Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-06, 17:44
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή ειδικα μετρα αντιμετωπισης καυσωνα

σημερα ειναι πιθανοτατα η θερμοτερη μερα του χρονου.
για να μην ανεβει η θερμοκρασια στα υψη μπορουμε να κανουμε τα εξης, (για λιγο)
α. γυριστε την εξαγωγη του φιλτρου να ρχινει το νερό πανω απο την επιφανεια του νερού. σε συνδιασμο με τα ανεμιστηρακια γινεται ενας αυτοσχεδιος πυργος ψυξεως και ανεβαζει την αποδοση τους.
(κανει κακο στο διοξειδιο, αλλα ταυτοχρονα αυξανει την οξυγονωση, κατι που χρειαζεται καθως το νερο ζεσταινεται)
β. τοποθετηστε μπουκαλια με παγο μεσα στο ενυδρειο. προσωρινα θα μειωσει τη θερμοκρασια του.
γ. αφηστε τα καπακια ανοικτα ωστε να μεγιστοποιηθει η εξατμιση, αρα και η ψυξη.
δ. καντε μια αλλαγη νερου της ταξεως του 50-60%

θερμοκρασιες πανω απο 30 ειναι καταστροφικες για πολλα φυτα, και ανω των 32 και για παρα πολλα ψαρια..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-06, 17:51
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή Thanks God

Έλειψα αυτό το Σ/Κ και όταν γύρισα είδα το θερμόμετρο του ενυδρείου στους .....34 !!!!!!!!!
φυσικά έγινε μια αλλάγη νερού (30%) και παράλληλα με το air-condition επανείλθε η θερμοκρασία αργά αλλά σταθερά ....
Ευτυχώς χωρίς απώλειες ούτε στα ψάρια αλλά ούτε και στο κερατόφυλλο που έχω .....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-06, 20:08
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ναι πραγματικά αυτά τα μέτρα βοηθάνε στη μείωση τη θερμοκρασίας, τα έχουμε δοκιμασμένα αφού στη Κύπρο κάθε καλοκαίρι αντιμετωπίζουμε υψηλές θερμοκρασίες. Επίσης θάθελα να προσθέσω και κάτι ακόμη
Τα φώτα προσπαθήστε να τα ανάβετε προς το βράδυ όταν η θερμοκρασία ειναι σε πιό χαμηλά επίπεδα.

Εγώ φέτος για να αντιμετωπίσω τις ψηλές θερμοκρασίες αγόρασα και εγκατέστησα στο τοιχο πάνω ακριβώς απο το ενυδρείο ένα μεγάλο αερηστήρα ο οποίος στέλλει τον αέρα του απ ευθείας πάνω στο νερό του ενυδρείου αφού το καπάκι ειναι τελείως ανοιχτό απο τις αρχές του καλοκαιριου. Με αυτό τον τρόπο φέτος παρ ολες τις ψηλές θερμοκρασιες το θερμόμετρο του ενυδρείου κρατήθηκε σταθερα στους 26-27 βαθμούς. Ναι υπάρχει μεγάλη εξάτμηση νερού όμως αυτό ειναι το ολιγότερο.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-06, 10:19
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Εγώ που δεν έχω αξιωθεί ακόμα να προσαρμόσω ανεμιστιράκια πάνω στο καπάκι του ενυδρείου κάνω κάτι παρόμοιο με την pani.

Εχω ένα μεγάλο ανεμιστήρα από αυτούς με την μεγάλη βάση, που μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος. Έχω λοιπόν ρυθμίσει το ύψος του, τον έχω βάλει στην αριστερή πλευρά του ενυδρείου, και έχω το καπάκι μισάνοιχτο.

Ο αέρας μπαίνει μέσα στο ενυδρείο χτυπάει την επιφάνεια του νερού περνάει κατά μήκος του ενυδρείου και βγαίνει από την αριστερή πλευρά του ενυδρείου έχοντας σαρώσει όλη την επιφάνεια του νερού.

Ταυτόχρονα τα ψάρια δεν μπορούν να δραπετεύσουν αφού το καπάκι στη θέση που είναι τα εμποδίζει. Η διαφορά θερμοκρασίας του νερού με το δωματίου είναι 5-6 βαθμούς. Νομίζω είναι αρκετά απλό και αποδοτικό.

Επίσης έχω και την εξαγωγή του νερού όπως περιγράφει ο netblues.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannis : 25-08-06 στις 10:22
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-06, 10:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

καλο μεν, αλλα μπορει να δημιουργησει διαφορα θεματα "συγκατοικησης" με τους ενοικους εκτος ενυδρειου...
:d:d


πχ. κραυγες του στυλ "φερε πισω τον ανεμιστηρα γιατι αλλιως....* " αναφερονται ως συνηθισμενες σε τετοιες περιπτωσεις..



* η συνεχεια ποικιλει αλλα ειναι απο τρομακτική εως στερητική
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-06, 10:57
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Να παρακαλέσω τον φίλο μας Netblues όσα εισηγείται στο πρώτο του ποστ ακόμη και άλλα τα οποία θεωρεί απαραίτητα να τα κάνει σε υπόμνημα για να μπορεί οποιοσδήποτε αντιμετωπίσει σε κάποια στιγμή παρόμοιο πρόβλημα να του είναι δυνατό να το βρεί εύκολα και να λύσει το πρόβλημα του. Υπάρχουν συνέχεια νέα παιδιά που δεν θα ψάξουν στα παλιά ποστ για να βρούνε τη λύση αυτού του προβλήματος όμως όταν ειναι σε υπόμνημα εύκολα θα το βρούνε.

Φίλε Netblues ο αερηστήρας είναι πλέον εξάρτημα του ενυδρείου όπως όλα όσα αγοράζονται γι αυτό έτσι κανείς δεν μπορεί να του βάλει χέρι......
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pani : 25-08-06 στις 11:03
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-06, 07:49
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

υπαρχει περιπτωση απο μεγαλες θερμοκρασιες να εμφανιστουν μυκητες πανω σε ξυλα κλπ?
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-06, 09:11
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Απο τη ζεστη μαλλον οχι.. (Βεβαια συνηθως δεν ανεβαζουμε τη θερμοκρασια στα ενυδρεια στους 40 βαθμους, γιατι τοτε λεγεται ψαροσουπα...) οπότε δεν υπαρχει σχετική "εμπειρία"
Το πιο πιθανο ειναι η μεγαλη περιοδος μεταξυ των αλλαγων να δημιουργησε καταλληλες συνθηκες. Συνηθως τετοιοι μυκητες εμφανιζονται σε νεα ενυδρεια οπου τα θρεπτικά συστατικά δεν εχουν ισσοροπησει.
Σημαντικο ρολο παιζει επισης και το ph. Μυκητες που εμφανιζονται σε αλκαλικο περιβαλλον εξαφανιζονται μολις το περιβαλλον γινει οξινο.
Ολα αυτα βεβαια ειναι υποθέσεις. Δεν χρειαζεται ομως να κανεις κατι ιδιαιτερο.
Καθως το ενυδρειο θα επιστρεψει σε φυσιολογικη ρουτινα συντηρησης, ο μυκητας θα φυγει μονος του.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-08-06, 00:08
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
καλο μεν, αλλα μπορει να δημιουργησει διαφορα θεματα "συγκατοικησης" με τους ενοικους εκτος ενυδρειου...
:d:d


πχ. κραυγες του στυλ "φερε πισω τον ανεμιστηρα γιατι αλλιως....* " αναφερονται ως συνηθισμενες σε τετοιες περιπτωσεις..



* η συνεχεια ποικιλει αλλα ειναι απο τρομακτική εως στερητική
Μπα... τέτοια προβλήματα δεν αντιμετωπίζω...
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04815 seconds with 12 queries