Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 04-10-13, 15:52
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ, αρα το νερο σου ειναι 8,4...
Η μετρηση που παιρνεις αμεσα οταν τρεχει απο τη βρυση επηρρεαζεται απο καποια γκαζια (συνηθως co2) που μετα απο λιγη ωρα -η ωρες- εξατμηζονται και σου δειχνουν την πραγματικη μετρηση
Κακό αυτό γιατί το ph μου είναι αρκετά υψηλό. Κανέναν τρόπο να το ρίξω χωρίς α/ο; γιατί έχω διαβάσει διάφορα αλλά έχω μπερδευτεί.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 04-10-13, 15:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σκληροτητες?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 04-10-13, 15:58
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
σκληροτητες?
Δεν την ξέρω γιατί το api master kit δεν είχε μέσα για σκληρότητες. Έχω σκοπό να προμηθευτώ αλλά αυτή την στιγμή είναι λίγο δύσκολο. Αλλά φαντάζομαι υψηλές γιατί δεν έχουμε και το καλυτερο νερό εδώ πέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 04-10-13, 16:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, μην πολυασχολεισαι τοτε με το ph μεχρι να βρεις τροπο να μετρησεις τις σκληροτητες σου.
Η Api βγαζει οικονομικη συσκευασια 2 σε ενα που εχει τεστακι και για Kh και για Gh
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 04-10-13, 16:08
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Ναι αυτό το σετάκι έχω σκοπό να προμηθευτώ. Απλά διάβασα κάπου ότι ριχνουν το ph με απιονισμένο και κάποιοι λένε ότι είναι εντάξει κι άλλοι ότι δεν είναι. γι'αυτό σκεφτόμουν μήπως έκανα κάτι τέτοιο για προσωρινή λύση μέχρι να έχω και τις μετρήσεις για τις σκληρότητες.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 04-10-13, 16:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οπως σου εγραψα και στο πμ, αν προσπαθησεις να κανεις οτιδηποτεμε το ph σου χωρις να γνωριζεις τις σκληροτητες σου (και ειδικα το Kh) το αποτελεσμα θα ειναι ολικη καταστροφη.

Απιονισμενο μη βαλεις, ειναι μη ποσιμο και εντελως ακαταλληλο.
Μια οσμωση ειναι πολυ οικονομικη σε βαθος -μικρου- χρονου, και πλεον βρισκεις και με 50 ευρω
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 04-10-13, 16:17
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως σου εγραψα και στο πμ, αν προσπαθησεις να κανεις οτιδηποτεμε το ph σου χωρις να γνωριζεις τις σκληροτητες σου (και ειδικα το Kh) το αποτελεσμα θα ειναι ολικη καταστροφη.

Απιονισμενο μη βαλεις, ειναι μη ποσιμο και εντελως ακαταλληλο.
Μια οσμωση ειναι πολυ οικονομικη σε βαθος -μικρου- χρονου, και πλεον βρισκεις και με 50 ευρω
Ναι το ξέρω ότι δεν είναι πολύ ακριβή πλέον απλά σκέφτομαι μήπως τυχόν και το αποφύγω γιατί το σπίτι δεν είναι δικό μου οπότε δεν θέλω να κάνω δουλειές για άλλους, εκτός και εαν μπορεί να γίνει πρόχειρη εγκατάσταση της.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 04-10-13, 16:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτός και εαν μπορεί να γίνει πρόχειρη εγκατάσταση της.
ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ, εννωειται... λες να τις χτιζουμε?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 04-10-13, 16:21
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ, εννωειται... λες να τις χτιζουμε?
χαχαχα όχι αλλά έχω διαβάσει ότι την βάζουν σε μόνιμη εγκατάσταση και με βρυσάκια στον τοίχο κλπ. Δηλαδή μπορώ να την συνδέω και να την αποσυνδέω όποτε θέλω χωρίς πρόβλημα; Με ένα πιο απλό φίλτρο για να το συνδιάσω να βάλω και στο σπίτι κάνω καθόλου δουλεία; γιατί η ενυδρειακή α/ο μαζί με το κιτ μετατροπής βλέπω πάει στα 165 ευρώ το λιγότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 04-10-13, 17:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οχι δεν την αποσυβνδεεις οποτε θες, αλλα αν θες να τη μεταφερεις σε αλλο σπιτι και με προσοχη μη στεγνωσει η μεμβρανη.
Τωρα αν θες βρυσακι μπορεις να βαλεις απο τα προφιλτρα για να εχεις ποσιμο νερο, η απο την εξοδο για την καφετιερα και το βραστηρα, και το αφηνεις στο σπιτι, δεν ειναι τραγικο εξοδο το βρυσακι απο μονο του.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 04-10-13, 17:36
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν την αποσυβνδεεις οποτε θες, αλλα αν θες να τη μεταφερεις σε αλλο σπιτι και με προσοχη μη στεγνωσει η μεμβρανη.
Τωρα αν θες βρυσακι μπορεις να βαλεις απο τα προφιλτρα για να εχεις ποσιμο νερο, η απο την εξοδο για την καφετιερα και το βραστηρα, και το αφηνεις στο σπιτι, δεν ειναι τραγικο εξοδο το βρυσακι απο μονο του.
Κάτσε δεν σε κατάλαβα εννοείς από την ενυδρειακή α/ο μπορώ να βγάλω στο προφιλτρο βρυσάκι για πόσιμο νερό; Με ενδιαφέρει να γεμίζω την μπουκάλα του ψύκτη με καθαρό πόσιμο νερό. Διόρθωσε με εάν κατάλαβα κάτι λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 04-10-13, 17:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, αν ποιανουν λιγο τα χερια σου δεν υπαρχει ενυδριακη και μη... οτι θες απλα φτιαχνεις.
Προσωπικα δεν αγορασα καν οσμωση, ειχα κατι προφιλτρα (αυτα που λενε "φιλτρο νερου" που τα χρησιμοποιυσα και για ενυδριακο και για ποσιμο) και απλα αγορασα μια θηκη και μια μεμβρανη και μερικα ψιλομπιχλιμπιδια (ρακορακια, βανακι κτλ)...
Μη βλεπεις την οσμωση σαν κατι που δε μπορεις να το φτιαξεις και μονος σου παιρνοντας απλα τα εξαρτηματα που χρειαζεσαι...
Αν παρεις ενα καλο σετ in line φιλτρων (τουλαχιστο ενα καλο μηχανικο κι ενα ανθρακα) και βαλεις μια μεμβρανη στην εξοδο (με τη θηκη και τα σωληνακια) εφτιαξες μια ενυδριακη.
Αν μεταξυ των φιλτρων και της μεμβρανης βαλεις ενα ταφ με ενα βρυσακι εχεις και φιλτρο νερου και οσμωση. Αν βαλεις ενα τανκακι στην εξοδο (δοχειο καταλληλο για τροφημα) με ενα πλωτηρακι και μερικα ψιλολογια εφτιαξες μια οικιακη... αν βαλεις και μια uv στο πρωτο σταδιο εφτιαξες φιλτρο για να πιεις και το νερο του Γαγκη... απλα ειναι, και με λιγη μελλετη γινονται απλουστατα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 04-10-13, 17:57
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, αν ποιανουν λιγο τα χερια σου δεν υπαρχει ενυδριακη και μη... οτι θες απλα φτιαχνεις.
Προσωπικα δεν αγορασα καν οσμωση, ειχα κατι προφιλτρα (αυτα που λενε "φιλτρο νερου" που τα χρησιμοποιυσα και για ενυδριακο και για ποσιμο) και απλα αγορασα μια θηκη και μια μεμβρανη και μερικα ψιλομπιχλιμπιδια (ρακορακια, βανακι κτλ)...
Μη βλεπεις την οσμωση σαν κατι που δε μπορεις να το φτιαξεις και μονος σου παιρνοντας απλα τα εξαρτηματα που χρειαζεσαι...
Αν παρεις ενα καλο σετ in line φιλτρων (τουλαχιστο ενα καλο μηχανικο κι ενα ανθρακα) και βαλεις μια μεμβρανη στην εξοδο (με τη θηκη και τα σωληνακια) εφτιαξες μια ενυδριακη.
Αν μεταξυ των φιλτρων και της μεμβρανης βαλεις ενα ταφ με ενα βρυσακι εχεις και φιλτρο νερου και οσμωση. Αν βαλεις ενα τανκακι στην εξοδο (δοχειο καταλληλο για τροφημα) με ενα πλωτηρακι και μερικα ψιλολογια εφτιαξες μια οικιακη... αν βαλεις και μια uv στο πρωτο σταδιο εφτιαξες φιλτρο για να πιεις και το νερο του Γαγκη... απλα ειναι, και με λιγη μελλετη γινονται απλουστατα
Σωστό, απλά δεν ξέρω και πολλά απο τον χώρο και προσπαθώ να μάθω κάνοντας πράγματα με όχι πολλά λεφτά (γιατί φοιτητής είμαι άλλωστε και θέλω να κάνω αυτό που μ'αρέσει όσο πιο οικονομικά γίνεται) ειναι και οι καιροί τέτοιοι. Οπότε μπορώ να φτιάξω και μόνος μου οικονομικά; άρα μπορώ να βάλω στο βανάκι του πλυντηρίου ένα τ και να ξεκινήσω από εκεί να την φτιάχνω. ωραία θα το ψάξω αλλά μπορεί να χρειαστώ την βοήθεια σου και ελπίζω να μην γίνω πολύ ενοχλητικός.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 04-10-13, 18:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το βανακι του πλυντηριου φυσικα και προσφερεται αν δε θες πολλα connections.
με το να τη φτιαξεις μονος σου δε νομιζω να βγαινει οικονομικοτερα, τουλαχιστο τοσο που να αξιζει. Εγω το εκανα απλα γιατι ειχα τα προφιλτρα, απλα σου λεω πως μπορεις να κανεις οτι μοντα θες αφοβα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 04-10-13, 20:25
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
το βανακι του πλυντηριου φυσικα και προσφερεται αν δε θες πολλα connections.
με το να τη φτιαξεις μονος σου δε νομιζω να βγαινει οικονομικοτερα, τουλαχιστο τοσο που να αξιζει. Εγω το εκανα απλα γιατι ειχα τα προφιλτρα, απλα σου λεω πως μπορεις να κανεις οτι μοντα θες αφοβα
¶ρα δηλαδή μπορώ να πάρω ας πούμε αυτήν http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858 και να βάλω ένα πρόσθετο βανάκι πριν την μεμβράνη και να παίρνω το νερό από εκεί και να γεμίζω την μπουκάλα για πόσιμο νερό. σωστά τα έχω καταλάβει;
-------------------------
ή αυτήν που είναι και πιο οικονομική: http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=30174
-------------------------
Και όποιος μπορέσει και γνωρίζει ας μου απαντήσει γι' αυτήν την λάμπα εάν σύμφωνα με το φάσμα της είναι grow ή όχι γιατί έτσι όπως τα βλέπω νομίζω μοιάζουν. Ευχαριστώ.http://www.rybarium.pl/swietlowka-na...ic-nature.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 04-10-13 στις 20:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 08-10-13, 18:46
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Κανένας;
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 08-10-13, 19:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν παίρνεις πριν από τη μεμβράνη επί της ουσίας θα είναι χωρίς χλώριο. ¶λλοι πίνουν και μετά από τη μεμβράνη, άλλοι βάζουν μετά τη μεμβράνη και φίλτρο ανασύστασης για να πίνουν.

Η λάμπα δεν είναι για ανάπτυξη φυτών.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 08-10-13, 19:06
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν παίρνεις πριν από τη μεμβράνη επί της ουσίας θα είναι χωρίς χλώριο. ¶λλοι πίνουν και μετά από τη μεμβράνη, άλλοι βάζουν μετά τη μεμβράνη και φίλτρο ανασύστασης για να πίνουν.

Η λάμπα δεν είναι για ανάπτυξη φυτών.
ok απλά θέλω να φτιάξω κάτι σε α/ο γύρω στα 60-70ευρώ για να την χρησιμοποίω για να γεμίζω την μπουκάλα του ψύκτη. Έχω δει στο waterwaves μια α/ο με 49 ευρώ οπότε μπορώ να πάρω και αυτό για την ανασύσταση που μαζί με το κιτ σύνδεσης πάει 18ευρώ και να είμαι μέσα στα λεφτά που θέλω να δώσω.
Όσον αφορά την λάμπα ωραία γιατί το είχα απορία για να δω εάν πρέπει να ψάξω να βρω καινούργια ή οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 08-10-13, 19:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Από τη στιγμή που το ενυδρείο σου παίρνει μόνο μία λάμπα η δική μου άποψη είναι να έχεις μία στα 6000-6500Κ και για το οπτικό αποτέλεσμα αλλά και για φυσιολογική ανάπτυξη. Και δεν είναι και τόσο απαραίτητο να είναι ενυδρειακή, μπορείς να πάρεις από ηλεκτρολογικά με πολύ λίγα χρήματα, αν δε σου περισσεύουν.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 08-10-13, 19:14
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τη στιγμή που το ενυδρείο σου παίρνει μόνο μία λάμπα η δική μου άποψη είναι να έχεις μία στα 6000-6500Κ και για το οπτικό αποτέλεσμα αλλά και για φυσιολογική ανάπτυξη. Και δεν είναι και τόσο απαραίτητο να είναι ενυδρειακή, μπορείς να πάρεις από ηλεκτρολογικά με πολύ λίγα χρήματα, αν δε σου περισσεύουν.
Έχω βάλει ήδη 2 λάμπες (έβγαλα το φωτιστικό που είχε το ενυδρείο και κάνω μόνος μου την κατασκευή) μία ψυχρού και μια θερμού από ηλεκτρολογικά και τώρα θέλω να βάλω μία ανάπτυξης φυτών οπότε στο σύνολο 3λάμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 08-10-13, 19:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εάν θέλεις φθηνή ανάπτυξης Sylvania Grolux από ηλεκτρολογικά ή εδώ. Βέβαια αν αυξήσεις το φωτισμό σου πέρα από 0,5W/λίτρο θα πρέπει να αρχίσεις το ψάξιμο και για λιπάσματα και ίσως και διοξείδιο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 09-10-13, 00:11
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν θέλεις φθηνή ανάπτυξης Sylvania Grolux από ηλεκτρολογικά ή εδώ. Βέβαια αν αυξήσεις το φωτισμό σου πέρα από 0,5W/λίτρο θα πρέπει να αρχίσεις το ψάξιμο και για λιπάσματα και ίσως και διοξείδιο.
Για λιπάσμα έχω πάρει το γενικής της seachem και για διοξείδιο έχω της sera το co2 start για αρχή και εάν δω ότι χρειάζομαι κάτι περισσότερο θα πάω στην μέθοδο με μαγιά κλπ. Ούτος ή άλλως τα λίτρα μου είναι γύρω στα 100 και από αυτά που έχω διαβάσει βλέπεις και κάνεις συνήθως, οπότε γι' αυτο δεν αγχώνομαι για τα υπόλοιπα και τόσο. Τώρα περισσότερο με καίει να καταλήξω στο θέμα της α/ο γιατί θέλω να δώσω τις καλύτερες συνθήκες στα ψάρια μου.
-------------------------
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι. Έκανα τελευταία αλλαγή την Κυριακή περίπου το 20%. Σήμερα έκανα κάποιες τυπικές μετρήσεις και βρήκα ότι η αμμωνία είναι κολλημένη στο 0.25ppm και τα νιτρικά ανέβηκαν στο 10ppm( ήταν στα 5 μετά την αλλαγή). Μετράω με υγρά της api.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 09-10-13 στις 00:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 09-10-13, 00:31
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μπορει να σε μπερδευει και ο φωτισμος του χωρου οταν συγκρινεις τα τεστακια.
βαζεις ασπρο χαρτι πισω απο το δοκιμαστικο σωληνα?

τα νιτρικα σου καλα ειναι, και για τα φυτα και για τα ψαρια, αν κανεις σωστα το τεστ.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 09-10-13, 00:33
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει να σε μπερδευει και ο φωτισμος του χωρου οταν συγκρινεις τα τεστακια.
βαζεις ασπρο χαρτι πισω απο το δοκιμαστικο σωληνα?

τα νιτρικα σου καλα ειναι, και για τα φυτα και για τα ψαρια, αν κανεις σωστα το τεστ.
Εννοείται βάζω άσπρο χαρτί από πίσω. Φυτά δεν έχω ακόμα αλλά είναι στα σκαριά για να μπουν. Αλλά σίγουρα δεν με μπερδεύει γιατί το έχω δοκιμάσει διάφορες ώρες την ημέρα γι'αυτο με ανησυχεί.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 15-10-13, 13:57
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Λοιπόν οι μετρήσεις μου με υγρά της tetra είναι οι ακόλουθες:

ph 8.0-8.5
gh 14-15dH
kh 10dH
no3 12.5 - mg/l (ίσως ήταν λίγο πιο ελαφρύ πορτοκαλί)
nh3/nh4 0 mg/l
no2 <0.3mg/l (είναι το κατώτατο που έχει η τέτρα στο χαρτάκι της)

Οι μετρήσεις με τεστ της api:
ph 8,4
no3 5mg/l
nh3/nh4 0mg/l
no2 0mg/l

Θέλω την γνώμη σας τώρα που έχουμε και τις σκληρότητες σχετικά με το πώς να ρίξω το ph χωρίς να πάρω α/ο.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 15-10-13, 15:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να μαλακωσεις το νερο χωρις οσμωση, μπορεις να το κανεις ετσι.

Αλλα πιστεψε με, αργα ή γρηγορα θα σε κουρασει η τυρφη και θα παρεις οσμωση, αν θελεις να συνεχισεις με ψαρια μαλακου νερου. Μη νομιζεις οτι θα βγει πιο φθηνα η τυρφη σε βαθος χρονου, παντως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 15-10-13, 16:02
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μαλακωσεις το νερο χωρις οσμωση, μπορεις να το κανεις ετσι.

Αλλα πιστεψε με, αργα ή γρηγορα θα σε κουρασει η τυρφη και θα παρεις οσμωση, αν θελεις να συνεχισεις με ψαρια μαλακου νερου. Μη νομιζεις οτι θα βγει πιο φθηνα η τυρφη σε βαθος χρονου, παντως.
Ναι αυτό το έχω καταλάβει αλλά όσο χρόνο κερδίσουμε για να κάνουμε κ' αυτό το έξοδο τόσο το καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 15-10-13, 21:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μαζι σου ειμαι, αλλα και εγω τα ιδια σκεφτομουν, μεχρι που μου την εδωσε στα νευρα να ανοιγω το eheim 2213 καθε 15 μερες και το εκανα το εξοδο (το οποιο δεν ειναι πολυ μεγαλο, με κανενα 60-70 αρι παιρνεις και τα παρελκομενα). Και δεν το μετανοιωσα καθολου.

Απλα αν το καλοσκεφτεις, θα την παρεις καποια στιγμη αν σου μπηκε το μικροβιο του χομπι. Σιγουρα θα θελεις να δοκιμασεις διαφορους βιοτοπους και σιγουρα θα σου λυσει τα χερια μια οσμωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 15-10-13, 21:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

10 ΚH δε νομιζω να μαλακωνει με τυρφη, εκτος κι αν το γυρναει σε κανα κιλο υρφη κανα μηνα...

Την τυρφη δεσ τη σα συμπληρωμα αν εχεις ψαρια που θελουν τανινες και οξινο μαλακο τσαγακι, οχι σαν τροπο για αποσκληρινση.

για co2 αν εννωεις ταμπλετες, μη βαζεις πραγματα που δεν ξερεις ουτε τι περιεχουν ουτε τι επιπτωσεις μπορει να εχουν. Φτιαξε ενα με μαγια και ζαχαρη και κανει μια χαρα δουλεια.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 15-10-13, 23:21
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαζι σου ειμαι, αλλα και εγω τα ιδια σκεφτομουν, μεχρι που μου την εδωσε στα νευρα να ανοιγω το eheim 2213 καθε 15 μερες και το εκανα το εξοδο (το οποιο δεν ειναι πολυ μεγαλο, με κανενα 60-70 αρι παιρνεις και τα παρελκομενα). Και δεν το μετανοιωσα καθολου.

Απλα αν το καλοσκεφτεις, θα την παρεις καποια στιγμη αν σου μπηκε το μικροβιο του χομπι. Σιγουρα θα θελεις να δοκιμασεις διαφορους βιοτοπους και σιγουρα θα σου λυσει τα χερια μια οσμωση.
Σίγουρα και συμφωνώ μαζί σου αλλά πραγματικά για να μπω σ'αυτο το έξοδο θα ήθελα να το δικαιολογήσω κατά κάποιον τρόπο με το να την έχω και για πόσιμο νερό διαφορετικά δεν θα μπορούσα να την πάρω γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και για να μπεις σε ένα έξοδο πρέπει να γλυτώνεις κάτι άλλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
10 ΚH δε νομιζω να μαλακωνει με τυρφη, εκτος κι αν το γυρναει σε κανα κιλο υρφη κανα μηνα...

Την τυρφη δεσ τη σα συμπληρωμα αν εχεις ψαρια που θελουν τανινες και οξινο μαλακο τσαγακι, οχι σαν τροπο για αποσκληρινση.

για co2 αν εννωεις ταμπλετες, μη βαζεις πραγματα που δεν ξερεις ουτε τι περιεχουν ουτε τι επιπτωσεις μπορει να εχουν. Φτιαξε ενα με μαγια και ζαχαρη και κανει μια χαρα δουλεια.
Καθόλου δηλαδή δεν θα μπορέσω να προσφέρω έστω κάποιες καλύτερες συνθήκες; όσον αφορά το co2 είναι της sera co2 start που είναι οι ταμπλέτες που μπαίνουν σε εκείνη την ειδική θήκη, απλά για αρχή και στην συνέχεια έχω βρει την πατέντα με τα 3 ή 2 μπουκάλια από το ebay δηλαδή με την μαγειά αλλά λίγο πιο ολοκληρωμένο το σύστημα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 15-10-13 στις 23:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετά από κάποια χρόνια επιστρέφω! nkmyrtos Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 26 13-03-12 16:59
αναπλήρωση by stathis upgrade μετά απο χρόνια! gfdimopo Λοιπός εξοπλισμός 1 24-06-11 19:08
Βιοτοπικό Malawi μετά 3χρόνια melisg Malawi 16 26-10-10 13:32
Πράσινο μετά απο 21 χρόνια sarpijk Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 6 06-08-10 11:08
μετά το ξεκίνημα τι KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 21 22-08-08 13:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09269 seconds with 14 queries