Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-18, 23:55
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή Κατασκευή-προγραμματισμός arduino από το 0. -τελικό-

Μιας και βρέθηκε λοιπόν ο ελεύθερος χρόνος, το θέμα αυτό θα περιλαμβάνει μια σούμα του προηγούμενου θέματός μου, ώστε αν χρειαστεί κάποιος να το φτιάξει, να μπορέσει μέσα από 1 ποστ να βγάλει άκρη.
Ο κώδικας που χρησιμοποίησα ήταν έτοιμος ( iAqua ), απλά τον έχω αλλάξει αρκετά ώστε να είναι σύμφωνα με τις ανάγκες μου, μιας και βρήκα αρκετές λειτουργίες άχρηστες για εμένα προσωπικά.
Για όσους δεν ακολουθούσαν το προηγούμενο θέμα, σκοπός μας είναι να φτιάξουμε έναν controller βασισμένο στο arduino, ο οποίος θα είναι υπεύθυνος για όλες τις σημαντικές λειτουργίες του ενυδρείου μας, όπως:
  • Έλεγχος και διαχείριση θερμοκρασίας ενυδρείου και βαρελιού προετοιμασίας
  • Αυτόματη λίπανση με την χρήση 3 περισταλτικών αντλιών
  • Λειτουργία αυτόματης αναπλήρωσης (auto top off)
  • Δυνατότητα διαχείρισης έως και 8 συσκευών, με την βοήθεια χρονοδιαγράμματος (ανεξάρτητα on-off)
  • Λειτουργία ταΐσματος (απενεργοποιεί όποιες συσκευές θέλουμε για όσο χρόνο θέλουμε). Εγώ το έχω ρυθμίσει να μου κλείνει φίλτρο και κυκλοφορητή για 2 λεπτά. Μετά τα 2 λεπτά, επιστρέφει στην αρχική οθόνη και ενεργοποιούνται αυτόματα όσες συσκευές έκλεισαν.

Υπάρχουν και άλλα μπιχλιμπίδια, θα τα δούμε στην πορεία όμως.

ΥΛΙΚΑ:
Κολλητήρι
Τροφοδοτικό 12v 1Α για τις αντλίες λίπανσης και ένα πολυπακ ρυθμισμένο στα 7v να τροφοδοτεί τον arduino, από κατάστημα της γειτονιάς, ~10 ευρώ και τα δύο.
Arduino mega 2560 r3
Αντλίες λίπανσης
RTC
Ρελέ
Διάφορες αντιστάσεις
Γωνιακά pin
Καλώδια αρσενικά-θηλυκά και αρσενικά-αρσενικά για δοκιμές
Breadboard
Φωτοαντιστάσεις για αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας οθόνης
Τρανζίστορ για ρύθμιση φωτεινότητας οθόνης
Κονέκτορες για το prototype board
Αισθητήριο θερμοκρασίας DS18B20
Mosfet για τις αντλίες λίπανσης
Δίοδοι για τις αντλίες λίπανσης
Διαμοιραστής ρεύματος ή όπως θέλετε πείτε το
Οθόνη 3.2" με υποδοχή sd και tft shield. Εδώ δώστε λίγη προσοχή!
Αν πάρετε οθόνη που χρησιμοποιεί τον ili9341 controller, τότε θα πάρετε και αυτό το tft shield.
Αν πάρετε οθόνη που χρησιμοποιεί τον ssd1289 controller, τότε θα πάρετε και αυτό το tft shield. Έχασα αρκετό χρόνο και χρήμα να μάθω γιατί δεν συνεργάζονταν αυτά εναλλάξ.

ΚΟΣΤΟΣ:
~90 ευρώ με 3 αντλίες λίπανσης, χωρίς το κόστος για το κολλητήρι, όπου οι επιλογές ποικίλουν.

Έννοιες:
Prototype board: κενή πλακέτα στην οποία μπορούμε να κολλήσουμε ότι θέλουμε στο τέλος όλων των δοκιμών. Εκεί πάνω δηλαδή θα πάρει μορφή όλο το έργο.
RTC (real time clock): ρολόι για να μην χάνει ο arduino την ώρα σε διακοπές ρεύματος
Tft shield: πλακέτα που μας βοηθάει να συνδέσουμε την οθόνη μας πάνω στον arduino, χωρίς να μπλέκουμε με ξεχωριστά καλώδια και αντιστάσεις ώστε να την ρίξουμε στα 3.3v που θέλει για να δουλέψει απ' τα 5v που δίνει ο arduino.
Breadboard: πλακέτα με την οποία μπορούμε να κάνουμε προσωρινές δοκιμές με την βοήθεια των καλωδίων dupont που πήραμε.
Πως λειτουργεί:
Αν παρατηρήσετε, στις 2 άκρες αριστερά και δεξιά έχει 2 συνεχόμενες γραμμές, μία κόκκινη και μια μπλε (οι οποίες δείχνουν και την πολικότητα).
Τώρα, αν εμείς πχ. βάλουμε με ένα 12βολτο τροφοδοτικό τα 2 του καλώδια σε οποιοδήποτε σημείο των γραμμών αυτών (εννοείται προσοχή στην πολικότητα) τότε ό,τι συνδέσουμε στην ίδια ευθεία θα δουλεύει έτσι. Δηλαδή είτε θα παίρνει +12v είτε -.



Συμβουλές:
Κολλητήρι: προτιμήστε σταθμό κόλλησης, θα σας βολέψει και λόγω της ρύθμισης θερμοκρασίας, αλλά και επειδή θα μπορείτε γρήγορα να στερεώνετε το κολλητήρι
RTC: Αποφύγετε τον ds1307, επηρεάζεται απ' την θερμοκρασία περιβάλλοντος και μπορεί να φτάσει και 5 λεπτά +- διαφορά κάθε μήνα. Επιπλέον προτιμήστε μπαταρία lir2032, είναι επαναφορτιζόμενη. Αν βάλετε την κλασσική cr2032 ναι μεν θα δουλέψει, αλλά επειδή θα προσπαθεί να την φορτίσει και δεν θα είναι επαναφορτιζόμενη μπορεί να σκάσει. Εδώ στο 1:56 η μετατροπή ώστε να μην φορτίζει.
Ρελέ: Μην προτιμήσετε τα ssr (solid state relay), δεν μου άντεξαν πολύ.
Συνεχίζεται...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rar Fritzing schematics.rar (228,3 KB, 329 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-18, 08:03
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Reserved για συνέχεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AgMa : 11-12-18 στις 08:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-19, 23:28
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Αναμένουμε την συνέχεια με χαρά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
aquarium controller, arduino, iaqua


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ελεγκτής θερμοκρασίας Elitech E-1000 (συνδεσμολογίες, προγραμματισμός κτλ) stanisalus18 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 02-12-19 20:12
Κατασκευή-προγραμματισμός arduino από το 0 AgMa DIY . Φτιάχτο μόνος σου 356 15-09-18 20:18
arduino απορια gregkn73 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 20-11-14 03:20
Προγραμματισμός σεμιναρίων ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 33 03-12-07 09:58
Σκέψεις - προγραμματισμός - απόψεις KwstasV DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 12-02-07 14:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03968 seconds with 16 queries