Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-04, 22:23
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Αντοχη των ψαριων σε υψηλες θεροκρασιες.

Σε ενα απο τα προηγουμενα θεματα εγινε ολοκληρη διαμαχη σχετικα με την σωστη θερμοκρασια ενος θαλασσινου ενυδρειου. Κατα την γνωμη μου πολλοι συγγραφεις βιβλιων ή πολλα site στο Internet οταν αναφερονται στο ευρος των θερμοκρασιων που αντεχει ενα ψάρι λαμβανουν υποψη τους το κοινο στο οποιο απευθεινονται δηλαδη την βορεια αμερικη και την βορειοδυτικη ευρωπη. Δηλαδη σε μια χωρα που η μεση θερμοκρασια των χειμωνα ειναι 8 βαθμοι και το καλοκαιρι ειναι 26 ειναι λογικο να προτεινεται σαν βελτιστη θερμοκρασια για την διατηρηση ενος ψαριου το ευρος των 24-28 βαθμων.
Αλλα εγω ρωταω πως ειναι δυνατον σε πολλες τροπικες θαλλασες η θερμοκρασια να κυμαινεται μεταξυ 28 και 31 βαθμων και τα ψαρια που εισαγονται απο εκει να προτεινεται να τα κρατησουμε μεταξυ 24 και 28 βαθμων. Ειναι λογικο οταν απεφθηνεσε σε ενα γερμανο να του προτεινεις χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο αυτες που ζουν στην πραγματικοτητα τα ψαρια γιατι για τον Γερμανο το ζτουμενο ειναι η διατηρηση της θερμοκρασιας σε υψηλα επιπεδα.
Πιστευω λοιπον οτι αν αναφεροντουσαν σε εναν Ελληνα θα του προτειναν το ευρος θερμοκρασιων στο οποιο ζουν στην φυση τα συγκεκριμενα ψαρια και ισως και λιγο παραπανω.
Οσον αφορα τα ασπονδυλα πραγματι πολλα απο τα σκληρα ιδιαιτερα κοραλια δεν ζουν σε θερμοκρασιες μεγαλυτερες των 31 βαθμων για μεγαλα χρονικα διαστηματα.
Διαβαστε για τις θερμοκρασιες που επικρατουν στις διαφορες θαλασσες ωστε να εχετε μια αποψη για την αντοχη των οργανισμων.
Οσον αφορα τα μεσογειακα ειδη απο προσωπικη εμπειρια το Thalassoma Pavo ειναι υποτροπικο ψαρι , αντεχει σε πολυ υψυλοτερες θερμοκρασιες απο αυτες που επικρατουν στην μεσογειο αλλα ειχα προβλημα μαζι του με τα ασπονδυλα (γαριδες και καβουρια).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-04, 23:23
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Αντοχη των ψαριων σε υψηλες θεροκρασιες.

Σωστή η προσέγγιση.
Ξεχνάς όμως το γεγονός ότι οι συγγραφείς αυτές - τουλάχιστο όσο προέρχονται και αναφέρονται σε ενυδρεία - είναι πρωτοπόροι στο τομέα τους. Ξεκίνησαν δηλαδή να διατηρούν ψάρια σε εποχές που το skimmer ήταν άγνωστη έννοια , το βιολογικό φίλτρο στα σπάργανα, τα χημικά κάθε μορφής ανύπαρκτα. Όμως με τις γνώσεις χημείας και βιολογίας που είχαν αυτοί στηρίχθηκαν σε μία βάση.
1)Όσο πιο χαμηλή η θερμοκρασία τόσο πιο χαμηλές είναι οι επιπτώσεις της αμμωνίας.
2)Τόσο πιο πολύ οξυγόνο διατηρείται στο σύστημα.
3)Τόσο χαμηλώνει ο μεταβολισμός των ψαριών. Και να το θαύμα - για την εποχή - τρώει λιγότερο, αφοδεύει λιγότερο, παράγει λιγότερη αμμωνία. Άρα ζει περισσότερο και λερώνει το νερό λιγότερο. Τι άλλο θέλανε;
4)Αντίστοιχα ο τομέας που ζει ένα ψάρι είναι τεράστιος. O γνωστός αυτοκράτορας ας πούμε ζει σε έκταση εκατοντάδων χιλιάδων τετραγωνικών στρεμάτων. Αντίστοιχα σε βάθη από 40 μέτρα και πάνω όπου η θερμοκρασία του νερού μειώνεται.

Προσπάθησαν λοιπόν να βρούνε συνθήκες όπου μπορούσαν να διατηρήσουν τα ψάρια τους. Όπου θυμίζω να μαντέψουν μόνο μπορούσαν που μαζεύτηκε και σε πιό βάθος κατά συνέπεια και τη θερμοκρασία.

Τώρα όσο αφορά το συμπέρασμά σου για Βορεια Αμερική και Γερμανία είναι ολότελα λανθασμένο. Οι δύο αυτές γεωγραφικές περιοχές είναι εκεί όπου γεννήθηκε και αναπτύχθηκε η ιδέα του θαλλασινού ενυδρείου. Οπότε δεν απευθύνονται στο κοινό αυτό αλλά αυτοί ανέπτυξαν το κοινό αυτό. Ας μην ξεχνάμε ότι οι σύλλογοι στη Γερμανία και τις ΗΠΑ μετράνε χιλιάδες μέλη και οι αναγνωρισμένες "αυθεντίες" που αναφέρεσαι είναι οι άνθρωποι εκείνοι που οι συνάδελφοί τους χομπίστες βλέπανε να καταφέρνουν να διατηρήσουν θαλλασινά. Ακολοθούσαν λοιπόν το παράδειγμά τους και όσο επετύγχαναν αυτοί τόσο πιο στιβαρή γινόταν η θεωρία της θερμοκρασίας.
Τώρα με τα σημερινά δεδομένα εγώ δεν προβληματίζομαι παρά από τη περιεκτικότητα του νερού σε οξυγόνο που μειώνεται με την αύξηση της θερμοκρασίας και από τη μείωση του μεταβολισμού όπου θα μου ζήσει το ψάρι περισσότερο.
Αλλά η εξωτερική θερμοκρασία είναι πιστεύω τελείως άσχετη με τη θερμοκρασία του ενυδρείου. Μην ξεχνάς ότι στην Αμερική υπάρχει και η Αριζόνα και η Καλιφόρνια όπου οι θερμοκρασίες ξεπερνούν - κατά πολύ - αυτές της Ελλάδας. Αρα γιατί εκεί δεν κράτησαν υψηλότερες θερμοκρασίες;
Η αναφορά σε ύφαλο είναι λανθασμένη. Έχω το "anemone secrets pamplet" by Ron Shimek όπου για είδη ανεμώνων αναφέρει θερμοκρασίες διατήρησης 91 F(άνω όριο προφανώς) που αν δεν κάνω λάθος είναι 33 C.
Σε γενικές γραμμές όμως ξέρω ότι τα ψάρια μπορούν να ζήσουν άνετα στους 30 εφόσον βέβαια κρατήσεις το πληθυσμό χαμηλά για να υπάρχει αρκετό οξυγόνο και φυσικά προσέξεις το βιολογικό σου αφού θα τρώνε περισσότερο.
Όμως έχω μία απορία. Σε τι salinity έχεις το ενυδρείο σου; Γιατί δεν πιάνεις αυτό το θέμα αφού όσο είχα fish only είχα στο 1.021 άντε ένα 1.022 και είχα εκείνο το καημένο το asfur από την Ερυθρά που ζούσε στο 1.03.
Η όλη διαφωνία μου ήταν ότι ήθελαν στο ίδιο ενυδρείο ψάρια μεσογειακού και τροπικού. Με σύσταση να ανεβάσει έστω και σταδιακά τη θερμοκρασία. Εδώ μπαίνουν πλέον τα μαθηματικά. Αύξηση 4 βαθμών στο μεσογειακό είναι αύξηση της τάξης του 15%. Το salinity που θα το πας;
Τώρα αν είναι να μπούμε στη διαδικασία πιο είναι το πιο καλό για τα ψάρια αυτό είναι συζήτηση φιλοσοφική αφού πάει πια σε μία μορφή του στυλ η κότα γέννησε το αυγό ...
Καλά είμαι άρρωστος τελικά. Πορώνομαι και μιλάω με τις ώρες. Τέλος. Θερμοκρασίες αυτές είναι, εγώ με αυτές θα δουλέψω και επειδή έχω να παίξω με κάλσιο,ιώδιο,ph,οξυγόνο,διοξείδιο,στρόντιο,μολύβδε νο, εκείνο το ρουφιάνο τον ερημίτη που μου έριξε τη μοντιπόρα, τη γυναίκα μου πουφωνάζει "Δεν βαρέθηκες ρουφιάνε όλη τη μέρα μπροστά στον υπολογιστή,έρχεσαι στο σπίτι και πάλι εκεί", που θέλω να βρω αν είμαι πια overskimming, να βρω καμιά πατέντα για τη κυκλοφορία μου, να βρω καινούργια θέση για τη buble γιατί εκεί την ενοχλεί το ρεύμα, να βρω αν η carpet που τη πλάκωσε η μακροδάκτυλα είναι από κάτω και ζει ακόμη ή αν μετακόμισε και δεν ασχολούμαι άλλο με τις θερμοκρασίες. Αυτά και με τις υγείες μου.
Εδώ δεν έχω βρει ακόμη που είμαι,ποιός είμαι και ασχολούμαι με θερμοκρασίες ψαριών. Εδώ πήρε ο βάζελος κύπελο, μας έσκισε στο μπάσκετ (κουφάλα) και ασχολούμαι με τα ψάρια. Καλά είμαι άρρωστος τελικά.
Υ.Γ. Disce συνέχισε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-04, 00:47
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Συμφωνω.
Στο θαλασσινο ενυδρειο η επιτυχια απο την αποτυχια στην διατηρηση καποιου ειδους εξαρταται απο απειρους παραγοντες.
Το προηγουμενο καλοκαιρο αγορασα ενα Chaetodon vagabundus σε πολυ ασχημη κατάσταση κατασταση ( ο λόγος που το αγορασα ειναι οτι η τιμη του ηταν 11 euro καθως και επισης οτι το λυπηθηκα ετσι οπως ηταν στο καταστημα). Σε λιγες μερες το ψαρι εδιχνε σε αψογη κατασταση (βοηθησαν και οι cleaner Shrimps σε αυτο) με μονο προβλημα την αρνηση του να τραφει απο τις τροφες που εδινα εγω. Μετα απο ψαξιμο στο Internet διαπιστωσα οτι ειναι ενος ειδος που ειναι δυσκολο να διατηρηθει σε ενυδρειο (δυσκολο για butterfy!!!!). Παρολα αυτα αν και ποτε δεν δεχθηκε τροφη απο εμενα πεθανε μετα απο 9 μηνες τρεφομενο αποκλειστικα απο aptaisia και algea!!!!. Τα λοιπα ασπονδυλα που ειχα στο ενυδρειο ποτε δεν τα αγγιξε ποτε.
Ο λογος που γραφω τα παραπανω ειναι οτι το συγκεκριμενο ειδος στην κατασταση που το αγορασα ειχε θεωριτικα ελαχιστες πιθανοτητες να ζησει πανω απο λιγες εβδομαδες παρολα αυτα η διαρκεια που εζησε στο ενυδρειο μου ξεπερασε κατα πολυ αλλες προσπαθειες μου για αλλα ευκολοτερα ειδη τα οποια δεχοντουσαν τροφες μετα απο λιγες μερες.
Πιστευω οτι η επιτυχια σε ενα ειδος ειτε ειναι ψαρι ειτε ειναι ασπονρδυλο εξαρτατε απο απειρους παραγοντες.
Αλλο ενα παραδοξο που μου εχει συμβει ειναι οτι 3 Anthias τα οποιο εχω ακομη τρεφονται με flakes απο την 3η μερα απο την αγορα τους, πραγμα το οποιο ειναι αντιφατικο με την βιβλιογραφια - Internet οπου αναφερεται σαφως οτι το συγκεκριμενο ειδος τρεφεται με Live Foods ή στην καλυτερη περιπτωση frozen foods σε ενυδρεια, πραγμα που αποτελει και την δυσκολια για την διατηρηση του ειδους σε αιχμαλοσια. Στο ενυδρειο μου παντως συμβεριφερονται σαν Damsel οσον αφορα την διατροφη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-04, 02:43
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Περνω την πασα απο τον φιλο niktso και αφου απολαυσα τον Σακη(κοριτσια....) και την φιλη του την Ουκρανη(παιδαρος.... ) ερχομεθα στο board να καταθεσουμε την γνωμη μας.

Να παρουμε τα πραγματα ενα ενα, symbil θα ηταν χρησιμο σε ολους μας να μας εδινες μια εικονα του τι ενυδρεια εχεις και την εμπειρια σου.Θα μπορεσουμε να ξερουμε καλυτερα τι να σου πουμε και πως.

Το θαλλασινο ειναι κατι πολυ εως απειρα περιπλοκο αλλα υπαρχει μια βασηπου ερχεται με την εμπειρια, το πολυ διαβασμα και την καλη κουβεντα με φιλους και γνωστες του ειδους π.χ. Νικο θα μου δανεισης το Reef notes του Julian Spranks τευχος 1-20 για να...εχω να διαβαζω μεχρι το φθινωπορο? Τι, oxi??Θα σε ....., η και αλλιως π.χ. Βλαση εαν σε αφησω να με νικησεις στο painball θα μου πεις για την κουκλα ανεμωνη που εχεις που την βρηκες? . Και μια και ειμαστε πια κυπελουχοι θα πρεπει να το αναφερουμε και ιδιαιτερα...

Λοιπον σοβαρα τωρα. Ναι μεν οι παραμετροι στο θαλλασινο ειναι πρακτικα απειροι, υπαρχουν τροποι να βαλεις πολλα πραγματα σε μια σειρα. Για τα ψαρακια ας πουμε σιγουρα υπαρχουν ειδη τα οποια δεν ειναι ευκολο να δεχτουν τροφη σε αιχμαλωσια αλλα αυτο δεν συμαινει πως σεν υπαρχουν εξαιρεσεις. Πριν απο ενα διμηνο ειχα αποχτησει εναν φανταστικο λευκοστερνο που δυστηχως εκανε σχεδον οτι ανεφερε η βιβλιογραφια προς το χειροτερο...Ενω η ποιοτητα του νερου ηταν αψογη καθοτι αυτο το ειδος ειναι πολυ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευαισθητο στις συνθηκες νερου , ποτε δεν δεχτηκε να φαει την οποιαδηποτε τροφη περα απο την αλγη που τσιμπαγε ολη την ημερα, ουτε αρτεμια,ουτε μυσιδα, ουτε flakes ακομα και τα καλυτερα του ειδους απο USA ουτε τιποτα...Αποτελεσμα να τον χασω πριν απο λιγες ημερες. Καταστεναχωρηθηκα. Δεν προκειτε να ξαναπαρω το ιδιο ειδος ποτε. Ο Νικος ομως εχει εναν ο οποιος τρωη σαν .... αντε μην το πω. Ο κανονας ειναι πως δεν υπαρχουν κανονες ακριβως σε καποια πραγματα, και για αυτο θελει πολυ διαβασμα, πολλα τεστ, πολλα ελεγχομενα πειραματα με ΒΑΣΗ αυτα που εχεις διαβασει απο εγκυρες πηγες κτλ κτλ.

Αυτο για την θερμοκρασια που ειπες που εχει σχεση με το μερος που θα μπει το εκαστοτε ενυδρειο ειναι τελειως λαθος, πιστευω να το καταλαβες.Ο Νικος στα ειπε τελεια (που βρηκες το κουραγιο βρε!!!). Εγω θα ειχα κοιμηθει στη μεση...Τουλαχιστον να πιασουν τοπο.

Αρρωστε niktso τι θελεις και τα λες? Τα ιδια τραβαω και εγω απο την στιγμη που μπηκα στο τριπακι. Με το που γυριζω απο την δουλεια το πρωτο πραγμα ειναι να δω το ρεεφακι μου, τελετουργικα ποια βλεπω το ph,redox, θερμοκρασια,σταθμη νερου,overflow,κατασταση ψαριων, γαριδων, κοραλιων (φαγανε καλα χθες,γιατι δεν εχει ανοιξη σημερα πολυ,εχει σημερα μεγαλωσει σε σχεση με πριν απο 1 μηνα...) ετσι οπως λεμε καλημερα. Μετα οταν ελθει η ωρα και μερα αρχιζω τα απαραιτητα ζουμακια οπως ασβεστιο,reef trace,στοντιο,μολυβδενιο,ιωδινη,Reef vital Dna και αλλα/ Φυσικα τακτικοτατα την Αλκαληκοτητα και το salinity. Μετα που ψαχνω να βρω την τελεια ροη νερου, το πως θα ρυθμισω το wavemaker, την χρονοδιαρκεια, το φασμα του φωτισμου, και ποσα αλλα που αγνοω.

Αυτα δεν μπορω να τα παραβλεψω γιατι αυτα ειναι απλα τα βασικα για ενα σωστο reef. Δεν μπορω να μην κανω τιποτα και να λεω πως ολα πανε καλα αμα κρατησω ζωντανο κατι για 6 μηνες.ΕΧΩ ΑΠΟΤΗΧΕΙ εαν συμβει αυτο. Ασε που σκεφτομαι να βαλω και 2 skimmer για να κανω και εγω oveskimming η εαν θα κανω refugium απο επανω απο το ενυδρειο με ζωντανη λασπη η εαν θα βαλω τον calcium reactor γιατι το kalkwasser λογο της παρουσιας των σκληρων δεν με πολυφτανει τελικα η εαν μια ακομα power compact θα εδινε κατι εχτρα στην αναπτυξη στα σκληρα αλλα τι να κανω με την μικροαλγη που σε καθε ευκαιρια που να της δωθει θα κανει πραφφ και θα πρεπει να την κηνηγησω η μπορει να μην φταιει ο φωτισμος αλλα να εξαντληθηκε το μεσο που αποροφαει τα φωσφωρικα και να εχω φωσφωρικα αλλα στο τεστ να μην γινονται αμεσα εμφανη (να λεει 0!) και ετσι να εχω προβλημα αλγης.....Ασε,αμα συνεχισω χαθηκαμε!!

Τα λεμε παιδια και να ξερετε ΔΙΑΒΑΣΜΑ και οχι βιασηνες. Δεν μας φταινε τιποτα τα ψαρακια που ερχονται απο τον ωκεανο και μονο (στα θαλλασινα το 99 τις 100 ειναι wild caught) σε τελειες συνθηκες να μπουν σε εμας με νερο με λιγα νιτρωδη αλλα...καλο ειναι, με λαθος φωτισμο αλλα...καλο ειναι, με λαθος θερμοκρασια ή αλατοτητα αλλα...καλο ειναι και μετα να λεμε πως μας ολα πανε καλα αφου δεν το χασαμε αμεσως αλλα μετα απο 4 με 5 μηνες ....Ας ειμαστε σοβαροι.
Κανεις δεν ξεκινησε με ολες τις γνωσεις, αλλα με ενα βραχακι και 2 ψαρια δεν κανεις ρεεφ ενυδρειο.Σιγα σιγα και με πολυ διαβασμα προχωρας πολυ σωστα μπορεις να κανεις πολλα, αλλιως θα αντιλιφθεις γιατι τοσοι λιγοι εχουν σωστο reef ενυδρειο και εσυ δεν θα εισαι ενας απο αυτους.....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-04, 11:46
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Οσο αφορα το παραδειγμα με το Λευκοστερνο απλα επιβεβαιωνεις αυτο που εγραψα και εγω, δηλαδη οτι ορισμενα ειδη ψαριων το αν θα επιζησουν ή οχι δεν εξαρταται μονο απο εσενα αλλα κυριως απο το συγκεκριμενο ψαρι που αγοραζει κανεις. Ποσο σιγουρος ειναι καποιος οτι το ψαρι που αγορασε δεν εχει συληφθει με κυανιο.
Αυτο που εγω θελω να πω ειναι οτι ορισμενα ειδη ψαριων δοκιμαζουμε να τα κρατησουμε σε αιχμαλωσια και οσο περισσοτερο το καταφερουμε τοσο καλυτερο.
Φυσικα δεν αναφερομαι σε ψαρια οπως τα Clowns, Damsels, Hawkfishes, Dottybacks και αλλα τα οποια ειναι πραγματι αρκετα ευκολο να τα κρατησεις για χρονια με σωστες συνθηκες στο ενυδρειο. Επαναλαμβανω λοιπον οτι ορισμενα ειδη οπως Butterflies, Angelfishes, Tangs και αλλα δοκιμαζουμε να τα κρατησουμε ζωντανα και πολλες φορες χρειαζεται πολλες προσπαθειες για να συμβει αυτο.
Εχω διαβασει σε ξενο forum περιπτωση ενυδρειοφιλου ο οποιος με πολυ καλο εξοπλισμο οπως τουλαχιστον ανεφερε προσπαθησε 4 φορες να κρατησει ζωντανο ενα CopperBand μεχρι που τελικα τα καταφερε. Δηλαδη αγορασε 4 φορες το συγκεκριμενο ειδος.
Μην ξεχνας οτι πολλα απο τα ψαρια που μας προσφερονται δεν ζουν στην αιχμαλωσια πανω απο ενα συγκεκριμενο διαστημα οπως το Regal Angel ή καποια ειδη ανεμωνων τα οποια με ευκολια μπορουμε να τα κρατησουμε ζωντανα για καποιους μηνες και μετα πεθαινουν. Το να κρατησεις τα συγκεκριμενα ειδη ανεμωνων για 6 μηνες ειναι κατι φυσιολογικο το να τα κρατησεις για 10 χρονια δεν ειναι καθολου ευκολο. Σημειωνω εδω οτι οι ανεμωνες ζουν 200-300 χρονια σε καποιες περιπτωσεις. Το ιδιο ισχυει με πολλα σκληρα κοραλια.
Οσον αφορα το ενυδρειο μου ειναι 200 λιτρα με 2 Blue actinic και 2 marine day , 1 fluidized bed filter , 1 Eheim 600 l/h, ενα tunze skimmer.
20-30 κιλα LR.
5 Soft Corals
1 LPS Coral (Fox Coral).
1 Tube anemone.
3 shimps.
6 fishes (3 anthias ,1 six line wrasse, 1 clown, 1 pakistani butterfly το οπιο το εχω μολις 5 μερες και θα δουμε πως θα παει.)
Ph τα γνωστα και salinity απο 1.024-1.026
Δεν εχω ανιχνευσει αμμωνια ή νιτριτιη εδω και πολλους μηνες και νιτρατη περιπου στα 20 mg/l.
Την θερμοκρασια προσπαθω να την εχω στους 28-29 βαθμους οσο περιπου ειναι και η μεση θερμοκρασια σε πολλες τροπικες θαλασσες.

Οσον αφορα για το overskimming ειναι ακυρος σαν ορος ψαξτο και θα δεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-04, 17:50
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Αν και την δεδομενη στιγμη εχω πολυ περιορισμενο χρονο για να πω αυτα που θελω, θα ηθελα πρωτα απο ολα να καλωσορισω εναν ρειφα ακομα. Ειμαστε που ειμαστε ελαχιστοι να μην ξεμεινουμε και σαν ειδος...

Μιλαμε για αυξηση εαν τα εχω υπολογιση σωστα τις ταξης του 25%!!! Δηλαδη μετα απο εμενα και τους Vlu-Βλαση , niktso-Νικο, ahar-Αλεξανδρο επιτελους καναμε πενταδα!!Ξερετε τωρα, χαβιαρι, σαμπιανες, τα κοριτσια φερνουν τον παγο κτλ κτλ... Αντε καιρος ητανε και παντα τετοια!!

Μου αρεσε παρα πολυ το fluidized bed filter που εχεις. Το Merlin δεν εχεις? Πολυ καλη κινηση αλλα εντυπωση μου εκανε ο φωτισμος, μου φαινεται λιγος εκ πρωτης, ενω το nitrate σου μου φαινεται κοματακι αυξημενο. Για το overskimming εχει αποδειχθει πως μπορει καλιστα να γινει γιατι μιλαμε για reef και οχι για fish-only. Το εχω δει να γινεται και σου λεω πως επειρεαζει πολυ το ενυδρειο. Ισως ο Νικος-niktso να αναλαβει να στο αναλυση καλυτερα και γιατι οχι απο κοντα καποια στιγμη. Ολα εν καιρο και καλος ηλθες .


Υστ. Με την ευκαιρια,που μενεις?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-04, 23:00
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Πριν απο ενα διμηνο ειχα αποχτησει εναν φανταστικο λευκοστερνο που δυστηχως εκανε σχεδον οτι ανεφερε η βιβλιογραφια προς το χειροτερο...Ενω η ποιοτητα του νερου ηταν αψογη καθοτι αυτο το ειδος ειναι πολυ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευαισθητο στις συνθηκες νερου , ποτε δεν δεχτηκε να φαει την οποιαδηποτε τροφη περα απο την αλγη που τσιμπαγε ολη την ημερα, ουτε αρτεμια,ουτε μυσιδα, ουτε flakes ακομα και τα καλυτερα του ειδους απο USA ουτε τιποτα...Αποτελεσμα να τον χασω πριν απο λιγες ημερες. Καταστεναχωρηθηκα. Δεν προκειτε να ξαναπαρω το ιδιο ειδος ποτε. Ο Νικος ομως εχει εναν ο οποιος τρωη σαν .... αντε μην το πω.
Ο φίλος παρέλειψε να πει δύο πράγματα.Ότι ο λευκόστερνος είναι το διαρκές τέστ ποιότητας του νερού μου. Αυτό και οι ευφύλιες που είναι ως γνωστό επίσης ευαίσθητες. Οπότε έχω αμελήσει τα τεστ νιτρικών πάσης μορφής για αρκετό διάστημα. ( Εδώ βέβαια μπαίνει εκείνο το don't try this at home). Επίσης παρέλειψε να πει ότι η ανεμώνη ήταν στα τελευταία της, προφανώς κάτι άφηνε στο ενυδρείο γιατί μετά το χειρούργο είχαν συμπτώματα ich οι κλόουν. Μία ιδιαίτερη χρήσιμη χρήση του λευκόστρνου (κάτι αντίστοιχο με τα καναρίνια στο πρώτο παγκόσμιο πόλεμο).
Τώρα για το regal νομίζω ότι δεν ειναι αγγελόψαρο (sorry αλλά είμαι τόσο κουρασμένος που δεν ανοίγω το βιβλίο) και πιστεύω ότι η μόνη ελπίδα να επιζήσει είναι να μπει πρώτο σε στρωμένο ενυδρείο και να περιμένεις να φάει. Μόνο έτσι θα πετύχεις αφού σε reef δεν μπαίνει και σε fish είναι δειλό.
Τώρα φίλε symbil κακώς αναφέρε στις ανεμώνες γιατί πρέπει να έχεις αρκετή δόση άγνοιας, βλακείας άντε και εγωισμού για να πάρεις αυτό το υπέροχο ζώο. Παντού αναφέρεται σαν δύσκολο. Το πρόβλημα ακριβώς με τα ζώα αυτά είναι ότι έχουν αρκετές αντοχές - στή φύση - και ακριβώς γί' αυτό δεν πεθαίνουν άμεσα αλλά σε ξεγελάνε ότι κάτι μπορεί να πήγε στραβά στο ενυδρείο. Αν θες ανεμώνη είναι πολύ λίγοι αυτοί που έχουν πετύχει και ακριβώς γι΄αυτό - προσωπική άποψη - δεν μπορούμε να ξέρουμε αν αυτοί που πέτυχαν βρήκαν ιδανική συνταγή ή απλά ένα βιολογικά ιδιαίτερα ζώο.
Πάντως παραξενεύομαι με τη λίγη κυκλοφορία που έχεις. Τώρα για overskimming είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχω και προσπαθώ αφενός να το τεκμηριώσω αφετέρου να ανταπεξέλθω.
Πάντως μην ξεχνάμε ότι το νερό χρειάζεται βρωμιά. Η βρωμιά η δική μας τρέφει αρκετά κοράλια, την άλγη και φυσικά το λευκόστερνο - δεν τρώει σχεδόν καθόλου ο άτιμος - για να συνεχίσει να είναι το διαρκές τέστ μου.
Φτάνει αύριο πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-04, 00:21
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Φιλε nitsko

Οσον αφορα των αριθμο των μελων που εχουν reef ενυδρειο πιστευω οτι ειναι πολυ μικρος σε σχεση με τους ιδιοκτητες reef ενυδρειων στην Ελλαδα. Τα αρθρα που αφορουν το θαλασσινο ειναι ακομα λιγοτερα απο οτι θα περιμενα. Πιστευω οτι αυτο το forum ειναι σχετικα κρυμμενο. Εγω με παρα πολλες ωρες στο Internet πολλες απο τις οποιες στο ψαξιμο για ενυδρεια κλπ το ανακαλυψα τυχαια πριν 10 ημερες αλλα αφου το βρηκα κατι ειναι και αυτο.
Για το overskimming δεν επιμενω αφου εσυ το εχεις δοκιμασει, ενω εγω οχι.
Ξεχασα να αναφερω οτι στο ενυδρειο μου βρισκονται και δυο κυκλοφορητες των 1000 l/h.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-04, 12:19
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μιλαμε για αυξηση εαν τα εχω υπολογιση σωστα τις ταξης του 25%!!! Δηλαδη μετα απο εμενα και τους Vlu-Βλαση , niktso-Νικο, ahar-Αλεξανδρο επιτελους καναμε πενταδα!!
+Υiobi-Γιώργος = >6
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-05-04, 12:35
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από symbil
Για το overskimming δεν επιμενω αφου εσυ το εχεις δοκιμασει, ενω εγω οχι.
Παρατήρηση το overskimming είναι κάτι που μπορεί να συμβεί. Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να αποδείξω ότι είμαι σε αυτή τη κατάσταση αλλά το υποψιάζομαι και προσπαθώ να το επιβεβαιώσω. Είναι αποδεκτό ότι το skimmer αφαιρεί από το νερό διάφορα συστατικά πολλά από τα οποία είναι χρήσιμα. Πρέπει λοιπόν σε κάθε περίπτωση να βρεις ποια είναι τα αποδεκτά όρια για το ενυδρείο σου. Ίσως τελικά (προβληματισμό εκφράζω) να πρέπει να χρησιμοποιούμε skimmer σαφώς μικρότερα από το ενυδρείο μας από το να είμαστε στο άλλο άκρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07817 seconds with 12 queries