Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-15, 11:09
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ JUWEL 100lt.

Κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό ενυδρείο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 1.00Χ30Χ40
Συνολικά Λίτρα: 100 (Καθαρά)
Βάση: Juwel και ξύλινο έπιπλο

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: 7 Lemon tetra, 5 cherry barb, 1 ancistrus.
¶λλα είδη: Διάφοροι λαθρεπιβάτες.

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Βράχος σε μαύρο χρώμα
Πέτρες: Οχι
Ξύλα: 1 Mopani (νομίζω αλλά μπορεί και Σαββάνας)
Υπόστρωμα: Όχι αλλά κάνω χρήση ταμπλετών βυθού.
Φυτά: Echinodorus bleheri, hygrophila corymbonsa, hygrophila polysperma, limnophila sessiflora, bacopa caroliniana, bacopa monnieri, ludwigia perrenis, sagitaria subulata, anubias, pistia stratiotes, ceratophylum, cryptocorine green.
Λίπανση: Seachem flourish, diy k2so4.
Βυθός: Αμμος λευκή χαλαζιακή κοκκομετρίας 0,5 – 1,2mm.

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: Φθορίου
Λαπτηρες: 1 λάμπα 30 watt Τ8 6000 Κέλβιν με ανακλαστήρα.
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες με χρονοδιακόπτη (10:00 -18:00).

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση: Εσωτερικό φίλτρο juwel 600lt/h.
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): Scuba sicce 150watt (26o) ελεγχόμενη απ τον eliwell 915.

'Εξτρα Παροχές
Παροχή CO2: Οχι
Ph controller: Οχι
Ψύξη: Ναι 2 ανεμιστήρια φ 80mm 15w σε eliwell 915 controller.
Αντίστροφη Όσμωση: Ναι.
Ενυδρείο καραντίνα, νοσοκομείο 15lt.

Παράμετροι Νερού

pH: 7.0
Γενικη Σκληροτητα: 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (Po4)

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαίως με 70% νερό βρύσης και 30% Α.Ο.


Φωτογραφίες:







Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-15, 11:16
katherine Ο χρήστης katherine δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο!! Μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-15, 11:54
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν καποιος ειναι μερακλης και οργανωμενος, φαινεται εστω και απο τις φωτογραφιες.

Μπραβο για την προσπαθεια σου, ενα ωραιο ενυδρειο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-15, 12:30
peristerigeo Ο χρήστης peristerigeo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: περαμα
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

ωραιο οταν φουντωσουν και τα φυτα θα ειναι πιο ωραιο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-15, 12:46
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ναι τα φυτά είναι μόλις δύο εβδομάδων, το ενυδρείο έτρεχε 10 χρόνια με άλλο βυθό ακατάλληλο για φυτά και μόλις πρόσφατα άλλαξα κι έβαλα άμμο. Βασικά στα διάφορα φόρουμ του είδους συμπεριλαμβανομένου και του GAB έπεσε πολύ διάβασμα μέχρι να το στήσω απ την αρχή γιατί είχα μία ατυχία πριν λίγους μήνες με την αντίσταση που χάλασε χωρίς να το πάρω χαμπάρι με αποτέλεσμα να πέσει η θερμοκρασία στους 10 βαθμούς και να ψοφήσουν όλα εκτός από ένα cherry barb το οποίο είχε γεννηθεί στο ενυδρείο μου!!! Ετσι αποφάσισα να ασχοληθώ πιο σοβαρά μιας και πριν δεν είχα ιδέα, ό,τι μου είχαν πει στα pet shop. Ετσι πήρα Α.Ο. κι επεξεργάζομαι το νερό και είδα αμέσως αποτελέσματα μιας και συνέχεια εναλλάξ μέρα παρά μέρα γεννάνε αυγά τα lemon και τα cherry που δυστυχώς τα τρώνε μιας κι ακόμα δεν έχει φουντώσει η φυτομάζα. Οι φωτό είναι απ την πρώτη μέρα των φυτών, τώρα είναι πιο φουντωμένα, μάλιστα έχω ήδη αρχίσει και κλαδεύω μέχρι να στηθεί όπως το έχω φανταστεί, φτιάχνω μόνος μου το θειικό κάλιο και έχω σκοπό σιγά σιγά να φτιάξω κι άλλα λιπάσματα όπως και στο μέλλον να μπει και μπουκάλα co2 αλλά όταν βρω δουλιά γιατί εδώ και 3 μήνες είμαι άνεργος. Θα αγοραστούν επίσης μερικά cherry barb να φτιαχτεί σωστή αναλογία για χαρέμι - κοπάδι και μόλις στρώσει ο βυθός και μερικά corydoras, ίσως και γαρίδες, θα δείξει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-15, 15:31
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Μπραβο κι απο μενα ωραιο ενυδρειο και πολλα υποσχομενο απ οτι δειχνει!!Οπως το πες σιγα σιγα πηγαινε το φυτεμενο ειναι φοβερο αλλα τα χει τα εξοδακια του..Tην οσμωση ποσο την πηρες αν επιτρεπεται;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-15, 18:03
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο κι απο μενα ωραιο ενυδρειο και πολλα υποσχομενο απ οτι δειχνει!!Οπως το πες σιγα σιγα πηγαινε το φυτεμενο ειναι φοβερο αλλα τα χει τα εξοδακια του..Tην οσμωση ποσο την πηρες αν επιτρεπεται;
Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, την όσμωση την πήρα απ την water waves, φοβεροί κι εξυπηρετικοί και το κατέχουν το αντικείμενο. Την πλήρωσα 49 ευρώ κομπλέ την 75άρα, στο Περιστέρι με το νερό που έχω μου βγάζει καθαρό νερό όσμωσης 32 λίτρα στις 4 ώρες. Αμα μπεις σε μία ρουτίνα είναι ξεκούραστη, βασικά το καλοκαίρι χρειάζεται κάθε Κυριακή το πρωί πριν την αλλαγή του νερού να τη βάζω να δουλεύει και το νερό το μαζεύω σε βαρέλι 30 λίτρων, απ αυτά χρησιμοποιώ τα 9 για την αλλαγή του νερού και το υπόλοιπο το φυλάω για αναπλήρωση λόγω εξάτμισης αφού χρειάζομαι περίπου 5 λίτρα το διήμερο. Την επόμενη Κυριακή έχουν περισσέψει και 10 λίτρα οπότε σε 2,5 ώρες έχω ξαναγεμίσει το βαρέλι. Τώρα που δρόσισε μιλάμε βγάζω νερό μία φορά στις 15 μέρες αφού δεν υπάρχουν ανάγκες αναπλήρωσης. Το νερό της βρύσης το έχω μετρήσει, έχει GH=8 και ΚΗ=6 οπότε με 70-30 βρύση - όσμωση αντίστοιχα έχω ρίξει το ph στο 7 και τις σκληρότητες στο 6 και 4 υπολογίζοντας το από εδώ: http://www.aquarix.de/en/haerte.asp
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-15, 19:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις τα φοντα για ωραια πραγματα στο χομπι.
Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-15, 19:45
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις τα φοντα για ωραια πραγματα στο χομπι.
Καλη συνεχεια.
Ευχαριστω Δελτα, η αληθεια ειναι οτι συμμετεχω σχεδον σε ολα τα φορουμ το τελευταιο τριμηνο μετα απο μια ζημια που επαθα κι εχω βγαλει τα ματια μου στο διαβασμα κι εδω κι αλλου διαβαζοντας οχι μονο αρθρα αλλα και νηματα με προβληματα μελων γιατι εκει υπαρχει η εμπειρια. Παντως αν θα παει καλα δεν το ξερω, ανεργος 3 μηνες τωρα πιεστηκα πολυ για οσμωση και διαφορα αλλα, θα προσπαθησω και εχει ο Θεος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-15, 19:15
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παιδια απ τα παρακατω φυτα ποια χρειαζονται ταμπλετα βυθου λογω χαλαζιακης αμμου ως βυθο; bacopa caroliniana, ludwigia perenis, limnophila sessiflora, sagitaria subulata, hygrophila polysperma, hygrophila corymbosa, valisneria gigantea, echinodorus bleheri, cryptocorine green? Στα δυο υγροφιλα εβαλα ταμπλετες, υπαρχει περιπτωση αυτες να τους δημιουργησαν προβλημα και λιωνουν; Η απλα θελουν περισσοτερη λιπανση; Το τελευταιο διαστημα τα νιτρικα μου εχουν μηδενισει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-11-15, 19:35
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Σε ολα καλο θα κανουν οι ταμπλετες και οχι το αντίθετο,προφανως λιώνουν γιατι δεν εχεις νιτρικα το έπαθα πριν λίγες μερες με την χετερανθερα αλλα σε υψηλού φωτισμού με co2 1 μερα την αφηςα Χωρις νιτρικα και άρχισε να λιώνει.Αν δεν εχει αλλάξει κατι αλλο στο ενυδρειο ,τότε ειναι η έλλειψη νιτρικών το προβλημα,αλλα τα πιο πολλα φυτα προτιμούν την απορρόφηση νιτρικών κυρίως απο τα φύλλα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-11-15, 20:40
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Μηπως ταιζεις λιγο;αυξησε λιγο το φαγητο και βλεπεις..Παντως και το ηχοσυστηματακι τουμπανο δειχνει εε
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-11-15, 21:03
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Το θέμα είναι ότι αύξησα πριν μία βδομάδα και την ψαροσύνθεση και το τάισμα κι έπιασα με τη μία πρωτεϊνικό φιλμ παρόλο που έχω και δυνατή ανατάραξη στην επιφάνεια. Εδώ και 3 μέρες χρησιμοποιώ και nitrogen να δω πως θα πάει κι η μέτρηση την Κυριακή πριν την αλλαγή του νερού, άμα μετρήσω πάλι 0 θα διπλασιάσω τη δόση. Για το ηχοσυστηματάκι ναι είναι το άλλο μου χόμπι, 7 συνολικά ηχεία κι ένα προβόλι 100 ίντζες περίπου για κινηματογραφικές απολαύσεις με τη γυναίκα τα ΣΚ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-11-15, 21:13
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραίο το ενυδρείο, να το χαίρεσαι.

Λίγο προσοχή με το τάισμα κλπ. Να βλέπεις τα ψάρια σου να έχουν κοιλίτσες γεμάτες αλλά όχι πρησμένες/φουσκομένες. Θα το καταλάβεις με τον καιρό το πολύ και το λίγο τάισμα. Απλά να κοιτάς να έχουν καλό σχήμα τα ψάρια.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-11-15, 21:14
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Νιτρικο καλλιο!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-11-15, 22:55
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Ωραιο το στησιμο σου για αρχη με πολυ
ωραια φυτα.Καλη συνεχεια.
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-11-15, 07:25
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιτρικο καλλιο!
Αγόρασα το nitrogen, το ίδιο δεν είναι;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο το στησιμο σου για αρχη με πολυ
ωραια φυτα.Καλη συνεχεια.
Ευχαριστώ να σαι καλά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-11-15, 10:39
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

το νιτρικο καλιο ειναι αυτο που λεει ,νιτρικα και καλιο ,το νίτροτζεν ειναι μονο νιτρικά αλλα εςυ δεν εχεις θεμα μιας και βάζεις και καλιο.Οσο αυξάνονται τα φυτα θα χρειαστείς και λιγο εξτρα σιδηρο αν υποθέσουμε οτι το flourish σε καλύπτει σε ιχνοστοιχεία. Το κιτρινισμα και λιώσιμο ειναι και σύμπτωμα τις έλλειψης σιδήρου,απλα επειδή ανέφερες μηδέν νιτρικα σου μιλήσαμε για νιτρικα αν προσθέσεις νιτρικα και δεις το προβλημα να επιμένει παρε και σιδηρο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-11-15, 12:12
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

πολύ πολύ ωραίο μπράβο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-11-15, 17:15
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ερώτηση κρίσεως, επειδή δεν μπορώ να καταλάβω όπου και να διάβασα για το seachem nitrogen, ξέρει κάποιος να μου πει η προτεινόμενη δόση που λέει 2,5ml για κάθε 160 λίτρα, πόσα ppm νιτρικών προσθέτει; Δηλαδή αν κάνουμε τον υπολογισμό εγώ χρειάζομαι για τα 100 λίτρα 1,5 ml δύο φορές τη βδομάδα, αυτό πόσα ppm ΝΟ3 προσθέτει στο ενυδρείο μου;
-------------------------
Λοιπόν έχω ένα ευχάριστο νέο, μπορώ από βδομάδα να προβώ σε αγορά κι εγκατάσταση co2 αν όλα πάνε καλά, θα θελα τη βοήθειά σας για τη χρήση του κι εξηγώ: ηλεκτροβάνα δεν θα πάρω, θα την αφήνω όλο το 24ωρο ανοιχτή για να είναι σταθερή η παροχή, στις πόσες φυσαλίδες θα είναι το ιδανικό; Θυμίζω ο φωτισμός μου είναι 30 watt sylvnia grolux με ανακλαστήρα στις 9 ώρες κι ένα μέτρο λεντοταινία 17,7 watt 6000 Κέλβιν στις 6 ώρες, με τα λιπάσματα θα πρέπει να αλλάξω κάτι;
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ : 05-11-15 στις 17:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-11-15, 17:45
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

http://www.seachem.com/support/Calcu...e_planted.html
Για δες αυτο....!

στο co2 δε μπορει να σου απαντησει κανεις απλα θα ξεκινησεις με μια φυσαλιδα και βλεπεις.
Αλλιως κανεις μετρησεις με τον πινακα kh - ph και αγοραζεις και ενα drop checker.
σιγουρα αν δινεις και διοξειδιο τους ανοιγεις την ορεξη για θρεπτικα αλλα μην το παρακανεις
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-11-15, 18:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ο καλύτερος και ασφαλέστερος τρόπος είναι μόνο ο drop checker
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-11-15, 19:18
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Update:

Εγινε η αγορά, 120 ευρώ χωρίς μαγνητική αφού το αφήνω όλο το 24ωρο μιας και παρατήρησα ότι με διακοπτόμενη χρήση με τα φώτα είχα μεγάλες διακυμάνσεις στο pH ενώ με τη συνεχή χρήση στις 60 φυσαλίδες το λεπτό μου έχει σταθεροποιηθεί στο 6,8 με 7,0. Τώρα βέβαια φάνηκε ότι θέλει πρόσθεση φωτισμού μιας και στη σεσιφλόρα μεγάλωσαν τα μεσογονάτια διαστήματα, θα προσπαθήσω να προσθέσω άλλη μία ταινία led στα 14,4 watt να φτάσω τα 30 συνολικά με led αλλά ήδη σκέφτομαι πατέντα για άλλο καπάκι ή κάτι άλλο που θα με βοηθήσει σ αυτόν τον τομέα. Επίσης με τα νιτρικά μάλλον βρήκα τη δόση που μου χρειάζεται καθημερινά κι είναι στα 1,2 ml, την Κυριακή λίγο πριν την καθιερωμένη ρουτίνα κι αλλαγή νερού που μέτρησα, χωρίς να έχω βάλει παρά 24 ώρες πριν nitrogen, μέτρησα νιτρικά 10mg/lt. επιτέλους περίσσεια σε σχέση με τα 0mg/lt. που μέτραγα δύο εβδομάδες σερί.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151109_184807.jpg
Εμφανίσεις:  290
Μέγεθος:  32,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151109_175339.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  52,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151109_184957.jpg
Εμφανίσεις:  284
Μέγεθος:  28,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151109_185025.jpg
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  29,2 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-11-15, 20:26
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Η αποψη μου με οσα εγω εχω διαβασει και ακολουθω.

1. Τα φυτα δε καταναλωνουν co2 το βραδυ επομενως το ξοδευεις τσαμπα. Mικρες διακυμανσεις ph δεν ενοχλουν τα ψαρια.

2. Τα τεστ πχ νιτρικα δεν ειναι ακριβειας και δεν ειναι αναγκη να μας γινεται εμμονη. Γι αυτο και προτεινα Νιτρικο καλλιο που ειναι οικονομικο και φυσικα τα ψαρια επισης δεν εχουν θεμα με λιγα παραπανω νιτρικα. Επιπλεον απο τη στιγμη που η φυτομαζα αυξανεται εννοειται το 1,2 ml μας καλυπτει τωρα, σε λιγο καιρο δε θα μας καλυπτει.

3. Οταν υπαρχει θεμα με τα φυτα τοτε σχεδον ΠΟΤΕ δεν ειναι θεμα φωτισμου αλλα co2, κυκλοφοριας και λιπανσης. Οποιαδηποτε αυξηση φωτισμου σημαινει ενα συστημα που κινειται οριακα στο να δημιουργηθει ανισορροπια που θα οδηγησει σε προβληματα. Δυστυχως σε ελληνικα φορουμ πλην εξαιρεσων δε θα βρεις πληροφοριες εγκυρες και συγχρονες. Δε λεω φυσικα πως ο,τι λεω εγω ειναι σωστο αλλα τουλαχιστον μπορω να μιλησω εκ πειρας.

Ειμαι παντως της αποψης οτι εαν δε παθεις δε θα μαθεις οποτε προτεινω να κανεις ο,τι νομιζεις και μετα να αντιμετωπισεις και τις συνεπειες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-11-15, 22:51
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αποψη μου με οσα εγω εχω διαβασει και ακολουθω.

1. Τα φυτα δε καταναλωνουν co2 το βραδυ επομενως το ξοδευεις τσαμπα. Mικρες διακυμανσεις ph δεν ενοχλουν τα ψαρια.

Δυστυχώς στην περίπτωσή μου η διακύμανση ήταν τεράστια, μέτρησα πριν κλείσουν τα φώτα pH=6,8 και το πρωί πριν ανάψουν 7,8 κι αυτό για 3 μέρες συνεχόμενα, απ όταν το άφησα μονίμως ανοιχτό το pH κυμαίνεται μεταξύ 6,8 έως 7,1 το πολύ οπότε νομίζω ότι η συγκεκριμένη λύση ήταν μονόδρομος. Εξάλλου και σ άλλους χώρους που το έψαξα εντός και εκτός συνόρων το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που δεν έχουν ηλεκτρονικούς ελεγκτές pH το δουλεύουν όπως εγώ.

2. Τα τεστ πχ νιτρικα δεν ειναι ακριβειας και δεν ειναι αναγκη να μας γινεται εμμονη. Γι αυτο και προτεινα Νιτρικο καλλιο που ειναι οικονομικο και φυσικα τα ψαρια επισης δεν εχουν θεμα με λιγα παραπανω νιτρικα. Επιπλεον απο τη στιγμη που η φυτομαζα αυξανεται εννοειται το 1,2 ml μας καλυπτει τωρα, σε λιγο καιρο δε θα μας καλυπτει.

Τα νιτρικά μου πριν βάλω φυτά κι ήμουν μόνο με πλαστικά δεν έπεφταν ποτέ κάτω απ τα 25mg/lt και ενίοτε όταν βαριόμουν να κάνω κι αλλαγή νερού έφταναν και το 50, απ όταν έβαλα φυτά έπεσαν πάλι στα 25 αλλά σταδιακά όσο αυξανόταν η φυτομάζα έπεσαν στο 10 κι αργότερα έφτασαν και στο 0, οπότε ακόμα και αν δεν είναι ακριβείας νομίζω την εικόνα μου την έδωσαν ξεκάθαρα κι έχω ένα σημείο αναφοράς απ τη στιγμή που μετά από 3 Κυριακές σερί με το τεστ να δείχνει 0, μετά από δύο εβδομάδες χρήσης nitrogen με διπλασιασμό μάλιστα δόσης τη δεύτερη εβδομάδα να μου δείχνει ξεκάθαρα 10.


3. Οταν υπαρχει θεμα με τα φυτα τοτε σχεδον ΠΟΤΕ δεν ειναι θεμα φωτισμου αλλα co2, κυκλοφοριας και λιπανσης. Οποιαδηποτε αυξηση φωτισμου σημαινει ενα συστημα που κινειται οριακα στο να δημιουργηθει ανισορροπια που θα οδηγησει σε προβληματα. Δυστυχως σε ελληνικα φορουμ πλην εξαιρεσων δε θα βρεις πληροφοριες εγκυρες και συγχρονες. Δε λεω φυσικα πως ο,τι λεω εγω ειναι σωστο αλλα τουλαχιστον μπορω να μιλησω εκ πειρας.

Διαβάζοντας ό,τι υπάρχει στο διαδίκτυο και σε γειτονικά φόρουμ αλλά και προσωπικά με φίλους που ασχολούνται σοβαρά με το "άθλημα" απ τη στιγμή που πρόσθεσα διοξείδιο τα stem φυτά παρουσιάζουν αυτό το φαινόμενο όταν ο φωτισμός δεν είναι σε συνάρτηση με το co2 και το παρατήρησα ξεκάθαρα καθώς πριν το διοξείδιο είχα μεν αργή ανάπτυξη στο συγκεκριμένο φυτό αλλά με μικρά της τάξης του ενός εκατοστού μεταξύ των μεσογονάτιων διαστημάτων, μετά από 4 μέρες χρήσης διοξειδίου το φυτό αναπτύσεται ραγδαία με επίπτωση όμως τα μεσογονάτια να φτάνουν και τα 5 εκατοστά, αν μη τι άλλο το πρόβλημα πλέον "φωτογραφίζεται" ξεκάθαρα στην ανισορροπία διοξειδίου - φωτισμού (30watt στα 100 λίτρα grolux & led 14,4 watt), κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο με παίρνει να προσθέσω άλλο ένα μέτρο led 14,4 watt.
Ειμαι παντως της αποψης οτι εαν δε παθεις δε θα μαθεις οποτε προτεινω να κανεις ο,τι νομιζεις και μετα να αντιμετωπισεις και τις συνεπειες.
Εννοείται είμαι στη φάση που παρατηρώ και αποκομίζω εμπειρία καθότι είναι η πρώτη μου επαφή με το co2, εξάλλου ακόμα πιστεύω τα φυτά προσαρμόζονται, είναι η δεύτερη εβδομάδα χρήσης του κι ακόμα "παίζω" με την ποσότητα παροχής μέχρι να βρω το ιδανικό καθώς ακόμα έχω και πρόβλημα στη διάχυση με την έξοδο του εσωτερικού φίλτρου και την ανατάραξη που προσπαθώ να βρω μια ισορροπία.

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-11-15, 00:06
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μια απο τα ιδια και στο δικό μου λιγο πριν σβήσουν τα φώτα 6.6 και το πρωί 7.4 έβγαλα την ηλεκτρόβάνα και εχω 6.7 -6.6 24ωρο με μετρησεις ολη μερα ακομα και 4 το πρωι σηκώθηκα και μετραγα
Δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια να ανεβοκατεβαίνουν απο οξινο σε αλκαλικο περιβάλλον 2 φορες το 24ωρο.
Επισης το θεμα με την σεσιλιφλορα ειναι καθαρά θεμα φωτισμού την ειχα κι εγω σε φωτεινό σημειο με πολυ πυκνή ανάπτυξη και την μετακίνησα σε μια γωνια όπου παρουσιάζει αυτο το φαινόμενο με τα μεγάλα διαστήματα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-11-15, 00:55
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

http://www.ukaps.org/forum/threads/p...uations.29443/
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-11-15, 01:34
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχει παει το χόμπι πολυ μπροστά,οποτε ph controllers ph meters test ph τα πετάμε;
Καποια στιγμη διάβαζα σε site του εξωτερικού παλι, οτι δεν εχει σημασια ουτε το gh.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-11-15, 07:00
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μπορούμε να βρούμε πάμπολλες συζητήσεις στο διαδίκτυο σαν κι αυτές που έβαλε ο φίλος με διαφορετικά συμπεράσματα. Η όλη φάση γενικά μου θυμίζει Ελλάδα και γιατρούς όπου αν πας για ένα πρόβλημα σε 10 διαφορετικούς γιατρούς, θα πάρεις και 10 διαφορετικές απαντήσεις. Θα μπορούσα να βρω κι εγώ μία που να λέει το ακριβώς αντίθετο και να την ποστάρω, δε μου λέει κάτι αυτό, βασικά θα παρατηρώ κι ανάλογα θα πράττω. Εξάλλου αν δούμε τον πίνακα συσχέτισης pH-KH δεν βομβαρδίζω το ενυδρείο με πολύ co2 αφού μετρώντας με ηλεκτρονικό πεχάμετρο στο 6.9 κι έχοντας ΚΗ=4, είμαι ακριβώς στο πράσινο όριο και στην ελάχιστη τιμή του στα 16ppm. Σκέφτομαι και μία κάπως ενδιάμεση λύση, μιας και το ωράριό μου στο φωτισμό είναι 10:00 με 18:00, να ανοίγω τη μπουκάλα στις 07:00 που σηκώνομαι το πρωί και να την κλείνω στις 23:00 το βράδυ την ώρα που θα την πέσω. Ούτως ή άλλως θέλει και άλλη μία ώρα να αδειάσει η πίεσή της οπότε κατά τις 24:00 θα κλείνει εντελώς και θα μείνει για ένα 7ωρο χωρίς co2 και να παρατηρήσω έτσι τις διακυμάνσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-11-15, 20:57
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μετά από ένα τριήμερο παρατηρήσεων, το συμπέρασμα βγήκε, διοξείδιο ανοιχτό όλο το 24ωρο, μετρώντας με ηλεκτρονικό πεχάμετρο και το διοξείδιο ανοιχτό όλο το 24ωρο, η μικρότερη τιμή είναι αργά το βράδυ 6.8 και δύο ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα το ίδιο, μόνο κατά την ώρα της φωτοπεριόδου ανεβαίνει κι είναι λογικό αφού απορροφούν το διοξείδιο τα φυτά κι η μεγαλύτερη τιμή που έχω μετρήσει είναι 7.0, οπότε μιλάμε για σταθερότατο και φυσιολογική διακύμανση, με κλειστό το διοξείδιο είχα μετρήσει από 6.8 έως 7.6.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κοινωνικό 100lt panvar Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 05-09-15 16:32
Το πρώτο μου ενυδρείο... 100lt. NICKMAN Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 08-04-11 08:21
Φωτισμος ενυδρειου 100lt Konstantin79 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 29-10-10 00:20
Το Juwel Rio 180 High-Lite Κοινωνικο Φυτεμενο delta66 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 26 04-10-09 17:07
ΝΕΟ 100lt ενυδρειο loizos Αρχάριοι γλυκού νερού 21 04-12-08 12:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11258 seconds with 14 queries