Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-12, 22:01
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή Pterophyllum altum ή scalare

λοιπον μια μικρη αναδρομη για μενα πριν συνεχησω,ασχολουμε με το χομπυ ενεργα και οσο μπορω καλητερα τα τελαιυταια 2 χρονια αλλα σωστος χομπιστας αρχισα να γινομαι οταν γραφτηκα στο φορουμ εδω και για υτο ενα ευχαρηστω πριν ,δεν ηξερα τι θα πει α/ο,κυκλος αζωτου,παραμετροι νερου κτλ.σκοπος απο την αρχη ηταν να μπορεσω καποια στιγμη να βαλω δισκους και δεν αργει πολλη ακομα ξεκινησα τελειως λαθος με μια ψαροσουπα μετα εκανα ενα κοινωνικο φυτεμενο μετα πηγα σε κιχλιδες λιφαλιλη τα οποια και πηρε ο φιλος μπυρομιχαλης εχοντας κατανοησει της βασικες αρχες ενος ενυδρειου οπως κυκλος αζωτου και παραμετροι αποφασησα να παω στα λιγο ποιο δυσκολα χαμηλα ph ετσι ξεστησα το ενυδρειο μου τελειως απολημανθηκε και ξαναστηθηκε για να φιλοξενησει 6 ομορφα σκαλαρια.σε λιγο καιρο θα εχω στην διαθεση μου ενα ενυδρειο γυρω στα 650-700λτ καθαρα στο οποιο θα φιλοξενησω τους δισκους μου και τα σκαλαρια που εχω τωρα.προς το παρων λοιπον παρουσιαζω τα σκαλαρια μου και να ευχαρηστησω τον mihalis51 που μου τα δωρισε.
ενυδρειο:eheim mo 100x40x50 200lt
φωτησμος:2χτ8 μια φωτοσυνθεσης μια απλη
φιλτρο:sera 250 με σιποραξ και filter wool την τεταρτη θα προστεθει και ενα eheim ecopro300
υλικα:3κιλα λεπτη χαλαζιακη αμμος λευκη,ενα ξυλο redmoor,θα μπουν ακομα 3 ριζες ντιφτ γουντ
φυτα:μια γωνια με βαλισνεριες,2 μπαλες(δεν θυμαμε πως λεγοντε)
ψαρια:4 ενηληκα σκαλαρια,2 μικρα,3 κορρυ,2 απλ
παραμετροι νερου:
ph:7.2
gh:10-11
kh:5-6
nh3-4:0
τα τεστ ειναι υγρα της api.
ρουτηνες:αλλαγες νερου μονο με α/ο 2 φορες την βδομαδα απο 30λτ μεχρι να ερθει το πχ κοντα στο 6 μετα θα ειναι μια φορα αλλαγη την βδομαδα 70λτ 80% α/ο 20%βρυση.
ταισμα 3-4 φορες την μερα με tetra pro vegetable και ocean discus flakes και μια με δυο φορες την βδομαδα bloodworms κατεψυγμενο.
http://s274.photobucket.com/albums/j...2032012013.mp4
οπως λεει και ο τιτλος δεν ξερω ποιο απο τα 2 ειδη ειναι αν μπορει καποιος ας βοηθεισει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-12, 22:44
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Scalare ειναι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-12, 22:46
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ευχαρηστω.μηπως ξερεις εαν οι μπαρες τους λειτουργουν οπως στους δισκους??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-12, 22:47
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Οχι απ οτι θυμαμαι δεν ισχυει κατι τετοιο... Εχω σκουριασει βεβαια λιγο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-12, 22:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ψαρια ειναι Pterophyllum scalare εκτροφης.
Φαινεται ενα marble, ενα gold marble, ενα με wild type χρωματα (κλασσικο silver), δυο zebra και ενα μικρο σαν να εχει λιγο απο zebra και half-black.

ΝΟ3 ποσο εχει?
Οι αλλαγες πολυ μικρες κατα την αποψη μου.

Τα Cory ειναι aeneus και δεν κανουν για το μελλοντικο ενυδρειο δισκων (λογω θερμοκρασιων). Ειναι και σε λαθος (πολυ μικρο) αριθμο ομαδας.

ΥΓ Οι μπαρες λειτουργουν (οταν υπαρχουν φυσικα σε καποιο ειδος χρωματισμου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-12, 22:50
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Οι μπαρες λειτουργουν
oups...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-03-12, 23:03
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια ειναι Pterophyllum scalare εκτροφης.
Φαινεται ενα marble, ενα gold marble, ενα με wild type χρωματα (κλασσικο silver), δυο zebra και ενα μικρο σαν να εχει λιγο απο zebra και half-black.

ΝΟ3 ποσο εχει?δελτα μου τελειωσε εαν θες θα σουπω αυριο.τελαιυταια μετρηση ηταν περιπου 2 με στικακι της esha
Οι αλλαγες πολυ μικρες κατα την αποψη μου.ειναι οντως απλα επειδη ειναι σκετη α/ο το εκανα ετσι τι προτηνεις??

Τα Cory ειναι aeneus και δεν κανουν για το μελλοντικο ενυδρειο δισκων (λογω θερμοκρασιων). Ειναι και σε λαθος (πολυ μικρο) αριθμο ομαδας.περιμενω αλλα δυο και ψαχνω ανταλλαγη με λευκομελας

ΥΓ Οι μπαρες λειτουργουν (οταν υπαρχουν φυσικα σε καποιο ειδος χρωματισμου)στα ασημενια εχουν σχεδον εξαφανηστη και καποιες ωρες εχουν φυγει τελειως αρα ειναι καλο ευτο ε??
ευχαρηστω παιδες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-03-12, 23:16
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Cory θες τουλαχιστον 8 ατομα, αλλα οπως ειπε και ο Σπυρος καλυτερα να μην τα βαλεις με δισκους αφου προτιμουν θερμοκρασιες στους 25-26*C. Για τις αλλαγες εγω θα προτεινα να γινει πιο σταδιακα η αλλαγη στο οξινο. Να κανεις 50-60 λιτρα δυο φορες την εβδομαδα αλλα οχι σκετο νερο απο Α.Ο., να ειναι αναμειγμενο με βρυσης. Τεστ να προτιμησεις υγρα και οχι στικ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-03-12, 23:19
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

το ξερω για τα κορρυ αυτα τα καημενα ηταν αδεσποτα και για της θερμοκρασιες ξερω αλλα εχω αρκετους φιλου που τα διατηρουν με δισκους αρκετο καιρο χωρις προβλημα φυσηκα οπως ειπα ψαχνω για λευκομελας.υγρα προτημω τα στικ τα χω για ωρα αναγκης
αλλα τρωνε ασυστολα τα παντερμα χαχαχα.θα το δω με της αλλαγες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-03-12, 23:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
δελτα μου τελειωσε εαν θες θα σουπω αυριο.τελαιυταια μετρηση ηταν περιπου 2 με στικακι της esha

ειναι οντως απλα επειδη ειναι σκετη α/ο το εκανα ετσι τι προτηνεις??

περιμενω αλλα δυο και ψαχνω ανταλλαγη με λευκομελας

στα ασημενια εχουν σχεδον εξαφανηστη και καποιες ωρες εχουν φυγει τελειως αρα ειναι καλο ευτο ε??
ΝΟ3 δυο?? τοση ακριβεια δεν εουν ουτε τα υγρα τεστ.
Μηπως κανεις καποιο λαθος?

Γιατι βαζεις σκετη ΑΟ?
Ειχες νερο βρυσης στο ενυδρειο και προσπαθεις να το μαλακωσεις?
Ποσο tds εχει στη βρυση, ποσο στο ενυδρειο και ποσο βγαζει η ΑΟ?
Ασχετως αυτου ομως, οτι νερο και να βαζεις, οι αλλαγες πρεπει να ειναι σε σωστο ποσοστο και συχνοτητα για την καθαριοτητα του νερου και οχι μονο για το pH και τις σκληροτητες.

Oι μπαρες εξαρτωνται απο την διαθεση του ψαριου, την υγεια, την θεση στην ιεραρχια του κοπαδιου.
Στους δισκους οταν φαινονται εντονες, τα ψαρια ειναι στρεσαρισμενα.
Δεν ισχυει το ιδιο ομως, για ολα τα ειδη με μπαρες.
Στα αγγελοψαρα συμβαινει το αντιθετο, οι μπαρες εξαφανιζονται οταν στρεσαρεται το ψαρι (ή οταν δεν εχει μπαρες καποιο ειδος αγγελοψαρου, μπορει να "χανει" το χρωμα του)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-03-12, 23:37
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

δυστηχως προς το παρων δεν εχω tdsσομετρο ξερω οτι πρεπει να παρω ενα.το νο3 το εγραψα περιπου μιας και το στικακι http://www.eshalabs.com/testing.htm το χρωμα που βγηκε το γραφει λιγοτερο απο >5.ααα γιαυτο οταν ειναι ολα μαζι και καθοντε οι τρωνε ειναι ολομαυρες οι μπαρες!!!ειχα 70-30 βρυση οσμωση το πρωτο νερο αλλα τα ψαρια μπηκανε μετα απο μια αλλαγη 100λτ 70λτβρυση 30 α/ο.ναι θελω να φτασω το πχ 6-6.5
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-03-12, 23:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξερω για τα κορρυ αυτα τα καημενα ηταν αδεσποτα και για της θερμοκρασιες ξερω αλλα εχω αρκετους φιλου που τα διατηρουνμε δισκους αρκετο καιρο χωρις προβλημα φυσηκα οπως ειπα ψαχνω για λευκομελας.υγρα προτημω τα στικ τα χω για ωρα αναγκης
αλλα τρωνε ασυστολα τα παντερμα χαχαχα.θα το δω με της αλλαγες.
Για ποσο καιρο τα διατηρουν?

Το "χωρις προβλημα" ειναι υποκειμενικο συμπερασμα για τα ματια του καθενος.
Το οτι τρωνε ασυστολα δεν σημαινει παντα υγεια και ορεξη.
Σημαινει και οτι εχει αυξηθει ο μεταβολισμος τους.
Ο μεταβολισμος στα ψαρια αυξανεται οταν ανεβαινει και η θερμοκρασια.
Αλλο ομως να "τσιμπας" λιγο τη θερμοκρασια για να αυξηθει η ορεξη για φαι, και αλλο να υπερβαινεις τα ορια της.
Οταν αυξανεται λοιπον υπερβολικα η θερμοκρασια, αυξανεται υπερβολικα και ο μεταβολισμος και τοτε συμβαινει το γνωστο Live fast - Die young.
Στα aeneus οι θερμοκρασεις που δινονται ειναι 20-28C. Στους 28 τα ψαρια τρωνε πολυ, αλλα δεν ειναι για να τα διατηρεις για πολυ καιρο.
Στους 30 και παλι "αντεχουν" (και τρωνε ακομα πιο τρελλα) αλλα για ποσο?
Φυσικα απο ενα σημειο αυξησης και μετα, επερχεται και ο αμεσος θανατος, και στους δισκους μπορει να χρειαστει να ανεβασει κανείς, μεχρι 35C και.
Στους 33? στους 35? Θα αντεξουν?
Ισχυει ακομα το "χωρις προβλημα"?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-03-12, 23:45
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μαλλον δεν το ειπα σωστα τα σκαλαρια μου τρωνε πολλη βασικα τρωνε οσο τους βαλω οσες φορες τους βαζω με θερμοκρασια 27-28 βαθμους τα κορρυ ζουνε πανω απο 2ετια στους 30 με 9 δισκους και 450λτ ενυδρειο.παρολαυτα δεν διαφωνω μαζι σου παραπανω οτι δεν κανουν και καρδιναλιους βαζουν πολλοι με δισκους δεν σημαινει οτι κανουν.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-03-12, 23:57
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον δεν το ειπα σωστα τα σκαλαρια μου τρωνε πολλη βασικα τρωνε οσο τους βαλω οσες φορες τους βαζω με θερμοκρασια 27-28 βαθμους τα κορρυ ζουνε πανω απο 2ετια στους 30 με 9 δισκους και 450λτ ενυδρειο.παρολαυτα δεν διαφωνω μαζι σου παραπανω οτι δεν κανουν και καρδιναλιους βαζουν πολλοι με δισκους δεν σημαινει οτι κανουν.
ιιιιιιιχχ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-03-12, 23:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
τα κορρυ ζουνε πανω απο 2ετια στους 30 με 9 δισκους και 450λτ ενυδρειο.παρολαυτα δεν διαφωνω μαζι σου παραπανω οτι δεν κανουν και καρδιναλιους βαζουν πολλοι με δισκους δεν σημαινει οτι κανουν.
Διετια!!
Το ψαρι μπορει να ζησει 10-15 χρονια σε ενυδρειο με σωστες συνθηκες (δεν αναφερω τις υπερβολικα μεγαλες ηλικιες που εχω διαβασει για 20+ εως και 27 χρονια σε ενυδρειο).
Ειναι σαν να λεμε οτι ενα παιδι 15 ετων που κανει ολες τις καταχρησεις που υπαρχουν, με το τροπο αυτον ζωης εχει μελλον να ζησει μεχρι τα 90 ... αφου επεζησε μεχρι τωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-03-12, 14:02
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

επ..τα σκαλαρακια μου ! Μιχαλιω να τα προσεχεις ! Εγω τα προσαρμοσα σε χαμηλο ΡΗ και ο Μιχαλης τα κρατησε σε χαμηλο ΡΗ αρα δεν θα εχεις προβλημα να τα βαλεις αμεσα ... τα μικρα δεν ξερω..

Τις ψηλες θερμοκρασιες τις αντεχουν τα corydoras sterbai ,ψαξε λιγο και θα βρεις , οχι απο Ηρακλειο βεβαια ..

Και οπως ειπα και στον αλλο Μιχαλη (καλα οι Μιχαλιδες το εχετε .... ) δεν ειναι ψαρια οι δισκοι βαλτε κατι πιο ομορφο ...χαραμι το ενυδρειο !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-03-12, 18:11
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

+++++++111111111 στα όσα είπε ο από πάνω μου,...
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-03-12, 19:24
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ναι κατι ποιο ομορφο 750λτ νταμαρι με αφρικανες ή γυμνο με 2 οσκαρ οπως καποιοοι...
τα στερμπαι δεν μου αρεσουν θα προτημησω τα λευκομελας φυσηκα που να τα βρεις εσδω.δελτα οπως ειπα δεν διαφωνω μαζι σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
pterophyllum scalare kos Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 5 12-04-11 20:21
PTEROPHYLLUM SCALARE ALTUM-PERUENSIS yannis Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 21-10-09 15:25
Αναπαραγωγη Pterophyllum ALTUM netblues Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 62 10-09-07 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06913 seconds with 15 queries