Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-10, 21:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή Steatocranus casuarius

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
το Steatocranus casuarius
nikm1....τωρα που τα βλεπω στο βιντεο...εχεις δικιο τελικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-10, 21:50
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Απίθανη παρουσίαση για έναν από τους αγαπημένους μου βιότοπους. Μπράβο Τόλη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
nikm1....τωρα που τα βλεπω στο βιντεο...εχεις δικιο τελικα
Έχω εντοπίσει πού υπάρχει (στην Αθήνα) και μετά τις ζέστες ένα ζευγάρι θα κατοικεί σ'ενα 200λιτρο μαζί με τα lifalili και congo tetra
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-10, 22:21
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 Εμφάνιση μηνυμάτων


Έχω εντοπίσει πού υπάρχει (στην Αθήνα) και μετά τις ζέστες ένα ζευγάρι θα κατοικεί σ'ενα 200λιτρο μαζί με τα lifalili και congo tetra
προβλεπω πολεμο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-10, 23:08
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Tα steatocranus τα ειχα στα 260 λιτρα μου με λιφα και κονγκο...
Ο αρσενικος σκοτωσε τις 2 θηλυκες σε 2 εβδομαδες και παραλιγο να σκοτωσει και τον αρσενικο λιφα.
Σε 200 λιτρα φιλου κηνηγουσε ολη μερα την θηλυκια και σκοτωσε το ζευγαρι κριμπενσις.
Πολυ επιθετικο ψαρι,πρεπει να ειναι η μονη κιχλιδα σε κατω απο 300-400 λιτρα.
Βεβαια εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου οτι εχουν επιτυχει σχετικα ευκολη αναπαραγωγη και δεν πειραζουν και αλλα ψαρια αν δεν προσεγγισουν την σπηλια τους.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-10, 23:52
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα steatocranus τα ειχα στα 260 λιτρα μου με λιφα και κονγκο...
Ο αρσενικος σκοτωσε τις 2 θηλυκες σε 2 εβδομαδες και παραλιγο να σκοτωσει και τον αρσενικο λιφα.
Σε 200 λιτρα φιλου κηνηγουσε ολη μερα την θηλυκια και σκοτωσε το ζευγαρι κριμπενσις.
Πολυ επιθετικο ψαρι,πρεπει να ειναι η μονη κιχλιδα σε κατω απο 300-400 λιτρα.
Βεβαια εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου οτι εχουν επιτυχει σχετικα ευκολη αναπαραγωγη και δεν πειραζουν και αλλα ψαρια αν δεν προσεγγισουν την σπηλια τους.
Προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο ψάρι δεω έχω. Αλλά:
"....Even though it may look very strange to some, Steatocranus casuarius is a peaceful cichlid which can be successfully kept in a community tank. The most important thing is to offer a number of caves and places to hide; the same goes for its congeners......"
Anton Lamboj, The Cichlid Fishes of Western Africa, Birgit Schmettkamp Verlag, Bornheim, Germany, 2004, σελ. 55
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-10, 00:03
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μα γι αυτο προσεθεσα οτι εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου οτι τα διατηρουν χωρις προβληματα και με επιτυχημενες αναπαραγωγες.
Ισως να ετυχε σε μενα και στο γνωστο μου.
Παρεπιπτοντως εκανα 2η προσπαθεια αλλα παλι τα ιδια χωρις θανατους ευτυχως,κατοπιν τα ψαρια τα χαρισα μετα σε γνωστο χομπυστα οπου ηθελε να επιχειρησει αναπαραγωγη σε ενυδρειο οπου θα ειναι μονα τους,εκει αποδειχτηκε οτι απο τα τρια ψαρια,τα 2 νεα που ειχα προσθεσει ηταν ενας αρσενικος και μια θηλυκια,ο αρσενικος δεν ειχε αναπτυξει το χαρακτηριστικο καρουμπαλο και δεν ηταν ευκολο να τον ξεχωρισεις,οποτε εδωσα στο ανθρωπο 2 αρσενικα και ενα θηλυκο με αποτελεσμα μετα απο λιγο καιρο να επιβιωσει μονο ο ενας.
Αυτη την στιγμη ο αρσενικος και η θηλυκια ζουν χωρις προβληματα αλλα εχουν χωρισει το ενυδρειο αναπαραγωγης σε δυο μερη,προσπαθουν να μην συναντιουντε...
Θες να ετυχε?
Μακαρι να ημουν απλα ατυχος και εξαιρεση διοτι μιλαμε για ενα υπεροχο ψαρι!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-10, 17:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως να ετυχε σε μενα και στο γνωστο μου.
Όχι Δημήτρη. Δεν ετυχε απλα σε εσενα και τον γνωστο σου.
Ειναι γεγονος οτι προκειται για αρκετα επιθετικα, κυριαρχικα και παρα πολυ εδαφικα ψαρια. Αν προσθεσεις σε αυτα οτι ειναι επισης καβγατζηδες και φιλομαχα ψαρια θα καταλαβεις τους λογους που δεν αφηναν σε χλωρο κλαρι τα υπολοιπα ψαρια!
Στο ενυδρειο πρεπει να ειναι σε μορφη ζευγους, διαφορετικα θα εξουδετερωθουν τα υπολοιπα ψαρια του ειδους τους που "περισσευουν" μεχρι μεινει μονο το κυριαρχο ζευγαρι.

Μπορει να κρατηθει ενα ζευγαρι μονο του σε ενυδρειο 80 λιτρων χωρις να εχουν κανενα προβλημα. Αν ομως θελετε να υπαρχουν και συγκατοικοι, θα πρεπει το ενυδρειο να ειναι αρκετα μεγαλυτερο, παντα αναλογως του τι ψαρια επιθυμειτε.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-10, 17:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εξαρταται κατα πολυ τι περιβαλλον του δινεις. Σιγουρα ενα ζευγαρι η τριο σε μικρο ενυδρειο θα χρειαστει πολυ περισσοτερες κρυψωνες απο τον αριθμο των ψαριων για να αποφευχθουν τα χειροτερα - ή, απο την αλλη, σε ενα μεγαλο ενυδρειο με πολλες σπηλιες και βλαστηση, μπορουν να συνυπαρχουν πολλα μαζι και να επιζουν και απογονοι, οπως βλεπουμε εδω:

BORKED

(Γιωργο σπας το θεμα γιατι φευγω?)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-10, 21:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρταται κατα πολυ τι περιβαλλον του δινεις.
Ακριβως... οτι δηλαδη ισχυει και για τα περισσοτερα ειδη κιχλιδων του κοσμου.

Οταν ομως λεμε μεγαλο ενυδρειο για να μπορουν να ζουν πολλα ατομα ειρηνικα (ή εστω να εχουν τη φυσιολογικη συμπεριφορα τους) και να αναπαραγονται, εννοουμε πραγματικα μεγαλο ενυδρειο. Δε γινεται συζητηση για ενυδρεια πχ. 300 λιτρων, τα οποια ειναι πολυ μικρα για τετοια επιχειρηματα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-09-10, 21:22
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Δηλαδή θεωρείτε οτι δεν θα μπορέσουν να συνυπάρξουν σ'ένα ενυδρείο 200 lt ένα ζεύγος Steatocranus casuarius με ένα ζεύγος Hemichromis lifalili;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-09-10, 22:48
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Σε γενικες γραμμες, οταν τα H. lifalili δεν ειναι σε περιοδο αναπαραγωγης ειναι σχετικα ηρεμα με ψαρια που ανηκουν σε αλλο γενος. Το θεμα αλλαζει ομως οταν αποφασισουν να αναπαραχθουν οπου γινονται απιστευτα επιθετικα και πολυ εδαφικα!

Αυτο σε συνδυασμο με την ιδιοσυγκρασια των Steatocranus κανει παρα πολυ ριψοκινδυνο το να κρατησεις τα δυο αυτα ειδη ψαριων σε ενυδρειο τοσο μικρο. Βεβαια, αν φροντισεις να διακοσμισεις το ενυδρειο σωστα (με παρα πολλες κρυψωνες σωστα τοποθετημενες) και πανω απ' ολα εισαι πολυ τυχερος, ισως να μην αντιμετωπισεις προβληματα.

Προσωπικα θα το προτεινα να επιλεξεις μονο το ενα ειδος -ενα ζευγαρι- και να τους δωσεις ολοκληρο το ενυδρειο. Ετσι θα χαρεις περισσοτερο την εκπληκτικη συμπεριφορα τους, οποια απο τα δυο ειδη επιλεξεις.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-09-10, 01:50
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Aυτο ακριβως εννουσα Νικο λεγοντας σου τα παραπανω...
Δεν ηθελα να σε αποτρεψω απο το φιλοδοξο και πολυ ομορφο εγχειρημα σου αλλα να σε "φωτισω" με την ασχημη εμπειρια μου.
Τα θεωρω πανεμορφα ψαρια και με πολυ ιδιαιτερη συμπεριφορα,καταλαβα ομως συντομα εναν απο του λογους που δεν ειναι τοσο διαδεδομενα στο χομπυ μας,ειναι η επιθετικοτητα που αναπτυσουν για τα εδαφη τους και η αδιαλλαξια τους στην υπερασπιση αυτων.
Προτεινω και εγω να τους δωσεις τα 200 λιτρα και να τα πλαισιωσεις με μια 8αδα ακομα και 10αδα congo tetra.
Eπισης αν σου αρεσει το πεταλουδοψαρο μπορεις να το βαλεις αφοβα χωρις κανενα προβλημα αρκει να εχεις καπακι στο ενυδρειο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-09-10, 07:56
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Ήδη στο ενυδρείο υπάρχουν 7 Congo tetra(3m+4f) και 4 H. lifalili (Τα τρία lifalili μπήκαν την τελευταία εβδομάδα για να μπορέσω να κάνω ζευγάρι μ' αυτό που μου απέμεινε μετά τον θάνατο του συντρόφου (?) του). Μή έχοντας μεγάλη εμπειρία για να πειραματιστώ με διάφορες διαμορφώσεις του ενυδρείου, μάλλον το σχέδιο για ένα ζευγάρι Steatocranus αναβάλλεται για αργότερα, όταν ο κύκλος με τα lifalili κλείσει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-09-10, 18:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 Εμφάνιση μηνυμάτων
μάλλον το σχέδιο για ένα ζευγάρι Steatocranus αναβάλλεται για αργότερα, όταν ο κύκλος με τα lifalili κλείσει.
μην ακουω τετοια....αφου την ξερεις τη λυση.....ενα ακομη 200αρι...ελα..."το'χεις"..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-11-13, 10:05
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Είδα αυτό το βιντεάκι και θυμήθηκα την προσπάθεια του ξενιτεμένου φίλου μου μ' αυτά τα καταπληκτικά ψαράκια
BORKED

αφιερωμένο Νικόλα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-11-13, 10:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στην ξενιτιά μπορει και να τα βρει...
κοιτα να δεις που σε αυτό το βιντεο φαινονται ομορφα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05906 seconds with 14 queries