Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 09-12-21, 13:29
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Help!Βοηθήστε την άσχετη με κατασκευή ενυδρείου!

Καλησπέρα σε όλους! Όπως ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμά μου, είμαι από Χίο και αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο σε τζαμά. Δεν θα πω όλη την ιστορία πάλι, για να μην σας κουράσω. Μιλώντας λοιπόν με τον συγκεκριμένο κύριο, μου είπε ότι έχει ξανακατασκευάσει πολλές φορές ενυδρεία και του ζήτησα να μου φτιάξει ένα ενυδρείο 60 μήκος χ 30 πλάτος χ 40 ύψος με 6mm τζάμι. Μου είπε να του πάω σιλικόνη της επιλογής μου και την πήγε σήμερα ο άντρας μου (ο οποίος είναι τελείως άσχετος από κατασκευές και ενυδρεία) και του είπε ο τζαμάς ότι όταν κατασκευάσει την κυρίως γυάλα, να πάω κι εγώ από εκεί, για να του πω πού πρέπει να βάλει τις ενισχύσεις! Υποθέτω ότι εννοεί αυτό που έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ μέσα, που λέτε εσείς, πού να βάλει τις κόντρες! Μιλώντας μαζί του κατευθείαν στο τηλ. μου είπε ότι ναι μεν έχει φτιάξει και ενυδρεία μεγαλύτερα από το δικό μου, αλλά φτιάχνει μόνο την κυρίως γυάλα και τις "ενισχύσεις" τις φτιάχνουν οι πελάτες! Εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό ρε παιδιά...Σας παρακαλώ, βοηθήστε με την άσχετη. Σκόπευα να βάλω και κρεμαστό φίλτρο με μπόλικο βιολογικό υλικό και μάλλον γυάλινο καπάκι ή πλέξι γκλας, αλλά τώρα σκέφτομαι ότι ίσως οι άνθρωποι είναι άσχετοι και δεν το κατασκευάσουν σωστά (αφού περιμένουν από μένα να τους πω, πού να βάλουν τις κόντρες!) και δεν αντέξει το βάρος το ενυδρείο; ; ;Τι να κάνω τώρα; Πού πρέπει να μπουν κόντρες σε αυτό το 72λιτρο ενυδρείο; Αν χαμηλώσω το ύψος, σε ποιο ύψος θα είναι ασφαλές χωρίς κόντρες το ενυδρείο, για να μην χυθεί ξαφνικά όλο το νερό στο σαλόνι μου; Είμαι σε πλήρη πανικό! Όποιος μπορεί, ας με καθοδηγήσει στη σωστή κατεύθυνση, γιατί νιώθω χαμένη...
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή ενυδρείου 118 λτρ. nt7561 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 53 04-06-15 16:41
Κατασκευή ενυδρείου........ aristomenis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 21-07-12 13:31
κατασκευή ενυδρείου adams DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 09-04-12 19:08
Κατασκευή ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 03-06-10 20:11
Κατασκευή ενυδρείου python DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 04-06-07 20:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04598 seconds with 14 queries