Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-04, 22:20
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Τραγωδια...δηλητηριαση των ψαριων απο CO2

Δυστυχως συνεβει ενα τραγικοτατο συμβαν στο μεγαλο μου ενυδρειο(140λιτρα),προσπαθωντας να προσθεσω CO2 απο μπουκαλα με σκοπο να βοηθησω τα φυτα ωστε να υποχωρησει η αλγη που ειχε αρχισει να σχηματιζεται δηλητηριασα ολα τα ψαρια και το πρωι βρεθηκανε στην επιφανεια νεκρα.

Απολογισμος:
5 Μ. Splendid
3 Neon
1 M. boesman
1 pleco
1 SAE
1 Ap.Cacatoides

Κριμα γιατι τα ψαρια ειχαν γινει πανεμορφα ειδικα το μποεσμαν και ο κακατου που ειχε κανει ουρα λυρα και ο πλεκο ειχε φτασει τα 15 εκατοστα.

Τι να πω...αναθεματισμενο CO2.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-04, 22:27
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Kουραγειο σε νειοθω φιλε μου .
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-04, 22:28
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Λυπαμαι γιαυτό που σου συνεβη φιλε μου.
Με την ευκαιρια ομως να πουμε οτι η αποψη οτι το Co2 και το O2 μπορουν να υπαρχουν στο ενυδρειο σε ανεξάρτητες μεταξύ τους αναλογιες δημιουργώντας υπερκορεσμενα σε Co2(ειτε Ο2) δεν ισχυει σε καμια περίπτωση. Η αναλογιες ειναι αυστηρώς καθορισμενες από την φύση και οι εννοιες του υπερκορεσμου αφορουν μοναχα μικρες παρεκλίσεις απο τις φυσιολογικες αναλογίες που ισχύουν στην φύση και προβλέπονται από την φυσική.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-04, 22:37
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

κρίμα εδερφέ. απ ότι κατάλαβα μάλλον θα σου πεσε απότομα το PH του ενυδρείου σου. θέλω και σκέφτομαι και εγώ να βάλω CO2 και περιμένω πρώτα να πάρω ηλεκτρονικό PHμετρο για να κάνω αυτήν την δουλειά. και μένα εμφανίστηκε άλγη και μείωσα τον φωτισμό του ενυδρείου μου κατα 2 1/2 ώρες και άρχισε να καλυτερεύει η κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-04, 22:41
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim
θέλω και σκέφτομαι και εγώ να βάλω CO2 και περιμένω πρώτα να πάρω ηλεκτρονικό PHμετρο για να κάνω αυτήν την δουλειά.
Εγω τωρα πια, υστερα απο αυτο που επαθα θα ξαναδοκιμασω το CO2 μονο οταν θα παρω ηλεκτρονικο phμετρο και παλι με την ψυχη στο στομα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-04, 00:05
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Και γω συμπάσχω μαζι σου Μιχάλη
Εχω πάθει το ίδιο πριν λίγα χρόνια με τους δίσκους μου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-04, 00:30
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή Εγώ την πάτησα δύο φορές έως τώρα!

Με σκοπό να φροντίσω τα φυτά μου αγόρασα μια μπουκάλα CO2 5 κιλών από μαγαζί με πυροσβεστικά και ένα βιομηχανικό ρυθμιστή με όργανο πίεσης. Τα συνέδεσα με ένα σωλήνα ορού με στραγγαλιστή και μάτι για να βλέπω τις φυσαλίδες και την άκρη την έβαλα στην είσοδο του εξωτερικού φίλτρου.

Για να ρυθμίσω την παροχή του CO2 στις δύο φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο έπρεπε να έχω τον ρυθμιστή σχεδόν κλειστό και τον στραγγαλιστή τέρμα σφιγμένο. Το έβλεπα το λάθος μου , να δουλεύω ρυθμιστές κοντά στα όρια τους, αλλά πίστευα ότι όλα θα πάνε καλά.

Βλέπετε σαν εξυπνάκιας αγνόησα τις συμβουλές των παιδιών που επιμένανε στα post: βάλτε ρυθμιστή βελόνας. Έτσι το βράδυ με την αλλαγή τις θερμοκρασίας αλλάξανε οι ρυθμίσεις και το CO2 άρχισε να βγαίνει με τρελούς ρυθμούς!
Το επόμενο πρωί βρήκα μερικά ψάρια να έχουν το κεφάλι έξω από το νερό και τα υπόλοιπα, τα ποιο πολλά, στον πάτο να έχουνε γίνει λίπασμα πλέον.

Τελικά αφού την πάτησα κατάλαβα ότι ο παλιός είναι αλλιώς και ταπεινωμένος πλέων παράγγειλα ρυθμιστή βελόνας και τον έβαλα στην γραμμή. Πήρα τον AS1000 της SMC αρκετά φτηνός και καλός. Από τότε αν και τον δουλεύω και αυτόν αρκετά χαμηλά στα όριά του, έχω σταθερή ροή μέρα νύχτα.

Το CO2 τώρα το παρακολουθώ αραιά με ένα τεστ CO2 κολλημένο στο τζάμι μέσα στο ενυδρείο και αυτό αρκεί! Τα φυτά μου εξάλλου αποτελούν και την τελική απόδειξη.

Ελπίζω να σας βοήθησα, με το πάθημα μου, αρκετά και να μην ξανά έχουμε τέτοια εδώ όλοι μας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-04, 01:08
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή Re: Εγώ την πάτησα δύο φορές έως τώρα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlachos Stamatis
......... παράγγειλα ρυθμιστή βελόνας και τον έβαλα στην γραμμή. Πήρα τον AS1000 της SMC αρκετά φτηνός και καλός. .....
Δωσε περισσοτερες πληροφοριες.......απο που τον πηρες και ποσο.....αυτες οι πληροφοριες καλο ειναι να υπαρχουν καταχωρημενες......
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-10-04, 01:11
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

κριμα ρε mike
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-10-04, 02:53
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Ολα τα μαγαζια που πουλάνε πνευματικους αυτοματισμούς και γενικά εξοπλισμούς αέρος τις στοκάρουν αυτές τις βάνες δεν ειναι ακριβώς βελονοειδείς αλλά κάνουν την δουλεία τους μια χαρά τις χρησιμοποιώ τα τελευταία 20 χρόνια, είναι βαλβιδες μίας φοράς οπότε πρέπει να δοθεί προσοχή ούτως ώστε η φορά του διοξειδίου να είναι ίδια με την φορα πού εχει το βελάκι στο μεταλικό τμήμα τις βαλβίδας. Κόστος γύρω στα 10 ευρώ.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-10-04, 08:47
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Και μενα η αιτια ηταν αποτομη διαφυγη του αεριου,πιθανον λογω θερμοκρασιας.
Στραγγαλιστη ειχα παρει και εγω αλλα οντως δεν εκανε σωστη δουλεια.
Ο παυλος απο οτι ειχα δει χρησιμοποιει κι αυτος στραγγαλιστες αλλα πως τα καταφερνεις και δεν εχεις κανενα ατυχημα?

Σταματη τι κοστος ειχε η βαλβιδα σου?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-10-04, 11:07
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos
Ολα τα μαγαζια που πουλάνε πνευματικους αυτοματισμούς και γενικά εξοπλισμούς αέρος τις στοκάρουν αυτές τις βάνες δεν ειναι ακριβώς βελονοειδείς αλλά κάνουν την δουλεία τους μια χαρά τις χρησιμοποιώ τα τελευταία 20 χρόνια, είναι βαλβιδες μίας φοράς οπότε πρέπει να δοθεί προσοχή ούτως ώστε η φορά του διοξειδίου να είναι ίδια με την φορα πού εχει το βελάκι στο μεταλικό τμήμα τις βαλβίδας. Κόστος γύρω στα 10 ευρώ.
με κάλυψε σε όλα! και εγώ 10 ευρώ την πήρα από μαγαζί με βιομηχανικά εργαλεία.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-10-04, 12:37
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Λοιπον αυτο το επαθα και εγω το περασμενο ΠΣΚ ,
ειπα να αυξησω λιγο το CO2 για να εχω καλυτερη φωτοσυνθεση και αφου ρυθμισα την βαλβιδα στις 2 φυσ/δευτ. το απογευμα και τσεκαρα και το βραδυ οτι ολα πανε καλα , το πρωι και 2 ωρες μαλιστα αφου ειχαν ανοιξει τα φωτα , ειδα τα μισα ψαρια στην επιφανεια και τα αλλα μισα στο πατο του ενυδρειου πανω στα φυτα (ειναι παρα πολυ πυκνοφυτεμενο και δεν φενετε σχεδον πουθενα το χαλικι).
Αμεσως ειδα οτι ειχα 4-5 φυσ/δευτ. , ρυθμισα την βαλβιδα και εβαλα και τα 2 φιλτρα να χτυπανε την επιφανεια , και ξεκινησα αμεσως μια αλλαγη 40% .
Μετα την αλλαγη και μεχρι το μεσημερι αφησα τα φιλτρα να χτυπανε την επιφανεια δημιουργοντας αναταραξη και "μπουρμπουληθρες" και μετα συνεχισα κανονικα .
Ευτυχως δεν εχασα κανενα ψαρι και ολα συνηλθαν κανονικα .
Ημουν πολυ τυχερος , και εβαλα μυαλο .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-10-04, 22:37
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Να εξηγήσω μερικά πράγματα για αυτές τις βαλβιδες, η βαλβιδα αυτή χρειάζεται κάποιο χρόνο να κανει settle down συνήθως μερικές ώρες αυτό σημαίνει οτι από την στιγμή που την πρωτορυθμίσουμε πρέπει για τις επόμενες ώρες να την ελέγχουμε και να κάνουμε ψιλορυθμίσεις
Δεν έχω χάσει ποτέ ψάρια από CO2, χρησιμοποιώ manifold σύστημα και κατανέμω το CO2 σε 3 ενυδρεία, έχω μία "βελονοειδή" στην εξοδο της βαλβίδας μεμβράνης στην εξάλιτρη μπουκάλα και μία για κάθε ενυδρείο οπότε η πρώτη δουλεύει σαν failsafe, επίσης κάθε κάποια χρόνια λύνω όλες τις βαλβιδες και τους κανω μια στοιχειώδη συντήρηση, και στις μεμβράνης και στις βελονοειδείς. Επίσης έχω μία τρίλιτρη για backup σε περίπτωση που ξεμείνω. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα μερικές απο αυτές τις κυριλέ τις βελονοειδείς που πουλάνε έξω, αν τύχει κανείς και παραγγείλει από κανένα απο αυτά τα μαγαζιά στο εξωτερικό θα ήθελα να παραγείλει και για μένα δυο τρείς και τα βρίσκουμε.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-10-04, 01:03
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Κρίμα Μιχάλη.

* Το τοπικ μεταφέρεται στην ενότητα "Ενυδρεία με Φυτά" όπου του ταιριάζει καλύτερα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05701 seconds with 12 queries