάξει οι θερμοστάτες απλα ειναι ο χώρος πολύ κρύος ! Εκτός απο dow που μου φένεται είναι ανάγκη να μπει πόσα watt να προσθέσω; και θεσσλονίκη γνωρίζει κάποιος που πουλάνε;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-01-15, 13:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVROS1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι 2 θερμοστάτες είναι σε λειτουργεία τους ανέβασα απο χτες στους 28 αλλα δεν ξεπερνά τους 21-22! Είναι εντάξει οι θερμοστάτες απλα ειναι ο χώρος πολύ κρύος ! Εκτός απο dow που μου φένεται είναι ανάγκη να μπει πόσα watt να προσθέσω; και θεσσλονίκη γνωρίζει κάποιος που πουλάνε;
Dow μπορεις να βρεις και στο Leroy Merlin (2-3 Ευρω το φύλλο 2 Χ 1 αν δεν κάνω λάθος)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-01-15, 13:15
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

οι θερμαντηρες ποιας μάρκας είναι? αν δεν ενοχλούν οπτικά εσένα να το τυλίξεις το ενυδρείο με Dow τότε όντως είναι καλή ιδέα. κοντρόλερ θερμοκρασίας δεν υπάρχουν στα ενυδρείά έτσι? βάλτο στα σχέδια σου να αγοράσεις, θα σου λύσουν τα χέρια στο θέμα της σταθερής θερμοκρασίας στα ενυδρείά. Dow βρίσκεις σε μαγαζιά με οικοδομικά υλικα κ σε μαγαζιά τύπου Leroy Merlin.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-01-15, 13:19
jpavly Ο χρήστης jpavly δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2014
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Για την περίπτωση σου μόνωσε πρώτα, όσα watts και να βάλεις θα έχεις απώλεια.. αν μονωσεις καλά λογικά θα είναι είναι εντάξει και αυτοί που έχεις
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-01-15, 13:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Το σπιτι τι θερμοκρασία εχει?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-01-15, 14:18
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

το σπίτι το τελευταίο βράδυ που ήρθα ήταν 8 ! ψύχος λογικο να μην ανεβάζουν! Ο ένας είναι heto και ο άλλος marina αλλα δεν ξέρω αν παιζει τοσο ρόλο αφου προηγουμένος δουλευαν κανονικά! controller ειναι μεσα στο πλάνο για να μπουν σύντομα! ¶ρα καλύτερη λύση προς το παρόν είναι να μπει dow απο leroy merlin και μετά βλέπω για αλλους θερμοστάτες! πόσους πόντους να είναι το dow ?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-01-15, 14:57
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

μπορει καποιος να μας πει....ο κοντρολερ ...σε τι θα βοηθησει στην περιπτωση του φιλου μας???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-01-15, 15:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVROS1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
το σπίτι το τελευταίο βράδυ που ήρθα ήταν 8 ! ψύχος λογικο να μην ανεβάζουν! Ο ένας είναι heto και ο άλλος marina αλλα δεν ξέρω αν παιζει τοσο ρόλο αφου προηγουμένος δουλευαν κανονικά! controller ειναι μεσα στο πλάνο για να μπουν σύντομα! ¶ρα καλύτερη λύση προς το παρόν είναι να μπει dow απο leroy merlin και μετά βλέπω για αλλους θερμοστάτες! πόσους πόντους να είναι το dow ?
Θα σου προτεινα να δεις πρωτα απ ολα αν δουλευουν οι θερμαντήρες

Διατηρώ ενυδρειο 150λιτρο σε εξωτερικό χώρο, με τη θερμοκρασία να πέφτει στους μηδεν και το νερό είναι στους 18.5, με δύο θερμαντήρες 300 & 200 watt

Ο controller θα κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία ελέγχοντας τους θερμαντήρες
Δεν μπορεί να "βοηθήσει" στο πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-01-15, 15:07
EVROS1986 Ο χρήστης EVROS1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2014
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

αρα έχεις 500watt περίπου ςε 150λ λογικό ακούγετε με 2 θερμοστάτες να ανεβάζει και τόσα watt. δουλεύουν κανονικά και οι 2 αλλά λόγω (μάρκας ή watt ) δεν ανεβένει στο επιθυμητό
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-01-15, 15:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVROS1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα έχεις 500watt περίπου ςε 150λ λογικό ακούγετε με 2 θερμοστάτες να ανεβάζει και τόσα watt. δουλεύουν κανονικά και οι 2 αλλά λόγω (μάρκας ή watt ) δεν ανεβένει στο επιθυμητό
Η μαρκα δεν παιζει ρολο. Εννοω ή δουλευει ή δεν δουλευει
Ισως να χρειάζεσαι και 2ο μεγάλο θερμαντηρα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-01-15, 15:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά η μόνωση παίζει σημαντικό ρόλο.
Εχω 2 ενυδρεία στη ταράτσα, ενα ξύλινο 280 λίτρα με ένα θερμαντήρα 300αρι και το έχω με STC-1000 σταθερα στους 18 (σήμερα θα το κατεβάσω στους 17,5) αλλα είναι ξύλινο και έχει μικρές απώλειες, και εχω και 55αρι κύβο με 125αρι θερμαντήρα , σταθερα και αυτο στους 18 με STC-1000 αλλά έχω ντύσει το φίλτρο με DOW και το ενυδρείο με 2ο τζάμι. Στο ξύλινο ο STC-1000 ανάβει 10 λεπτα την ώρα και στο κύβο σχεδόν συνέχεια και η θερμοκρασια στον κυβο παίζει από 17,6 έως 18, σήμερα θα κατέβει και αυτο σιγα σιγα στους 17. Και το πρωι που ανεβηκα να ταισω, όπου υπηρχε νερό στη ταρατσα και στο τραπεζι ήταν παγος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-01-15, 15:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά η μόνωση παίζει σημαντικό ρόλο.
Εχω 2 ενυδρεία στη ταράτσα, ενα ξύλινο 280 λίτρα με ένα θερμαντήρα 300αρι και το έχω με STC-1000 σταθερα στους 18 (σήμερα θα το κατεβάσω στους 17,5) αλλα είναι ξύλινο και έχει μικρές απώλειες, και εχω και 55αρι κύβο με 125αρι θερμαντήρα , σταθερα και αυτο στους 18 με STC-1000 αλλά έχω ντύσει το φίλτρο με DOW και το ενυδρείο με 2ο τζάμι. Στο ξύλινο ο STC-1000 ανάβει 10 λεπτα την ώρα και στο κύβο σχεδόν συνέχεια και η θερμοκρασια στον κυβο παίζει από 17,6 έως 18, σήμερα θα κατέβει και αυτο σιγα σιγα στους 17. Και το πρωι που ανεβηκα να ταισω, όπου υπηρχε νερό στη ταρατσα και στο τραπεζι ήταν παγος
Τάκη χωρίς να ειμαι ειδικός, η μόνωση δεν εξυπηρετεί κυρίως στην περίπτωση που η εξωτερική θερμοκρασία αυξομειώνεται?

Αν πχ η θερμοκρασία του δωματίου ειναι σταθερή στους 8, τότε η μόνωση απλά θα περιορίσει τις απώλειες από το ενυδρείο προς το περιβάλλον
Αλλά μέχρι να πιάσει το νερό την επιθυμητη θερμοκρασία βασικό ρόλο παίζει η δυναμη των θερμαντήρων και μετά η μόνωση

Δεν ξερω αν το σκέφτομαι λαθος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
Απώλεια θερμοκρασίας


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυξηση θερμοκρασιας asteris_veria Γλυκό νερό - Γενικά 1 02-04-14 23:58
Ιδεες για τοποθετιση ακομα μια λαμπας για αυξηση των Watt Krisos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 13-06-09 08:01
Μονωση ηλεκτρονικού θερμόμετρου D_S DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 19-11-05 08:12
Αυξηση θερμοκρασιας....να ανυσηχώ???? GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 11-05-05 08:39
απωλεια ksaderfos Malawi 2 08-11-04 01:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07884 seconds with 16 queries