Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-07-12, 19:05
Themistoklis Ο χρήστης Themistoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2012
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή το ενυδρείο μου.....

Πληροφορίες

Διαστάσεις: δε τις θυμάμαι
Όγκος:100 λίτρα
Κατηγορία: Κοινωνικό
Φυτά: μόνο πλαστικά (αν και θέλω να βάλω στο μεγάλο)
Ψάρια / ¶λλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά (χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.): 1 ξύλο , χαλίκι διάφορων χρωμάτων , 1 ψεύτικος βράχος και πλαστικά φυτά , 1 βράχος με 2 τρύπες και ένα καράβι με τρύπα στην μέση του (αν και μερικά απο αυτά θα πάνε στο μεγάλο ενυδρείο)
Φόντο: διαμπερές
Φωτισμός: με λάμπες χρωματιστές μπλε και κόκκινο.
Διάρκεια φωτισμού: 2 ώρες +
Φιλτράρισμα: jp- 014f , qmax 800 l/h , Hmax 1.4m
Θερμοστάτης: 100w
Λίπανση: ?
Παροχή CO2: με το φίλτρο και με μηχανισμό 2 εξόδων ( το οποίο θα μεταφέρω στο μεγάλο ενυδρείο )

Παράμετροι:

pH:7.0
Γενική σκληρότητα (GH): 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): > 14οd
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):0.5
Νιτρικά (ΝΟ3):50
Αλλαγές νερού: ανά 20ήμερο
Θερμοκρασία: 26 βαθμούς
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφία: αυτό είναι το 300 λίτρων ενυδρείο




















upload images





upload images










hosting images

τώρα ξεκίνησα σιγά σιγά με αργούς ρυθμούς να ετοιμάζω και το μεγάλο ενυδρείο μου στα 300 λίτρα.
θεωρώ πως είμαι ακόμη άπειρος και έχω να μάθω αρκετά πράγματα.
καθαρίζω κάθε 20 μέρες το ΄φιλτρο και αλλάζω ένα κουβά νερό . δυστυχώς δε θυμάμαι πως λέγονται τα ψαράκια που έχω στο ενυδρείο μου. θα έλεγα πως είναι αρκετά, ωστόσο έβγαλα φωτογραφίες απο τα περισσότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-12, 19:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χιλια συγνωμη και μην το παρεις σαν προσβολη αλλα διαβαζοντας σιγα σιγα αυτα που περιγραφεις αυτο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι πως τα μονα ψαρια που ειναι καταλληλα γι αυτο το ενυδρειο ειναι τιποτα πλαστικα απο τα jumbo.
(παρτο μεταξυ σοβαρου και αστειου, ετσι κι αλλιως εχω τη φημη του καφρου...)


Ας τα παρουμε ενα ενα,
1. πλαστικες σαβουρες ΔΕΝ μπαινουν σε ενυδρεια, μονο αληθινα ξυλα, πετρες φυτα.
2.οι δυο ωρες φωτισμος μπορει βεβαια να μην επηρρεαζουν την αναπτυξη των πλαστικων φυτων αλλα επηρρεαζουν σιγουρα ολους τους ζωντανους οργανισμους εκει μεσα
3. τα κοκκινα και τα μπλε και τα παρδαλα φωτα που κολλανε στην προσομοιωση του ηλιακου φωτος? Μπορει σε καποιο αλλο πλανητη τα ψαρια να ζουν υπο το φως μπλε και κοκκινων ηλιων αλλα στον πλανητη Γη απ οπου προερχονται τα δικα σου η θερμοκρασια φωτος παιζει αναμεσα σε 2200-11000 kelvin
4. Τα ΝΟ2 ειναι τοξικα, δεν επρεπε να υπαρχουν ψαρια μεσα πριν στρωσει το ενυδρειο. Αληθεια με ποιο τροπο το εστρωσες?
5. Παροχη co2 για ποιο λογο εχεις? για να μεγαλωσουν τα πλαστικα φυτα?
6. Αλλαγες νερου 30% τη βδομαδα
7. ΝΟ3 50 ειναι καρκινογονα περιεκτικοτητα
8. ελεξες τη συμβατοτητα των ψαριων και τις αναγκες τους σε συνθηκες νερου πριν τα βαλεις μεσα?
9. το μπουκαλακι αριστερα απο το τεστ τι ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-12, 19:31
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Καλη αρχη Θεμιστοκλη!
θα προτιμουσα να εβγαζες τα πολλα διακοσμητικα καραβια κ.τ.λ
και να το εκανες πιο φυσικο το τοπιο...
οσο για τα ψαρακια που εχεις ειναι
γκουραμι το μεγαλο
χηρα το ασημι
shark red tail με το μαυρο με την κοκκινη ουρα
προσεξε την συμβατικοτητα μεταξυ τους...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-12, 19:49
Themistoklis Ο χρήστης Themistoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2012
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
χιλια συγνωμη και μην το παρεις σαν προσβολη αλλα διαβαζοντας σιγα σιγα αυτα που περιγραφεις αυτο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι πως τα μονα ψαρια που ειναι καταλληλα γι αυτο το ενυδρειο ειναι τιποτα πλαστικα απο τα jumbo.
(παρτο μεταξυ σοβαρου και αστειου, ετσι κι αλλιως εχω τη φημη του καφρου...)


Ας τα παρουμε ενα ενα,
1. πλαστικες σαβουρες ΔΕΝ μπαινουν σε ενυδρεια, μονο αληθινα ξυλα, πετρες φυτα.
2.οι δυο ωρες φωτισμος μπορει βεβαια να μην επηρρεαζουν την αναπτυξη των πλαστικων φυτων αλλα επηρρεαζουν σιγουρα ολους τους ζωντανους οργανισμους εκει μεσα
3. τα κοκκινα και τα μπλε και τα παρδαλα φωτα που κολλανε στην προσομοιωση του ηλιακου φωτος? Μπορει σε καποιο αλλο πλανητη τα ψαρια να ζουν υπο το φως μπλε και κοκκινων ηλιων αλλα στον πλανητη Γη απ οπου προερχονται τα δικα σου η θερμοκρασια φωτος παιζει αναμεσα σε 2200-11000 kelvin
4. Τα ΝΟ2 ειναι τοξικα, δεν επρεπε να υπαρχουν ψαρια μεσα πριν στρωσει το ενυδρειο. Αληθεια με ποιο τροπο το εστρωσες?
5. Παροχη co2 για ποιο λογο εχεις? για να μεγαλωσουν τα πλαστικα φυτα?
6. Αλλαγες νερου 30% τη βδομαδα
7. ΝΟ3 50 ειναι καρκινογονα περιεκτικοτητα
8. ελεξες τη συμβατοτητα των ψαριων και τις αναγκες τους σε συνθηκες νερου πριν τα βαλεις μεσα?
9. το μπουκαλακι αριστερα απο το τεστ τι ειναι?
θα σε απαντήσω ένα ένα . προφανώς ξεκίνησα χωρίς να γνωρίζω τίποτα! έχει λίγο καιρό παρόλο που το έχω περισσότερο χρόνο που άρχισα να ασχολούμε λίγο παραπάνω. να αναλογιστείς είναι το πρώτο τεστ που έκανα.
όσο για τα πλαστικά όσο έβλεπα ενυδρεία απο φυσικά ξύλα , πέτρες κτλπ πάθαινα πλάκα απο την ομορφιά τους. και άρχισαν και εμένα να μη μ' αρέσουν τα πλαστικά σε ένα βαθμό(ορισμένα είναι ωραία) εδώ έχω να κάνω και μια ερώτηση? ξύλα πέτρες κτλπ οτιδίποτε βρω (φυσικό) μπορώ να το βάλω σο ενυδρείο ή πρέπει να αγοράζω συγκεκριμένα πράγματα?

τα φώτα που έχω είναι καθαρά για την ομορφιά του ενυδρείου. έτσι μου τα έδωσε και αυτός, τότε που πήρα το ενυδρείο. (βασικά δώρο τα έκανε) δεν κάνει καλό στα ψάρια?

4. το ενυδρείο το έστρωσα μέσα σε μια βδομάδα. αφού άφησα το φίλτρο και τον θερμοστάτη να δουλεύουν και μετά άρχισα να βάζω τα ψάρια μου.
το νούμερο που έχω στο NO2 δεν είναι καλό? και τι κάνω για να το διορθώσω?
5.καθαρά για θέμα ομορφιά έβαλα να υπάρχουν φισαλίδες.
6. τόσο συχνά πρέπει να αλλάζω νερό?
7. αυτό απο ότι διάβασα θα αλλάξει το νούμερο καθαρίζοντας το νερό πιο συχνά. ισχύει? ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?
8. όχι συμβουλέυτικα αυτόν που τα πουλούσε και κοιτούσα κυρίως την επιθετικότητα τους ή οχι ώστε να μπορούν να συμβιώσουν στο ενυδρείο. και έπαιζε ρόλο και η ομορφιά τους. γενικότερα θέλω να έχω διάφορα ψαράκι μέσα.
9. το μπουκάλι αυτό το βάζω μια μικρή ποσότητα σε κάθε αλλαγή νερού. aqua safe , μετατρέπει το νερό της βρύσης σε νερό κατάλληλο για ψάρια.

πολύ κράξιμο αμέσως δε πειράζει καλό είναι για να βελτιωθώ.
σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη αρχη Θεμιστοκλη!
θα προτιμουσα να εβγαζες τα πολλα διακοσμητικα καραβια κ.τ.λ
και να το εκανες πιο φυσικο το τοπιο...
οσο για τα ψαρακια που εχεις ειναι
γκουραμι το μεγαλο
χηρα το ασημι
shark red tail με το μαυρο με την κοκκινη ουρα
προσεξε την συμβατικοτητα μεταξυ τους...
σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου. την συμβατικότητα των ψαριών πως μπορώ να την κρίνω? μ' αρέσει η ποικιλία ψαριών στο ενυδρείο μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themistoklis : 14-07-12 στις 19:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-12, 19:56
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

δεν ειναι κακο που δεν ξερεις. ειναι κακο που ξεκινησεις χωρις να παρεις γνωμες!

με ολα αυτα τα ψαρια με επιασε ζαλαδα. αλλαγες νερου καθε βδομαδα και ασε μεσα μονο τα συμβατα σε αναγκες ψαρια. βγαζεις πλαστικα (απλα απο θεμα οπτικο), το φιλτρο δεν το πλενεις καθε 20 μερες φυσικα, τα νιτρικα σου ειναι πολλα, το ιδιο και τα νιτρωδη σου.

την παροχη διοξειδιου εκτος απο το οτι το ειπε, που την βλεπετε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-07-12, 19:58
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Themistoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
την συμβατικότητα των ψαριών πως μπορώ να την κρίνω? μ' αρέσει η ποικιλία ψαριών στο ενυδρείο μου.

πολλες πληροφοριες σε αυτη την σελίδα

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

ποικιλια ναι...να εχεις..αλλα με τις ιδιες απαιτησεις....καλο διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-12, 20:09
Themistoklis Ο χρήστης Themistoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2012
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι κακο που δεν ξερεις. ειναι κακο που ξεκινησεις χωρις να παρεις γνωμες!

με ολα αυτα τα ψαρια με επιασε ζαλαδα. αλλαγες νερου καθε βδομαδα και ασε μεσα μονο τα συμβατα σε αναγκες ψαρια. βγαζεις πλαστικα (απλα απο θεμα οπτικο), το φιλτρο δεν το πλενεις καθε 20 μερες φυσικα, τα νιτρικα σου ειναι πολλα, το ιδιο και τα νιτρωδη σου.

την παροχη διοξειδιου εκτος απο το οτι το ειπε, που την βλεπετε?
παροχή διοξειδίου δεν είναι το μηχάνημα που κάνει φυσαλίδες ? τα έχω κρυμμένα μέσα στο καράβι και τον βράχο.
εμένα μ'αρέσει που έχω τόσα ψάρια δυστυχώς ξεκίνησα χωρίς πολύ ψάξιμο. έχεις δίκιο σε αυτό. τα ψάρια που εχω δεν είναι συμβατά? γιατί δεν παρατήρω κάτι περίεργο στο ενυδρείο.
για τα νιτρικά και τα νιτρώδη τι πρέπει να κάνω ώστε να τα φέρω σε φυσιολογικά πλαίσια? το φίλτρο κάθε πότε πρέπει να το πλένω? αλλάγες νερού τόσο συχνά επειδή έχω πολλά ψάρια?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
πολλες πληροφοριες σε αυτη την σελίδα

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

ποικιλια ναι...να εχεις..αλλα με τις ιδιες απαιτησεις....καλο διαβασμα
ευχαριστώ πολύ για την σελίδα θα την μελετήσω και ελπίζω να με βοηθήσει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themistoklis : 14-07-12 στις 20:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-12, 20:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα ελεγα να μεταφερεις τα πλαστικα στην αποθηκη, αντι για το μεγαλο
Να διαβασεις τα προφιλ των ψαριων που εχει το ενυδρειο και να διορθωσεις την κατασταση.
Knowledge Base - Seriously Fish
Badman's Tropical Fish
Για το Pangasius δεν μπορεις να διορθωσεις και τιποτα, ειναι ακαταλληλο για κοινα οικιακα ενυδρεια.
Pangasius - ένας καρχαρίας στο ενυδρείο σας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-07-12, 20:21
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Themistoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
παροχή διοξειδίου δεν είναι το μηχάνημα που κάνει φυσαλίδες ? τα έχω κρυμμένα μέσα στο καράβι και τον βράχο.
εμένα μ'αρέσει που έχω τόσα ψάρια δυστυχώς ξεκίνησα χωρίς πολύ ψάξιμο. έχεις δίκιο σε αυτό. τα ψάρια που εχω δεν είναι συμβατά? γιατί δεν παρατήρω κάτι περίεργο στο ενυδρείο.
για τα νιτρικά και τα νιτρώδη τι πρέπει να κάνω ώστε να τα φέρω σε φυσιολογικά πλαίσια? το φίλτρο κάθε πότε πρέπει να το πλένω? αλλάγες νερού τόσο συχνά επειδή έχω πολλά ψάρια?
-------------------------

ευχαριστώ πολύ για την σελίδα θα την μελετήσω και ελπίζω να με βοηθήσει.
λοιπον μερικα απλα πραγματακια

1) δεν εχει σημασια τι μας αρεσει. το να σου αρεσει κατι ειναι οκ αλλα μεχρι εκει που δεν του κανεις κακο.

2) οταν λεμε να ειναι συμβατα τα ψαρια δε σημαινει οτι αν δεν ειναι συμβατα θα τρωει το ενα το αλλο. πρεπει να ξερεις
α) τι τρωει το καθε ψαρι ωστε να μην μπορει καταλαθος να φανε λαθος τροφες
β) θερμοκρασια που θελει το καθε ψαρι
γ) νερο που θελει το καθε ψαρι (pH, σκληροτητες κτλ)
δ) και αλλα πολλα

3) μαλλον την απλη αεραντλια λες που δινει οξυγονο και οχι διοξειδιο
4) τα νιτρικα, τα νιτρωδη και την αμμωνια επρεπε να τα εχεις φτιαξει πριν βαλεις ψαρια. τωρα απλα κανε καμια αλλαγη νερου και μετρα παλι αυριο
5) το φιλτρο το πλενεις ΟΤΑΝ σταματησει να δουλευει αψογα. οταν δηλαδη εχεις μειωμενη ροη κτλ
6) αλλαγη νερου κανεις καθε βδομαδα 30%
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-07-12, 20:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Themistoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σε απαντήσω ένα ένα . προφανώς ξεκίνησα χωρίς να γνωρίζω τίποτα! έχει λίγο καιρό παρόλο που το έχω περισσότερο χρόνο που άρχισα να ασχολούμε λίγο παραπάνω. να αναλογιστείς είναι το πρώτο τεστ που έκανα.
κανεις δεν γεννηθηκε με γνωσεις γι αυτο ειμασε εδω για να αλληλοβοηθιομαστε.
Δε χρειαζεται να απολογεισαι ουτε να δικαιολογεισαι σε κανεναν.

Παράθεση:
όσο για τα πλαστικά όσο έβλεπα ενυδρεία απο φυσικά ξύλα , πέτρες κτλπ πάθαινα πλάκα απο την ομορφιά τους. και άρχισαν και εμένα να μη μ' αρέσουν τα πλαστικά σε ένα βαθμό(ορισμένα είναι ωραία) εδώ έχω να κάνω και μια ερώτηση? ξύλα πέτρες κτλπ οτιδίποτε βρω (φυσικό) μπορώ να το βάλω σο ενυδρείο ή πρέπει να αγοράζω συγκεκριμένα πράγματα?
τα πλαστικα ειναι τοξικα κι επικινδυνα, χωρια που εχουν ενα σωρω επικινδυνα μερη για να τραυματιστει καποιο ψαρι.
Πετρες διαλεγουμε οποιες μας αρεσουν αρκει να μην ειναι ασβεστολιθικες (τεσταρουμε με ακουαφορτε σε ενα μικρο σημειο για "βρασιμο")
Φυτα μπορεις να προμηθευτεις απο συγχομπυστες που βαζουν κατα καιρυς αγγελιες. Τσεκαρε εδω το φιλο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63546 οτι φυτο πηρα απο αυτο το παλικαρι εχει ποιασει χωρις προβλημα σε αντιθεση με οσα αγοραζα απο petshops που δεν ποιαναν παρα 1 στα 10. Αν δεν εχεις σκοπο να κρατας hightech ρουτινες φυτεμενου (σουπερ φωτισμους, λιπασματα , ειδικο χαλικι κτλ) προτιμησε να παιρνεις φυτα που εχουν "γεννηθει" μεσα σε ενυδρεια, αυτο ειναι βεβαια εμπειρικη συμβουλη απο κει και περα καθε υδροβιο φυτο κανει.
Ξυλα προτιμησε απο petshop αν και οι τιμες τσουζουν λιγο (εως παρα πολυ)


Παράθεση:
τα φώτα που έχω είναι καθαρά για την ομορφιά του ενυδρείου. έτσι μου τα έδωσε και αυτός, τότε που πήρα το ενυδρείο. (βασικά δώρο τα έκανε) δεν κάνει καλό στα ψάρια?
εσενα θα σου εκανε καλο να ζουσες ολη σου τη ζωη με 2 ωρες φωτισμο τη μερα σε μπλε και κοκκινο?
Οχι μονο στα ψαρια αλλα ουτε σε μονοκυτταρους οργανισμους δεν κανει καλο αυτος ο φωτισμος.
Ο ηλιος δεν ειναι διακοσμητικος ουτε για ομορφια αλλα πηγη ζωης. Απο τη στιγμη που δεν μπορουμε να δωσουμε ηλιο στο ενυδρειο για διαφορους λογους, τουλαχιστο φροντιζουμε να δινουμε ενα φωτισμο που να πλησιαζει καπως τις ζωτικες αναγγες των ζωντανων πλασματων.
Παρε μια sylvania grolux και μια λαμπα λευκου φωτος κι εισαι οκ, και φυσικα φως 8-11 ωρες


Παράθεση:
4. το ενυδρείο το έστρωσα μέσα σε μια βδομάδα. αφού άφησα το φίλτρο και τον θερμοστάτη να δουλεύουν και μετά άρχισα να βάζω τα ψάρια μου.
το νούμερο που έχω στο NO2 δεν είναι καλό? και τι κάνω για να το διορθώσω?
Ενυδρεια σε μια βδομαδα στηνει μονο ο Τσακ Νορις (με μια στριφογυριστη κλωτσια στα βακτηρια για να μπουν μεσα στο φιλτρο)
Διαβασε τα υπομνηματα για στρωσιμο και οτι αφορα την αμμωνια, τα νιτρωδη και τα νιτρικα.
Πληροφοριακα με δυο λογια επειδη τρεχει νερο μεσα απο φιλτρο δε σημαινει πως στρωνεται ενυδρειο.


Παράθεση:
5.καθαρά για θέμα ομορφιά έβαλα να υπάρχουν φισαλίδες.
Εγραψες για co2 ενω αυτο που λες μαλλον αφορα την αεραντλια που βλεπω στη φωτο.
Αλλο πραγμα το co2 κι αλλο το οξυγονο.
Τιποτα δεν υπαρχει για ομορφια, ολα παιζουν το ρολο τους.
Εφ οσον βαλεις πολλα φυτα η αεραντλια μπαινει στο ντουλαπι για περιπτωση αναγκης (αλλα δεν πρεπει να λειπει απο κανενα ντουλαπι)

Παράθεση:
6. τόσο συχνά πρέπει να αλλάζω νερό?
το μινιμουμ σου ειπα
Τωρα που ειναι αστρωτο θελει τουλαχιστο μερα παρα μερα


Παράθεση:
7. αυτό απο ότι διάβασα θα αλλάξει το νούμερο καθαρίζοντας το νερό πιο συχνά. ισχύει? ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?
Αλλαγες νερου μονο.

Παράθεση:
8. όχι συμβουλέυτικα αυτόν που τα πουλούσε και κοιτούσα κυρίως την επιθετικότητα τους ή οχι ώστε να μπορούν να συμβιώσουν στο ενυδρείο. και έπαιζε ρόλο και η ομορφιά τους. γενικότερα θέλω να έχω διάφορα ψαράκι μέσα.
Βρες ποια απ αυτα σ αρεσουν και αν ταιριαζουν τα κρατας. Τα υπολοιπα δωστα σε αυτον που δινει τετοιες συμβουλες...


Παράθεση:
9. το μπουκάλι αυτό το βάζω μια μικρή ποσότητα σε κάθε αλλαγή νερού. aqua safe , μετατρέπει το νερό της βρύσης σε νερό κατάλληλο για ψάρια.
Οκ αντιχλωριο ειναι δηλαδη, φοβομουν μην ειναι κανενα buffer
Στην παρουσα φαση εφ οσον εχεις αστρωτο ενυδρειο με τοξικες ουσιες καλυτερα θα ηταν να εβαζεις prime της seachem
Παράθεση:
την συμβατικότητα των ψαριών πως μπορώ να την κρίνω? μ' αρέσει η ποικιλία ψαριών στο ενυδρείο μου.
συμβατοτητα πρωτ απ ολα βαση συνθηκων.
Το γκουραμακι πχ που βλεπω στη φωτο θελει οξινο και μαλακο νερο, της βρυσης δεν κανει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-07-12, 20:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ηλιος δεν ειναι διακοσμητικος ουτε για ομορφια αλλα πηγη ζωης. Απο τη στιγμη που δεν μπορουμε να δωσουμε ηλιο στο ενυδρειο για διαφορους λογους, τουλαχιστο φροντιζουμε να δινουμε ενα φωτισμο που να πλησιαζει καπως τις ζωτικες αναγγες των ζωντανων πλασματων.
Παρε μια sylvania grolux και μια λαμπα λευκου φωτος κι εισαι οκ, και φυσικα φως 8-11 ωρες


Ενυδρεια σε μια βδομαδα στηνει μονο ο Τσακ Νορις (με μια στριφογυριστη κλωτσια στα βακτηρια για να μπουν μεσα στο φιλτρο)
Αν δεν εχει co2 λιπανση και πολλα φυτα για να τα εκμεταλευτουν ολα αυτα μαζι με το φως, οι 11 ωρες θα του δημιουργησουν απο μονες τους ζωντανα φυτα, μονο που θα ειναι ... αλγες.
Αν ανεβαζει 10 λεπτα καθε μερα μεχρι να φτασει τις 6 ωρες και ειναι αρκετα για αρχη και βλεπουμε.
Με τις λαμπες που εχει τωρα να μη ανεβασει καθολου φυσικα. Ας βαλει κανενα σποτ με λαμπα οικονομιας μεχρι να βαλει κανονικες.
(με πεσει μονo μεσα γιατι ειναι 220V )

Μετα τιμης
Τζακ Νορις


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-07-12, 20:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω δηλαδη που δεν εχω co2 και ιδιεταιρα καλη λιπανση γιατι δεν εχω αλγες? (οκ φυτα παντα ειχα πολλα )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-07-12, 20:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δηλαδη που δεν εχω co2 και ιδιεταιρα καλη λιπανση γιατι δεν εχω αλγες? (οκ φυτα παντα ειχα πολλα )
Γιατι κατι καταναλωνει το φως που δινεις και δεν το αφηνει στις αλγες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-12, 20:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ε ναι, ειπαμε τα φυτα :P αλλα υποτειθεται μαζι με τη συμβουλη για το φωτσμο εδωσα και τη συμβουλη να βαλει φυτα (οκ ξεχασα να πω οτι θεωρω must για καθε ενυδρειο μερικα φυτακια γρηγορης αναπτυξης)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-07-12, 21:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

8 ωρες μαξ με φυτα
μη του βαζεις δυσκολα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-07-12, 22:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, 8 ωρες ειναι σιγουρα αρκετες και πολυ καλυτερες απο το διωρο


...αν και ξερεις το κολλημα μου με τις "βιοτοπικες συνθηκες" στον ισημερινο εχουμε 12 ωρες μερα, και η ανατολη και η δυση κρατανε μολις λιγα λεπτα, και ειναι οι ευκολοτερες συνθηκες που μπορει να δημιουργησει καποιος αν θελει να αντιγραψει καπως τη φυση γιατι αν παμε σε αλλα πλατη τοτε πρεπει να εχουμε μια μονο μερα το χρονο ισημερια και σταδιακα να μειωνουμε τη μερα και τη νυχτα αναλογα το πλατος που θελουμε ανα 6 μηνες.

...τεσπα...αυτα ειναι τα δυσκολα, (ΙΣΩΣ ειναι και βλακειες που μου χουν κολλησει οτι παιουν ρολο σε κατι, ΙΣΩΣ και οχι) επι του παροντος βεβαια εχουμε πολυ πιο σοβαρα θεματα που πρεπει να λυθουν
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-07-12, 06:56
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[QUOTE=Nick74;679844]
τα πλαστικα ειναι τοξικα κι επικινδυνα, χωρια που εχουν ενα σωρω επικινδυνα μερη για να τραυματιστει καποιο ψαρι.

Απο που προκυπτει οτι τα πλαστικα φυτα και διακοσμητικα ειναι επικινδυνα
εαν ειναι αγορασμενα απο pet shop και ειναι για ενυδρειακη χρηση;
Πολλοι απο εμας οταν ξεκινησαμε το χομπυ ειχαμε στο ενυδρειο πλαστικα
φυτα και διακοσμητικα δεν παθανε τιποτα τα ψαρια μας.
***Δεν ειμαι υπερ των πλαστικων αλλα μην τρομοκρατουμαι τον κοσμο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-07-12, 07:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παντως εμενα μια ψευτικη ριζα αρχιζε να ξεβαφει και δηλητηριασε τα ψαρια μου! Με ειχαν προειδοποιησει τα παιδια εδω αλλα δεν ειχα δωσει σημασια!
Φυσικα την πηγα πισω στο πετσοπ και μου ειπε και τι εγινε? Θα στην αλλαξω με κατι που θελεις και μλουμ μεσα στα κοι! Μα λεω ξεβαφει και μυριζει μπογια!!! Μου ειπε οτι αυτα δεν παθαινουν τιποτα!
Απο τοτε δε το ξανα-ρισκαρω!!

Τρομοκρατια? Εμπειρια? Οπως και να το πει καποιος σε μενα ειχε ασχημη καταληξη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-07-12, 07:37
Themistoklis Ο χρήστης Themistoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2012
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

μέχρι στιγμής δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τα πλαστικά.
τα αληθινά ξύλα ήταν πανάκριβα στα πετ σοπ, όχι τα πλαστικά ήταν φτηνότερα. απλά τελευταία έβαλα ένα φυτό για το φάι το δολλάριο που έχω. και είδα πόσο μεγάλη διαφορά έχει ένα αληθινό φυτό με ένα παλστικό. και πόσο διαφορετικά δείχνουν μέσα στο ενυδρείο τα αληθινά απο τα πλαστικά.
και πραγματικά θα προσπαθήσω στο μεγάλο ενυδρείο να το πετύχω αυτό. τώρα το πως θα δούμε...... αλλά και πάλι θα έβαζα ένα καραβάκι βουλιαγμένο εκεί.... μ'αρέσει!
πάντως όταν έχεις φυτά να υποθέσω δε μπορείς να έχεις φυτοφάγα ψάρια στο ενυδρείο έτσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-07-12, 08:10
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

[QUOTE=stav;679886]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα πλαστικα ειναι τοξικα κι επικινδυνα, χωρια που εχουν ενα σωρω επικινδυνα μερη για να τραυματιστει καποιο ψαρι.

Απο που προκυπτει οτι τα πλαστικα φυτα και διακοσμητικα ειναι επικινδυνα
εαν ειναι αγορασμενα απο pet shop και ειναι για ενυδρειακη χρηση;
Πολλοι απο εμας οταν ξεκινησαμε το χομπυ ειχαμε στο ενυδρειο πλαστικα
φυτα και διακοσμητικα δεν παθανε τιποτα τα ψαρια μας.
***Δεν ειμαι υπερ των πλαστικων αλλα μην τρομοκρατουμαι τον κοσμο.
δεν ισχυει κατι τετοιο. ΟΤΙ πωλειται στα πετ σοπ σημερα ειναι ελεγμενο και καθαρο. Ασε να λενε οτι θελουν
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-07-12, 08:24
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ισχυει κατι τετοιο. ΟΤΙ πωλειται στα πετ σοπ σημερα ειναι ελεγμενο και καθαρο. Ασε να λενε οτι θελουν
Μη παίρνεις και όρκο.. Δεν τους νοιάζει όλους τους πετσοπάδες να σου δώσουν την καλύτερη ποιότητα. Δες πιο πάνω το σχόλιο του Γιώργου που λέει για το πλαστικό που ξέβαψε και του δηλητηρίασε τα ψάρια και το μόνο που του είπε ο πετσοπάς "ε και τι έγινε? θα σου δώσω όποιο άλλο θες"..
Είσαι οκ με αυτό? Συμβιβάζεσαι?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-07-12, 08:46
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

προσεχε. ΠΑΝΤΑ υπαρχουν προιοντα Α και Β κατηγοριας. ΝΑΙ αν πας σε πετ σοπ σε στενακι 10τμ με παραλαβες απο κινα μονο και αγορασεις πλαστικο βραχο με 2 ευρω τοτε ΝΑΙ ισως τα ειναι τοξικος γιατι ΔΕΝ ειναι ενυδρειακος.

Εγω μιλαω για ενυδρειακα προιοντα απο σοβαρες εταιριες και πετ σοπ τα οποια εχουν πιστοποιητικα.

τωρα πως ξερει οτι αυτο που ξεβαψε σκοτωσε τα ψαρια του....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-07-12, 08:58
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΤΙ πωλειται στα πετ σοπ σημερα ειναι ελεγμενο και καθαρο
Εδώ λές "ΟΤΙ πωλείται" και λες και "στα πετ σοπ", δε προσδιόρισες αν είναι καλό το πετ σοπ ή όχι. Και ειδικά για ένα αρχάριο είναι παραπλανητικό αυτό που λες. Δεν έχει την εμπειρία για να κρίνει αν ένα πετ σοπ είναι καλό. Απορώ όμως βάσει αυτού τα πετ σίτι που είναι 2-οροφα είναι τα πιο αξιόπιστα? ¶σε που και τις μάρκες να κοιτούσε ο αρχάριος πάλι δεν έχει την εμπειρία-γνώση του αν είναι κάτι γνωστό και αξιόπιστο..

Για να το είπε ο Γιώργος κάτι θα ξέρει. Έχει εμπειρία χρόνια τώρα και δε νομίζω να έλεγε κάτι στην τύχη..

ΥΓ: Μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι δε ξέρω καμμία γνωστή εταιρία με πλαστικά για ενυδρεία??
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-07-12, 09:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Themistoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
μέχρι στιγμής δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τα πλαστικά.
Ετσι ελεγα και εγω ακριβως!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΤΙ πωλειται στα πετ σοπ σημερα ειναι ελεγμενο και καθαρο. Ασε να λενε οτι θελουν
Ελεγμένο απο ποιον?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ: Μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι δε ξέρω καμμία γνωστή εταιρία με πλαστικά για ενυδρεία??
Σωστα ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-07-12, 09:24
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως εμενα μια ψευτικη ριζα αρχιζε να ξεβαφει και δηλητηριασε τα ψαρια μου! Με ειχαν προειδοποιησει τα παιδια εδω αλλα δεν ειχα δωσει σημασια!
Φυσικα την πηγα πισω στο πετσοπ και μου ειπε και τι εγινε? Θα στην αλλαξω με κατι που θελεις και μλουμ μεσα στα κοι! Μα λεω ξεβαφει και μυριζει μπογια!!! Μου ειπε οτι αυτα δεν παθαινουν τιποτα!
Απο τοτε δε το ξανα-ρισκαρω!!

Τρομοκρατια? Εμπειρια? Οπως και να το πει καποιος σε μενα ειχε ασχημη καταληξη!
Θα επαναλαβω οτι δεν ειμαι υπερ των πλαστικων διακοσμητικων και δεν συμβουλευω τους νεοτερους να τα χρησιμοποιουν.Την εποχη που ξεκινησα εγω και πολλοι αλλοι η διακοσμηση των ενυδρειων ηταν με πλαστικα φυτα,καραβια,δυτες κ.λ.π..Κανενος τα ψαρια δεν επαθαν τιποτα απο την
πλαστικη διακοσμηση,βεβαια στον κανονα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις
παραδειγμα η δικη σου περιπτωση.Γνωστες μαρκες πλαστικων λουλουδιων
υπηρχαν(δεν τις θυμαμαι μετα απο τοσα χρονια) και ηταν συσκευασμενα.
***Αλλο πραγμα να εξηγουμαι στον νεο χομπιστα οτι το αληθινο φυτο ειναι
καλυτερο απο το πλαστικο και αλλο να τον τρομοκρατουμαι με συνεπεια
να μην ξαναεμφανιζεται στο φορουμ ´η να σταματαει το χομπυ.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-07-12, 09:25
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

http://www.tetra-fish.com/sites/tetr...l.aspx?id=4278
http://www.tetra-fish.com/sites/tetr...l.aspx?id=4291
.......π.χ...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-07-12, 09:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

vagelis21 > http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177
Τι συμβουλες να δωσει καποιος που μετραει καθε μερα θανατους και αρρωστιες και που δεν ακουει τις συμβουλες των πιο εμπειρων?

stav> οπως με εχεις ξαναχαρακτηρησει ειμαι ασχετος κι επικινδυνος, μπορεις λοιπον να πληροφορησεις τους νεοτερους πως οσο πιο χαμηλα στανταρς ακολουθησουν τοσο το καλυτερο (για την τσεπη των πετσοπαδων)
Ενω σε αρκετα φορουμ (οχι μονο εδω) διαρυγνυεις τα ιματια σου οτι δεν εχεις σχεση με τα μαγαζια ουτε εχεις κανενα κερδος, δρας ακριβως ετσι. Μπορει να το κανεις κι απο χομπυ βεβαια (κι εγω support-αρω το open source λογισμικο χωρις να εχω κανενα οφελος πχ) αλλα τουλαχιστο να διευκρινιζεις πως οι συμβουλες σου δινονται για το καλο των μαγαζιων κι οχι να φηνεις να αιωρειται πως εχει καμια σχεση με το καλο των ψαριων.
Επανελλημενα . κι εδω κι αλλου προσπαθεις με καθε τροπο να μην ξεφυγει κανεις απο το χομπυ εστω κι αν δεν εχει καν τα χρηματα για ενα ενυδρειο της προκοπης, αυτο δεν ξερω τι το καλο μπορει να κανει στο χομπυ, κι εδω μιλαμε για ενα χομπυ που εχει να κανει με αληθινες ζωες ξερεις οχι για συλλογες τηλεκαρτων η παρατηρηση πουλιων
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-07-12, 10:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δε βλεπω καποιο ειδος τρομοκρατιας μην υπερβάλλουμε ... εκτος βεβαια απο τα νιτρωδη και νιτρικα του φιλου μας

Τωρα αν επιλεξει να σταματησει το χομπι επειδη τρομοκρατηθηκε για τα πλαστικα διακοσμητικα και δε δωσει βαση στα πιο σημαντικα (να επιλεξει σωστα ψαρια και ενα "σωστο" περιβαλλον για αυτο ειτε ουσιαστικο -καθαρο νερο- ειτε αφορα τη διακοσμηση -δευτερεύων-) ε τοτε ισως θα ηταν πιο σοφο να σταματησει το χομπι! Δεν θα ειχε και λογο να ξαναμπει στο φορουμ!!
Sorry Themistoklis ελπιζω να καταλαβαινεις οτι αναφερομαι στον οποιοδηποτε και οχι σε σενα συγκεκριμενα καθως δεν ειδα να τρομοκρατείσαι απο οσο καταλαβαινω απο τις απαντησεις σου

Μαικλ εχεις δικιο η παραθεση εγραφε γνωστη ... νομιζα οτι εγραφε ... σοβαρη! Ποια σοβαρη εταιρια θα εφτιαχνε ναυγαγιο για ενυδρειο γλυκου νερου? Πιο πολυ θα πηγαινε σε θαλασσινο
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-07-12, 10:24
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
vagelis21 > http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177
Τι συμβουλες να δωσει καποιος που μετραει καθε μερα θανατους και αρρωστιες και που δεν ακουει τις συμβουλες των πιο εμπειρων?

stav> οπως με εχεις ξαναχαρακτηρησει ειμαι ασχετος κι επικινδυνος, μπορεις λοιπον να πληροφορησεις τους νεοτερους πως οσο πιο χαμηλα στανταρς ακολουθησουν τοσο το καλυτερο (για την τσεπη των πετσοπαδων)
Ενω σε αρκετα φορουμ (οχι μονο εδω) διαρυγνυεις τα ιματια σου οτι δεν εχεις σχεση με τα μαγαζια ουτε εχεις κανενα κερδος, δρας ακριβως ετσι. Μπορει να το κανεις κι απο χομπυ βεβαια (κι εγω support-αρω το open source λογισμικο χωρις να εχω κανενα οφελος πχ) αλλα τουλαχιστο να διευκρινιζεις πως οι συμβουλες σου δινονται για το καλο των μαγαζιων κι οχι να φηνεις να αιωρειται πως εχει καμια σχεση με το καλο των ψαριων.
Επανελλημενα . κι εδω κι αλλου προσπαθεις με καθε τροπο να μην ξεφυγει κανεις απο το χομπυ εστω κι αν δεν εχει καν τα χρηματα για ενα ενυδρειο της προκοπης, αυτο δεν ξερω τι το καλο μπορει να κανει στο χομπυ, κι εδω μιλαμε για ενα χομπυ που εχει να κανει με αληθινες ζωες ξερεις οχι για συλλογες τηλεκαρτων η παρατηρηση πουλιων
Εαν δεν υποστηριξουμε τα ενυδρειακα μαγαζια πως θα υπαρχει αναπτυξη
και μειωση της ανεργιας;Αλλωστε δεν ειναι κακο να παιρνουμε προμηθεια
απο αυτα οταν τα βοηθαμε να κανουν πωλησεις.
Εαν καποιος δεν εχει χρηματα να αγορασει μερσεντες δεν πρεπει να αγορασει αυτοκινητο;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-07-12, 10:29
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Stav χτυπάει άσχημα στο μάτι αυτό που λες. Οκ να βοηθήσεις τα ενυδρειακά μαγαζιά αλλά ελπιζώ να λες τα σωστά μαγαζιά και όχι όποιο να 'ναι μόνο και μόνο για να αντιμετωπιστεί η ανεργία.. Δηλαδή αν το πετσοπ σου προτείνει ότι να 'ναι με σκοπό να βγάλει μόνο λεφτά και ο χομπίστας να τρέχει να διορθώνει τα λάθη είναι σωστό αυτό?

Πέρα από όλα αυτά φεύγουμε πολύ εκτός θέματος που το συζητάμε εδώ. Καλύτερα να αφήσουμε καθαρότερο το θέμα για τον Θεμιστοκλή ώστε να λύνονται οι απορίες του και να βασίζονται πάνω στις βελτιώσεις που πρέπει να κάνει...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12210 seconds with 13 queries