Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-11, 21:20
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Question Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει;

Καλησπέρα σε όλους.

Όντας αρκετά νέος στο hobby του fishkeeping, παραθέτω την εξής "πατέντα" που σκεύτηκα μόλις σήμερα και υλοποίησα προ ολίγου, αφού τα μέλη του forum, με αποθάρρυναν (και καλώς έκαναν προφανώς) στο να προσπαθήσω να κάνω αναπαραγωγή στο 6,5 πλαστικό ενυδρειάκι, δίχως φίλτρο. Ορίστε και η αποτυχημένη προσπάθεια:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54383

Έτσι λοιπόν σκεύτηκα να του ανοίξω τρύπες και να το τοποθετήσω μέσα στο κοινωνικό ενυδρείο μου αυξάνοντας τις πιθανότητες για μια πιο υγειηνή αντιμετώπιση του μονομάχου μου.

Αφήνοντας λοιπόν τις δύο θυληκές μονομαχίνες έξω έβαλα τον αρσενικο μονομάχο εντός των "τειχών" μπας και φτιάξει τη φωλιά του, μιας και η επιφάνεια του νερού πλέον δεν διαταρράσεται. Αυτά προς το παρόν, περιμένω μυνήματα σας για ιδέες και λύσεις!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00187.jpg
Εμφανίσεις:  585
Μέγεθος:  53,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00189.jpg
Εμφανίσεις:  583
Μέγεθος:  67,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00190.jpg
Εμφανίσεις:  579
Μέγεθος:  56,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00191.jpg
Εμφανίσεις:  544
Μέγεθος:  57,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-11, 21:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εμενα παντως με τη λιγοστη εμπειρια μου δε μου φαινεται πως εκανες κατι λαθος και στην προηγουμενη προσπαθεια σου... εγω οταν το προσπαθησα ειχα κανει πολυ χειροτερα λαθη
εβαλες το μονομαχο μονο του σε 6.5 λιτρα και εβαζες μεσα το θυληκο.δεν ειναι απολυτως απαραιτητο το φιλτρο για τη γεννα.απτη στιγμη που χρησιμοποιησες νερο απτο ενυδρειο σου(στρωμενο) δε βλεπω καπου καποιο λαθος.το δοχειο ειναι μικρο και σχετικα ρηχο σε συγκριση με το κυριως ενυδρειο και αυτο ειναι καλο γιατι αν γινει η "ιστορια" το ψαρι θαναι συνεχεια πανω κατω να μαζευει αυγα.

αυτο που μπορεις να κανεις για να διευκολυνεις το ψαρι λιγο ακομα ειναι αντι να του βαλεις το σωληνακι για τη φωλια να βαλεις μεσα στο δοχειο ενα ποτηρι η κουπα μισο μεσα στο νερο και μισο εξω.εγω μολις το εκανα αυτο σε δυο μερες μεσα δεν τον προλαβαινα το μονομαχο μου
να ξερεις παντως πως το καθε ψαρι ειναι διαφορετικο.ειδικα αν ειναι η πρωτη του φορα να ξερεις οτι μπορει να μην τα καταφερει καλα και θαχεις απωλειες.αλλα σιγα σιγα θα μαθει.θα δεις τη δευτερη φορα θα τα παει πολυ καλυτεραεπισης καλο θα ειναι αν τελικα αφησεις το δοχειο μεσα στο κυριως ενυδρειο να το στερεωσεις καλα ωστε να μην κουνιεται πολυ.τα αυγα φευγουνε ευκολα απτη φωλια και αυτο σε συνδυασμο με την απειρια του ψαριου οδηγει σε πιο πολλες απωλειες και πιο πολυ κουραση στο ψαρι.κατα τη γνωμη μου ητανε καλυτερα οπως το ειχες πριν απεξω.

δες κιενα βιντεακι απτα ζευγαρωματα του δικου μου http://www.youtube.com/watch?v=GNU-jDLR7ZI
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-11, 22:59
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα παντως με τη λιγοστη εμπειρια μου δε μου φαινεται πως εκανες κατι λαθος και στην προηγουμενη προσπαθεια σου... εγω οταν το προσπαθησα ειχα κανει πολυ χειροτερα λαθη
εβαλες το μονομαχο μονο του σε 6.5 λιτρα και εβαζες μεσα το θυληκο.απτη στιγμη που χρησιμοποιησες νερο απτο ενυδρειο σου(στρωμενο) δε βλεπω καπου καποιο λαθος.το δοχειο ειναι μικρο και σχετικα ρηχο σε συγκριση με το κυριως ενυδρειο και αυτο ειναι καλο γιατι αν γινει η "ιστορια" το ψαρι θαναι συνεχεια πανω κατω να μαζευει αυγα.

αυτο που μπορεις να κανεις για να διευκολυνεις το ψαρι λιγο ακομα ειναι αντι να του βαλεις το σωληνακι για τη φωλια να βαλεις μεσα στο δοχειο ενα ποτηρι η κουπα μισο μεσα στο νερο και μισο εξω.εγω μολις το εκανα αυτο σε δυο μερες μεσα δεν τον προλαβαινα το μονομαχο μου
να ξερεις παντως πως το καθε ψαρι ειναι διαφορετικο.ειδικα αν ειναι η πρωτη του φορα να ξερεις οτι μπορει να μην τα καταφερει καλα και θαχεις απωλειες.αλλα σιγα σιγα θα μαθει.θα δεις τη δευτερη φορα θα τα παει πολυ καλυτερα

δες κιενα βιντεακι απτα ζευγαρωματα του δικου μου http://www.youtube.com/watch?v=GNU-jDLR7ZI
Σ'ευχαριστώ, είσαι ο πρώτος που άκουσα κάτι ενθαρρυντικό! Είδα και το βιντεάκι σου, πάρα πολύ καλό! Όντως είναι η πρώτη του φορά και δεν τον βλέπω έμπειρο, ούτε στη δημιουργία φωλιάς, ούτε στη προσέγγιση του στη θυληκιά. Αυτό με το δακτύλιο με το σωληνάκι δεν έχει επιφέρει καρπούς και ίσως αλλάξω τεχνική. Είναι η πρώτη φορά που επιχειρώ να κάνω αναπαραγωγή ψαριών γενικά και ειδικά μονομάχους. Πρίν 6 μήνες έστησα το ενυδρείο μου και είναι το πρώτο μου. Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές. Για ότι νεότερο, θα ενημερώσω!
-------------------------
Η θυληκιά μου προ ολίγου, γέννησε αυγά μέσα στο ενυδρειάκι, χωρίς να έχει γίνει γονιμοποίηση. Τα γέννησε, ήταν λευκά στο χρώμα, γέννησε καμιά 10αριά και τα έφαγε όλα. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό, περιμένω τις απόψεις σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manuel : 05-07-11 στις 22:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-11, 23:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

νασαι καλααν δε δοκιμασεις δε θα μαθεις εισαι και γεωλογος κιεχω μια τρελλα τετοια γενικως με πετρωματα,ορυκτα και απολιθωματα(κριμα που δε μπορω να ξαναπαω πανεπιστημιο)και θασαι πολυ χρησιμος εσυ για κανα λινκ πληροφοριων σχετικα με αναγνωρισεις ειδωναντε σταματαω μη σε βγαλω εντελως offtopic στο θεμα σου εδωπαντως με τo betta εμενα μου φαινεται οτι καλα το πας.δοκιμασε το ποτηρι που σου λεω.εγγυημενο αποτελεσμα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θυληκιά μου προ ολίγου, γέννησε αυγά μέσα στο ενυδρειάκι, χωρίς να έχει γίνει γονιμοποίηση. Τα γέννησε, ήταν λευκά στο χρώμα, γέννησε καμιά 10αριά και τα έφαγε όλα. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό, περιμένω τις απόψεις σας.
συμβαινει κιαυτο καμια φορα.αυτη ηταν ετοιμη αλλα ο αρσενικος δεν ητανε.ειναι κιαυτος ενας λογος (το φαγωμα)για τον οποιο το αρσενικο διωχνει τα θυληκα απτη φωλια μετα το ζευγαρωμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 05-07-11 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-07-11, 00:35
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36882 έχεις ρίξει μια ματιά; Θα λύσει αρκετές απορίες σου ενδεχομένως. Η θηλυκιά είχε έτοιμα ώριμα αβγά και τα απελευθέρωσε μόνη της όταν τους χώρισες. Συμβαίνει καμιά φορά και δεν είναι ανησυχητικό, ούτε και το ότι τα έφαγε. Δεν είναι πάντα δεδομένο ότι οι θηλυκιές τρώνε τα αβγά μετά την αναπαραγωγή, πολλές βοηθάνε τον αρσενικό στη συλλογή και άλλες μπορούν και μεγαλώνουν μόνες τους μικρά (σε περιπτώσεις που ο αρσενικός αποδειχθεί egg-eater και απομακρυνθεί). Είναι πραγματικά απρόβλεπτα ψάρια \
Όπως απάντησα και στο άλλο σου θέμα, τα λιγα λίτρα έχουν προβλήματα. Πρώτον αν κάποιο από τα δύο ψάρια είναι πολύ επιθετικό (δεν είναι απαραίτητα πάντα ο αρσενικός τραμπούκος), τότε το άλλο μπορεί να τραυματιστεί σοβαρά σε τόσο μικρό χώρο και χωρίς κρυψώνες. Δευτερον δεν μπορείς να μεγαλώσεις τα μικρά σε αυτό το χώρο γιατί τρώνε πολύ και συχνά και μάλιστα τροφές που αν μεινουν λίγο παραπάνω στο νερό ανεβάζουν την αμμωνία για πλάκα. ¶σε που σε μίαα φυσιολογική γέννα θα έχεις γύρω στα 50-100 μικρά (πιθανώς λιγότερα αν είναι η πρώτη του ζευγαριού).. Ακόμα λοιπόν και αν όλα πάνε καλά με το ζευγάρωμα και την εκκόλαψη, τα μικρά θα πρεπει να μεταφερθούν σε μεγαλύτερο χώρο όταν θα είναι στην ανάπτυξη και αρχίσουν να τρώνε σαν τρελα (ακόμα και οι ταυλανδέζοι που συνήθως κάνουν τις αναπαραγωγές σε μικρά δοχεία/τάπερ κλπ, στη συνέχεια τα μεταφέρουν σε μεγαλύτερες δεξαμενές για το grow out πχ http://www.bettysplendens.com/articl...?articleid=724). Καλή συνέχεια!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πολλές φυσαλίδες μέσα στο ενυδρείο aggelospgr2010 Αρχάριοι γλυκού νερού 59 22-01-10 19:23
Τι άλλο θα βρω μέσα σε αυτό το ενυδρείο ?? Lsourtzo Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 57 23-08-09 18:18
σκουλίκι μέσα στο ενυδρείο! lag Bettas 2 21-05-08 10:23
Μπορεί να μπει χελωνάκι μέσα σε ενυδρείο? JENI Γλυκό νερό - Γενικά 2 21-03-08 12:45
Ράβδοι αλουμινίου μέσα σε ενυδρείο jstiva DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 12-11-07 14:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04806 seconds with 14 queries