Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-11-13, 18:51
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή ενυδρείο 60l ζωοτόκων

Καλησπέρα παιδιά. Είναι η δεύτερη μου προσπάθεια με βασικές γνώσεις. Δεν έχουν μπει ακόμα ψάρια, θα το μπολιάσω μέσα στη βδομάδα και θα μπουν

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 59x 33.5 x 49 (του κατασκευαστή, μετράει και τα πλαστικά μαζί οπότε είναι λίγο μικρότερο, το HAILEA F60 είναι)
Όγκος: 50-60λ καθαρά
Κατηγορία: λίγο φυτεμένο
Φυτά: δεν ξέρω πως λέγονται αυτά που έχω, θα μπουν στη πλάτη του ενυδρείου δεξιά 1-2 βαλισνέριες και κάποιο φυτό επιφάνειας
Ψάρια / Άλλα είδη: Θα μπει χαρέμι γκάπυ και χαρέμι πλάτυ και 1-2 σαλιγκάρια φυσικά θα ελέγχεται ο πληθυσμός (θα δίνονται τα περισσότερα από τα μικρά που θα επιβιώνουν), θέλω να διατηρώ 10-12 ψάρια, όχι παραπάνω...
Διακοσμητικά υλικά: λευκή άμμος ψιλόκοκκη, 1 πέτρα με τρύπες και 1 διακοσμητικός βράχος με τρύπες, 6 μικρές πετρούλες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αφίσσα μπλε σκούρο
Φωτισμός: 24w λευκή, νομίζω αυτή: http://catalog.gelighting.com/lamp/c...=41155/?r=emea
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες
Φιλτράρισμα: eheim aquaball 160 με 2 σακουλάκια siporax mini, σφουγγάρι (αυτό που είχε μέσα) και βαμβάκι
Θερμοστάτης: Eheim Jager 75w
Λίπανση: οχι αν και έχω excel από το προηγούμενο ενυδρείο μου
Παροχή CO2: οχι

Παράμετροι:

pH: 7,5-8 (Αθήνα μένω)
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): Δεν θα ανέβει, θα τη παρακολουθώ
Νιτρώδη (ΝΟ2): Δεν θα ανέβουν, θα τα παρακολουθώ
Νιτρικά (ΝΟ3): Δεν θα αφήνω να ξεπεράσει τα 20
Αλλαγές νερού: εβδομαδιαία 10-20l
Θερμοκρασία: 25-26
Άλλες πληροφορίες: αεραντλία shego ideal, ανάμεσα στο ενυδρείο και το έπιπλο, αν και δεν ακουμπάει το τζάμι, έχει μπει λάστιχο της jbl επίσης χρησιμοποιείται controller stc-1000 για έλεγχο θερμοκρασίας το καλοκαίρι όπου θα είναι συνδεμένα 2 ανεμιστηράκια pc στο καπάκι, δοκιμασμένη λύση...
Φωτογραφία:
____________
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131124_182000.jpg
Εμφανίσεις:  934
Μέγεθος:  54,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131124_182131.jpg
Εμφανίσεις:  789
Μέγεθος:  28,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-11-13, 18:52
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Να σημειώσω παιδιά ότι το ενυδρείο είναι πιο βαθύ απότι φαίνεται απλά έχω τραβήξει πιο έξω το διακοσμητικό-βράχο για να κρύψω τον θερμοστάτη-αεραντλία (καλή κρυψώνα για να κρύβονται και τα ψάρια αν αγχωθούν για κάτι). Επίσης θα μπει moonlight με led για καμιά ώρα το βράδυ και rgb ροζ για ανατολή του ηλίου
Θα ήθελα να ακούσω γνώμες γενικά και διορθώσεις όπως επίσης αν είναι σωστό το φίλτρο μου και η λάμπα μου. Το φυτό που έχω βάλει μπροστά στο φίλτρο ευελπιστώ να ψηλώσει και να κρύψει κάπως τον θερμοστάτη αλλιώς θα βάλω κάνα polysperma... Γενικά δεν μαρέσουν λεπτά φυτά τύπου cambomba caroliana ή κερατόφυλλο γιατί λερώνουν εύκολα το ενυδρείο με κλαδάκια...
Η διακόσμηση με τις πέτρες είναι αδιαπραγμάτευτη γιατί μαρέσει πολύ.......
Ενοοείται θα μπουν κιάλλες photo όταν ολοκληρωθεί...

Και ναι (θα αναφερθεί σίγουρα) θα θάψω λίγο το μεγάλο διακοσμητικό....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-11-13, 19:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλησπερα.

Αφου φαινεται να το κανεις με μερακι σε οτι αφορα τον εξοπλισμο σου, θα ηθελα να κανω μερικες παρατηρησεις:

-σε αυτα τα λιτρα θα εβαζα μονο ενα χαρεμακι guppies και θα αφηνα μονο αυτο το ειδος να αναπαραχθει με την ησυχια του.
-θα εβγαζα ολα τα ψευτικα διακοσμητικα και θα τα αντικαθιστουσα με καμια ωραια ριζα απο pet shop και πετρες που θα μαζευα απο τη φυση. Θα τα εντυνα ολα με φυτα οπως anubia, java fern, θα εβαζα και μερικα ευκολα stem plants χωρις πολλες απαιτησεις (hygrophila polysperma, hygrophila difformis, hygrophila corymbosa simensis) και αρκετο κερατοφυλλο. Και ετοιμη η ζουγκλιτσα

Φυσικο και ωραιο στο ματι, με πολλες κρυψωνες για τα ψαρια σου, υγιες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-11-13, 19:04
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.

Αφου φαινεται να το κανεις με μερακι σε οτι αφορα τον εξοπλισμο σου, θα ηθελα να κανω μερικες παρατηρησεις:

-σε αυτα τα λιτρα θα εβαζα μονο ενα χαρεμακι guppies και θα αφηνα μονο αυτο το ειδος να αναπαραχθει με την ησυχια του.
-θα εβγαζα ολα τα ψευτικα διακοσμητικα και θα τα αντικαθιστουσα με καμια ωραια ριζα απο pet shop και πετρες που θα μαζευα απο τη φυση. Θα τα εντυνα ολα με φυτα οπως anubia, java fern, θα εβαζα και μερικα ευκολα stem plants χωρις πολλες απαιτησεις (hygrophila polysperma, hygrophila difformis, hygrophila corymbosa simensis) και αρκετο κερατοφυλλο. Και ετοιμη η ζουγκλιτσα

Φυσικο και ωραιο στο ματι, με πολλες κρυψωνες για τα ψαρια σου, υγιες.
Καλησπέρα! Να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να το κάνω και πολύ ζούγκλα... Αν δεν κρατάω γέννες θα είναι too much η ψαροσύνθεση?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-11-13, 19:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να πω την αληθεια, εγω το βλεπω απο την οπτικη για το τι θελουν τα ψαρακια που επελεξες, οχι εσυ. Εκεινα θα ζησουν στο ενυδρειο.

Να μην κρατας γεννες μια κουβεντα ειναι. Δεν ξερω κατα ποσο σιγουρο ειναι οτι θα μπορεις παντα να χαριζεις ψαρια και να κρατας μια ισορροπια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-11-13, 19:13
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω την αληθεια, εγω το βλεπω απο την οπτικη για το τι θελουν τα ψαρακια που επελεξες, οχι εσυ. Εκεινα θα ζησουν στο ενυδρειο.

Να μην κρατας γεννες μια κουβεντα ειναι. Δεν ξερω κατα ποσο σιγουρο ειναι οτι θα μπορεις παντα να χαριζεις ψαρια και να κρατας μια ισορροπια.
Αν μπουν στη πλάτη φυτά και βάλω και κάνα polysperma και κάνα φυτό επιφάνειας θα είναι εντάξει πιστεύω, δεν θα είναι ζούγκλα αλλά θα υπάρχουν φυτά να κάνουν τη δουλειά τους. Τώρα αν δεν καταφέρω όντως να διατηρήσω τον πληθυσμό όπως θέλω ε βλέπω να φεύγουν τα platy (αν και στο παλιό μου μια χαρά τον διατηρούσα αλλά ΜΟΝΟ με γκάπι... Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να βάλω εκτός από platy που να μη γεννάει εύκολα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-11-13, 19:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Mε τα ζωοτοκα, νομιζω η καλυτερη επιλογη ειναι τα ζωοτοκα. Μην ανησυχεις, μονο αδειο δεν θα ειναι το ενυδρεια με τις γεννες που θα δεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-11-13, 19:20
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε τα ζωοτοκα, νομιζω η καλυτερη επιλογη ειναι τα ζωοτοκα. Μην ανησυχεις, μονο αδειο δεν θα ειναι το ενυδρεια με τις γεννες που θα δεις.
Άδειο εννοώ από φυτά... Αν δεν γεννήσουν τα λαγόψαρα ποια θα γεννήσουν??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-11-13, 19:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλό το ξεκίνημα, εφόσον όμως θες να ακούσεις γνώμες...

Βγάλε κάθε τι ψεύτικο και βάλε μια ωραία ρίζα ή μερικές πέτρες. Η διακόσμηση σου αρέσει, αλλά το θέμα είναι να αρέσει και στα ψάρια. Δεν τα ρώτησα, αλλά υποθέτω πως δεν τους αρέσουν τα fake
Βάλε μια βαλισνέρια μπροστά απ το φίλτρο, ώστε σε λίγο καιρό να το κρύψει
Βάλε μερικά ακόμη εύκολα φυτά - χωρίς να το κάνεις ζούγκλα, εφόσον δεν σου αρέσει
Κράτησε μόνο ένα είδος και μόνο ένα χαρέμι - σε λίγο καιρό θα χαρίζεις σαν παλαβός!


Το κερατοφυλλο και η καμπόμπα, εφόσον "πιάσουν", αναπτύσονται μια χαρά, οπότε μην τα φοβάσαι

Καλή συνέχεια!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-11-13, 19:48
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό το ξεκίνημα, εφόσον όμως θες να ακούσεις γνώμες...

Βγάλε κάθε τι ψεύτικο και βάλε μια ωραία ρίζα ή μερικές πέτρες. Η διακόσμηση σου αρέσει, αλλά το θέμα είναι να αρέσει και στα ψάρια. Δεν τα ρώτησα, αλλά υποθέτω πως δεν τους αρέσουν τα fake
Βάλε μια βαλισνέρια μπροστά απ το φίλτρο, ώστε σε λίγο καιρό να το κρύψει
Βάλε μερικά ακόμη εύκολα φυτά - χωρίς να το κάνεις ζούγκλα, εφόσον δεν σου αρέσει
Κράτησε μόνο ένα είδος και μόνο ένα χαρέμι - σε λίγο καιρό θα χαρίζεις σαν παλαβός!


Το κερατοφυλλο και η καμπόμπα, εφόσον "πιάσουν", αναπτύσονται μια χαρά, οπότε μην τα φοβάσαι

Καλή συνέχεια!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, μια ερώτηση μόνο εγκυκλοπαιδικά η πέτρα δεξιά ενοχλεί τόσο (γιατί πέτρα είναι όχι πλαστικό ή πήλινο κτλ) έχει υποστεί κάποια επεξεργασία για να πάρει το σχήμα της που κάνει κακό στα ψάρια?

Βαλισνέρια θα μπει σίγουρα μέσα, αδιαπραγμάτευτο... Επίσης έχετε (γενικά απευθύνομαι) να προτείνεται κάποιο φυτό επιφάνειας πλην κερατόφυλλου που θα μπορέσω να βάλω σε αυτές τις συνθήκες?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-11-13, 19:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, μια ερώτηση μόνο εγκυκλοπαιδικά η πέτρα δεξιά ενοχλεί τόσο (γιατί πέτρα είναι όχι πλαστικό ή πήλινο κτλ) έχει υποστεί κάποια επεξεργασία για να πάρει το σχήμα της που κάνει κακό στα ψάρια?

Βαλισνέρια θα μπει σίγουρα μέσα, αδιαπραγμάτευτο... Επίσης έχετε (γενικά απευθύνομαι) να προτείνεται κάποιο φυτό επιφάνειας πλην κερατόφυλλου που θα μπορέσω να βάλω σε αυτές τις συνθήκες?
Αν είναι πέτρα - γιατί αρχικά μου φάνηκε επίσης πλαστική - δεν υπάρχει θέμα. Απλά να ξέρεις πως όσα περισσότερα βάζεις, τόσο χάνεις από ωφέλιμα λίτρα

Σ οτι αφορά τα φυτά, μπορείς να βάλεις lemna minor (φακή) ή Eichhornia crassipes (υάκυνθος του νερού)

Αν το θες για να "σκιά", τότε μπορείς να το πετύχεις και με τις βαλισνέριες εφόσον τις αφήνεις να μεγαλώσουν όσο θέλουν!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-11-13, 20:16
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι πέτρα - γιατί αρχικά μου φάνηκε επίσης πλαστική - δεν υπάρχει θέμα. Απλά να ξέρεις πως όσα περισσότερα βάζεις, τόσο χάνεις από ωφέλιμα λίτρα

Σ οτι αφορά τα φυτά, μπορείς να βάλεις lemna minor (φακή) ή Eichhornia crassipes (υάκυνθος του νερού)

Αν το θες για να "σκιά", τότε μπορείς να το πετύχεις και με τις βαλισνέριες εφόσον τις αφήνεις να μεγαλώσουν όσο θέλουν!
Πέτρα είναι και μάλιστα πολύ βαριά... φακή......... κακή εμπειρία έχω ο τρόπος που πολλαπλασιάζεται είναι τρομακτικός. Τη θεωρώ απαγορευτική σε μικρά ενυδρεία εκτός αν κάθεσαι και καθαρίζεις κάθε 3 και λίγο...
To Eichhornia crassipes είναι πολύ καλή ιδέα και μάλλον κάτι τέτοιο θα βάλω. Το googara και μαρέσει πολύ...

Φίλτρο-λάμπα είμαι κομπλέ γιατί δεν αναφέρθηκε.... Α θα βάλω και τούλι στο φίλτρο μη ρουφήξει κάνα μικρό...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-11-13, 21:37
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Το διακοσμητικό αποφάσισα να το κρατήσω, μια που το ακριβοπλήρωσα και δέχομαι και πιέσεις... Το μετακίνησα όμως πιο πίσω για να μη μου τρώει τόσο χώρο, έβαλα τον θερμοστάτη πίσω από το φίλτρο (ούτε που φαίνεται), έβαλα τούλι στο φίλτρο και έβαλα κάποια φυτάκια και πετρούλες... Λογικά θα είναι το τελικό στήσιμο, ελπίζω, όσο γίνεται με το διακοσμητικό, να σας αρέσει. Η δεξιά πέτρα (η κανονική) πάντως είναι πολύ πετυχημένη...

Για τα φυτάκια να βάζω ταμπλέτες ή κάτι άλλο μια που δεν έχω υπόστρωμα? Έχω excel αλλά δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω και γιατί κάνει κακό και γιατί φοβάμαι την άλγη...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131126_212308.jpg
Εμφανίσεις:  500
Μέγεθος:  43,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-12-13, 15:54
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Το διακοσμητικό αποφάσισα να το κρατήσω, μια που το ακριβοπλήρωσα και δέχομαι και πιέσεις... Το μετακίνησα όμως πιο πίσω για να μη μου τρώει τόσο χώρο, έβαλα τον θερμοστάτη πίσω από το φίλτρο (ούτε που φαίνεται), έβαλα τούλι στο φίλτρο και έβαλα κάποια φυτάκια και πετρούλες... Λογικά θα είναι το τελικό στήσιμο, ελπίζω, όσο γίνεται με το διακοσμητικό, να σας αρέσει. Η δεξιά πέτρα (η κανονική) πάντως είναι πολύ πετυχημένη...

Για τα φυτάκια να βάζω ταμπλέτες ή κάτι άλλο μια που δεν έχω υπόστρωμα? Έχω excel αλλά δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω και γιατί κάνει κακό και γιατί φοβάμαι την άλγη...
Έβαλα μερικά φυτά επιφάνειας pistia. Τελικά δεν έβαλα guppy, έβαλα μια ομαδούλα (11) rasbora galaxy. Να 2 photos
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131201_153921.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  123,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131201_153256.jpg
Εμφανίσεις:  385
Μέγεθος:  89,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-12-13, 16:05
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αν διώξεις την δεξιά πετρα που απο άποψη σχηματος και κυρίως χρώματος δεν ταιριάζει με το διακοσμητικό....προσθεσεις μερικα φυτα ακομα ,και καποιο ξύλο ..πιστευω θα ειναι πολυ ομορφο...το διακοσμητικο που εχεις εχει ιδιαιίτερο σχημα που προσωπικα μου αρεσει...πιστευω η θέση του θα ηταν καλυτερα λιγο διαγωνια κ οχι τελείως ίσια...σαν να δειχνει την μπροστα δεξια γωνία του ενυδρειου...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-12-13, 16:12
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
αν διώξεις την δεξιά πετρα που απο άποψη σχηματος και κυρίως χρώματος δεν ταιριάζει με το διακοσμητικό....προσθεσεις μερικα φυτα ακομα ,και καποιο ξύλο ..πιστευω θα ειναι πολυ ομορφο...το διακοσμητικο που εχεις εχει ιδιαιίτερο σχημα που προσωπικα μου αρεσει...πιστευω η θέση του θα ηταν καλυτερα λιγο διαγωνια κ οχι τελείως ίσια...σαν να δειχνει την μπροστα δεξια γωνία του ενυδρειου...
Φίλε μου διαγώνια ήθελα να το βάλω αρχικά αλλά η αριστερή πλευρά και η πλάτη είναι τελείως επίπεδες και δεν φαίνεται όμορφο. Η αντίθεση που κάνει η πέτρα δεξιά μου αρέσει (επίτηδες πήρα σκούρα) τώρα βέβαια είναι υποκειμενικό. Ξύλο που να το βάλω... Δεν νομίζω να χωράει.
Φυτά αν μεγαλώσουν τα φουντωτά θα δείξει πιο καλά σίγουρα. Μωρέ δεν θέλω να το μπουχτίσω άλλο... Τι φυτό προτείνεις και που?

Κανένα java στο διακοσμητικό ίσως?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-12-13, 21:54
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

υπαρχουν πολλα και ομορφα φυτά αναλογα με το τι εχεις στο μυαλο σ !!>..ξύλα επισης υπάρχουν πολλα,πολλων ειδων..με διακλαδώσεις κ.ο.κ!!!...οσο για το μπουχτισμα...ειναι υποκειμενικο οπως λες!! θα ευχαριστηθείς και εσυ και τα ψάρια σου ενα γεμάτο ενυδρείο παρά ενα αδειο!!!

ψαξε εδω !!
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 01-12-13 στις 21:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-12-13, 22:42
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχουν πολλα και ομορφα φυτά αναλογα με το τι εχεις στο μυαλο σ !!>..ξύλα επισης υπάρχουν πολλα,πολλων ειδων..με διακλαδώσεις κ.ο.κ!!!...οσο για το μπουχτισμα...ειναι υποκειμενικο οπως λες!! θα ευχαριστηθείς και εσυ και τα ψάρια σου ενα γεμάτο ενυδρείο παρά ενα αδειο!!!

ψαξε εδω !!
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411

αναλυτικοτατο αρθρο!
Ευχαριστώ!
-------------------------
Να και τα rasborakia μου!

http://www.youtube.com/watch?v=byWqT...ature=youtu.be

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη carvefish21 : 01-12-13 στις 22:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-12-13, 21:28
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αναλυτικοτατο αρθρο!
Ευχαριστώ!
-------------------------
Να και τα rasborakia μου!

http://www.youtube.com/watch?v=byWqT...ature=youtu.be

Λοιπόν τελικά θα γίνουν κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο, Θα βγει το αριστερό διακοσμητικό (όσο και αν μαρέσει) και θα μπει μια ρίζα που βρήκα αρκετά ωραία θα έλεγα καθώς και κάποια επιπλέον φυτά valisneries στην πλάτη του ενυδρείου κτλ. Όλα για τα ψαράκια λοιπόν... :P
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-12-13, 21:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν τελικά θα γίνουν κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο, Θα βγει το αριστερό διακοσμητικό (όσο και αν μαρέσει) και θα μπει μια ρίζα που βρήκα αρκετά ωραία θα έλεγα καθώς και κάποια επιπλέον φυτά valisneries στην πλάτη του ενυδρείου κτλ. Όλα για τα ψαράκια λοιπόν... :P


__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-12-13, 00:01
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Οι βαλισνέριες μου δεν είναι και στη καλύτερη δυνατή κατάσταση. Επειδή αυτό το φυτό για κάποιο λόγο πάντα μου χάλαγε, μιας που ποτέ δεν είχα υπόστρωμα, εκτός από εβδομαδιαία προσθήκη sera florena να βάζω και κάτι άλλο πχ κάποιου είδους ταμπλέτα? Το excel νομίζω ότι δεν το αντέχουν...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-12-13, 07:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παρε ταμπλετες seachem και βαλε μια σε αποσταση 3-4 εκατοστα απο τη ριζα. Αλλαζε τη ανα 3μηνο. Δεν χρειαζεται υποστρωμα η vallisneria. Δως της λιγο χρονο να προσαρμοστει και θα σου γεμισει ολο το ενυδρειο δρομεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-12-13, 08:42
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Sorry γιατί είμαι άσχετος. Θα κρατήσει η ταμπλέτα 2-3 μήνες μέσα στο ενυδρείο?? Νόμιζα ότι διαλύονται ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-12-13, 09:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Της seachem τοσο κρατανε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-12-13, 21:42
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

ok. Θα πάω να πάρω.
Ευχαριστώ!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ok. Θα πάω να πάρω.
Ευχαριστώ!
Ερώτηση πάλι. Μπορώ να βάλω παραπάνω από μία συγχρόνως στο ενυδρείο (πχ 3-4 σε κάθε σημείο που υπάρχουν φυτά) ή επιβαρύνει το νερό?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη carvefish21 : 05-12-13 στις 21:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-12-13, 21:54
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, μπορεις. Αλλα το καλυτερο ειναι να κοψεις τις ταμπλετες στη μεση και να τις μοιρασεις. Η υπερδοσολογια, μπορει ακομα και να καψει τις ριζες αν το παρακανουμε. Στη συκευασια αναγραφει ποση επιφανεια καλυπτει η μια ταμπλετα. Και να φροντισεις να τις βαλεις πολυ βαθεια, ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να βγουν εκτος βυθου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-12-13, 22:02
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, μπορεις. Αλλα το καλυτερο ειναι να κοψεις τις ταμπλετες στη μεση και να τις μοιρασεις. Η υπερδοσολογια, μπορει ακομα και να καψει τις ριζες αν το παρακανουμε. Στη συκευασια αναγραφει ποση επιφανεια καλυπτει η μια ταμπλετα. Και να φροντισεις να τις βαλεις πολυ βαθεια, ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να βγουν εκτος βυθου.
Έχω λεπτόκοκη άμμο οπότε το θάψιμο είναι το πιο εύκολο.. Θα πάω να πάρω αύριο, ευχαριστώ πολύ!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-12-13, 22:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω λεπτόκοκη άμμο οπότε το θάψιμο είναι το πιο εύκολο.. Θα πάω να πάρω αύριο, ευχαριστώ πολύ!!
Αν μπορεις να βρεις είτε σε ιατρικά είδη, είτε μέσω ιντερνετ, προμηθεύσου μια λαβίδα (τσιμπίδα) κι ένα ψαλιδι
Θα σου χρειαστούν σε τέτοιες εργασίες πχ στο να βυθίσεις μια ταμπλέτα λίπανσης χωρίς να αναταράξεις τον βυθό
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-12-13, 22:20
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορεις να βρεις είτε σε ιατρικά είδη, είτε μέσω ιντερνετ, προμηθεύσου μια λαβίδα (τσιμπίδα) κι ένα ψαλιδι
Θα σου χρειαστούν σε τέτοιες εργασίες πχ στο να βυθίσεις μια ταμπλέτα λίπανσης χωρίς να αναταράξεις τον βυθό
τη χρήση της λαβίδας τη καταλαβαίνω. Ψαλίδι γιατί όμως?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-12-13, 22:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
τη χρήση της λαβίδας τη καταλαβαίνω. Ψαλίδι γιατί όμως?
Τυχόν κλάδεμα , κόψιμο κίτρινων φυλων κλπ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τάισμα ζωοτόκων genecr Ζωοτόκα 9 20-02-12 20:08
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35
Ιδανικές Συνθήκες Νερού Ζωοτόκων cobaingr Ζωοτόκα 4 15-08-05 13:02
Ξαφνικός Θάνατος Ζωοτόκων manick Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 10-03-05 22:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09575 seconds with 14 queries