Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-11-14, 16:27   #1
Αρχάρια - μονομάχος: SOS please!
zombie92
Junior Member
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 10

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
zombie92 Ο χρήστης zombie92 δεν είναι συνδεδεμένος 30-11-14, 16:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας!
Ξέρω ότι οι ερωτήσεις μου μπορεί να έχουν χιλιο-απαντηθεί σε αυτό το φόρουμ, παρόλα αυτά πολλές από αυτές που διάβασα μου ήταν σχεδόν ακατανόητες (μάλλον γιατί είμαι αρχάρια στην ορολογία του υδάτινου κόσμου και των ενυδρείων).

Επειδή, λοιπόν, θέλω να πάω λίγο προετοιμασμένη για τις αγορές του υποψήφιου μονομάχου, χρειάζομαι λίγη (ή πολλή) καθοδήγηση. Επίσης, προσπαθώ να κρατήσω ένα χαμηλό τελικό λογαριασμό γιατί δυστυχώς είμαι λίγο μείον.

Πρώτα απ' όλα, είχα παλιότερα δύο μονομάχους (σε διαφορετικές χρονικές περιόδους) αλλά μου ψόφησαν σχετικά σύντομα μάλλον γιατί ήμουν μικρό και πλήρως ανενημέρωτο (μικροσκοπικό ενυδρείο, χωρίς φως, φίλτρο, φυτά κλπ καταλαβαίνετε), ίσως και αρκετά ανεύθυνο ...

Ένας φίλος ήθελε να "ξεφορτωθεί" το 20lt ενυδρείο του κι έτσι κατέληξε σε μένα, που εδώ και καιρό θέλω να πάρω πάλι μονομάχο. Ξέρω ότι το νερό πρέπει να είναι περίπου 5cm κάτω από το τέλος του ενυδρείου. Ωστόσο, όσον αφορά τον εξοπλισμό του ενυδρείου:
1) Έχει φίλτρο το οποίο δεν ξέρω καν αν είναι κατάλληλο για μονομάχο όχι λόγω έντονης ροής - αυτή φαίνεται οκ χωρίς τον μονομάχο βέβαια ακόμα, αλλά λόγω θορύβου... πώς μπορώ να ξέρω αν ο θόρυβος που κάνει το φίλτρο θα τρομάζει τον μονομάχο; Σκέφτομαι μήπως χρειαστεί να πάρω άλλο. Δεν ξέρω καθόλου από φίλτρα, δεν είχα ποτέ!
2) Δεν έχει φωτάκι - τι φωτάκι να πάρω;;; Και χρειάζεται; Γιατί απ' ό,τι έχω διαβάσει ο μονομάχος δεν αρέσκεται και πολύ στο φως. (Βέβαια απ'ο,τι διάβασα μπορείς να βάλεις φυτά για σκιά αλλά αυτό είναι θέμα για το οποίο θα ρωτήσω παρακάτω)
3) Δεν έχει θερμοστάτη που μάλλον θα χρειαστεί, ειδικά τέτοια εποχή... Για 20lt ενυδρείο ένας 25watt θα είναι οκ, ε;
4) Θερμόμετρο να πάρω γυάλινο ή ηλεκτρονικό; Σκέφτομαι γυάλινο αλλά φοβάμαι μην ξεκολλήσει καμιά μέρα η βεντούζα, πέσει στον πάτο και σπάσει μέσα στο ενυδρείο!!! Και εν τέλει, είναι απαραίτητο...; Μήπως μπορώ να κάνω καμιά πατέντα;!
5) Το ενυδρείο είχε μέσα μικρό/λεπτό χαλίκι (όχι άμμο που απ' ό,τι διάβασα αρέσει στον μονομάχο) και ένα κομμάτι ξύλο, το οποίο βρωμίζει αρκετά, απ' ό,τι μου είπε ο φίλος που μου τα έδωσε.
*Τι προτείνετε για τον πάτο; Να κρατήσω το λεπτό χαλίκι ή να πάρω άμμο;
*Να τοποθετήσω το ξύλο μέσα ή όχι;
*Τι άλλο μπορώ να βάλω που θα αρέσει στον μονομάχο;
6) Όσον αφορά τα φυτά, μάλλον τα φυσικά είναι καλύτερα. Αλλά δεν ξέρω πώς φυτεύονται, τι έδαφος χρειάζονται, ποια είναι κατάλληλα για μονομάχο (που να μπορώ να τα βρω εύκολα στο εμπόριο)... Ξέρω ότι του αρέσουν αυτά που κλείνουν κάπως την επιφάνεια του νερού - ονόματα που διάβασα σε διάφορα φόρουμ: ανούμπια (, nymphae ( και κάτι τέτοια... Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να τα βρω εύκολα και δεν θέλω να μου πασάρουν ό,τι τους συμφέρει...
*Λογικά τα φυτά - έδαφος - άλλα διακοσμητικά είναι αλληλένδετα, οπότε προτείνετέ μου συνδυασμούς (π.χ. αυτά τα φυτά κάνουν για άμμο, αυτά για χαλίκι, αυτά για ξύλο, αυτά πάνε καλύτερα για μονομάχο, αυτά είναι πιο εύκολα στην συντήρηση - μην ξεχνάτε ότι είμαι αρχάρια )
7) Τοποθέτησα το ενυδρείο σε τοίχο με καλοριφέρ στο μισό+ μέτρο. Μπορεί να επηρεάσει τον μονομάχο αυτό; Το καλοριφέρ είναι λεπτό και δεν βγάζει πολλή θερμότητα, αφήστε που γενικά προσπαθώ να μην έχω πολύ ψηλές θερμοκρασίες στο σπίτι λόγω υγιεινής, οπότε συνήθως είναι κλειστό.
Επίσης, το φόντο είναι ένας τοίχος με απαλό χρώμα (κιτρινο-μπανανο-κρεμ) αλλά το τραπεζάκι που έβαλα το ενυδρείο είναι μαύρο (βέβαια είναι σχεδόν στις διαστάσεις του πάτου/επιφάνειας του ενυδρείου). Υπάρχει περίπτωση κάτι από αυτά να τρομάξει τον μονομάχο;
8 ) Είναι καλό να προμηθευτώ αντιβιωτικό για rot fin μαζί με την αγορά του ψαριού; Όσους μονομάχους έχω δει σε pet shop είναι ή σε αρκετά χάλι κατάσταση ή σε πρώιμο στάδιο (αν έχω καταλάβει 100% πως εκδηλώνεται το rot fin στους μονομάχους), οπότε φαντάζομαι ότι με το που τον πάρω θα πρέπει να τον θεραπεύσω κιόλας...

Ελπίζω να με διαφωτίσει κάποιος! Προσθέστε οτιδήποτε άλλο θεωρείτε ότι θα μου είναι χρήσιμο ώστε ο μονομάχος (μου) να είναι super στο καινούργιο του σπιτάκι... Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 9303
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-14, 16:38
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες στην παρεα μας!!
ενα μεγαλο μπραβο σου αξιζει επειδη ενδιαφερθηκες να μαθεις καποια πραγματα για το ψαρι που θα επιλεξεις και δεν πηγες στα τυφλα..

εγω το βασικοτερο που θα σου πω ειναι οτι τα 20 λιτρα ειναι πολυ λιγα και μαλλον θα σε δυσκολεψει.υπαρχει καμια πιθανοτητα να πας σε 40-50 λιτρα??ας ξεκινησουμε απο αυτο..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-14, 16:47
zombie92 Ο χρήστης zombie92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Μάλλον όχι... τόσο λόγω χώρου όσο και λόγω χρημάτων/εξόδων. Ως προς τι θα με δυσκολέψει το 20lt;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-14, 17:09
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zombie92 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον όχι... τόσο λόγω χώρου όσο και λόγω χρημάτων/εξόδων. Ως προς τι θα με δυσκολέψει το 20lt;
ολα τα ψαρια εκτος απο τις απαιτησεις σε καποιες ορισμενες συνθηκες θελουν και μια σταθεροτητα στο νερο.στα 20 λιτρα οι ισορροποιες διαταρασονται πολυ πιο ευκολα απο ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.

σε γενικες γραμμες μονο ενας πολυ εμπειρος χομπιστας καταφερνει να κρατησει σταθερο ενα τοσο μικρο ενυδρειο.

αν λοιπον εισαι σιγουρη οτι θα το δοκιμασεις,τοτε θα πρεπει να προσεξεις πολυ καποια πραγματα..

ξεκιναμε...
1.αγοραζεις υγρα τεστ μετρησεων νερου(το πιο βασικο απο ολα).νιτρωδη no2,νιτρικα no3,αμωνια nh3/nh4,ολικη σκληροτητα gh,ανθρακικη σκληροτητα kh και ph.. αυτες οι μετρησεις ειναι το Α και Ω για να ξερεις αν το νερο ειναι ενταξει και για να το ρυθμιζεις αναλογα.
2.φιλτρακι που να χωραει μεσα σφουγγαρι και βιολογικο υλικο(siporax).ο μονομαχος δεν θελει πολυ δυνατη ροη.
3.χαμηλο φως.
4.θερμοστατη 25-50 watt.
5.θερμομετρο γυαλινο.
6.αμμο χαλαζιακη σκουροχρωμη.
7.ξυλο-α
8.απο φυτα δεν χρειαζεται να γινει και ζουγκλα.με καμια ανουμπια μικρη ειναι ενταξει.στην επιφανεια θεωρω απαραιτητη την χρηση pistia.φθηνο ευκολο και ομορφο φυτο που κανει σκια για να νιωθει το ψαρι ανετα.
9.το φοντο θα το καλυψεις εξωτερικα με ενα μαυρο χαρτονι.
10.απο τη μερια του καλοριφερ θα πρεπει να βαλεις κατι στο τζαμι οπως ενα ξυλο η ενα κομματι dow(μπλε φελιζολ) ωστε να μην επειρεαστη η θερμοκρασια πολυ.

και τελος κατι ακομα.θα πρεπει να εχεις ενα λεκανακι 10 λιτρων για να ετοιμαζεις το νερο της εβδομαδιαιας αλλαγης νερου.αυτο θα πρεπει να το επαιξεργαζεσαι με τυρφη ωστε να ριχνεις την σκληροτητα του νερου.

μπορει να σου φανουν πολλα αλλα σιγουρα εχω ξεχασει κι αλλα

μεχρι που να ετοιμαστεις για αυτες τις διαδικασιες ξεκινα να διαβαζεις για το ψαρι σου και για το στρωσιμο του νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-14, 17:47
zombie92 Ο χρήστης zombie92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Αχ, ευχαριστώ πολύ!!! <3 Συνεχίζω να έχω ερωτήσεις βέβαια... Έχω διαβάσει όσα περισσότερα βρήκα για τον μονομάχο γενικά, και για τη ζωή του στο ενυδρείο ειδικά.

1. Γιατί υγρά τεστ και όχι χαρτάκια;
2. Για το φίλτρο ακόμα δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω. Τι σφουγγαράκι και βιολογικό υλικό;;; Αν βγάλω το φίλτρο που έχω μια φωτογραφία, μπορείς να μου πεις αν είναι οκ κι αν χωράει αυτά που λες;
7. ξυλο-α;
8. Pistia μπορώ να βρω εύκολα; Και πώς το ζητάω; Είναι ο/η/το/οι/τα pistia;;;!
9. Γιατί μαύρο χαρτόνι; Για να μην αντανακλά ο ανοιχτόχρωμος τοίχος πολύ φως στο σπιτάκι του μονομάχου;

Συγνώμη αν ρωτάω πολλά (και ίσως χαζά) αλλά δεν θέλω να πάω στα τυφλά και να αγοράσω πράγματα που να είναι εν τέλει άχρηστα ή και ακατάλληλα (όπως π.χ. παλιά που είχα πάρει μικροσκοπικό ενυδρειάκι γιατί δεν ήξερα ότι ο μονομάχος θέλει χώρο, και άλλα πολλά παρόμοια).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-14, 18:02
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

1.τα υγρα τεστ ειναι πιο ακριβειας.api και jbl ειναι απο τα καλυτερα.
2.ολα τα φιλτρα εχουν ενα χωρο για υλικα.αν το ανοιξεις θα δεις.αν ειναι ολο μεχρι πανω με σφουγγαρι τοτε κοβεις λιγο με το ψαλιδι για να αφησεις χωρο για κεραμικο υλικο.τα μακαρονια που λενε.
3.ξυλο η ξυλα..οσες ριζουλες θες βαζεις.
4.φυτο πιστια αρα ειναι ΤΟ φυτο..βρισκεις συνηθως σε αγγελια του φορουμ.
5.μαυρο χαρτονι για να νιωθει καλυτερα το ψαρι.δεν θελει πολλα φωτα απο ολλες τις μεριες.ασε που θα δειχνουν ολα τα χρωματα καλυτερα λογο αντιθεσης.

βαλε αν μπορεις φωτο του ενυδρειου και του φιλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-11-14, 18:23
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ωραια ολα αυτά, ΑΛΛΑ μαλλον εχουμε χασει το βασικο θεμα που λεγεται ΑΡΧΑΡΙΟΣ.
20 λιτρα ενυδρειο , στηνεται και ξαναστηνεται σε μερικες ωρες, δεν χρειαζεται κανενα φοβερό πλάνο.
Ας μεινουμε στα βασικα.
Ενα χαρτονακι μαυρο για το πισω μερος, λιγο ψιλο χαλικι/χοντρη αμμο για το βυθό
Ενα μικρο φυσικό ξυλο Η ακόμα φτηνότερα μια αδειασμένη καρύδα με πιασμενη επανο λιγη java moss αρκει για φυτά προς το παρον. (και αυτο ακομα μαλλον θα περιμένει..)
Οσο μενουμε αυστηρα στο ενα ψαρι ουτε τεστ χρειαζονται, ουτε μετρησεις επισης.
Οσο για το φιλτρακι που ηδη υπάρχει, μπορεί απλά να ενισχυθεί περνωντας ένα καινουργιο σφουγγαρι (απο το σουπερμαρκετ) και κοβοντας το καταλληλα ωστε να αγκαλιασει την εισαγωγή. Θα μειωση τη ροη, και θα δωσει επιφανεια για βακτηριδια
(κατα προτιμηση οχι σε χρωμα φουξια...)
Σε πιο deluxe καταστασεις, ενα φιλτρο σπογγου με μια μικρη αεραντλία. Αλλα αργοτερα, για λογους ομορφιας.
Θερμαντηρα 15-20w ενα μικρο γυαλινο θερμομετρο και παμε
Οσο για το fin rot, στην αρχη, και πρωτου μπουν φυτα, 20 γρ αλατακι στα 20 λιτρα νερου, ταισμα με σκουλικι, και αλλαγη 20% καθε βδομαδα και σε ενα μηνα θα ειναι μια χαρα. Το στρωσιμο σε τετοιες περιπτωσεις ειναι δευτερευουσας σημασιας.
Επισης ειναι σημαντικο να υπαρχει καπου κατι σαν κρυψωνα, κανει το ψαρι να μην στρεσσαρεται. Τυπικα καποια γωνια, σε συνδιασμο με το φιλτρο η καποιο ξύλο.

Τα υπολοιπα βρισκονται στη πορεια διαβαζοντας και ρωτοντας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-11-14, 19:53
Το avatar του χρήστη gordon
gordon Ο χρήστης gordon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2013
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 514
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια ολα αυτά, ΑΛΛΑ μαλλον εχουμε χασει το βασικο θεμα που λεγεται ΑΡΧΑΡΙΟΣ.
20 λιτρα ενυδρειο , στηνεται και ξαναστηνεται σε μερικες ωρες, δεν χρειαζεται κανενα φοβερό πλάνο.
Ας μεινουμε στα βασικα.
Ενα χαρτονακι μαυρο για το πισω μερος, λιγο ψιλο χαλικι/χοντρη αμμο για το βυθό
Ενα μικρο φυσικό ξυλο Η ακόμα φτηνότερα μια αδειασμένη καρύδα με πιασμενη επανο λιγη java moss αρκει για φυτά προς το παρον. (και αυτο ακομα μαλλον θα περιμένει..)
Οσο μενουμε αυστηρα στο ενα ψαρι ουτε τεστ χρειαζονται, ουτε μετρησεις επισης.
Οσο για το φιλτρακι που ηδη υπάρχει, μπορεί απλά να ενισχυθεί περνωντας ένα καινουργιο σφουγγαρι (απο το σουπερμαρκετ) και κοβοντας το καταλληλα ωστε να αγκαλιασει την εισαγωγή. Θα μειωση τη ροη, και θα δωσει επιφανεια για βακτηριδια
(κατα προτιμηση οχι σε χρωμα φουξια...)
Σε πιο deluxe καταστασεις, ενα φιλτρο σπογγου με μια μικρη αεραντλία. Αλλα αργοτερα, για λογους ομορφιας.
Θερμαντηρα 15-20w ενα μικρο γυαλινο θερμομετρο και παμε
Οσο για το fin rot, στην αρχη, και πρωτου μπουν φυτα, 20 γρ αλατακι στα 20 λιτρα νερου, ταισμα με σκουλικι, και αλλαγη 20% καθε βδομαδα και σε ενα μηνα θα ειναι μια χαρα. Το στρωσιμο σε τετοιες περιπτωσεις ειναι δευτερευουσας σημασιας.
Επισης ειναι σημαντικο να υπαρχει καπου κατι σαν κρυψωνα, κανει το ψαρι να μην στρεσσαρεται. Τυπικα καποια γωνια, σε συνδιασμο με το φιλτρο η καποιο ξύλο.

Τα υπολοιπα βρισκονται στη πορεια διαβαζοντας και ρωτοντας.
+1000 !!
__________________
Όταν είσαι θυμωμένος κάτσε μπροστά απο ένα ενυδρείο...

πωλούνται σαλιγκάρια ramshorn blue
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-11-14, 19:59
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ολα καλά αλλα το μαύρο χαρτόνι δεν κανει (το φόντο ειναι το τελευταίο βέβαια που πρεπει να σε απασχολεί )
γιατι καθρεφτίζεται και ειναι όλη μερα μες τη μανουρα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-11-14, 20:41
Αχιλλεας Ο χρήστης Αχιλλεας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 85
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα καλά αλλα το μαύρο χαρτόνι δεν κανει (το φόντο ειναι το τελευταίο βέβαια που πρεπει να σε απασχολεί )
γιατι καθρεφτίζεται και ειναι όλη μερα μες τη μανουρα
Ετσι.. Ετσι..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-11-14, 23:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zombie92 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Έχει φίλτρο το οποίο δεν ξέρω καν αν είναι κατάλληλο για μονομάχο όχι λόγω έντονης ροής - αυτή φαίνεται οκ χωρίς τον μονομάχο βέβαια ακόμα, αλλά λόγω θορύβου... πώς μπορώ να ξέρω αν ο θόρυβος που κάνει το φίλτρο θα τρομάζει τον μονομάχο; Σκέφτομαι μήπως χρειαστεί να πάρω άλλο. Δεν ξέρω καθόλου από φίλτρα, δεν είχα ποτέ!
2) Δεν έχει φωτάκι - τι φωτάκι να πάρω;;; Και χρειάζεται; Γιατί απ' ό,τι έχω διαβάσει ο μονομάχος δεν αρέσκεται και πολύ στο φως. (Βέβαια απ'ο,τι διάβασα μπορείς να βάλεις φυτά για σκιά αλλά αυτό είναι θέμα για το οποίο θα ρωτήσω παρακάτω)
3) Δεν έχει θερμοστάτη που μάλλον θα χρειαστεί, ειδικά τέτοια εποχή... Για 20lt ενυδρείο ένας 25watt θα είναι οκ, ε;
4) Θερμόμετρο να πάρω γυάλινο ή ηλεκτρονικό; Σκέφτομαι γυάλινο αλλά φοβάμαι μην ξεκολλήσει καμιά μέρα η βεντούζα, πέσει στον πάτο και σπάσει μέσα στο ενυδρείο!!! Και εν τέλει, είναι απαραίτητο...; Μήπως μπορώ να κάνω καμιά πατέντα;!
5) Το ενυδρείο είχε μέσα μικρό/λεπτό χαλίκι (όχι άμμο που απ' ό,τι διάβασα αρέσει στον μονομάχο) και ένα κομμάτι ξύλο, το οποίο βρωμίζει αρκετά, απ' ό,τι μου είπε ο φίλος που μου τα έδωσε.
*Τι προτείνετε για τον πάτο; Να κρατήσω το λεπτό χαλίκι ή να πάρω άμμο;
*Να τοποθετήσω το ξύλο μέσα ή όχι;
*Τι άλλο μπορώ να βάλω που θα αρέσει στον μονομάχο;
6) Όσον αφορά τα φυτά, μάλλον τα φυσικά είναι καλύτερα. Αλλά δεν ξέρω πώς φυτεύονται, τι έδαφος χρειάζονται, ποια είναι κατάλληλα για μονομάχο (που να μπορώ να τα βρω εύκολα στο εμπόριο)... Ξέρω ότι του αρέσουν αυτά που κλείνουν κάπως την επιφάνεια του νερού - ονόματα που διάβασα σε διάφορα φόρουμ: ανούμπια (, nymphae ( και κάτι τέτοια... Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να τα βρω εύκολα και δεν θέλω να μου πασάρουν ό,τι τους συμφέρει...
*Λογικά τα φυτά - έδαφος - άλλα διακοσμητικά είναι αλληλένδετα, οπότε προτείνετέ μου συνδυασμούς (π.χ. αυτά τα φυτά κάνουν για άμμο, αυτά για χαλίκι, αυτά για ξύλο, αυτά πάνε καλύτερα για μονομάχο, αυτά είναι πιο εύκολα στην συντήρηση - μην ξεχνάτε ότι είμαι αρχάρια )
7) Τοποθέτησα το ενυδρείο σε τοίχο με καλοριφέρ στο μισό+ μέτρο. Μπορεί να επηρεάσει τον μονομάχο αυτό; Το καλοριφέρ είναι λεπτό και δεν βγάζει πολλή θερμότητα, αφήστε που γενικά προσπαθώ να μην έχω πολύ ψηλές θερμοκρασίες στο σπίτι λόγω υγιεινής, οπότε συνήθως είναι κλειστό.
Επίσης, το φόντο είναι ένας τοίχος με απαλό χρώμα (κιτρινο-μπανανο-κρεμ) αλλά το τραπεζάκι που έβαλα το ενυδρείο είναι μαύρο (βέβαια είναι σχεδόν στις διαστάσεις του πάτου/επιφάνειας του ενυδρείου). Υπάρχει περίπτωση κάτι από αυτά να τρομάξει τον μονομάχο;
8 ) Είναι καλό να προμηθευτώ αντιβιωτικό για rot fin μαζί με την αγορά του ψαριού; Όσους μονομάχους έχω δει σε pet shop είναι ή σε αρκετά χάλι κατάσταση ή σε πρώιμο στάδιο (αν έχω καταλάβει 100% πως εκδηλώνεται το rot fin στους μονομάχους), οπότε φαντάζομαι ότι με το που τον πάρω θα πρέπει να τον θεραπεύσω κιόλας...

Ελπίζω να με διαφωτίσει κάποιος! Προσθέστε οτιδήποτε άλλο θεωρείτε ότι θα μου είναι χρήσιμο ώστε ο μονομάχος (μου) να είναι super στο καινούργιο του σπιτάκι... Ευχαριστώ

Καλως την
Καταρχας μη βιαστεις να βαλεις ψαρι.
Να ετοιμασουμε το ενυδρειο πρωτα.
Και οτι λαθος γινει διορθωνεται ευκολα αν δεν ειναι ψαρι μεσα.

1. Κανει θορυβο? το ακους? Ενα μικρο βουητο ειναι φυσιολογικο.
Ενα καθαρισμα θα το χρειαστει.
Βαλε φωτο και μαρκα μοντελο απο το φιλτρο να δοουμε την κατασταση και να δωσουμε οδηγιες.

2. Εχει καπακι το ενυδρειο?
Αν ειναι ανοιχτο μπορεις να βαλεις ενα απλο φωτακι με κλιπ ή με ποδι και με λαμπα οικονομιας. Μονο να ειναι στερεωμενο καλα να μη πεσει μεσα.

3. Ναι 20-25W ειναι ΟΚ.

4, Μη τα φοβασαι τα γυαλινα. Ακομα κι αν σπασουν. Δν εχουν υδραργυρο πλεον μεσα. Απλα να επιλεξεις ενα απο το ραφι που θα δειχνει το μεσο ορο απο ολα. Καποια μπορει να δειχνουν οτι να'ναι.

5. Αναλογα το υλικο. Καταρχας θα το ξεπλυνεις καλα και θα στεγνωσεις μιση χουφτα χαλικι. Μετα θα ριξεις πανω του λιγο ακουαφορτε (προσεκτικα σε εξωτερικο χωρο γιατι ειναι καυστικο ή με την καθοδηγηση καποιου που ξερει)
Αν αφρισει δεν μας κανει. Σκληραινει το νερο και το ψαρι θελει μετρια μαλακο νερο.
Θα κοιταξεις για χαλαζιακο ψιλο χαλικακι ή χοντρη αμμο. Αν βρεις σκουρα μπεζ ή μαυρη.
Αν δεν αφρισει μας κανει (αρκει να μην ειναι κανενα αφυσικο χρωμα και μετα που θα δεις αλλα μονομαχοενυδρεια με φυσικο υλικα και το μετανοιωσεις, θα ειναι δυσκολο να αλλαχτει).
Το ξυλο αν δεν εχει σαπισει, ενα καλο ξεπλυμα με καφτο νερο.
Παντως τα ξυλα ειναι χρησιμα στο μονομαχο.
Βγαζουν στο νερο ουσιες χρησιμες που μαλακωνουν λιγο το νερο.
Καλο θα ηταν να εχεις. Θα μπορεις να δεσεις πανω και ευκολα φυτα οπως η moss ή anubia.

6. Φυτα ευκολα (χωρις απαιτησεις).
Δεν χρειαζονται τιποτα, Απλα τα χωνεις στην αμμο.
Φυτα ευκολα αναφερονται εδω
Καποια δεν φυτευονται καν. Τα δενεις στα ξυλα ομως ειπα πιο πανω.
13+1 εύκολα φυτά για το πρώτο φυτεμένο
Απεφυγε τα φυτα που γινονται πολυ μεγαλα (πχ βαλισνεριες, εχινοδωρο μπλεχερι, πιστια) και δεν θα χωρανε στο ενυδρειο.
Κι αλλα πολλα εδω
Αναγνώριση φυτών από την Tropica
Οτι λεει "απαιτησεις χαμηλες"
Λεει για το καθενα πληροφοριες, αν δενεται κλπ

7. Γενικοτερα η ιδεα ειναι "σταθερες παραμετρους νερου"
Παραμετρους εννοούμε θερμοκρασια πεχα (pH) σκληροτητα (GH) νερου κλπ
Aν το καλοριφερ μπορει να αλλαξει αποτομα τη θερμοκρασια του νερου (μιας και ειναι λιγα τα λιτρα επηρεαζονται πιο ευκολα) τοτε δεν ειναι καλο να ειναι κοντα του.

Δεν χρειαζεται απαραιτητα φοντο.
Βασικα δεν πρεπει να καθρεπτιζεται συνεχως το ψαρι και νομιζει οτι υπαρχει και αλλος μονομαχος και στρεσαρεται/αγχωνεται.
(Το στρες ειναι η βασικη αιτια που αρρωσταινουν τα ψαρια καθως αποδυναμωνεται το ανοσοποιητικο τους και δεν εχουν αμυνες).

Στην αρχη καλο ειναι να αποφευγονται αποτομες κινησεις γυρω απο το ενυδρειο και οι θορυβοι (χτυπηματα), αν δεις και τρομαζει το ψαρακι και μεχρι να συνηθισει το χωρο.

Το χρωμα του τραπεζιου, οχι δεν πειραζει.

Αντιβιωση ΠΟΤΕ χωρις σοβαρο λογο.
Και γενικοτερα ποτε φαρμακα στην τυχη και ΠΟΤΕ προληπτικα.
Το αλατακι ωστοσο δεν ειναι φαρμακο (οτα χρειαστει σε ελαφριες μορφες μυκητιασης)

Επελεξε ψαρι απο καταστημα που τα διατηρει σε σωστο χωρο και οχι σε ποτηρακια. Και να ειναι σε καλη κατασταση και ζωηρο οταν το παρεις.
Πρωτα να "στρωσει" ομως το φιλτρο, να μη δηλητηριαστει το ψαρι μολις το βαλεις μεσα. (διαβασε για το "στρωσιμο" και τον κυκλο του αζωτου σχετικα)

Καλη συνεχεια, καλο διαβασμα στα υπομνηματα/αρθρα των σχετικων κατηγοριων (τα εχουν ολα οσα σε ενδιαφερουν ετοιμα γραμμενα) και οτι δεν καταλαβαινεις .. ρωτας.
(βασικα να μαθεις πως θα κανεις αλλαγες νερου πως θα συντηρεις το φιλτρο και για το στρωσιμο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-12-14, 14:26
zombie92 Ο χρήστης zombie92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Φίλε @johnpecn, αυτό για το μαύρο χαρτόνι το σκέφτηκα κι εγώ αλλά και ο @tyrinthos έχει δίκιο για τον φωτεινό τοίχο. Βέβαια, εγώ σπάνια έχω ανοιχτά φώτα μέσα στο σπίτι, συνήθως είμαι με λαμπατέρ, γιατί προτιμώ το σκοτάδι,οπότε καταλαβαίνετε πόσο ταιριάζω με τον μονομάχο! <3 Αν το χαρτόνι είναι ματ, παίζει να καθρεφτίζεται; Αυτό για το μαύρο φόντο το έχω ξαναδιαβάσει κάπου ότι τα τρομάζει αλλά μόνο αν πρόκειται για κάτι γυαλιστερό...

Πρώτα απ' όλα, σας στέλνω φάκελο με τον εξοπλισμό που έχω τώρα (έχω βάλει και βίντεο για τον ήχο, αν και νομίζω ότι αλλοιώνεται/μεγεθύνεται αρκετά σε σχέση με τον πραγματικό ήχο, αλλά ίσως μπορείτε να καταλάβετε κάτι): https://www.dropbox.com/sh/7w3r6q421...BDHzyr2Na?dl=0

Επίσης, να ξεκαθαρίσω ότι ούτε βιάζομαι να βάλω ψάρι ούτε φιλοδοξώ να προσθέσω άλλα ψάρια μελλοντικά.

Φίλε @delta66,
1, 2. Δες το φάκελο/λινκ. Έχει καπάκι. Για το φίλτρο αυτά που μου λέτε δεν τα καταλαβαίνω πλήρως. Να ανοίξω, να κόψω, να βάλω "μακαρόνι" και τα συναφή... Πόσο, πού, πώς...;
5. Το χαλικάκι είναι πολύ λεπτό και σε φυσικές αποχρώσεις. Αλλά θα ελέγξω αυτό που λες με το ακουαφόρτε.
6. Ως προς τα φυτά, σκέφτομαι σοβαρά ανούμπια, αφού είναι εύκολο και ταιριάζει με αυτό που σκέφτομαι να "χτίσω" (να βάλω δηλαδή μέσα το ξύλο, όπως μου προτείνατε όλοι σας).
7. Τελικά προτείνετε να αγοράσω τεστ νερού;

Όσο για το αλάτι, αλάτι φαγητού;;;;; Να βάλω με το που/πριν πάρω τον μονομάχο τόσα γραμμάρια όσα και τα λίτρα του νερού;
-------------------------
Α! Φυτό (ανούμπια που σκέφτομαι δηλαδή) να πάρω πριν ή αφού πάρω τον μονομάχο...;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zombie92 : 01-12-14 στις 14:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-12-14, 15:05
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το χαρτόνι ειναι πολυ δευτερεύων μην σε απασχολεί απο τώρα
πιο πολυ έχει να κανει με την εμφάνιση του ενυδρειου
για δικη μας ευχαρίστηση δλδ.
Το μαύρο σε συνδυασμό με το γυαλί του ενυδρειου
γίνεται σαν καθρεπτης και το ψαρι νομίζει οτι υπαρχει
κι άλλος μονομαχος και στρεσαρεται.
Τα σημαντικά ειναι η θερμοκρασια ,
το στρωσιμο του φίλτρου ,και οι παράμετροι του νερού.
Τα οποία σιγά σιγά θα τα μάθεις ολα μην άγχωνεσαι.

Ξεκινά αγοράζοντας αυτό η κατι παρόμοιο
http://abyssos.gr/main/eshop-categor...gr-detail.html
Το φίλτρακι σου ξεκουμπώνει και μέσα έχει ενα σφουγγάρι
Με ενα ψαλίδι κόβεις το μισό σφουγγάρι η και παραπάνω και βάζεις το σιποραξ

Ενα θερμαντηρα http://www.petsupermarket.gr/5865/πρ...r-25-watt.html υπάρχουν και φτηνότερη. Απλα αυτά που σου έβαλα ο jagger και το σιποραξ θεωρούνται απ τα καλύτερα.

Υποστρωμα σκούρο (αν θες βάζεις και ανοιχτόχρωμο) εμένα μ αρέσει μαύρο
Δες το δικό μου ενυδρειο με μαύρο το πήρα 5ευρω τα 10κιλα εσυ δεν χρειάζεσαι πάνω απο 2-3 κιλά
http://www.aquatek.gr/vb/album.php?albumid=651

Και εισαι έτοιμη να ξεκινήσεις το στρωσιμο δες εδώ και οτι θες ρωτά
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
(θα χρειαστείς τεστ αμμωνιας ,και no3)
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-12-14, 15:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zombie92 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό για το μαύρο φόντο το έχω ξαναδιαβάσει κάπου ότι τα τρομάζει αλλά μόνο αν πρόκειται για κάτι γυαλιστερό...

Πρώτα απ' όλα, σας στέλνω φάκελο με τον εξοπλισμό που έχω τώρα (έχω βάλει και βίντεο για τον ήχο, αν και νομίζω ότι αλλοιώνεται/μεγεθύνεται αρκετά σε σχέση με τον πραγματικό ήχο, αλλά ίσως μπορείτε να καταλάβετε κάτι): https://www.dropbox.com/sh/7w3r6q421...BDHzyr2Na?dl=0

Επίσης, να ξεκαθαρίσω ότι ούτε βιάζομαι να βάλω ψάρι ούτε φιλοδοξώ να προσθέσω άλλα ψάρια μελλοντικά.

Φίλε @delta66,
1, 2. Δες το φάκελο/λινκ. Έχει καπάκι. Για το φίλτρο αυτά που μου λέτε δεν τα καταλαβαίνω πλήρως. Να ανοίξω, να κόψω, να βάλω "μακαρόνι" και τα συναφή... Πόσο, πού, πώς...;
5. Το χαλικάκι είναι πολύ λεπτό και σε φυσικές αποχρώσεις. Αλλά θα ελέγξω αυτό που λες με το ακουαφόρτε.
6. Ως προς τα φυτά, σκέφτομαι σοβαρά ανούμπια, αφού είναι εύκολο και ταιριάζει με αυτό που σκέφτομαι να "χτίσω" (να βάλω δηλαδή μέσα το ξύλο, όπως μου προτείνατε όλοι σας).
7. Τελικά προτείνετε να αγοράσω τεστ νερού;

Όσο για το αλάτι, αλάτι φαγητού;;;;; Να βάλω με το που/πριν πάρω τον μονομάχο τόσα γραμμάρια όσα και τα λίτρα του νερού;
Tον καθρεφτη τον δημιουργει το τζαμι, μαζι με το μαυρο χρωμα του φοντου.
Οποτε θα καθρεφτιζει, ειτε ματ ειτε γυαλιστερο.

Εχει καπακι λοιπον.
Δεν χρειαζεται να ειναι τοσο χαμηλα η σταθμη.
Τησ σταθμη την κραταμε χαμηλα οταν ειναι χωρις καπακι το ενυδρειο γιατι μπορει να πηδηξει εξω ο μονοαχος.
Το μονο που χρειαζεται ειναι να υπαρχει λιγος αερας κατω απο το καπακι για να αναπνεει το ψαρι.
(αναπνεει και αερα το ψαρι αυτο οπως ολα τα λαβυρινθοψαρα - λαβυρινθος ειναι ενα οργανο που εχουν μεσα στο κεφαλι τους, για να μπορουν να αναπνεουν και αερα, και εχει αναπτυχθει γιατι στη φυση το νερο για διαφορους λογους μπορει να μην εχει αρκετο οξυγονο)

Ναι δεν ειναι φυσιολογοκος θορυβος αυτος.
Φαινεται να χτυπαει η φτερωτη (το προπελακι που εχει μεσα και κυκλοφορει το νερο).
Αυτο μπορει να διορθωνεται.
Δεν μπορεσα να βρω το μοντελο του φιλτρου σου, αλλα ολα αυτα τα φιλτρακια, σχεδον την ιδια λογικη λειτουργιας εχουν.
Πρεπει με καποιο τροπο να ξεκουμπωνει, και να μπορεις να δεις το εσωτερικο του. (μαλλον απο κατω που εχει μια σχισμη, βγαινει το καπακι και στη μεση εκει που ξεχωριζουν τα χρωματα μαυρο-γκρι).
Το ανοιγεις και βλεπεις τι υλικα εχει μεσα (πχ σφουγγαρακι, κεραμικα "μακαρονακια κοφτα", "μπιλιτσες", "πετραδακια" κλπ)
Βγαλτα μια φωτο και τα λεμε τι θα κανεις αναλογα.
Μεσα καπου θα δεις και το "θαλαμο" της φτερωτης (εκει που μπαινει το προπελακι).
Αυτο κρατιεται μεσα με μαγνητισμο, γυρω απο ενα αξονακι.
Αν το τραβηξεις ελαφρα θα βγει.
Βγαλτο και καθαρισε το προσεκτικα να μη σπασεις τα φτερα της προπελας.
Καθαρισε και το θαλαμο μεσα με μια μπατονετα καλα.
Προσεχεις να μη στραβωσει το αξονακι.
Αν εχει ηδη στρβωσει μπορει να φταιει αυτο για το θορυβο.
Δλδ βρισκει οπως γυριζει το προπελακι στα τοιχωματα του θαλαμου.
Μπορει ομως απλα να εχει σκπουπιδακια μεσα.

Ο ξερος αυτος θορυβος δικαιολογειται μονο αν ειναι το προπελακι εκτος νερου.
Δεν βλεπω λογω σκοταδιου, αν ειναι πληρως βυθισμενο το φιλτρο στο νερο.
Αν μενει εκτος νερου, μπορει να σου καψει την αντλια.

Οπως και να εχει, ακομα και χαλασμενο να ειναι, ειναι πολυ φτηνα αυτα τα φιλτρακια.
Με 5-10 ευρω παιρνεις καινουριο.

ΟΚ το χαλικακι αν δεν αφριζει, το πλενεις καλα σε καφτο νερο απο το θερμοσιφωνο ή και το βραζεις (ακομα καλυτερα) μετα το ξεπλυμα (για να φυγουν τα πολλα).

Την ανουμπια τη δενεις με πετονια διαφανη πανω στο ξυλο.
Χωρις να σφιξεις πολυ δυνατα το ριζωμα της (ειναι το οριζοντιο κλαδι που ξεκινανε απο αυτο τα ριζιδια της) και το τραυματισεις.



Το ξυλο το κανεις καφτο ντουζ ή το βραζεις για λιγο αφου το ξεπλευνεις (οπως το χαλικι δλδ)

Τα σοβαρα τεστ νερου ειναι λιγο ακριβουτσικα.
Πχ ενα σετ http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page...k=1&Itemid=180
Μπορεις να παρεις ενα οικονομικο τεστ σε στικακια, αλλα δεν κρατανε πολυ και δεν εχουν τεστ αμμωνιας.
http://www.eshalabs.eu/europe/produc...uick-test.html
H αμμωνια ειναι το χειρεοτερο δηλητηριο για τα ψαρια.
Εμφανιζεται στα αστρωτα ενυδρεια μολις το γεμισεις νερο και πεσει η πρωτη τροφη ή μπει ψαρι (δημιουργειται απο την αποσυνθεση των ρυπων ή την βγαζουν τα ψαρια απο τα βραγχια).
Το φιλτρο χρειαζεται για αυτα τα δηλητηρια ακριβως και οχι τοσο για να μαζευει τα ορατα σκουπιδακια (αν και το κανει κι αυτο παραλληλα)
Πανω στα υλικα του φιλτρου πανε και κολλανε καποια "καλα" βακτηρια (μικροοργανισμοι) που "τροφωνται" με την αμμωνια και οχι μονο αλλα και τα νιτρωδη, αλλο δηλητηριο αυτο, και που θα ξερει τι ειναι αν διαβασες τον κυκλο του αζωτου) ετσι λοιπον καθιστα το νερο ασφαλες για τα ψαρια.
Το θεμα ειναι οτι μεχρι να αναπτυχθει ικανος πλυθυσμος βακτηριων που να "τρωνε" ολα τα δηλητηρια, περναει καποιος καιρος (20-40 μερες συνηθως).
Αυτο ειναι το "στρωσιμο" που λεμε.
Για να ανπτυχθει ο πλυθυσμος τους, πρεπει να εχουν να "τρωνε" αμμωνια.
Ενας ευκολος τροπος, ειναι να βαλεις μια αποχη με ψαροτροφη στην επιφανεια του νερου (για να μπορεις να την αλλαζεις ευκολα οταν παει να σαπισει/μουχλιασει κλπ).
Ετσι στρωνει το φιλτρο, χωρις να υπαρχουν μεσα ψαρια και δηλητηριαζονται.
Αλλος τροπος στρωσιματος (ο καλυτερος και πιο γρηγορος στρωσιματος) ειναι παρεις "μπολι" απο συνχομπιστα στις αγγελιες (αναφερεις την περιοχη σου για να ειναι κοντα να μη μεινει το μπολι πολυ ωρα στη σακουλα).
Σου δινει σε μια σακουλα με νερο, λιγη μπιχλα απο το στιψιμο των σφουγγαριων και λιγα κεραμικα υλικα αν εχει και τα ριχνεις μεσα στο φιλτρο σου.
Αυτα μεσα εχουν βακτηρια.

Τα τεστ τωρα, ειναι αυτα που σου δειχνουν αν εχει στρωσει το ενυδρειο.
Οταν μηδενισει η αμμωνια (ΝΗ3/4) και τα νιτρωδη (ΝΟ2) παει να πει οτι αναπτυθχηκε ο πλυθυσμος βακτηριων που χρειαζεται.
Χωρις αυταμ πας στα τυφλα.
Εναν εμπειρος μπορει να καταλαβει αν ενα ενυδρειο εχει στρωσει και χωρις τεστ, και εχει και την υπομονη να περιμενει και παραπανω καιρο για σιγουρια. Συν οτι δεν θα κανει λαθη που μπορει να μη στρωσει το φιλτρο, ουτε να χασει τη βιολογια. (βιολογια λεμε ολον τον πληθυσμο των βακτηρων - για να μαθαινεις και "ορολογιες")
Η βιολογια λοιπον δεν ειναι αθανατη.
Αν μεινει χωρις οξυγονο (το παιρναει απο το νερο που περναει μεσα στο φιλτρο) και φαι (αμμωνια και ρυπους γενικα) θα χαθει σταδιακα.
Γιαυτο πρεπει παντα να υπαρχουν ρυποι μεσα στο νερο (πχ τροφη ή ψαρια) και κυκλοφορια νερου μεσα απο το φιλτρο.

Μπορεις λοιπον να παρεις στικακια για τις υπολοιπες μετρησεις και ενα υγρο τεστ για την αμμωνια.
πχ τεστ αμμωνιας https://www.jbl.de/en/aquatics-fresh...ts/detail/2438

Οχι αλατι ψιλο. Θα σου βγουν βασικα λαθος οι δοσολογιες με το ψιλο αλατι.
Θελεις χοντρο.
Πχ βρες απο το ΑΒ το ΧΙΩΝ το φυσικο χοντρο αλατι.
Δοσολογια για αλατι εδω http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...10&postcount=9
Παντα πρεπει να διλαυεται καλα το αλατι σε νερο πριν μπει στο ενυδρειο γιατι αλλιως μπορει να καψει τα βραγχια απο τα ψαρια.
Μπορεις να το βαλεις να χτυπηθει σε φραπεδιερα για γρηγορα (μονο να μην εχει υπολειματα καφε)

Αλατι θα βαλεις μονο αν εχει ενδειξεις fin rot.
Αλλα μπορεις να βρεις ψαρι που να ειναι καλα απο την αρχη.
Αν εχει δειγματα fin rot, ποιος ξερει τι αλλο μπορει να κουβαλαει και στο τελος να σου ψοφησει και να νομιζεις οτι κατι δεν εκανες καλα εσυ και να ψαχνεσαι παλι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-12-14, 16:32
zombie92 Ο χρήστης zombie92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Αν οι μονομάχοι στο pet shop είναι σε ενυδρειάκια του ενός λίτρου, θεωρείται καλή συνθήκη...;

Κατάλαβα επιτέλους αυτό με το φίλτρο, many many thanks, @johnpecn! Έχει σημασία σε ποια μεριά του φίλτρου/σφουγγαριού θα βάλω το siporax;

Το φίλτρο (εκτός από μερικά πετραδάκια στο σφουγγαράκι) φαίνεται καθαρό και οκ (δηλαδή και εκείνο που στηρίζει το προπελάκι που λες δεν φαίνεται στραβό...). Επίσης, το καθάρισα με μπατονέτα και μόνο μαυρίλα έβγαλε. Επίσης, έβαλα το φίλτρο να δουλέψει λίγο και έκανα δοκιμές και ακόμα και χωρίς να το πειράξω, μία ηρεμεί και κάνει λιγότερο θόρυβο και μία κάνει αυτόν τον θόρυβο, τον "ξερό", όπως τον περιέγραψες, @delta66. Αναλυτικά: https://www.dropbox.com/sh/7w3r6q421...BDHzyr2Na?dl=0

Σκοπεύω να πάρω τα τεστ που αναφέρετε (τα υγρά αφού ειπώθηκε παραπάνω ότι είναι ακριβέστερα). Σκοπεύω να κάνω λίγες - λίγες τις αγορές, ξεκινώντας με υπόστρωμα, ίσως (καινούργιο?) φίλτρο, θερμοστάτη και θερμόμετρο, ξύλο (που ήδη έχω). Μετά θα πάρω τα τεστ (μάλλον την επόμενη εβδομάδα). Εξάλλου, δεν βιάζομαι να βάλω ψάρι μέσα σύντομα γιατί θα λείπω σχεδόν ένα μήνα για διακοπές και ποιος θα το φροντίζει; Μιας και το φέρνει η κουβέντα, πόσες μέρες μπορεί να αντέξει ένας μονομάχος χωρίς φροντίδα; Π.χ. αν χρειαστεί μελλοντικά να λείψω 4 - 5 μέρες...; Βέβαια, μπορεί να αγγαρέψω τους δικούς μου σε τέτοια περίπτωση για τάισμα τουλάχιστον, αλλά ρωτάω για να ξέρω...

*Φως τελικά να πάρω; Κι αν ναι, τι τύπου...;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-12-14, 17:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zombie92 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν οι μονομάχοι στο pet shop είναι σε ενυδρειάκια του ενός λίτρου, θεωρείται καλή συνθήκη...;

Κατάλαβα επιτέλους αυτό με το φίλτρο, many many thanks, @johnpecn! Έχει σημασία σε ποια μεριά του φίλτρου/σφουγγαριού θα βάλω το siporax;

Το φίλτρο (εκτός από μερικά πετραδάκια στο σφουγγαράκι) φαίνεται καθαρό και οκ (δηλαδή και εκείνο που στηρίζει το προπελάκι που λες δεν φαίνεται στραβό...). Επίσης, το καθάρισα με μπατονέτα και μόνο μαυρίλα έβγαλε. Επίσης, έβαλα το φίλτρο να δουλέψει λίγο και έκανα δοκιμές και ακόμα και χωρίς να το πειράξω, μία ηρεμεί και κάνει λιγότερο θόρυβο και μία κάνει αυτόν τον θόρυβο, τον "ξερό", όπως τον περιέγραψες, @delta66. Αναλυτικά: https://www.dropbox.com/sh/7w3r6q421...BDHzyr2Na?dl=0

Σκοπεύω να πάρω τα τεστ που αναφέρετε (τα υγρά αφού ειπώθηκε παραπάνω ότι είναι ακριβέστερα). Σκοπεύω να κάνω λίγες - λίγες τις αγορές, ξεκινώντας με υπόστρωμα, ίσως (καινούργιο?) φίλτρο, θερμοστάτη και θερμόμετρο, ξύλο (που ήδη έχω). Μετά θα πάρω τα τεστ (μάλλον την επόμενη εβδομάδα). Εξάλλου, δεν βιάζομαι να βάλω ψάρι μέσα σύντομα γιατί θα λείπω σχεδόν ένα μήνα για διακοπές και ποιος θα το φροντίζει; Μιας και το φέρνει η κουβέντα, πόσες μέρες μπορεί να αντέξει ένας μονομάχος χωρίς φροντίδα; Π.χ. αν χρειαστεί μελλοντικά να λείψω 4 - 5 μέρες...; Βέβαια, μπορεί να αγγαρέψω τους δικούς μου σε τέτοια περίπτωση για τάισμα τουλάχιστον, αλλά ρωτάω για να ξέρω...

*Φως τελικά να πάρω; Κι αν ναι, τι τύπου...;
Αν του αλλαζεται συνεχως και με σωστο τροπο το νερο και εχει σταθερη θερμοκρασια ο χωρος, ναι για λιγο καιρο την βγαζει και σε ενα λιτρο.

Μονο ενα σφουγγαρακι εχει μεσα το φιλτρακι?
Καλο θα ηταν να εχει ενα σφουγγαρακι πανω κι ενα κατω και στη μεση το κεραμικο υλικο (mini siporax, ή ελαφοπετρα - "κλεψε" μιση χουφτα απο κανα σακι απο το πρακτικερ και ξεπλυνε τη καλα - την πουλανε 2-3 ευρω το σακι σε 12 και σε 20 λιτρα σακια )
Καθαρισε το καλα μηπως μπαινει αμμος ή πετραδακια μεσα στο θαλαμο της φτερωτης και κανει θορυβο.
Αστο να δουλεψει κιολας, μπορει να σταματησει μετα απο λιγο οταν φυγει ο αερας.
Καθαρισε καλα το σφουγγαρακι (για τωρα τα υλικα τα πλενεις και με νερο βρυσης, οταν "στρωσει" τα ξεπλενεις οταν βουλωσουν με σκουπιδακια, με νερο που βγαζεις απο το ενυδρειο, γιατι αλλιως χανεται βιολογια)

Αν δεν σταματησει ο θορυβος, παρε ενα αλλο.
http://www.petsupermarket.gr/6924/%C...F-hj-111b.html

Μεχρι 15 μερες μια χαρα θα ειναι, αρκει να μη ταιζεται πολυ (πχ το μισο φαι φτανει πχ μερα παρα μερα) για να μην επιβαρυνεται το νερο που δεν θα γινεται το φρεσκαρισμα του με την αλλαγη νερου, και πρεπει να αναπληρωνεται (το καλοκαιρι ιδως) το εξατμισμενο νερο, να μη βγει και το φιλτρο εκτος νερου και καει.
Ανεβαινουν και οι σκληροτητες του νεου με την εξατμιση.


Βγαλε φωτο απο το καπακι του ενυδρειου και φωτο απο πανω ανοιχτο με και χωρις καπακι κλπ, να δουμε τι χωραει εκει μεσα.
Μπορει να βαλεις και λεντοταινια.

Το χαιλκακι/αμμος να ειναι ουδετερο/χαλαζιακο και οχι ασβεστολιθικο. (να μην αφριζει με το ακουαφορτε)
2-3 εκ υψος βυθου ειναι ΟΚ αν δεν φυτεψεις φυτα και βαλεις μονο δετα.
Καλυτερα μονο δετα για να μη χανεις λιτρα νερου με το βυθο που πρεπει να ειναι 5-6 εκ αν φυτεψεις.

-------------------------
Στη Θεσ/νικη εχετε και πολυ σκληρο νερο.
Καλο ειναι να βρεις ξερα φυλλα απο πλατανο (καθαρα) και να βαζεις 2-4 (αφου τα ξεπλυνεις καλα) στο ενυδρειο μεχρι να λιωνουν και να τα αλλαζεις με καινουρια.
Μαλακωνουν το νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-12-14 στις 17:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-12-14, 17:02
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το σιποραξ μπορείς να το κανεις σάντουιτς με το σφουγγαρακι
Κόψε το μισό σφουγγάρι κ αφαίρεσε το τελείως
μετά το άλλο μισό που μένει κοφτο στη μεση
κ βάλε το μισό κάτω ,στη μεση σιποραξ και απο πάνω το άλλο μισό.
Αυτό θα έκανα εγω.

Φως θα χρειαστείς για εσένα για να χαζεύεις το ενυδρειο
και για να βάλεις και κάποια ευκολα φυτα.
Δεν έχει λαμπα το καπακι; Μήπως έχει υποδοχή κ λείπει απλα η λαμπα;

Σε τόσο μικρο ενυδρειο καλο ειναι κάποιος να τον προσέχει.
Βέβαια μπορει να μείνει 5 μερες αρκεί να τον ταΐσει κάποιος 2 φορες τουλάχιστον

Αυτά που είπες οτι θα αγοράσεις ειναι αυτά που πρεπει.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-12-14, 17:10
zombie92 Ο χρήστης zombie92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Σκέφτομαι να παραγγείλω online τον θερμοστάτη και το φίλτρο... Τι λέτε;
1) http://www.petsupermarket.gr/5865/%C...r-25-watt.html αυτό το είχα σταμπάρει κι εγώ, φίλε @johnpecn, γιατί δεν μου φάνηκε πολύ ακριβό για την εμφάνισή του (συνήθως όσο πιο φτηνό είναι κάτι, τόσο πιο ευτελής είναι η ποιότητα και η συσκευασία).
2) Ποιο από τα δύο προτείνετε;
αυτό; http://www.petsupermarket.gr/3079/%C...F%82-50lt.html
ή αυτό; http://www.petsupermarket.gr/6940/%C...%BF-f1200.html
-------------------------
Λέω να πάρω άλλο φίλτρο, anyway, για να μην "χαλάσω" του φίλου μου με το κόψε - ράψε. Προτιμώ να του το επιστρέψω, αν το θελήσει μελλοντικά, όπως μου το έδωσε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zombie92 : 01-12-14 στις 17:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-12-14, 17:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οσο πιο μικρο φιλτρακι γινεται.
Ειναι δυνατα αυτα που βαζεις.
Θελει χαμηλη ροη το ψαρακι.

Φιλτρακι
http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...200lt-h-detail

ελαφροπετρα
http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...2-5-lit-detail

Θερμαντηρας
http://www.igna.gr/index.php/eshop/t...ter-25w-detail
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-12-14, 17:42
zombie92 Ο χρήστης zombie92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

1) Τα πλατανόφυλλα για το στρώσιμο ή (και) όταν μπει το ψάρι;
2) Το καπάκι δεν έχει φως και δεν φαίνεται να έχει υποδοχή. Δείτε εδώ: https://www.dropbox.com/sh/7w3r6q421...BDHzyr2Na?dl=0 Το μέγεθος του ενυδρείου είναι 40cm*20cm*25cm.
3) Το siporax είναι ελαφρόπετρα ή βιολογικό υλικό; Έχει μεγάλη η σημασία η εταιρεία σ'αυτό το "μεταξύ του σφουγγαριού" πράγμα; Απ' ό,τι βλέπω από αυτήν και άλλες συζητήσεις, αλλά και από το pet shop που πήγα τις προάλλες, η Sera είναι αρκετά διαδεδομένη (και μάλλον καλή; ) εταιρία.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-12-14, 17:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αφου στρωσει, παρεις το ψαρακι και το βαλεις, βαζεις και τα φυλλα.

Ναι δεν εχει θεση για λαμπα.
Θελει πατεντα.
Η πιο ευκολη λυση ειναι η αυτοκολητη αδιαβροχη λεντοταινια σε cool ή warm white χρωμα.
http://www.ebay.com/itm/SMD-3528-Wat...item2ecc649366
http://www.youtube.com/watch?v=pdlM3DoI6gk

Ναι εχει σημασια η ποιοτητα. Οσο πιο πορωδες τοσο καλυτερα.
To siporax ειναι βιολογικο υλικο (και η ελαφροπετρα το ιδιο και καλυτερο - η διαφορα τους ειναι οτι η ελαφροπετρα ειναι τσαμπα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-12-14, 19:38
zombie92 Ο χρήστης zombie92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Αααα! Θα γίνει Χριστουγεννιάτικο δηλαδής! Super! Αυτό να το βάλω γύρω - γύρω ή μόνο σε μία/δύο πλευρές; Στο γυαλί του ενυδρείου ή στο πλαστικό καπάκι; Μπορώ να βρω και σε κάποιο μαγαζί τέτοιο, αντί να το παραγγείλω από e-bay; Εκεί θα μου δώσουν και αυτό το adaptor-άκι για να το συνδέσω.
-------------------------
Την ροή του φίλτρου την καταλαβαίνουμε από το πόσα lt/h λέει η συσκευασία;
-------------------------
Διάβασα για το στήσιμο και λίγο τα χάνω με τα τόσα χημικά... Αφού πάρω/βάλω τα βασικά (φίλτρο, θερμοστάτη, θερμόμετρο, υπόστρωμα, ξύλο, ίσως και καμιά σπηλιά, ταινία LED), μπορώ να βάλω την ανούμπια που σκέφτομαι και να ξεκινήσω με τις μετρήσεις; Σ' αυτό που διάβασα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 δεν κατάλαβα αυτό με την αμμωνία. Πόση αμμωνία πρέπει να βάλω δηλαδή...;

Επίσης, τα υγρά τεστ νερού πόσο καιρό κρατάνε; Τελειώνουν γρήγορα δηλαδή;
-------------------------
Χρειάζομαι και μπόλι (το βλέπω να αναφέρεται συχνά) για να ξεκινήσω;
-------------------------
Hmmm... http://greekaquaponics.blogspot.gr/2...post_3782.html εδώ τα λέει αρκετά κατανοητά νομίζω... πείτε αν προτείνετε διορθώσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zombie92 : 01-12-14 στις 19:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-12-14, 19:39
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zombie92 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα! Θα γίνει Χριστουγεννιάτικο δηλαδής! Super! Αυτό να το βάλω γύρω - γύρω ή μόνο σε μία/δύο πλευρές; Στο γυαλί του ενυδρείου ή στο πλαστικό καπάκι; Μπορώ να βρω και σε κάποιο μαγαζί τέτοιο, αντί να το παραγγείλω από e-bay; Εκεί θα μου δώσουν και αυτό το adaptor-άκι για να το συνδέσω.
-------------------------
Την ροή του φίλτρου την καταλαβαίνουμε από το πόσα lt/h λέει η συσκευασία;
-------------------------
Διάβασα για το στήσιμο και λίγο τα χάνω με τα τόσα χημικά... Αφού πάρω/βάλω τα βασικά (φίλτρο, θερμοστάτη, θερμόμετρο, υπόστρωμα, ξύλο, ίσως και καμιά σπηλιά, ταινία LED), μπορώ να βάλω την ανούμπια που σκέφτομαι και να ξεκινήσω με τις μετρήσεις; Σ' αυτό που διάβασα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 δεν κατάλαβα αυτό με την αμμωνία. Πόση αμμωνία πρέπει να βάλω δηλαδή...;

Επίσης, τα υγρά τεστ νερού πόσο καιρό κρατάνε; Τελειώνουν γρήγορα δηλαδή;
-------------------------
Χρειάζομαι και μπόλι (το βλέπω να αναφέρεται συχνά) για να ξεκινήσω;
Η λεντοταινια θα μπει κάτω απο το καπακι όχι γύρω γυρω

Ναι την ροή την καταλαβαίνουμε απο τα λιτρα ανα ωρα (απλα αυτη ειναι η ονομαστική ροή ,παντα ειναι μικρότερη)

Μόλις βάλεις ολα αυτά που είπες , μπορείς να ξεκινήσεις στρωσιμο ,
αν δεν θες με αμμωνια μπορείς να βάλεις λίγη τροφη μέσα σε μια αποχή
η ενα τουλι και να το αφήσεις μέσα στο ενυδρειο
(αυτό σαπιζοντας θα ανεβάσει αμμωνια,το βάζεις σε τουλι ώστε μετά να μπορείς να το βγάζεις για να μην λερωνεις το ενυδρειο)
Για το στρωσιμο θα χρειαστείς τεστ αμμωνιας και τεστ no2 ,no3

Τα υγρά τεστ οταν θα πάρεις κοιτά την ημερομηνία λήξης μην λήγουν σύντομα
κάποια κρατάνε μέχρι και 5 χρονια(δεν παιρνω κι όρκο)

Διάβασε αυτό ειναι απλό :
Για να βρούμε πόση αμμωνία θα χρειαστεί ώστε να πετύχουμε τα 3 mg/l που απαιτείται αρχικά, θα πρέπει να δοκιμάσουμε πρώτα σε ένα μικρότερο δοχείο (όπως ένα μπουκάλι 5 λίτρων). Αφού καταγράψουμε πόση αμμωνία χρειάστηκε στα 5 λίτρα, είναι εύκολο να βρούμε πόση θα χρειαστεί για τον όγκο του ενυδρείου μας (με απλό πολλαπλασιασμό). Είναι πολύ σημαντικό να μην το παρακάνουμε με την αμμωνία. Φροντίστε να μην ξεπεράσετε τις προτεινόμενες συγκεντρώσεις.

Τώρα φαίνονται ολα βουνο οσο περνάνε η μερες θα δεις οτι ειναι πολυ απλα αρκεί να έχεις υπομονή
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-12-14, 19:52
zombie92 Ο χρήστης zombie92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Πόσο κρατάνε εννοούσα πόσο καιρό θα πάρει ώστε να τελειώσουν και να πάρω άλλα, καινούργια...

Κάπου διάβασα τον τρόπο με την τροφή και μου φαίνεται ο απλούστερος. Λέει 1 κουταλάκι του γλυκού ανά 100lt, κάθε 3 - 4 μέρες μέχρι να μηδενιστεί η αμμωνία. Μετά εμφανίζονται τα νιτρώδη και μόλις μηδενιστούν και αυτά, εμφανίζονται τα νιτρικά. Όταν αυτά αυξηθούν (ΠΟΣΟ ΟΜΩΣ;;; ), βάζω την ανούμπια και περιμένω (κι αν ναι, ΤΙ; ) ή βάζω μαζί με το φυτό και το ψάρι; Αυτό λίγο για να έχω μια εικόνα του τι πρέπει να κάνω και πότε για να μπορέσω να οργανωθώ!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-12-14, 20:02
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zombie92 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο κρατάνε εννοούσα πόσο καιρό θα πάρει ώστε να τελειώσουν και να πάρω άλλα, καινούργια...

Κάπου διάβασα τον τρόπο με την τροφή και μου φαίνεται ο απλούστερος. Λέει 1 κουταλάκι του γλυκού ανά 100lt, κάθε 3 - 4 μέρες μέχρι να μηδενιστεί η αμμωνία. Μετά εμφανίζονται τα νιτρώδη και μόλις μηδενιστούν και αυτά, εμφανίζονται τα νιτρικά. Όταν αυτά αυξηθούν (ΠΟΣΟ ΟΜΩΣ;;; ), βάζω την ανούμπια και περιμένω (κι αν ναι, ΤΙ; ) ή βάζω μαζί με το φυτό και το ψάρι; Αυτό λίγο για να έχω μια εικόνα του τι πρέπει να κάνω και πότε για να μπορέσω να οργανωθώ!
Κρατάνε πολυ καιρό ανάλογα ποσο τα χρησιμοποιείς βέβαια.
Εμενα δεν πρόλαβαν ποτε να τελειώσουν παντα λήγαν πρωτα
Επάνω σε καθε τεστ γράφει περίπου ποσα κανει.

Οταν εμφανιστούν τα νιτρικα θα έχεις στρωθεί οπότε κανεις μια αλλαγη νερού
Και βάζεις το φυτό κ το ψαρι
Το φυτό μπορείς να το βάλεις και κατα τη διάρκεια του στρωσιματος (κάποια φυτα ειναι ευαίσθητα στην αμμωνια)

Επίσης μπορει κάποιος από Θεσσαλονίκη να σου δώσει μπόλι
Να σου δωσει δηλαδή λίγη ελαφροπετρα η σιποραξ έτοιμο στρωμένο
Οπότε και μπορείς να βάλεις το ψαρι άμεσα την επόμενη μερα (λέω την επόμενη για να κανεις μετρησεις να δεις αν έπιασε το μπόλι)
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-12-14, 20:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zombie92 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα! Θα γίνει Χριστουγεννιάτικο δηλαδής! Super! Αυτό να το βάλω γύρω - γύρω ή μόνο σε μία/δύο πλευρές; Στο γυαλί του ενυδρείου ή στο πλαστικό καπάκι; Μπορώ να βρω και σε κάποιο μαγαζί τέτοιο, αντί να το παραγγείλω από e-bay; Εκεί θα μου δώσουν και αυτό το adaptor-άκι για να το συνδέσω.
-------------------------
Την ροή του φίλτρου την καταλαβαίνουμε από το πόσα lt/h λέει η συσκευασία;
-------------------------
Διάβασα για το στήσιμο και λίγο τα χάνω με τα τόσα χημικά... Αφού πάρω/βάλω τα βασικά (φίλτρο, θερμοστάτη, θερμόμετρο, υπόστρωμα, ξύλο, ίσως και καμιά σπηλιά, ταινία LED), μπορώ να βάλω την ανούμπια που σκέφτομαι και να ξεκινήσω με τις μετρήσεις; Σ' αυτό που διάβασα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 δεν κατάλαβα αυτό με την αμμωνία. Πόση αμμωνία πρέπει να βάλω δηλαδή...;

Επίσης, τα υγρά τεστ νερού πόσο καιρό κρατάνε; Τελειώνουν γρήγορα δηλαδή;
-------------------------
Χρειάζομαι και μπόλι (το βλέπω να αναφέρεται συχνά) για να ξεκινήσω;
-------------------------
Hmmm... http://greekaquaponics.blogspot.gr/2...post_3782.html εδώ τα λέει αρκετά κατανοητά νομίζω... πείτε αν προτείνετε διορθώσεις...
Μια σειρα απο τη μια ακρη στην αλλη κατω απο το καπακι, φτανει για χαμηλο φωτισμο.
Αν ειναι θερμο (warm white) κιτρινωπο φως, ειναι πιο χαμηλος ο φωτισμος.
Οποτε αναλογως κανονιζεις και βαζεις και παραπανω ανα επιλεξεις warm αντι cool white (ψυχρο φως, ασπρο.)

Ναι απο τα λιτρα/ωρα καταλαβαινουμε την ροη.

Στο ποστ 14 σου γραφω μερικα πραγματα για την αμμωνια αρκετα απλα.
Διαβασε και αλλα αρθα ομως.
Οσο πιο πολυ διαβαζεις τοτο πιο κατανοητα γινονται.
Δεν ξεκινησαμε ολοι "χημικοι". Εδω τα μαθαμε οι περισσοτεροι. διαβαζωντας.


Κρατανε χρονια τα υγρα τεστ.

το περιβοητο "μπολι"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-12-14, 09:16
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Δες και εδω http://www.aquavivere.gr/ ειναι στο εμπορικο κεντρο της Πυλαιας για να γλυτωσεις τα μεταφορικα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-12-14, 13:23
zombie92 Ο χρήστης zombie92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! @stav, special thanks γιατί το κατάστημα έχει πολύ καλές τιμές και μεγάλη ποικιλία προϊόντων σε σχέση με άλλα που είδα online για έρευνα αγοράς!

@johnpecn, μάλλον θα έχει περισσότερη αξία να στήσω το ενυδρείο χωρίς μπόλι! Προετοιμάζοντας το σπίτι του μικρού μονομάχου!

@delta66, sorry έχεις δίκιο για το #14, απλά μου διέφυγε. Όταν το έστειλες το παρέβλεψα γιατί είχα κατακλυστεί από πληροφορίες και πανικοβλήθηκα... xD
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-12-14, 13:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το καταλαβα.
Καλο ειναι να κανεις μια επαναληψη σε ολα γραφομενα για να τα καταλαβεις καλυτερα και χωρις πανικο.
Και τα αρθρα/υπομνηματα διαβασμα τουλαχιστον στις κατηγοριες αρχαριων,γενικα γλυκου νερου και μονομαχων.
Οτι δεν εχεις καταλαβει ακομα, το ρωτας.

Προτεινω, στρωσιμο ευκολο και ακινδυνο με τροφη σε αποχη περιπου για κανα μηνα (και οτι πουν και οι μετρησεις - μπορει και πιο νωρις να ειναι ετοιμο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αρχάριος, bettas, περιβάλλον ενυδρείου, μονομάχος, εξοπλισμός


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάρια με guppies Χριστινάκι Αρχάριοι γλυκού νερού 17 02-12-12 21:55
Αρχάρια σε ενυδρία. kornilia Χρυσόψαρα 15 14-11-12 19:40
Αρχάρια!!!! Eveline S. Αρχάριοι γλυκού νερού 36 20-10-12 01:16
Αρχάρια με σκαλάρια.. MissDestat ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 25-05-12 16:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15966 seconds with 15 queries