Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-18, 16:16
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή Πρώτο θαλασσινό ενυδρείο.

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!!

Μετά το πρώτο ενυδρείο γλυκού νερού θα ήθελα να πειραματιστώ και να κάνω ένα θαλασσινό!! Έχω διαβάσει όλες τις σχετικές κατηγορίες αλλά ακόμη θα ήθελα την βοήθεια σας.

Καταρχάς το ενυδρείο σκέφτομαι να είναι γύρω στα 150 με 200 λίτρα(1 μέτρο*0.40*0.40/0.50). Έτσι, θα ήθελα να μου πείτε τι skimmer να πάρω (να μην ξεφεύγει και πολύ η τιμή του...), τι κυκλοφορητές, τι test θα χρειαστώ, πόσα κιλά αραγωνίτη θα χρειαστώ και ζωντανό βράχο κλπ και γενικά τι εξοπλισμό θα χρειαστώ και ποίον προτείνετε, ώστε να αρχίζω να κάνω τον προυπολογισμό του ενυδρείου! Ακόμη, τι προετοιμασία θα χρειαστεί το ενυδρείο, θα χρειαστεί στρώσιμο όπως το γλυκό νερό και τι άλλο θα χρειαστεί;

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα για reef ή fish only. Ξεφεύγει πολλή το κόστος του reef από το fish only;

Το sump το υπολογίζω να είναι γύρω στα 30 λίτρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Υ.Γ Έχω ένα φίλτρο στην βρύση, μπορώ να χρησιμοποιώ αυτό αντί α.ο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-18, 02:45
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καλησπερα, καλο μηνα .
Skimmer για τα λιτρα σου το ΜCE300, δοκιμασμενο απο πολλα παιδια και αξιοπιστο.

Κυκλοφορητες οτι πληρωσεις περνεις. Με 2 RW8 εισαι κομπλε για αρχη.

Τεστ, NH4, NO3, NO2 για αρχη και αργοτερα Ma, Ca, Kh, Ph, PO4

Επιπλεον εξοπλισμος: Αναπληρωση, Φωτισμος (μεγαλη διαφορα εδω στο αν θες να κρατησεις κοραλια η' αν εισαι σε fish only, διαθλασιομετρο, καποιο φιλτρο η' ριακτορες για ανθρακα και αντιφωσφορο, θερμαντηρα, κατι για ψυξη το καλοκαιρι και η λιστα προχωραει με το ποσο και τι θες να κανεις!

Γραφεις για sump. Ειναι ειδη τρυπημενο το ενυδρειο η' σκεφτεσαι εξωτερηκη υπερχηλυση?

Οσμωση ειναι απαραιτητη θα ελεγα!

Καλη αρχη και παλι
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-18, 09:22
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλημερα, το ενυδρειο σε λιγες μερες θα το αγορασω.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες! Σκεφτομαι εξωτερικη υπερχείλιση. Υπαρχει πιο φθηνο σκιμμερ που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω (μηπως και υπαρχει ωστε να εχω δυο επιλογες) ;

Πάντως θα πείραζε να δοκιμάσω με το νερό του φίλτρου που έχω, ή πιστεύεις να μην το κάνω καν με το υπάρχων φίλτρο γιατί δεν θα πετύχει;

Επίσης, αυτός ο κυκλοφορητής θα δουλέψει;

https://misirlis-aquarium.gr/30-ekso...l#/139-watt-3w
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-18, 17:20
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Φυσικα και υπαρχουν και αλλα σκιμμερ. Εχε ομως υποψιν σου οτι το σκιμερ ειναι η καρδια του ενυδρειου, θα σε συμβουλευα να μην τσιγκουνευτεις εκει.

Για το φιλτρο τι να σου πω, δεν ξερω τι εχεις. Μετρα μια tds στην εξοδο και το βλεπεις.

Για κυκλοφορητες κοιτα κατι σε 6000 με 8000 λιτρα. 2 τετοιους.
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-18, 16:06
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Οκ, θα αποφασίσω ανάλογα με το budget, ωστόσο, μπορείς να μου προτείνεις και κάποια άλλα skimmer;

Όσο για το φίλτρο, αυτό είναι πολύ κοντά σε αυτό που έχω: https://olympusplus.gr/eshop/product...us-countertop/
-------------------------
Μπορώ να χρησιμοποιήσω το Tunze 9001 τα μεικτά λίτρα υπολογίζω ότι θα πέσουν στα 150 περίπου με τους βράχους και τα υπόλοιπα, έστω για αρχή να δω πως θα πηγαίνει και άμα είναι να το αναβαθμίσω αργότερα). Επίσης, πόσα κιλά αραγωνίτη θα χρειαστώ(1.00*0.50 ο βυθός);

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SweepingFish : 03-09-18 στις 16:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-09-18, 09:19
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλημερα, τελικα σκεφτομαι να παω ειτε σε αυτο που μου ειπες ειτε στο tunze 9004. Δεν θα με καλυψει πληρως και θα αρχισουν τα προβληματα μιας που δεν θα φιλτραρει πληρως το νερο εκτός από την ιδέα να μην γεμίσω φουλ το ενυδρείο αλλιώς θα κοιτάω μεταχειρισμένα...

Να ρωτήσω, εφόσον θα μπει στο sump και θα φιλτράρει το νερό που θα μπαίνει στο sump (στην αρχή του σκοπεύω να το βάλω) θα έχω πρόβλημα και να πάρω το Tunze9001 (επειδή θα φιλτράρει το νερό που θα μπαίνει στο sump και δεν θα είναι στο ενυδρείο και θα πρέπει να τραβάει το νερό από όλο τον όγκο του ενυδρείου, δεν ξέρω αν είναι σωστό το σκεπτικό μου πάντως);
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-09-18, 23:35
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Κοιτα καινκανα coralbox 500 η' 700 απο fish-street η' απο αγγελια αν βρεις κανενα.

Οταν ερθει η ωρα του sump θα δουμε και το σχεδιο. Παντως ναι, συνηθως στο πρωτο διαμερισμα παει

Sorry για την καθυστερημενη απαντηση
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-09-18, 08:52
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Δεν πειράζει, μην ανυσηχείς την Κυριακή έρχεται το ενυδρείο ούτως η άλλος τότε θα αρχίσω τις ''βαριές'' εργασίες . Ναι θα τα ξαναπουμε. Αντιφώσφορο έχουν τα pet shops, γνωρίζεις; Εσύ από που πήρες, pet shop ή από κάπου αλλού;

Όσο για το σκιμμερ ξεφεύγει η τιμή του δυστυχώς.

EDIT: Τελικά θα πάρω το MCE300, θα πάρω επίσης 18 κιλά αραγωνίτη, βρήκα κυκλοφορητές με 6000 λίτρα/ώρα και είναι και φθηνοί σχετικά, έχει 2 το 1 πακέτο θα πάρω 2 πακέτα με 36.40¤
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-09-18, 23:28
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ανθρακα /αντιφοσφωρο παρε απο waterwaves. Μιας που θα πας, κοιτα και για καμια φτηνη οσμωση, θα χρειαστει!!

Καλοριζικο το σκιμμερ. Οποτε μπορεσεις οικονομικα (αν και τωρα στην αρχη πεφτουν μαζεμενα) παρε κανα κυκλοφορητη ακομα για spare και κανεναν για να σπας το αλατι.

Αποφασισες αν θα ειναι reef η' FO? Εχεις ακομα να αποφασισεις για αντλια επιστροφης, που θα δουλεψουν τα υλικα (reactorακια η' χημα στο sump), Φωτισμο (ειδικα αν ειναι reef¤¤¤¤¤¤¤), τεστακια κλπ κλπ.

Καλη συνεχεια και υπομονη τωρα στην αρχη ειδικα
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-18, 08:50
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλημερα,

Reef θα το κανω. Θα κοιταξω...εαν δεν βρω θα χρησιμοποιησω νερο απο το φιλτρο που εχω και βαζω πιο μετα.

Το αλατι θα το ριξω κατευθιαν στο νερο και θα το διάλυσουμ οι κυκλοφορητες; προτείνεις να παρω καποιο συγκεκριμένο αλατι η τα ιδια ειναι ολα;

Ρεφτακτομετρο να παρω καποιο απο ebay με 10 ευρω λες, θα ειναι καλο; Α τεστακια καπου διαβασα οτι μπορω να χρησιμοποιησω του γλυκου νερου απλα θα αλλαζουν οι χρωματισμοι και οτι το υγρο που εχουν ειναι ιδιο απλα ειναι πιο ευαισθητο με το αλατι ισχυει κατι τετοιο;

Για το σαμπ τωρα εχω ενα ενυδρειο 30 λιτρα. Σκρεφτομαι να ειναι οπως το δικο σου με 2 χωρισματα αν θυμαμαι καλα στο πρωτο να μπει το σαμπ στο δευτερο αντιφωσφορο και ανθρακας και στο τριτο η αντλια/κυκλοφορητης (ποσα λιτρα ανα ωρα; ) Θα ειναι σωστο ετσι;

Τι αλλο μενει να παρω εκτος απο αυτα που σου ειπα παραπανω;

Ευχαριστω πολλη για την βοηθεια παντως!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το πρώτο μου ενυδρείο. LeonidasD Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 13 13-01-17 23:38
Το πρώτο μου ενυδρείο morfeas2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 06-06-11 12:08
Το πρώτο μου ενυδρείο etomis Αρχάριοι γλυκού νερού 12 25-06-08 22:18
το πρώτο μου θαλασσινό makis Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 15-04-08 18:07
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04978 seconds with 15 queries