Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-12-11, 03:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για βρασιμο τυρφης ελεγα οτι βρωμαει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-12-11, 03:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι το καταλαβα αστα,ξυνη μου βγηκε η χαρα σημερα.
να δω τι θα κανω τωρα για τα ψαρια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-12-11, 03:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

τι εγινε ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-12-11, 03:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εγινε ?
α δεν το ειδες?διαβασε στο diy ναδεις.κοντεψα να σκασω ολο ταπογευμα σημερα.ακομα δεν εχω καταλαβει πως εγινε η ζημια.
δεν ηξερα τι να κανω το απογευμα,να κλαψω απτη στεναχωρια η να γελασω απτα νευρα μου.τετοιο πραγμα οτι θα μου συνεβαινε ουτε τοχα φανταστει ποτε σε 6 μηνες ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-12-11, 04:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τωρα το ειδα.
Αν θελεις να το κολλησεις απο πανω, ελα (απο δευτερα ομως που θα γυρισω Αθηνα) να σου δωσω τζαμι.
Και γυρνας το μπρος πισω να μη φαινεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-12-11, 06:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωχ ναι,σορυ δε στοδωσα το λινκ εχω χαζεψει σημερα...σπυρο σευχαριστω πολυ αλλα δε νομιζω οτι θα κρατησει ρεσυ,το φοβαμαι τωρα να πω την αληθεια.αν δεν ημουνα και σπιτι μπορει να παθαινε κ καμια ηλεκτροπληξια η μανα μου χτες ετσι κιεμπαινε στο δωματιο.κατεβασα το γενικο κ εκανα δουλεια.μιλαμε ταλαιπωρια,αστα.απτη μια ετρεχα να μη μπει κανεις κ πατησει στα νερα κιαπτην αλλη να τρεχω για τα ψαρια.φυσικα δεν τα παραταω,απλα πρεπει να βρω πως θα βολεψω καλυτερα τα ψαρια τωρα.
στεκομαι απο πανω,εχω ανοιξει το παραθυρακι το μικρο που μπαινει η ταιστρα κιεριχνα τροφη.κανει ενα κρακ κιανοιγει απο πανω μεχρι κατω μπροστα μου.μιλαμε επαθα πλακα.αν μου το λεγανε δε θα το πιστευα.
-------------------------
στο επομενο θα κρεμασω κ σκορδα μη το ξαναματιασω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 17-12-11 στις 06:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-01-12, 22:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το νεο ενυδρειο 240λτ οπως ειναι τωρα.δεν ειναι οπως το θελω ακομα,θα γινουν πολλες αλλαγες αν προλαβω,κυριως σε φυτα και ψαρια μιας και θελω να κανω κατι "καθαρα" rio orinoco
οταν γινει θα κανω κ παρουσιαση.
αλλα δειτε μερικες φωτο, και αν ριξετε κ καμια ιδεα ακομα καλυτερα


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-01-12, 00:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ καλυτερο.
Καθε εμποδιο για καλο. σοφη παροιμια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
..μιας και θελω να κανω κατι "καθαρα" rio orinoco...
Ριξε και μια ματια για να μπαινεις στο mood.

BORKED

Τσεκαρε το σχολιο του Bleher απο κατω:
beautiful filming, the only problem with it is: The fishes shown in the aquarium at the begin are O. scalere from the Rio Negro, but the filming under water shows the real P. altum from the Atabapo. I think everyone can see the difference...
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-01-12, 06:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για το βιντεακι!
τι πανεμορφα τα altum! αν και τοσο καιρο δεν ειμαι πολυ των σκαλαριων αλλα τα συγκεκριμενα μου αρεσανε παρα πολυ! οταν μπορεσω να κανω ενα 400αρι εχει να πεσει πολυ διαβασμα και πολυ μελετη!

προς το παρον θα αρκεστω στα λιγα λιτρακια μουπροσπαθωντας να το κανω οσο πιο φυσικο μπορω.εχω φαει τον τοπο για βιντεακια απο τις περιοχες του orinoco εδω και μια βδομαδα.εκατσα να ξαναδω 2-3 ντοκιμαντερ του bbc που εχω με πολυ ομορφες εικονες κιαυτα απτην περιοχη του αμαζονιου αλλα κυριως ψαχνω να βρω εικονες απο ramirezzi στη φυση και ειδη corrydoras που να ζουνε στα ιδια νερα.αν ζουνε καποια.διαβαζα οτι τα "dwarf/pygmy" habrosus βρισκονται στην περιοχη αλλα δεν εχω δει βιντεο η φωτογραφιες τους ελευθερα ακομα που να το αποδεικνυουν.
ιδανικα ψαχνω να βρω αν ζει καποιο ειδος στα ιδια νερα με τα ramirezzi, που αποσα εχω διαβασει βρισκονται στο rio orinoco και σε καποια παρακλαδια του, οπως και τα marble hatchet που κιαυτα αποτι εχω διαβασει και δει σε ενα απτα ντοκιμαντερ που εχω, ζουνε στο ιδιο ποταμι αν εχω καταλαβει καλα.
αλλα ψαχνω για φωτογραφιες η βιντεακια για να δω σε τι περιβαλλον ζουνε.αν δεν τα δω οτι και να κανω δε θαναι αρκετα φυσικο νομιζω.και ψαχνω κυριως για Βενεζουελα.

εχω λιωσει να ψαχνω βιντεακια!ειναι τοσο ομορφα που εχω κολλησει

-------------------------
το θεμα ειναι οτι ψαχνω να βρω τα ειδη που "κολλανε" περισσοτερο γεωγραφικα με τα ραμιρεζι.μπορω να τα αφησω και οπως ειναι υποθετω,τα sterbai δεν ειναι τοοοσο μακρυα πια αλλα για να το κανω σωστο βιοτοπικο νομιζω θα πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα γινεται τα ειδη.
αυτα που εχω βρει (και εχω κρατησει στο παρελθον)ειναι τα habrosus που μου αρεσουνε κιολας αλλα δεν ξερω αν θα τα ξαναβρω, και κυριως το που βρισκονται τα marbled hatchefish που το fishbase δεν τα δειχνει στη βενεζουελα, αλλα τα δειχνει πιο κοντα με τα sterbai.(βολιβια,κολομβια κ βραζιλια αν δε κανω λαθος)
αλλα σε ενα απτα ντοκιμαντερ που ειδα τα εδειχνε στο rio orinoco στη βενεζουελα και επισης τα βρηκα να αναφερονται και εδω απο συλλεκτη στη βενεζουελα, σε παρακλαδι του ορινοκο που συνδεεται με τον αμαζονιο.
οποτε δεν ειμαι σιγουρος ακομα για το ποιες πληροφοριες πρεπει να ακολουθησω η αληθεια ειναι οτι δεν εχω και καμια εμπειρια στα βιοτοπικα οποτε δεν ξερω αν ακολουθω σωστη προσεγγιση στο ψαξιμο,μηπως πρεπει να ψαχνω αλλιως δηλαδηγιατι εχω μπλεξει με τα ποταμια και τους παραποταμους εκει και ειναι και πολλα!χαμος γινεται!

και τι θεωρουμε βιοτοπικο οσον αφορα την ιχθυοσυνθεση?πρεπει να ειναι τα ψαρια απτον ιδιο παραποταμο?η αρκει να ειναι απτο ιδιο ποταμι?θα μου πεις μετα παιζει και το περιβαλλον κλπ ρολο,αλλου στεκεται ενα ειδος αλλου το αλλο,αλλα αυτα ειναι που με μπερδευουνε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 09-01-12 στις 06:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-01-12, 15:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ειδη που ζουν στον Orinoco θα τα βρεις στη σελιδα του fishbase http://www.fishbase.org/ εκει που λεει "Πληροφορίες ανά Οικοσύστημα", επιλεγεις "Orinoco river basin" και απο κατω "ολα τα ψαρια"
Οπου σε βγαζει εδω.
http://www.fishbase.org/trophiceco/F...php?ve_code=53

Απο cory εχει τα
Corydoras boehlkei, Corydoras brevirostris, Corydoras concolo, Corydoras delphax, Corydoras habrosus, Corydoras osteocarus, Corydoras septentrionalis.
Εκ των οποιων μονο τα Corydoras habrosus εχω δει να εχουν ερθει σε εισαγωγη, ας βοηθησει και καποιος αλλος στις πληροφοριες.
Θα παρεις τηλ σε καταστηματα που κανουν εισαγωγες (πχ animal station, ωκεανος, κλπ) και θα ρωτησεις αν, ποτε και πως.
Απο hatchet εχει τα Carnegiella marthae (φερνουν κατα καιρους)
Ιδια τακτικη και εδω.

Αλλα ειδη που μπορεις να κοιταξεις απο Orinoco για το μεγεθος του ενυδρειου σου και εχω δει κατα καιρους στις εισαγωγες (αλλιως ισως κατα παραγγελεια) ειναι
Απο Oto τα Otocinclus huaorani, Otocinclus vittatus (εκ των οποιων τα vittatus εχω δει σε εισαγωγες).
Αλλες Λοκαριδες: Hypancistrus inspector, Peckoltia vittata, Rineloricaria formosa, Panaqolus maccus
Απο σμηνοψαρα/tetras: Hyphessobrycon sweglesi, Hemigrammus rhodostomus, Paracheirodon axelrodi, Paracheirodon simulans, Pristella maxillaris, Copella nattereri, Copella metae, Copella eigenmann, Anostomus anostomus, Anostomus ternetzi, Nannostomus unifasciatus.
Απο Γεωφαγους: Biotodoma wavrini
Απο Κιχλιδες/νανοκιχλιδες: Dicrossus filamentosus, Apistogramma macmasteri, Apistogramma viejita, Apistogramma hoignei, Aequidens pulcher, Mesonauta insignis (σπανια αυτο, πιο πολυ φερνουν το festivus),
-------------------------
Mikrogeophagus ramirezi in Venezuelan Llanos




BORKED

BORKED

BORKED

BORKED

BORKED

--------------------------------

Morichal Largo River
(μερος του Orinoco) στο δελτα του Orinoco

BORKED

BORKED

----------------------------------
Oto
BORKED

Hyphessobrycon sweglesi.. Red Phantom Tetras
BORKED

------------------------------------

Atabapo River (μερος του Orinoco)

BORKED

BORKED

--------------------------------------

Cano Sardina Rio Inírida (μερος του Orinoco) Guainia, Colombia

BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 09-01-12 στις 15:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-01-12, 17:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εισαι απαιχτος!ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο σου

καποια πραγματα μου τα ξεκαθαρισες με αυτα που εγραψες αλλα πες μου και το εξης αν θες γιατι ειμαι και λιγο γκαγκα μερικες φορες
πως οριζουμε το βιοτοπικο ενυδρειο?δηλαδη αν βαλω ψαρια απο παρακλαδια του ιδιου ποταμου θα θεωρειται βιοτοπικο η πρεπει να ειναι απτην ιδια ακριβως (αυστηρα μιλωντας)περιοχη? μπορει ναναι χαζη η ερωτηση αλλα ρωταω γιατι θελω μολις μπω στη διαδικασια να βρω τα ψαρια να ξερω οτι θα κανω σωστες επιλογες.

καποια βιντεακια δεν τα εχω ξαναδει!παροτι εχω γυρισει το youtube αναποδα! η τουλαχιστον ετσι νομιζα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-01-12, 17:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aν θελουμε να ειμαστε σωστοι πρεπει να ειναι απο τον ιδιο παραποταμο γιατι το νερο και οχι μονο το νερο, διαφερει απο λιγο εως αρκετα (γιαυτο και εχουν επιζησει καποιες ρατσες σε συγκεκριμενα μερη)
Φυσικα δεν αποκλειεται να βρουμε ειδη πoυ ζουν σε ολους τους παραποταμους.
Μην εισαι προς το παρον και πολυ αυστηρος και σε αυτο παντως, θα ελεγα.

Προσεξε τη "διακοσμηση", το φως και τη ροη του νερου στο στησιμο, εκτος απο το νερο και τα φυτα για να εισαι οσο πιο κοντα στο βιοτοπο γινεται.
Το νερο φυσικα, οσο και να προσπαθησει δεν θα το πετυχει κανεις ακριβως, παρα μονο σε κατι pΗ GH tds
Πολυ δυσκολη αποστολη επελεξες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-01-12, 18:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

α μπραβο,ευχαριστω πολυ!να ξερω τι μου γινεται.ναι νομιζω κιεγω οτι ειναι πολυ δυσκολο να γινει ενα σωστο βιοτοπικο.ειδικα με τις ανυπαρκτες γνωσεις μου προς το παρονειναι πολυ ενδιαφερον ομως και σιγουρα θα το ψαξω πολυ ακομα.καποια στιγμη πιστευω κατι να καταφερω.

ειναι απιστευτο ποσοι παραμετροι παιζουν ρολο στο να στησεις ενα ενυδρειο βασισμενο σε πραγματικα μερη.που και παλι οπως λες δε θαναι ακριβες αντιγραφο σε ολα,ειναι αδυνατο.παντως πολυ ενδιαφερον!!!ευχαριστω για τις απαντησεις
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 09-01-12, 21:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι μονο οι γνωσεις.
Πρεπει να εχεις και τα "υλικα"
(ειναι ευκολο να βρεις ολα τα ψαρια αυτα για να κανεις μια σωστη βιοτοπικα συνθεση? μην αναφερουμε φυτα, ειδος ξυλων και υλικο βυθου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-01-12, 23:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το thread του φίλου, αν ξέρει κάποιος μπορεί να μου δώσει μια γενική ιδέα του πώς πετυχαίνουμε σε ένα ενυδρείο νερό με μεγάλη σκληρότητα, αλλά χαμηλό pH και τούμπαλιν; Έχω δει κατά καιρούς αναφορές σε τέτοια νερά και μου φαίνεται μεγάλη πρόκληση, αλλά μόνο καγκουριές μπορώ να σκεφτώ για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-01-12, 11:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το μονο που μπορω να σκεφτω εγω ειναι με χρηση ΑΟ και αναλογη μιξη με νερο βρυσης η/και παραλληλα με χρηση τυρφης(για τη μειωση του ph)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι μονο οι γνωσεις.
Πρεπει να εχεις και τα "υλικα"
(ειναι ευκολο να βρεις ολα τα ψαρια αυτα για να κανεις μια σωστη βιοτοπικα συνθεση? μην αναφερουμε φυτα, ειδος ξυλων και υλικο βυθου)
σιγουρα ευκολο δεν ειναι.εδω μου βγηκε η πιστη να βρω ενα θυληκο ραμ.
αυτο που εχω αρχισει να καταλαβαινω αποσο εχω ψαξει παντως αυτες τις μερες ειναι οτι ενα τετοιο ενυδρειο θελει χρονο για να στηθει.και οχι μονο για τη συλλογη των υλικων, αλλα και χρονο απτον χομπιστα για να καταλαβει αρκετα πραγματα γυρω απτις διαδικασιες που συντελουνται σε ενα βιοτοπο στη φυση.βεβαια υπαρχει και ενα οριο,δε ειναι οτι θα ανακαλυψω εγω τον τροχο παλι,αλλα νομιζω θελει χρονο γενικα για να φτασω στο σημειο να μπορω να κανω κατι σωστο και ομορφο.δε θα παρατησω το εγχειρημα,αλλα θα μου παρει αρκετο χρονο να φτασω εκει που θελω.οποτε σιγα σιγα κατι θα κανουμε.τα λεω για να τα ακουω εγω κυριως γιατι ο ενθουσιασμος για κατι μερικες φορες σε κανει να νομιζεις οτι δεν ξερω κιεγω τι
προς το παρον θα συνεχισω να διαβαζω για τη βενεζουελα και το rio orinoco και θα κανω μικρες παρεμβασεις οπου βλεπω οτι υπαρχει θεμα.πολλες μου τις εχεις πει κιεσυ ηδη δηλαδη...
-------------------------
delta αν δε σου ειναι κοπος καποια στιγμη ριξε μια ματια εδω και πεσμου πως σου φαινεται το site του τυπου,γιατι εχει αρκετες πληροφοριες(για μενα τουλαχιστον)απλα να μου πεις πως σου φαινεται για να κανω και μια διασταυρωση με καποιον που ξερει περισσοτερα.αν θαχεις χρονο,οποτε μπορεσεις.σορυ κιολας για το αγγαρεμα απλα γιατι δεν μπορω να τα κρινω ολα να παρω μια δευτερη γνωμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 10-01-12 στις 11:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-01-12, 12:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συλλογη πληροφοριων απο το νετ εχει κανει.
Η αξιοπιστια του ειναι ιδια με των πηγων του.
Το ενυδρειο που τελικα αποφασισε να στησει μετα την συλλογη των πληροφοριων δεν ειναι και το ιδανικοτερο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-01-12, 12:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 31-01-12, 19:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για να μη ανοιξω νεο θεμα για μια μονο ερωτηση,θα ρωτησω εδω.σκεφτομαι αν θα μπορουσα να προσθεσω ενα κοπαδακι cardinal tetraθα δινανε πολυ ωραιο χρωμα στο ενυδρειο οπως ειναι τωρα και θα δειχνανε πολυ ομορφα.το θεμα ειναι μπορω,η θα πρεπει να βγουν τα χατσετ;μαρεσουν τα χατσετ πολυ.αν και ταιριαζουνε αποτι εχω δει,αλλα ειχε κανεις κανενα προβλημα αν τα κρατησε και τα δυο ειδη?και τι κοπαδι να εβαζα?ποσα?εχω 13 hatchet τωρα μεσα.το φιλτρο τον σηκωνει πιστευω τον αριθμο,αλλα μη γινεται και χαμος.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 31-01-12, 23:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι χαμος να γινει?
Σε αλλο επιπεδο κολυμπανε τα cardinal.
Βαλε μια 12αδα και βλεπεις πως θα πανε οι μετρησεις σου για να προσθεσεις αναλογα κι αλλα.
Φυσικα το ενυδρειο γινεται πιο ... "κοινωνικο" και για τις αναπαραγωγες (αν σε ενδιαφερουν) θα δυσκολεψουν κι αλλο τα πραγματα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 01-02-12, 01:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω! οχι με αναπαραγωγες δε θα ασχοληθω αλλο πλεον για αρκετο καιρο.εχω δυο sterbai επιπλεον τωρα μου φτανουνε και περισευουνε κιολας.αν ζησει τιποταλλο εζησε.θα το ψαξω λιγο ακομα πριν αποφασισω.ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 05-02-12, 22:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα sterbai φυγανε και τη θεση τους πηρε ενα κοπαδι cardinal tetraεχω την εντυπωση οτι τελικα αυτα για να τα δεις να κοπαδιαζουνε ωραια πρεπει η να ειναι μεγαλο το ενυδρειο η να υπαρχει καποια "απειλη" καπου, γιατι βλεπω διαφορα οταν βγαινουνε τα ραμ βολτα
παντως ειναι πανεμορφα οπως και ναχει

βαζω και μερικες φωτο ετσι να βρισκονται,δεν εχω τελειωσει ομως ακομα,περιμενω να βρω το bio colorant και μερικα κλαδια ακομα να προσθεσω.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 05-02-12, 22:42
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Φαίνεται πολύ ωραίο Γιώργο! Περιμένουμε περισσότερες φώτο όταν πάρει και το τελικό αποτέλεσμα, συνέχισε έτσι!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-02-12, 15:01
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Οσο παει το κανεις και καλυτερο τα cardinal σιγουρα ειναι πολυ ωραια προσθηκη
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-02-12, 16:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-02-12, 10:29
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Γιώργο το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο.. ελπίζω και το δικό μου να φτάσει το δικό σου με τις γνώσεις σου...!!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-02-12, 13:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ αλλα μην τα παραλες κιολας,δε νομιζω οτι εχω τιποτα γνωσεις εκτος απτα βασικακιεδω που εφτασα,(που δεν ειναι κ πολυ μακρια)με πολυ βοηθεια αλλων αποδω μεσα.(βλεπε delta και αλλους...)το λεω μη νομιζει κανεις που θα τα διαβαζει οτι την ειδα καπως
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
RIO-400 Κοινωνικο φυτεμενο Μικρος Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 63 21-11-11 19:43
κοινωνικο φυτεμενο paco Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 65 11-10-11 13:24
Κοινωνικο Φυτεμενο ANEMOS Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 02-05-09 18:36
96 λιτρα κοινωνικο φυτεμενο mixalis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 30 04-10-08 08:20
30 λιτρα κοινωνικο φυτεμενο mixalis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 3 25-09-08 18:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09162 seconds with 15 queries