Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-06, 10:42
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή Τι άλγη είναι ?

Καλημέρα

Στο 60άρι έχει εμφανιστει πράσινη άλγη.
Εμφανιστηκε όταν άρχισαν οι ζέστες.
Έψαξα για πράσινες άλγες εδω , έκλεισα τα φώτα για 2 μέρες και μειώθηκε αλλα όχι πάρα πολυ.

Καμιά άλλη πρόταση?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00039.JPG
Εμφανίσεις:  600
Μέγεθος:  90,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-06, 10:51
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή χμ.....

ουπς...καλως σου ηρθε BGA.....ψαξε εδω μεσα και θα βρεις πολλα....παντως για αρχη,σταματησε τα λιπασματα,βγαλε με μεγαλη αλλαγη νερου οση περισσοτερο μπορεις,και σκοτεινιασε ΚΑΛΑ το ενυδρειο σου για 3-4 μερες...μετα παρατηρεις συνεχεια,και αν χρειαστει επαναλαμβανεις.....
ΥΓ.η bga ΔΕΝ ειναι αλγη....ειναι μικροβιο.......επισης δεν εχει καμμια σχεση η εμφανιση της με την αυξηση της θερμοκρασιας.αυτη την στιγμη υπαρχει καποια ''ανωμαλια'' στο ενυδρειο σου.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 24-06-06 στις 10:56
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-06, 10:57
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Μικρόβιο!!
Επηρεάζει και ψάρια αυτο?
Και θα έφερνα κλαδέματα σήμερα στον σύλογο. Μάλλον ακυρωνονται
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-06, 11:02
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

οχι,δεν επηρεαζει τα ψαρια,και ναι,μην διανοηθεις να δωσεις κλαδεματα απο εκει μεσα...πεταξτα ολα...!!!,ανα 3-4 μερες οποσδηποτε μεγαλες αλλαγες νερου,και παρατηρεις.....θελει χρονο να επανελθει το ενυδρειο,ακομη και αν νομιζεις οτι εξαφανιστηκε,μπορει μετα απο λιγο να ξαναεμφανιστει.......η εσχατη λυση παντως ειναι η ερυθρομυκηνη...με ασχημα αποτελεσματα ομως στις αποικιες των βακτηριδιων του φιλτρου σου.........
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-06, 11:02
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Αυτά που έχουμε πει, φέρτα. Εγώ δεν έχω πρόβλημα. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-06, 11:07
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Αυτά που έχουμε πει, φέρτα. Εγώ δεν έχω πρόβλημα. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.
νιβω τα χειρας μου........εγω δεν θα το εκανα αδελφε φιλοξενε.......εγω εχω ακριβως αυτο το προβλημα,εδω και ενα μηνα,και το παλεβω ακομα...δεν μπορεις να φανταστεις για τι σιχαμενο πραγμα μιλαμε....και να φανταστεις οτι ολα αρχισαν απο αστοχια υλικου των υγρων της σερα.............:confused :
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-06-06, 11:14
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
νιβω τα χειρας μου........εγω δεν θα το εκανα αδελφε φιλοξενε.......εγω εχω ακριβως αυτο το προβλημα,εδω και ενα μηνα,και το παλεβω ακομα...δεν μπορεις να φανταστεις για τι σιχαμενο πραγμα μιλαμε....και να φανταστεις οτι ολα αρχισαν απο αστοχια υλικου των υγρων της σερα.............:confused :
Καλα τώρα μην τσακωθήτε τώρα

Απο ότι έχω διαβάσει ο filoxenos τα φυτα τα περνάει απο καραντινα πριντα βάλει στα ενυδρεία του.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-06-06, 11:17
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nrgman
Καλα τώρα μην τσακωθήτε τώρα

Απο ότι έχω διαβάσει ο filoxenos τα φυτα τα περνάει απο καραντινα πριντα βάλει στα ενυδρεία του.
μπααα...δεν υπαρχει τετοια περιπτωση!!!ο φιλοξενος ειναι οντως πολυ προσεχτικος σε τετοια θεματα για αυτο το λογο και εγω επεμεινα..λιιιιιιιιιιιιγο παραπανω....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-06-06, 11:18
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Βga

Συμπαθέστατέ μου klaz, κοίτα να σου πω τι συμβαίνει:
Η λογική μου απέναντι στις άλγες, είναι λίγο διαφορετική τον τελευταίο καιρό. Επειδή είμαι άνθρωπος που του αρέσει το φυσικό περισσότερο από το τεχνητό και επειδή δεν έχω ενυδρεία επίδειξης αλλά ενυδρεία συντήρησης ψαριών και αναπαραγωγών, θεωρώ την παρουσία της όποιας άλγης φυσιόλογικό φαινόμενο και δεν την παλεύω πια (με εξαίρεση ένα ενυδρείο, που κάνω τις δοκιμές μου και προσπαθώ να μάθω από τα αποτελέσματα...)
Σε 1 από τα ενυδρεία μου έχει εμφανιστεί εδώ και 2,5 μήνες περίπου και BGA. Απλώς απομακρύνεται κάποια ποσότητα με τις αλλαγές του νερού και τα κλαδέματα. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τα φυτά πάνε μια χαρά και έχει αρχίσει να μου αρέσει η παρουσία της...
Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί, αλλά ειλικρινά δεν βρίσκω κανένα λόγο να την παλαίψω... Σκέφτομαι: Αφού ήρθε... άστηνε....

Υ.Σ.: Την καραντίνα την κάνω για άλλους λόγους, όχι για τις άλγες.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 24-06-06 στις 11:21
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-06-06, 11:26
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

...''το αφου ηρθε...αστηνε''πολυαγαπημενε μου φιλε φιλοξενε,ειναι κατι που ειναι οντως αποδεκτο απο πολλους.....στην συγκεκριμενη ομως περιπτωση ΔΕΝ μιλαμε για αλγη,αλλα για μικροβιο..........δεν νομιζω λοιπον,οτι ειναι οτι καλυτερο,να μην θελουμε να απομακρυνουμε,και να εξαφανισουμε κατι τετοιο απο το ενυδρειο μας...ισως στην περιπτωση σου,να ειναι σε αρχικο σταδιο,αλλα υπαρχει,και αυτο δηλωνει οτι εχεις ''προβλημα με τις συνθηκες'',και πρεπει να το λυσεις.....εγω οπως προανεφερα εχω τοσυγκεκριμενο προβλημα στο σχεδον φουλ φυτεμενο δισκοενυδρειο μου,και καταλαβαινεις οτι εκτος απο πολυ υπομονη-παρατηρηση,εχω και περισσοτερη δυσκολια στις κινησεις μου μεσα στο τανκ.........
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-06-06, 11:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η συγκεκριμενη "αλγη" ειναι κυανοβακτηριδιο (οχι μικροβιο κλαζ ) και δεν την θες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-06, 11:34
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Η συγκεκριμενη "αλγη" ειναι κυανοβακτηριδιο (οχι μικροβιο κλαζ ) και δεν την θες.
προεδρε,οντως το ηξερα,αλλα....δεν ηξερα πως γραφεται..και για αυτο το λογο δεν την ανεφερα....(αληθεια,η κορωνα προς τι...?????)....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-06, 11:47
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Well, I wasted my time, because BGA was back, and really furious. In fact, in a matter of days, I had a really nice Amano style coverage on my plants and gravel.
It was at that time that I read about Erythromycin. It is not supposed to hurt fish and plants, and from what I read most of the biological filter remains unharmed. Since I prefer to use human medicine and antibiotics instead of the ready-made medication available in the hobby (a trend which is actually owed to George Reclos and his precious advice), I rushed into a pharmacy asking for the equivalent antibiotic that was based on Erythromycin. It was called Erythrocin, and surprisingly enough, you don’t need a prescription to buy it. It comes in two forms, 500 mg capsules and spring tablets (the ones that melt in water). A box of 12 capsules only costs at about € 3,50. Imagine how many treatments you can do, especially if you keep small tanks .
The dosage that is most commonly used is no less than 2,5 mg per litre. So for my 60 lt tank (actually less if I consider gravel, plants etc.) I needed 60 x 2,5 = 150 mg. Since I like to overdose a little bit (another trend by George Reclos ), I split the 500 mg capsule in 3 parts (166 mg) and decided that this would be one dosage (treatment).
First day

I dissolved a 1/3 of the capsule completely in a small basket containing tank water. When you spill it in the tank, you will notice small white dots swimming around. It is the medicine. Actually, if you can find the spring tablets, it is much better.
I watched (in agony, I must confess) how the fish would react. They did not seem bothered at all (Some of them were actually hunting the white dots as they thought it was food...Silly bettas... when they are young ). No sign of stress or discomfort.
It is important not to have anything that might decrease the effectiveness of the medicine, like a protein skimmer at that stage.
Second Day

Added 1/3 of the capsule. You should notice extra bubbles on the BGA bed, and you might also see pieces of BGA trying to leave the gravel and head to the surface.
Third day

By the end of third day you might see large pieces of BGA slime floating around. Mine was quite full. Record your ammonia and nitrite levels, and perform a 30% water change if they are high. Try to get rid of the slime by other removing it with a net (as I did) or by using an extra mechanical filter.
Fourth day

By the end of the day most of the plants were clean. There were still some bits and pieces around, but the tank looked much better. The fish and plants were unharmed, like nothing was going on, and everything seemed normal. I performed a 50% water change and added 1/3 of the capsule. I again measured ammonia and nitrite levels.
Fifth day

My tank was almost clean now. The important thing after the third day is the measurement of ammonia and nitrite.
Sixth day.
What happened to me:
BGA was completely gone. The results were amazing. I stopped treatment, performed a large 70% water change, and then resumed normal maintenance.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-06, 11:50
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

...μπραβο....υπαρχουν πολλοι τροποι αντιμετωπισης της...αλλα φοβαμαι οτι ο συναδελφος φιλοξενος θα εχει βγαλει σπυρακια με τοσα πολλα αγγλικα.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-06-06, 11:56
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Question ?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Η συγκεκριμενη "αλγη" ειναι κυανοβακτηριδιο (οχι μικροβιο κλαζ ) και δεν την θες.
Μήπως είναι και μια καλή ευκαιρία να μας πεις Τόλη (ή κάποιος άλλος που να ξέρει) με απλά λόγια, τι ακριβώς αρνητικές συνέπειες μπορεί να έχει η παρουσία της στο ενυδρείο και τι σημαίνει ακριβώς αυτό το "δεν την θες"..?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-06-06, 11:57
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
...μπραβο....υπαρχουν πολλοι τροποι αντιμετωπισης της...αλλα φοβαμαι οτι ο συναδελφος φιλοξενος θα εχει βγαλει σπυρακια με τοσα πολλα αγγλικα.....
Καλά, σπατάλησα το χρόνο μου, επειδή BGA ήταν πίσω, και πραγματικά εξαγριωμένο.
Στην πραγματικότητα, σε ένα θέμα ημερών, είχα μια πραγματικά συμπαθητική κάλυψη ύφους Amano στις εγκαταστάσεις και το αμμοχάλικό μου. Ήταν εκείνη τη στιγμή ότι διάβασα για την ερυθρομυκίνη. Δεν είναι υποτιθέμενο για να βλάψει τα ψάρια και τις εγκαταστάσεις, και από αυτό που διάβασα το μεγαλύτερο μέρος του βιολογικού φίλτρου παραμένει αβλαβές. Δεδομένου ότι προτιμώ να χρησιμοποιήσω την ανθρώπινα ιατρική και τα αντιβιοτικά αντί του έτοιμου φαρμάκου διαθέσιμου στο χόμπι (μια τάση που οφείλεται πραγματικά σε George Reclos και τις πολύτιμες συμβουλές του), όρμηξα σε ένα φαρμακείο ζητώντας το ισοδύναμο αντιβιοτικό που βασίστηκε στην ερυθρομυκίνη. Κλήθηκε Erythrocin, και αρκετά εκπληκτικά, δεν χρειάζεστε μια συνταγή για να το αγοράσετε. Έρχεται σε δύο μορφές, τις κάψες 500 mg και τις ταμπλέτες άνοιξη (αυτές που λειώνουν στο ύδωρ). Ένα κιβώτιο 12 καψών κοστίζει μόνο σε περίπου € 3.50. Φανταστείτε πόσες επεξεργασίες μπορείτε να κάνετε, ειδικά εάν κρατάτε τις μικρές δεξαμενές. Η δόση που ο συνηθέστερα χρησιμοποιείται είναι τουλάχιστον 2.5 mg ανά λίτρο. Έτσι για 60 μου ο υπολοχαγός tank (πραγματικά λιγότεροι εάν εξετάζω το αμμοχάλικο, εγκαταστάσεις κ.λπ.) χρειάστηκα 60 X 2.5 = 150 mg. Δεδομένου ότι συμπαθώ στην υπερβολική δόση λίγο (μια άλλη τάση από George Reclos ), χώρισα την κάψα 500 mg σε 3 μέρη (166 mg) και αποφάσισα ότι αυτό θα ήταν μια δόση (επεξεργασία).

Πρώτη ημέρα

Διάλυσα a1/3 της κάψας εντελώς σε ένα μικρό καλάθι που περιέχει το ύδωρ δεξαμενών. Όταν το ανατρέπετε στη δεξαμενή, θα παρατηρήσετε τα μικρά άσπρα σημεία γύρω. Είναι η ιατρική. Πραγματικά, εάν μπορείτε να βρείτε τις ταμπλέτες άνοιξη, είναι πολύ καλύτερο. Πρόσεξα (στην αγωνία, πρέπει να ομολογήσω) πώς τα ψάρια θα αντιδρούσαν. Δεν φάνηκαν ενοχλημένοι καθόλου (μερικοί απ' αυτούς κυνηγούσε πραγματικά τα άσπρα σημεία όπως σκέφτηκαν ότι ήταν ανόητα bettas τροφίμων…… όταν είναι νέοι) ). Κανένα σημάδι της πίεσης ή της ταλαιπωρίας. Είναι σημαντικό να μην υπάρξει τίποτα ότι η δύναμη μειώνει την αποτελεσματικότητα της ιατρικής, όπως έναν πρωτεϊνικό αποβουτυρωτή σε εκείνο το στάδιο.

Δεύτερη ημέρα

Προστιθέμενο 1/3 της κάψας. Πρέπει να παρατηρήσετε τις πρόσθετες φυσαλίδες στο κρεβάτι BGA, και δύναμη βλέπετε επίσης τα κομμάτια BGA προσπαθώντας να αφήσετε το αμμοχάλικο και το κεφάλι στην επιφάνεια.

Τρίτη ημέρα

Μέχρι το τέλος της τρίτης ημέρας δύναμη βλέπετε τα μεγάλα κομμάτια slime BGA που επιπλέει γύρω. Το ορυχείο ήταν αρκετά πλήρες. Καταγράψτε τα επίπεδά σας αμμωνίας και νιτρώδους άλατος, και εκτελέστε μια αλλαγή ύδατος 30% εάν είναι υψηλά. Προσπαθήστε να ξεφορτωθείτε slime με άλλη αφαίρεση αυτό με έναν καθαρό (όπως) ή με τη χρησιμοποίηση ενός πρόσθετου μηχανικού φίλτρου.

Τέταρτη ημέρα

Μέχρι το τέλος της ημέρας οι περισσότερες από τις εγκαταστάσεις ήταν καθαρές. Υπεάρξαν ακόμα μερικά κομάτια γύρω, αλλά η δεξαμενή φάνηκε πολύ καλύτερη. Τα ψάρια και οι εγκαταστάσεις ήταν αβλαβή, όπως τίποτα συνεχίζονταν, και όλα φάνηκαν κανονικά. Εκτέλεσα μια αλλαγή ύδατος 50% και πρόσθεσα το 1/3 της κάψας. Μέτρησα πάλι τα επίπεδα αμμωνίας και νιτρώδους άλατος.

Πέμπτη ημέρα

Η δεξαμενή μου ήταν σχεδόν καθαρή τώρα. Το σημαντικό πράγμα μετά από την τρίτη ημέρα είναι η μέτρηση της αμμωνίας και του νιτρώδους άλατος.

Έκτη ημέρα.

Αυτό που συνέβη σε με: BGA πήγαν εντελώς. Τα αποτελέσματα ήταν καταπληκτικά. Σταμάτησα τη θεραπεία, εκτέλεσα μια μεγάλη αλλαγή ύδατος 70%, και επανέλαβα έπειτα την κανονική συντήρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-06-06, 12:04
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Τα έχω μεταφράσει και εγώ αυτά με το Systran αλλά δεν με νοιάζει ο τρόπος αντιμετώπισης, αλλά τι συνέπειες μπορεί να έχει η παρουσία της, πως δρα κλπ, δηλαδή, λίγο πιο "επιστημονικές" πληροφορίες γύρω από την BGA και την παρουσία της... Ξέρει κανείς?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-06-06, 12:11
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Αυτο ίσως ?

http://www.swrcb.ca.gov/bluegreenalg...ctcdcsheet.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-06-06, 12:12
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Έκανα ακριβώς ότι λέει το κείμενο και σε 6 μέρες είχε εξαφανιστεί. Προσοχή μόνο η Erythrocyn να είναι σε χάπια και όχι σε σκόνη. Η σκόνη είναι ροζ γιατί περιέχει και πρόσθετα για καλύτερη γεύση που δεν θέλουμε στο ενυδρείο μας. Το χάπι το διαλύεις σε ένα μπουκαλάκι με νερό ενυδρείου. Ένα μπουκαλάκι 500ml νερού είναι αρκετά για να διαλυθεί μια ταμπλέτα (αρκετή για ενυδρείο 200λτ).
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-06-06, 12:16
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DJK
Έκανα ακριβώς ότι λέει το κείμενο και σε 6 μέρες είχε εξαφανιστεί. Προσοχή μόνο η Erythrocyn να είναι σε χάπια και όχι σε σκόνη. Η σκόνη είναι ροζ γιατί περιέχει και πρόσθετα για καλύτερη γεύση που δεν θέλουμε στο ενυδρείο μας. Το χάπι το διαλύεις σε ένα μπουκαλάκι με νερό ενυδρείου. Ένα μπουκαλάκι 500ml νερού είναι αρκετά για να διαλυθεί μια ταμπλέτα (αρκετή για ενυδρείο 200λτ).
Τον άνθρακα τον είχες βγάλει ,έτσι?
Ανέβηκαν καθόλου τα No2, No3?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-06-06, 12:22
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Και μια άλλη λύση.

http://aquamaniacs.net/forum/cms_vie...le.php?aid=137
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 26-01-10 22:21
Νεο μέλος, νέο ενυδρείο γλυκού νερού. andreasp Αρχάριοι γλυκού νερού 114 15-02-07 10:38
To Q&A του dph.nl (κάποιο μέρος του δηλαδή) Fonamstel Δίσκοι 0 19-02-05 20:37
ενυδρειο τροπικού υφάλου immerback Reef 26 23-10-04 18:14
3.200 Να τ'αφήσω;; (x10) Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09565 seconds with 14 queries