Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-11-08, 20:22
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή μπουκαλα co2

καλησπερα.Θελω να ρωτησω ν μπορουμε να παμε στην προνοια μπουκαλα απο ηδη υπαρχον πyροσβεστηρα και να μου την μετατρεψει καταλληλα ωστε να την χρησημοποιησω για co2.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-08, 11:22
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Αν ο πυροσβεστήρας περιέχει Co2 ναι.
Αν είναι τύπου ξηράς σκόνης ΟΧΙ. Οι πυροσβεστήρες σκόνης είναι φτιαγμένοι για μικρότερες πιέσεις και δεν πάιρνουν διοξείδιο (και για το λόγο αυτό είναι και φτηνότεροι).
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-11-08, 12:08
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Το μόνο που χρειάζεται είναι μια παλιά μπουκάλα CO2 5κιλη την οποία την πάς και σου τοποθετούν ένα κλείστρο (στρόφιγκα), επίσης πριν την γεμίσεις ζητάς να σου κάνουν και μια υδραυλική δοκιμή και είσαι έτοιμος με συνολικό κόστος γύρω στα 50 euro, ενώ για καινούργια 5κιλη CO2 πχ της JBL θέλεις από εξωτερικό τουλάχιστον 250.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-08, 16:08
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που χρειάζεται είναι μια παλιά μπουκάλα CO2 5κιλη την οποία την πάς και σου τοποθετούν ένα κλείστρο (στρόφιγκα), επίσης πριν την γεμίσεις ζητάς να σου κάνουν και μια υδραυλική δοκιμή και είσαι έτοιμος με συνολικό κόστος γύρω στα 50 euro, ενώ για καινούργια 5κιλη CO2 πχ της JBL θέλεις από εξωτερικό τουλάχιστον 250.
Επειδή αύριο θα πάω να αγοράσω μιά 5κιλη, το κλείστρο στο τοποθετούν εκεί που το αγοράζεις?????
Θα παραγγείλω και μέσω Internet και μανόμετρο αλλά οι γνώσεις μου συνδεσμολογίας είναι περιορισμένες. Οδηγίες θα μου έχει για το πως θα το τοποθετήσω στην μπουκάλα????
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Minakki : 27-11-08 στις 16:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-08, 18:24
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Το κλείστρο το βάζουν αυτοί πάνω στη μπουκάλα.
Τα υπόλοιπα ... μόνος σου
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-08, 14:14
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minakki Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή αύριο θα πάω να αγοράσω μιά 5κιλη, το κλείστρο στο τοποθετούν εκεί που το αγοράζεις?????
Θα παραγγείλω και μέσω Internet και μανόμετρο αλλά οι γνώσεις μου συνδεσμολογίας είναι περιορισμένες. Οδηγίες θα μου έχει για το πως θα το τοποθετήσω στην μπουκάλα????
Καλό θα ήταν να βρείς μια μεταχειρισμένη με κλείστρο / στρόφιγκα ώστε να γλυτώσεις χρήματα για καινούργια στρόφιγκα / κλείστρο. (μετά την βάφεις ότι χρώμα θέλεις). Μην παραλείψεις την υδραυλική δοκιμή πριν την αγοράσεις και την γεμίσεις !!! Οσο για το μανόμετρο / ρυθμιστή πίεσης η τοποθέτησή του είναι απλή - το βιδώνεις με προσοχή να μην σου στραβώσουν οι βόλτες και είσαι ΟΚ. Σε ότι παραγγείλεις πάντα έχει οδηγίες στα Αγγλικά. Και προσοχή επειδή οι 5κιλες είναι μεγάλες αν τυχόν θελήσεις να την βάλεις στο μπαλκόνι φρόντισε να μην την χτυπάει ο ήλιος ΠΟΤΕ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-08, 17:23
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν να βρείς μια μεταχειρισμένη με κλείστρο / στρόφιγκα ώστε να γλυτώσεις χρήματα για καινούργια στρόφιγκα / κλείστρο. (μετά την βάφεις ότι χρώμα θέλεις). Μην παραλείψεις την υδραυλική δοκιμή πριν την αγοράσεις και την γεμίσεις !!! Οσο για το μανόμετρο / ρυθμιστή πίεσης η τοποθέτησή του είναι απλή - το βιδώνεις με προσοχή να μην σου στραβώσουν οι βόλτες και είσαι ΟΚ. Σε ότι παραγγείλεις πάντα έχει οδηγίες στα Αγγλικά. Και προσοχή επειδή οι 5κιλες είναι μεγάλες αν τυχόν θελήσεις να την βάλεις στο μπαλκόνι φρόντισε να μην την χτυπάει ο ήλιος ΠΟΤΕ !!!
Ευχαριστώ για την ενημέρωση και τις πληροφορίες.
Ήδη την πήρα και ο άνθρωπος με ενημέρωσε ότι έχει γίνει και υδραυλική δοκιμή. Όσο για το μανόμετρο και την βάνα θέλω να το ψάξω να την παραγγείλω από Ιντερνετ (για οικονομική λύση λέω) να το συνδέσω και με το PH controller.
Για disuser δεν έχω καταλλείξει ακόμα τι να πάρω . Μάλλον πρέπει πάλι να το ρίξω στο διάβασμα.......
Καμμιά ιδέα ? Το ενυδρείο μου είναι 125 λτρ. και η μπουκάλα λέω να μου πάει 1- 2 χρονάκια. Μόνο που δεν ξέρω με τι μπογιά θα πρέπει να την βάψω?
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-08, 00:10
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Η καθυστέρηση στην απάντηση είναι γιατί βρισκόμουν εκτός Αθηνών λόγω εργασίας. Sorry.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minakki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την ενημέρωση και τις πληροφορίες.
Ήδη την πήρα και ο άνθρωπος με ενημέρωσε ότι έχει γίνει και υδραυλική δοκιμή. Οπότε είσαι ΟΚ Όσο για το μανόμετρο και την βάνα θέλω να το ψάξω να την παραγγείλω από Ιντερνετ (για οικονομική λύση λέω) να το συνδέσω και με το PH controller. Οπότε θέλεις και βαλβίδα !
Για disuser δεν έχω καταλλείξει ακόμα τι να πάρω . Μάλλον πρέπει πάλι να το ρίξω στο διάβασμα.......ρίξε μιά ματιά
εδώ

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...entil%20Pulse/

εδώ

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...dic%20regular/

εδώ

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...ser%207074.50/

εγώ με αυτά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στό ίδιο site δες και αυτά που θα χρειαστείς

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...valve%20brass/

και

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...ble%20counter/



Καμμιά ιδέα ? Το ενυδρείο μου είναι 125 λτρ. και η μπουκάλα λέω να μου πάει 1- 2 χρονάκια. Ίσως και περισσότερο ανάλογα με την χρήση Μόνο που δεν ξέρω με τι μπογιά θα πρέπει να την βάψω? Λαδομπογιά από ένα κατάστημα του είδους σε ότι χρώμα σου αρέσει με ένα απλό πινελάκι, εγώ την έβαψα γκρί ανοιχτό (προσοχή μην σου πάει μπογιά στό κλείστρο εκεί απ' όπου γεμίζει, ή στην έξοδο που θα βάλεις τον ρυθμιστή πιέσεως / μανόμετρο γιατί μετά μπορεί να έχεις απώλειες)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-08, 00:18
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Τελικά πόσο την πήρες και από που;Πόσα κιλά είναι η φιάλη; Καινούρια πόσο κάνει;Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-08, 22:41
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από υδροχόος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά πόσο την πήρες και από που;Πόσα κιλά είναι η φιάλη; Καινούρια πόσο κάνει;Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Προσωπικά την φιάλη μου την χάρισε ένας γνωστός που έχει εταιρεία η οποία κάνει μελέτες και εγκαταστάσεις πυροπροστασίας με συναγερμούς κλπ και απ' ότι κατάλαβες είναι από παλιά εγκατάσταση, παλιά φιάλη, αλλά μετά από υδραυλική δοκιμή είναι ΟΚ. Υπήρχαν 3 φιάλες αλλά οι 2 βγήκαν ακατάλληλες στην υδραυλική δοκιμή (ήταν παρατημένες και οι 3 απ' ότι μου είπε σε ενα οικόπεδο γύρω στα 2-3 χρόνια). Να είναι καλά το παιδί.

Πάντως σε αρκετά καταστήματα με πυροσβεστικά στον Πειραιά μπορείς να ζητήσεις παλιές φιάλες με κλείστρο. (απ' ότι έχω δει έχει αρκετά τέτοια μαγαζιά κοντά στο λιμάνι απέναντι από το σημείο που φεύγουν τα καράβια που πάνε 12νησα και Κρήτη)

Αυτές που παίρνουν 5 kgr CO2 απ' ότι ξέρω θα στις πουλήσουν μαζί με το παλιό κλείστρο την υδραυλική δοκιμή και το γέμισμα ΟΧΙ πάνω από 50-60 Euro. (είχα ρωτήσει πριν 1 χρόνο περίπου)
Το συνολικό της βάρος γεμισμένη πρέπει να είναι γύρω στα 20 kgr. Για καινούργια δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις τα χρήματα που ζητάνε γύρω στα 250 Euro. άσε που όλες οι καινούργιες (από πυροσβετικά είδη) έρχονται με κλείστρο τύπου σκανδάλης και όχι στρόφιγκας που θέλουμε εμείς οπότε κι' άλλα χρήματα για κλείστρο στρόφιγκα και αν βρείς!!

Αν αποφασίσεις για καινούργια τότε από petshop στο μέγεθος των 5 kgr έχω δει μόνο σε site για παραγγελία από εξωτερικό οπότε το 300 άρι euro έφυγε αέρα !!! Αθήνα σε καταστήματα του είδους έχω δει μόνο μέχρι 2kgr και βέβαια πανάκριβα.
Ρίξε μια ματια να έχεις μια ιδέα
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...0CO%20bottles/
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...CO2%20bottles/
Επίσης συμβουλή μην κατευθυνθείς σε φιάλη με CO2 καθαρού βάρους λιγότερο από 2kgr. Το λέω γιατί στο δεύτερο link το βάρος αναφέρεται μάλλον σε μεικτό (βάρος CO2 και φιάλης) καθ' όσον φιάλη 10kgr καθαρού CO2 χρησιμοποιείται μόνο σε επαγγελματικά συστήματα κατάσβεσης (συστοιχίες φιαλών) και έχει πολύ μεγάλο όγκο και βάρος.

Βέβαια μπορείς να πάς σε μικρότερη των 5 kgr αποδεχόμενος τον περιορισμό ότι αδειάζει πολύ γρήγορα σε σχέση με την 5 Kgr και μέχρι να την ξαναγεμίσεις θέλεις άλλη μια για το ενυδρείο κλπ Βαβούρα και χρόνος δηλαδή.
Εγώ έχω μια 2 kgr και την 5 kgr και είμαι ΟΚ. Αν και θα ήθελα άλλη μια 5kgr για να αποφύγω τα συχνά γεμίσματα. (διαστάσεις η μεν 2kgr ύψος 50cm διάμετρος 13cm και η άλλη των 5kgr ύψος 80cm διάμετρος 18cm)

Πάντως προσωπικά δεν νομίζω ότι αξίζει η αγορά καινούργιας. Αν η φιάλη περάσει από υδραυλική δοκιμή είσαι 100% καλυμένος. Κάνε μια βόλτα Σάββατο πρωί στον Πειραιά δεν χάνεις τίποτε.

Είδα μόλις τώρα ότι είσαι Θεσσαλονίκη οπότε ή κατεβαίνεις Αθήνα ή μέσω γνωστού ή ψάχνεις στην πόλη σου για καταστήματα με πυροσβετικά σίγουρα έχει (πάρε Χρυσό οδηγό πριν και άρχισε τηλέφωνα μην τρέχεις τζάμπα)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-12-08, 09:02
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Όπως είδες δεν είμαι από Πειραιά, αλλά τώρα ξέρω για τι πράγμα μιλάμε και που να απευθυνθώ. Και πάλι σε ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-08, 14:21
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Η καθυστέρηση στην απάντηση είναι γιατί βρισκόμουν εκτός Αθηνών λόγω εργασίας. Sorry.
Σ΄ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
Συγνώμη αλλά μάλλον μπερδεύτικα !!!!
Θα χρειασθώ όλα αυτά ???? Να τα βάλω κάτω : Μανόμετρο, βαλβίδα, διασπαστήρα και τι άλλο ????
Την συνδεσμολογία θα την φανταστώ μόνη μου ή θα συνοδεύονται και με κάποιο manual ?
Είμαι τελείως άσχετη με αυτά τα πράγματα και συγνώμη άν κάνω περιτές ερωτήσεις αλλά νομίζω ότι θα έχω ένα θέμα όταν θα πάω να κάνω ΜΟΝΗ μου τις συνδέσεις εεεεεεεε!!!!!!!
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-12-08, 15:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλημέρα (και πάλι) Μήνα!

Για να καταλάβεις πώς ακριβώς λειτουργεί όλο το σύστημα:

- Έχεις μία μπουκάλα.. Αυτή μπορεί να είναι ο,τιδήποτε, είτε ενυδρειακή, είτε από πυροσβεστήρα (για CO2).. Πάνω έχει μία στρόφιγγα (για να "ανοιγοκλείνει" η παροχή).. Τώρα το πρωτοβλέπω ότι κυκλοφορούν τέτοιες μπουκάλες και χωρίς στρόφιγγα.. Και έχει και μία έξοδο..

- Πάνω στην έξοδο βιδώνεις ένα "διπλό μανόμετρό".. Αυτό έχει 2 ενδείξεις.. Όταν ανοίξεις τη στρόφιγγα της φιάλης, στο 1ο μανόμετρο διαβάζεις την πίεση μέσα στη φιάλη, που σου λέει ουσιαστικά πότε άδειασε η φιάλη.. Επίσης έχει μία δεύτερη στρόφιγγα.. Αυτή ρυθμίζει την πίεση στην (δεύτερη) έξοδο.. Και το δεύτερο μανόμετρο, σου λέει πόση είναι η πίεση εξόδου..

- Μετά το μανόμετρο, μπαίνει μία βελονοειδής βαλβιδούλα.. Αυτό είναι μία 3η ουσιαστικά στρόφιγγα, με την οποία κάνεις μικρορρυθμίσεις..

- Πάνω στην τελευταία έξοδο, μετά τη βελονοειδή, συνδέεις ένα σωληνάκι σιλικόνης (κατάλληλο για CO2), που πάει στο ενυδρείο σου.. Σε κάποιο σημείο το κόβεις αυτό και βάζεις μια βαλβίδα αντεπιστροφής (ένα μικρούλι εξαρτηματάκι είναι, που επιτρέπει τη ροή μόνο προς τη μία κατεύθυνση), για να μήν υπάρχει κίνδυνος να σου γυρίσει νερό προς τα πίσω και αδειάσει το ενυδρείο (είναι ψιλοαπίθανο βέβαια, γιατί είναι μεγάλη η πίεση του CO2, αλλά και η βαλβιδούλα δεν είναι ακριβή, οπότε καλού κακού, ας υπάρχει)..

- Αν θέλεις, ξανακόβεις το σωληνάκι σε άλλο σημείο, για να βάλεις μετρητή φυσαλίδων.. Αυτό είναι πολύ (έως υπερβολικά) απλό να το φτιάξεις και DIY, και δε χρειάζεται πάντα, καθώς πολλά συστήματα διάχυσης βγάζουν το CO2 ανά φυσαλίδες, οπότε μπορείς να τα χρησιμοποιείς και αυτά ως μετρητή..

- Τέλος, βάζεις το διαχύτη μέσα στο ενυδρείο.. Υπάρχουν διάφορα είδη, εγώ έχω χρησιμοποιήσει και ήμουνα ικανοποιημένος τη σκαλίτσα της Hagen (υπάρχει και της JBL) και ένα κεραμικό της Papillon (και οι δύο λειτουργούν και ως μετρητές φυσαλίδων).. Αν έχεις εξωτερικό φίλτρο, μπορείς να βάλεις το σωληνάκι κατευθείαν στην είσοδο του φίλτρου (οπότε το CO2 θα αναγκάζεται να περάσει μέσα από τα υλικά του φίλτρου, και θα διαχέεται εκεί).. Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, είναι λένε αποδοτικό, αλλά πολλές φορές μαζεύεται CO2 σε κάποιο σημείο μέσα στο φίλτρο, και το φίλτρο "ξενερίζει", μέχρι που μαζεύεται πολύ CO2, και κάνει ένα "μπλουπ", και γυρίζει όλο μαζί στο ενυδρείο σαν μια "μεγάλη φυσαλίδα"..

Όλα τα παραπάνω, μπορείς να τα αγοράσεις ξε-χωριστά.. Εγώ απ'όσο έψαξα, τελικά συμφέρει κατά πολύ το πλήρες πακετάκι του aquaristic (στη φωτογραφία θα δεις και όλα όσα σου περιγράφω παραπάνω)..
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...0plant%202000/

Περιέχει: μπουκάλα, διπλά μανόμετρα, βελονοειδή, κεραμικό διαχυτάκι της Papillon, βαλβίδα αντεπιστροφής και σωληνάκι για να τα συνδέσεις (κομπλέ δηλαδή).. Χωριστά, δες τα εδώ:
Μπουκάλα:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...89%2C98%20EUR/
Βαλβίδα αντεπιστροφής (έχει και μπρούτζινη, στο πακέτο έχει την πλαστική):
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...lve%20Plastic/
Σωληνάκι:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...e%201%20Meter/
Διπλά μανόμετρα & βελονοειδής:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...osage%20valve/
Διαχύτης:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...%20CO2%202550/

Εγώ το πήρα με τη δίκιλη μπουκάλα.. Αν δεν τη θέλεις αυτή, και αγόρασες ήδη μπουκάλα, μία καλή πρόταση είναι να πάρεις το ίδιο με τη μισόκιλη, και να έχεις τη μισόκιλη "καβάτζα" για όταν στέλνεις τη μεγάλη για γέμισμα..

(ακολουθεί και 2ο σεντόνι.. )
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 12-12-08 στις 16:23
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-12-08, 16:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν και η φυαλη του aquaristic set ειναι κιριλε, θα συνιστουσα αγορα καινουργιας 5κιλης απο την Προνοια. Κινεζικη ειναι βεβαια, αλλα δεν εχει καποιο προβλημα και σε τιμη, γεματη και με καινουργιο καταλληλο κλειστρο πρεπει να βγαινει κατω απο 50 ευρω.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-12-08, 16:15
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Από κει και πέρα αρχίζουν οι βελτιώσεις..

1η μέθοδος:
Το απλό βασικό πακέτο, όπως το περιέγραψα παραπάνω.. Εκεί πρέπει να μετρήσεις ΚΗ και pH, και με βάσει το πινακάκι, να δεις πόσο CO2 έχεις, και να ρυθμίσεις έτσι τις φυσαλίδες σου, ώστε να έχεις τη σωστή ποσότητα CO2.. Εγώ έτσι το έχω τώρα.. Με αυτόν τον τρόπο όμως, έχεις αυξομείωση του pH μέρα-νύχτα, οπότε θέλει μια κάποια παρακολούθηση το όλο θέμα.. Τη μέρα, τα φυτά καταναλώνουνε CO2, και το pH ανεβαίνει.. Τη νύχτα, τα φυτά παράγουνε CO2, και σε αυτό προστίθεται και το CO2 από τη μπουκάλα που δεν καταναλώνεται, και το pH πέφτει.. Δεν είναι απαγορευτικό όμως.. Εγώ έχω το CO2 στα 30ppm περίπου, και η αυξομείωση του pH είναι της τάξης του 0.1-0.2..

2η μέθοδος:
Προσθέτεις μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα.. Αυτή ουσιαστικά τη συνδέεις στο ρεύμα, και ανάλογα με το αν παίρνει ρεύμα ή όχι ανοίγει και κλείνει.. Μπορείς λοιπόν να τη βάλεις σε χρονοδιακόπτη, και να κλείνεις την παροχή τη νύχτα.. Αυτό κάποιοι το θεωρούν πάντως περισσότερο ασταθές από την 1η περίπτωση.. Υπάρχουν και άλλες πιο μπακαλίστικες πατέντες, όπως να έχεις μια αεραντλία, που να ανοίγει τη νύχτα με χρονοδιακόπτη, για να αναταράσσει την επιφάνεια και να φεύγει το περισσό CO2..

3η μέθοδος:
Να έχεις την ηλεκτρομαγνητική και να τη συνδέσεις σε pH controller.. Οπότε έχεις μία συσκευή που μετράει το pH του ενυδρείου σου, και αν αυτό ανέβει πάνω από κάποιο όριο (που εσύ ορίζεις) σου ανοίγει την παροχή, ενώ άμα πέσει, σου την κλείνει.. Εκεί, θα πρέπει να προσέχεις το ΚΗ σου.. Γιατί αν αυτό ανέβει για κάποιο λόγο (π.χ. εξάτμιση, ή λιπάσματα, ή κάποιο ασβεστολιθικό υλικό στο ενυδρείο, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο), τότε για να διατηρηθεί το pH στην τιμή που έχεις βάλει στον controller, θα μπει παραπάνω CO2 στο ενυδρείο σου.. Και αν παίζεις οριακά (δλδ σε μεγάλες συγκεντρώσεις CO2), τότε αυτό μπορεί να δημιουργήσει συνθήκες "ασφυξίας" για τα ψαράκια..

Νομίζω τα κάλυψα όλα..

Πάντως, ίσως αξίζει να τα "συμμαζέψουμε" λίγο αυτά τα σεντονάκια, να βάλουμε και φωτογραφίες των διαφόρων τμημάτων του εξοπλισμού, και να τα κάνουμε υπόμνημα.. Είναι αρκετά χρήσιμο για κάποιον που θέλει να αγοράσει ένα σύστημα CO2 να καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να πάρει, εγώ είχα βγάλει λίγο τα μάτια μου πριν αγοράσω τη μπουκάλα, για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-12-08, 16:36
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Από κει και πέρα αρχίζουν οι βελτιώσεις..

1η μέθοδος:
Το απλό βασικό πακέτο, όπως το περιέγραψα παραπάνω.. Εκεί πρέπει να μετρήσεις ΚΗ και pH, και με βάσει το πινακάκι, να δεις πόσο CO2 έχεις, και να ρυθμίσεις έτσι τις φυσαλίδες σου, ώστε να έχεις τη σωστή ποσότητα CO2.. Εγώ έτσι το έχω τώρα.. Με αυτόν τον τρόπο όμως, έχεις αυξομείωση του pH μέρα-νύχτα, οπότε θέλει μια κάποια παρακολούθηση το όλο θέμα.. Τη μέρα, τα φυτά καταναλώνουνε CO2, και το pH ανεβαίνει.. Τη νύχτα, τα φυτά παράγουνε CO2, και σε αυτό προστίθεται και το CO2 από τη μπουκάλα που δεν καταναλώνεται, και το pH πέφτει.. Δεν είναι απαγορευτικό όμως.. Εγώ έχω το CO2 στα 30ppm περίπου, και η αυξομείωση του pH είναι της τάξης του 0.1-0.2..

2η μέθοδος:
Προσθέτεις μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα.. Αυτή ουσιαστικά τη συνδέεις στο ρεύμα, και ανάλογα με το αν παίρνει ρεύμα ή όχι ανοίγει και κλείνει.. Μπορείς λοιπόν να τη βάλεις σε χρονοδιακόπτη, και να κλείνεις την παροχή τη νύχτα.. Αυτό κάποιοι το θεωρούν πάντως περισσότερο ασταθές από την 1η περίπτωση.. Υπάρχουν και άλλες πιο μπακαλίστικες πατέντες, όπως να έχεις μια αεραντλία, που να ανοίγει τη νύχτα με χρονοδιακόπτη, για να αναταράσσει την επιφάνεια και να φεύγει το περισσό CO2..

3η μέθοδος:
Να έχεις την ηλεκτρομαγνητική και να τη συνδέσεις σε pH controller.. Οπότε έχεις μία συσκευή που μετράει το pH του ενυδρείου σου, και αν αυτό ανέβει πάνω από κάποιο όριο (που εσύ ορίζεις) σου ανοίγει την παροχή, ενώ άμα πέσει, σου την κλείνει.. Εκεί, θα πρέπει να προσέχεις το ΚΗ σου.. Γιατί αν αυτό ανέβει για κάποιο λόγο (π.χ. εξάτμιση, ή λιπάσματα, ή κάποιο ασβεστολιθικό υλικό στο ενυδρείο, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο), τότε για να διατηρηθεί το pH στην τιμή που έχεις βάλει στον controller, θα μπει παραπάνω CO2 στο ενυδρείο σου.. Και αν παίζεις οριακά (δλδ σε μεγάλες συγκεντρώσεις CO2), τότε αυτό μπορεί να δημιουργήσει συνθήκες "ασφυξίας" για τα ψαράκια..

Νομίζω τα κάλυψα όλα..

Πάντως, ίσως αξίζει να τα "συμμαζέψουμε" λίγο αυτά τα σεντονάκια, να βάλουμε και φωτογραφίες των διαφόρων τμημάτων του εξοπλισμού, και να τα κάνουμε υπόμνημα.. Είναι αρκετά χρήσιμο για κάποιον που θέλει να αγοράσει ένα σύστημα CO2 να καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να πάρει, εγώ είχα βγάλει λίγο τα μάτια μου πριν αγοράσω τη μπουκάλα, για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται..
Δημήτρη, σε ευχαριστώ για τη λεπτομερή περιγραφή αλλά να θέσω και εγώ πως έχουν τα πράγματα, δηλαδή τι έχω αυτή τι στιγμή και τι θα χρειασθώ επι πλέον.
1) Υπάρχει ένα Seramic pH Controller της SERΑ που το πήρα το καλοκαίρι μέσω Internet
2) Υπάρχει και μία 5κιλη φιάλη με CO2 από παλιό πυροσβεστήρα με κλείστρο και έχει γίνει υδραυλική δοκιμή.
Αυτά τα έχω. Τώρα από την φιάλη μέχρι το PH Controller τι αλλο θα χρειασθώ ?
Και εγώ στο acuaristic κατευθύνθηκα αλλά κάπου τα έμπλεξα ως πρός τι θα χρειασθώ. ΟΚ το μανόμετρο το βρήκα. Τί άλλο χρειάζεται ?
Σορρυ αλλά κατά πως φαίνεται δεν το κατέχω το άθλημα........ αν και έχω την αίσθηση ότι με το πρώτο σεντόνι (?) μάλλον με έχεις καλύψει. Σωστά !!!!!!?????
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-12-08, 17:00
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minakki Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη, σε ευχαριστώ για τη λεπτομερή περιγραφή αλλά να θέσω και εγώ πως έχουν τα πράγματα, δηλαδή τι έχω αυτή τι στιγμή και τι θα χρειασθώ επι πλέον.
1) Υπάρχει ένα Seramic pH Controller της SERΑ που το πήρα το καλοκαίρι μέσω Internet
2) Υπάρχει και μία 5κιλη φιάλη με CO2 από παλιό πυροσβεστήρα με κλείστρο και έχει γίνει υδραυλική δοκιμή.
Αυτά τα έχω. Τώρα από την φιάλη μέχρι το PH Controller τι αλλο θα χρειασθώ ?
Και εγώ στο acuaristic κατευθύνθηκα αλλά κάπου τα έμπλεξα ως πρός τι θα χρειασθώ. ΟΚ το μανόμετρο το βρήκα. Τί άλλο χρειάζεται ?
Σορρυ αλλά κατά πως φαίνεται δεν το κατέχω το άθλημα........
- Μανόμετρα & βελονοειδή (συχνά πωλούνται πακέτο)
- Ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα
- Σωληνάκι CO2
- Βαλβίδα αντεπιστροφής
- Διαχύτη (εκτός αν έχεις εξωτερικό φίλτρο και θες να ρίξεις το CO2 στην είσοδο του φίλτρου)
- Μετρητή φυσαλίδων (εκτός αν έχεις διαχυτάκι που να μετράει και φυσαλίδες, ή αν θες να κάνεις DIY)..

Links για τα παραπάνω, έχω βάλει 2 ποστ πριν.. Λείπει η ηλεκτρομαγνητική:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...V%20for%20CO2/
και αν χρειαστείς μετρητή φυσαλίδων, ένας (παράδειγμα) είναι αυτός:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...ble%20counter/
ή αυτός:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...ounter%202535/
(και κάνε και αναζήτηση στο φόρουμ για DIY)

(τα links είναι για τα προϊόντα της aquaristic.tec, αυτά που περιλαμβάνει και στο πακέτο.. υπάρχουνε και "επώνυμα", θα βρεις μέσα στο aquaristic, πιο ακριβά βέβαια.. δεν έχω διαβάσει όμως για κάποιο πρόβλημα και με αυτά του aquaristic..)

Ρίξε πάντως μια ματιά και για όλα μαζί πακέτο:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...netic%20valve/
(το ίδιο που λέω και παραπάνω, αλλά μαζί με ηλεκτρομαγνητική)
Ίσως σε συμφέρει αυτό, έλεγξε το, ακόμη και αν πάρεις και μία extra μισόκιλη μπουκάλα.. Δε θα είναι άχρηστη, θα μπορείς να τη βάζεις π.χ. όταν στέλνεις τη μεγάλη για γέμισμα..

Αν δεν πας για aquaristic, είχα δει σε προσιτή τιμή μανόμετρα της Tunze στο Water Inn, ενώ πολλοί έχουν πάρει και από εδώ:
http://www.revival.gr/
Σωληνάκι & βαλβίδα βρίσκεις εύκολα, και είναι και φθηνά..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-12-08, 17:31
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
- Μανόμετρα & βελονοειδή (συχνά πωλούνται πακέτο)
- Ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα
- Σωληνάκι CO2
- Βαλβίδα αντεπιστροφής
- Διαχύτη (εκτός αν έχεις εξωτερικό φίλτρο και θες να ρίξεις το CO2 στην είσοδο του φίλτρου)
- Μετρητή φυσαλίδων (εκτός αν έχεις διαχυτάκι που να μετράει και φυσαλίδες, ή αν θες να κάνεις DIY)..

Links για τα παραπάνω, έχω βάλει 2 ποστ πριν.. Λείπει η ηλεκτρομαγνητική:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...V%20for%20CO2/
και αν χρειαστείς μετρητή φυσαλίδων, ένας (παράδειγμα) είναι αυτός:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...ble%20counter/
ή αυτός:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...ounter%202535/
(και κάνε και αναζήτηση στο φόρουμ για DIY)

(τα links είναι για τα προϊόντα της aquaristic.tec, αυτά που περιλαμβάνει και στο πακέτο.. υπάρχουνε και "επώνυμα", θα βρεις μέσα στο aquaristic, πιο ακριβά βέβαια.. δεν έχω διαβάσει όμως για κάποιο πρόβλημα και με αυτά του aquaristic..)

Ρίξε πάντως μια ματιά και για όλα μαζί πακέτο:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...netic%20valve/
(το ίδιο που λέω και παραπάνω, αλλά μαζί με ηλεκτρομαγνητική)
Ίσως σε συμφέρει αυτό, έλεγξε το, ακόμη και αν πάρεις και μία extra μισόκιλη μπουκάλα.. Δε θα είναι άχρηστη, θα μπορείς να τη βάζεις π.χ. όταν στέλνεις τη μεγάλη για γέμισμα..

Αν δεν πας για aquaristic, είχα δει σε προσιτή τιμή μανόμετρα της Tunze στο Water Inn, ενώ πολλοί έχουν πάρει και από εδώ:
http://www.revival.gr/
Σωληνάκι & βαλβίδα βρίσκεις εύκολα, και είναι και φθηνά..
Μάλλον έχεις δίκιο.!!! Με κάποιους υπολογισμούς που έκανα, τσεκάρωντας ένα ένα τα links που μου έστειλες και στο τέλος το πακέτο, δίχνει να συμφέρει όπως και σύ λες το πακέτο......
Αλήθεια, πόσο χρεώνουν την αποστολή, ξέρεις?
Α !!!! Και τους καρδινάλιους μια χαρά τους βλέπω _τους πήρε 3 ώρες _ αλλά νομίζω ότι τα κατάφεραν.....
Χίλια ευχαριστώ!!!!!
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-12-08, 18:03
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Νομίζω γύρω στα 20ευρώ..

Και έχε υπ'όψιν ότι εφόσον πάρεις μπουκάλα, θα καθυστερήσει, γιατί έρχεται οδικώς (δεν την βάζουνε σε αεροπλάνο)..

Τώρα, για λεπτομέρειες, ας απαντήσει κάποιος γνώστης (εγώ την είχα πάρει τη δικιά μου με μαζική και δεν τα ξέρω τα συστήματα)..

Υ.Γ. Χάρηκα για τα καρδιναλιάκια! Είχα αγχωθεί πολύ, και θα στενοχωριόμουν αν τελικά δεν τα κατάφερναν.. Παιδεύτηκα πολύ για να μήν τους παραστρεσσάρω, και μου την έσπασε που παρά την όλη προσπάθεια τελικά βρέθηκαν στη σακούλα σε μάυρα χάλια.. Ήθελα να τους πιάσω με το "μαλακό", με αργές κινήσεις, περιμένοντας να έρθουν οι ίδιοι στην απόχη, κατάφερα τον ένα, αλλά ο δεύτερος με τίποτα.. Πήρε χαμπάρι ότι "ψαρεύω" και κρυβόταν διαρκώς.. Περίμενα κι εγώ, ξεθάρρευε, έβγαινε, αλλά με την παραμικρή μου κίνηση, έτρεχε σα διαολεμένος και ξανακρυβόταν.. Έβγαλα ξύλα, "σακάτεψα" μερικά φυτά, πάλευα πάνω από ώρα, κάποια στιγμή που είχε κουραστεί κι αυτός (κι εγώ), τον πέτυχα επιτέλους σε μια γωνιά, και τσουπ!

Τέλος καλό όλα καλά! Εύχομαι να τα βρούνε με το υπόλοιπο κοπαδάκι και να γίνουν μια "ωραία παρέα"!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-12-08, 18:38
Το avatar του χρήστη petde
petde Ο χρήστης petde δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2008
Περιοχή: Αρτεμιδα/Λουτσα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

.....Συγνωμη ρε παιδια που μπενω ετσι στι μεση και για τα off topic αλλα εχω μια μπουκαλα αδεια απο πυροσβεστηρα co2 πρεπει να ειναι 5λιτρη αν δεν κανω λαθος
οποιος την θελει........ την ανταλαζω με κανενα κλαδεματακι
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-12-08, 19:04
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω γύρω στα 20ευρώ..

Και έχε υπ'όψιν ότι εφόσον πάρεις μπουκάλα, θα καθυστερήσει, γιατί έρχεται οδικώς (δεν την βάζουνε σε αεροπλάνο)..


Τώρα, για λεπτομέρειες, ας απαντήσει κάποιος γνώστης (εγώ την είχα πάρει τη δικιά μου με μαζική και δεν τα ξέρω τα συστήματα)..

Υ.Γ. Χάρηκα για τα καρδιναλιάκια! Είχα αγχωθεί πολύ, και θα στενοχωριόμουν αν τελικά δεν τα κατάφερναν.. Παιδεύτηκα πολύ για να μήν τους παραστρεσσάρω, και μου την έσπασε που παρά την όλη προσπάθεια τελικά βρέθηκαν στη σακούλα σε μάυρα χάλια.. Ήθελα να τους πιάσω με το "μαλακό", με αργές κινήσεις, περιμένοντας να έρθουν οι ίδιοι στην απόχη, κατάφερα τον ένα, αλλά ο δεύτερος με τίποτα.. Πήρε χαμπάρι ότι "ψαρεύω" και κρυβόταν διαρκώς.. Περίμενα κι εγώ, ξεθάρρευε, έβγαινε, αλλά με την παραμικρή μου κίνηση, έτρεχε σα διαολεμένος και ξανακρυβόταν.. Έβγαλα ξύλα, "σακάτεψα" μερικά φυτά, πάλευα πάνω από ώρα, κάποια στιγμή που είχε κουραστεί κι αυτός (κι εγώ), τον πέτυχα επιτέλους σε μια γωνιά, και τσουπ!

Τέλος καλό όλα καλά! Εύχομαι να τα βρούνε με το υπόλοιπο κοπαδάκι και να γίνουν μια "ωραία παρέα"!
Όταν λες "καθυστερήσει" δηλαδή πόσο..... κανένα μήνα ?
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-12-08, 19:15
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minakki Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λες "καθυστερήσει" δηλαδή πόσο..... κανένα μήνα ?
Δες π.χ. εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27759

Αν λέει ότι δεν το έχει διαθέσιμο κάτι, μπορεί να σου αργήσει πάρα πολύ.. Αν πάλι το έχει διαθέσιμο, έρχεται (απ'ό,τι βλέπω) σε 10-20 μέρες.. Αλλά τελευταία έχει αρχίσει και κάνει "κόλπα" ο γερμανός, και στη μαζική παραγγελία π.χ. που έκανε το καλοκαίρι ο PascM, κάποια πράγματα καθυστέρησαν μήνες.. Ας περιμένουμε να απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος με την όλη διαδικασία, αλλά εν γένει νομίζω είναι χρήσιμο να έρθεις και σε προσωπική επικοινωνία (με κάποιο mail, ή msn)..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-12-08, 20:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν είναι διαθέσιμη έρχεται γρήγορα αν όχι ακολουθεί την ουρά των παραγγελιών και όταν φτάσει η σειρά σου παραλαμβάνεις...
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-12-08, 21:16
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Γνωστος μου παρειγγειλε το κομπλε σετ απο 26/11 κι ακομη περιμενει,αντιστοιχα δικη μου παραγγελια(οχι με συστηματα co2 ομως)που εγινε στις 5/12 θα ερθει στις 18/12..
Υ.γ ...η δικη μου μπουκαλα ειχε κανει μηνα περιπου
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-12-08, 23:21
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

O xontros κάλυψε όλο το θέμα με πλήρη ακρίβεια και λεπτομέρεια, (όπως άλλωστε κάνει πάντα και έχει βοηθήσει πολλούς - Thanks ). Εγώ με την σειρά μου να προσθέσω από δική μου πείρα ότι η μέθοδος με τον PH Controller είναι η καλύτερη κατά την γνώμη μου, μόνο κατά καιρούς θα πρέπει να τσεκάρεις την ακρίβεια του controller - εγώ τσεκάρω μια φορά την εβδομάδα και έχω παρατηρήσει ότι θέλει καλιμπράρισμα της τάξεως του 0,02 έως 0,04 στο PH-4 και στο ΡΗ-7. Επίσης συμβουλή ρίξε λίγο περισσότερα χρήματα στον PH-controller και πάρε κάποιον καλό που να έχει μικρό εύρος λειτουργίας (θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι εννοώ, αν κάποιος μπορεί να το εξηγήσει καλύτερα τότε ευπρόσδεκτα) Δηλ εγώ έχω ρυθμίσει τον controller σε τιμή ΡΗ=6,8 Τώρα το ΡΗ σιγά σιγά ανεβαίνει στο νερό και μόλις φτάσει 6,84 τότε ο controller ανοίγει την ηλεκτρομαγνητική οπότε με το CO2 το ΡΗ αρχίζει και πέφτει. Στο ΡΗ=6,75 ο controller κλείνει την ηλεκτρομαγνητική και σταματάει το CO2. Μετά σιγά σιγά ξανα-ανεβαίνει και επαναλαμβάνεται η διαδικασία από την αρχή. Οπότε έχω ένα "παίξιμο" στο ΡΗ της τάξεως του 0,1 (για την ακρίβεια έχω παρατηρήσει παίξιμο από 0,08 έως 0,12). Αυτό που θα ήθελα είναι το "παίξιμο" να είναι πχ 0,02 δηλαδή να δουλεύει από 6,81 έως 6,79. (εν γνώση μου ότι θα έχω έτσι μεγαλύτερη καταπόνηση στην ηλεκτρομαγνητική) Βέβαια αυτά πληρώνονται και εγώ με την διακύμανση που έχω δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα στα ψάρια ή στα φυτά αλλά καλό είναι το PH να μην έχει "παιξίματα". Στην φύση βέβαια συμβαίνουν διαφορές ΡΗ ίσως και μεγαλύτερες με την διαφορά ότι γίνονται σε πολύ μεγαλύτερο χρόνο στην διάρκεια της ημέρας.

Επίσης xontros θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την άποψή σου να κατευθυνθεί σε αγορά λύσης πακέτου. Η μικρή μου πείρα λέει ότι σε τέτοιες λύσεις κάποιο από τα εξαρτήματα του πακέτου προκειμένου να πέσει η τιμή είναι από λίγο έως αρκετά φόλα. Προσωπικά προτιμάω την λύση κομμάτι κομμάτι. Βέβαια τίθεται και το θέμα τιμής που στην λύση πακέτο είναι αρκετά χαμηλότερη. Τελικά ΟΠΠ (Οτι Πληρώσεις Παίρνεις) πάντως καλό θα ήταν πριν αποφασίσει τι θα πάρει να σταθμίσει όλες τις παραμέτρους και να βρεί την χρυσή τομή που ταιριάζει καλύτερα και στην τσέπη και στο συγκεκριμένο ενυδρείο και στο τι θέλει τελικά να πετύχει με την εγκατάσταση του όλου συστήματος.

Και τελευταίο : προσωπικά από το ίδιο κατάστημα από Γερμανία παραγγελία δική μου (controller - ρυθμιστής πιέσεως - ηλεκτρομαγνητική - διαχυτήρας - βαλβίδες αντεπιστροφής κλπ παρελκόμενα - χωρίς φιάλη) έκανε 22 ημέρες να έρθει αλλά δεν με χάλασε αφού γλίτωσα αρκετά χρήματα σε σχέση με αγορά από Αθήνα ακόμα και με τα έξοδα αποστολής τα οποία είναι περίπου 20 Euro
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-12-08, 12:35
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

ΟΚ !!! Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες σας.
Θα τα βάλω κάτω και θα δώ τι θα κάνω, πως και πότε θα παραγγείλω.
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-12-08, 14:40
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

παιδιά εγώ σε τακτά χρονικά διαστήματα πηγαίνω και γεμίζω μπουκάλες με αταλ(αέριο για κόλληση αργκον) θα ρωτήσω μήπως πουλάει μπουκάλες και αν γεμίζει co2 επίσης έχω μπουκάλα co2 απο μηχάνημα που βγάζει χύμα μπύρα...νομίζω πως και αύτη κάνει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-12-08, 21:29
jonedessa Ο χρήστης jonedessa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2008
Περιοχή: Έδεσσα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Μπράβο παιδια πολύ καλό άρθρο. Πολύ κατατοπιστικό.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-12-08, 03:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
.....επίσης έχω μπουκάλα co2 απο μηχάνημα που βγάζει χύμα μπύρα...νομίζω πως και αύτη κάνει
Αυτη κανει για τον χοντρο, με controller ομως να μη του πεσει το πεχα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-12-08, 03:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Θα το ρυθμισω και σε χαμηλο ph, να πεφτει μπυρα μπολικη! Το καλο με μας τους χοντρους ειναι οτι εχουμε υψηλο KH και δεν κινδυνευουμε με ph crash! Χαχαχα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
co2, μπουκαλα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπουκαλα με κοντρολερ ή DIY CO2 imichal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 06-11-08 14:06
μπουκαλα co2 GP250381 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 19-11-06 13:19
Μπουκαλα Co2 radis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 04-06-06 10:23
Μπουκαλα Co2 kazanasb Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 16-12-05 22:04
Μπουκαλα co2 griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 17-07-04 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13523 seconds with 14 queries